موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - دانشگاه آزاد اسلامي - دانشگاه آزاد - نيم قرن اخير - انجمن هاي علمي دانشجويي - كميسيون صنايع و معادن - طرح رتبه بندي معلمان - سازمان بهداشت جهاني - ايران خودرو - مجلس شوراي اسلامي - فرماندار بروجرد - آستانه - فرماندار طرقبه شانديز - جاستين گاتلين - دامپتراك - محمود فرشچيان - فرماندار ممسني - نورمفيدي - فيروز آبادي - ساوانا - تيم واليبال شهرداري اروميه - جشنواره فيلم كارلووي واري - سيد رحيم توكل

مطالب مرتبط:
ثبت جهانی آثار همدان باید فارغ از برخوردهای سیاسی و جناحی رخ دهد
در ثبت جهانی به همدان ظلم شده است
چراغ سبز ستاره جذاب به پرسپولیسی ها
کسب نخستین مدال طلای قطر در المپیک توکیو
چراغ سبز ستاره جذاب به پرسپولیسی ها
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 06:402021-08-01اقتصادي

طلای سبز همدان را به جایگاه صادراتی خود نزدیک می کند


گردو یا همان طلای سبز نه تنها یک محصول چندمنظوره کشاورزی است بلکه ظرفیتی بی بدیل برای بهره وری در حوزه اقتصادی به شمار می رود و می تواند همدان را به جایگاه صادراتی خود نزدیک کند.

- پروین قادری دانشمند*؛ می شود.

گردو یکی از درختانی است که از تمام بخش های آن از ریشه گرفته تا تنه درخت، برگ، میوه، پوست سبز، پوست چوبی و مغز گردو در صنایع مختلف آرایشی، بهداشتی، غذایی، صنایع و معادن، شیرینی پزی و مصارف دارویی استفاده می شود به طوری که از آن به عنوان میوه ای معجزه آسا یاد می شود و به واسطه بهره مندی از خواص قابل توجه؛ مصرف آن توصیه شده است.

در این میان گردوهای تولیدی استان همدان که از قطب های گردو کاری کشور محسوب می شود ازنظر میزان چربی، درصد بالای مغز نسبت به کل میوه و سفیدی و درشتی مغز از بهترین گردوهای جهان است ضمن اینکه گردو از محصولات مهم خشکباری در دنیا محسوب می شود و در کشور ما نیز از جایگاه مهمی برخوردار است.

ایران با تولید بیش از 260 هزار تن گردو در سال مقام سوم تولید این محصول را در دنیا داراست و بااینکه این گونه بومی ایران بوده و سپس به سایر نقاط جهان انتقال یافته اما ایران در مقایسه با سایر کشورهای تولیدکننده در این زمینه ازنظر کیفی توسعه چندانی نیافته است.

سطح زیر کشت گردو در کشور افزون بر 660 هزار هکتار است که از این میزان بیش از 630 هزار هکتار را درختان بارور و مابقی را گردوهای غیر بارور شامل می شوند و به طور متوسط میزان عملکرد گردو نیز در حدود 2 هزار کیلوگرم در هکتار است.

ایران ازنظر تولید هفت درصد تولید گردوی دنیا را داراست که از این میزان در استان همدان 19 هزار و 300 هکتار سطح زیر کشت باغات گردو است و 13 درصد باغات گردوی کشور در استان همدان قرار دارد.

همدان دارای مزیت نسبی در تولید گردو است و درحالی که سرانه تولید گردو در دنیا به ازای هر نفر حدود 0.

5 کیلوگرم و در کشور 3.

3 کیلوگرم است این رقم در استان همدان افزون بر 30 کیلوگرم به ازای هر نفر در سال است این اعداد نشان دهنده آن است که همدان دارای مزیت نسبی در تولید گردو است و درحالی که سرانه تولید گردو در دنیا به ازای هر نفر حدود 0.

5 کیلوگرم و در کشور 3.

3 کیلوگرم است این رقم در استان همدان افزون بر 30 کیلوگرم به ازای هر نفر در سال است.

طبق آمار و اسناد منتشرشده ایران سومین کشور تولیدکننده گردو در دنیا است و بعد از چین و آمریکا حرف برای گفتن دارد و بر همین اساس و با توجه به خاصیت ها و ویژگی های برجسته عنوان شده باید مسئولان امر توجه بیشتری به این محصول تولیدی داشته باشند تا از این ظرفیت خدادادی در راستای توسعه اقتصادی و ارزآوری بهره لازم برده شود.

ایران ازنظر صادرات محصول گردو سهم ناچیزی از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده و در جایگاه بیست و دوم قرارگرفته که در بررسی ها مهم ترین موانع صادرات این محصول در بازارهای خارجی را می توان در عدم یکنواختی اندازه، کیفیت پایین مغز گردو و مواردی از این قبیل دانست که بیشتر ناشی از کاشت درختان گردو با منشأ بذری و بدون استفاده از ارقام پیوندی و اصلاح شده است.

بخش اعظم سطح زیر کشت گردو در استان همدان و حتی کشور به وسیله نهال های بذری صورت می گیرد که این نهال ها باعث تنوع ارقام و تنوع محصول شده و غیریکنواختی تولید را رقم می زنند بر اساس همین اطلاعات در مسیر بهره مندی بیشتر از این نعمت الهی یکی از کارهای مهمی که باید دنبال شود طرح سرشاخه کاری باغات گردو است چراکه بخش اعظم سطح زیر کشت گردو در استان همدان و حتی کشور به وسیله نهال های بذری صورت می گیرد که این نهال ها باعث تنوع ارقام و تنوع محصول شده و غیریکنواختی تولید را رقم می زنند و این موضوع مشکلاتی را به وجود می آورد.

سرشاخه کاری درختان گردو طرحی است که به واسطه آن ضمن اصلاح و تعویض تاج درختان نامرغوب با ژنوتیپ های برتر و پر محصول افزایش عملکرد و تولید محصول یکنواخت مدنظر قرار می گیرد ضمن آنکه آشنایی باغداران با روش های پیوند سرشاخه کاری درختان نامرغوب و انتقال و آموزش یافته های تحقیقاتی به باغداران نیز لحاظ می شود.

آنچه مسلم است با اجرای این طرح عملکرد محصول تولیدی حداقل 2 تا 3 برابر افزایش خواهد یافت کما اینکه افزایش کیفیت محصول را نیز شاهد خواهیم بود که همین یکنواختی محصول و بازارپسندی فراهم کردن زمینه برای افزایش صادرات محصول را ممکن می شود؛ بنابراین اجرای طرح تغییر رقم درختان گردو می تواند تا حد زیادی موانع و مشکلات تولید گردوی باکیفیت را مرتفع کرده و با اصلاح ساختار موجود و تغییر ارقام فعلی با ارقام برتر و مرغوب شاهد توسعه صادرات آن نیز خواهیم بود.

هرچند به گفته مسئولان جهاد کشاورزی برنامه ها به سمتی است که باغداران به این موضوع توجه کنند تا بتوانیم از منابع آب وخاک و اقلیم استفاده حداکثری و تولید بهتری داشته باشیم و جایگاه خود را در صادرات دنیا به دست آوریم اما آنچه مسلم است هنوز ابتدای راهیم و باید با توان بیشتری کارها را پیش برد.

یکی دیگر از مقوله هایی که در بحث صادرات عنوان می شود رقابت محصول در کشورهای دیگر است به طوری که هر چه محصول ازلحاظ کیفیت و کمیت رقابتی تر باشد صادرات بهتر خواهد بود.

هنوز هم که هنوز است در استان همدان حرف ها جامه عمل به تن نکرده و بسته بندی تولیدات ضعیف است برخی کشورهای دنیا در خصوص صادرات گردو درزمینهٔ بسته بندی، کیفیت و مواردی از این قبیل حرف برای گفتن دارند اما هنوز هم که هنوز است در استان همدان حرف ها جامه عمل به تن نکرده و بسته بندی تولیدات ضعیف است.

این موضوع آنجا شکل جدی تری به خود می گیرد که در سایر کشورها به زنجیره تولید هم دقت می شود چراکه هرچه بتوانیم زنجیره تولید را در محصولات کشاورزی داشته باشیم قیمت تمام شده کمتر می شود و ازنظر کیفیت تولیدی شاهد ارتقاء وضعیت هستیم، اما در همدان هنوز زنجیره گردو شکل نگرفته درحالی که یکی از قطب های اصلی تولید گردو در کشور هستیم.

در زنجیره گردو مراحل کشت، برداشت، سورت و بسته بندی انجام و محصول تحت یک برند خاص برای کشورهای دیگر ارسال می شود اما این موضوع در جامعه ما رخ نداده و همچنان بیشتر کارها سنتی انجام می شود درحالی که اگر بخش خصوصی وارد این مقوله شده و به موضوع توجه کند آینده درخشانی در انتظار گردوی تولیدی استان همدان خواهد بود.

البته واحدهای بسته بندی خشکبار در استان همدان فعالیت دارند که توان بسته بندی مغز گردو را هم دارند اما به طور مشخص واحد بسته بندی مغز گردو در استان همدان نداریم.

ناگفته پیداست گردو نه تنها یک محصول چندمنظوره کشاورزی است بلکه ظرفیتی بی بدیل برای بهره وری در حوزه اقتصادی به شمار می رود و می تواند همدان را به جایگاه صادراتی خود نزدیک کند.

مهد طلای سبز ایران باید از ظرفیت این موهبت بزرگ الهی با برنامه ریزی های دقیق، علمی، کارشناسانه و هدفمند بیشترین بهره وری را در مسیر رونق بخشی به اقتصاد خود ایجاد کند که این امر جز با همکاری عموم مردم، دستگاه های اجرایی مختلف و تشکل ها و سازمان های مردم نهاد محقق نمی شود.

*فعال رسانه ای
کلید واژه ها: گردو - طلای سبز - همدان - میوه - حوزه اقتصادی - استان همدان - نزدیک - صنایع - محصول - پوست - کشور - بهره - بهره وری - اقتصادی - کشاورزی - محصولات - استفاده - میوه ای - دارویی - شیرینی - تولیدی - بهترین - یکی از - مصارف - پروین - توصیه - سفیدی - مختلف - استان - واسطه

آخرین اخبار سرویس:
حذف ارز ترجیحی از اقتصاد کشور همزمان با پوشش فراگیر بیمه؛ چند نرخی شدن ها فساد آور هستند

استخدام کارمند فروش با بیمه، پورسانت و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی خدماتی با بیمه و پاداش در ایده بنیان مبتکر پارس در تهران

استخدام فروشنده لوازم خانگی در شرکت بدرسان الکتریک در تهران

استخدام 2 عنوان شغلی در سام پردازش راشا در رشت

استخدام مدیر کنترل کیفیت در یک شرکت تولیدی و صنعتی در شهرک وردآورد

استخدام بازاریاب حضوری با حداقل حقوق 8 میلیون تومان در شرکت سیلور در تهران

استخدام کارشناس و مشاور فروش و اجاره مبتدی و پیشرفته در تهران

استخدام کارشناس شیمی نساجی در صنایع نساجی لیا پود در قزوین

چرا شناسه کالا، قاچاق را جمع نکرد؟

قیمت دستوری بلیت هواپیما باید برداشته شود

چرا شناسه کالا، قاچاق را جمع نکرد؟

قیمت دستوری بلیت هواپیما باید برداشته شود

طرح ساماندهی صادرات محصولات فولادی برای بار چهارم اصلاح و ابلاغ شد

استخدام حسابدار انبار با بیمه و بیمه تکمیلی در گروه مصیبی در تبریز

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت فرامید تجارت در تهران

استخدام کارشناس فروش در سوپر پروتیین پرولند در تهران

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در شرکت راپکو در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با بیمه تکمیلی و مزایای انگیزشی در شرکت گل خندان تجارت

چند خبر کوتاه از دانشگاه علوم اسلامی رضوی

استخدام آبدارچی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت ایران لاسا در البرز

جدول قیمت بلیت اتوبوس برای بازگشت زائران اربعین

فوت و فن های ساده برای تهیه خیارشور سرکه ای و نمکی

استخدام اپراتور فرز CNC، نیروی خدماتی و آبدارچی، پرسکار و نیروی فنی کار

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه R&D در آسا صنعت ساتیا در تهران

استخدام کارمند فروش در شرکت مبنا کنترل افزار تبریز در مرزداران

استخدام کارشناس برنامه ریزی فروش دبا بیمه و بیمه تکمیلی/تهران

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 2 مهر

رمزگشایی از قبض های نجومی برق

استخدام مهندس صنایع با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس کنترل اسناد و مدارک DCC با بیمه، عیدی و سنوات در شوش

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام مسئول فنی و کنترل کیفیت با بیمه در یک شرکت معتبر در بندرعباس

استخدام فروشنده کیف و کفش در فروشگاه چرم کروکو در تهران

جزییات اجرای طرح توزیع کالا و خدمات از هفته اول مهر 1400

رمزگشایی از قبض های نجومی برق

استخدام منشی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارگر انبار با بیمه در یک شرکت معتبر تولیدی در محدوده شهریار

استخدام کارشناس کنترل کیفیت با بیمه در یک شرکت معتبر در شهر قدس

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت سبک سازان هوشمند آمود در تهران

استخدام کارشناس صنایع غذایی با بیمه و بیمه تکمیلی در کترینگ پاتیل در تهران

استخدام فروشنده (پوشاک آقایان) با حقوق ثابت، بیمه و درصد فروش در تهران

استخدام پشتیبان فروش با حقوق عالی، بیمه، بیمه تکمیلی، عیدی و سنوات در تهران

استخدام کارشناس عملیات با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در توسن تکنو در زنجان

مزایای رونق صنعت گردشگری در دوران پساکرونا | سرمایه گذاری هنگفت کشورهای همسایه بر روی گردشگری

نقش مخرب بانک ها از خلق پول تا تورم

اسلامشهری ها به مناسبت اربعین 1000 حسینیه سیار راه می اندازند

آخرین قیمت خودرو امروز 2 مهر 1400 + جدول

استخدام کارشناس کنترل پروژه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت بدرسان الکتریک در تهران

قیمت گوشی امروز 2 مهر 1400

استخدام راننده پایه یک، راننده ماشین های راهسازی، سرویسکار و مکانیک خودرو

نرخ ارز آزاد امروز 2 مهر ماه 1400 + جدول

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس ارشد بازرگانی خارجی در یک شرکت معتبر در غرب تهران

قیمت سکه امروز 2 مهر ماه 1400 + جدول

قیمت طلا امروز 2 مهر ماه 1400 + جدول

آتش بس تحقیقاتی برای محاسبه سرعت انبساط جهان

زمان پرداخت حقوق و مزایای شهریور بازنشستگان و مستمری بگیران اعلام شد

خرید تضمینی محصولات کشاورزی منوط به بیمه بودن محصولات شد

استخدام مدیر تولید در شرکت پارس متین نوار ایرانیان در تهران

استخدام حسابدار در یک هلدینگ معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش دستگاه های برق صنعتی با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت فروش

تعداد مراکز واکسیناسیون کرونا در استان گیلان افزایش می یابد

افزایش نرخ بهره راهی برای تامین کسری بودجه است؟

عکس زیرخاکی از کودکی خواننده مشهور پاپ

حقوق بازنشستگان بلاخره چقدر شد؟

سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد تومانی برای حاشیه شهر مشهد

خرید تضمینی محصولات کشاورزی منوط به بیمه بودن محصولات شد

استخدام کارشناس فروش در شرکت تولیدی سپاهان جارو در اصفهان

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت کشت و صنعت طلاچین (باتو) در تهران

استخدام طراح معمار در گروه مهندسی معماری جهانی در خراسان رضوی

استخدام کارشناس فروش محصولات دام و طیور با حقوق ثابت بالا، پورسانت و بیمه

استخدام مدیر فروش در شرکت بازرگانی (حقوق ثابت + بیمه)

استخدام مهندس کامپیوتر یا برق

استخدام حسابدار، کارشناس حواله ارزی و مدیر داخلی در صرافی صدف در تهران

(دیجی کالا) استخدام راننده سواری یا وانت بار

استخدام نظافتچی و آبدارچی در شرکت کیان تجارت کاج در تهران

پرسکار جهت کار در شرکت معتبر

تصاویر| تب تند بازار کاغذ در نبود مشتری

پوسترهای جالب سریال «خاتون»+ تصاویر

تفاهمنامه ساخت 557 واحد مسکن نیازمندان در هرمزگان

استخدام حسابدار و کارشناس فروش با بیمه تکمیلی در شرکت گل خندان تجارت

استخدام نماینده فروش داروخانه (Pharm Rep) در شرکت میلان پارس فارمد در تهران

استخدام منشی با بیمه و سنوات در شرکت کوشا طرح شفق در غرب تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام حسابدار و رییس بازرگانی خارجی با بیمه، پاداش و سرویس در کمالشهر

استخدام کارشناس برق و الکترونیک در شرکت صنایع ماشین سازی پدیده پارس

استخدام مشاور فروش با حقوق ثابت، کمک هزینه ایاب ذهاب، بیمه و پورسانت

استخدام کارشناس فروش اینترنتی با حقوق ثابت و پورسانت در چرم کروکو در البرز

سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد تومانی در حاشیه شهر مشهد

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه سامان در اصفهان

استخدام مسئول تولید محتوا در یک شرکت معتبر در تهران

فعالان بازار سرمایه در انتخاب سهم دقت کنند

معاون اقتصادی وزارت کشور خبر داد: ابلاغ فعال سازی معادن راکد و واحدهای صنعتی غیرفعال به استان ها

زمان پرداخت حقوق و مزایای شهریور بازنشستگان و مستمری بگیران اعلام شد

تورم سالانه شهریور ماه 45.8 درصد شد

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید و انباردار با بیمه در تهران

استخدام کارشناس دفتر فنی در گروه مدیریت سرمایه نیکسا هزاره سوم در تهران

طلای سبز همدان را به جایگاه صادراتی خود نزدیک می کند

طلای سبز همدان را به جایگاه صادراتی خود نزدیک می کند