مطالب مرتبط:
اجرای طرح انتقال سیلاب؛ راهکار تأمین آب / رویکردها به منابع آب، بین حوضه ای باشد، نه استانی
سرنوشت کسب و کار های مجازی بعد از اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران
اعلام زمان قرعه کشی طرح پیش فروش ایران خودرو ویژه مرداد 1400/ پژو 207 دستی سقف شیشه ای، راناپلاس، سورن پلاس، دناپلاس دستی و اتوماتیک
شتابزدگی در اجرای طرح تفویض امور تجهیزات پزشکی/ نظارت بر تجهیزات پزشکی بیمارستانی مناسب نیست
طرح تأمین پایدار آب شرب مریوان در مراحل پایانی قرار دارد
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 مرداد 1400 ساعت 13:202021-07-31دانش

اجرای طرح انتقال سیلاب؛ راهکار تأمین آب فلات مرکزی ایران


عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: منابع آب موجود در فلات مرکزی ایران پاسخگوی جمعیت این منطقه نیست و یکی از کارهایی که می توانیم انجام دهیم، - ذخیره سازی آب باران و نیز انتقال سیلاب ها به داخل یک سامانه است تا در مواقع ضروری بتوانیم از این آب برداشت کنیم.

بابک سپهریان نسب، عضو هیئت علمی گروه زمین شناسی و منابع آب دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگو با ایکنا از اصفهان، اظهار کرد: عموم بارش ها در کشور ما از جبهه های غرب به شرق است، یعنی از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه و روی دو یال انجام می شود، یال غربی زاگرس و یال شمالی البرز.

این ارتفاعات به گونه ای است که مثلاً در البرز، ابرها از یک جایی به بعد اصلاً به داخل فلات ایران نفوذ نمی کنند و در مورد زاگرس نیز همین طور است و حجم زیادی از ابر را می گیرد.

بارشی که انجام می شود، به دو صورت باران و برف است.

باران به روان آب تبدیل می شود و به جای اینکه به فلات مرکزی ایران بیاید، به سمت غرب و کشور عراق و خلیج فارس می رود.

بارش ها در دامنه های شمالی البرز نیز وارد دریای کاسپین می شود که نتیجه آن، تداخل با آب شور و از دست رفتن این بارش هاست.

وی افزود: ایرانیان قدیم این مسئله را می دانستند و مهندسی بسیار عالی قنات را اجرا می کردند، یعنی آب را از 70 تا 100 کیلومتر از زیر زمین به جایی بر روی زمین می آوردند که قابل استفاده باشد.

اگر بخواهیم این آب را با تکنولوژی جدید یعنی کانال انتقال دهیم، حجم زیادی از آن تبخیر می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: اتفاقی که افتاد، این بود که ما در چند دهه گذشته به علم بها ندادیم و تصمیمات احساسی گرفتیم.

هیچ کشوری در همه زمینه ها نمی تواند و اصلاً عقلانی نیست که بخواهد خودکفا شود.

هر کشوری یک سری پارامترها دارد که باید از آنها استفاده کند و یک سری پارامترها را ندارد که باید با دنیا تعامل کند و خردورزی داشته باشد و از این طریق، نیازهایش را برآورده کند، ولی ما بعضاً تصمیمات احساسی گرفتیم و فکر کردیم در همه زمینه ها باید خودکفا شویم، آن هم با تولیدی که از طریق روش های سنتی انجام می شود.

در ژاپن، با گلخانه های فوق مدرن که کمترین میزان آب را مصرف می کنند، بهترین برداشت ها انجام می شود، ولی ما با روش های سنتی، بی حد و مرز و یک سری قیاس ها و دلایل نادرست کار کردیم، مثلاً اینکه یک درخت پسته کمتر از یک درخت گردو آب نیاز دارد، درست است، ولی تعداد زیادی درخت پسته به آب زیادی نیاز دارد.

در واقع، چنین طرح هایی را بی محابا گسترش دادیم، بدون اینکه به عاقبت کار فکر کنیم.

سپهریان نسب ادامه داد: آب باران، آب جاری است، مثل حساب جاری در بانک، ولی مشخص است که با آن چه کردیم؛ برای نمونه، می توان به وضعیت زاینده رود و دریاچه ارومیه اشاره کرد، یا مثلاً سیب هایی که در استان های آذربایجان شرقی و غربی روی دست کشاورزان ماند و دور ریخته شد، یا هر محصول کشاورزی دیگری که دور ریخته می شود، در واقع آبی است که از دست می رود.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر، بارش هایی که به صورت برف بود، آرام آرام داخل زمین فرو می رفت و به سرمایه تبدیل می شد، مثل حساب سرمایه گذاری.

در این مورد نیز ایرانیان قدیم به خوبی محاسبه می کردند که چگونه باید از حساب بلندمدت برداشت شود، ولی ما در طول 40 سال گذشته در این خصوص، بدون اینکه چیزی به بانک بدهیم، مدام از این حساب سرمایه گذاری برداشت کردیم و اکنون به جایی رسیده ایم که سطح آب در بسیاری از استان ها، ده ها متر پایین رفته و اتفاقی که دارد می افتد، اینکه دشت ها در حال فرونشست است.

در صورت فرونشست، حتی اگر بعداً اقلیم عوض شد و آب زیادی وجود داشت، جایی نیست که این آب در آن ذخیره شود.

مثل این است که حساب خود در بانک را ببندیم.

وقتی دشت ها فرونشست کند، دیگر فضای خالی وجود ندارد که آب در آن ذخیره شود و این دیگر درست شدنی نیست؛ صرف نظر از اینکه شهرهایی مثل اصفهان ساختار تاریخی و بافت هویتی دارند و فرونشست می تواند تهدیدی برای میراث تمدنی مان باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: با روشی که ما داریم پیش می رویم، مثل اینکه بارها باید چیزی را با آب بشوییم، منابع آب فلات ایران پاسخگوی جمعیت موجود در این منطقه نخواهد بود، بنابراین رفتارهای وسواس گونه و مدیریت ها باید عوض شود.

زمانی برف زیادی می بارید و اکنون باران زیادی می بارد.

باران امروز هست و فردا نیست، پس ناگزیر به سدسازی هستیم.

این نظر شخصی من است و شاید اشتباه باشد.

زمانی می گفتند ساختن سد بد است، چون در آن زمان بد بود، ولی اکنون باید آب باران را نگه داریم، یعنی آبی که امروز می آید و فردا به خلیج فارس می رود؛ این آب باید به فلات مرکزی ایران برگردد.

وی افزود: در فلات مرکزی ایران، برای نمونه، شهرهای اطراف اصفهان مثل بهارستان، فولادشهر و شاهین شهر را در نظر بگیرید، جمعیت این ها غیربومی است و همه از آب زاینده رود استفاده می کنند.

سهم آب این جمعیت کجاست؟ این آب باید به استان اصفهان بیاید.

آیا باید از طرح انتقال حوضه استفاده کرد؟ محیط زیست در اینجا ایراد می گیرد، بماند که محیط زیست برای طرح انتقال آب بن به بروجن ایراد نمی گیرد، ولی به طرح بهشت آباد ایراد می گیرد و معلوم نیست چرا این طور عمل می کند.

پیشنهاد من، طرح انتقال آب نیست، بلکه طرح انتقال سیلاب است.

باید بتوانیم سیلاب ها را مدیریت کنیم.

میلیاردها متر مکعب آب شیرین در سیلاب دو سال پیش و امسال در خوزستان و خرم آباد وارد خلیج فارس شد و ما از آن طرف می خواهیم آب شور را تصفیه کنیم و به فلات مرکزی ایران بیاوریم.

با نمک های این آب می خواهیم چه کار کنیم؟ اگر در خلیج فارس یا در خشکی بریزیم، اکوسیستم هر دو را از بین می برد.

سپهریان نسب اظهار کرد: برای عملیاتی شدن طرح بهشت آباد، حتی اگر اجازه ورود آب کارون را به این طرح نمی دادند، اشکالی نداشت و کافی بود آب سیلاب ها وارد آن شود، یعنی به محض اینکه کارون حالت سیلابی پیدا می کرد، استندبای وارد مدار می شد.

در این صورت، هم میلیون ها متر مکعب آب به داخل فلات مرکزی ایران می آمد و هم خانه های مردم در خرم آباد و خوزستان زیر آب نمی رفت.

ما باید از این شبکه های انتقال سیلاب داشته باشیم که استندبای باشند، یعنی بلافاصله وارد مدار شوند، چون سیلاب امروز که بیاید، فردا همه جا خشک است.

بنابراین، این سیلاب ها را باید مدیریت کرد.

وی ادامه داد: در شهرهای ایران وقتی باران می بارد، در کوچه ها و معابر مقدار زیادی آب جمع می شود و این آب همین طور می ماند و تبخیر می شود و ریزگردهای موجود در هوا را با خودش به روی زمین می آورد و وارد تنفس افراد می شود.

این در حالی است که ما پیشینه عجیب قنات و چاه را داریم.

می توان طرحی را به صورت پایلوت مثلاً در اصفهان اجرا کرد، مبنی بر اینکه هر کوچه ای حداقل سه حلقه چاه داشته باشد.

این چاه ها مثل بانک عمل می کند، آب داخل زمین می رود و در تابستان از آن برداشت می کنیم.

فایده دیگرش این است که آب در کوچه ها و معابر جمع نمی شود.

من اسم این طرح را زهکش شهری می گذارم، با این کار می توان میلیون ها متر مکعب آب را به زمین رساند تا در تابستان ها، شهرداری برای آبیاری درختان از این آب استفاده کند.

در اصفهان وقتی بارندگی می شود، می توان آب باران را به داخل مادی ها هدایت کرد تا وارد آب های زیرزمینی شود.

مدیریت منابع آب نیازمند اصلاح است، وقتی در بالادست رودخانه زاینده رود این همه آب پمپاژ می شود، جلوی این پمپاژها باید گرفته شود.

بیشتر بخوانید: این استاد دانشگاه بیان کرد: از یک طرف می گویند آب نیست، اگر این طور است، چرا طرح طوبی در چهارمحال و بختیاری دارد اجرا می شود؟ از طرف دیگر می گویند درخت بادام آب نیار ندارد، در صورتی که درخت بادام اگر بیشتر از برنج نیاز به آب نداشته باشد، کمتر از آن هم نیاز ندارد، چون برنج 60 تا 70 روز آب نیاز دارد، ولی بادام 365 روز آب می خواهد.

برنجی که کنار زاینده رود کاشته می شود، آب آن داخل زمین می رود و وارد آب زاینده رود می شود، ولی آبی که برای آبیاری درخت های بادام روی کوه پمپاژ می شود، دیگر به زاینده رود برنمی گردد و این انتقال آب بیرون از حوضه است.

وی تصریح کرد: درست است که اقلیم عوض شده و مشکل کمبود آب داریم، ولی رفتار و فرهنگ مردم در استفاده از آب باید عوض شود، واقعاً آب وجود ندارد.

برای شستن ظروف از مایع ظرفشویی استفاده می کنیم، ولی برای شستن میوه که از این مایع استفاده نمی کنیم، بنابراین می توانیم آب آن را برای گل ها کنار بگذاریم.

در واقع، تک تک رفتارهای مان را باید تغییر دهیم.

سپهریان نسب با تأکید بر اینکه در بالادست و پایین دست رودخانه زاینده رود نیز راه های توسعه باید تغییر کند، گفت: در چهارمحال و بختیاری، مدام درخت بادام و گردو کاشته می شود که به آبدهی زیاد نیاز دارد.

چرا این اتفاق می افتد؟ چون افراد به شغل نیاز دارند، ولی سند توسعه پایدار و آمایش سرزمین برای ایجاد شغل در این منطقه، بر اکوتوریسم و تولید گیاهان دارویی، عسل و مشتقات آن تأکید می کند.

گیاهان دارویی، گیاهان علفی هستند و به خاک و آب نیاز ندارند.

اگر هموطنان ما در این منطقه به جای اینکه این گیاهان را از ریشه بکنند، توسط فارغ التحصیلان کشاورزی برای کاشت و برداشت گیاهان دارویی آموزش ببینند و یک کارخانه هم برای گرفتن اسانس این گیاهان در آنجا احداث شود، درآمد زیادی نصیب آنها می کند.

همین طور عسلی که از گیاهان دارویی به دست می آید، می تواند به چندین نوع محصول دیگر تبدیل شود.

همه این ها ارزش افزوده و اشتغال زایی ایجاد می کند، باعث آلودگی هوا نمی شود و به آب هم نیاز ندارد، ولی وقتی صحبت از تولید می شود، روی فولاد و پتروشیمی دست می گذاریم که نهایت آلودگی را دارند.

وی اضافه کرد: ما در مدیریت منابع آب، نه از دانش و تجربه گذشتگان خود استفاده می کنیم و نه از علم و دانش روز.

برنامه ای در شبکه مستند صداوسیما نشان می داد که در شهر توکیوی ژاپن، سامانه ای در زیر زمین طراحی شده که تمام آب باران در آنجا جمع می شود و بعد برای آبیاری درختان مورد استفاده قرار می گیرد؛ یا در مالزی، یک ابرتونل در زیر شهر کوالالامپور طراحی شده که تمام آب سیلاب را کنترل و مدیریت و به سمت مزارع کشاورزی هدایت می کند، چون قبلاً سیلاب های ناشی از طوفان های قاره ای میلیاردها دلار خسارت به این شهر وارد می کرد.

این یعنی قطره قطره آب مهم است، ولی ما هنوز معنا و مفهوم آب را درک نکرده ایم.

یک بار، یکی از مسئولان می گفت در جزیره ای در اقیانوس آرام برای آشامیدن از آب باران استفاده می شود، پس ما هم آب باران را برای آب شرب تهران جمع کنیم.

این در حالی است که آب باران در تهران آلودگی زیادی با خود دارد، ولی آن جزیره در اقیانوس آرام هوای تمیز دارد که می تواند از آب باران برای آشامیدن استفاده کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: دانش باید به درستی استفاده شود، اگر از آن ناقص استفاده کنیم، مثل سرطان می شود.

برای عملیاتی کردن یک ایده، باید ببینیم بستر آن در کشور ما فراهم است یا نه.

می خواهیم اشتغال ایجاد کنیم، ولی سراغ صنایع فولاد می رویم که آب بر بوده و این صنایع در یزد، کرمان و اصفهان واقع شده است.

اگر قرار باشد در اصفهان اشتغال ایجاد کنیم، می توانیم فناوری اطلاعات، صنایع دستی و گردشگری را توسعه دهیم.

وی بیان کرد: مردم دارند کمبود آب را باور می کنند، چنانکه گزارش های مردمی در خصوص مصرف بی رویه آب بیشتر شده است، یعنی آرام آرام این حساسیت دارد به وجود می آید، ولی رسانه ها و سایر مراجع تأثیرگذار نیز باید وارد صحنه شوند.

اگر همین طور پیش برویم، ایران در سال 2050 مثل سومالی می شود.

جنگل های زاگرس را تخریب می کنیم که به زغال بلوط تبدیل شود و با آن کباب بپزیم یا قلیان بکشیم.

این جنگل است که رطوبت را نگه می دارد.

جنگل های هیرکانی شمال را از بین می بریم تا ویلا بسازیم.

هر جا خوش آب و هوا باشد، می خواهیم در آنجا ویلا بسازیم، اگر همه بخواهند ویلا بسازند که هیچ آب و هوای خوبی باقی نمی ماند.

سپهریان نسب ادامه داد: اگر به گردنه حیران بین آستارا و اردبیل بروید، نیاز نیست کسی به شما بگوید که اینجا مرز میان ایران و جمهوری آذربایجان است، خودتان متوجه می شوید، چون سمت جمهوری آذربایجان پوشیده از درخت و این سمت، پر از ویلا است، یعنی درخت هایی که به ویلا تبدیل شده و به همین دلیل است که دریاچه ارومیه از بین می رود، ولی دریاچه وان در ترکیه که با دریاچه ارومیه شاید 70 کیلومتر فاصله هوایی دارد، باقی می ماند.

وضعیت این دریاچه ها نشان دهنده مدیریت منابع آب است.

ما درختان را داریم از بین می بریم، آن وقت می گوییم چرا بارندگی ها مثل قبل نیست.

ما باید این را درک کنیم که فقط یک کره زمین وجود دارد، نه دو تا، میلیاردها کهکشان وجود دارد که ممکن است در هر کدام از آنها صدها کره مثل زمین وجود داشته باشد، ولی انسان کی می تواند به آنها دست پیدا کند؟ وی اضافه کرد: در همایش ها، جلوی مسئولان یک بطری آب می گذارند که مقداری از این آب را مصرف می کنند و بقیه اش دور ریخته می شود.

موقع ناهار، یک بطری دیگر جلوی آنها می گذارند و دوباره همین کار تکرار می شود.

من در بسیاری از همایش های بین المللی در کشورهایی که آب زیادی دارند، شرکت کرده و دیده ام یک پروفسور دانشگاه، یک مسئول و حتی بالاترین مقام آن کشور بطری آبی را که برایشان آورده می شود، برمی دارند و تا وقتی خالی نشود، دور نمی اندازند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: راهکار این است که صنعت آب را به دست مهندسان و متخصصان منابع آب بسپاریم، یک کمیته تشکیل دهیم و حوضه ای نگاه کنیم.

ما تنها کشور در دنیا هستیم که آب را استانی می بینیم.

رود دانوب در اروپا از 10 کشور عبور می کند و هیچ مناقشه ای هم راجع به آن وجود ندارد، ولی در کشور ما اگر یک لیتر آب بخواهد از جایی به جای دیگر برود، مثل انتقال آب کارون به اصفهان، آن وقت فریاد همه بلند می شود، ولی از آن طرف، این را در نظر نمی گیرند که سالیانه یک و نیم میلیارد متر مکعب آب از سمیرم اصفهان به کارون می رود و سالیانه 700 هزار متر مکعب آب از فریدون شهر به رود دز می ریزد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - فلات مرکزی ایران - عضو هیئت علمی - دانشگاه آزاد - عضو هیئت علمی دانشگاه - فلات مرکزی - هیئت علمی - منابع آب - ایران - باران - دانشگاه - دریای مدیترانه - اسلامی - انتقال - ذخیره سازی آب - اقیانوس اطلس - مرکزی - زاگرس - منابع - باران و برف - سیلاب - زمین شناسی - ذخیره سازی - آزاد - بارش - ارتفاعات - داخل - مدیترانه - علمی - هیئت

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح سه آزمایشگاه فنی در دانشگاه فنی و حرفه ای

توضیح وزیر علوم درباره حضوری شدن دانشگاه ها

رسانه های موفق همواره در موضع آفندی هستند

107 وبینار با هدف ارتقای سلامت روان دانشجویان برگزار می شود

دستورالعمل برگزاری آیین نودانشجویان به دانشگاه ها ابلاغ شد

آیین تجلیل از ورزشکاران جوانمرد و مروجین اخلاق و منش پهلوانی

آیین آغاز سال تحصیلی جدید با حضور وزیر دفاع

افزایش دخالت نهادهای بیرونی در امور دانشگاهها و کاهش اختیارات هیات های امنا

تا یک قرن دیگر هم بیمارستان 750 تختخوابی افتتاح نمی شود/ 4 سال است پیشرفتی در پروژه ندیده ایم

نحوه ثبت نام اینترنت رایگان معلمان و دانشجویان

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد

آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه صنعتی شریف با حضور وزیر علوم

افزایش صندلی های خالی در دانشگاه ها | اتمام واکسیناسیون استادان و کارکنان دانشگاه ها | واکسیناسیون دانشجویان ادامه دارد

همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و فرماندهی انتظامی چهارمحال و بختیاری

آغاز سال تحصیلی 1400 در دانشگاه صنعتی شریف

وزیر علوم: این ترم دانشگاه ها به صورت حضوری و مجازی آموزش ها را آغاز می کنند

محمدصادق نیک گستر سال تحصیلی دانشگاه ها با حضور وزیر علوم

معاون دانشگاه آزاد اسلامی سوادکوه معرفی شد

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه صنعتی شریف با حضور وزیر علوم

جدول شماره 1 مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با فرماندهی انتظامی چهارمحال وبختیاری 

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری و ارشد 1400

نیازمند مدل حکمرانی جدید برای مدیریت علم و فناوری کشور هستیم

فتوحی در مراسم آغاز سال تحصیلی 5 مشکل اساسی دانشگاه ها را مطرح کرد

امتحانات دانشجویان در نیمسال جدید تحصیلی چگونه برگزار می شود؟

منابع انسانی را به سرمایه اجتماعی تبدیل کنیم

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای تشکیل کارگروه تخصصی با شورای شهر زرقان

تولید دهان شویه های ضد کرونایی

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاهها برگزار شد

خانواده ها هزینه های بسیار سنگینی را برای کلاس های کنکور متحمل می شوند

بازگشایی دانشگاه ها به صورت ترکیبی (مجازی-حضوری) انجام گرفته است

زلفی گل در مراسم آغاز سال تحصیلی: دانشگاه ها به صورت تلفیقی به کار خود ادامه می دهند/ مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور باید اجرا شود

برنامه دانشگاه ها برای استقبال از دانشجویان جدید

روش جدید برای ساخت واکسن هپاتیت ب

چاپ 300 مقاله ISI و علمی پژوهشی توسط پژوهشگران جوان | 28 انجمن علمی در واحد نجف آباد فعال هستند

جزییات آماری دانشجویان، اساتید و کارکنان واکسینه شده دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد/دانشگاه آزاد اسلامی وارد فاز «واکسیناسیون عمومی» شد

نیازمند تغییر حکمرانی فضای دانشگاهی هستیم/دانشگاه ها به فضای آرام نیاز دارند

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی مدرک سطح 3 فوتسال آسیا دریافت کرد

هیات علمی ها می توانند فرزندانشان را به شهر محل خدمت خود منتقل کنند/ افزایش صندلی های خالی دانشگاه ها

دانشجویان جدید دانشگاه آزاد اسلامی امکان دریافت وام برای شهریه ثابت و متغیر را دارند

افزایش دخالت نهادهای بیرونی در امور دانشگاه ها

لباس عجیب پسر امیر جعفری با طرح پلاک خودرو /عکس

لباس عجیب پسر امیر جعفری با طرح پلاک خودرو /عکس

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری و ارشد 1400

دخالت نهادهای بیرونی در امور دانشگاه ها افزایش شده است

زلفی گل: دولت جدید، سیاست های جدید را هم در پی دارد که وزارت علوم از این قاعده مستثنی نیست

اینترنت شاد رایگان شد؟ +فیلم

اصلاحات در کنکور با توجه به مصوبات مجلس انجام می شود / دانشگاه ها به صورت تلفیقی به کار خود ادامه می دهند

دانشگاه علوم انسانی اسلامی صدرا در کهک قم راه اندازی می شود

این ترم دانشگاه ها به صورت حضوری و مجازی آموزش ها را آغاز می کنند

چالش هایی که در مقابل نهاد علم و تحقیق وجود دارد

آموزش دانشجویان کارشناسی کماکان مجازی است

انتصاب سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

سیاستمداران باید مجری افکار اندیشمندان باشند / لزوم تغییر نوع نگاه به دانشگاه ها

نحوه برگزاری کلاس های دانشگاه اعلام شد

ذوالفقاری، سرپرست مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی شد

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری و ارشد 1400+ جزییات

دانشگاه ها به صورت حضوری و مجازی آموزش را آغاز می کنند

تحصیلات تکمیلی تلفیقی؛ کارشناسی ها مجازی

بی توجهی به نقش دانشگاه ها در مدیریت بی انصافی است/چالش عمده و اصلی کشور ما بیکاری است

فعالیت آموزشی دانشگاه تهران رسما از امروز آغاز شد

نام نویسی پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش پزشکی مجازی

تفاوت صحبت های علمی و غیرعلمی چیست؟

آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی، استاد محور می شود/ تمرکز بر برگزاری حضوری کلاس ها

نواختن زنگ مهر در استان قزوین

آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها با حضور وزیر علوم

آموزش در مدارس دانشگاه آزاد اسلامی نیاز به نوآوری دارد

فعالیت 18 مدرسه مهارتی در استان فارس

زلفی گل: در سال های گذشته سهمیه ها ساماندهی شده اند و می توان گفت سهمیه خاصی به اعضای هیئت علمی اختصاص ندارد

آخرین جزییات از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری و ارشد 1400

رسالت جامعه دانشگاهی در موضوع کرونا و تأمین سلامت جامعه

دستورالعمل برگزاری آیین نودانشجویان به دانشگاه ها ابلاغ شد

درخشش یک خوشه کیهانی در قلب کهکشان راه شیری

پشت پرده اطلاعاتی عملیات فریب

رییس دانشگاه شریف: باید به جایگاه علم و دانش توجه شود

اجرای کامل اسناد کلان علم و آموزش کشور چراغ راه تحول نظام آموزشی است

5 مشکل اساسی دانشگاه ها / وضع قوانین یکسان برای دانشگاه ها آنها را محدود می کند

آغاز سال تحصیلی می تواند با هدف تعالی جامعه باشد

وزیر علوم: دانشگاه ها با نظر ستاد ملی مقابله با کرونا بازگشایی می شود

دانشگاه ها به صورت تلفیقی به کار خود ادامه می دهند/ آموزش دوره های کارشناسی مجازی است

بازگشایی حضوری دانشگاه ها تدریجی خواهد بود/توضیح درباره سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی

تعداد صندلی های خالی دانشگاه ها رو به افزایش است/ آموزش دانشجویان کارشناسی این ترم مجازی است

درخشش یک خوشه کیهانی در قلب کهکشان راه شیری

مراسم عزادای اربعین حسینی (ع) در دانشگاه صنعتی همدان برگزار می شود

تاکید دستیار رییس جمهور آذربایجان بر اهمیت همکاری های دانشگاهی با ایران

دستورالعمل برگزاری آیین نودانشجویان به دانشگاه ها ابلاغ شد

وزیر علوم: تحصیلات تکمیلی تلفیقی؛ کارشناسی ها مجازی

چرا برخی از اساتید اصرار بر ارائه مقالات از سوی دانشجو دارند؟/ مقاله نویسی دانشجویان بجای اساتید!

عاملی: فضای همکاری و حمایت از یکدیگر لازمه هر نوع موفقیت در فضای علمی است

آغاز سال تحصیلی دانشگاه با حضور وزیر علوم

سال تحصیلی دانشگاه ها با حضور وزیر علوم آغاز شد

ارائه راهکار علمی جدید برای ساخت واکسن هپاتیت «ب» توسط محققان ایرانی

راهکار جدید برای ساخت واکسن «هپاتیت ب» ارائه شد

چالش های پیش روی دانشگاه ها در ترم جدید کرونایی

میزان شهریه مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد

راه اندازی مقطع ارشد رشته «ژورنالیسم پزشکی» در دانشگاه علوم پزشکی ایران

انتشار شماره جدید نشریه دانشجویی «روان جو»

آغاز سال تحصیلی جدید با حضور وزیر علوم

اینترنت رایگان برای دانشجویان، اساتید دانشگاه ها و معلمان + جزییات (3 مهر 1400)

نواختن شدن زنگ مهر و مقاومت در 3 هزار مدرسه کهگیلویه و بویراحمد

اجرای طرح انتقال سیلاب؛ راهکار تأمین آب فلات مرکزی ایران

اجرای طرح انتقال سیلاب؛ راهکار تأمین آب فلات مرکزی ایران