موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - واكسيناسيون - سازمان توسعه تجارت ايران - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - سازمان توسعه تجارت - ليگ قهرمانان - نمايشگاه بين المللي كتاب - نمايشگاه بين المللي - سازمان پيمان - نمره - فرماندار ملاير - حسن نجفي - رييس دانشگاه علوم پزشكي قزوين - لغزنده - رييس پليس راهور مازندران - جشنواره مد و لباس فجر - نظارت - هوش بالا - واترپولو - خسروي وفا - وفادارترين بازيكنان - بليط چارتر

مطالب مرتبط:
رکود فعالیت های فرهنگی دانشگاهها طی 8 سال اخیر/5 اولویت وزیر آینده علوم در آموزش عالی
فعالیت بنیاد فرهنگی امامت تشریح شد/ از آموزش عمومی مردم هم غافل نبودیم
برخلاف وعده منادی؛ 9 ماده از سیاست های کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد
مصوبه « ضوابط پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)» ابلاغ شد
وزیر: راه های غیرمتعارفِ ورود نیرو به آموزش و پرورش بسته شد/ افزایش یک میلیونی حقوق سرایدار مدرسه
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 مرداد 1400 ساعت 02:502021-07-27دانش

رکود فعالیت های فرهنگی دانشگاهها طی 8 سال اخیر/5 اولویت وزیر آینده علوم در آموزش عالی


رییس سابق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در دوره هشت ساله اخیر فعالیت های فرهنگی دانشگاهها به رکود انجامید، گفت: در مجموع می توان گفت که در این دوره منابع مالی دانشگاه ها به نحو مؤثری در جهت توسعه علمی مورد استفاده قرار نگرفت و بخش زیادی از آن به صورت غیر مفید مصرف گردید.

- بنابراین وزیر آینده علوم باید 5 اصل در خصوص مباحث آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، رفاهی و بودجه ای را در اولویت کارهای خود قرار بدهد.

دکتر علیرضا رهایی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به جایگاه و اهمیت ستاد آموزش عالی و شاخصه های مهم وزیر آینده علوم اشاره و اظهار کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دلیل نقش  مهم تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور و برنامه ریزی جهت انجام تحقیقات وتوسعه فناوری، جایگاه مهم و بی بدیلی در بین ارگان های اجرایی کشور دارد.

امروزه هدف عمومی و دغدغه جوانان در همه خانواده ها ورود به آموزش عالی در حوزه های پزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه وانسانی است.

بنابراین توجه به دانشگاه ها به عنوان مراکز جذب و استقرار نخبگان که در کشورهای پیشرفته نقش اصلی در تحولات علمی و پیشرفت آن کشورها دارند امری اجتناب ناپذیر است.

وی در ادامه ضمن انتقاد از وضعیت اخیر آموزش عالی کشور، تصریح کرد: در هشت سال گذشته به دلیل جریان حاکم بر ستاد آموزش عالی، وظیفه مهم برنامه ریزی، توسعه متوازن و نظارت بر نحوه گسترش و عملکرد دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بسیار کمرنگ بوده است و عملا اقدام موثری انجام نشد.

رییس سابق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: در این دوره جهت تضعیف ستاد آموزش عالی که نمایندگی دولت را در برنامه ریزی و سیاست گذاری آموزش عالی بر عهده دارد به بهانه تفویض اختیار و استقلال دانشگاه ها، ابتدا بخش ها و کمیته های برنامه ریزی محدود شده و سپس شوراهای برنامه ریزی و گسترش را ادغام نمودند و فعالیت ها عمدتا صرف گسترش جهت دار دانشگاه ها، توسعه بی رویه آموزش عالی غیر دولتی آموزش عالی شد.

استاد تمام رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: متاسفانه بحث نظارت بر آموزش عالی دولتی و غیر دولتی نیز عموما غیرفعال و متوقف شد.

همچنین سیاست تشویق دانشگاه ها به سمت ارتباطات بین المللی غیر مفید و هدف گذاری عمده جهت مطرح شدن در نظام رتبه بندی بین المللی باعث شد که نظام دانشگاهی نیز از اهداف اصلی توسعه علمی و تحقیقاتی هدفمند تا حدی دور شود.

در واقع توسعه آموزشی که با فعالیت گروه های برنامه ریزی و تعریف مجموعه های بین رشته ای متناسب با نیازهای بخش های مختلف صنعت و کاربردی شکل گرفته بود، متوقف و حتی برخی برنامه های مصوب قبلی نیز لغو شد و آموزش صرفا در قالب برنامه های کلاسیک قبلی ادامه یافت.

وی همچنین تاکید کرد: با وجود تأکید و مطالبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم اهتمامی در زمینه پیگیری و تدوین طرح آمایش آموزش عالی نداشت.

در سال های 88 تا 92 وزارت علوم ضمن برقراری  تعامل گسترده با صنایع مختلف اقدام به راه اندازی کمیسیون ها و شورای عالی عتف کرد و در این ارتباط تعداد چهل و دو طرح کلان ملی تعریف نمود که هر طرح با مشارکت چند دانشگاه و یک شاخه صنعت شروع به کار نمود این نمونه همکاری بین چند دانشگاه و صنعت که در هر یک صدها استاد و دانشجوی تحصیلات تکمیلی فعال شده و پایان نامه ها و رساله های زیادی در قالب آن مطرح می شد.

در دوره عمر دانشگاه ها بی نظیر بوده و بهترین جلوه بکارگیری ظرفیت علمی دانشگاهها در خدمت نیازهای کلان و مهم کشور بود.

متأسفانه در شروع فعالیت دولت یازدهم و سپس دولت دوازدهم این طرح ها به تدریج به تعطیلی کشیده شدند چرا که جهت گیری این دولت ها خرید تکنولوژی از کشورهای خارجی به جای تولید تکنولوژی در داخل بود.

رییس سابق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنا بر اهمیت جذب افراد توانمند علمی و معتقد به نظام و انقلاب، فرآیندهای جذب در وزارت علوم و دانشگاه ها تعریف شد.

راه اندازی شوراها و کمیسیون های جذب در دانشگاه ها با موفقیت مناسبی از جهت جذب افراد مستعد و با کیفیت همراه بود امّا درهشت سال گذشته توقف فرایند های واقعی جذب، عملا موجب بازگشت به عقب شد .

رهایی با بیان اینکه در این دوره هشت ساله فعالیت های فرهنگی دانشگاهها نیز به رکود انجامید، افزود: طی این مدت، عملا یک تشتت سیاسی که نتیجه آن بی انگیزگی بیشتر جوانان، ایجاد جو ناامیدی وتشویق به مهاجرت و خروج از کشور بود، ایجاد شد.

در این دوره تغییرات زیادی در روند گردش مالی و بودجه دانشگاه ها پدید آمد.

افزایش چند برابری حق مدیریت ها از یکطرف و افزایش تعداد سفرهای خارجی مدیران به خارج از کشور، بخش زیادی از بودجه دانشگاه ها را مصروف خود نمود.

در مجموع می توان گفت که در این دوره منابع مالی دانشگاه ها به نحو مؤثر در جهت توسعه علمی مورد استفاده قرار نگرفت و بخش زیادی از آن به صورت غیر مفید مصرف گردید.

  این استاد دانشگاه امیر کبیر در خصوص مشخصه های وزیر آینده علوم نیز تاکید کرد: دولت سیزدهم با چالش ها و مشکلات بسیار مهمی در کلیه حوزه ها بخصوص بخش های اقتصادی اجتماعی و فرهنگی روبرو است.

در این دوره امکان سعی و خطا فراهم نیست و باید با بکار گیری عناصر انقلابی و کار آزموده امکان تحول و موفقیت در همه زمینه ها فراهم شود.

  بدنه اصلی آموزش عالی کشور متشکل از جمع بزرگی از فرهیختگان واساتید برجسته و بنام است؛ لذا وزیر علوم دولت سیزدهم علاوه بر آشنایی و تسلط بر مسائل و مشکلات آموزش عالی باید خود نیز جایگاه علمی مهم وقابل قبولی (استاد تمام مطرح) را داشته و تجربه تصمیم گیری ها و انجام اقدامات مهم در سطح وزارت علوم و دانشگاهها را دارا باشد .

این چهره ماندگار مهندسی عمران کشور ادامه داد: یکی از وظایف عمده وزارت علوم، اجرایی سازی احکام نقشه جامع است در شکل کلی، توسعه آموزش عالی اعم از فعالیت های آموزشی و پژوهشی باید تابع اولویت های نقشه جامع باشد.

علاوه بر سیاستگذاری توسعه ای، هر نوع سیاست تشویق و پشتیبانی مانند تخصیص بودجه و زمینه آموزش و تحقیقات باید در چارچوب اولویت های نقشه جامع تعریف شود.

  وی تهیه طرح آمایش آموزش عالی را از دیگر وظایف وزیر آینده علوم عنوان کرد و گفت: تهیه برنامه آمایش در آموزش عالی و بهداشت و درمان چندین بار مورد تأکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته و بدین منظور کمیسیون آمایش نیز در ستاد نقشه جامع علمی کشور تشکیل شده، امّا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برخلاف وزارت بهداشت فعالیت مؤثری برای تهیه برنامه آمایش انجام نداد و عملاً به ذکر یک مجموعه کلیات منطقه بندی و کلی گویی در مورد سیاست ها بسنده کرد.

این در حالی است که با تدوین سند آمایش، برنامه های جدید یا به روز نمودن برنامه های قبلی از یک طرف و صدور مجوز تأسیس رشته یا محدود کردن ظرفیت های پذیرش مطرح شده قبلی و همچنین مراکز تحقیقاتی تابع سند مزبور خواهد بود.

معاون سابق آموزشی دانشگاه آزاد، برنامه ریزی آموزشی را دیگر وظیفه آینده وزیر آینده علوم دانست و گفت: باتوجه به اهمیت مسئله برنامه ریزی در آموزش عالی، وزیر آینده باید در صدد پیگیری برنامه های جدید تدوین شده در سطح دنیا از یک طرف و به روزرسانی برنامه ها متناسب با نیازهای کشور باشد.

از طرف دیگر لازم است شورا و کمیته های برنامه ریزی آموزش عالی فعال شده و با مشارکت و کمک دانشگاه ها نسبت به ارزیابی و تدوین برنامه ها اقدام نمایند.

متأسفانه در حوزه علوم انسانی، در شرایط کنونی برنامه های مورد استفاده، قدمت بیست ساله (و بعضاً سی ساله) دارند و عملاً از تحولات این دوره دور می باشند.

  این استاد دانشگاه افزود: بخش دیگر که در یک دهه گذشته بسیار بی رویه در مورد آن اقدام شده، امر گسترش آموزش عالی است.

تأسیس رشته ها در درجه اول به نیازهای کشور و به نیروی انسانی در یک زمینه مرتبط بوده و در درجه دوّم به تأمین شرایط مورد نیاز ازجمله اعضای هیأت علمی، فضا و تجهیزات مناسب وابسته می شود.

چهره ماندگار مهندسی عمران کشور تاکید کرد: در مدیریت آینده آموزش عالی، توسعه تحصیلات تکمیلی در مراکز آموزش عالی باید با گسترش امر تحقیقات هدفمند همراه باشد.

یکی از ایرادهای اصلی به فعالیت دانشگاه ها انجام تحقیقات غیرمنسجم و پراکنده در زمینه انجام پایان نامه ها، رساله ها و پروژه های تحقیقاتی مستقل است و مقالات نمایه شده بین المللی که در مجلات مختلف منتشر می شوند، عموماً حاکی از ارتباط این تحقیقات با برنامه های جامع تحقیقاتی کشورهای بیگانه است.

به گفته وی، یکی از وظایف اصلی وزارت علوم در تعامل مستقیم با وزارتخانه ها و ارگانهای اجرایی تعریف طرح های  کلان مورد نیازکشور با همکاری دانشگاهها است تا بدین ترتیب الگوی صحیح ارتباط دانشگاه با صنعت شکل گرفته و همکاری بین دانشگاهی هم تقویت شود.

همچنین وزارت علوم لازم است الگوهای مختلف تامین تجهیزات را بررسی نموده و پشتیبانی لازم جهت نوسازی تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاهها را فراهم نماید.

رییس سابق دانشگاه امیر کبیر افزود: وزارت علوم لازم است با بازنگری روند جذب هیات علمی متناسب با مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی، ضمن برآورد نیاز دانشگاهها نسبت به تخصیص پست و سهمیه استخدام برای هر مرکز اقدام نماید.

رهایی افزود: یکی از مشکلات جدی دانشگاهها تامین بودجه موردنیاز و هزینه کرد مطابق یک بودجه عملیاتی است.

متاسفانه در هشت سال گذشته دانشگاهها با پذیرش دانشجوی شهریه ای و قرار دادن محل تحصیل آنها با دانشجویان پذیرش شده از طریق کنکور، شرایط نامناسبی را در کلاس های درس بوجود آوردند که منجر به نزول سطح علمی کلاس ها شد.

به نظر می رسد در این زمینه باید تجدید نظر اساسی انجام شود و روند تامین بودجه به قراردادها، طرحهای تحقیقاتی، دوره های کوتاه مدت و.

مرتبط شود.

همچنین طرحهای عمرانی متناسب با شاخص ها و نیاز های واقعی برنامه ریزی و اجرا شوند.

وی در پایان با اشاره به اینکه یکی از زمینه های کاری دانشگاههای بزرگ کشور، فعالیت های بین المللی است، خاطرنشان کرد: سفرها و رفت وآمدهای این دوره 8 ساله، هیچ محصول مهمی برای دانشگاهها نداشته و وزارت علوم لازم است با اولویت قراردادن کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی، زمینه را برای تبادل استاد و دانشجو ، پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، گرفتن طرحهای تحقیقاتی از کشورهای دیگر و.

فراهم کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فعالیت های فرهنگی - دانشگاه - دانشگاه صنعتی امیرکبیر - آموزش عالی - فرهنگی - تربیت نیروی انسانی - عالی - علوم - تحقیقات و فناوری - آینده - آموزش - تحقیقات - دانشگاه صنعتی - اولویت - فعالیت - فناوری - وزیر - علیرضا رهایی - نیروی انسانی - برنامه ریزی - توسعه - توسعه علمی - منابع مالی - دانشگاه ها - مورد - قرار - کشور - امیرکبیر - دوره - بیان

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه های کشور برای آموزش های حضوری دست بکار شدند

سکوت خوابگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت آی تک در گیلان

واکسیناسیون در مالزی

استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان متعهد، لازمه حل مشکلات کشور است

فعالیت 21 کانون فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد | توجه به فعالیت گروهی کانون ها در جشنواره رشد

عکس/ خوشبختی «اشکان خطیبی» و «آناهیتا درگاهی»

بهترین راهکار برای تغییر عادت هایی که دوستشان ندارید

ببینید | کره زمین از دید کپسول فضایی ساخت ایلان ماسک

چند خبر از مناطق مختلف استان قزوین

استخدام طراح وب سایت با بیمه در بنیاد علمی و انتشارات پردیس علم در تهران

فصل پایانی کاوش ها در تپه تاریخی سگزآباد

استخدام مسئول کنترل کیفی در آی تک در گیلان

استخدام کارمند واحد IT در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف در تهران

طراحی حسگری برای اندازه گیری ابعاد نانوذرات

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم پزشکی دانشگاه آزاد

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه در شرکت ایما نمای نور در تهران

تشکیل کمیته مشترک برای اجرایی کردن همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین

دانشگاه آزاد فاتح لیگ برتر ووشو

ببینید | کره زمین از دید کپسول فضایی ساخت ایلان ماسک

جذب نیروی امریه و همکار در سازمان جهاد دانشگاهی شریف

تولید رنگ آلکیدی ضدخوردگی ایرانی حاوی نانوذرات

استخدام کارشناس طراحی در کارگاه چوب سبز در اصفهان

طرح حمایت از کاربران را به فیلترینگ اینترنت تقلیل ندهیم

نوبت واکسیناسیون در هرمزگان به 30 ساله ها رسید

سلول های خورشیدی شفاف با طول عمر 30 ساله!

برگزاری آیین گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی در مقبره الشعرا تبریز

کلاس های آموزشی سال تحصیلی جدید در دانشگاه اراک تا اطلاع ثانوی غیرحضوری است

سلول های خورشیدی شفاف با طول عمر 30 ساله!

رییس دانشگاه آزاد: نقش راهبری اساتید و معلمان در آموزش حفظ شود/ افتتاح 18 دفتر تقریب مذاهب در دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری آزمون جامع دانشجویان دکتری در استان کرمان

نتایج نهایی آزمون لیسانس به پزشکی اعلام شد

بازدید رییس واحد قزوین از دهمین اردوی جهادی بسیج دانشجویی این دانشگاه

تمدید مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی رشته های علوم پزشکی آزاد

مصاحبه مجازی متقاضیان تدریس درس انس با قرآن کریم برگزار شد

آشنایی دانش آموزان با تکنولوژی های روز

نشست مجازی مشترک میان مراکز آموزش عالی ایران و چین

ابلاغ شیوه نامه دوره های فرعی(کهاد) دانشگاه های عضو هیات امنا

استخدام انباردار در شرکت ایده افروز شریف در تهران

تمدید انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد

اجرای نمایشنامه «خندنده» در یزد

شرایط پذیرش در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

شرایط پذیرش در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

فهرست جدید آزمایشگاه های تشخیص کرونا اعلام شد

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری بدون آزمون دانشگاه خواجه نصیر

شرایط پذیرش در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

75 دانشجو در حال تحصیل در رشته زبان چینی دانشگاه اصفهان هستند

درخواست بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد پرند از فرماندار و دادستان/باستی هیلزسازی ممنوع!

تقریب مذاهب اسلامی جزو نگاه تربیتی دانشگاه است

دانشجویان بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور خوی از کارخانه کاغذسازی بهسازان صنعت بازدید کردند

مهلت دفاع پایان نامه دانشجویی دانشگاه خوارزمی تمدید شد

گردهمایی مسئولین دفاتر و کانون های تقریب مذاهب دانشگاه آزاد اسلامی در واحد تربت جام برگزار شد

برای اشتغال به دانشجویان تکنسین نیاز داریم نه دکتری!

شرایط پذیرش در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان چگونه خواهد بود؟

رادیو ایران و گرامیداشت روز بزرگداشت استاد شهریار

پیام تسلیت وزیر علوم در پی درگذشت پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

نتایج اولیه آزمون استخدامی دانشگاه ها اعلام شد

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی فلاورجان به شهادت رسید

کاهش حداقل سن ثبت نام واکسن کرونا به 1363

دولت بریتانیا نگران فروش یک شرکت نانویی است

تیم ووشو دانشگاه آزاد اسلامی پرقدرت نسبت به سال گذشته فعالیت می کند

مهلت انتخاب رشته در مقطع کارشناسی علوم پزشکی آزاد تمدید شد

دانشگاه آزاد اسلامی پیشوا پذیرای مردم برای واکسیناسیون است

25 درصد جمعیت هدف خوزستان دو دوز واکسن را دریافت کرده اند

آخرین اخبار واکسیناسیون دانشجویان و بازگشایی دانشگاه

درگذشت پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 1400 دانشگاه آزاد

دانشگاه در توسعه پایدار شهر نقش کلیدی دارد

دکتر عاملی در سوگ پدر نشست

اعلام آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون ارشد دانشگاه آزاد

رشته ساخت و مواد در مقطع دکتری در دانشگاه فردوسی مشهد ایجاد می شود

استفاده از مطالعات دانشگاهی در مدیریت شهری

جمعه، آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون ارشد دانشگاه آزاد

عبرت 27ساله / ویژه نامه «قیام» مجمع دانشجویان عدالت خواه دانشگاه تهران منتشر شد

آمادگی گسترش طرح پویش را داریم

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد

کدام داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان پذیرش می شوند؟

ویدئو/ هانیه توسلی؛ به آینده امیدی ندارم

مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد تمدید شد

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم پزشکی دانشگاه آزاد

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم پزشکی دانشگاه آزاد

دانشجویان خارجی دانشگاه تهران واکسینه می شوند

مهلت دفاع از پایان نامه در دانشگاه خوارزمی تا آخر مهر تمدید شد

راه اندازی سه رشته تحصیلی جدید در دانشگاه کردستان

اخذ مجوز 3 سه رشته تحصیلی دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد در دانشگاه کردستان

در واکسیناسیون کرونا سر دهه شصتی ها باز هم کلاه رفت!

پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دارفانی را وداع گفت

تمدید انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: 90 درصد کسانی که بستری هستند، واکسن نزده اند

استاندار اصفهان نباید از تجربیات متخصصان غافل شود

25 درصد جمعیت هدف خوزستان دو دوز واکسن را دریافت کرده اند

تشکیل کمیته مشترک برای اجرایی کردن همکاری های علمی ایران و چین

25 درصد جمعیت هدف خوزستان دو دوز واکسن را دریافت کرده اند

«سلمان فارسی» الگویی برای تحقق رفتار علوی در مدیران کشور باشد

مهلت دفاع از پایان نامه در دانشگاه خوارزمی تا آخر مهر تمدید شد

تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ناپیوسته 1400 رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد

مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 1400 دانشگاه آزاد جمعه 26 شهریور به پایان می رسد

دانشجویان اتباع خارجی دانشگاه تهران واکسینه می شوند

جذب نیروی امریه و همکار در سازمان جهاد دانشگاهی شریف

جذب نیروی امریه و همکار در سازمان جهاد دانشگاهی شریف

رکود فعالیت های فرهنگی دانشگاهها طی 8 سال اخیر/5 اولویت وزیر آینده علوم در آموزش عالی

رکود فعالیت های فرهنگی دانشگاهها طی 8 سال اخیر/5 اولویت وزیر آینده علوم در آموزش عالی