مطالب مرتبط:
بررسی قیمت در بازار خرید و اجاره مسکن مرکز و جنوب تهران
خروج خریداران بین المللی از بازار مسکن آمریکا/ چینی ها وارد شدند
تلاش برای بورسی شدن مسکن/ روند قیمت ها در بازار مسکن تغییر می کند؟
بورسی شدن مسکن روند قیمت ها در بازار را تغییر می دهد؟
لزوم قطع دست سوداگران از بازار مسکن
-23 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 20:252021-07-27اقتصادي

تورم پنهان در بازار مسکن


تورم پنهان ملک در ماهی که گذشت تقریبا صفر بوده است.

منظور از تورم پنهان در بازار مسکن، تغییرات انتظار فروشنده ها نسبت به سطح قیمت مسکن است که به نوعی به شکل تغییرات قیمت پیشنهادی فروش در فایل ها منعکس می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپرسون"، تازه ترین اطلاعات به دست آمده از بازار نیازمندی های آنلاین دیوار در بخش فایل های ملکی مربوط به یک ماه تیر، انعکاسی از چگونگی تغییرات در قیمت های پیشنهادی فروش را ارائه می دهد.

بررسی ها در ماه های اخیر تغییرات قیمت پیشنهادی فایل ها را و تورم پنهان ملک را قبل از انتشار آمار رسمی نشان داده که اغلب به آمار رسمی تغییرات قیمت ماهانه مسکن نزدیک بوده است.

بر این اساس تورم پنهان ملک در ماهی که گذشت نیز با توجه به اینکه میانگین قیمت های پیشنهادی فروش مسکن در فایل های تیرماه نسبت به خرداد تغییری نداشته، تقریبا صفر برآورد شده و این در حالی است که در خرداد ماه این تورم پنهان حدود نیم درصد و در دو ماه اول امسال نیز مقدار آن منفی برآورد شد.

در ماه انتخابات که میزان تورم پنهان ملک (تغییرات قیمت پیشنهادی فروش که نشان از وضعیت انتظارات طرف عرضه در بازار مسکن دارد) اندکی مثبت برآورد شد، اتفاقا آمار رسمی نیز نشان داد میانگین قیمت قطعی فروش مسکن در این ماه 3 درصد رشد داشته است.

البته بین میزان رشد قیمت در تورم پنهان و تورم رسمی بازار ملک قدری اختلاف وجود دارد که این موضوع می تواند نشات گرفته از یک علت فنی باشد؛ به این معنا که اگر همه فایل های عرضه شده در بازار مسکن طی یک ماه فروخته شود، طبعا تورم پنهان و واقعی ملک می تواند کاملا نزدیک به هم یا برابر باشد؛ اما یک احتمال این است که اتفاقا فایل هایی معامله شده که قیمت پیشنهادی آنها بالاتر بوده و به همین خاطر آنچه به طور رسمی در آمار منعکس شده، حکایت از رشد بیشتر قیمت نسبت به نرخ تورم پنهان کشف شده در فایل ها دارد.

بررسی ها نشان می دهد قیمت میانگین فایل های فروش مسکن در تیر ماه در حالی بدون تغییر بوده که در این ماه تعداد فایل های فروش نسبت به خرداد رشد هفت درصدی داشته است.

این توقف رشد قیمت در بازار مسکن خود علامتی از این واقعیت است که فروشنده های مسکن به تدریج از شرایط این بازار در سال 1400 مطلع شده و در حال تنظیم رفتار خود با شرایط جدید هستند.

بررسی تغییرات قیمتی فایل های ملکی در شهر تهران می تواند علائم روشن تری از رفتار خریدار و فروشنده در بازار مسکن ارائه دهد و از این جهت این اطلاعات در کنار تحقیقات میدانی، واجد ارزش ارزیابی می شود.

تحقیقات میدانی نشان می دهد در حال حاضر حجم معاملات مسکن در بنگاه های ملکی کاهش قابل توجهی داشته و واسطه ها عنوان می کنند در تیرماه، خرید و فروش نسبت به خرداد ماه کمتر بوده است.

این وضعیت خود نقش پیشگیرانه از رشد قیمت مسکن داشته است، طوری که در دو منطقه مصرفی پرمعامله شهر تهران یعنی مناطق 4 و 5، میانگین قیمت پیشنهادی فروش مسکن در تیرماه 2 درصد کاهش داشته است و باید دید در آمار رسمی قیمت ماهانه مسکن که ظرف روزهای آینده منتشر خواهد شد، این تغییرات کاهشی بازتاب داشته است یا نه.

البته داده های قیمتی تیرماه که در دسترس قرار گرفته، مربوط به فایل های کم سن است اما داده های قیمتی خرداد به کل فایل های فروش در آن ماه تعلق داشته است.

بنابراین چه بسا اگر کل میانگین قیمت کل فایل ها با یکدیگر مقایسه می شد، حتی تورم پنهان ملک (انتظارات فروشندگان) در تیر ماه نیز منفی برآورد می شد.

در تیرماه 130 هزار فایل فروش مسکن از طریق بازار نیازمندی های آنلاین دیوار وارد بازار مسکن شهر تهران شده است که بررسی این فایل ها نشان می دهد در جنوب شهر تهران تغییرات قیمتی منفی رخ نداده و میانگین قیمت فروش پیشنهادی مسکن در نیمه جنوبی شهر نسبت به خرداد تغییری نداشته است.

رشد قیمت و بازدهی مثبت در بازارهای ارز، سکه و سرمایه در ماهی که گذشت نیز، این سوال را به دنبال دارد که آیا بازار مسکن نیز از این بازارها تاثیر پذیرفته است؟ در تیرماه بازار سهام به طور میانگین بازدهی بیش از 10 درصدی داشته و طلا و ارز نیز بین 2 تا 3 درصد رشد قیمت را در یک ماه تیر ثبت کرده اند و این در حالی است که در ماه های فروردین و اردیبهشت و تا حدودی در خرداد ، قیمت و بازدهی در بازارهای سه گانه مذکور منفی بوده است.

ظاهرا این تغییرات در دامنه ای نبوده که بخواهد مسیر انتظارات را دستخوش تغییر بنیادی کند.

در حال حاضر رفتار معامله گران بازار مسکن به گونه ای است که می توان رنگ بازار مسکن در هفته های نخست تابستان را خاکستری توصیف کرد.

این رنگ اندکی تیره تر از رنگ بازار در دوماه اول امسال است که قیمت مسکن به طور میانگین ظرف این مدت 5 درصد کاهش پیدا کرد.

اوضاع بازار مسکن در سال 99 نیز نه شباهتی به بهار امسال و نه شباهتی به تیرماه داشت و رنگ غالب در این بازار طی سال گذشته سیاه بود.

مقصود از رنگ سیاه این است که فروشنده ها و خریداران در سال گذشته بدون هیچ ابهامی، یقین داشتند که افزایش قیمت طی آن سال قطعی بوده و در نتیجه هر ماه با وجود حجم پایین معاملات، قیمت مسیر افزایشی را ادامه می داد.

در دوماه نخست امسال انتظارات مثبت شد، طوری که باز هر دو ضلع معاملات مسکن یعنی خریداران و فروشنده ها اطمینان داشتند که حباب قیمت قرار است تخلیه شود و همین انتظارات کاهشی در قیمت های قطعی نیز منعکس شد.

اما رنگ بازار مسکن در نخستین ماه تابستان نه به روشنی بهار و نه به تیرگی پارسال است.

در این ماه بازار قدری به خاطر تاثیرپذیری از مواضع سمت عرضه به خاکستری متمایل شده است.

در واقع بازار مسکن تیرماه به دلیل وجود نوعی تقابل انتظارات در درون خود خاکستری شده است.

البته وزن دو شکل مختلف انتظارات با یکدیگر برابر است و حتی شاید بتوان عنوان کرد انتظارات مثبت مبنی بر تخلیه حباب مسکن در کوتاه مدت، وزن بیشتری نسبت به انتظارات افزایشی دارد.

اما ماجرای این تقابل انتظارات چیست؟ تحقیقات میدانی نشان می دهد در حال حاضر همچنان تعداد فروشنده های بازار مسکن از خریداران به مراتب بیشتر است و این یعنی وزن انتظارات کاهنده قیمت از ناحیه متقاضیان خرید آنقدر بالا بوده که سبب شده فروشنده ها به بازار کم رونق فعلی ورود و آپارتمان های خود را عرضه کنند.

در عین حال عده زیادی از فروشنده هایی که اکنون در بازار حضور دارند، حاضر به پایین آوردن قیمت پیشنهادی فروش خود نیستند و به گفته واسطه ها، هنوز مقاومت قیمتی آنها نشکسته است.

از این جهت رنگ بازار تیر خاکستری است چراکه فروشنده های فصل بهار اتفاقا در کاهش قیمت پیشنهادی پیش قدم بودند و حتی لیدرهای بازار مسکن در هر محله، حاضر شدند قدری قیمت اعلامی خود را تغییر دهند که همین رفتار عملا به سایر فروشنده ها نیز تسری پیدا کرد.

اما وضعیت بازار مسکن در تیرماه متفاوت است، طوری که فروشنده های زیاد ملک، در عین حال مقاومت قیمتی دارند و انعطافی که باید را نشان نمی دهند.

به این ترتیب در تیرماه اندکی رنگ تیره به رنگ سفید بازار مسکن بهار افزوده شده است.

علت مقاومت قیمتی فروشنده ها این است که آنها هنوز چشم انداز واضحی از بازار مسکن در ماه های آتی ندارند و در عین حال هنوز مطمئن نیستند که قرار نیست فصل تازه ای از تورم ملکی در بازار آغاز شود.

بر این اساس قیمت های خود را تغییر چندانی نداده و منتظر هستند ببینند آیا گشایش اقتصادی یا غیراقتصادی خاصی که تکلیف آتیه بازار مسکن را تا حدی روشن کند، رخ می دهد یا نه.

در سمت مقابل، بین متقاضیان مسکن انتظارات کاهشی همچنان در جریان است و خریداران منتظر هستند دولت جدید مستقر و مشخص شود چه سیاست هایی در حوزه احیای برجام، ثبات بخشی به بازار ارز، کنترل نرخ تورم عمومی و متوقف کردن رشد نقدینگی قرار است به کار گرفته شود.

اینها متغیرهای اقتصادی بیرونی موثر بر قیمت مسکن در طول سه سال گذشته بوده و به همین خاطر برنامه دولت در هر یک از بخش های مذکور می تواند تعیین کننده جهت انتظارات قیمتی و حس فعالان بازار مسکن باشد.

واسطه های ملکی از وجود نوعی ترس در نهاد فروشنده های مسکن خبر می دهند که ناشی از جهش پیاپی قیمت مسکن طی سه سال اخیر است و تحلیل های کارشناسی نیز نشان می دهد فروشنده ها هنوز نسبت به آینده بازار مسکن ابهام دارند و به همین خاطر جهت انتظارات آنها حداقل فعلا، به اندازه خریداران کاهشی نشده است.

در عین حال جو بازار مسکن تیرماه به تیرگی سال گذشته نیست و فقط وجود ابهام سبب میل آن به رنگی خاکستری شده است.

واسطه های ملکی می گویند تعداد خریداران بازار مسکن همچنان بسیار اندک است و حتی از خرداد ماه نیز کمتر شده است.

گروهی از خریداران مسکن که در تیرماه خرید خود را انجام داده اند نیز با همین سطح از ابهام خرید خود را انجام می دهند، چراکه بعضا احتمال می دهند تغییرات قیمتی محسوس در بازار مسکن در کوتاه مدت رخ نخواهد داد.

در مجموع بررسی تغییرات حجم و قیمت فایل های فروش ملک در تیرماه و تحقیقات میدانی از واسطه ها حاکی است احتمال اینکه قیمت مسکن در معاملات انجام شده رشد کرده باشد، بسیار اندک است.

یک عنصر موثر دیگر بر وضعیت بازار مسکن، سازنده ها هستند که نقش آنها عرضه آپارتمان نوساز در بازار مسکن است.

تحقیقات میدانی نشان می دهد سازنده ها قصد فروش مسکن دارند اما چون انگیزه آنها از فروش، تبدیل دارایی ملکی نوساز خود به زمین است و از طرفی قیمت زمین به شکل سرسام آور افزایش یافته است، آنها نمی توانند با فروش یکی دو واحد تکمیل شده، زمین جدیدی برای پروژه ساخت بعدی خود خریداری کنند.

در نتیجه عجله ای برای فروش آپارتمان های تکمیل شده ندارند و آنها نیز اغلب ترجیح می دهند تکلیف ابهام درباره آینده بازار مسکن روشن شود و سپس واحدهای خود را برای فروش عرضه کنند.

به این ترتیب اکنون سرعت عرضه نوساز و معاملات زمین نیز در بازار مسکن بسیار کند شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
برنامه های تازه برای نوسازی بافت فرسوده/ تسریع در نوسازی پایتخت

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

660 هزار لیتر سوخت بین کشاورزان ساروی توزیع شد

شاسی بلند جدید و جذابِ هوندا +عکس

نرخ تورم دستوری به 45.8 درصد رسید

چه تعداد ایرانی به پیاده روی اربعین مشرف می شوند؟

استخدام حسابدار خانم جهت کار در فروشگاه لوازم یدکی در تبریز

ارتقای ایمنی محورها در اولویت اداره حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز 1400/7/3

سقوط قیمت طلا در راه است؟

دلار در پاییز 1400 ارزان می شود؟

وعده خوب و قابل سنجش رییسی

نمودار قیمت طلا امروز 3 مهرماه 1400

جمع سیمانی های بورس کالا به 69 شرکت رسید

خطر بیخ گوش زنجیره فولاد

قیمت خودرو امروز 3 مهر 1400/ قیمت پراید اعلام شد

نشانی مراکز جدید واکسیناسیون شهرداری تهران

حل مشکل هیات قایقرانی خراسان شمالی برای تمرین در یکی از سدهای استان

گرانی، خرید شوینده ها را کاهش داد | هشدار درباره به خطر افتادن وضعیت بهداشت عمومی

لباس مدرسه چند؟

درباره شغلی که درگذشته قزوینی ها بوده و حالا رونقی ندارد

وامی که گرفتنش از شکستن شاخ غول سخت تر است/ مستاجران ناکام ماندند

قیمت روز خودرو های ایران خودرو امروز شنبه 3 مهر 1400

تغییرات اقلیم و افرایش اثرات خشکسالی در خراسان جنوبی

استخدام کارمند فروشگاه با حقوق تا 7 میلیون، سنوات، عیدی، بن خرید، بیمه

ارز یا قیمت گذاری دستوری؟؛ دشمن اصلی بورس چیست؟

استخدام کارشناس دفتر فنی با 5 میلیون حقوق و بیمه در البرز

استخدام چرخکار ماهر، وردست چرخکار، وسط کار و شاگرد ساده -همدان

گزارش بورس امروز شنبه 3 مهر 1400

این وعده رییس جمهور هم خوب است هم قابل سنجش

لیر ترکیه در قعر تاریخی

زمان پرداخت خسارت نوسان برق در سال 1400

تورم سالانه همچنان بر مدار صعود

کشورهای عضو شانگهای بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انرژی جهان

قیمت خودرو های سایپا، پراید و تیبا امروز شنبه 3 مهر 1400

ارتقای ایمنی محورهادر اولویت اداره حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان

استخدام منشی با بیمه، عیدی و سنوات در شرکت بارمان صنعت برتر ایرانیان

استخدام کارمند فروش انواع چسب در شرکت چسب جی مکس در تهران

استخدام کارشناس فروش حرفه ای با بیمه، حقوق و پورسانت بالا در تهران

استخدام کارشناس تضمین کیفیت با بیمه تکمیلی در شرکت آذین الکترونیک پیشرو

استخدام کارشناس فروش در شرکت بازرگانی پارسیان در کرج

استخدام کارپرداز تحصیلدار مالی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس پشتیبانی و تدارکات با حقوق عالی و بیمه در بازرگانی پارسیان

مافیای علوفه ی دام!

استخدام کارشناس فروش در ساناسلامت رادین طب در اصفهان

 9.4 درصد برق دنیا از انرژی بادی و خورشیدی تامین می شود| رشد 2 برابری تجدید پذیرها در 5 سال گذشته

استخدام مهندس برق جهت دفتر شرکت پیمانکار در پروژه های ساختمانی

اقتصاد دستوری و ضربه به نظام بانکی کشور

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری، منشی با بیمه و پاداش در شرکت ثنا نور سبحان

گوگل برای خرید ملک در منهتن ولخرجی می کند

کاهش قیمت 21 ارز در بازار بین بانکی

سقوط طلا در راه است؟

خط کشی بیش از 1000 کیلومتر از راههای سیستان و بلوچستان

نیشکر هفت تپه به کجا واگذار می شود؟

قیمت بیت کوین امروز 3 مهر 1400 | چین با ارزهای دیجیتال چه کرد؟

ورود رییس جمهوری به ماجرای تداوم گرانفروشی ایرلاین ها در پروازهای اربعین

شفافیت عامل اقتدار تعاونی های روستایی

خسارت دو هزار میلیارد تومانی حوادث به بخش کشاورزی

پیش بینی قیمت طلا هفته اول مهر 1400+ جزییات

شرایط ویژه بورسی برای سیمان

چگونه از کارگزاری های بورس شکایت کنیم؟

منابع بانکی به ضرر صنایع متوسط و خرد است

بازگشت سوخت کثیف به نیروگاه های اروپا

بلاتکلیفی بی پایان زائران اربعین

طعم کارآفرینی با حمایت شیرین تر می شود

خطر طاعون بالدار بیخ گوش ساوه

تولید 300 هزار تن آبلیموی صنعتی در جهرم

تبعات تعطیلی مدارس در دوران کرونا؛ ازافزایش خشونت خانگی تا ترک تحصیل

لباس مدرسه چند؟

نورافکن در اتاق تاریک بانکداری | جدول زیان انباشته 5 بانک کشور

برداشت 10 هزار تن انار از باغات جنوب سیستان و بلوچستان

نیازمند تعدادی نیرو خانم موادغذایی بسته بندی

سقوط ناگهانی بیت کوین با حمله چین

270 هزار دانشجوی پزشکی و غیرپزشکی آزاد واکسینه شدند/ دانشگاه آزاد وارد فاز «واکسیناسیون عمومی» شد

بورس امروز را چطور شروع کرد؟

کمتر از 3 درصد مستاجران وام ودیعه گرفتند/ بانک هایی که دل وام دادن ندارند

قیمت روز گوشی موبایل سامسونگ شنبه 3 مهر 1400

آمادگی برای راهداری زمستانه در گلستان/4 دوربرگردان ایمن افتتاح شد

وبینار «مسیر شغلی مدیریت پروژه» برگزار می شود

شوک تازه چین به بازار رمز ارزها

غربالگری شنوایی پنج هزار کودک همدانی

اجرای قانون واکسیناسیون اجباری در دانشگاه های کانادا

دلایل سوءاستفاده خارجی ها از تجار ایرانی| 350 دستورالعمل و آیین نامه بازرگانان ایرانی را سردرگم کرد

ترخیص نخستین محموله وارداتی از بازارچه مرزی کیله سردشت

ارزش کالاهای صاداراتی از مرز کیله سردشت به 75 میلیون دلار رسید

رشد 6 درصدی شاخص بورس در نیمه نخست 1400

جدول | نرخ رسمی 21 ارز کاهش یافت؛ 3 مهر 1400

رشد صادرات سرعت بهبود اقتصادی در چین را افزایش داده است

ضربه سنگین افزایش 50 برابری قیمت برق به صنعت فلزات و معدنکاری انگلیس

پایان بازارگردانی یک شرکت فرابورسی

عبور از هفت خوان رستم برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی

ثبت 8 پذیرش در بازارهای اصلی و فرعی بورس کالا

نرخ ارز امروز 3 مهر 1400 + جزییات

تامین انرژی و آب شرب با کیفیت در کیش

پایان داستان دورریختنی ها

افت 101 هزار واحدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت

اعتراض به تغییرات اقلیمی در آلمان

کاهش 25 درصدی تقاضای مواد شوینده

بایدها و نبایدهای احیای سازمان جهاد سازندگی

دلار در پاییز 1400 ارزان می شود؟

تورم پنهان در بازار مسکن

تورم پنهان در بازار مسکن