مطالب مرتبط:
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی پیام ملت ایران را به جهانیان اعلام می کند
سیر مطالعاتی پیشنهادی برای آشنایی با جریان های صهیونیستی مستتر در تاریخ ایران و جهان
آمریکا تمایلی به تنش با ایران ندارد
نتیجه ملی پوشان اسکی روی چمن ایران در مارپیج بزرگ جام جهانی ایتالیا
رتبه ایران در جدول رده بندی مدالی المپیک 2020 توکیو در پایان شنبه 9 مرداد
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 06:052021-08-01اقتصادي

ایران چگونه ناوهای جنگی خود را می سازد؟ 


تا اواسط دهه 80تنها یک پروژه ساخت در کارخانجات نداجا در جنوب در حال اجرا بود اما امروز در انتهای دهه 90 چندین شناور با ویژگی های بسیار متفاوت و حتی جهش در تناژ در حال ساخت بوده و همزمان چندین شناور و زیرسطحی سنگین نیز در دست تعمیرات است.

- پروژه دنا به همان زمان نهایی شدن طرح جماران باز می گردد و از شروع ساخت تا الحاق آن 13 سال طول کشیده که 7 سال آن زمان مفید بوده است.

جماران به عنوان اولین فروند 12 سال به طول انجامیده و در بهمن 1388 تحویل شد، دماوند که فروند دوم پروژه موج محسوب می شد با 8 سال کار در اسفند 1393 و سهند با وجود تغییرات در طراحی بیرونی و داخلی و برخی تجهیزات متفاوت 6 سال در دست ساخت بوده و در آذر 1397 به ناوگان ملحق شد.

این ناو با طراحی جدید در بدنه های جانبی، سطح مقطع راداری کمتری داشته و چند برابر دیرتر از ناو جماران کشف می شود.

ناوهای پروژه موج از بالا به پایین: جماران، دماوند-1، سهند و دنا کار ساخت دماوند جدید که به جای فروند آسیب دیده و از خدمت خارج شده قبلی در شمال ساخته می شود با وجود تغییرات زیاد در طراحی داخلی و بدنه 3 سال طول کشیده و عمده تجهیزات آن خصوصاً در بخش های داخلی ناو نصب شده و قرار است تا به زودی آزمایش دریانوردی خود را بگذراند.

لازم به ذکر است ساخت بخش های سازه ای دماوند جدید یکسال طول کشیده و این نشان می دهد که در صورت حمایت لازم و تأمین به موقع تجهیزات، زمان واقعی ساخت سازه یک شناور در این رده برای صنعت داخلی در همین حدود خواهد بود.

دماوند جدید در حال ساخت در شمال کشور؛ تغییرات متعددی در روسازه مشاهده می شود از جمله نصب دو دودکش، سازه استقرار سامانه کمند و سازه استقرار رادار چشم عقاب ناو اطلاعاتی طلاییه در حال ساخت در جنوب که به آشیانه نگهداری بالگرد مجهز است یکی از دلایل طولانی شدن زمان مفید پروژه دنا تغییر زیرسامانه ها از طراحی های زمان جماران به جدیدترین دستاوردها و اعمال تجارب حاصل شده توسط نداجا و وزارت دفاع است.

در واقع هر یک تجربیات کسب شده از خدمت چندین ساله جماران در آبهای دور و نزدیک و نواقص شناسایی شده به صورت علمی و فنی مدون شده و همه موارد مهم در ناو جدید دنا مورد بازبینی قرار گرفت.

دلیل دیگر که سبب شد تا علاوه بر زمان مفید 7 ساله، چند سال هم روند پروژه با کندی زیاد رو به رو شود بروز مشکلات اعتبار دفاعی از سالهای اولیه دهه 1390 بوده است.

در ناو جماران مواد اولیه سازه ی آلومینومی و فولاد دریایی کاسه ی اصلی وارداتی بود و در کارخانجات داخلی به اجزاء و قطعات و ورق های لازم تبدیل شد اما در ناو دنا که در اواخر پروژه جماران شروع به ساخت آن شد، هم سازه و هم کاسه آن از فولاد دریایی ساخت کارخانه اکسین اهواز است که استحکام بالاتری هم در برابر ضربه دارد.

تجهیزات متعدد جدیدی روی جماران نسبت به زمان الحاق اولیه نصب شده است تمام ناوهای پروژه موج مجهز به عرشه یا محل نشست و پرواز بالگرد هستند که قابلیت های عملیاتی متنوع تری به شناور دریایی می دهد.

ضمن اینکه امروزه با ساخت انواع پهپادها در کشور، امکان به پرواز در آوردن و فرود پهپادها نیز از روی همین عرشه وجود دارد که در افزایش توانایی شناور در کسب اطلاعات از محیط پیرامونی و شناسایی اهداف در فواصل نزدیک و دور و هدایت آتش موشک به بیشترین برد خود بسیار مؤثر است.

تجهیزات دنا در یک نگاه تمامی سامانه های مورد نیاز ناو دنا از نوع جدید و بروز نسبت به جماران در زمان تحویل بوده و در بردارنده گستره متنوعی از فناوری ها می باشد که برخی از آن ها شامل این موارد است: رادارهای سطحی باند اس و ایکس، رادار تاکتیکی هوایی سه بعدی، سامانه پردازشگر راداری، سونارهای زیرسطحی و اکوساندر سامانه های مخابراتی سطحی و زیرسطحی، سامانه مخابرات و شبکه رایانه داخلی، سامانه های ناوبری و قطب نما و جایروی مغناطیسی سامانه کنترل آتش، سامانه های الکترواپتک دارای پایدار کننده (استبلایزر) و هماهنگ کننده (سینکرونایزر) سامانه هشدار دهنده و مقابله با حملات ش.

م.

ر.

و دربها و تهویه مطبوع با توان پایداری و نفوذناپذیری در زمان این حملات و دوش های ضد آلودگی، سامانه آب شیرین کن، سامانه هوای فشرده هدایت خودکار ناو، چهار نیروگاه تولید برق با مجموع توان 550 کیلووات و سامانه های برق و ناوبری و مخابراتی اضطراری، سامانه امداد و نجات و ضد آتش سامانه های گردآوردی داده های الکترونیکی اطراف و سامانه جنگ الکترونیک، سامانه های چف و فلیر قابلیت سوخت رسانی به بالگرد و سامانه کامل هواشناسی به دلیل هم نسل بودن دنا با جماران در ظاهر بدنه تفاوتی با آن ندارد اما از لحاظ سامانه رانش و تسلیحات و تجهیزات الکترونیکی و راداری که در آن به کار گرفته شده از جماران برتر است.

چون انتهای فرایند ساخت و زمان نصب تجهیزات آن هم دوره با به ثمر رسیدن سهند بوده برخی فناوری های به کار رفته در آن مشابه سهند است.

با وجود طرح بدنه مشابه با ناو جماران، با تغییرات اعمال شده در روسازه، عرشه یا پد نشست و برخاست بالگرد در ناو دنا نسبت به جماران بزرگتر شده است.

تصویری از ناو دماوند-1 که چینش تسلیحاتی دنا بسیار شبیه به آن است تصویری از ناو جدید دنا که در مقایسه با دماوند-1، دکل اصلی به عقب تر منتقل و با دکل رادار عصر ترکیب شده است در جماران برخی اقلام در زنجیره رانش از خارج تهیه شده بود و برخی اقلام هم پیش از رسیدن به ایران توقیف شد و در ایران طراحی و ساخته شد که به طولانی شدن زمان کلی پروژه جماران منجر شد اما در ناوهای بعدی میزان وابستگی کمتر و کمتر شد به طوری که در دنا حتی موتور نیز ساخت ایران است.

در زنجیره رانش دنا که سومین شناور رزمی تولیدی این رده تناژ برای ناوگان جنوب است برای اولین بار از موتور تولید داخل استفاده شده است.

این در حالی است که موتور یکی از عوامل به درازا کشیده شدن پروژه های مشابه بوده است.

با ساخت موتور داخلی و جواب گرفتن از آن در آزمایش های میدانی واقعی روی شناور قطعاً دست متخصصان کشور برای تولید محصول در این رده بازتر می شود.

در نتیجه می توان ناو دنا را نتیجه رسیدن سطح بومی سازی ناوهای رزمی این رده در کشور به میزان بسیار بالاتری نسبت به تعریف بومی سازی در سایر کشورها دانست.

با این سطح از بومی سازی و توسعه تجهیزات جدید و مدرن مانند پرتابگرهای عمودی موشک های تهاجمی و تدافعی در آینده نزدیک شاهد چهره یک نیروی دریایی نوساز و پیشرفته در کشور خواهیم بود.

تصویری از ناو جماران در سالهای اخیر که به رادار آرایه فازی عصر، پرتابگر فریب دهنده های راداری (چف) و چندین سامانه مخابراتی و الکترونیکی جدید مجهز شده و نشان دهنده روند بهبود مستمر توانمندی های آن است.

به نظر می رسد رنگ جاذب امواج رادار نیز برای آن استفاده شده است.

پیشتر اعلام شده بود که قرار است روی ناو دنا همچون دماوند جدید از پرتابگرهای عمودی موشک پدافندی بهره گرفته شود اما بعداً تصمیم بر این شد که پس از به کارگیری موشک های عمود پرتاب پدافندی روی سایر شناورها و کسب تجربه لازم، این کار در ناو دنا به صورت اصلاحی انجام شود چون سازه و بدنه آن سال ها پیش ساخته شده بود ولی در ناوی مانند دماوند چون از ابتدا پیش بینی این امر صورت گرفته بود نصب این نوع پرتابگر از ابتدا صورت خواهد گرفت.

به گفته دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش با توجه به در اختیار داشتن نمونه زمینی این موشک عمودپرتاب، به کارگیری آن روی شناور بدون مشکل خاصی صورت خواهد گرفت.

اما از اینکه نمونه زمینی موشک مذکور در بین تسلیحات معرفی شده ایرانی است یا هنوز محرمانه باقی مانده اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است سامانه های پرتاب عمودی موشک ساخت داخل با دو هدف موشک کروز برد بلند و موشک ضد هوایی در دست توسعه است.

افزایش تعداد موشک قابل ذخیره در فضای محدود شناور و نیز امکان شلیک به هر سمتی بدون نیاز به تغییر زاویه پرتابگر و در نتیجه سرعت عمل بالاتر از ویژگی های پرتابگرهای عمودی است.

تا اواسط دهه 1380 تنها یک پروژه ساختی در کارخانجات نداجا در جنوب در حال اجرا بود و آن هم جماران اما امروز در انتهای دهه 1390 چندین شناور با ویژگی های بسیار متفاوت و حتی جهش در تناژ در حال ساخت بوده و همزمان چندین شناور و زیرسطحی سنگین نیز در دست تعمیر است.

این تفاوت حجم فعالیت ها به خوبی نشان دهنده رشد بالای فعالیت های فنی و صنعتی برای حفظ و افزایش قابلیت های نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.


کلید واژه ها: جماران - پروژه - ساخت - متفاوت - دماوند - زمان - طراحی - شناور - سهند - تجهیزات - تغییرات - تعمیرات - زیرسطحی - ناوگان - نهایی - داخلی - سنگین - برابر - اسفند - تحویل - ویژگی - اولین - امروز - الحاق - دهه 90 - 13 سال - اجرا - همان - جنگی - مفید

آخرین اخبار سرویس:
فضانوردان چطور در فضا لباس می شویند؟

سازمان عفو بین الملل: پنج میلیون آواره افغان به کمک های فوری نیاز دارند

چرا اکثر مستمری بگیران سازمان ثروتمند تامین اجتماعی در فقر به سر می برند؟

افزایش آمار قتل در آمریکا

اوراق متهم ردیف اول افت اخیر بورس| ادامه روند نزولی در گروه بانکی

انواع کاندوم و ضرورت استفاده از آن

تقاضای نفت در سال های آینده افت شدیدی پیدا خواهد کرد؟

شهرداری برای افراد کم درآمد مسکن می سازد؟

برنامه ای برای افزایش قیمت نان وجود ندارد

79 موافقت اصولی برای احداث تأسیسات اقامتی در خوزستان صادرشد

بازار جهانی نفت امروز سه شنبه 6 مهر| قیمت نفت سبک ایران 75.34 دلار

لزوم تحقق سهمیه لرستان در کشت محصول کلزا

کاردرمنزل..کاردست.کار در خانه

همکار خانم جهت بسته بندی لباس

بیش از یک میلیون دُز واکسن کرونا در لرستان تزریق شد/ کاهش 60 درصدی تعداد مبتلایان

چرا تامین واکسن سرعت گرفته است؟

2030 اوج تقاضا جهانی نفت خواهد بود

علت گرانی خودروهای خارجی چیست؟

نحوه صحیح تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون

هر کیلو مرغ 30 هزار تومان!

روند روبه رشد پذیرش فناوریهای تلفن همراه توسط مدیران| 81 درصد به اهمیت فناوری تلفن همراه پی برده اند

چگونه یک قرارداد کاری قانونی ببندیم؟

خودرو دوباره گران شد

زنگ گرانی در اول مهر /تورم خط قرمز دولت /واردات خودرو به اندازه نیاز بازار

ذخیره خون تهران در وضعیت شکننده

حساسیت خبری در بازار ارز

چگونه نگرانی مالی کمتری داشته باشید؟

دولت در شرایط تورمی باید هزینه های متعارف خود را تعدیل کند

پول های بورسی در پارکینگ

مظنه خرید آپارتمان در منطقه ارامنه تهران

همه تولیدات داخل باید قیمت تمام شده داشته باشند/ 80 درصد کالاها خارج از بورس فروخته می شود

رسیدگی به موضوع کشف ماینر در ساختمان بورس در دستور کار کمیته رسیدگی به تخلفات سازمان

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 7 مهر/ بخت با فروشندگان است!

فرصت سوزی دولت یازدهم با خرید هواپیماهای ATR

نماینده مجلس: میانگین رشد اقتصادی ایران صفر است

58 پروژه عمرانی در روستاهای استان سمنان به بهره برداری می رسد

بانک باید مطمئن شود می توانید اقساط وام 480 میلیونی مسکن را بپردازید

پیش بینی بارکلیز از قیمت بالاتر نفت در سال آینده

فروشگاه ویندوز به روی فروشگاه های برنامه دیگر باز شد

ادامه بحران انرژی در اروپا/ افزایش 11درصدی قیمت گاز

مصوبه پرداخت وام 480 میلیون تومانی خرید مسکن به شعب ابلاغ شد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 7 مهر

اوپک: تقاضا برای نفت تا سال 2035 به اوج می رسد

واکنش آمریکا و هند به نفت 80 دلاری

صعود قیمت انرژی سران اتحادیه اروپا را به تکاپو انداخت

8 ماموریت ویژه خاندوزی به رییس جدید سازمان خصوصی سازی

پورابراهیمی:میانگین رشد اقتصادی کشور در 8 سال گذشته؛ صفر

واردات برنج خارجی تأثیری بر قیمت برنج ایرانی ندارد

رشد چشمگیر فروش زغالسنگ امسال

4 شرط واگذاری مسکن در قانون جهش تولید

ماجرای ماینر در زیرزمین ساختمان بورس

آخرین وضعیت صدور کارت های بانکی عکس دار بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری

وزیر ورزش: من رنگی نیستم

کوتاه کردن دست دلالان کود شیمیایی در بازار آزاد| کم آبی درخواست برای کود را کاهش داد

افزایش وام اوراقی مسکن

پروانه اشتغال مهندسان دارای تعارض منافع 7 استان تعلیق شد

کشت دیم به جای آبی در مناطق مستعد جایگزین می شود

6 گام برای افزایش صادرات به کشورهای همسایه

دلالی یکی از چالش های بازار گوشت قرمز

یک میلیون راس دام عشایر به قیمت هرکیلو 45 هزار تومان خرید تضمینی شد

فال روزانه امروز چهارشنبه 7 مهر 1400

آخرین قیمت خودرو امروز 7 مهر 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 7 مهر 1400

قیمت طلا امروز 7 مهر ماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 7 مهر ماه 1400 + جدول

قیمت سکه امروز 7 مهر ماه 1400 + جدول

سرانجام ماجرای استخراج بیت کوین در بورس تهران /احضار مدیران بورسی

آغاز پیش فروش ایران خودرو بدون قرعه کشی ! | شرایط ثبت نام

زوج های نابارور و وعده پوشش هزینه های درمان/ زمین تا آسمان فاصله برای تحقق طرح تازه نفس

افزایش قیمت گوشت قرمز متناسب با نرخ تورم است

اما و اگرهای یارانه جدید برای زنان سرپرست خانوار +نظر مردم

آیفون 13 با قیمت نجومی وارد بازار ایران شد + جدول قیمت

عرضه 249 میلیون دلار در سامانه نیما

کشف ماینر در شرکت بورس تهران تایید شد

قیمت گاز اروپا رکورد تاریخی جدیدی ثبت کرد

کشف ماینر در بورس تهران رسما تایید شد!

سرانجام ماجرای استخراج بیت کوین در بورس تهران

کشف ماینرهای غیرمجاز در ساختمان شرکت بورس تهران

مبالغ وام های دانشجویی دانشگاه آزاد اعلام شد

دستگاه های غیرمجاز رمز ارز کشف شده به 219 هزار عدد رسید

ممنوعیت ساخت و ساز در اراضی غیر مجاز دوکوهه

ایرلاین ها موظف به بازپرداخت مابه التفاوت بلیت اربعین هستند

بازار جهانی نفت امروز سه شنبه 6 مهر| قیمت نفت سبک ایران 75.34 دلار

چند ترفند ساده برای به حداقل رساندن حساسیت های پاییزی

کشف ماینر در بورس تهران تایید شد

استخدام نگهبان //حراست

چرا اکثرمستمری بگیران سازمان ثروتمند تامین اجتماعی در فقر بسر می برند ؟

برای شمش فولادی، استاندارد وجود ندارد

20 میلیارد در استقلال چطوری گم شد؟

این کشور تبدیل به قتلگاه رمز ارزها شد!+جزییات

20 میلیارد در استقلال چطوری گم شد؟

رییس کل سازمان خصوصی سازی منصوب شد

این افراد مشمولان یارانه 200 هزار تومانی می شوند

افزایش 25 درصدی تجارت ایران و امارات تا پایان 1400

هایما s7 توربو به 760 میلیون تومان رسید + حدول قیمت ها

دلالی یکی از چالش های بازار گوشت قرمز

بازار مرغ و تخم مرغ در فردیس زیر ذره بین است

راه اندازی 47 طرح اشتغال گردشگری توسط مددجویان کمیته امداد

شرایط مبهم سیاسی؛ مانع رشد بازار

بیش از 300 کیلومتر از پروژه فاضلاب شهرضا باقی مانده است

ایران چگونه ناوهای جنگی خود را می سازد؟ 

ایران چگونه ناوهای جنگی خود را می سازد؟