موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - عليرضا بيرانوند - رشيد مظاهري - باشگاه استقلال - سازمان برنامه - ريحانه پارسا - برنامه هفتم توسعه - نقل و انتقالات استقلال - نقل و انتقالات - محمد رويانيان - دانشگاه فرايبورگ - منطقه بكر - شيخ سلمان بن ابراهيم - حمد بن جاسم - سد بوكان - دولت باغچلي - خودرو هاي وارداتي - سائول نيگز - پيشكسوتان فوتبال - بيداري از خواب غفلت - شيرين كندي - كارگاه آموزشي بين المللي - چاه جمال

مطالب مرتبط:
توصیه های دو فعال اصولگرا و اصلاح طلب به رییسی
آینده روابط ایران و عربستان در دولت رییسی | کارشناس مسائل خاورمیانه: چرخشی در مواضع حاکمان عربستان نسبت به ایران صورت نگرفته است/ گفت و های دو کشور متأثر از نتایج مذاکرات وین است
نخستین انتصاب و نخستین سیاست رییسی چه باید باشد؟
ببینید | گل دوم پرسپولیس به پیکان توسط احمد نوراللهی
تصاویر | شادی گل خاص احمد نور!
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 21:452021-07-30اقتصادي

توصیه احمد توکلی به رییسی درباره سهمیه بندی | اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟


پرداختن به اقتصاد بحران زده کشور و معیشت پرتنگنای مردم، مهم ترین کار دولت است.

مصاف در این میدان، تنها از اقتصاددانان مجربی بر می آید که به ویژگی های مخرب مدل تحمیلی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تحتِ نام تعدیل اقتصادی واقف باشند - توصیه احمد توکلی به رییسی درباره سهمیه بندی اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟ " احمد توکلی نوشت: پرداختن به اقتصاد بحران زده کشور و معیشت پرتنگنای مردم، مهم ترین کار دولت است.

مصاف در این میدان، تنها از اقتصاددانان مجربی بر می آید که به ویژگی های مخرب مدل تحمیلی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تحتِ نام تعدیل اقتصادی واقف باشند به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از فارس احمد توکلی رییس دیده بان شفافیت و عدالت نوشت: پرداختن به اقتصاد بحران زده کشور و معیشت پرتنگنای مردم، مهم ترین کار دولت است.

مصاف در این میدان، تنها از اقتصاددانان مجربی بر می آید که به ویژگی های مخرب مدل تحمیلی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تحتِ نام تعدیل اقتصادی واقف باشند؛ و به جای تمرکز بر رشدِ تنها، و سپردن عدالت به بازاری آلوده به انحصار و تبانی و بی قاعده و بی نظارت؛ رشد و عدالت، هر دو را توأمان موضوع کار خویش بدانند.

انتخاب معاون اولی اقتصاددان، از نظر علمی صاحب نظر و مسلط به مسائل کشور و از نظر شخصیتی فروتن، پاک دست، فسادستیز، دغدغه مند، مردم گرا و از اشرافیت بری باشد، نخستین و فوری ترین اقدام شما است.

وجود چنین شخصیتی در کنار جنابعالی مدیریت بر کابینه را متقن تر و علمی تر می سازد.

در رفع اختلاف نظرهای طبیعی بین وزیران، به ویژه، در تدبیر امور اقتصادی، تأثیر بسزا دارد.

تقدم انتصاب معاون اول، شما را لااقل در انتخاب تیم اقتصادی، از مشاوری امین و بصیر بهره مند می سازد.

طبعا این تیم از میان اقتصاددانانی خواهد بود که شرط های مذکور برای معاون اول را داشته باشند، به ویژه، اعتقاد و پایبندی به اقتصاد توسعه عدالت محور.

اقتصاددانان در ایران و جهان، به طور کلی، از جهت نسبتشان با عدالت، دو دسته اند.

دسته نخست، در پیروی از سازمان های واشنگتن-بنیان تنها رشد را موضوع سیاست گذاری حکومت می داند و عدالت را امری فرعی می شمارد که توجه به آن مانع توسعه اقتصادی است.

مدعی هستند آثار نشتی رشد سرانجام مشکل عدالت را حل خواهد کرد.

دسته دوم که در مجموعه اقتصاددانان تا پیش از کرونا اقلیت بوده¬اند، معتقد بودند و نشان می دادند که بازار آزاد خودبه خود، حلال مشکلات نخواهد بود و تکیه مطلق به سازوکار بازار، نتیجه اش، تلخ و بسیار ناعادلانه بوده و چاره کار را پذیرش اصالت عدالت در کنار رشد می شمرند.

وعده های تبدیل کشورهای تسلیم شده به صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به بهشت آزادی و رفاه محقق نشد و به جای آن شکاف درآمدی شدیدتر شمال و جنوب، فقر، بیماری و ناهنجاری های اجتماعی کمرشکن به ارمغان آمد.

یک سال و نیم پیش، ناگهان سروکله کرونا پیدا شد.

بحران واگیرِ جانگیر جهانگیر و بحران های تبعی بسیار سخت اقتصادی و اجتماعی آن، همچون زلزله ای در علم اقتصاد سرمایه داری نئولیبرال عمل کرد: بسیاری از نظریات رشدمحور فرو ریخت یا به طرز خطرناکی ترک خورده است.

دانشمندان اقتصادی بسیاری، سراسیمه، ولی راه¬جویانه، از ساختمان های در حال ریزش نظریات اقتصاد نئوکلاسیک دور می شوند.

کرونا که جان میلیون ها انسان را و نان صدها میلیون انسان دیگر را گرفته است، از لحاظ آشکارسازی عیوب جامعه بشری و زمینه سازی درک نسبتاً همگانی از ضرورت پرهیز از اصالت دادن به حداکثر سازی سود و مطلوبیت و اصیل شمردن عدالت، اخلاق، تفاهم و همکاری درون کشوری و بین کشوری در کنار تولید ثروت و کسب سود، خوش یمن بوده است.

اکنون، این بحران فرصتی تاریخی برای نجات انسان و زمین شمرده می شود.

حالا دیگر، قاطبه اقتصاددانان با استفاده از کلماتی مانند Reset, Rebuilding, Reorder, Reconstruction, Reimagination, Reshaping Rearrangment از تجدیدنظر بنیانی در نظام سرمایه داری سخن می گویند.

تلاش برای تبدیل سرمایه داری مبتنی بر سهامداران (Shareholders Capitalism) به سرمایه داری مبتنی بر شراکت ذینفعان (Stakeholders Capitalism) در دستور کار است.

ذینفعان یعنی همه دسته های مؤثر بر، و متأثر از، فرایند تولید و مصرف: عرضه کنندگان مواد اولیه، کارگران، مدیران، سهامداران، زنجیره عرضه محصول، مشتری، بالاخره طبیعت! امروز ندای تحول خواهی از معابد نظام سرمایه داری (IMF, WB, WTO, WEF,…) به گوش می رسد و مجمع جهانی اقتصاد، اجلاس داووس (بزرگترین کانون همنشینی ثروت و قدرت) دارد به پشتِیبانی جریان اقتصاد منصفانه برخواسته.

این تحولات شگرف، امیدی منطقی و واقع بینانه را برانگیخته است، تا اقتصاد سودمحور و لذت¬پرست؛ که حرث و نسل را به نابودی سوق میدهد دیگر جریان اصلی و رسمی علم اقتصاد نباشد و جای حود را به اقتصادی منصفانه، متمایل به برابری، فراگیر و سبز، به عنوانِ جریان اصلی و رسمی علم اقتصاد واگذارد.

سی و اندی سال است که همین مدل،در ایران بکار گرفته شده است.

و تلخی ثمرات آن را مردم چشیده¬اند.

تحول خواهی بنیانی شرح داده شده، در نظام سرمایه داری، درصورت تحقق، در مناسبات خارجی ما تجانس بیشتری پیدا می شود که احتمالاً هزینه مبادلات را کاهش می دهد.

از آن مهم تر اثر آن در داخل است که یکی از آن ها هموار شدن راه تفاهم بین ما و اقتصاددانانی است که سابقاً فقط به رشد اهتمام داشتند.

برکت همین تفاهم آن قدر زیاد است که قدرت تشخیص و تجویز را در عرصه اقتصاد به سود مردم دوچندان می سازد.

نخستین سیاست نخستین اقدام دولت، اجرای سیاستِ حمایتی مؤثر از مستضعفان است.

روشن است که وقتی از این وضعیت غیرقابل قبول نجات پیدا میکنیم که دردها را با علم و دانش و با تکیه بر ارزش ها و اقتضائات کشور بشناسیم و چاره جویی اساسی پیش گیریم.

در غیر این صورت نه میتوانیم برای بلند مدت به سیاست حمایتی در این ابعاد ادامه دهیم، و نه حق داریم ادامه این وضعیت را بپذیریم.

درست است که راه نجات پایدار در اصلاح حکمرانی و حکمرانان است، که تنها به دست جمهور مردم محقق شدنی است.

اما اگر چرب و شیرین دنیا، دغدغه مردم، اسلام و وطن را در دسته ای از حکمرانان کمرنگ و بیرنگ کرد و آنها را از دین خدا و قوانین مردمسالار کشور و از علم و عقل دور ساخت، کار به اینجا کشیده میشود که بیش از نیمی از جمهور مردم نیازمند حمایت فوری باشند تا رمقی پیدا کنند و توان ایستادگی برای اصلاح مردمسالارانه حکمرانی و حکمرانان را بیابند به میدان بیایند.

درست مانند وقتی که حادثه دیده ای را به اورژنس میرسانند، نخستین اقدام تزریق خون به او است.

ده سالی است که اقتصاد ایران از رکود تورمی فزاینده ای رنج می برد که امان را از مردم ستانده و جانشان را به لب رسانده؛ آقای رییسی، مانند هر عالم و نخبه دیگری، به فرموده امام علی علیه السلام به خدا تعهد سپرده است که به گرسنگی ستمدیده و شکم بارگی ستمگر رضا ندهد.

ایشان، همچنین، در تبلیغات انتخاباتی، این تعهد را به مردم شریف ایران نیز داده اند.

فقر غذایی، فقر سلامت، فقر آموزشی و تبعیض و فساد گریبان میلیون ها خانوار ایرانی را گرفته و آبروی اسلام و جمهوری اسلامی در گرو نجات آنان از این بندهای اسارت است.

بحران کرونا و بحران های اقتصادی و اجتماعی متعاقب آن، رکود سختی را بر جهان تحمیل کرده که در کشورهایی، مانند ایران که پیش از این بحران، دچار فقر و نابرابری سنگین بوده¬اند، ضربه رکودی مضاعف و کاری تر شده است.

فکر می کنید رکود تورمی ده، دوازده سال اخیر، که ناشی از نادانی و ناتوانی برخی از زمامداران و فساد دیوانی و فشار رذیلانه بیگانگان بود، به اضافه این رکود مضاعف کرونایی برای مسضعفان توانی باقی گذاشته است؟ اگر کسی تصور کند مردم ایران ادامه این روند را میپذیرند، قطعا در اشتباه است.

باید به یاد داشت که گرچه رمقی برای تهیدستان نمانده، ولی گرسنگان برای اعتراض همیشه پرتوان بوده اند.

حوادث خوزستان و چندین شهر در استان های دیگر، نشان داد که وضعیت فعلی، استعداد بالایی برای امنیتی شدن دارد.

بنابراین انتظار است که رییس¬جمهور منتخب، در اجرای تعهدی که به خدا و مردم سپرده است، سبدی از غذا، درمان و آموزش را برای مستحقان تضمین نماید.

چون مصرف این اقلام، ضروری و غیرقابل چشم پوشی است، باید با کارت هوشمند، به¬طورغیرنقدی و غیرسرانه¬ بلکه متناسب با بُعد و درآمد هر خانوار، سهمیه بندی را اجرا کند.

تحقیقات دیده بان نشان می دهد که با زحمات انجام شده در وزارت کار و توانایی های فراهم آمده در وزارت ارتباطات و کمک گرفتن از سازمان های مردم نهاد و نهادهای مذهبی عملی است.

از جهت تجربی نیز، دستان ما پر است.

جدای از تجربه زمان جنگ تحمیلی، از تجربه های زیادی در جهان نیز می توان آموخت؛ مانند توزیع کوپن غذا از جنگ جهانی دوم تا به امروز بین مستحقان امریکا که با چرخه رکود و رونق، مقدار و پوشش این خدمت بالا و پایین می رود.

بالاترین رقم مربوط به سال 2013 است که تبعات رکود و بحران سال 2008 آمریکا به حداکثر رسیده بود و دولت امریکا به 47 میلیون و 536 هزار آمریکایی کوپن غذا (Food Stamp)، یا همان کارت هوشمند برنامه کمک تکمیلی غذا برای مقابله با گرسنگی و سوءتغذیه ارائه کرد که 79 میلیارد دلار برای دولت وی هزینه داشت.

اما صحبت از محل تأمین منابع لازم برای حمایت از مردم، بیجاست؛ منطق این ادعا مانند روز روشن است: اگر رییس جمهور منتخب بخواهد تعهدی را که خدا از وی گرفته و عهدی را که با مردم بسته است و فرامینی را که علی به مالک اشتر داده، اجرا کند، یا بخواهد به حقوق بشر که شاید، مهم ترین آن ها حق دسترسی به غذای کافی، سلامت و آموزش است، پایبند باشد، تردیدی در اقدام سریع نمی ماند.

کسی نمی تواند در اولویت قطعی تأمین اعتبار آنچه با مرگ و زندگی مردمان یک کشور و یا بود و نبود حاکمان آن، ارتباط وثیق دارد، شک کند.

هر خرج دیگری، فقط و فقط پس از تأمین اعتبار برای رفع نیاز حیاتی به حداقل غذا، درمان و آموزش و نیز نیاز حیاتی نجات جان و زندگی هموطنان در برابر بحران بی سابقه کرونا، قابل طرح است.

سهمیه بندی نیز یک روش اجرایی برای دستیابی به اهداف ضروری است که در همه جای دنیا در مواقع لازم به کار گرفته می شود.

جناب آقای رییسی! بی تردید و قاطعانه اقدام بفرمایید.


کلید واژه ها: اقتصاد - احمد توکلی - صندوق بین المللی پول - رییس دیده بان شفافیت و عدالت - تعدیل اقتصادی - مهم ترین - اقتصاددانان - دیده بان شفافیت و عدالت - توکلی - رییس - رییسی - بین المللی - سهمیه بندی - بانک جهانی - احمد - بحران - معیشت - دیده بان شفافیت - اقتصادی - کشور - انتصاب - دولت - جهانی - توصیه - تعدیل - ویژگی - سهمیه - اولین - صندوق - واقف

آخرین اخبار سرویس:
قیمت جهانی نفت ( 1400/07/05)

استخدام صندوقدار فروش و فروشنده در مرکز تخصصی قهوه و چای کافی شکلات 77

جدیدترین وضعیت تولید صنایع معدنی/ از افت تولید فولاد و سیمان تا رشد آلومینیوم و شیشه

برنج ارزان دولتی از کجا بخریم؟

بهترین سایت خرید فالوور اینستاگرام چیست؟ 5 سایت برتر

افزایش انتظارات برای افت قیمت اونس طلا، خطر سقوط طلا قوت گرفت!

قیمت محصولات سایپا ( 1400/07/05)

واردات نفت خام هند در ماه آگوست به بالاترین سطح 3 ماهه رسید

ابتکار غول جهانی صنعت مُد برای مقابله با کرونا

افزایش نزدیک به 90درصدی اعتبارات بخش کشاورزی گلستان

آخرین وضعیت پرداخت سهم حوزه سلامت از یارانه ها

توزیع 5 هزار تن بذرپاییزه در چهارمحال و بختیاری

واردات واکسن کرونا از چین به ایران محدودیتی ندارد

ابلاغ بخشنامه ترخیص کامیون های دپو شده در گمرک

واکنش معاون وزیر راه به ادعای بانک ها درباره اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن

معدوم سازی 160 کیلوگرم گوشت شتر در نهبندان

انعقاد تفاهم نامه همکاری با پیشران تولیدی پوشاک

بهبهان ، رتبه اول پوشش واکسیناسیون در خوزستان

پرداختی جدید برای پزشک خانواده

ناکامی دولت چین در مقابل بیت کوین

سفره خالی منابع زیرزمینی در زنجان

صرافی های خارجی قتلگاه دارایی ایرانیان

شروع فعالیت رمز ارزها از مهرماه

افزایش 100 در صدی صدور احکام اجرای پابند الکترونیکی در آذربایجان شرقی

کشور ها صادرات گندم را محدود کرده اند

قیمت طلای جهانی بالا رفت

آمار فروش نفت ایران کاملا محرمانه است

آخرین وضعیت پرداخت سهم حوزه سلامت از یارانه ها

هشدار / سقف این خودرو ممکن است جدا شود!

بیتکوین و اتریوم بالاخره سبز شدند!

میگو مزارع پرورش میگوی پرورشی سواحل مکُران روانه بازار مصرف شد

نوسان گیری روزانه، مانعی در مقابل کسب بازدهی مناسب از روند صعودی بورس

استخدام مهندس مکانیک - تخصص در زمینه انتقال حرارت در خراسان رضوی

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه در شرکت نمو آرتان ایرانیان

مامور انتظامات

نیروی کارگرساده برای کارگاه

استخدام محتوا گذار و برنامه نویس PHP در یک شرکت معتبر در تهران

کاردرمنزل خانم وآقا فروش

یک سرایدار منظم و برای یک ساختمان اداری نیازمندیم

بیت کوین رشد کرد

اختصاص 75 میلیاردتومان اعتبار برای تهیه، بازنگری و اجرای طرح هادی به استان ایلام

راهنمای عملی سروکله زدن با چک صیادی

بیتکوین و اتریوم بالاخره سبز شدند!

تاکسی هوایی برقی با سبک ترین سیستم انتقال قدرت جهان ساخته می شود

قیمت طلای جهانی بالا رفت

کمبود سوخت و بحران جدید انگلیس

بیت کوین بالاخره رشد کرد/ اتریوم 3 هزار و 127 دلار شد

قیمت گوشی سامسونگ در بازار

واردات واکسن کرونا از چین به ایران محدودیتی ندارد

فیروزکوه ؛ برداشت 2 هزار و 300 تن گردو

افتتاح فاز نخست کارخانه بازیافت زباله یاسوج

واردات واکسن کرونا از چین به ایران محدودیتی ندارد

شوک ارزی جدید

قیمت خودرو در بازار آزاد؛ پنجم مهر 1400

آثار عمیق فقدان بویایی بر زندگی افراد مبتلا به کرونا

طرز تهیه ته چین گرمساری خوشمزه و بسیار لذیذ

قیمت جهانی نفت خام جهش کرد / برنت 79 دلاری شد

برخی اعمال سفارش شده در روز اربعین حسینی

قیمت خودرو داخلی و خارجی در بازار آزاد امروز دوشنبه 5 مهر

دلار 26 هزار و 834 تومان است

آزادسازی واردات خودرو به کجا رسید؟

اعلام قیمت گوشت قرمز / افزایش دام لاغر در دامداری ها!

2 دلیل تاخیر واردات واکسن در دولت قبل

«کارخانه های کوچک» قربانی مافیای لوازم خانگی قاچاق/ بسیاری از شرکت ها مجبور به تعطیلی و یا تعدیل نیرو شده اند.

قیمت ارز های دیجیتالی در پنجم مهر/ بیت کوین بالاخره رشد کرد

وقتی رضا کیانیان، هما روستا را سر کار می گذارد!

استخدام سرپرست فروش نمایندگی (سرپرست ناحیه) در کوروش پروتیین البرز

استخدام کارشناس فنی فروش با حقوق، بیمه، سنوات، پورسانت و پاداش در اهواز

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی و کارشناس فروش در تهران

استخدام کارشناس کنترل پروژه با وعده غذایی و بیمه تکمیلی از تهران

استخدام کارگر ساده با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت رهروان ایساتیس گستر

استخدام تکنسین برق، کمک انباردار و سرپرست تولید با بیمه و سرویس در البرز

استخدام کارمند اداری، کارمند حسابداری و کارشناس فرایند با وعده غذایی و بیمه

آغاز تولید آسفالت گرم با تراشه ها برای نخستین بار در کشور

400 هزار تن سیب روی دست کشاورزان ماند/ آغاز خرید سیب صنعتی غرب کشور از فردا

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه در شرکت وی سی صنعت در تهران

قیمت طلا جهش کرد

سکه 11 میلیون و 750 هزار تومان شد

کیفیت آب روستا های غرب اهواز نگران کننده است

عبور تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20 میلیون تن

199 هزار کارگر خارجی ظرف یکسال اخیر در کویت کار خود را از دست داده اند

سرمایه گذاری مستقیم آمریکا در روسیه 9 برابر داده های رسمی است

2 دلیل تاخیر واردات واکسن در دولت قبل

نرخ ارز در بازار آزاد پنجم مهر 1400/ دلار 26 هزار و 834 تومان است

پیش بینی گلدمن از صعود نفت به 90 دلار

وام مسکن افزایش یافت

ببینید | افزایش وحشت عمومی و زد و خورد در پمپ بنزین های انگلیس

قیمت آپارتمان در تهران امروز پنجم مهر 1400

کدام شهر های ایران بیشترین کارتخوان را دارند؟

افزایش 30 درصدی قیمت حبوبات در تابستان

جاه طلبی آئودی و ب ام و از جنس هیدروژن

آغاز فعالیت مجدد مراکز استخراج رمزارز از اول مهر ماه

افزایش شدید قیمت خانه در کانادا

قیمت طلا و سکه در پنجم مهر/ سکه 11 میلیون و 750 هزار تومان شد

آخرین وضعیت پرداخت سهم حوزه سلامت از یارانه ها

دانه های خوراکی، منبع سرشاری که نباید از آن غافل باشیم

(تصاویر) صف های طولانی در مقابل پمپ بنزین ها در انگلیس

از «آغاز به کار اولین کارخانه سیگارسازی» تا «سپتامبر طلایی صادرات نفت»

کمک به کم درآمدها برای خانه دار شدن

سرمایه گذاری مستقیم آمریکا در روسیه 9 برابر داده های رسمی است

توصیه احمد توکلی به رییسی درباره سهمیه بندی | اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟

توصیه احمد توکلی به رییسی درباره سهمیه بندی | اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟