موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - باشگاه استقلال - لايحه رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - تيم فوتبال استقلال - فوتبال استقلال - مربي ايتاليايي - هيئت مديره باشگاه استقلال - برنامه تلويزيوني - كميسيون تلفيق بودجه 1400 - مشاركت سرمايه گذاري - ميكاييلي - شهر طالخونچه - دستورات رييس كل دادگستري استان - عناوين - آزمون جامع دكتري - استانداري چهارمحال و بختياري - شهداي ترور - سيد سعيد - محمد پرگر - عبدالملكي - گينس - دريافت مطالبات

مطالب مرتبط:
استخدام حسابدار در مجموعه نیک چاپ در تهران
ظریف: نامه من درباره قطعنامه 2231 به دبیر کل سازمان ملل متحد به زودی به چاپ می رسد
هشدار پوتین نسبت به چاپ بی حساب و کتاب دلار!
هشدار پوتین نسبت به چاپ بی حساب و کتاب دلار!
هشدار پوتین نسبت به چاپ بی حساب و کتاب دلار!
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 23:152021-07-30سياسي

9 جلد از الغدیر هنوز چاپ نشده است


نوه علامه امینی در نشستی علمی با بیان اینکه کتاب ارزشمند«الغدیر» شناسنامه باورهای شیعه است، تاکید کرد: علامه امینی 40 سال عمر خود را در مسیر نوشتن این اثر صرف کرد؛ - نوه علامه امینی در نشستی علمی با بیان اینکه کتاب ارزشمند الغدیر شناسنامه باورهای شیعه است، تاکید کرد: علامه امینی 40 سال عمر خود را در مسیر نوشتن این اثر صرف کرد؛ او ادب بی نظیری در نقد مخالف به خرج داده که حتی تعجب برخی اندیشمندان اهل تسنن را برانگیخته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، حجت الاسلام و المسلمین محسن آخوندی، نوه علامه امینی، شامگاه هفتم مردادماه در نشست علمی جایگاه و اهمیت کتاب الغدیر ، که از سوی مؤسسه پژوهشی فرهنگی فهیم برگزار شد، گفت: نام و یاد علامه امینی با غدیر و مقوله ولایت عجین شده و در هر سال یاد آن عالم بزرگ تکرار می شود و هر بار که کسی قصد مطالعه درباره غدیر را دارد به کتاب گرانسنگ الغدیر هم مراجعه می کند.

کتاب الغدیر حاصل تلاش های بزرگمرد عاشقی است که 40 سال عمرش را به جست وجو در نسخ خطی کتابخانه های عراق، ایران، سوریه، هندوستان و ترکیه سپری کرده است.

او واقعا عاشقی بود که شب و روز و گرما و سرما برای احیای ولایت و غدیر نمی شناخت.

وی با بیان اینکه کسانی مانند ابن تیمیه گفتند حدیث غدیر بدون شک دروغ است، افزود: ابن حزم گفته هیچ فرد موثقی آن را روایت نکرده و دیگری گفته که علی در جریان حجه الوداع شرکت نداشته است تا بخواهد امام شود و برخی گفته اند روز غدیر جریان تاریخی است که شیعه فقط از آن می برد و نام یکی از جنگ های پیامبر(ص) است؛ این تردیدها و انکارها سبب شد تا مرحوم علامه امینی با تلاش علمی این تردیدها را بزداید.

آخوندی تصریح کرد: روش کار او این بود که کتابخانه به کتابخانه رجوع و آثار را مطالعه می کرده است؛ شیخ رضا امینی فرزند آن مرحوم آورده است که ایشان کتابخانه حسینیه شوشتری ها، کتابخانه سیدمهدی بحرالعلوم، کاشف الغطاء، سماوی و فرج اللهی نجفی را در نجف دیده و آثارش را مطالعه کرده است؛ ایشان شب ها به کتابخانه شوشتری ها می رفت و می گفت در را روی من ببند، من تا صبح هستم و بعد از اتمام کتابخانه های نجف به کتابخانه های کربلا که یکی متعلق به شیخ عبدالحسین تهرانی و دیگری ابوالحب و بعد به سمت کتابخانه های کاظمین و بصره و بغداد و .

رفت.

بعد از کتابخانه های عراق به سمت کتابخانه های ایران مانند مجلس شورای ملی و آستان قدس رضوی، سپهسالار و حاج حسین ملک و کتابخانه آیت الله بروجردی رفت.

وی اضافه کرد: در سال 1380 هجری قمری راهی دیار هندوستان شد؛ ایشان 4 ماه در این کشور سپری کرد و وقتی از هوای آنجا و گرما و سرما پرسیدند او از عشقی که به کارش داشت متوجه آب و هوای آنجا نشده بود.

او به شهراهای حیدرآباد، لکنهو و .

سر زد و آثار نسخ خطی را در 16 کتابخانه مورد مطالعه قرار داد.

یکی از مشکلاتی که در آن دوره وجود داشت و امروز هم هست، دست بردن در نسخ خطی است لذا ایشان زحمت بیشتری متحمل شد تا از نسخ خطی مطمئن استفاده کند.

در هندوستان با آثار بسیار قدیمی مواجه شد که حتی برای اهل تسنن هم آشنا نبوده است.

لذا ایشان یک کتابی به عنوان منابع الغدیر با نام ثمرات الاسفار را به چاپ رساند.

الغدیر تاکنون در 11 جلد چاپ شده و 9 جلد آن باقی مانده است و به 20 جلد خواهد رسید و این منابع قرار بوده تا در جلدهای باقیمانده مورد استفاده قرار بگیرد.

شناسنامه باورهای شیعه نوه علامه امینی تصریح کرد: علامه تلاش کرده تا گرد و غباری روی ماجرای غدیر نماند و الحق کارش یک شناسنامه از باورهای شیعه است؛ تمامی آنچه را شیعه باور دارد به کتاب و سنت قطعی مستند شده است.

از نظر او شیعه فرقه مذهبی نیست که بعدا ایجاد شده باشد زیرا باورهای ما به جز سنت قطعی و قرآن مستند به چیز دیگری نیست؛ ایشان سه آیه تبلیغ، اکمال دین و آیه سئل سائل در سوره معارج را برای غدیر تبیین کرده است.

آخوندی اضافه کرد: علامه برای اینکه قطعی بودن سنت را اثبات کند از روش های مختلف و مخصوص به خودش استفاده کرده است؛ ما کسانی مانند ایشان نداریم که از زوایای مختلف یک ماجرا را بررسی کرده باشد؛ از یک طرف دنبال اثبات صحت اسانید و روایات صحیح السند بوده است و 30 روایت یقینی و قطعی ارائه کرده است؛ راه دیگر، تواتر و کثرت نقل یک حادثه تاریخی است زیرا کثرت نقل می تواند ماخذ باشد.

علامه امینی می گوید ما کدام حادثه را در تاریخ اسلام داریم که 110 صحابی با گرایشات و علقه های مختلف آن را روایت کرده باشند؛ در میان اینها ابوبکر و عمر، عایشه، خالد بن ولید، عبدالله بن عمر، طلحه و زبیر و عشره مبشره و .

هستند و 80 تابعی هم این ماجرا را نقل کرده اند.

علامه آنها را به ترتیب حروف الفبا آورده است.

بعد از صحابه و تابعین هم به روایات راویان و عالمان بعد از آنها اشاره کرده و 360 عالم را به عنوان طبقات روات العلماء بیان کرده و آورده است.

نوه علامه امینی بیان کرد: راه دیگر ایشان در اثبات غدیر، مراجعه به کتب مختلف در مورد غدیر است که هر کدام طرق مختلفی را آورده اند، احمدبن جنبل 40 سند، ابن عقده، 105 سند، ابن جریر طبری بیش از 70 سند و ابوسعید سجستانی، 120 سند برای غدیر ذکر می کنند؛ برخی از این راویان کسانی هستند که اساتید بخاری و مسلم و مورد اعتماد آنها هستند.

راه دیگری که طی کردند بحث مناظرات بود و به سخنان حضرت علی(ع) و ائمه(ع) استناد کرد؛ مثلا 200 نفر در مسجد مدینه بودند و امام علی(ع) خطاب به صحابی که در ماجرای غدیر بودند فرمودند که آیا پیامبر(ص) در روز غدیر خم مرا به به جانشینی و ولایت منصوب نکرد؟ و 30 نفر بلند شدند و تایید کردند و برخی که بلند نمی شدند مورد مخاطبه امام قرار می گرفتند که مگر تو در آنجا نبودی و حتی برخی را نفرین کردند.

احیای ادبیات عرب در پرتو روایت غدیر آخوندی تصریح کرد: غدیر روایتی خاص که عده محدودی از افراد در یک گوشه خاص آن را نوشته باشند نیست بلکه آنقدر جریان مهمی بود که در زبان شعر و ادبیات عرب هم وارد شد و در مورد آن اشعار زیادی گفته شد.

شعر، منعکس کننده اندیشه و باور یک جامعه است؛ اگر باور به غدیر باور مسلم و مسلط و جریان اصلی نبود چگونه باید به شعر شعرا راه می یافت لذا او از حسان بن ثابت که در نزد پیامبر(ص) شروع به سرودن کرد آغاز کرده است؛ حتی حسان می گوید ولایت تو ای علی(ع) امر تازه ای برای ما نیست زیرا تو افتخار خیبر و نزول آیه 18 سجده أَفَمَنْ کَانَ مُؤْمِنًا کَمَنْ کَانَ فَاسِقًا لَا یَسْتَوُونَ را در پرونده خود داری.

وی با بیان اینکه این کتاب در دوره خود آنقدر مهم بود که در صفحات اول روزنامه ها به آن پرداخته شده است، گفت: 82 تقریظ در مورد آن نوشته شد؛ یکی از ویژگی های این کتاب الفاظ زیبای آن است زیرا او ادیب بوده است به گونه ای که در یکی از این تقریظ ها آمده گفته شده شما احیاگر ادبیات عرب هستید.

ادبیات الغدیر در شیوه بیان و فرهنگ امانتداری و ادب گفتاری و محبت ورزی به اهل بیت(ع) به خوبی در الغدیر قابل مشاهده است؛ علامه بسیار امانتدار بوده و در نقل از عالم سنی، تحریفی صورت نمی دادند و عین تعبیر وی را به کار برده و نقد می کردند؛ در نامه ای به فرزندش توصیه کرده در آنچه از دیگران نقل می کنی باید امانتدار باشی مثلا اگر آنها امام(ع) را با تعبیر کرم الله وجهه آورده اند همان را نقل کن و طوری تقطیع نشود که مفهوم کلام عالم اهل سنت از بین برود.

علامه ادب را در گفتار و نوشتار خود به خوبی رعایت می کرد؛ یک اندیشمند سنی آورده است که من تعجب می کنم از فردی که عاشق اهل بیت(ع) است و آنقدر جسارت ها را نسبت به علی(ع) می بیند ولی فقط نقد علمی می کند و کریمانه از کنار تهمت ها و جسارت ها عبور می کند.

ایشان تعبیر امام علی(ع) را که من لعانین و دشنام دهندگان را دوست ندارم ذکر می کند و خود را مؤدب به این ادب می داند و تاکید دارد که همه شیعیان باید این گونه باشند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: علامه امینی - الغدیر - غدیر - علامه - امینی - کتاب - شناسنامه - ارزشمند - نشست - علمی - حجت الاسلام - نوشتن - اهمیت کتاب - نشست علمی - مسیر - بیان - المسلمین - شیعه - اهل تسنن - برگزار - پژوهشی - مطالعه - فرهنگی - مراجعه - ولایت - گزارش - اهمیت - تکرار - تسنن - عالم

آخرین اخبار سرویس:
اجرای 270 ویژه برنامه دفاع مقدس در داراب/ مرودشت به استقبال هفته دفاع مقدس می رود

اسلامی: از آژانس خواستیم به قانون پایبند باشد/ تبعیض و برخوردهای سیاسی را برنمی تابیم

سرلشکر صفوی : آمریکایی ها مجبورند تسلیم قدرت ایران شوند

لزوم رصد کودکان در خانواده های درگیر فقر و اعتیاد

عبدالملک الحوثی: جلوگیری از فروپاشی یمن مهمترین دستاورد انقلاب 21 سپتامبر است 

بیش از 600 اثر به دبیرخانه کنگره شعر اربعین رسیده است

پیروزی حزب پوتین در انتخابات مجلس دومای روسیه

آیت الله رشاد: قرآن صرفا برای قرائت نیامده است بلکه برای فهمیدن است

مدیرعامل جدید شرکت ملی گاز: با چالش ها و مسائل گاز کامل آشنا هستم

برگزاری مراسم پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران همزمان با هفته دفاع مقدس

معرفی ارگان های سامانه کسب خبر گمشدگان در اربعین

انتصاب جدید در شهرداری تهران

روند کارهای عمران شهری با انتخاب شهردار زنجان تسریع می یابد

مراسم اربعین سرآغاز تمدن نوین اسلامی است

روابط ایران با اعضای «شانگهای» امیدبخش است

بالغ بر 600 اثر به دبیرخانه کنگره شعر اربعین رسیده است

مهم ترین نقص قانون جهش تولید مسکن

طالبان از عمران خان انتقاد کرد!

پیکر آیت الله موسوی ننه کران در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد

انصارالله: پیش از انقلاب، زمام امور یمن در دست سفیر آمریکا بود

مشاور و مدیر کل حوزه شهردار تهران منصوب شد

روند کارهای عمران شهری با انتخاب شهردار زنجان تسریع می یابد

هیچ کالا و دارویی برای فروش و تبلیغ در پیام رسان ها مجوز ندارد

برخورد سازمان بازرسی با شرکت های هواپیمایی متخلف

مراسم اربعین سرآغاز تمدن نوین اسلامی است/ ارسال 600 اثر به دبیرخانه کنگره شعر اربعین

لزوم رصد کودکان در خانواده های درگیر فقر و اعتیاد برای جلوگیری از کودک همسری

ام جی 5 وارد میدان شد

پیکر حجت کسری فردا در امامزاده اسماعیل(ع) به خاک سپرده می شود

عباس راشاد شهردار زنجان شد

200 برنامه فرهنگی همزمان با هفته دفاع مقدس در فومن برگزار می شود

سرلشکر صفوی: آمریکایی ها باید از سوریه فرار کنند

رهبر انصارالله: پیش از انقلاب، زمام امور یمن در دست سفیر آمریکا بود

تاخیر در صدور مجوز توجیه اقتصادی کسب و کارها را از بین می برد

شناسایی حدود 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار

الحوثی: امارات و عربستان تنها ابزارهای آمریکا هستند

10 هکتار از حریم و بستر رودخانه های کاشان آزادسازی شد/50 متخلف اقدام به تصرف غیرقانونی کردند

اجرای طرح ضربتی واکسیناسیون در تهران از 30 شهریور

آرامش و امنیت کشور ، مرهون از خودگذشتگی شهدا و ایثارگران

ضرورت تبیین اهداف دفاع مقدس برای شکست دشمنان

مجید منعمی «مشاور فرهنگی و رسانه ای» معاون اجرایی رییس جمهور شد

رونمایی از سامانه کسب خبر از گمشدگان در اربعین

رونمایی از سامانه کسب خبر گمشدگان در اربعین حسینی

23 برنامه شاخص در هفته دفاع مقدس در ایلام برگزار می شود

واکنش معاون سیاسی سپاه به عضویت ایران در سازمان شانگهای: بلوک بندی شرق و غرب همانند گذشته وجود خارجی ندارد

دولت باید مراقب چهره هایی باشد که با نقاب حزب اللهی، به سوءاستفاده و اختلاس ادامه می دهند

سامانه کسب خبر گمشدگان در اربعین رونمایی شد

سرلشکر صفوی: آمریکایی ها مجبورند به برجام بازگردند/واکنش یک نماینده به احتمال گران شدن بنزین: چنین اقدامی منجر به ایجاد تنش در بازار خواهد شد/انسیه خزعلی به اتهامات برادرش درباره خانه محل زندگی اش پاسخ داد: دروغ است/بی خانمان های بی واکسن؛ چه کسی به فکر بی خانمان ها خواهد بود؟

استاندار تهران: افزایش چهار مرکز شبانه روزی تزریق واکسن در تهران

رونمایی از سامانه کسب خبر گمشدگان در اربعین با حضور معاون وزارت امور خارجه

بازدید جمعی از نمایندگان تهران از شرکت طراحی و تولید موتور ایران خودرو

آغاز پویش ملی «مشق احسان» در گیلان + فیلم

پیام تسلیت سرلشکر باقری به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

مشاور و مدیر کل حوزه شهردار تهران منصوب شد

کمیسیون اصل نود مجلس کمبود پزشک در مناطق محروم را پیگیری می کند

آیت الله رشاد: قرآن صرفا برای قرائت نیامده است بلکه برای فهمیدن است

مقتدایی: ثبت نام مسکن خبرنگاران و هنرمندان آغاز شد

اتحادیه اروپا: رفع تحریم های ایران بخش حیاتی برجام است

رونمایی از سامانه کسب خبر از گمشدگان در اربعین

انتخاب شهردار اراک در وقتی دیگر

آمریکایی ها مجبورند به قدرت بزرگ ایران تن دهند

شهردار زنجان انتخاب شد

مراسم جاماندگان اربعین در تهران برگزار می شود

جلسه شورای هماهنگی اطلاعات کشور برگزار شد

برخورد جدی با شرکت های هواپیمایی متخلف در خصوص فروش بلیت های عراق در ایام اربعین

آمریکایی ها مجبورند تسلیم قدرت ایران شوند/ روابط ایران با اعضای «شانگهای» امیدبخش است

نصب تمثال شهدای جاوید الاثر در مسجدسلیمان

اظهارات رییس آژانس در مورد برنامه هسته ای ایران

کمیسیون ویژه تحلیف کابینه طالبان تشکیل شد

انتقال بیش از 20 هزار زائر اربعین حسینی توسط هواپیمایی قشم ایر/ قاسمی : قشم ایر با تمام توان در خدمت زایران حسینی است

اعلام سامانه ای برای گمشدگان اربعین

آمریکا در جهت تامین منافع خود در مناطق مختلف جهان به دنبال ایجاد آشوب است

روز بدون فوت کرونایی در سمنان

موجودیت، دسترسی و پایداری در نوع توزیع؛ سه مولفه امنیت غذایی

برنامه شورای ششم یزد تعیین تکلیف پروژه های طولانی مدت است

کاهش شیب موج پنجم کرونا در سایه واکسیناسیون گسترده مردم

اجرای طرح ضربتی واکسیناسیون در تهران از 30 شهریور

بازدید جمعی از نمایندگان تهران از شرکت طراحی و تولید موتور ایران خودرو

سرلشکر صفوی: آمریکایی ها باید از سوریه فرار کنند/ موقعیت ژئوپلتیکی ایران سازمان شانگهای را تقویت کرد

نشست شورای مسکن شهرستان های استان تهران تشکیل شد

احداث سد بختیاری، ایجاد سیل بند و کانال سیلاب بر و لایروبی رودخانه های استان از اقدامات ضروری برای مهار سیلاب های احتمالی است

عضو مجلس خبرگان: بسیاری از مشکلات اقتصادی و معیشتی امروز به خاطر حضور نفوذی هاست

ترویج تفکر دلنشین بسیجی و مطالبه گری از مهم ترین وطایف رسانه است

چرا رییسی در نشست سالانه سازمان ملل شرکت نکرد؟

سرلشکر صفوی: آمریکایی ها مجبورند به برجام بازگردند/واکنش یک نماینده به احتمال گران شدن بنزین: چنین اقدامی منجر به ایجاد تنش در بازار خواهد شد/انسیه خزعلی به اتهامات برادرش درباره خانه محل زندگی اش پاسخ داد: دروغ است

اجرای تعزیه ملی سوگ یار با حضوز اساتید برجسته کشوری در شهر پرند

نامزد شهرداری اراک: انصراف داده ام/جزییات را بعدا مطرح می کنم

واکسن هراسی نوعی هنجارشکنی است/ لزوم برخورد قانونی با واکسن هراسان در قم

سپاه در عرصه سازندگی همواره خدمتگزار خوبی برای مردم بوده است

ادعای جهان تک قطبی آمریکا رو به افول است

مدیر گروه آموزش مرکز بهداشت استان: درصد مثبت بودن تست های pcr در قم نزولی است

طالبان برای برگزاری مراسم تحلیف کابینه کمیسیون ویژه تشکیل داد

آغاز طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا در تهران از فردا

ثبت نام مسکن خبرنگاران آغاز شد

بیش از 600 ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در هرمزگان برگزار می شود

اعمال سیاست های تشویقی برای نماهای برتر

عملکرد شورای پنجم و شهردار یزد علیرغم بحران کرونا موفق بود

ضرورت هم افزایی و مشارکت دستگاه های اجرایی در دهه پایانی ماه صفر / لوگوی شعار «همه خادم الرضاییم» رونمایی شد

مکاتبات و فرآیندهای مرکز داوری، دیجیتالی می شود

ساخت، نوسازی و تجهیز بیش از 200 مسجد در خاورمیانه از سوی مرحوم آیت الله حکیم

اجرای 600 برنامه هفته دفاع مقدس در رباط کریم

9 جلد از الغدیر هنوز چاپ نشده است

9 جلد از الغدیر هنوز چاپ نشده است