موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - نقل و انتقالات - مسابقه كتابخواني - ورزش باستاني - همسان سازي حقوق - سازمان فرهنگي هنري - مجلس شوراي اسلامي - كميته اخلاق - نقل و انتقالات تابستاني - واردات خودرو - لاگونا كوپه - كمال الملك - كانونهاي فرهنگي هنري مساجد - شركت ملي فرآورده هاي نفتي - معاون بانوان وزارت ورزش - منوچهر شاهسواري - عكس نامتعارف - رحمت صادقي - درباره بدن - كارخانه صنعتي - رشته پنجگانه - ژان ميشل آئولاس - سرما و برودت هوا

مطالب مرتبط:
نامه 1400 دوستدار محیط زیست به رییس قوه قضاییه درباره مرخصی «هومن جوکار»
این فرمانده معروف ارتش، وزیر دفاع دولت رییسی است؟
آیا در دولت جدید بحران های بازار مسکن حل می شود؟
این فرمانده معروف ارتش، وزیر دفاع دولت رییسی است؟
این فرمانده معروف ارتش، وزیر دفاع دولت رییسی است؟
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 مرداد 1400 ساعت 01:502021-07-28سياسي

تالاب ها خشک، جنگل ها در آتش و محیط زیست در بحران/ دولت از چه عملکردی دفاع می کند؟


در حالیکه رییس جمهور و معاونش در سازمان محیط زیست از رونق و سلامت زیست محیطی کشور سخن می گویند اما سال هاست واژه بحران به عملکرد محیط زیستی دولت سنجاق شده است .

- "-یاسمین بخشی؛ چندی پیش رییس جمهور در آیین بهره برداری از طرح های ملی سازمان محیط زیست گفته بود که دولت یازدهم و دوازدهم به حق دولت سلامت و محیط زیست بوده است و هرکس سلامت امروز محیط زیست را با 8 سال گذشت مقایسه کند متوجه تغییرات خواهد شد! روحانی در بخش دیگری از صحبت هایش هم به آب رسانی به شرق کشور و مناطق کویری و احیای تالاب ها و دریاچه ارومیه هم اشاره کرده بود.

در همین مراسم بود که عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست با تایید صحبتهای مدیر بالادستی اش از عملکرد و حمایت های رییس جمهور تشکر کرده و گفته بود در دولت های یازدهم و دوازدهم هیچ پروژه ملی بدون ارزیابی زیست محیطی در کشورآغاز نشده و صنایع آب بر هم به سواحل شمالی و جنوبی کشور هدایت شده است؛ همچنین تاکید کرد که توسعه کشت جنگل ها و نهال کاری درخت کاری درکشور را مدیون دولت تدبیر و امید بوده است.

این صحبت ها در حالی عنوان می شود که بیش از ده روز هفته از اعلام نارضایتی مردم خوزستان نسبت به شرایط زیست محیطی این استان می گذرد.

طی دو هفته گذشته در حالی اعتراضات و نارضایتی عمومی مرتبط با مسائل زیست محیطی در کشور رخ که جرقه شروع این اعتراضات خشک شدن تالاب هورالعظیم و بی آبی مردم خوزستان و مشکلات زیست محیطی متعدد از جمله تلف شدن دام های منطقه و ماهیان تالاب هور بود.

کارشناسان معتقدند عملکرد دولت و به طور اخص عملکرد منحیط زیستی دولت در فوران این اعتراضات نقش داشت و نباید نمره قبولی به عملکرد دولت حداقل در این حوزه داد.

بحران آفرینان مهار بحران می کنند! در همین خصوص محمد درویش به عنوان یکی از منتقدین دولت در حوزه محیط زیست در گفت وگویی که با آنا داشت در خصوص عملکرد دولت در موضوع محیط زیست می گوید در ابتدا باید گفت که یکی از اقدامات دولت تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه بود اما مشکل آنجاست که همان کسانی که با تصمیم هایشان باعث خشک شدن دریاچه ارومیه شدند اعضای اصلی این ستاد بودند و تصور این که بحران آفرینان بتوانند مهار بحران کنند شدنی نیست .

هزینه های میلیاردی که صرف سازه شد این کارشناس محیط زیست با عنوان این که بیش از یک میلیارد دلار برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده که خروجی آن سازه سازی است می افزاید هیچ تغییری در الگوی کشت برای افزایش راندمان در کشاورزی و کاهش کشت و معرفی معیشت های جایگزین برای کمتر شدن وابستگی به منابع آب و خاک صورت نگرفته و همچنان در حوزه آب خیز دریاچه ارومیه شاهد صادرات آب مجازی هستیم و مدیران صنایع کشاوزی با افتخار از صادارت سیب و انگور و چغندرقندی صحبت می کنند که برای کشت آن منابع آبی مصرف می شود که با کمبود آب مواجه است .

این کنشگر محیط زیست در مورد طرح انتقال آب مرند و دریاچه ارومیه از رودخانه زاب که دو طرح ضد محیط زیستی هستند عنوان می کند این خلاف اخلاق محیط زیستی است که برای آبادانی یک منطقه جایی دیگر را تخریب کنیم .

درویش دلیل احیای مجدد دریاچه ارومیه در سال های اخیر را وقوع ترسالی عنوان می کند و می گوید اگر دولت با شانس ترسالی در حوزه آب خیز دریاچه ارومیه مواجه نبود امروز این دریاچه کاملا خشک شده بود .

طرح های ضد محیط زیستی عمکلردی که مورد تایید رییس جمهور است وی طرح های انتقال آب که رییس جمهور با عنوان بهبود عملکرد محیط زیست از آن یاد کرد را ضد محیط زیست عنوان می کند و ادامه می دهد وقتی رییس جمهور ممکلت این موضوع را بیان می کند نشان می دهد غلی رغم این که خود او هیچ درکی از محیط زیست ندارد مشاورانش هم اطلاع رسانی نمی کنند.

این کنشگر محیط زیست می گوید کاش رییس جمهور می دانست بیشترین انتقادهای محیط زیستی در دوران دوم ریاست او بود.

روحانی فقط ژست محیط زیستی می گیرد و تمام محیط زیستی ها را از خودش و دولت تدبیرو امیدش ناامید کرد.

شخصیت منفور محیط زیست درویش به حمایت رییس جمهور در خصوص انتقال آب دریای خزر به سمنان اشاره می کند و می افزاید این طرح به شدت به محیط زیست آسیب می زند و نشان می دهد این فرد با حمایت از این طرح و انتخاب کلانتری که از نظر کارشناسان محیط زیست منفورترین مدیر این حوزه بوده است نمی تواند خودش را حامی محیط معرفی کند.

اما نقض حرف های رییس جمهور وکلانتری معاونش درمورد محیط زیست به اینجا ختم نمی شود و اعتراض کارشناسان محیط زیست را همچنان به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید؛ کرامت حافظی فعال محیط زیست دیگری است که اعتقاد دارد صحبت های عیسی کلانتری خلاف آن چیزی است ما شاهدش بودیم.

صدور مجوزهایی سوری این فعال محیط زیست هم در گفت وگو با خبرگزاری آنا" با انتقاد از صحبت های کلانتری در مورد این که هیچ پروژه عمرانی بدون پیوست محیط زیستی انجام نشده است می گوید پیوست محیط زیست با مجوزهای سوری که برای انجام پروژه ها داده می شود تفاوت دارد.

وی ضمن این عنوان که هیچ پروژه آب بر مثل سرامیک سازی و کاشی سازی و فولاد که بزرگترین صنایع آب بر خاورمیانه است به مناطق جنوبی انتقال داده نشده است می گوید این صنایع همچنان در فلات مرکزی کشور قرار دارند و با آبهای انتقالی کارون توسعه هم یافته اند.

این فعال محیط زیست با اشاره به این که در انتهای دولت یکسری مجوز استخراج معدن صادر شده است، می گوید نداشتن تعهد و اولویت قرار گرفتن منافع دلیل صدور چنین مجوزهایی است که محیط زیست را نابود می کند.

با کاشت چند درخت جنگل سبز نمی شود حافظی در مورد توسعه جنگل ها که به گفته کلانتری از اقدامات مهم در مدیریت او بوده است، تصریح می کند جنگل های کشور هیرکانی و رودخانه ای بوده و بخشی هم جنگل های زاگرس است و جنگل دیگری نداریم.

اینکه رییس سازمان محیط زیست تصور می کند با 4 تا درخت کاری و نهال کاری در کشورجنگل سبز می شود اشتباه است.

وی در مورد درختان غیربومی مهاجم که در برخی مناطق خوزستان با هزینه های میلیاردی برای کاهش زیرگردها کاشته شد می گوید اصلا شن های آن مناطق خوزستان حالت گردوغبار نداشت که با کاشت درخت بخواهند مانع ایجاد کنند.

تمامی این درختان در حاضر خشک شده اند و کاربردی هم نداشتند.

اقدامی که در خصوص جنگل ها می توان کرد این است که مانع آتش سوزی های زاگرس شویم که روزهاست دارند می سوزند و هیچ کسی اقدامی انجام نمی دهد و حتی رییس سازمان محیط زیست نه تنها نسبت به این امر بی تفاوت است بلکه آتش سوزی جنگل ها را امری طبیعی می داند.

حافظی با بیان این که دوسال است به دلیل بارش در خوزستان شاهد ریزگردها نبودیم و مسئولان محیط زیست این را جز عملکردهای خودشان می دانند اظهار می کند البته با خشکی تالاب هور که د رحال حاضر اندک آبی به دلیل باز شدن شدها دارد مجدد با مشکل ریزگردها روبه رو خواهیم شد.

از سیاه نمایی برای زومه سازی تا واقعیت آنچه از نظرات فعالان محیط زیست برداشت می شود حرف هایی است که با گفته های اخیر رییس جمهوری و رییس محیط زیست تناقض داشت.

دیدن صحنه هایی از جنگل های سوخته، فرونشست ها، خشکی تالاب ها و رودخانه ها، آلودگی هوا و این روزها تشنگی مردم جنوب کشور و به دنبال آن آشفتگی در برخی شهرها، هراس از فرداها و ادامه زیستن با چنین بحران هایی که هر روز هم بیشتر می شود دلهره ای را در وجودمان ایجاد می کند.

آنچه بر چنین زخم های عمیقی نمک می شود سیاه نمایی های مسئولانی است از اعتماد مردم سوءاستفاده کرده و از کارهای ناکرده خود گزارش عملکرد داده و شعار سلامت محیط زیست سر می دهند که شعار بهترین کلمه ای است که بر باورهای خیالی آنان می توان نهاد.

و کلام آخر این که مردم این سرزمین ناآگاه نیستند و می دانند کسانی صحبت از تدبیر و امید کردند که خود روزنه های امید برای زیستن را از مردم گرفتند و این بی تدبیری ها، بی مسئولیتی ها و بی کفایتی های دولتمردان است که بر حافظه تاریخ کشور ماندگار است! انتهای پیام/4161
کلید واژه ها: محیط زیست - سازمان محیط زیست - زیست - محیط - رییس جمهور - دولت - دولت یازدهم و دوازدهم - رییس سازمان محیط زیست - زیست محیطی - عملکرد - سازمان - ارزیابی زیست محیطی - رییس - جمهور - تالاب ها - سلامت - آیین بهره برداری - دوازدهم - احیای تالاب ها - دریاچه ارومیه - یازدهم - کشور - عیسی کلانتری - بهره برداری - مناطق کویری - رییس سازمان - دولت یازدهم - تالاب - طرح های ملی - بحران

آخرین اخبار سرویس:
رزمندگان وپیشکسوتان دفاع مقدس خنثی کننده توطئه های استکبار

سخنرانی بایدن در مجمع عمومی

مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس در دانشگاه آزاد شهرقدس برگزار شد

مراحل دریافت گذرنامه

نوآوری های کانون های مساجد و کمیته اربعین نقش بسزایی در مقابله با هجمه های فرهنگی دارند

اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند

علی خدایی: زور ما به بی قانونی دولت نمی رسد/ حتی تلویزیون هم شنوای دردهای کارگران نیست

وزیر کشور: محدودیت تردد شبانه ادامه دارد  

شهردار جدید زرگرشهر بابل منصوب شد

تأکید سرپرست حجاج ایرانی بر پیگیری مشکلات زائران اربعین

آغاز پروازهای مستقیم شیراز-نجف با همکاری دوجانبه ایران و عراق

نوآوری های کانون های مساجد و کمیته اربعین نقش بسزایی در مقابله با هجمه های فرهنگی دارند

تداوم مسیر ایثار و ازخودگذشتگی رزمندگان وظیفه ای همگانی است

هفته دفاع مقدس ، فرصت مغتنمی برای تأمل در دستاورد ها

برنامه های بسیج جامعه پزشکی کشور در هفته دفاع مقدس اعلام شد

«فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی» و «مدیرعامل بنیاد تعاون ارتش» منصوب شدند

ماجرای واگذاری زمین 4 هزار و 600 متری در شورای قبل چه بود؟

تشریح تدابیر ویژه اورژانس برای خدمت رسانی به زائران اربعین/ راه اندازی 30 پایگاه اورژانس در نقاط مرزی

آغاز نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک

وزیر کشور: ممنوعیت تردد شبانه پابرجاست

ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس شبکه افق

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 30 شهریور

بیانیه ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس

میادین آیینی و تاریخ ساز تهران، رنگ و بوی ایثار و شهادت گرفت

مراقب «لینک های جعلی ثبت نام اربعین» باشید

آغاز نصب کتیبه و تمثال شهدا بر سر درب منازل آنها در آستارا

ببینید | دفاع جانانه یک گربه شجاع از خواهرش در مقابل 3 سگ

یافته های جدید از گورهای گورستان نویافته عصرآهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد

لزوم استفاده از ظرفیت های داخلی و خارجی برای حل مشکلات اقتصادی

استخدام mdf کار و نجار چوب و فروشنده ثابت فروشگاه با بیمه در رشت

محمد مقیمی سرپرست جدید دانشگاه تهران کیست؟

استخدام وکیل و نیروی اداری در یک شرکت معتبر

استخدام مهندسی معکوس با بیمه در شرکت بین المللی تایید در خواف

تبریک جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح به فرمانده نیروی هوایی ارتش

درگذشت همزمان پدر و مادر رضا کریمی بازیگر طنز بر اثر کرونا

افزایش توجه نسل جدید به فضای دینی و حرم مطهر شاهچراغ(ع)

حاج هاشم امانی همدانی درگذشت + جزییات تشییع

ایجاد و راه اندازی شعبات تخصصی محاکم اطفال در 19 حوزه قضایی استان همدان

قم باید در واکسیناسیون پیشتاز باشد

اعلام برنامه های هفته دفاع مقدس در چاروسا

تجلیل از 10 هزار پیشکسوت دفاع مقدس در کردستان

420 ایثارگر، جانباز و فرمانده کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شدند

پیام وزیر اطلاعات به مناسبت هفته دفاع مقدس

واکنش استاد عالی به برخی بی تقوایی های مدعیان طب اسلامی

دانشگاه فرصتی برای کسب معرفت و مهارت است

حزب موتلقه اسلامی از درگذشت هاشم امانی از مبارزان دوران انقلاب خبر داد

طرح «نذر هشتم» 149 نفر زندانی را آزاد کرد

دیدار اعضای شورای سیاست گذاری گرامیداشت دفاع مقدس با امام جمعه اهواز + عکس

هفتادوششمین مجمع عمومی سازمان ملل با سخنرانی گوترش آغاز شد

اجرای حرکات تایچی در میدان نقش جهان

دیدار نماینده مردم چابهار در مجلس با رییس بنیاد مستضعفان

«فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی» و «مدیرعامل بنیاد تعاون ارتش» منصوب شدند

گوترش: در لبه پرتگاه هستیم؛ جهان بیدار شود

بیست ویکمین مرحله کمک های مؤمنانه قرارگاه جنوب شرق ارتش در کرمان برگزار شد

آیین تجلیل و تکریم پیشکسوتان دفاع مقدس در خرم آباد برگزار شد

وزیر علوم درگذشت استاد پیشکسوت دانشگاه تهران را تسلیت گفت

حوزه علمیه قزوین رتبه سوم کشوری فعالیت های جهادی

با حکم وزیر کشور منصوب شد؛ زینب اختری، مدیرکل جدید امور زنان و خانواده وزارت کشور

ضرورت ردیف مستقل بودجه برای معاونت های دانشجویی

پیام وزیر اطلاعات به مناسبت هفته دفاع مقدس

استخدام حسابدار با بیمه تکمیلی در گروه مهندسین مشاور کان آذین در تهران

افزایش توجه نسل جدید به فضای دینی و حرم مطهر شاهچراغ(ع)

استخدام مسئول مستقیم تولید در یک شرکت معتبر در کردستان

نامه سرگشاده زیباکلام به رییسی درباره برجام

تأکید سرپرست حجاج ایرانی بر پیگیری مشکلات زائران اربعین

رفع تصرف 15 هزار مترمربعی در بستر رودخانه فسا

استخدام مهندس تاسیسات در گروه مهندسین راه و ساختمان 142 در اصفهان

تشکیل شورای مودت در مساجد/ 11 مرکز واکسیناسیون را انجام می دهند

وزیر کشور: هیچ مشکلی از نظر تامین واکسن نداریم

سرپرست دانشگاه تهران منصوب شد

تربیت خبرنگاران در تراز انقلاب وظیفه اساسی بسیج رسانه است

توصیه جانشین فرمانده کل سپاه به نمایندگان/ مجلس باید وجهه نظارتی خود را دنبال کند

«فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی» و «مدیرعامل بنیاد تعاون ارتش» منصوب شدند

پیام تسلیت وزیر علوم در پی درگذشت استاد دانشگاه تهران

سرلشکر سلامی: برای شکست آمریکا قدرت اندوزی کرده ایم؛ دیگر قدرت های کوچک مانند رژیم صهیونیستی در معادلات ما حساب نمی شوند / تحریم را شکسته و دشمن را از اهداف خود دور کرده ایم

عیادت و تقدیر شهردار اصفهان از نوجوان ایذه ای و روحانی فداکار

بدرالدین: رژیم صهیونیستی نماینده آمریکا در غرب آسیاست

هاشم امانی درگذشت

برای دریافت کارت واکسن دیجیتال، پولی نپردازید

ارتقای 9روستای خراسان رضوی به شهر

ارتقای 9 روستای خراسان رضوی به شهر

اجرای بیش از 50 برنامه مختلف هفته دفاع مقدس در خاتم

نرم افزار «راهنمای زائر» در دسترس زائران اربعین حسینی قرار گرفت

حوزه علمیه قزوین رتبه سوم کشور فعالیت های جهادی

گوترش: باید سازمان ملل را برای پاسخ به نیازهای امروز بازسازی کرد

چهارمین نشست فناوری های هوشمند حوزه + لینک

سرپرست دانشگاه تهران منصوب شد

اجرای حرکات تایچی در میدان نقش جهان

مردم سریعتر برای واکسیناسیون مراجعه کنند/ «منع تردد شبانه» تا کاهش فوتی ها لغو نمی شود

طرح مجلس واردات محصولات کشاورزی را پایان می دهد

پیام تسلیت وزیر ارشاد برای درگذشت ابومحمد عسگرخانی

آیین تجلیل و تکریم پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت در خرم آباد برگزار شد

اقدامات شهرداری برای راهپیمایی اربعین در تهران/اعلام تمهیدات ترافیکی مسیر راهپیمایی

ملت ایران هرگز قهرمانانش را فراموش نمی کند

سه وظیفه خطیر امور زنان از زبان وزیر کشور/ خانواده مورد حمله دشمنان قرار گرفته است

ارتقای 9 روستای خراسان رضوی به شهر

محمد گلریز و رسول نجفیان به نشان ارادت می آیند

استخدام گرافیست و پشتیبانی دیجیتال مارکتینگ با پاداش در غرب تهران

استخدام مسئول دفتر خانم با بیمه در تهران

استخدام نیروی فنی (جوشکار ، برقکار) آقا در هرمزگان

تالاب ها خشک، جنگل ها در آتش و محیط زیست در بحران/ دولت از چه عملکردی دفاع می کند؟

تالاب ها خشک، جنگل ها در آتش و محیط زیست در بحران/ دولت از چه عملکردی دفاع می کند؟