مطالب مرتبط:
ماموریت کارکنان دولت به مناطق آزاد مغایر قانون است
بخشنامه تأسیس و تجهیز مراکز واکسیناسیون در دانشگاه آزاد اسلامی هر استان ابلاغ شد
نامه قالیباف به روحانی: ماموریت کارکنان دولت به مناطق آزاد مغایر قانون است
قطع آب یکی از مناطق مشهد به دلیل اصلاح شبکه
پرداخت حقوق های نجومی در مناطق آزاد/ حقوق 53 میلیونی مشاور رییس جمهور+سند
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 مرداد 1400 ساعت 01:202021-07-27اقتصادي

تأسیس مناطق آزاد، مسیر غلطی که اصلاح نمی شود


کارشناسان معتقدند، اعطای مشوق های مقرراتی بدون قیدوشرط و بی ارتباط با مأموریت مناطق آزاد و ویژه به خصوص در زمینه گمرکی و مالیاتی، در شکل گیری انحرافات و ریل گذاری غلط این مناطق موثر بوده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، 30 سال از تصویب و آغاز به کار کیش، قشم و چابهار به عنوان مناطق آزاد کهنه کار و 3 گانه کشور می گذرد و به مرور زمان با افزوده شدن مناطقی همچون اروند، ارس، انزلی و ماکو، 7 منطقه آزاد تجاری_صنعتی فعال کشور شکل گرفته است؛ مناطقی با اعطای انواع تسهیلات و مقررات تشویقی و حمایتی با نیت دستیابی به اهدافی همچون تولید صادرات محور، اشتغال زایی، توسعه اقتصادی و جذب سرمایه خارجی و داخلی که با وجود گذشت 3 دهه از ایجادشان در پازل اقتصاد ایران، همچنان در دستیابی به اهداف مورد اشاره ناکام هستند! بررسی کارنامه عملکرد مناطق آزاد مذکور در کشور نشان می دهد، ناکامی در تحقق اهداف ترسیمی، نه فقط به دلیل کیفیت عملکرد مدیران اجرایی، بلکه به واسطه نواقص مندرج در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد بروز و ظهور پیدا کرده است.

چرا که ضعف های قانونی به عنوان یکی از عوامل انحراف مناطق آزاد از اهداف اولیه و ضربه به اقتصاد ملی شناخته می شوند.

خلاء و ضعف هایی که عمدتاً در هم افزایی با موانع تولید در سرزمین اصلی، باعث ایجاد جریان واردات کالا به کشور و تبدیل مناطق آزاد به فروشگاه اجناس خارجی شده اند.

گزارش بازوی پژوهشی مجلس درباره عملکرد مناطق آزاد به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز پژوهش های مجلس، عملکرد مناطق آزاد ایران طی سال های 1392 تا 1398 نشان می دهد، سهم این مناطق از صادرات غیرنفتی کشور تنها حدود %1، از میزان تولید نیز %1، از تعداد واحدهای تولیدی فعال در کشور کمتر از %3، از جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی حدود %10 و از اشتغال زایی کل کشور تنها %4 است.

همچنین میزان واردات کالا از طریق مناطق آزاد نیز حدود 2 برابر صادرات کالا از این مناطق به خارج از کشور در طول دوره مذکور بوده است.

در ادامه این گزارش آمده، وسعت مناطق آزاد بیش از 3 برابر وسعت شهرک ها و نواحی صنعتی کشور بوده، اما میزان اشتغال در شهرک های صنعتی بیش از 3 برابر اشتغال در مناطق آزاد کشور است! کارشناسان چه می گویند؟ کارشناسان معتقدند، اعطای مشوق های مقرراتی بدون قید و شرط و بی ارتباط با مأموریت مناطق آزاد و ویژه به خصوص در زمینه گمرکی و مالیاتی، در شکل گیری انحرافات و ریل گذاری غلط این مناطق موثر بوده است.

مشوق هایی که عمدتاً به واسطه معافیت مناطق آزاد از قوانین تجاری و مالیاتی حاکم بر کشور منظور شده و با ذات قوانین و سیاست هایی همچون سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی، آمایش سرزمینی، قوانین مالیاتی شفافیت زا و عدالت محور و نیز سیاست های تجاری کشور در تضاد است.

از طرفی، وابستگی اداره مناطق آزاد به منابع درآمدی ناشی از واردات و راه اندازی عجولانه این مناطق بدون توجه به زیرساخت های مورد نیاز همواره مورد انتقاد جدی کارشناسان قرار داشته است.

در همین رابطه، چندی پیش سبحانیان از کارشناسان اقتصادی در گفت وگو با تسنیم با اشاره به اینکه مناطق آزاد ایران، محلی برای واردات کالاهای مصرفی شده اند، اظهار داشت: در طول سال های گذشته برخی رانت ها به مناطق آزاد اعطا شده است.

بخشی از این رانت ها به معافیت های مالیاتی مربوط می شود، این معافیت ها با هدف افزایش انگیزه افراد برای فعالیت اقتصادی و گسترش صادرات کالا در مناطق آزاد افزایش پیدا کرده؛ اما در عمل به منشأ مفاسد اقتصادی و دریچه ای برای گسترش فرارهای مالیاتی تبدیل شده است.

انواع مشوق های غیرهدفمند مناطق آزاد مشوق هایی غیرهدفمند و بی پایه و اساسی همچون واردات انواع خودروهای لوکس بدون تعرفه گمرکی به مناطق آزاد، جانمایی غیرکارشناسی مناطق آزاد در نواحی مسکونی شهری و روستایی، لغو ثبت سفارش برای واردات کالا (به واسطه رأی اخیر دیوان عدالت اداری و برخلاف سیاست های مدیریت منابع ارزی) و مواردی از این دست که نه تنها حرکت مناطق آزاد در مسیر مصرف گرایی، فشار بر بازار ارز و سوءاستفاده از مشوق های مالیاتی را تشدید کرده، بلکه فشارها برای ایجاد مناطق آزاد در سراسر کشور و ترجیح منافع منطقه ای به منافع ملی را در پی داشته است.

ضرورت بازنگری در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در همین راستا، در بخش دیگری از گزارش تحلیل و بررسی عملکرد مناطق آزاد منتشر شده از سوی مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد شده است: معافیت های مناطق آزاد مخصوصاً معافیت های مالیاتی و گمرکی مندرج در مواد (13) و (14) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، صرفاً به فعالیت هایی تعلق گیرد که در حوزه اهداف مولد (در انطباق با اهداف بند 11 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) صورت می پذیرد و سایر فعالیت های ناسازگار با این اهداف، از هرگونه امتیاز و معافیت مالی محروم شوند.

همچنین پیشنهاد شده است: منابعی مشخص و در مدت محدود به منظور توسعه زیرساخت های متناسب با اهداف مولد در مناطق آزاد، از طرف دولت تخصیص داده شود و از ایجاد مناطق آزاد در مناطق فاقد زیرساخت و امکانات لازم جلوگیری به عمل آید.

ضمن آنکه مناطق آزاد در وسعتی محدود، دارای زیرساخت متناسب با اهداف تخصصی و خارج از مناطق شهری یا روستایی دارای سکنه ایجاد شوند.

مسئله ای که خاندوزی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز پیش از آغاز به کار مجلس یازدهم بر آن تأکید داشت و در اظهاراتی با اشاره به افزوده شدن مناطق آزاد جدید به عنوان تداوم مسیر اشتباه گذشته، یادآور شد: باید بررسی و اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد مصوب سال 1372، با هدف تغییر کارکردهای کنونی مناطق آزاد، یکی از مأموریت های مجلس یازدهم باشد.

قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، ابعاد بسیار مهمی از مشوق های فعالیت های مولد را نادیده گرفته و امکان تأسیس مناطقی با تمرکز جمعیتی را نیز فراهم کرده است.

افزایش مناطق آزاد به جای انضباط بخشی به مناطق پیشین! با این وجود و علی رغم برگزاری جلسات و همایش هایی در راستای بازنگری در قوانین حاکم بر مناطق آزاد و ویژه، بالاخره تقلای غیرمتعارف و معنادار نمایندگان مجالس پیشین به ثمر می نشیند و با ایجاد انبوهی از مناطق آزاد و ویژه مندرج در لایحه جنجالی دولت به رغم ناتوانی متولیان امر در دفاع از کارنامه عملکرد مناطق پیشین، موافقت می شود! جایی که مجلس نهم و دهم دست بردار افزایش تعداد مناطق آزاد و ویژه نبودند تا جایی که با وجود مخالفت چهارگانه شورای نگهبان و هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس دهم در واپسین روزهای کاری برای بار پنجم طرح و لایحه مربوط به ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری_صنعتی و 102 منطقه ویژه اقتصادی را به تصویب رسانده و با اصرار بر مصوبات مذکور برای حل اختلاف با شورای نگهبان، آن را روانه مجمع تشخیص مصلحت نظام کردند.

گفتنی است، در نشست چهارشنبهپانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری، با رأی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایجاد 7 منطقه آزاد تجاری_صنعتی شامل مناطق آزاد مهران در استان ایلام، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه_مریوان در استان کردستان، بوشهر در استان بوشهر، قصر شیرین در استان کرمانشاه، اردبیل در استان اردبیل و اینچه برون در استان گلستان به تصویب رسید.

همچنین اعضای مجمع با ایجاد 13 منطقه ویژه اقتصادی نیز موافقت کردند.

نامه دقیقه نودی آقای دبیر برای بودجه مناطق جنجالی! اما این پایان ماجرا نیست و از قرار معلوم دولت دوازدهم همچون مجلس دهم در دقایق پایانی به دنبال تحرک پازل مناطق آزاد و ویژه جدید است.

جایی که دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه تنها یک هفته مانده به پایان عمر دولت، در نامه ای به معاون اول رییس جمهور، درخواست 500 میلیارد ریال بودجه برای ایجاد 7 منطقه آزاد جدید داده است.

این در حالی است که تفکر توسعه ای مناطق آزاد به جای بهبود عملکرد مناطق پیشین، موجب دستاورد تقریباً هیچ این مناطق با وجود قرارگیری در موقعیت جغرافیایی استراتژیک و اعطای انواع مشوق ها برای اقتصاد ملی شده است.

با این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید، دولت سیزدهم در کنار مجلس یازدهم برای سامان دهی اوضاع مناطق آزاد و ویژه کنونی و قوانین حاکم بر این مناطق، چه تدابیری خواهند اندیشید و آیا انضباط مالی و شفافیت در مناطق فعال، پیش از منطقه آزادشدن کل کشور محقق خواهد شد یا همچنان غصه پرغصه ای از جنس دور تند تصویب مناطق آزاد، همه اصلاحات اقتصادی این مناطق را به دست فراموشی خواهد سپرد!؟ منبع: تسنیم انتهای پیام/
کلید واژه ها: مناطق آزاد - مناطق - آزاد - توسعه اقتصادی - کشور - مقررات - اقتصاد - سرمایه خارجی - آغاز به کار - ناکام - اهداف - منطقه آزاد - کارشناسان - مرور زمان - ریل گذاری - خبرگزاری - تسهیلات - اقتصادی - کارنامه - مأموریت - عملکرد - سرمایه - حمایتی - صادرات - اشتغال - ارتباط - چابهار - توسعه - تولید - تصویب

آخرین اخبار سرویس:
احتمال وقوع سیل در سه استان کشور

سخنگوی ستاد کرونا: به زودی برخی خدمات با کارت واکسن ارائه می شود

مرکز آمار: تورم نقطه ای مواد خوراکی در شهریور ماه به 61/6 درصد افزایش یافت

کدام صنایع پیشتاز هستند؟

واکسینه شدن کامل یک سوم مردم دنیا علیه ویروس کرونا

حباب سکه چقدر است؟/ پیش بینی قیمت طلا در روزهای آینده

اعلام کرایه سواری های اربعین 1400

قیمت جهانی نفت امروز 2 مهر 1400

نکات حقوقی مهم که در تنظیم قولنامه خودرو باید رعایت کنید

قیمت جهانی نفت (1400/07/02)

تجهیز سالانه4هزارهکتار از اراضی آذربایجان شرقی به آبیاری تحت فشار

4 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش بالادست و پایین دست حوزه پتروشیمی استان ایلام

روند ادامه دار خروج پول از بورس

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار 2 شهریور 1400+جدول

آخرین خبر از پرداخت حقوق شهریورماه بازنشستگان و مستمری بگیران

بورس هفته آینده سقوط می کند یا صعود؟

بررسی وضعیت حساس بازار ارز در پاییز

اجرای واکسیناسیون خانه به خانه در اندیمشک

واکسینه شدن کامل یک سوم مردم دنیا علیه ویروس کرونا

فروش بلیت پرواز بندرعباس به نجف آغاز شد

قیمت خودرو در بازار آزاد امروز دوم مهر 1400

رکورد بی سابقه ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور

آغوش باز امارات به روی این بازار

قیمت نفت رکورد جدیدی زد

نرخ کرایه سواری های بازگشت زائران اربعین اعلام شد

مرکز آمار: تورم نقطه ای مواد خوراکی در شهریور ماه به 61/6 درصد افزایش یافت

وام یک درصدی بانک مرکزی عراق برای نصب سلول های خورشیدی جهت تأمین برق خانگی

عجیب ترین جغرافیای قیمتی در بازار خودرو ایران/ قیمت خودرو به مکانیزم بازار سپرده شود

حباب سکه چقدر است؟ / پیش بینی قیمت طلا در روزهای آینده

واردات قطعات توسط خودروسازان به شرکت های داخلی ضربه زده است

فراری Icona | ابرخودروی جدید اسب سرکش در راه است

نرخ کرایه سواری های بازگشت زائران اربعین اعلام شد

بازی دو سر باخت در ماجرای افزایش حقوق ها

بازگشت ترس به تالار شیشه ای/واکنش های هیجانی بلای جان سهامداران

ارائه خدمات در مراکز تجمعی منوط به داشتن کارت واکسیناسیون می شود

جمعه ها هم مرغ به میادین میوه و تره بار می آید

قیمت محصولات سایپا ( 1400/07/2 )

با توسعه واکسیناسیون خدمات شهرداری برای مبارزه با کرونا تعمیم می یابد.

خودنگاره «فریدا کالو» رکورد می شکند؟

تامین اعتبار لازم برای تکمیل سد کنجانچم مهران

قیمت خودرو در بازار آزاد؛ دوم مهر 1400

نبود طرح ‎های بیابان زدایی سالانه 3 هزار میلیارد تومان خسارت به دنبال دارد + فیلم

کار در منزل همکاری در فروش لوازم ارایشی بهداشتی

جدیدترین اخبارکرونا در ایران| کاهش چشمگیر شهرهای قرمز کرونایی/ 30 شهر آبی شدند

سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری برای توسعه طرح های نفت و گاز ایلام

 صادرات محصولات صنعتی پنج میلیارد دلار افزایش می یابد

راه اندازی پرواز بندرعباس - نجف/ گلایه از نرخ بالای بلیت

استخدام کارمند خانم در پیشخوان دولت

سفر همچنان بدون مجوز به شمال ممنوع

گرفتن یوسی پابجی رایگان (تضمینی) تست شده

قیمت ارزهای دیجیتال امروز 2 مهر 1400

نرخ تورم در ایران به 46 درصد نزدیک شد

صدور بیش از 54 هزار ویزای اربعین

رکورد بی سابقه ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور

استخدام مهندس شیمی، اپراتور تولید، نگهبان و تزریق کار پلاستیک در تاکستان

حرکت بورس به کدام سمت خواهد بود

تحلیل تاثیر لوله بازکنی بر بهداشت شهری

تسهیلات 20 و 30 ساله قرض الحسنه برای اشباح! +سند

قرعه کشی فروش فوق العاده سایپا انجام شد

کنترل 80درصدی طغیان پروانه ابریشم باف ناجور با روش مکانیکی

معنی ساعت 11:11 به ناراحتی های کاذب اعتماد نکنید

ارائه خدمات در مراکز تجمعی منوط به داشتن کارت واکسیناسیون می شود

ارائه خدمات در اماکن تجمعی به شرط داشتن کارت واکسیناسیون

خبر خوب معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن

واکسینه شدن کامل یک سوم مردم دنیا علیه ویروس کرونا

معاون رییس جمهور: اداره کشور با خلق پول راحت ترین کار است/ کاهش قیمت دلار در آخرین روزهای تابستان/ جمعه ها هم مرغ به میادین میوه و تره بار می آید/ تورم شهریورماه چند درصد شد؟

کنترل 80 درصدی طغیان پروانه ابریشم باف ناجور با روش مکانیکی

جمعه ها نیز «مرغ» در میادین میوه و تره بار توزیع می شود

8 شهروند دیگر در کرمانشاه قربانی کرونا شدند

قیمت خودروهای ایران خودرو سایپا امروز جمعه 2 مهر 1400+جدول

قیمت جهانی نفت در آستانه رکورد 3 ساله / برنت 77 دلاری شد

20 درصد تسهیلات بانکی سهم مسکن می شود

پایانی تلخ برای آخرین ماه تابستان

به زودی برخی خدمات با کارت واکسن ارائه می شود

بورس های جهانی سبزپوش شدند

سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری برای توسعه طرح های نفت و گاز ایلام

عجیب ترین جغرافیای قیمتی در بازار خودرو؛ قیمت باید در بازار تعیین شود

خودروی جدید سایپا در راه است

ارائه خدمات در مراکز تجمعی منوط به داشتن کارت واکسیناسیون می شود

چرا شناسه کالا، قاچاق را جمع نکرد؟

جدیدترین قیمت محصولات ایران خودرو در بازار

آمار هفتگی بیکاری در آمریکا برای هفته دوم افزایش داشت

سود سهام وسپهر چه زمانی پرداخت می شود؟

تامین اعتبار لازم برای تکمیل سد کنجانچم مهران

افزایش تمایل آلمانی ها به استفاده از انرژی هسته ای به دلیل قیمت روزافزون برق

خودنگاره «فریدا کالو» رکورد می شکند؟

آبادان گرمتر می شود

هپکو در مسیر تولید انبوه قرار گرفت

عجیب ترین جغرافیای قیمتی در بازار خودرو/ قیمت باید به مکانیزم بازار سپرده شود

قیمت بلیت اتوبوس برای بازگشت زائران اربعین دوبرابر شد

اصلاح ابلاغیه ها و شیوه نامه های منابع انسانی وزارت نفت ابلاغ شد

قیمت جهانی طلا (1400/07/1)

موزه جواهرات ملی، تنها گنجینه جهان در ایران

سقوط دسته جمعی رمزارزها/ سرمایه گذاران ایرانی بازار رمزارز چقدر ضرر کردند؟

رفع تصرف بیش از 2 هزار متر مربع از زمین های ملی در آستارا

هپکو در مسیر تولید انبوه قرار گرفت

ارائه خدمات در اماکن تجمعی به شرط داشتن کارت واکسیناسیون

کدام گروه از کارگران مشمول قانون کار می شوند؟

تاریخ انتشار جدید فیلم «جانوران شگفت انگیز: اسرار دامبلدور» مشخص شد

قیمت بلیت اتوبوس برای بازگشت زائران اربعین

تأسیس مناطق آزاد، مسیر غلطی که اصلاح نمی شود

تأسیس مناطق آزاد، مسیر غلطی که اصلاح نمی شود