مطالب مرتبط:
پاسخ عضو شورای عالی فضای مجازی به ایرادات مطرح شده در طرح صیانت/ تجربه ترکیه و روسیه در سامان دادن به شبکه های اجتماعی
طرح صیانت از فضای مجازی؛ جزییات تازه از جلسه غیرعلنی مجلس
یک نگاه متفاوت درباره طرح «صیانت از کاربران فضای مجازی» و توصیه به طراحان
درخواست برگزاری تجمع اعتراضی برای طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی»
هفت اشکال اساسی در طرح صیانت از کاربران فضای مجازی به زبان ساده
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 06:152021-08-01فناوري

طرح صیانت از فضای مجازی اشتغال چند نفر را تهدید می کند؟ | آوارگی کسب و کارهای اینترنتی | نگذارید تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود


اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، می تواند اشتغال بسیاری را که از این طریق درآمد خود را کسب می کنند، تهدید کند.

تجربه فیلتر شدن تلگرام خاطره خوشی برای بسیاری که از این راه کسب درآمد می کردند، - طرح صیانت از فضای مجازی اشتغال چند نفر را تهدید می کند؟ آوارگی کسب و کارهای اینترنتی نگذارید تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود" اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، می تواند اشتغال بسیاری را که از این طریق درآمد خود را کسب می کنند، تهدید کند.

تجربه فیلتر شدن تلگرام خاطره خوشی برای بسیاری که از این راه کسب درآمد می کردند، نبود و حالا زمزمه های فیلتر شدن اینستاگرام نیز مطرح است آن هم در حالی که شرایط کرونا، تعداد کسب و کارها در فضای مجازی را به شدت افزایش داده است.

همشهری آنلاین- نجمه احمدبیگی: اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی که در چند روز گذشته در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت ذهن بیشماری از مردم و فعالان کسب وکارهای مجازی را که دغدغه تامین امرار معاش دارند را درگیر و تحت تاثیر قرار داده است.

اگر چه به نظر می رسد این طرح در مجلس هم مخالفانی دارد.

اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی و مطرح کردن فیلتر شدن گوگل و اینستاگرام که موضوعی شوک برانگیز و دلهره آور برای همه مردم از کودک و نوجوان گرفته تا کسانی که در فضای مجازی برای خود کسب وکاری مهیا کرده اند و از این راه نان می خورند، بود.

از طرفی دیگر جای سئوال است که مسئولان چطور می خواهند در مدت هشت ماه پلتفرم ایرانی مشابه اینستاگرام را فعال و رایج کنند.

آن هم پلتفرمی مانند اینستاگرام که چندین میلیون کاربر در ایران دارد.

در این صورت تکلیف مردمی که از این راه کسب درآمد می کنند چه می شود؟ تعداد کسب و کارها در فضای مجازی عضوهیات مدیره اتحادیه و انجمن کسب و کارهای مجازی در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین گفت: این طرح اگر به همین نحو اجرایی شود ضررش اول متوجه افرادی است که در اینستاگرام کسب و کاری برای خود فراهم کرده اند و از این راه امرار معاش می کنند.

از دسترس خارج شدن اینستا و محدود شدن پهنای باند، شاغلان در این عرصه را دچار ضرر و زیان خواهد کرد.

رضا الفت نسب اضافه کرد: حتی کسب و کارهای بزرگ هم که ورودی هایشان از پلتفرم هایی مثل اینستاگرام وگوگل هست و مردم آنها را جستجو می کنند هم اگر مسدود شوند دچار ضرر و زیان می شوند.

کسانی که در این سال ها سرمایه گذاری های زیادی انجام داده اند.

وی ادامه داد: طراحان چنین بحثی باید بدانند که ما مخالف حکمرانی در فضای مجازی نیستیم اما تا زمانی که شرایط و زیر ساخت های طرحی فراهم نشده نباید مردم را درگیر کرد و نگذاریم تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود.

مسئولان مربوطه اگر مخالفتی داشتند باید از همان ابتدا که تعداد نصب این پلتفرم ها پایین بود، جلوی آن را می گرفتند نه اینکه امروز40 تا 50 ملیون کاربر روی این پلتفرم ها قرار گرفته اند و بحث تامین معاش آنها در شرایط نابسامان اوضاع اقتصادی بسیار جدی است.

از سوی دیگر کرونا هم به کسب و کارهای بسیاری لطمه وارد کرد و خیلی از مشاغل تعطیل شد.

در این شرایط افراد زیادی برای تامین معاش به سمت اینستاگرام رفتند.

الفت نسب بیان کرد: تعداد افراد شاغل در اینستاگرام تا قبل از شیوع بیماری کرونا 150 تا 200 هزار نفربود.

اما بعد از کرونا این رقم به بیش از 300 هزار نفر رسیده و حتی رقم یک میلیون نفر هم مطرح شده است، اما این رقم 300 هزار نفر به نظر منطقی تر می رسد.

البته باید به این موضوع توجه کنید که بسیاری از این کسب و کارها خانوادگی است و یا چند نفر یک کسب و کار را اداره می کنند.

عضوهیات مدیره اتحادیه و انجمن کسب و کارهای مجازی گفت: در شرایط فعلی نمی شود طرح صیانت را اجرایی کرد و نباید مانند رییس مجلس که بلافاصله با مطرح شدن این بحث اعلام کرده که پلتفرم ها مسدود نخواهند شد امیدواری بیهوده داد و واقعیت ها را انکار کرد.

وی با اشاره به تعداد افرادی که در زمینه کسب و کارهای مجازی فعالیت دارند، افزود: اکنون کسانی که نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کردند نزدیک به 40 تا 50 هزارنفر می شوند.

اجرای این طرح شامل جمعیت زیادی خواهد شد که از این راه نان می خورند و اجرایی شدن آن یک جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

الفت نسب اضافه کرد: بیشتر اپلیکیشن های داخلی ظرفیت ندارند اگر ظرفیت داشته باشند و به خوبی خدمات ارائه دهند مردم حتما از آنها استفاده خواهند کرد.

در حال حاضر مردم از کافه بازار استفاده زیادی می کنند و شاید بتوان گفت حدود 40 میلیون نصب داشته باشد.

اینکه می گویند مردم از پلتفرم های ایرانی استفاده نمی کنند هم درست نیست اگرخوب خدمات رائه دهند به طور ناخودآگاه همه به سمت آنها کشیده می شوند همانطور که اکنون افراد زیادی از تاکسی های اینترنتی یا اپلیکیشن های مسیریابی که اکثر هم داخلی هستند استفاده می کنند چرا که سرویس های خوبی ارائه می دهند.

وی ادامه داد:مردم می خواهند از این راه کاسبی کنند و دنبال سیاست و خیلی مسائل دیگر نیستند.

اگر می خواهند چنین طرح هایی موفق عمل کنند باید زیر ساخت های لازم را برای فعالیت در پلتفرم های ایرانی فراهم کنند.

به عنوان نمونه اگر کسی در پلتفرم های ایرانی مانند اینستاگرام شروع به فعالیت کرد تا 3 سال او را ازمالیات معاف کنند آن وقت شاهد خواهیم بود که چه تعداد از مردم به این سمت آیند.

سرمایه گذاری هایی که هدر می رود عضوکارگروه بلاک چین کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی ایران نیز در این زمینه به همشهری آنلاین گفت: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس اکنون مسئول این طرح هستند.

چشم همه مردم به این کمیسیون دوخته شده است تا ببینند در نهایت چه تصمیمی خواهند گرفت.

اما نمی توان به صرف نام گذاری مجازی از خیلی مسائل آن چشم پوشید و آن را غیر واقعی تلقی کرد.

اگر فضای مجازی محدود شود با منع تردد در فضای واقعی هیچ تفاوتی ندارد.

محمدرضا شرفی افزود: کسب وکارهای بسیاری در فضای مجازی سرمایه گذاری کرده اند.

هزینه های زیادی پرداخت کرده اند تا بتوانند بازاریابی کنند.

این مساله فقط به اقتصاد داخل کشور مربوط نمی شود مراودات بسیاری هم در خارج از ایران صورت می گیرد.

اگر قرار باشد این طرح اجرایی شود متحمل ضرر و زیان های بسیاری خواهیم شد.

وی با انتقاد از اجرایی شدن این طرح بیان کرد: اگر قرار است طرحی با این وسعت تاثیرگذاری طراحی شود باید قبل از آن کار کارشناسی با حضور کسانی که در این حوزه بخصوص کارشناسان وزارت ارتباطات که صاحب نظر هستند، انجام شود.

از طرفی اکنون زمان درستی برای مطرح شدن این طرح نبود وقتی دولت دوازدهم در حال واگذاری است و دولت سیزدهم می خواهد روی کار بیاید چرا باید در این مقطع این طرح مطرح شود و این مساله بسیاری تامل برانگیز است.

همچنین این طرح از زوایای مختلف باید بررسی می شد.

اجرایی شدن آن هزینه زیادی برای کشور خواهد داشت.

صیانت از بیت المال هم وظیفه ماست در این شرایط بحران اقتصادی اجرای چنین طرحی اصلا به صلاح نیست منطقی این بود که طرح تا دولت جدید معلق می ماند.

شرفی ادامه داد: به نظر من با شناختی که از اعضای کمیسیون فرهنگی داریم این طرح اجرایی خواهد شد و نتیجه آن از بین رفتن کسب و کارهای بسیاری خواهد شد.

وی بیان کرد: با اجرایی شدن این طرح تمام ابزارهای کسب و کارهای اینترنتی نابود خواهد شد و فعالان در این بازار باید بازاری را که مدت ها برای آن سرمایه گذاری کرده اند دوباره از نو شروع کنند و این مساله یک آوارگی همراه با چالش های جدید برای کسب و کارهای اینترنتی خواهد داشت.

طرح صیانت کاربران در فضای مجازی چیست؟ در طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی که اکنون با نام صیانت کاربران در فضای مجازی شناخته می شود، کمیسیون عالی تنظیم مقررات که براساس مصوبه جلسه هشتم شورای عالی فضای مجازی ایجاد شد، به منظور اجرای مصوبات این شورا و قوانین مربوط به عنوان مرجع تنظیم مقررات خدمات پایه کاربردی، خدمات ارتباطاتی و فناوری اطلاعات شناخته شده که در ترکیب این کمیسیون در کنار نهادهای مرتبط نهادهایی همچون سازمان صدا و سیما، وزیر اطلاعات، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده نیروی انتظامی دیده می شود.

همچنین در ماده 11 طرح صیانت، بر صدور مجوز بر فعالیت خدمات اثرگذار پایه کاربردی بومی، داخلی و خارجی تاکید شده و در تبصره یک آن آمده است: عرضه و فعالیت خدمات پایه کاربردی خارجی اثرگذار مستلزم معرفی نماینده قانونی و پذیرش تعهدات ابلاغی کمیسیون است، این درحالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که شرکت های خارجی چندملیتی با کشوری مانند ایران با وجود تحریم های مالی و حقوق بشری همکاری نمی کنند.

همچنین تاکنون پیام رسان ها و موتورهای جست وجوی بومی نتوانسته اند آنچنان که باید در این زمینه به مخاطبان خدمات رسانی کنند.

نمونه تجربی این وضعیت در سال 98 مشاهده شد که پلتفرم ها نتوانستند ترافیک را تحمل کنند و بعضا از دسترس خارج می شدند.


کلید واژه ها: فضای مجازی - کسب و کارهای اینترنتی - مجازی - اشتغال - درآمد - تهدید - صیانت - کسب درآمد - اینترنتی - فیلتر - کارها - کاربران - تلگرام - آوارگی - ناموفق - خاطره - اینستاگرام - تکرار - سال 98 - حقوق - همشهری - افزایش - شرایط - تعداد - داده

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس تولید محتوا در مجموعه تعمیرات موبایل فیکس موبایل در تهران

جزییات اینترنت رایگان معلمان، دانشجویان و طلاب

عکس «سیگار نذری» در راهپیمایی اربعین!

امید سامسونگ به کپی مغز انسان روی تراشه های 3 بعدی

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در تولیدی پوشاک مدرن در تهران

هجوم عجیب چینی ها برای خرید آیفون 13+ویدیو

راه اندازی سامانه جامع اطلاعات شهدای دیار سربداران

گل دیدنی طارمی رکورد زد/ پورتو بالاتر از یوونتوس، لیورپول و سیتی

اولیانوف: منع دسترسی به کرج نقض توافقات پادمانی نیست

دلیل اختلال در دسترسی کاربران سیگنال

جزییات ثبت نام اینترنت رایگان دانشجویان ایرانسل و همراه اول

استخدام پسیو کار برق و شبکه در گروه فناوری و اطلاعات کیا آی تی در تهران

چطور جلوی دریافت پیامک های تبلیغاتی را بگیریم؟

چند ترفند ساده برای کاهش مصرف اینترنت واتس اپ و اینستاگرام

پرلایک ترین توییت های روز: قبول شدم؛ پزشکی صنعتی شریف

چند ترفند ساده برای کاهش مصرف اینترنت واتس اپ و اینستاگرام

چطور جلوی دریافت پیامک های تبلیغاتی را بگیریم؟

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تهران

اصلاح کیفیت نازل آپلود ویدئوها در توییتر

چطور جلوی دریافت پیامک های تبلیغاتی را بگیریم؟

استخدام مدرس نرم افزار داوینچی در یک آموزشگاه در تهران

استخدام پشتیبان سخت افزار، کارشناس فنی خودرو و پذیرشگر در مشهد

استخدام اپراتور خط تولید نورد لوله و تراشکار ماهر با سرویس و بیمه در اصفهان

چطور جلوی دریافت پیامک های تبلیغاتی را بگیریم؟

استخدام صندوقدار با بیمه در فروشگاه شارپ در بندرانزلی

استخدام تولید کننده پست و استوری اینستاگرام با بیمه در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت خاتم پلیمر در تهران

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت رایانه همراه در تهران

استخدام مدرس دیجیتال پینتینگ در یک آموزشگاه معتبر در تهران

نسخه آلتیمیت فیفا 22 در دسترس کاربران قرار گرفت / بازی و سرگرمی

برنامه هایی که واتساپ را هک می کند

تولد گوگل بر همگان مبارک

استخدام کارشناس الکترونیک در شرکت پارس ایزوتوپ در تهران

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار در شرکت تیپاکس اکسپرس پارس در تهران

روش انتقال پیام های واتساپ از اندروید به آیفون

راهکارهایی برای جلوگیری از دریافت پیامک های تبلیغاتی

مهندسی معکوس مغز روی حافظه فلش توسط سامسونگ

استخدام 7 عنوان شغلی با بیمه و سرویس در شرکت پویش تهویه در البرز

امکان مهندسی معکوس مغز روی حافظه فلش توسط سامسونگ

استخدام کارشناس الکترونیک سخت افزار و کارشناس الکترونیک (تحقیق و توسعه)

ویدئو| خانواده آنلاین، محبت مجازی!

کار در منزل باموبایل

استخدام کارآموز حسابداری و کارآموز کامپیوتر در کلینیک کسب و کار آنلاین

نحوه صحیح شارژ باتری گوشی هوشمند

شرکت فناوری گوگل امروز وارد 23 سالگی شد

چطور جلوی دریافت پیامک های تبلیغاتی را بگیریم؟

اصطلاحات رایج اینستاگرام را بشناسید

استخدام کارگر ساده آقا در کترینگ بین المللی دونا آفرین فدک در تهران

استخدام گرافیست، کارشناس فروش و طراح UI/UX در شرکت زرین کلید ایرانیان

استخدام کارگر نظافت و خدمات در شرکت دونا کترینگ در تهران

قفل آیفون 13 با اپل واچ باز نمی شود

برنامه سیگنال به دلیل مشکلات فنی از کار افتاد

دسترسی به سیگنال مختل شد

امروز تولد 23 سالگی گوگل است

چگونه جلوی دریافت پیامک های تبلیغاتی را بگیریم؟

الزامی بودن ارائه کارت واکسیناسیون برای دریافت برخی خدمات عمومی

ثبت نام اینترنت رایگان دانشجویان، معلمان و طلاب + لینک و جزییات

مسدود شدن بیش از 355 هزار شماره شخصی دلیل مزاحمت های پیامکی

استخدام طراح و گرافیست با بیمه در شرکت توسعه فناوری آراتکس در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت خدمات طراحی وب دوناوب در مازندران

استخدام کارشناس امور کارکنان در سازه سیم پویش در شهرک صنعتی اشتهارد

گوگل 23 ساله شد

اعلام جزییات ثبت نام اینترنت رایگان معلمان، اساتید، طلاب و دانشجویان

ثبت نام بسته اینترنت رایگان دانشجویان

اختلال در دسترسی به پیامرسان سیگنال

گوشی خود را کاملاً ایمن کنید

دسترسی به سیگنال مختل شد

امروز تولد 23 سالگی گوگل است

استخدام طراح UI/UX در یک شرکت معتبر در تهران

دسترسی کاربران به سیگنال قطع شد

جشن تولد 23 سالگی گوگل

نظارت از راه دور بر بیماران با استفاده از لباس های هوشمند

امروز تولد 23 سالگی گوگل است

بسته 40 گیگ اینترنت رایگان معلمان

امروز تولد 23 سالگی گوگل است

هشدار پلیس افزایش کلاهبرداری اینترنتی در اپیدمی کرونا

استخدام کارمند پذیرش با بیمه در نمایندگی ایران خودرو و هیوندای در رشت

دسترسی به سیگنال مختل شد

دسترسی به سیگنال مختل شد

چطور جلوی دریافت پیامک های تیلبغاتی را بگیریم؟

افشای آخرین مشخصات گوشی پرچمدار هواوی پی 50

ثبت نام بسته اینترنت رایگان ویژه اساتید، معلمان و دانشجویان

استخدام کارگر ساده با بیمه و سرویس در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام تکنسین فنی الکترونیک با سرویس در تحقیقات الکترونیک فطروسی در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیریت با بیمه و سرویس در شرکت پویش تهویه در البرز

استخدام حسابدار ارشد و حسابدار با بیمه، ناهار و سرویس رفت و برگشت در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت وزارت کار، بیمه و پورسانت در فارس

کرونا باعث افزایش کلاهبرداری های اینترنتی شده است

استخدام کارشناس فنی و مهندسی در وستا دژ آسیا در تهران

استخدام پشتیبان مشتریان در شرکت مهندسی ایمن افزار داریک در تهران

استخدام کارشناس تولید چشمه های صنعتی در شرکت پارس ایزوتوپ در تهران

برند جنجالی گوشی در تلاش برای کسب جایگاه نخست

اربعین آمد... + دانلود

اشک های سرباز عراقی در مرز شلمچه +فیلم

استخدام کارشناس طراحی گرافیک در گروه جی آی اس پی در تهران

اشک های سرباز عراقی در مرز شلمچه

قطعی اینترنت مانع اجرای 100 درصدی طرح نسخه نویسی الکترونیکی

امید سامسونگ به کپی مغز انسان روی تراشه های 3 بعدی!

استخدام منشی با بیمه در شرکت الوند رایانه گستران ایرانیان در تهران

کاربران واتساپ مراقب باشند

طرح صیانت از فضای مجازی اشتغال چند نفر را تهدید می کند؟ | آوارگی کسب و کارهای اینترنتی | نگذارید تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود

طرح صیانت از فضای مجازی اشتغال چند نفر را تهدید می کند؟ | آوارگی کسب و کارهای اینترنتی | نگذارید تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود