مطالب مرتبط:
مخالفت با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در قالب یک بیانیه
مخالفت نماینده جوان ارومیه با طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی
«طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» در دستور کار مجلس قرار گرفت
واقعیت طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی چیست؟
طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در آغاز جلسه علنی مجلس در دستور کار قرار گرفت
-23 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 10:352021-07-27فناوري

طرح صیانت ار کاربران خطری برای کسب و کارهای آنلاین


طرح جنجالی«حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» این روزها با واکنش های زیادی از طرف صاحبین کسب و کارهای آنلاین و کارشناسان این حوزه رو به رو بوده روز گذشته در مچلس بررسی نشد و ارزیابی آن را به روز دیگری موکول کردند.

- طرح جنجالی حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی این روزها با واکنش های زیادی از طرف صاحبین کسب و کارهای آنلاین و کارشناسان این حوزه رو به رو بوده روز گذشته در مچلس بررسی نشد و ارزیابی آن را به روز دیگری موکول کردند.

اما کارشناسان نگرانی خود را نسبت به این طرح اعلام کردند و گفتند تصویب این طرح منجر به از بین رفتن بسیاری از کسب و کارهای اینتنرتی می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپرسون"، طرح اینترنتی موسوم به صیانت از کاربران که چند هفته است بحث بررسی آن سروصدای زیادی ایجاد کرده، در آستانه مطرح شدن در مجلس با واکنش های گسترده بازیگران اقتصاد دیجیتال ایران همراه شده است.

تصمیم درباره نحوه بررسی این طرح(اینکه به صورت عادی در صحن علنی بررسی شود یا بر اساس اصل 85 قانون اساسی در پشت درهای بسته کمیسیون) در دستور کار این هفته مجلس قرار داشت، اما روز گذشته فرصت به بررسی آن نرسید.

در ابتدای جلسه دیروز مشخص شد تعداد نمایندگان ثبت نام کرده برای مخالفت با بررسی آن تحت اصل 85 مجلس بیش از نمایندگان موافق است.

با وجود اینکه طراحان و موافقان طرح صیانت معتقدند این طرح سختگیری در زمینه فیلترینگ نخواهد داشت، اما موج مخالفت اخیر کسب و کارهای اینترنتی نشان دهنده مشخص شدن دامنه تاثیر این طرح بر جریان اقتصادی امروز در فضای اینترنت است.

یک کارزار اینترنتی مخالفت با این طرح نیز از مرز 450 هزار امضا گذشته است.

هشدار کسب و کارهای شناخته شده به تصویب طرح در نامه ای که به امضای ده ها کسب و کار اینترنتی شناخته شده رسیده آمده که محدود سازی سرویس دهندگان خارجی و مسدود کردن آنها به رشد کسب و کارهای ایرانی هیچ کمکی نمی کند.

مهم ترین حمایتی که دولت و نهادهای سیاست گذار می توانند از کسب و کارهای ایرانی داشته باشند کاهش دخالت ها و رفع ده ها مجوز و محدودیت غیر ضروری است که هر روز بر ما تحمیل می شود.

در این نامه که نام استارت آپ هایی چون بازار، آپارات، دیوار، فیلیمو، یکتانت، علی بابا، دیجی کالا، اسنپ و زرین پال در آن دیده می شود، آمده است: ما مصرانه می خواهیم از تجربه های شکست خورده پیشین درس گرفته شده و از اقدماتی که با منطق دنیای دیجیتال سازگار نیست اجتناب شود ما هم در کنار مردم که اعتراض خود را با صدها هزار امضا در کارزاری اینترنتی نشان دادند خواهان تجدید نظر در رابطه با مطرح شدن این طرح در مجلس و توقف آن هستیم.

اعضای هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران نیز در نامه ای به رییس جمهور منتخب خواستار توقف این طرح در مجلس و بررسی همه جانبه آن در فضای کارشناسانه شدند.

در این نامه آمده است: از حدود 300 هزار کسب و کار کوچک و متوسط و مشاغل خانگی فعال در شبکه های اجتماعی، بر اساس الزامات این قانون، همگی در معرض ریسک تعطیلی قرار خواهند گرفت.

تکرار تجربه های شکست خورده انجمن تجارت الکترونیک تهران نیز در نامه ای به رییس مجلس تصویب این طرح راموجب نارضایتی و بی اعتمادی کاربران نسبت به ارائه دهندگان داخلی دانست که در نهایت باعث فشار بیش از پیش به اقشار مختلف جامعه و کسب و کارهای خرد و به خطر افتادن بقای این کسب و کارها می شود.

این نامه که به امضای کسب و کارهایی چون علی بابا، صبا ایده (آپارات و فیلیمو)، دیجی کالا، هزاردستان (کافه بازار، دیوار و بلد) و برخی از مدیران استارت آپی رسیده آمده است: با وجود نام این طرح که بر حمایت از کسب وکارهای داخلی تاکید می کند چالش های حاصل از آن برای فعالان این حوزه به مراتب بیشتر از حمایت هایش است.

متاسفانه محدودیت های غیر واقع گرایانه ای برای استفاده از خدمات خارجی در مواد 17 و 28 این طرح با استفاده از کاهش پهنای باند خارجی و فیلترینگ در نظر گرفته شده که باعث ایجاد شکاف میان کاربران و ارائه دهندگان خدمات داخلی و موضع گیری شان در مقابل نمونه های مشابه داخلی می شود.

حال آنکه فعالان این حوزه ترجیح می دهند در یک فضای رقابتی سالم با اتکا به برتری کیفیت خدمات شان گوی سبقت را از رقیبان داخلی و خارجی بربایند.

این انجمن همچنین بخش دیگری از این طرح را که دولت را مکلف به ایجاد شبکه اجتماعی مشابه خارجی می کند ، تکرار تجربه های شکست خورده پرهزینه قدیم می داند و تاکید می کند: در این صورت نهاد دولتی هم به عنوان واضع و هم مجری فعالیت می کند که این مزیت رقابتی غیر قابل اغماضی در مقابل کسب و کارهای خصوصی بوده و باعث از بین رفتن فضای رقابت سالم می شود.

اختیارات گسترده کمیسیون عالی تنظیم مقررات در این طرح (که به عنوان یک نهاد جدیدالتاسیس قرار است کل ساختار فضای مجازی کشور شامل تعرفه گذاری و مجوز دهی را در دست بگیرد) و همچنین سلب اختیارات دولت (وزارت ارتباطات) نکته دیگر مورد انتقاد گرفته در این نامه است و انجمن آن را خلاف سیاست های راهبردی نظام مبنی بر شکوفایی تولید، تسهیل فعالیت کسب و کارها و حذف مقررات و نهادهای متعارض و زائد می داند.

نامه وزارت ارتباطات به رییس مجلس دایره مخالفت با طرح صیانت از کاربران تنها به کسب و کارها محدود نشده و حتی وزارت ارتباطات در آخرین روزهای فعالیت دولت دوازدهم گزارشی مفصل را که با مشارکت نمایندگان دبیرخانه شورای فناوری اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه ای، مرکز پژوهش های مجلس و تعدادی از کارشناسان این حوزه تهیه شده را منتشر کرد.

در نامه آذری جهرمی خطاب به قالیباف آمده است: رویکرد حل مشکل در طرح پیشنهادی به نحوی است که خود معضلی جدید در اعتمادسازی به نظام حکمرانی مجازی کشور می شود و در مواردی می توانند معضلات اجتماعی، مدیریتی و حقوقی جدیدی ایجاد کند.

در ابتدای این گزارش آمده طرح صیانت با حذف یا بی اثرکردن نقش وزارت ارتباطات از فضای مجازی و مسلوب الاختیار شدن وزیر ارتباطات، ایجاد نهاد موازی شورای عالی فضای مجازی به نهاد جدیدالتاسیس اختیار ایجاد نهاد تنظیم گری بخشی بدون طی مراحل قانونی داده است.

در این گزارش همچنین آمده است: این طرح ضمن ایجاد بار مالی برای دولت در ابتدای دولت سیزدهم نشان از اتخاذ رویکردی است که دولت را مقابل مردم و کسب و کارها قرار دهد و حتما در اجرا کشور را با چالش های جدیدتری از اهداف مورد نظر طرح قرار خواهد داد.

در این گزارش همچنین آمده است: با ایجاد این نهادهای فراقوه ای (که حتی حق مجلس را نیز برای ورود و مداخله از نمایندگان سلب کرده) پرسشگری، سوال و استیضاح خود مجلس چگونه جاری خواهد شد.

آیا بعد از تصویب چنین قوانینی مجلس می تواند از وزرا، حتی رییس جمهور و دولت در اجرای قانون اساسی مطالبه گری کند.

حذف دولت از اختیارات اجرایی جدا از معضلات ساختاری و مواز ی کارهایی که تنها اثر آن می تواند تضییع بیت المال باشد منجر به حذف قوه مقننه از نظارت بر دستگاه های اجرایی باشد.

واکنش های دیگر به طرح صیانت موج مخالفت ها با طرح صیانت از اینترنت شامل حرکت هایی در نشان دادن این مخالفت هم شد.

کسب وکارهای اینترنتی متعددی با گذاشتن یک نوار سیاه رنگ در صفحه نخست خود با عنوان ما با محدد کردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم نسبت به تصویب آن ابراز نگرانی کردند.

در همین حال برخی از مدیران کسب وکارهای دیگر نیز در شبکه های اجتماعی نسبت به این موضوع وا کنش نشان دادند.

میلاد منشی پور، بنیان گذار تپسی در توییتی نوشت: این طرح نه تنها می تواند دسترسی مردم به سرویس های جهانی مثل گوگل و اینستاگرام را محدود کند، بلکه می تواند با ایجاد مجوزهای نامشخص جدید، قوانین زائد و گرفتن حق مالکیت داده، صنعت دیجیتال را به نابودی بکشاند.

صنعتی که می تواند به نقطه قوت کشور تبدیل شود.

محمد جعفر نعناکار، حقوقدان نیز در مصاحبه ای طرح مجلس را ایجاد اینترنت ملی عنوان کرد؛ موضوعی که همواره از سوی مسوولان تکذیب می شود و گفت: این طرح مغایر با برنامه ششم توسعه است و حق شهروندی را ضایع می کند.

به گفته نعناکار، با تشکیل این کمیسیون که می تواند با 5 نفر تشکیل شود آنها می توانند برای 85 میلیون نفر تصمیم بگیرند.

از نظر نعناکار در بخشی از این طرح آمده است که نهادهای نظامی، دفاعی و امنیتی می توانند خدمات پایه کاربردی اختصاصی داشته باشند که این مساله می تواند امنیت اجتماعی را به خطر بیندازد و بی عدالتی و رانت به وجود بیاورد.

معلوم نیست چرا این نهادها می توانند این کار را بکنند و سایر نهادها از آن منع شده اند.

همچنین میلاد نوری، کارشناس تکنولوژی گفت: تا قبل از اینکه رسانه ها به این طرح بپردازند، قصد داشتند آن را عجولانه تصویب کنند و این کار را زمان انتقال دو دولت انجام دهند.

نسخه اولیه طرح که روی سایت مجلس وجود دارد، حدود 12 صفحه است و حتی غلط املایی دارد.

درحالی که اگر طرحی بخواهد در مجلس تصویب شود، باید آنقدر توسط کارشناسان و افراد مختلف بررسی شود که حداقل غلط املایی نداشته باشد.

نوری ادامه داد: برخی ممکن است تصور کنند در صورت فیلترینگ شبکه های اجتماعی، می توان مثل تلگرام با فیلترشکن به آنها دسترسی پیدا کرد؛ اما آن زمان مسدود شدن با شرایط فعلی متفاوت است.

این طرح یکسری ماده هم برای VPNها دارد.

برای استفاده از وی پی ان، باید وی پی ان قانونی به صورت احراز هویت شده تهیه کنید، یعنی مشخصات خود را ارائه دهید و وی پی انی به شما می دهند که فقط سایت های تحریم شده را باز می کند، نه سایت هایی که به دلیل نداشتن مجوز مسدود شده است.

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به ماده هایی که در آنها کسب درآمد دیده شده است، گفت: اگر سرویس هایی مانند گوگل، اینستاگرام، گوگل مپ و ویز به هر دلیلی مسدود شوند، در صورتی که یک گوشی یا تبلت بخواهد وارد ایران شود و اپلیکیشن های مسدودشده به صورت پیش فرض رویش نصب شده باشد، تعرفه ورودی آن گوشی بالا می رود.

این یعنی کسب درآمد برای دولت و حاکمیت و افزایش قیمت برای مصرف کننده.

همین ماده انگیزه ای می شود برای اینکه سرویس های بیشتری را ببندند؛ چون تعرفه واردات همه گوشی های اندرویدی بالا می رود و درآمد ایجاد می کند؛ در حالی که آسیبش را کاربر می بیند.

همچنین رییس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران درباره این طرح می گوید: به جای ایجاد محدودیت باید مسیر راه اندازی کسب وکارهای اینترنتی را هموار کنیم؛ چون افراد زیادی از این طریق امرار معاش و ارتزاق می کنند.

تاجیک افزود: به دلیل کرونا بسیاری از مشاغل به شدت آسیب دیدند و در کنار آن، همواره گروه های آسیب پذیری بوده و هستند که نیاز به کمک و حمایت دارند.

بنابراین توقع ما از مجلس و دولت جدید این است که مشکلات معیشتی و شغلی مردم را در این شرایط حساس درک و از آنها حمایت کنند.

نمایندگان موافق و مخالف هرچند هنوز این طرح در مجلس به طور رسمی مورد بررسی قرار نگرفته، اما واکنش برخی نمایندگان را هم به همراه داشته است.

حسین نوش آبادی، نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس در این زمینه گفت: اینکه بر اساس این طرح همه سرویس های مهم از پیام رسان گرفته تا جویش گر و میزبانی داده ها اعم از داخلی و خارجی، باید مجوز فعالیت را در ایران دریافت کنند و متعهد به رعایت تکالیف و الزامات قانونی شوند، اقدامی درست و منطقی است.

همچنین سخنگوی کمیسیون فرهنگی و یکی از موافقان بررسی این طرح تحت اصل 85 قانون اساسی گفت: روی این طرح بیش از 2000 ساعت کار کارشناسی شده و نظرات دستگاه ها و مجموعه های مختلف کسب شده است.

متاسفانه برخی طرح را اصلا نخوانده اند و از آخرین تغییرات آن اطلاعی ندارند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه عده ای ساماندهی را مسدودسازی معنی می کنند؛ درصورتی که در این طرح تمرکز اصلی بر ساماندهی این فضا است.

حدود 14 بار روی این طرح کار کارشناسی انجام شده است.

اکنون این طرح به عنوان پیش نویس آماده شده و اصلا تمرکزی بر مساله فیلترینگ نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در تبیین این طرح کوتاهی شده است، بیان کرد: ما تحت تاثیر جوسازی ها قرار نخواهیم گرفت و با کار کارشناسی طرح را دنبال می کنیم.

همچنین ولی اسماعیلی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در توییتی اجرای اصل 85 برای طرحی به این مهمی را نادرست دانست و نوشت پیشنهادم برای این طرح تشکیل کمیسیون مشترک اجتماعی، فرهنگی و قضایی است.

مجتبی توانگر نیز در توییتر نوشت این طرح هیچ ربطی به فرمایشات رهبری مبنی بر ساماندهی فضای مجازی ندارد هیچ فوریتی ندارد و از همکاران می خواهم با آن مخالفت کنند و در دامی که مقابل دولت آقای رییسی طراحی شده است، نیفتند.

کارزار مخالفت با طرح صیانت از 450 هزار امضا گذشت کارزار اعلام مخالفت افراد با طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی که در پلتفرم کارزار (پلتفرمی مستقل برای جمع آوری امضا) درج شده است، تا عصر روز دوشنبه بیش از 450 هزار امضا دریافت کرده است.

این کارزار که خطاب به قالیباف رییس مجلس، نوشته است، به بیان شماری از آسیب های تصویب این طرح می پردازد.

امضاکنندگان این کارزار در ضمن اعلام مخالفت خود با این طرح، خواستار توقف تصویب آن شده اند.

زمان مجاز برای جمع آوری امضای از 15 تیر تا 15 مهر ماه اعلام شده است، با این حال پس از استقبال بسیار زیاد کاربران در امضا، این کارزار به لیست پیگیری های ویژه این سایت منتقل شد.

تعداد بسیار زیادی از فعالان فضای مجازی، پس از امضای این طرح، آن را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک گذاشتند و ضمن بیان کلیاتی از موضوع، خواستار پیوستن به جمع امضاکنندگان این کارزار شدند.

این پلت فرم با شعار منفعل نباشیم بستری فراهم آورده است تا کاربران فضای مجازی بتوانند نسبت به رویدادهای روز واکنش سالم نشان دهند.

در قوانین این پلت فرم آورده شده است که چنانچه کارزاری بتواند دو هزار امضا کسب کند، مطالبه مطرح شده در دبیرخانه سازمان مورد نظر ثبت رسمی می شود.

همچنین با گذشتن تعداد امضاها از مرز 5 هزار، خبر مربوط به کارزار برای رسانه ها ارسال می شود تا پیگیری های لازم از مسوولان مربوطه به عمل آید.

با همراهی بیش از 30 هزار امضاکننده نیز کارگروه ویژه ای برای پیگیری مستمر موضوع تشکیل خواهد شد.

کارزار مربوط به طرح صیانت از فضای مجازی، سومین کارزار پرمخاطب دوران فعالیت این پلت فرم بوده است.

رتبه اول پرمخاطب ترین کارزارها در اختیار کارزاری با عنوان درخواست تعطیلی مدارس در سال آینده است که این کارزار از 25 مرداد تا 25 شهریور سال گذشته، بیش از 800 هزار بار امضا شده است.

کارزار دوم نیز که با موضوع درخواست تعطیلی دو هفته ای مدارس بوده است، نزدیک به 500 هزار بار امضا شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
استخدام 4 عنوان شغلی با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت بالین تک در تهران

اتصال 549 روستای کردستان به اینترنت پرسرعت

استخدام 5 عنوان شغلی با بیمه و سرویس در شرکت پایا مدرن کاسپین در رشت

مراحل راه اندازی سانترال پاناسونیک

قطعی شبکه اینترنتی وزارت بهداشت توسط مخابرات تهران

تداوم قطعی خطوط ثابت و تلفنهای همراه در مهرستان

گوشی شگفت انگیر اوپو با دوربین چند جهته

استخدام کارگر ساده با بیمه و سرویس در همکار کارتن صفادشت در تهران

الزام تحقق عدالت آموزشی با ارتقای کیفی محتوای مجازی

هشدار: کاربران اپل فورا آپدیت کنند!

استخدام پشتیبان سایت در فروشگاه آنلاین بابی مد در تهران

وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد

انجام پروژه های معماری با کمترین هزینه به صورت رقابتی

خبر باورنکردنی چین اعلام شد

استخدام کمک حسابدار با سرویس و بیمه در راستین رابط خوب در شهرک صنعتی صفادشت

آغاز عرضه سیم کارت های ویژه جوانان و دانشجویان

سرعت اینترنت موبایل در ایران چقدر است؟

هشدار پلیس درباره هک شدن دوربین های مداربسته

سرعت اینترنت موبایل در ایران چقدر است؟

فروشنده خانم در بازار موبایل ایران

اینترنت مراکز واکسیناسیون قطع شد

عرضه سیم کارت های دائمی و اعتباری همراه اول ویژه جوانان و دانشجویان

میانگین سرعت موبایل در ایران

میزان سرعت اینترنت موبایل در ایران و رتبه جهانی آن

استخدام Devops Engineer در یک برند شناخته شده در تهران

آغاز عرضه سیم کارت های ویژه جوانان و دانشجویان

نگرانی رگولاتور حریم خصوصی ایرلند درباره عینک فیس بوک

قطع شبکه اینترنتی وزارت بهداشت/ توقف ‎واکسیناسیون

عرضه سیمکارت های دائمی و اعتباری همراه اول ویژه جوانان و دانشجویان

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار در شرکت داده افزار رنگارنگ در اصفهان

اتوماسیون اداری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

از ورود افراد به حساب اینستاگرام خود مطلع شوید

برگزاری دوره مهارت های هفتگانه ICDL

اپل واچ سری هفت معرفی شد

رتبه ایران در سرعت اینترنت موبایل در جهان

ورود بدون پسورد برای کاربران مایکروسافت ایجاد شد

سرعت اینترنت موبایل در ایران چقدر است؟

آمادگی مشارکت در بومی سازی 10 محصول راهبردی شبکه ملی اطلاعات

درباره سرقت داده های کاربران تی موبایل تحقیق قضایی می شود

عرضه سیم کارت های دائمی و اعتباری همراه اول ویژه جوانان و دانشجویان

استخراج طلا از زباله های الکترونیکی

هنوز درباره ارائه اینترنت رایگان به دانشجویان تصمیم گیری نشده است

عرضه قابلیت ورود به حساب کاربری بدون رمزعبور برای کاربران مایکروسافت

استخدام کارمند انبار با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در تهران

درخواست اپل از کاربران برای آپدیت فوری تمامی دستگاه ها

شناسایی عامل هک سامانه دانشجویی

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار در گروه نرم افزاری پیوست در تهران

رگولاتور حریم خصوصی ایرلند درباره عینک فیس بوک ابراز نگرانی کرد

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: تحقق عدالت آموزشی با ارتقای کیفی محتوای مجازی

پیشگیری از خودکشی و مداخلات مددکاران اجتماعی

ابراز نگرانی رگولاتور ی ایرلند درباره عینک فیس بوک

مشخصات کامل اپل واچ 7 فاش شد + تصاویر

آموزش فعال کردن پیامک قبض گاز به 2 روش

استخراج طلا از زباله های الکترونیکی

سئو چیست ؟ خرید بک لینک چه نقشی دارد؟

549 روستای کردستان به اینترنت پرسرعت مجهز هستند

تعداد 549 روستای کردستان به اینترنت پرسرعت مجهزند

استخدام تراشکار با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در البرز

سرعت اینترنت موبایل در ایران چقدر است؟

نرم افزار قرعه کشی اینستاگرام

اجرای آزمایشی قابلیتی با ماهیت تجاری در واتس اپ

تحقق عدالت آموزشی با ارتقای کیفی محتوای مجازی

استخدام اپراتور تولید در قالی سلیمان در اصفهان

آمادگی مشارکت در بومی سازی 10 محصول راهبردی شبکه ملی اطلاعات

تست کرونا برای کارمندان واکسینه نشده اپل اجباری شد

خدمات مجازی دفتر شما چه کمکی به کسب و کار شما می کند؟

واتساپ در تلاش برای ایجاد قابلیتی به منظور یافتن موقعیت مکانی کسب وکارهای مختلف

سرعت اینترنت موبایل در ایران چقدر است؟

راهنمای تعویض تاچ ال سی دی شیائومی ردمی نوت 8 پرو

ایلان ماسک: سرویس استارلینک ماه آینده میلادی از فاز بتا خارج می شود

آموزش مجازی بهتر است یا حضوری؟

سرعت اینترنت موبایل در ایران چقدر است؟

مسئول جوانی که به جوان های کشورش اعتماد نداره! + تصویر

تست کرونا برای کارمندان واکسینه نشده اپل اجباری شد

رگولاتور حریم خصوصی ایرلند درباره عینک فیس بوک ابراز نگرانی کرد

شماره 112

اکانت های مایکروسافت دیگر به پسورد نیاز ندارند

روش فعال سازی پیامک قبض گاز

استخدام جمعدار اموال و کارشناس شبکه های اجتماعی در تهران

اتصال همه مدارس شهری و بیش از 90 درصد مدارس روستایی کرمانشاه به اینترنت

استخدام مونتاژکار کابل با سرویس ایاب ذهاب، بیمه، بیمه تکمیلی در پردیس

قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز شنبه 27 شهریورماه 1400 + جدول

اتصال همه مدارس شهری و بیش از90 درصد مدارس روستایی کرمانشاه به اینترنت

متوسط جهانی سرعت اینترنت موبایل و ثابت رشد کرد

متوسط جهانی سرعت اینترنت موبایل و ثابت رشد کرد

تست کرونا برای کارمندان واکسینه نشده اپل اجباری شد

استخدام پشتیبان نرم افزار با بیمه در شرکت پارس تیام رایانه در تهران

استخدام اپراتور دستگاه CNC، مونتاژکار قالب پلاستیک و مونتاژ کار قالب فلزی

استخدام کارشناس نرم افزار در شرکت مهندسین مشاور چگالش از تهران

فیلم/ آیفون 13 در ایران کی و با چه قیمتی عرضه می شود؟

استخدام طراح سخت افزار با بیمه و پاداش در یک شرکت دانش بنیان در تهران

استخدام طراح سخت افزار با بیمه و پاداش در تهران و البرز

آیفون 13 در ایران کی و با چه قیمتی عرضه می شود؟ +فیلم

استخدام طراح نقشه کش صنعتی مسلط به کتیا با بیمه و سرویس

عرضه آفیس 2021 در تاریخ 13مهر

ببینید | آیفون 13 در ایران کی و با چه قیمتی عرضه می شود؟

استخدام 25 عنوان شغلی با بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت کاشی فیروزه مشهد

استخدام حسابدار مسلط به نرم افزار سپیدار در همدان

وبینار کاربرد نرم افزار AutoCAD در مهندسی

استخدام جوشکار CO2 و آرگون و اپراتور خمکاری و پرسکار با بیمه در البرز

طرح صیانت ار کاربران خطری برای کسب و کارهای آنلاین

طرح صیانت ار کاربران خطری برای کسب و کارهای آنلاین