مطالب مرتبط:
توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها
افزایش 300 درصدی کشتار دام مولد در خراسان رضوی
افزایش 300درصدی کشتار دام مولد در خراسان رضوی
دام پیک پنجم برای کودکان
پرداخت تسهیلات حمایتی جهت توسعه کشت گیاهان دارویی در یزد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 02:302021-07-26سياسي

توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها


ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: مشهد می تواند به منطقه ای شاخص برای زمین گردشگری یا ژئوتوریسم تبدیل شود اما متاسفانه برنامه مشخصی برای توسعه این امر در منطقه وجود ندارد.

- مژگان ثابت تیموری در گفت وگو با ایسنا به بررسی قابلیت های ژئوتوریسمی خراسان رضوی پرداخت و اظهار کرد: ژئوتوریسم یا زمین گردشگری بیش از 100 سال است که در کشورهایی مانند انگلیس و استرالیا مورد توجه قرار گرفته است.

این کشورها به عنوان کشورهای پیشرو در این زمینه قالب علمی و ساختارمند خود را پیدا کرده اند.

وی افزود: در حال حاضر نیز در کشور محققان برجسته ای وجود دارند که همکاری آن ها با نهادهای بین المللی مانند یونسکو و اساتید مرتبط این حوزه، غنای دانش ژئوتوریسم را در کشور افزایش داده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی ادامه داد: در حال حاضر فلات ایران به دلیل جوان بودن و ویژگی های خاص زمین شناسی، یکی از شاخص ترین مناطق برای دیدن تغییرات زمین شناختی است.

مشهد و به عبارت بهتر دشت مشهد نیز در همین محدوده قرارگرفته است، البته با وجود این قابلیت در خراسان رضوی به این مسئله آنچنان که باید توجه نشده و هنوز برنامه مشخصی برای توسعه زمین گردشگری یا ژئوتوریسم در منطقه وجود ندارد.

ثابت تیموری خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال های اخیر با پیگیری های انجام شده و همین طور برگزاری دوره های آموزش راهنمایان زمین گردشگری با مجوز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توسط جهاد دانشگاهی باعث شد این فضا شکل دیگری به خود بگیرد.

وی عنوان کرد: البته باید گفت که هدف از این کار جلب توجه کارشناسان و سرمایه گذاران حوزه معدن و زمین شناختی به این مسئله بوده است و در ارتباط با این موضوع سخنرانی هایی نیز انجام شد و تا حدودی در حوزه توسعه زمین گردشگری آگاهی بخشی صورت گرفت، همچنین در این راستا به قابلیت ها و خصوصیات ویژه زمین شناختی و ویژگی های معدنی استان و مشهد که از آن به عنوان جاذبه زمین شناختی یاد می شود، پرداخته شد.

معادن پتانسیل های زیادی برای جذب گردشگر و کسب درآمد دارند عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی ادامه داد: در جلسات آگاهی بخشی، سعی شد تا به معادن صرفا به عنوان یک موهبت طبیعی قابل برداشت در حوزه معدن توجه نشود و از پتانسیل های آن برای جذب گردشگر و کسب درآمد استفاده شود.

در گذشته از معادن و مناطق مختلف زمین شناختی بازدیدهای علمی و آموزشی انجام می گرفت که متاسفانه در قالب گردشگری عام نبوده است.

ثابت تیموری ابراز کرد: با توجه به اینکه دشت مشهد از جاذبه های زمین شناختی زیادی برخوردار است میزان توجهات علاقه مندان به آموزش راهنمایان زمین گردشگری در خانه معدن، سازمان نظام مهندسی معدن و مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به گذشته که اطلاعات خاصی در این حوزه وجود نداشت، بیشتر شد.

وی اضافه کرد: البته موضوعی که در این قسمت کمی روند کار را کند کرد این بود که افراد بازدیدکننده، مناظر طبیعی مرتبط با زمین را در قالب اکوتوریسم و طبیعت گردی و زمین را جدای از طبیعت و موجودات زنده پیرامون یا روی آن می دانستند، بنابراین آن را در حوزه اکوتوریسم و طبیعت گردی قرار می دادند.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی بیان کرد: از زمانی که این علم به ایران و همین طور به خراسان ورود پیدا کرد و در افراد علاقه مند شناخت لازم پیدا شد، بحث زمین را جدای از مباحث موجودات زنده روی آن قرار دادند و اخیرا تورهای مناسب و تعریف شده ای برگزار می شود که با اقبال خوبی از سوی مردم روبه رو شده است.

ثابت تیموری ادامه داد: به عنوان مثال دره شمخال به عنوان یک جاذبه زمین شناختی بسیار زیبا که مرتبط با حوزه زمین، آب و طبیعت غیر زنده است برای بسیاری از مردم جالب توجه بوده و تنها طی کردن مسیر رسیدن به این دره، دیدن منظره زیبای داخل آن و دیدن فضای منحصر به فرد لایه های زمین برای مردم بسیار جذاب خواهد بود.

غار مغان یکی از زیباترین مقاصد ژئوتوریسمی استان وی تشریح کرد: مواردی چون کوه ها، آبشارها، دره ها و دست کندهایی چون انواع معادن فعال و غیرفعال، غارهای متنوعی وجود دارد که یکی از جاذبه های مهم زمین شناختی در اطراف و داخل مشهد به شمار می آیند.

یکی از کهن ترین این غارها که برای علاقه مندان بازدیدکننده بسیار جذاب بوده، غار مغان واقع در کوه های خلج در جنوب شرق مشهد است و از گذشته های بسیار دور و بیش از 50 سال گذشته مقصد سفر و بازدید علاقه مندان بوده است.

مسیر بسیار زیبا و چشم انداز طبیعی پیرامون آن، وجود ستون های آهکی منحصر به فرد درون آن حتی بدون آگاهی از کلید واژه زمین گردشگری نیز این غار را مقصد جذاب سفر به درون زمین قرارداده است.

غار مغان لزوم تربیت راهنمایان و مفسران ژئوتوریسم جهت استفاده در تورهای گردشگری عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه این روزها آگاهی مردم نسبت به این مسئله بیشتر شده است، اظهار کرد: نیاز است تا راهنمایان متخصص و مفسران زمین گردشگری تربیت و از آن ها در برگزاری تورهای ژئوتوریسمی استفاده شود و به اصطلاح در دستور کار دفاتر خدمات مسافرتی قرار گیرند تا علاقه مندان شرکت کننده در این تورها علاوه بر بازدید از جاذبه های بصری، اطلاعات زمین شناسی بیشتر و مستندی نیز دریافت کرده و سفری هدفمندتر را تجربه کنند.

آن ها درک می کنند که عملا ساختار این زمین ساخت یا جاذبه زمین شناسی به چه ترتیب بوده و در چه تاریخی شکل گرفته است.

به واقع دشت مشهد به عنوان یکی از دشت های جذاب برای علاقه مندان به حوزه زمین شناسی و زمین گردشگری مطرح است که می توان انواع سنگ های رسوبی، آبرفتی، آتشفشانی و جاذبه های مرتبط با سازندهای زمین شناختی را در اطراف آن مشاهده کرد.

ثابت تیموری در خصوص برقراری ارتباط بین زمین گردشگری با سایر حوزه های گردشگری و برگزاری تورهایی از این دست خاطرنشان کرد: این موضوع به ترکیب تور و افراد شرکت کننده در آن بستگی دارد؛ در تور برگزار شده باید سلیقه افراد شناسایی شود و بر اساس ذائقه مشتری، تورهای زمین شناختی از تورهای عمومی تفکیک و برای تامین رضایت گردشگران خاص تورهای ترکیبی فراهم شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر خانه معدن همچنین در حال پیگیری است تا بتواند معادن متروکه، فعال و  نیمه متروکه خود را برای استفاده ای بهینه و دوگانه به کار گیرد، به این معنی که در زمینه استخراج کانسارها و منابع معدنی نیز در زمینه زمین گردشگری و گردشگری معدن مورد بهره برداری قرار گیرند.

استفاده از معادن به این شیوه قابل ارزش است؛ چراکه سرمایه گذار در دوره غیرفعال بودن معدن می تواند از این راه درآمدزایی داشته باشد.

پارک کوهسنگی یکی از جاذبه های زمین گردشگری مشهد است عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی پارک کوهسنگی را به عنوان یکی از جاذبه های مهم زمین شناختی مشهد معرفی و اظهار کرد: پارک کوهسنگی یکی از جاذبه های مهم مرتبط با زمین گردشگری در دل شهر مشهد است که به صورت یک سازه زمین شناسی جذاب و خارج شده از دل زمین  به صورت سنگی یک پارچه در میانه دشت مشهد نمایان است.

ممکن است افرادی که تا امروز از آن دیدن کرده اند از زاویه زمین شناسی به آن توجه نکرده باشند و این در صورتی است که این منطقه تاریخ زمین و تاریخ تمدن انسان را نیز به ما معرفی می کند.


کلید واژه ها: پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی - ژئوتوریسم - گردشگری - جهاد دانشگاهی - عضو هیات علمی - خراسان رضوی - کشور - خراسان - کشورها - هیات علمی - پژوهشکده - عضو هیات - دانش - زمین - علمی - توسعه - منطقه - ایسنا - بین المللی - هیات - جهاد - رضوی - استرالیا - گفت وگو - برنامه - قابلیت - اساتید - محققان - افزایش - تیموری

آخرین اخبار سرویس:
بعد از تالاب انزلی نوبت به پارک ملی بوجاق رسید/ ایجاد حریق در 7 هکتار از پارک ملی بوجاق

با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ های طرح منزوی سازی ایران شکست خورد

اربعین به همگان آموخت که اتحاد و انسجام واقعی شدنی است

بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

احیای تمدن اسلامی با بهره گیری از هدایت های رهبر معظم انقلاب

بیانیه وزارت خارجه در خصوص روند عضویت ایران در سازمان شانگهای

گسترش اربعین سبب پایان صهیونیزم می شود

​عبدالملکی در دیدار با وزیر تندرستی تاجیکستان اعلام آمادگی کرد: همکاری در تمام حوزه های مشترک به ویژه حمایت های اجتماعی

ظرفیت های تخصصی را برای هماهنگی با دبیرخانه سازمان شانگهای به کار می گیریم

اقدام طلبه معترض در فضای مجازی فرافکنی و تشویش اذهان عمومی است

مولفه های راهبردی عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای

ماجرای استعفای دبیر کمیته علمی کرونا/ چرا وزیر پاسخ نامه را نداد

جدید ترین رنگ بندی کرونا در کشور

تبعات منفی کرونا در ارتباط با همسالان ورشد مهارت های اجتماعی نوجوانان

35 نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان زنجان افزوده شده است

خودکشی معلم گراشی به خاطر سایت های شرط بندی

بیانیه وزارت خارجه درباره عضویت ایران در سازمان شانگهای

صالحی: ایجاد ارتباطی نزدیک و صادقانه با مردم راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

خروج خراسان شمالی از وضعیت قرمز کرونایی

شماره جدید نشریه دفتر رهبرانقلاب با عنوان مقتدر بر پهنه اطلس

توییت خطیب زاده درباره ارسال محموله بزرگ واکسن از اتریش به ایران

تیزر آیین کلنگ زنی سه طرح عظیم فولاد خوزستان

انتشار شماره 306 خط حزب الله با عنوان « مقتدر بر پهنه اطلس»

تصویری حیرت انگیز و نادر از شکار شدن یک تمساح توسط دو پلنگ

ویدئو/ شوهر بهاره رهنما با هواپیمای شخصی سر مزار مادرش رفت!

لزوم واردات کنترل شده برنج/ مراقب قشر آسیب پذیر باشیم

رییسی: عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

یک میلیون دز واکسن کرونا از اتریش در راه ایران است

بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص روند عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای

واکسیناسیون سربازان

بیانیه وزارت امور خارجه ایران پس از عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای 

رویکرد مراجعات مردمی در دولت جدید/ ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

رییس شورای شهر بوشهر: عوارض ساختمانی در این شهر کاهش می یابد

توجه به فقرا از نگاه قرآن

تلاش برای حفظ شأن جهانی اصفهان، با نگاه فرهنگی

تولیت آستان قدس رضوی: عرصه کمک به محرومان جای خط کشی نیست

مراحل حقوقی، فنی و اداری عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای آغاز شد

ظرفیت های تخصصی را برای هماهنگی با دبیرخانه شانگهای بکار می گیریم

«ایمنی دورگه» شیوه ای بالقوه برای خاموش کردن پاندمی کرونا

زمان دیدار رهبر انقلاب با قهرمانان المپیک و پارالمپیک

رییسی: روابط تهران و ایروان همواره دوستانه و سازنده بوده است

تقاضا برای واکسن برکت در خراسان جنوبی زیاد است

آیت الله رییسی: باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود

ماموریت سازمان ملل در افغانستان 6 ماه تمدید شد

ایجاد ارتباط نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

قدردانی خطیب زاده از اتریش در پی اهدای واکسن کرونا به ایران

بیانیه وزارت خارجه درباره روند عضویت ایران در شانگهای

9 شهر کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی

آیت الله رییسی: روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود

توسعه همکاری های قضایی، محور دیدار وزیر دادگستری با مقامات قضایی تاجیکستان

عکس | تغییر نام وزارات امور زنان افغانستان توسط طالبان

تصویری از شهید سلیمانی در جمع دانش آموزان دبیرستان سپاه خوزستان

لزوم واردات کنترل شده برنج/ مراقب قشر آسیب پذیر باشیم

ایجاد ارتباط نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

توییت امیرعبداللهیان پس از عضویت ایران در شانگهای

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

با داشتن نگاه فرهنگی، شأن جهانی اصفهان را حفظ کنیم

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

تسلیت قالیباف به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

ظرفیت های تخصصی را برای هماهنگی با دبیرخانه سازمان شانگهای بکار می گیریم

رییسی: نباید نسخه تجویز شده غربی ها را برای مشکلاتمان اجرا کنیم

باید دید: برگزیده ی اخبار امروز

پیام تبریک وزیرخارجه بنین به امیرعبداللهیان

رییسی: نباید نسخه تجویز شده غربی ها را برای مشکلات خودمان اجرا کنیم

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه تاجیکستان به رییسی

تمدید ماموریت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان

حمله هکری به سیستم رای گیری الکترونیکی در روسیه

برگزاری کارگاه های سبک زندگی اسلامی در ازنا

اعتراض علی ضیا به کمبود واژه ها / حرف دل ضیا + عکس

زیارت به معنای احترام گذاشتن است، نه پرستیدن

رییسی: عنوان طلبگی را به دکترا ترجیح می دهم

وزارت امور خارجه: دیپلماسی فعالی را برای تقویت مناسبات با دستگاه های دیپلماسی کشورهای عضو شانگهای به کار می گیریم

خطیب زاده: عضویت ایران در شانگهای پیشرانی مهم برای سیاست خارجی آسیامحور ماست

آغاز واکسیناسیون افراد بالای 18 سال استان تهران از سه شنبه هفته آینده

ماجرای اربعین ظرفیت گفت و گوی شیعیان با دنیا را دارد

واکنش رییسی به اعطای دکتری افتخاری | عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

تسلیت امام جمعه تبریز در پی درگذشت مادر شهید عبدی قویدل

جریان اصلاحات دچار سکته راهبردی شده است / هشدار مسجدی به زوار ایرانی درباره کردستان عراق / واکنش برادر رییس دولت اصلاحات به درخواست محاکمه روحانی / امام جمعه یاسوج: از هر خانواده ای دو فرزند متولد شود

درخواست های مردمی در سفرهای استانی رییس جمهور سریعاً پیگیری می شود

«آرام جعفری» چهره دیگرش را نشان داد/ عکس

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

حمله هکری به سیستم رای گیری الکترونیکی روسیه

از قرن سوم هجری شیعیان حَمَله علوم بوده اند

ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

دومین روز سفر رییس جمهور کشورمان به تاجیکستان

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

سخنرانی آیت الله رییسی در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

گزارشی از برگزاری روز نخست مدرسه تابستانی شبهه پژوهی «از عاشورا تا اربعین»

رمزگشایی از کتاب «راز سر به مهر»؛ ناگفته هایی از مذاکرات هسته ای و برجامی - 18/ از نگرانی روس ها در مورد توافق ایران با غرب تا مکالمه مهم عباس عراقچی و ریابکوف

باید با نگاه فرهنگی، شأن جهانی اصفهان را حفظ کنیم

آیا لاغر شدن ما را قد بلندتر می کند؟

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

شازده کوچولوی پنجشیر را ببینید!

عارف و خاتمی هم می آمدند، شانس پیروزی نداشتیم/ روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت

رییسی دکترا گرفت

استخدام نگهبان و نیروی خدمات آقا و خانم

اظهارات عجیب قاضی زاده درباره دارایی های بنیاد شهید

ضرورت تقویت روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان

تحریم آمریکا علیه چند شخص به اتهام ارتباط با حزب الله و نیروی قدس سپاه

توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها

توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها