مطالب مرتبط:
تشکیل ده ها پرونده تخلف در بازار سیمان خراسان رضوی
برخی تولیدکنندگان می خواهند سیمان به نرخ جهانی عرضه شود! | قطعی برق بهانه برای گرانی
آتش بس بارسلونا و نیمار | پرونده اختلافات سرانجام بسته شد
بررسی گرانی سیمان و فولاد با حضور وزیر صمت در جلسه امروز کمیسیون صنایع مجلس
رییس کمیسیون صنایع مجلس خبر داد: بررسی گرانی فولاد و سیمان با حضور وزیر صمت
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 07:002021-07-27اقتصادي

کمبود و گرانی سیمان با وجود 3 کارخانه بزرگ در همدان| 45 پرونده تخلف تشکیل شد


در حالی همدان با دارابودن سه کارخانه بزرگ سیمان نباید کمبودی برای ورود این کالا به بازار داشته باشد که این روزها نیاز استان تأمین نمی شود و کمبود و گرانی سیمان در بازار همدان مشهود است.

- " مصالح فروشان غیب و قیمت هر کیسه سیمان افزایش بیش از 200 تا 300 درصدی را به خود دید.

وضعیت تا آنجا پیش رفت که پس از جریان قطع برق در کارخانه های سیمان و فولاد، این دو صنعت با چالش قیمت و کمبود عرضه مواجه شدند حال آنکه تا قبل از قطعی برق مشکلی در این خصوص وجود نداشت.

سیمان در بازار نایاب شد و هر کیسه سیمانی که پیش از این 20 تا 24 هزار تومان خرید و فروش می شد تا قیمت هر کیسه 100 هزار تومان هم افزایش یافت از آنجا که همیشه با ایجاد هر چالشی در بازار، عده ای از گروه ها و دلالان از شرایط سو استفاده می کنند و به دنبال آن هستند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند این اتفاق تکرار شد و در حالی که در فصل ساخت و ساز و انجام عملیات عمرانی هستیم سیمان در بازار نایاب شد و هر کیسه سیمانی که پیش از این 20 تا 24 هزار تومان خرید و فروش می شد تا قیمت هر کیسه 100 هزار تومان هم افزایش یافت.

موضوع آنجا تعجب برانگیز می شود که استان همدان دارای ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه تولید سیمان است و با وجود فعالیت سه کارخانه بزرگ سیمان نباید کمبودی برای ورود این کالا به بازار داشته باشد اما این روزها نیاز استان تأمین نمی شود.

خبرنگار بازار برای بررسی وضعیت عرضه سیمان سری به مصالح فروشان زده است و با شماری از متقاضیان خرید سیمان و فروشندگان این کالا به گفتگو پرداخته که متن این گفتگوها را در ادامه می خوانید.

آقای محمدی که چندماهی است ساخت و ساز ملک خود را به صورت شراکتی آغاز کرده در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه همدان به دلیل شرایط آب و هوایی تنها در 5 تا 6 ماه از سال امکان ساخت و ساز دارد و باید از فرصت نیمه اول سال برای انجام عملیات عمرانی و ساخت و ساز بهترین بهره را برد، گفت: دوهفته گذشته در حالی که مشغول ساخت و ساز مسکن 6 واحدی بودیم به یکباره خبرهایی از کمبود سیمان در بازار بین متقاضیان و مصالح فروشان رد و بدل شد که پس از مراجعه ام به بازار صحت آنها برایم تایید شد.

حتی سیمان به قیمت کیسه ای 80 هزار تومان هم در بازار همدان پیدا نمی کردم وی با بیان اینکه عنوان می شد قطعی برق واحدهای تولید سیمان منجر به این اتفاق عجیب شده است، گفت: حتی سیمان به قیمت کیسه ای 80 هزارتومان هم در بازار همدان پیدا نمی کردم هر چند در حال حاضر برخی مغازه ها سیمان برای فروش دارند اما قیمت آنها هم نسبت به ماه گذشته 3 تا 4 برابر شده است.

وی با بیان اینکه کمبود سیمان در عملیات ساخت و ساز خلل جدی ایجاد می کند، گفت: به نظر می رسد دلالان بازار سیمان هم به دست گرفته اند وگرنه در استانی که خود از وجود کارخانه سیمان بهره مند است چرا باید با کمبود و گرانی سیمان روبرو شود.

یکی از فروشندگان سیمان نیز با بیان اینکه متأسفانه با کمبود جدی سیمان روبرو هستیم؛ گفت: کمبود در بازار باعث شده نتوانیم پاسخگوی نیازهای مردم و فعالان حوزه عمرانی باشیم ضمن اینکه کم یاب شدن سیمان باعث افزایش قیمت شده است.

بسیاری از پروژه های عمرانی نیمه تعطیل و یا تعطیل شده چراکه نبود سیمان در انجام عملیات عمرانی یعنی نبود اصلی ترین فاکتور در اجرای یک پروژه وی با بیان اینکه بسیاری از پروژه های عمرانی نیمه تعطیل و یا تعطیل شده چراکه نبود سیمان در انجام عملیات عمرانی یعنی نبود اصلی ترین فاکتور در اجرای یک پروژه، افزود: برای استانی که در تولید سیمان خودکفا است این کمبودها جای تعجب دارد.

یک کارشناس اقتصادی هم با بیان اینکه قطع برق از مهم ترین دلایل گرانی قیمت سیمان است، گفت: قطع برق کارخانه های سیمان منجر به کاهش تولید و عرضه شد بنابراین به دلیل کمبود ایجاد شده و به دلیل اینکه در بازار مصرف، نیاز متقاضیان سیمان برآورده نمی شود، افزایش قیمت طبیعی است.

بهتر بود خاموشی برق کارخانه های سیمان به طور دوره ای و نوبتی انجام می شد مرادی اروند با بیان اینکه بهتر بود خاموشی برق کارخانه های سیمان به طور دوره ای و نوبتی انجام می شد تا تولیدات با مشکل مواجه نشود، عنوان کرد: میزان برقی که به کارخانه های سیمان اختصاص یافته در حد استفاده از وسایل روشنایی، گرمایشی و سرمایشی کارخانه هاست.

وی با اشاره به اینکه شاید اگر برق کارخانه ها وصل شود حدود دو ماه طول بکشد تا التهابات ایجاد شده در این بازار کاهش پیدا کند، گفت: اگر قرار باشد این وضعیت تا پایان تابستان ادامه داشته باشد تنش بسیار بدی در بازار این کالا ایجاد می شود.

معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه سیمان به دلیل قطع برق و تصمیم کشوری که کارخانجات فولاد و سیمان را تعطیل کرد تا برق خانگی دچار محدودیت نشود به این وضعیت دچار شد؛ گفت: توقف روند تولید کارخانجات سیمان باعث کاهش عرضه ها شد.

مرتضی بیدآبادی با اینکه از طرفی این بحث با ورود و عرضه سیمان در بورس کالا همزمان شد، گفت: در بورس کالا سیمان با قیمت پایین در حال عرضه است اما قیمت پایه ای که برای سیمان در نظر گرفته شده بالاست و با قیمت بازار فاصله زیادی دارد.

قیمت مصوبی که سازمان حمایت از مصرف کننده اعلام کرده و هر کیسه سیمان را 31 هزار تومان تعیین نموده با آنچه در بورس کالا اتفاق می افتد و کیسه های 55 هزار تومان معامله می شود اختلاف دارد وی با بیان اینکه هرچند در بلندمدت این مسئله روند کاهشی و تاثیرگذار خود را در بازار خواهد داشت، گفت: در شرایط فعلی این اختلاف قیمت زیاد است و همین موضوع سبب شده قیمت مصوبی که سازمان حمایت از مصرف کننده اعلام کرده و هر کیسه سیمان را 31 هزار تومان تعیین نموده با آنچه در بورس کالا اتفاق می افتد و کیسه های 55 هزار تومان معامله می شود اختلاف داشته باشد.

عرضه روزانه 200 تن سیمان در استان همدان معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه در استان همدان سه کارخانه سیمان وجود دارد که کارخانه سیمان هگمتان و سیمان نهاوند سیمان خاکستری و مورد مصرف ساخت و ساز و عملیات عمرانی را تولید می کنند؛ گفت: روزانه 200 تن سیمان با نظارت بازرس های سازمان صنعت معدن و تجارت در مجتمع مصالح فروشان همدان با قیمت مصوب به مصرف کنندگان نهایی عرضه می شود.

بیدآبادی با بیان اینکه قیمت 55 هزار تومان قیمت حدودی کف بورس کالا است، اظهار کرد: کم بودن عرضه سبب شده تا عده ای سودجو از فرصت استفاده کرده و از آنجا که در فصل ساخت و ساز قرار داریم و به سیمان نیاز است از این فرصت سودجویی کنند.

45 پرونده در خصوص تخلفات سیمان تشکیل شده که عمده آنها مربوط به گرانفروشی بوده است معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: در شهرستان همدان و طی هفته اخیر 45 پرونده در خصوص تخلفات سیمان تشکیل شد که عمده آنها مربوط به گرانفروشی بوده است.

وی با بیان اینکه مردم باید در صورت مشاهده گرانفروشی موارد را به ما گزارش کنند؛ گفت: پرونده ها پس از تشکیل به تعزیرات حکومتی می رود و با متخلفان در صورت تکرار تخلف برخورد و واحد صنفی آنها پلمب می شود.

طبق بررسی ها صنعت سیمان 2.

5 درصد از مصرف برق کشور را به خود اختصاص می دهد که اگر مصرف برق کشور را در ایام پیک 55 هزار مگاوات در نظر بگیریم حدود 1400 مگاوات به صنعت سیمان اختصاص دارد که می توان این میزان را خیلی بهتر مدیریت کرد.

ناگفته نماند که عرضه شدن سیمان در بورس نیز باعث افزایش قیمت آن شده هرچند مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در سال 97 پیشنهاد عرضه سیمان در بورس را داد اما متأسفانه خرداد امسال در بورس عرضه شد و به مشکلات دامن زد اما با این حال می توان اوضاع بهتر از وضعیت فعلی مدیریت کرد تا هم تولیدکنندگان رای باشند و هم مصرف کنندگان اینگونه به قیمت ها معترض نباشند.


کلید واژه ها: سیمان - کارخانه - بازار - کمبود - همدان - قیمت - افزایش - پرونده تخلف - بازار همدان - تومان - خرید و فروش - گرانی - سو استفاده - آب گل آلود - فروش - هزار - چالش - بزرگ - قطعی برق - استفاده - قطع برق - گل آلود - پرونده - دلالان - شرایط - اتفاق - استان - تشکیل - مصالح - وضعیت

آخرین اخبار سرویس:
رمزگشایی از نقشه راه اوجی در صنعت نفت/ موعد تغییر پارادایم از خام فروشی به توسعه زنجیره ارزش فرارسید

ماهیگیری سنتی در رودبست بابلسر مازندران

رد یک شائبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس

واریز 17 هزار میلیارد ریال از منابع هدفمندی به حساب جهاد کشاورزی

قیمت انواع لوله فلزی در 27 شهریور 1400

مدیران رانتی سرطان فوتبال ایران

رشد257 درصدی گروه مالی سپهر صادرات

سیمان در بازار با چه قیمتی معامله می شود؟

قیمت ارزهای دیجیتال در بازار امروز 27 شهریور + جدول

آغاز فروش بلیت پرواهای اربعین با قیمت مصوب

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 27 شهریور 1400

واردات خودرو های لوکس برای خواص! | طرح مجلس بازار خودرو را آرام نمی کند

ارزش روز سهام عدالت، 27 شهریور 1400

هات زغال خط تولید دستگاه زغال فشرده

تور کیش از مشهد، دومین تور پرطرفدار کیش در ایران

علی وحدت : هدف از برگزاری «استان آپ» توسعه خدمات و عدالت در توزیع آن است

جذب صد در صدی سهمیه خط اعتباری مکانیزاسیون در شوشتر

رتبه نخست کلات در واکسیناسیون کرونا بین شهرستانهای خراسان رضوی

بازدید« مخبر» از میدان میوه و تره بار جرقه ای برای کاهش قیمت در بازار

استان تهران ظرفیت واکسیناسیون روزانه 800 هزار دوز دارد

بازار ارز دیجیتال امروز 27 شهریور 1400+ تحلیل و اخبار

نحوه ثبت نام غیر حضوری وام بازنشستگان

نوسان قیمت ها در بازار طلا و سکه | جدیدترین نرخ طلا و سکه در 27 شهریور 1400

خط لوله حدفاصل مخازن 16 تا 18 پایانه خارک نوسازی شد

طراحی وب سایت در شیراز

تفاوت سینوفارم وارداتی هلال احمر و بخش خصوصی چیست؟

آیا پایانی بر گرانی محصولات لبنی هست؟

شوک بازار ارز به بازار مسکن/ خانه ارزان می شود

ریزش دوباره ارزهای دیجیتال

بلیت مترو تهران گران می شود؟

انجام موفق و همزمان عملیات تعمیراتی در سکوی ایلام

رکورد جدید خروج کالای اساسی از بندر امام (ره)/ 2877 کامیون در یک روز بارگیری کردند

آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار امروز 1400/06/27

ثبات نرخ ارز در بازار؛ دلار 26 هزار و 761 تومان است

28 کارمند خراسان شمالی بر اثر کرونا جان باختند

رکورد خروج روزانه 72 هزار تن کالای اساسی از بندرامام

عرضه سیمکارت های دائمی و اعتباری همراه اول ویژه جوانان و دانشجویان

قیمت جهانی نفت امروز 1400/06/27

سریع ترین و پرشتاب ترین خودروهای برقی جهان در سال 2021

حال ناخوش بازار 900 ساله شهرضا/ تصاویر

زالی: آمار فوتی های کرونا در تهران این هفته دو رقمی می شود

صورت مالی بانک ملی منتشر شد

کالاهای فیک خارجی چگونه به امین حضور می رسند؟ | ماجرای عرضه تولیدات زیرپله ای داخلی در بانه

قیمت دلار یورو و لیر ترکیه امروز 27 شهریور 1400

تکلیف تقاطع غیرهمسطح «شهید سلیمانی» بوشهر مشخص شد

اطلاعیه شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران درباره توزیع برنج در کشور

سرانه مطالعه در ایرانی : روزی 16 دقیقه و 32 ثانیه

درباره راه اندازی حرفه کارواش با آب و نانو

با خروج تهران از وضعیت قرمز دورکاری کارمندان لغو می شود؟

چراغ قرمز بورس در نخستین روز هفته

انرژی مهمترین مشکل سیمان کشور/ 110 هزار تن سیمان عرضه شد

اجرای طرح ملی پایش و غربالگری در زندان های خوزستان

سهم 5 درصدی واردات در بازار خودرو/شورای نگهبان طرح ساماندهی خودرو را تأیید می کند؟

140هزار میلیارد ریال صرف طرح های آبرسانی می شود

تبادل نیروی کار ماهر و متخصص بین دو کشور ایران وتاجیکستان

رویترز: تحریم ها، صادرات بنزین ایران را رونق داد/ افزایش 600 درصدی صادرات در سال 2020

نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید

آیا خاموشی ها در پاییز ادامه خواهد داشت؟

چگونگی خرید برنج از بورس کالا

ضرر 10 میلیارد ریالی به فرودگاه اراک در دوران کروتا

حال ناخوش بازار 900 ساله شهرضا

اعلام قیمت بلیت اربعین در روز های 27 و 28 شهریور 1400

قیمت سکه 27 شهریور 1400 به 11 میلیون و 770 هزار تومان رسید

21 مدرسه در استان کرمانشاه به بهره برداری می رسد

کاهش بیماران کرونایی بستری در قزوین

آخرین قیمت انواع لپ تاپ در بازار امروز 27 شهریور

نحوه پیگیری صدور کارت هوشمند سوخت

مزایا و معایت تارا در پیست آزادی| ستاره ایران خودرو چگونه عملکردی دارد؟

محکومیت «تعلیق کارت بازرگانی و عودت ارز» برای شرکت متخلف در خوزستان

بررسی مهمترین چالش مدیریت جدید سازمان تامین اجتماعی

رمزارزها در شرایط تحریمی به کشور کمک می کنند

چرا وام های بانکی فسادزا می شوند؟

رقم واقعی قدرت خرید هر خانوار ایرانی در ماه

گزینه نهایی برای نشستن در بانک مرکزی چه کسی خواهد بود؟

مخبر: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

افت شدید ذخایر آب در سد های تهران/ تصاویر

قیمت خودرو های سایپا امروز 1400/6/27

قرنطینه کرونایی در ویتنام قیمت قهوه را افزایش داد

رشد 211 درصدی حق بیمه آتش سوزی نوین در پنج ماه نخست سال

عرضه بلیت پروازهای اربعین در گرو دریافت اطلاعات زوار/فروش آغاز نشد

وزارت برنامه ریزی عراق: جمعیت کشور در سال 2030 به 50 میلیون می رسد

شاخص بورس پرواز میکند!؟

ریزش 37 هزار و 991 واحدی شاخص بورس

قیمت سکه و ارز در بازار 1400/06/27/ بازار ارز صعودی شد

ارزش سهام عدالت امروز 27 شهریور 1400

نفوذ ادامه دار مافیای واردات در جهادکشاورزی و مجلس| چگونگی احیای یک میلیون هکتار زمین کشاورزی

کرونا شکاف طبقاتی را آشکارتر کرد

چرا میوه دوباره گران شد؟

قبوض آب در روستاهای کاشان جنجال به پا کرد

قیمت جهانی طلا امروز 1400/06/27

قیمت جهانی نفت امروز 1400/06/27

123 میلیارد تسهیلات رونق تولید در بابل پرداخت شد

قیمت روز گوشی موبایل امروز؛ 27 شهریور

اجرای 132 هزار طرح اشتغالزا در کشور/ ایجاد 8 هزار شغل

طرح هادی در 14 روستای چرداول اجرایی می شود

سوالات مهم در آزمون های شغلی چیست؟

نفوذ ادامه دار مافیای واردات در جهادکشاورزی و مجلس| چگونگی احیا یک میلیون هکتار زمین کشاورزی

تاکید ایران و روسیه بر همکاری های بانکی

کشاورزان پیرانشهری از نحوه برداشت چغندر و خرید محصول گلایه مند هستند

کمبود و گرانی سیمان با وجود 3 کارخانه بزرگ در همدان| 45 پرونده تخلف تشکیل شد

کمبود و گرانی سیمان با وجود 3 کارخانه بزرگ در همدان| 45 پرونده تخلف تشکیل شد