موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - فدراسيون فوتبال - پرسپوليسي ها - پاداش پايان خدمت - محروميت فرهاد مجيدي - فرهاد مجيدي - خراسان شمالي - ترلان پروانه - روابط عمومي فدراسيون فوتبال - غيربهداشتي - پيراهن تيم فوتبال پرسپوليس - شهرستانه - حوزه علميه مشكات - تعويض پلاك - تنگاب - عسگران - محسن محبي - ريك و مورتي - مبارزه فساد - سهميه بندي بنزين - ريكاوري بازيكنان پرسپوليس - قانون حذف كنكور

مطالب مرتبط:
سدسازی بی رویه، مهمترین عامل مشکلات به وجود آمده در خوزستان است
سدسازی؛ عامل اصلی بحران آب استان خوزستان
نگاه نامتوازن به توسعه کشور، عامل معضلات خوزستان/ دولت جدید از نگاه جزیره ای به کشور پرهیز کند
عکس| دیدار عیدانه مردم و مسئولان با نماینده ولی فقیه در خوزستان
واکنش نماینده اهواز به ادعای بازداشت کودکان و نوجوانان در اعتراضات خوزستان
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 03:402021-07-30سياسي

سدسازی بی رویه، مهمترین عامل مشکلات به وجود آمده در خوزستان است


ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی گفت: سدسازی بی رویه، برداشت بی رویه از منابع مختلف آبی، کشاورزی و پرورش ماهی به صورت غیر اصولی، - ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی گفت: سدسازی بی رویه، برداشت بی رویه از منابع مختلف آبی، کشاورزی و پرورش ماهی به صورت غیر اصولی، انتقال آب کارون و کاهش ورودی رودخانه ها، نداشتن اسناد مشخص در حوزه محیط زیست، نبود مدیریت مناسب و کارآمد چالش های امروز را در خوزستان ایجاد کرده است.

اکبر حیدری در نشستی تحت عنوان خوزستان؛ سیاست گذاری توسعه ناموزون که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه فردوسی به صورت آنلاین برگزار شد، در رابطه با موضوع توسعه متوازن منطقه ای در خوزستان؛ پیشران ها و چشم اندازها اظهار کرد: در خصوص خشکسالی آن چیزی که مشخص است این است که فرآیند پیچیده ای رخ داده است.

کشورها اگر بتوانند سطح قابل قبولی از توسعه و توسعه پایدار را به دست بیاورند در واقع توانسته اند مشکلات اقتصادی و اجتماعی و همچنین مشکلات زیست محیطی را مورد بررسی قرار دهند.

وی در خصوص توسعه پایدار افزود: توسعه یک تغییر بنیادی است و متغیرهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، کالبدی و.

دارد.

سازمان ملل متحد اهداف توسعه پایدار را در 17 مورد از جمله کاهش فقر، آموزش برابر و .

تعریف کرده است.

  عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد یکی از اهداف حوزه توسعه پایدار را کاهش و از بین بردن فقر عنوان کرد و ادامه داد: این امر یکی از چالش های بشر است که از گذشته همواره با آن مواجه بوده است.

شاخص گرسنگی که یکی از موارد مدنظر توسعه است؛ تقریبا 821 میلیون نفر تا سال 2017 نتوانستند به تغذیه مناسب دسترسی داشته باشند که این رقمی قابل توجهی است.

از هر هشت نفر بزرگسالی که در دنیا زندگی می کند یک نفر دسترسی آسان به مواد و زیرساخت های غذایی مناسب را نداشته است.

حیدری با اشاره به اینکه استان خوزستان در جنوب غربی ایران قرار دارد و در واقع یکی از استان های اصلی در تولید نفت و گاز ایران به حساب می آید و یکی از نقاط راهبردی در کشور ما از گذشته تا به امروز است، اظهار کرد: درصد فقر از سال 85 در خوزستان شدیدا افزایش پیدا کرد.

درصد فقر در مناطق روستایی 54 درصد و در مناطق شهری 41 درصد  است.

با وعده هایی در سال 1410 این شاخص 58 درصد برای مناطق روستایی و 63 درصد برای مناطق شهری خواهد بود که این رقم بسیار قابل ملاحظه است.

این باید تلنگری برای کسانی باشد که در این حوزه برنامه ریزی می کنند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از این شاخص ها دسترسی به خدمات، رفاه و سلامت است؛ حداقل 400 میلیون نفر در دنیا به خدمات اساسی بهداشتی دسترسی ندارند.

از طرفی تا پایان 2017، 217 میلیون نفر با بیماری هایی نظیر اچ آی وی درگیر بوده اند.

عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه در رابطه با این شاخص در خوزستان تنها شهر اهواز از این طیف برخوردار بود، بیان کرد: اهواز به عنوان مرکز استان وضعیت برخورداری را نسبت به شاخص ها و خدمات سلامت داشته است و آبادان به عنوان دومین شهری که رتبه دوم را در این زمینه دارد.

دیگر شهرها مانند اندیمشک و ایذه و .

بسیار محروم و ناموفق در این زمینه بودند.

این نشان دهنده این است که وضعیت دسترسی به زیرساخت های بهداشت و سلامت در این استان مناسب نبوده است.

حیدری شاخص بعدی را دسترسی به زیرساخت های آموزشی خواند و ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته طیف گسترده ای تنوانسته اند به آموزش های ابتدایی دسترسی پیدا کنند.

57 میلیون کودک در دنیا از رفتن به مدرسه محروم هستند.

برای خوزستان این رقم بسیار بالا است.

به لحاظ شاخص های آموزشی چهار یا پنج شهرستان استان خوزستان هستند که وضعیت خوبی را دارند و دیگر شهرستان های این استان وضعیت زرد دارند و شاخص های آموزشی در وضعیت بحرانی هستند.

11 شهر استان خوزستان با کمبود آب گسترده مواجه است وی خاطرنشان کرد: 11 شهر استان خوزستان با کمبود آب گسترده مواجه است.

حدود 700 روستا در استان خوزستان با تانکر و .

آب رسانی می شود.

از جمله دلایل این بحران  سدسازی های بی رویه که در این استان صورت گرفته، است.

عضو هیئت علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص علت مشکلات به وجود آمده برای خوزستان اظهار کرد: سد سازی بی رویه، برداشت بی رویه از منابع مختلف، کشاورزی و پرورش ماهی غیر اصولی، انتقال آب کارون و کاهش ورودی رودخانه ها، نداشتن اسناد مشخص در حوزه محیط زیست که چالش های گسترده ای را ایجاد کرده، نبود مدیریت مناسب و کارآمد این چالش ها را در خوزستان ایجاد کرده است.

حیدری خاطرنشان کرد: خوزستان با این وضعیت نمی تواند در آینده ادامه دهد و در حال حاضر نیز با چالش های گسترده ای مواجه است.

بنابراین باید برنامه ریزی و اولویت بندی برای حل این مشکلات انجام شود.

باید چشم اندازی را برای آینده ایجاد کنیم و برآوردها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم و اسنادی در این حوزه تعیین کنیم.

در ادامه این نشست حسین ثنایی نژاد، عضو هیئت علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با موضوع خشکسالی اجتماعی-اقتصادی در بحران خوزستان اظهار کرد: مردم امروزه تغییر اقلیم را احساس می کنند و شاهد این هستند که اتفاقاتی در حال رخ دادن است که در گذشته نبوده است و هم اینکه خشکسالی را تجربه می کنند.

در 50 سال گذشته بر اساس بررسی بنده این خشکسالی سابقه ندارد.

به راحتی می توان این عامل را امری طبیعی معرفی کرد و گفت که مقصر این خشکسالی ما نیستیم.

واقعیت این است که این عوامل می تواند مدیریت شود و منجر به بحران نشود.

عضو هیات علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه خشکسالی در همه جای دنیا ممکن است رخ دهد ، بیان کرد: ما چنین شرایطی را در دنیا داریم و این مساله در سایر کشورهای دنیا نیز تجربه می شود.

در کالیفرنیا آمریکا نیز خشکسالی وجود دارد ولی این بحرانی را که ما با این سرعت و شدت در کشور با آن مواجه هستیم در آنجا رخ نداده است.

بحران خشکسالی خوزستان، خشکسالی اجتماعی و اقتصادی است ثنایی نژاد با بیان اینکه بحران خشکسالی خوزستان، خشکسالی اجتماعی و اقتصادی است توضیح داد: خشکسالی در چهار مرحله تعریف می شود.

مرحله اول کاهش بارندگی است.

در ایران آنچه که مسئله اصلی در رابطه با منابع آبی است سال آبی است.

وقتی میزان بارندگی از حد معینی کمتر شود ما به آن خشکسالی می گوییم.

همچنین خشکسالی کشاورزی نیز می تواند رخ دهد.

اگر حجم بارندگی ما کم شده باشد ولی مقدار بارندگی ما در پاییز و نه در بهار کم نشده باشد و فقط کاهش آن در زمستان حس شود، این خشکسالی کشاورزی است.

خشکسالی کشاورزی زمانی است که کمبود بارش باعث کمبود رطوبت خاک در ناحیه ریشه شود.

وی ادامه داد: اگر مدیریت منابع آب درست باشد، در مقیاسی که خشکسالی به سمت محصولات کشاورزی هم برسد می توان آن را مدیریت کرد.

عضو هیات علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با خشکسالی هیدرولوژیکی بیان کرد: مرحله دوم خشکسالی، خشکسالی هیدرولوژیکی است.

یعنی بارش به گونه ای تغییر کرده که مسئله اصلی ما برای تامین آب بارش برف است.

اگردر زمستان بارش برف را به اندازه کافی نداشته باشیم، آب های سطحی نیز کاهش پیدا می کند و خشکسالی رخ می دهد.

اما در این حالت می تواند خشکسالی اجتماعی و اقتصادی رخ ندهد.

ثنایی نژاد ضمن بیان اینکه هر آنچه که در خشکسالی اجتماعی و اقتصادی رخ می دهد اکنون در خوزستان اتفاق افتاده است، در خصوص این نوع از خشکسالی اظهار کرد: تقاضای آب در بخش های مختلف بر اساس تغییر نوع فعالیت اجتماعی و اقتصادی، پراکندگی جمعیت انسانی و حیوانی و کاربری زمین متناسب با عرضه آن در حوزه آبی است که تغییر در این موارد باعث ایجاد خشکسالی اقتصادی و اجتماعی می شود.

این اتفاقی است که در خوزستان رخ داده است.

وی افزود: جالب این است که یکی از اهداف سدسازی این است که تعادل در توزیع آب ایجاد کند و در هنگام ترسالی برای جلوگیری از وقوع سیل و در هنگام خشکسالی برای تغذیه بیشتر آب استفاده شوند.

متاسفانه در سه سال گذشته شاهد این هستیم که سدهایی که بر رودخانه کارون و کرخه ساخته شده است عکس این مساله عمل کرده است.

عضو هیئت علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اهمیت نقش مدیریت صحیح بیان کرد: با انتقال حوزه ای آب بیش از یک میلیارد مکعب آب به حوزه های دیگری مانند قم و اصفهان منتقل شد، از طرف دیگر تقاضای مصرف آب در این مکان ها افزایش یافت.

این عدد و رقم ها امر ساده ای را نشان می دهد و آن نوع مدیریت است.

باوجود اینکه خشکسالی اتفاق افتاده و بسیار شدید است این مساله منجر به کاهش قابل ملاحظه آب در منطقه می شود و انتقال آب حوزه ای نیز افزوده می شود.

یکی از مشکلات مهم در تغییر اقلیم این است که پدیده های حدی افزایش پیدا می کند ثنایی نژاد در خصوص تغییر اقلیم گفت: تغییر اقلیم و خشکسالی هردو جزو پارامترهایی هستند که در حوزه مدیریت آب باید در نظر گرفته شوند.

تغییر اقلیم همیشه به این معنی نیست که خشکسالی بیشتر خواهد شد.

یکی از مشکلات مهم در تغییر اقلیم این است که پدیده های حدی افزایش پیدا می کند، یعنی هم شدیدتر و هم تکرار آن بیشتر می شود.

هم خشکسالی و هم ترسالی یک پدیده حدی است.

آبی که در این فصل سال به صورت رگباری می بارد هیچ فایده ای ندارد بلکه تخریب نیز دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر سد درست ساخته شده باشد و در جای مناسب و با مدیریت صحیح مورد بهره برداری قرار بگیرد همین بارش رگباری را می تواند ذخیره کند و در مواقع خشکسالی ازآن استفاده کرد.

در ادامه این نشست مهدی کلاهی، عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: ما باید از مطالعات بین المللی برای حل بحران خوزستان کمک بگیریم.

درباره اینکه کدام یک از مولفه های اندیشه ای محیط زیست گرایی کمک رسان هستند الگوها و نظریات مختلفی وجود دارد.

کلاهی با اشاره به اهمیت داشتن پایداری در توسعه بیان کرد: در این زمینه در ابتدا پایداری و پویایی تعریف شده و گفته شده که اگر قرار است پایداری صورت گیرد باید تجدید حیات طبیعت وجود داشته باشد و از طرف دیگر تقاضای ما کاهش پیدا کند.

در این مورد تاکید بر تجدید حیات طبیعت وجود دارد تا به پایداری برسیم.

بالغ بر 36 هزار روستا در کشور وجود دارد که خالی شده اند وی ادامه داد: بالغ بر 36 هزار روستا در کشور وجود دارد که خالی شده اند و اکثرا به دلیل مشکلات آبی است.

یعنی مسئله محیط زیست همه کشور را در بر گرفته است.

انتقال آب نه تنها باعث ضعیف شدن اقتصاد می شود بلکه عدالت اجتماعی را نیز از بین می برد عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با انتقال آب عنوان کرد: گفته می شود تفکر انتقال آب فقط برای مهندسان و سیاست مداران است.

تفکری است که در آن مشارکت مردمی وجود ندارد و باعث تعارضات زیادی خواهد شد.

انتقال آب نه تنها باعث ضعیف شدن اقتصاد می شود بلکه عدالت اجتماعی را نیز از بین می برد.

ظرفیت زیستی کشور ما پاسخگوی 25 میلیون نفر است کلاهی با بیان اینکه ظرفیت زیستی کشور ما پاسخگوی 25 میلیون نفر است تصریح کرد: در واقع برای تامین نیاز آن مقدار جمعیت باقیمانده یا درحال وارد کردن و یا در حال بهره کشی از طبیعت هستیم و ذخایر نفت های آینده را نیز تمام می کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی - خوزستان - برداشت بی رویه - عضو هیات علمی - دانشگاه - توسعه متوازن منطقه ای - پرورش ماهی - سدسازی - فردوسی - هیات علمی - عضو هیات - جغرافیا - کشاورزی - اساتید دانشگاه - صورت - برداشت - توسعه متوازن - توسعه - مختلف - منابع - پرورش - اکبر حیدری - انتقال آب - هیات - گروه - رضوی - ماهی - علمی - خشکسالی - رودخانه

آخرین اخبار سرویس:
رسیدگی به محلات حاشیه ای و محروم کرمانشاه مورد توجه قرار گیرد

تسریع واکسیناسیون کرونا منشأ اتفاقات خوب است

مسئولین به دنبال راه اندازی پرواز از لامرد به سوریه باشند

وزرای میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی وارد ایلام شدند

«رضا امینی» شهردار اهواز شد

آیا حمید صفت قصاص می شود؟

امیرعبداللهیان: موضوع برجام، هسته ای است

«الکس» به اعدام محکوم شد

راهبرد «نگاه به شرق» در دولت رییسی در دیدگاه اصولگرایان

نظر نمایندگان مجلس برای انتخاب استاندار فقط در حد مشورت بوده/ مجلس بنای دخالت در دولت را ندارد

نخستین گزارش گشت ارشاد مسئولان به دادسرا ارسال شد

سخنرانی رییس جمهور نشان دهنده عزت ایران است

وزیر جهاد کشاورزی وارد استان ایلام شد

تعاون؛ رمز پیروزی در دفاع مقدس اقتصادی

شهدا و رزمندگان، استکبار را تحقیر کردند

تعاون؛ رمز پیروزی در دفاع مقدس اقتصادی

آموزش حضوری دانشجویان با اولویت کارشناسی ارشد و دکتری آغاز شود

مجید جمشیدیان به عنوان مدیرکل حراست شهرداری اصفهان معرفی شد

وقتی هنرمندان را فریب دادند

سربازان زینت نیروهای مسلح

احترام عجیب و خواندنی امام خمینی (ره) به همسر

گر دشگری نیازمند تصویب قوانین حمایتی است

با یگان ویژه؛ از اجرای طرح«سفیر شهید» تا اردوهای جهادی و کمک های مومنانه

روایت کریمی اصفهانی از شخصیت حاج هاشم امانی/ مقاوم و تکلیف گرا بود

نگاهی به سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل

شرایط جذب سربازان امریه در سازمان های دولتی

قالیباف در رشت: مدارس سنگرهای مهمی برای تضمین آینده کشور هستند

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت مبارز پیشکسوت مؤمن و با اخلاص حاج هاشم امانی

دلیل خوشبختی این روزهای «علی ضیاء» افشا شد/ عکس

بیانیه جبهه پایداری انقلاب اسلامی به مناسبت هفته دفاع مقدس

قالیباف: دانشگاه و دفاع مقدس، دو ید مهم تضمین کننده آینده هستند

جزییات جدید از طرح مجلس برای تقویت امنیت غذایی کشور

قالیباف: لایحه رتبه بندی معلمان در روز های آینده به صحن علنی مجلس می آید

تلاش جمهوری خواهان برای استیضاح بایدن به دلیل «رسوایی افغانستان»

لجبازی اپل با اپیک گیمز ادامه دارد

هشدار به واکسن نزن ها: با زندگی اجتماعی خداحافظی کنید!

عدم موضع گیری برخی علما در فتنه ها و حوادث جامعه، نشانه نفوذ در بیوت

روایت کریمی اصفهانی از شخصیت هاشم امانی/ آرام و تکلیف گرا بود

ولایتمداری مهمترین آرمان شهدا است

فرصت های اقتصادی سازمان شانگهای برای پیشرفت استان های مرزی

مساجد باید نقش موثری در تربیت اسلامی نسل جدید و نوجوان جامعه ایفا کنند

8 شهردار در خراسان جنوبی منصوب شدند

اعلام برنامه های برج میلاد در هفته دفاع مقدس

وزیر کشور حکم شهرداران اهواز و سنندج را صادر کرد

بیانیه گام دوم انقلاب محور آموزش ها قرار بگیرد

اهدای نشان فداکاری به خانواده شهید محمود امان الهی با حضور فرمانده کل ارتش

رستم قاسمی حکم تعلیق پروانه اشتغال مهندسان متخلف را امضا کرد

بازدید معاون رییس جمهور از مرکز درمان ناباروی جهاد دانشگاهی خوزستان

اجازه نمی دهند اصلاح طلبان در قدرت حضور پیدا کنند/ جریان اصلاحات بدون وحدت به پیروزی نخواهند رسید

شرح خطبه «متقین» نهج البلاغه نوشته سید مهدی شجاعی به چاپ بیستم رسید

گفتگویی درباره همه اماواگر های خدمت نظام وظیفه | روزگار سربازی؛ چنان که بود، چنان که هست

قاضی زاده هاشمی: امیدوارم شاهد استفاده از جریان جوان دارای عقلانیت انقلابی در دولت و کشور باشیم

شهرداران 4 شهر با حکم وزیر کشور منصوب شدند

ویدئو/ واکنش دیدنی رضا شفیعی جم به شوخی ترساندن حامد آهنگی

زنگ آغاز سال تحصیلی در گیلان / قالیباف: مدرسه و دفاع مقدس دو دانشگاه تربیتی هستند

تاکید ایران بر راه اندازی سریع کریدور شمال-جنوب

زمزمه جنگ-7| امام خامنه ای: علت ایجاد دفاع مقدس، ترس قدرت های جهانی از اثرگذاری انقلاب اسلامی بود

ضرورت معرفی قهرمانان جنگ/ در تبیین فرهنگ ایثار کم کاری کرده ایم

بازرسان یونسکو برای بررسی ثبت جهانی سعدالسلطنه به قزوین سفر می کنند

شهرداران هشت شهر خراسان جنوبی منصوب شدند

آزادی 175 زندانی آذربایجان غربی به مناسبت هفته دفاع مقدس

خدمت به مردم ادامه راه شهدا است

اولویت کشور مقابله همه جانبه با بیماری منحوس کرونا است

نظارت بازرس وزارت راه بر پرواز های اربعین در فرودگاه اصفهان

قالیباف: لایحه رتبه بندی معلمان روزهای آینده به صحن مجلس می آید/ گلایه معلمان از وضعیت معیشتی در حضور رییس مجلس

«علم و دانش» و «ایمان و معنویت» لازمه تحقق بیانیه گام دوم انقلاب است

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل/عکس

عدم موضع گیری در فتنه ها و حوادث جامعه، نشانه نفوذ در بیوت علما

پایان کارزار دوما

به اندازه بودجه عمومی کشور یارانه پنهان می دهیم

مسئول صیانت از زندانیان هستیم/ عدم پاسخگویی یا اطلاع مدیران از اتفاقات رخ داده، جای گلایه دارد/ موضوع نظارت، همواره در سطوح عالی قوه قضاییه به صورت جدی دنبال می شود

لایحه رتبه بندی معلمان 10 روز دیگر وارد صحن مجلس می شود

مرگ زندانی شاهین ناصری/ دادستان: از مسئولان مربوطه سوال کنید/ سازمان زندان ها: علت فوت اعلام می شود

واکنش شیائومی به ادعای مطرح شده در مورد مشکلات امنیتی برخی از محصولاتش

یارانه ها باید شفاف شود/ یارانه های پنهان از مشکلات اقتصادی کشور است

معرفی اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی قزوین به شورای انتظامی

اجر شهدا زنده ماندن دائمی و جاودانگی در تاریخ است

وظیفه امروز طلاب و روحانیون شناخت مخاطبان خود است

واکسیناسیون کرونا در استان بوشهر سرعت می گیرد

ایلام می تواند به قطب گردشگری تبدیل شود

اهدای نشان فداکاری به خانواده شهید محمود امان الهی

قالیباف: لایحه رتبه بندی معلمان وارد صحن مجلس می شود/لایحه ای برای افزایش انگیزه معلمان

اقامه نماز جمعه دوم مهر در همه شهر های گیلان

آزادی 1071 زندانی در پویش مردمی «نذر هشتم»

روایت کریمی اصفهانی از شخصیت هاشم امانی/ او تکلیف گرا بود و هیچ توقعی نداشت

مقاومت و ایثار عامل پیروزی ملت ایران در دفاع مقدس

بیانیه کانون دانشگاهیان/ دولت روحانی در ماجرای واکسن، کم کاری کرد

قالیباف در رشت: لایحه رتبه بندی معلمان در روزهای آینده به صحن علنی مجلس می آید

شهرداران اهواز، سنندج و قرچک از سوی وحیدی منصوب شدند

وزیر کشور: اصراری بر تغییر استانداران نداریم/ اولویت دولت، بومی بودن استاندار به شرط توانمندی است

گزارش تاریخ| آیا ارتش و سپاه در ابتدای جنگ غافلگیر شدند؟

دیدار معاون رییس جمهور با قهرمان پارالمپیک خوزستان

آزادی 1071 زندانی در پویش مردمی «نذر هشتم» / زندانبانان و خیرین دست به کار شدند

عطر افشانی مزار شهدا

اصلاح طلبان سکوت ندارند و روش نقد سازنده خود را دنبال می کنند

اخبار سیاسی چیست؟ منابع انتشار اخبار سیاسی چیست؟

اگر می خواهید یک سایت موفق داشته باشید همین حالا سئوسازی سایت را آغاز کنید!

تصاویر| آیین خاطره گویی در قم

دو مرکز واکسیناسیون دیگر در استان بوشهر افتتاح شد

اولین دورهمی بانوان فعال فضای مجازی در زاهدان برگزار شد

سدسازی بی رویه، مهمترین عامل مشکلات به وجود آمده در خوزستان است

سدسازی بی رویه، مهمترین عامل مشکلات به وجود آمده در خوزستان است