مطالب مرتبط:
ایران به رتبه دهم رده بندی جهانی والیبال صعود کرد
صعود والیبال ایران به رتبه دهم جهانی
ایران به رتبه دهم رده بندی جهانی والیبال صعود کرد
تپانچه بادی 10 متر ایران از صعود به فینال باز ماند
ظریف: همکاری ایران و کوبا در حوزه بیوتکنولوژی، ژنتیک و واکسن بسیار مهم است
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 11:252021-07-27فناوري

رتبه ایران در حوزه امنیت سایبری 16 پله صعود کرده است


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید که در سال اخیر، ایران در حوزه امنیت سایبر 16 رتبه ارتقا یافته است و گزارشی که از مشکلات این بخش منتشر می شود، - به دلیل افزایش تعداد خدمات الکترونیکی است.

ی هم گه گاه به گوش می رسد که ایران به لحاظ حملات سایبری هدف قرار گرفته و البته دشمنانی هم در این حوزه داریم.

این ها نیز به این دلیل است که موفق شدیم زیرساخت های اساسی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را توسعه دهیم.

البته برخی اعتقاد دارند شبکه هم خاموش است؛ ولی اینجا اعتقادمان بر این بود که شبکه باید شبکه ای روشن، پایدار، ارائه دهنده خدمت، آسان کننده کار مردم و تسهیل کننده زندگی مردم و حرکت رو به جلو باشد و تلاش کنیم امنیت آن را هم فراهم کنیم.

آذری جهرمی در ادامه به موضوع هاست دستگاه های دولتی اشاره کرد و گفت: بنا بر آمار دبیر شورای عالی فضای مجازی، در سال 1392، 40 درصد اطلاعات دولت در خارج از کشور هاست می شد؛ اما درحال حاضر با توجه به زیرساخت های توسعه داده شده در دولت، اطلاعات هیچ کدام از دستگاه های دولتی در خارج از کشور هاست نمی شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به موضوع مصوبات قانون در حوزه وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در 22 جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات خطاب به رییس جمهور گفت:پنج جلسه در دولت دکتر احمدی نژاد بود که صرفا جلسه اول با 45 دقیقه رییس جمهور وقت تشکیل و چهار جلسه بعدی در هشت سال دولت نهم و دهم با ریاست معاونت اول وقت برگزار شد.

در دولت یازدهم، شش جلسه به ریاست معاون اول دولت یازدهم برگزار شد و در دولت دوازدهم، این یازدهمین جلسه ای است که تشکیل می شود و 10 جلسه از این 11 جلسه به مدیریت جناب عالی برگزار شده که این نشانه اهتمام حضرت عالی به مقوله مهم توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات به ویژه موضوع مهم دولت الکترونیکی است.

جهرمی در ادامه به وعده های داده شده در دوره اخیر وزارت ارتباطات پرداخت پرداخت و اعلام کرد: امروز 100 درصد شهروندان ایران به اینترنت دسترسی دارند و 98.

5 درصد مردم ما در روستاهای کشور در پهنه ایران بزرگ و پهناور متصل به شبکه ملی اطلاعات هستند و به زیرساخت اینترنت دسترسی دارند.

این در حالی است که قبل از این ما 4 میلیون پورت ای دی اس ال در شهرهای کشور داشتیم و در مناطق روستایی، اصلا پدیده ای به نام زیرساخت شبکه به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت های توسعه دولت الکترونیک وجود نداشت.

وزیر ارتباطات با تأکید بر آمار حوزه دولت الکترونیک در این باره ادامه داد:در سال 1392، چیزی به اسم گذرگاه خدمات دولت الکترونیکی یا همان GSP وجود خارجی نداشت؛ ولی در دولت یازدهم شکل گرفت و در پایان سال 1395، 17 دستگاه به این پایانه متصل بودند و ارائه خدمت می کردند و 26 دستگاه متصل بودند که خدمت دریافت می کردند و بین این مجموعه دستگاه های خدمات گیرنده و خدمات دهنده، 7 خدمت برقرار بود.

در پایان تیر 1400، مجموعا 62 دستگاه اجرایی داریم که به جی اس پی متصل و در حال ارائه خدمات هستند و 208 دستگاه اجرایی در حال دریافت خدمات هستند که 1،023 خدمت را ارائه می کنند؛ یعنی 17 به 62 و 26 به 208 و 7 به 1023 خدمت الکترونیک در زیرساخت دولت الکترونیکی ارتقا پیدا کرده است.

آمار تجمیعی تبادل اطلاعات این بوده که در پایان سال 1395، 1 میلیون و 66 هزار و 4 تراکنش در دولت الکترونیکی تبادل شده و تا پایان تیر 1400، 2 میلیارد و 806 میلیون و 813 هزار و 678 تراکنش به صورت تجمیع چند سال تبادل اطلاعات بین دستگاه های اجرایی انجام شده است.

درواقع، از پایان سال 1395 تا پایان تیر سال جاری، مجموعا این 2 میلیارد و 806 میلیون مراجعه حضوری مردم به دستگاه های دولتی را حذف کردیم و معنای دیگرش این است که به همین میزان شفافیت اضافه شده است.

آذری جهرمی همچنین درباره آمار تراکنش های دولت الکترونیکی ادامه داد: آمار تجمیعی تبادل اطلاعات این بوده که در پایان سال 95، یک میلیون و 66 هزار و 4 تراکنش در دولت الکترونیکی تبادل شده و تا پایان تیر 1400، 2 میلیارد و 806 میلیون و 813 هزار و 678 تراکنش به صورت تجمیع چند سال تبادل اطلاعات بین دستگاه های اجرایی انجام شده است وزیر ارتباطات در ادامه آمار و ارقام مهم دیگری نیز اشاره کرد که از جمله آن ها می توان به دستیابی به 2 میلیارد و 800 تبادل الکترونیکی تا پایان تیر ماه سال جاری اشاره کرد.

وزیر ارتباطات به خدمات ارائه شده دولت الکترونیک به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت:کابل جی اس پی را راه انداختیم که خدمات دولت الکترونیک را برای بخش خصوصی عرضه می کند.

در سال 1398، زیرساخت آن راه اندازی شده و در همان سال، 1 میلیون و 500 هزار استعلام بخش خصوصی را جواب داده است و تا پایان تیر 1400، 230 میلیون استعلام بخش خصوصی از طریق زیرساخت دولت الکترونیک پاسخ داده شده که رشدی چشمگیر است.

آذری جهرمی درباره ارزیابی مجموع شاخص های دولت الکترونیک که بر اساس قانون برنامه و دبیرخانه و سازمان فناوری اطلاعات پایش و به صورت مشترک ارزیابی شدند، گفت:ما به دستگاه های کشوری توسعه خدمات دولت الکترونیکی امتیازدهی می کنیم.

این شاخص را مدنظر داشته باشید در سال 1395 که اولین دوره ارزیابی صورت گرفته، کلا 7 خدمت الکترونیکی داشتیم و در سال 1400، 1،023 خدمت داریم و روی تک تک این خدمات پایش کیفیت انجام شده است.

نمره این 7 خدمت در سال 1395، 15 بوده و در پایان دوره هفتم ارزیابی که گزارش آن ماه پیش منتشر شده، آن 1،023 خدمت نمره میانگین کل کشور 45/3 را دریافت کردند.

بانک مرکزی از امتیاز 0 در دوره اول به امتیاز 40 در پایان دوره هفتم رسیده و رشد درخورتوجهی کرده است.

همچنین، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی از امتیاز 14 به 38٫9، قوه قضاییه از امتیاز 8٫8 به 34٫1، وزارت امور اقتصادی و دارایی از 42 به 67٫7، وزارت امورخارجه از 11٫2 به 27٫8، وزارت آموزش و پرورش از 9٫8 به 45٫3، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از 0 به 78٫9، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از 8٫9 به 44٫2، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از 16٫5 به 75٫1، وزارت جهاد کشاورزی از 26٫5 به 37٫8، وزارت دادگستری از 0 به 18٫8، وزارت راه و شهرسازی از 17٫6 به 43٫8، وزارت صنعت، معدن، تجارت از 19٫4 به 54٫5، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری از 47٫5 به 47٫2، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 22٫5 به 51٫6، وزارت کشور از 13٫7 به 31٫1، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از 12٫8 به 53٫5، وزارت نفت از 0 به 34٫1، وزارت نیرو از 6٫6 به 48٫5 و وزارت ورزش و جوانان از 13٫7 به 49 ارتقا پیدا کرده است.

انتظاری که از دستگاه ها داشتیم، بر مبنای توانستن و قوانین مصوب در برنامه بوده است؛ مثلا وزارت صنعت اگر همکاری بیشتری از سمت مثلا وزارت اقتصاد با او می شد، می توانست امتیاز بیشتری هم بگیرد.

این ها به صورت زنجیره ای به همدیگر متصل هستند؛ ولی در کیفیت خدمات الکترونیکی با اینکه خدمات بیش از 100 برابر شده، رشدی سه برابری را شاهد هستیم.

بیشترین رشد را وزارت ارتباطات داشته است.

یک مورد افت داریم آن هم در حد 0/5 درصد که مربوط به وزارت علوم است و دلیلش هم این است خدماتی که زیاد شده، خودشان را متناسب با آن رشد ندادند؛ یعنی پایه خدمات آن ها حفظ شده؛ منتها آنچه برای آن ها ترسیم شده، نتوانستند به اندازه کافی رشد کنند.

این جهشی مهم بوده که 17 رتبه جایگاه ایران در توسعه دولت الکترونیک در دنیا ارتقا یافته و به شفافیت کمک کرده و زیرساختی مهم است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: ارتباطات و فناوری اطلاعات - ارتباطات و فناوری - حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - فناوری اطلاعات - اطلاعات - امنیت سایبر - ارتباطات - حوزه - خدمات الکترونیکی - دستگاه های دولتی - ایران - امنیت - سایبر - وزیر ارتباطات - شبکه - فناوری - اعتقاد - سایبری - امنیت سایبری - حملات سایبری - الکترونیکی - شورای عالی - کنیم - رتبه - مردم - دولت - زیرساخت - دستگاه - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد.

استخدام اپراتور فرز cnc در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کمک حسابدار با بیمه در خدمات روز تجارت الکترونیک عرش در تهران

استخدام تعمیرکار برد و قطعات الکترونیکی در اصفهان

استخدام کارگر وسط کار و اپراتور سلفون با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت چاپ آقا

استخدام پشتیبان نرم افزار و حسابدار در شرکت آرشام ماشین فرزام در تهران

استخدام تکنسین فنی سخت افزار کامپیوتر با بیمه، پاداش و وام در خراسان رضوی

استخدام مهندس برق و الکترونیک، مهندس مکانیک و حسابدار در تهران

استخدام 5 عنوان شغلی در مجموعه دارکوب در تهران

استخدام مونتاژ کار قطعات الکترونیکی (smd) با حقوق خوب و بیمه در شرق تهران

استخدام حسابدار و کارگر فنی در مهندسی هدیش الکترونیک در کرمان

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه در شرکت نوین آرا پوش اسپادانا

استخدام انباردار با بیمه و سرویس در نوین آرا پوش اسپادانا در شهرک صنعتی جی

استخدام طراح و محاسب سازه با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام حسابدار و اپراتور دستگاه با عیدی، سنوات و پاداش در اصفهان

استخدام کارمند دفتری با بیمه در شرکت شکوفامنش در فارس

استخدام کارمند اداری با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس برگشت و پاداش در تهران

افشای مشخصات گوشی جذاب ریلمی GT Neo2

استخدام اپراتور پاسخگویی تلفن در دپارتمان املاک ملک آسا در اصفهان

جنجال زیبای عشق «رضا بهرام» به خواهرش/ عکس

استخدام آشپز غذاهای ایرانی در مجموعه غذایی لذیذ از فارس

استخدام حسابدار در شرکت مهندسی هدیش الکترونیک در کرمان

آدرس سامانه دریافت کارت واکسن کرونا + نحوه دریافت

استخدام کارشناس Call Center در شرکت سپهرنت ایرانیان در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی در مجموعه دارکوب در تهران

استخدام کمک انباردار و اپراتور خط تولید با بیمه تکمیلی و سرویس در اصفهان

افشای مشخصات اصلی گوشی iQOO Z5

استخدام 6 عنوان شغلی با بیمه، ناهار، سرویس در شرکت رعد در اصفهان

آیفون 13 مینی احتمالاً آخرین آیفون «مینی» باشد

اولین گوشی تاشو گوگل

آموزش مکالمه تصویری گوگل میتینگ (گروهی و دو نفره)

باز شدن نوبت دهی واکسن کرونا برای افراد 17 سال به بالا در سراسر کشور

این برنامه را باید از موبایل خود حذف کنید!

فیلم/ سرگرمی های عجیب و جنجال ساز نیرو های طالبان!

فعال شدن نوبت دهی واکسن کرونا برای افراد 17 سال به بالا در سراسر کشور

استخدام 4 عنوان شغلی در گروه دیبا در یزد

طرح صیانت از گوشی موبایل هم آغاز شد!

شایعه یا واقعیت پیدا شدن صدها دز واکسن فایزر معدوم شده در مهاباد

استخدام اپراتور دستگاه با عیدی، سنوات و پاداش در پژواک جهان تکثیر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش، کارشناس استقرار نرم افزار و کارشناس شبکه در خوزستان

برنامه ای در اندروید که فورا از موبایل خود باید حذف کنید!

استخدام طراح 3D با سرویس در شرکت سوین آسانبر سهند در تهران

استخدام پشتیبان نرم افزار در شرکت آرکا سیستم آتیه نگر در آذربایجان غربی

آموزش آپگرید آیفون و آیپد به iOS 15

اهداف و دستاوردهای مورد انتظار 10 برنامه عملیاتی پست بانک برای تحقق بانکداری دیجیتال

ترافیک رایگان سامانه های مرکز مدیریت حوزه های علمیه با اینترنت همراه اول

استخدام اپراتور مرکز تماس و پشتیبان وبسایت در سایت ساز سی فایو

استخدام کارگر فنی ماهر با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در البرز پولادین 2000

خروج اینترنت ماهواره ای استارلینک از حالت آزمایشی

استخدام کارشناس معماری در گروه معماری آی تک در شیراز

استخدام گرافیست با حقوق 4 تا 10 میلیون، بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در اصفهان

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت رایان همراه هوشمند در تهران

انهدام باند 6 نفره کلاهبرداران سامانه ابلاغ قضایی در کرج

استخدام آشپز با بیمه و سرویس در سنگبری هشت بهشت در اصفهان

اثبات جرم و احقاق حق به کمک پرینت مکالمات و پیام ها

راهکار خطی جوابگوی مسائل تهران نیست

استخدام کارشناس ارتباطات با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

تبدیل تفنگ تهاجمی به مرکز اطلاعات جنگی با سامانه آرکاس (+عکس)

نذر نفس در دزفول

زائرین اربعین مراقب کلاهبرداران باشید

کدام گوشی و دستگاه های اپل iOS 15 دریافت می کنند؟

نحوه استفاده همزمان از واتساپ روی چند دستگاه برای کاربران iO S

استخدام کارمند ورود اطلاعات در ایمالز در تهران

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه، بیمه تکمیلی و وام در اصفهان

سامسونگ برای ساخت دوربین گلکسی اس 22 با المپوس همکاری نمی کند

استخدام مهندس برق و الکترونیک در فن آوران آریانا افراز برمند در البرز

واتس اپ بالاخره به درخواست کاربرانش توجه کرد

استخدام مونتاژ کار با بیمه و سرویس در هوشمند ارتباطات بامداد در تهران

مسافران خارج از کشور بابت کارت واکسن دیجیتال پول ندهند

استخدام طراح قطعات شیرآلات و اپراتور و برنامه نویس دستگاه سی ان سی فرز

انتشار جدیدترین نسخه سیستم عامل آیفون

دکتر شیری اهداف و دستاوردهای مورد انتظار 10 برنامه عملیاتی پست بانک ایران برای تحقق بانکداری دیجیتال را اعلام کرد

استخدام کارشناس فروش در شرکت طلوع آرین هوشمند در تهران

حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی 3 تا 4 برابر شده است/ «سرماخوردگی روانی»؛ به زودی در ایران!

وزارت ارتباطات باید پیشران خدمات رسانی فناورانه باشد/ سازمان فناوری اطلاعات بازوی شبکه ملی اطلاعات در لایه های غیر زیرساختی است

سازمان فناوری اطلاعات بازوی شبکه ملی در لایه های غیر زیرساختی است

استخدام منشی با بیمه تکمیلی، پاداش و وام در شرکت حلوای عقاب در تهران

غلبه بر ترس از عنکبوت با واقعیت مجازی

استخدام کارگر ساده، اپراتور دستگاه و کارشناس آزمایشگاه با سرویس و بیمه

استخدام نگهبان و راننده سرویس در شرکت هوشمند گستر اسپیناس در زنجان

برنامه هوشمندسازی پست باید به سرعت انجام شود

هشدار مرکز ماهر درباره آسیب پذیری مرورگر گوگل کروم

استخدام فروشنده فروشگاه با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در تهران

استخدام حسابدار، مهندس مکانیک و نقشه کشی صنعتی با سرویس و کارانه در قزوین

استخدام کارشناس آزمایشگاه با سرویس و بیمه در اصفهان

استخدام اپراتور کامپیوتر (ثبت اطلاعات) با بیمه در پارس آزمای طب در تهران

استخدام حسابدار در شرکت اتحادیه تجهیزات مخابراتی و لوازم جانبی تهران

راه اندازی سایت همراه در گزیک شهرستان درمیان

استخدام Help Desk در شرکت تورنادو در تهران

استخدام طراح وب با بیمه، بیمه تکمیلی و ناهار در شرکت گلنور در اصفهان

استخدام طراح لوگو با بیمه و پاداش در شرکت فناوری اطلاعات AminH در رشت

استخدام مدرس تعمیرات موبایل در مجموعه پیشتازان فناوری سیب طلایی

ابزاری که مقالات انگلیسی را بازنویسی می کند

چگونه از ترافیک ناخواسته بر روی وب سایت خود جلوگیری کنیم؟

بهبود کیفیت پخت غذا با استفاده از لیزر!

استخدام حسابدار ارشد و کارمند فروش در زمینه اینترنت در تهران

استخدام طراح و توسعه دهنده وردپرس با بیمه در فناوری اطلاعات AminH در رشت

استخدام مهندس برق - الکترونیک در شرکت مهندسی موج پردازان البرز در تهران

استخدام کارشناس پشتیبانی IT، کارشناس الکترونیک، مسئول دفتر با بیمه در تهران

تزریق و دریافت کارت واکسن در سراسر کشور رایگان است

رتبه ایران در حوزه امنیت سایبری 16 پله صعود کرده است

رتبه ایران در حوزه امنیت سایبری 16 پله صعود کرده است