مطالب مرتبط:
توسعه حوزه علمیه خراسان شمالی نتیجه سفر رهبر انقلاب به استان است
افزایش 300 درصدی کشتار دام مولد در خراسان رضوی
افزایش 300درصدی کشتار دام مولد در خراسان رضوی
دام پیک پنجم برای کودکان
پرداخت تسهیلات حمایتی جهت توسعه کشت گیاهان دارویی در یزد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 00:252021-07-26سياسي

توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها


عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: مشهد می تواند به منطقه ای شاخص برای زمین گردشگری یا ژئوتوریسم تبدیل شود اما متاسفانه برنامه مشخصی برای توسعه این امر در منطقه وجود ندارد.

- مژگان ثابت تیموری در گفت وگو با ایسنا به بررسی قابلیت های ژئوتوریسمی خراسان رضوی پرداخت و اظهار کرد: ژئوتوریسم یا زمین گردشگری بیش از 100 سال است که در کشورهایی مانند انگلیس و استرالیا مورد توجه قرار گرفته است.

این کشورها به عنوان کشورهای پیشرو در این زمینه قالب علمی و ساختارمند خود را پیدا کرده اند.

وی افزود: در حال حاضر نیز در کشور محققان برجسته ای وجود دارند که همکاری آن ها با نهادهای بین المللی مانند یونسکو و اساتید مرتبط این حوزه، غنای دانش ژئوتوریسم را در کشور افزایش داده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی ادامه داد: در حال حاضر فلات ایران به دلیل جوان بودن و ویژگی های خاص زمین شناسی، یکی از شاخص ترین مناطق برای دیدن تغییرات زمین شناختی است.

مشهد و به عبارت بهتر دشت مشهد نیز در همین محدوده قرارگرفته است، البته با وجود این قابلیت در خراسان رضوی به این مسئله آنچنان که باید توجه نشده و هنوز برنامه مشخصی برای توسعه زمین گردشگری یا ژئوتوریسم در منطقه وجود ندارد.

ثابت تیموری خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال های اخیر با پیگیری های انجام شده و همین طور برگزاری دوره های آموزش راهنمایان زمین گردشگری با مجوز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توسط جهاد دانشگاهی باعث شد این فضا شکل دیگری به خود بگیرد.

وی عنوان کرد: البته باید گفت که هدف از این کار جلب توجه کارشناسان و سرمایه گذاران حوزه معدن و زمین شناختی به این مسئله بوده است و در ارتباط با این موضوع سخنرانی هایی نیز انجام شد و تا حدودی در حوزه توسعه زمین گردشگری آگاهی بخشی صورت گرفت، همچنین در این راستا به قابلیت ها و خصوصیات ویژه زمین شناختی و ویژگی های معدنی استان و مشهد که از آن به عنوان جاذبه زمین شناختی یاد می شود، پرداخته شد.

معادن پتانسیل های زیادی برای جذب گردشگر و کسب درآمد دارند عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی ادامه داد: در جلسات آگاهی بخشی، سعی شد تا به معادن صرفا به عنوان یک موهبت طبیعی قابل برداشت در حوزه معدن توجه نشود و از پتانسیل های آن برای جذب گردشگر و کسب درآمد استفاده شود.

در گذشته از معادن و مناطق مختلف زمین شناختی بازدیدهای علمی و آموزشی انجام می گرفت که متاسفانه در قالب گردشگری عام نبوده است.

ثابت تیموری ابراز کرد: با توجه به اینکه دشت مشهد از جاذبه های زمین شناختی زیادی برخوردار است میزان توجهات علاقه مندان به آموزش راهنمایان زمین گردشگری در خانه معدن، سازمان نظام مهندسی معدن و مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به گذشته که اطلاعات خاصی در این حوزه وجود نداشت، بیشتر شد.

وی اضافه کرد: البته موضوعی که در این قسمت کمی روند کار را کند کرد این بود که افراد بازدیدکننده، مناظر طبیعی مرتبط با زمین را در قالب اکوتوریسم و طبیعت گردی و زمین را جدای از طبیعت و موجودات زنده پیرامون یا روی آن می دانستند، بنابراین آن را در حوزه اکوتوریسم و طبیعت گردی قرار می دادند.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی بیان کرد: از زمانی که این علم به ایران و همین طور به خراسان ورود پیدا کرد و در افراد علاقه مند شناخت لازم پیدا شد، بحث زمین را جدای از مباحث موجودات زنده روی آن قرار دادند و اخیرا تورهای مناسب و تعریف شده ای برگزار می شود که با اقبال خوبی از سوی مردم روبه رو شده است.

ثابت تیموری ادامه داد: به عنوان مثال دره شمخال به عنوان یک جاذبه زمین شناختی بسیار زیبا که مرتبط با حوزه زمین، آب و طبیعت غیر زنده است برای بسیاری از مردم جالب توجه بوده و تنها طی کردن مسیر رسیدن به این دره، دیدن منظره زیبای داخل آن و دیدن فضای منحصر به فرد لایه های زمین برای مردم بسیار جذاب خواهد بود.

غار مغان یکی از زیباترین مقاصد ژئوتوریسمی استان وی تشریح کرد: مواردی چون کوه ها، آبشارها، دره ها و دست کندهایی چون انواع معادن فعال و غیرفعال، غارهای متنوعی وجود دارد که یکی از جاذبه های مهم زمین شناختی در اطراف و داخل مشهد به شمار می آیند.

یکی از کهن ترین این غارها که برای علاقه مندان بازدیدکننده بسیار جذاب بوده، غار مغان واقع در کوه های خلج در جنوب شرق مشهد است و از گذشته های بسیار دور و بیش از 50 سال گذشته مقصد سفر و بازدید علاقه مندان بوده است.

مسیر بسیار زیبا و چشم انداز طبیعی پیرامون آن، وجود ستون های آهکی منحصر به فرد درون آن حتی بدون آگاهی از کلید واژه زمین گردشگری نیز این غار را مقصد جذاب سفر به درون زمین قرارداده است.

غار مغان لزوم تربیت راهنمایان و مفسران ژئوتوریسم جهت استفاده در تورهای گردشگری عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه این روزها آگاهی مردم نسبت به این مسئله بیشتر شده است، اظهار کرد: نیاز است تا راهنمایان متخصص و مفسران زمین گردشگری تربیت و از آن ها در برگزاری تورهای ژئوتوریسمی استفاده شود و به اصطلاح در دستور کار دفاتر خدمات مسافرتی قرار گیرند تا علاقه مندان شرکت کننده در این تورها علاوه بر بازدید از جاذبه های بصری، اطلاعات زمین شناسی بیشتر و مستندی نیز دریافت کرده و سفری هدفمندتر را تجربه کنند.

آن ها درک می کنند که عملا ساختار این زمین ساخت یا جاذبه زمین شناسی به چه ترتیب بوده و در چه تاریخی شکل گرفته است.

به واقع دشت مشهد به عنوان یکی از دشت های جذاب برای علاقه مندان به حوزه زمین شناسی و زمین گردشگری مطرح است که می توان انواع سنگ های رسوبی، آبرفتی، آتشفشانی و جاذبه های مرتبط با سازندهای زمین شناختی را در اطراف آن مشاهده کرد.

ثابت تیموری در خصوص برقراری ارتباط بین زمین گردشگری با سایر حوزه های گردشگری و برگزاری تورهایی از این دست خاطرنشان کرد: این موضوع به ترکیب تور و افراد شرکت کننده در آن بستگی دارد؛ در تور برگزار شده باید سلیقه افراد شناسایی شود و بر اساس ذائقه مشتری، تورهای زمین شناختی از تورهای عمومی تفکیک و برای تامین رضایت گردشگران خاص تورهای ترکیبی فراهم شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر خانه معدن همچنین در حال پیگیری است تا بتواند معادن متروکه، فعال و نیمه متروکه خود را برای استفاده ای بهینه و دوگانه به کار گیرد، به این معنی که در زمینه استخراج کانسارها و منابع معدنی نیز در زمینه زمین گردشگری و گردشگری معدن مورد بهره برداری قرار گیرند.

استفاده از معادن به این شیوه قابل ارزش است؛ چراکه سرمایه گذار در دوره غیرفعال بودن معدن می تواند از این راه درآمدزایی داشته باشد.

پارک کوهسنگی یکی از جاذبه های زمین گردشگری مشهد است عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی پارک کوهسنگی را به عنوان یکی از جاذبه های مهم زمین شناختی مشهد معرفی و اظهار کرد: پارک کوهسنگی یکی از جاذبه های مهم مرتبط با زمین گردشگری در دل شهر مشهد است که به صورت یک سازه زمین شناسی جذاب و خارج شده از دل زمین به صورت سنگی یک پارچه در میانه دشت مشهد نمایان است.

ممکن است افرادی که تا امروز از آن دیدن کرده اند از زاویه زمین شناسی به آن توجه نکرده باشند و این در صورتی است که این منطقه تاریخ زمین و تاریخ تمدن انسان را نیز به ما معرفی می کند.

پارک کوهسنگی ثابت تیموری افزود: اگر داستان شکل گیری آثار زمین شناختی برای گردشگران به خوبی تفسیر شود قطعا برای آن ها جذاب خواهد بود و ورود گردشگران متنوعی را به این محدوده ها موجب خواهد شد.

کوه های اطراف مشهد مانند پارک خورشید و کوه پارک، خود یک جاذبه زمین شناختی است که حضور مفسران و کارشناسان مرتبط با حوزه زمین گردشگری را می طلبد؛ بررسی این موضوعات علاوه بر اشتغال زایی می تواند جذابیت بازدید از آن مناطق را نیز افزایش دهد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی - ژئوتوریسم - گردشگری - جهاد دانشگاهی - عضو هیات علمی - کشور - کشورها - هیات علمی - پژوهشکده - عضو هیات - خراسان - دانش - زمین - علمی - خراسان رضوی - توسعه - منطقه - بین المللی - هیات - جهاد - استرالیا - گفت وگو - برنامه - قابلیت - اساتید - محققان - افزایش - تیموری - انگلیس - همکاری

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ غریب آبادی به موضوع تجهیزات نظارتی آژانس

آیا سایر افراد هم می توانند، واکسن دانش آموزی دریافت کنند؟

ساخت اپلیکیشن اینستاگرام کودکان متوقف شد

علی لندی یاد 36 هزار شهید دانش آموز را زنده کرد

نقش ترکیه در جنگ قره باغ؟

فال حافظ / خیال روی تو در هر طریق همره ماست

دکتر ذوالقدر هیچ حسابی در شبکه های اجتماعی ندارد

واردات 5000 خودرو برای جانبازان از طریق مناطق آزاد

چرا فکر می کنیم قدیم همه چیز بهتر بود؟

چرا فکر می کنیم قدیم همه چیز بهتر بود؟

چرا مضطرب می شویم؟

باج سبیل گرفتن چگونه مرسوم شد؟

استخدام کارآموز فارغ التحصیل الکترونیک، منشی و نیروی خدمات در تهران

برگزاری نشست های بصیرتی برای خواهران طلبه لرستانی

جزییات کامل روند بیماری تا احیای ناموفق علامه حسن زاده آملی از زبان دکتر آسوری

باج سبیل گرفتن چگونه مرسوم شد؟

زباله گردی در شان پایتخت نیست

پس لرزه های گزارش گروسی علیه ایران

حسین قربانزاده ،انتخاب پرحاشیه وزیر اقتصاد/ رییس جدید سازمان خصوصی سازی کیست؟

قدردانی صمیمانه فرزند آیت الله حسن زاده آملی از حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع معظم له

توزیع 300 بسته کمک مومنانه در بین نیازمندان خلخالی

اربعین باعث ماندگاری و ثبات انسان ها می شود/ علامه حسن زاده برای جامعه ما یک پدر مهربان بود

افتتاح 145 پروژه محرومیت زدایی با اعتبار 60 میلیارد تومان توسط سپاه در مازندران

تست شخصیت شناسی متفاوتی نسبت به سایر تست ها

اولین قدم برای تصمیم گیری درباره ازدواج

عزاداری عاشقان اباعبدالله الحسین علیه السلام در اربعین حسینی

پیام تسلیت حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پی درگذشت آیت الله حسن زاده آملی

عزاداری زائران حسینی در حرم مطهر سیدالشهدا (علیه السلام)

راه اندازی بیست و دومین مرکز واکسیناسیون سپاه در ساری

ماجرای یک عنایت خاص که علامه را ذوالفنون کرد +جزییات

ارتش ایستگاه تشخیص سریع کرونا در شلمچه و چذابه مستقر کرد

آیین تجلیل از 60 رزمنده دفاع مقدس شهرستان آبادان برگزار شد

رهبر انقلاب: اگر بخواهم با زبان روضه بگویم روز اربعین زینب کبری (سلام الله علیها) به امام حسین (علیه السلام) گزارش کار داد

ساخت اپلیکیشن اینستاگرام کودکان متوقف شد

عواملی که موجب هراس از تاهل می شوند

تفاهم نامه بنیاد شهید و شورای عالی مناطق آزاد برای توسعه طرح های اشتغال زایی جانبازان

عزاداری زائران حسینی در حرم مطهر سیدالشهدا(علیه السلام)

پیام تسلیت شورای نگهبان درپی درگذشت مرحوم مهدی هادوی

مدال بین المللی ایثار و شجاعت برای شهید علی لندی

شایع ترین گلایه زنان از شوهر شان در زندگی زناشویی چیست؟

روضه جانسوز حجت الاسلام پناهیان در صحن عقیله؛ حضرت زینب بعد از بازگشت به مدینه دیگر گریه نکرد...

ممانعت از دسترسی به تاسیسات کرج نقض پادمانی نیست

استخدام کارشناس مناقصات در یک شرکت مهندسین مشاور در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت دنیا پخش در حوالی پارک ساعی

نقل روایت جالبی از امام رضا(علیه السلام) توسط حجت الاسلام پناهیان

با انتشار افکار صحیح در فضای مجازی به معنای واقعی کلمه جهاد کنید

دبیر  مجمع تشخیص مصلحت اکانتی در شبکه های اجتماعی ندارد

شهید حسن خلیلی؛ عروج به سمت معبود در 14 سالگی

حجت الاسلام پناهیان: پزشکان بررسی کنند که زیارت امام حسین چه قدرتی به مردم می دهد؛ بخصوص ورودی حرم حضرت عباس

عکس/ رهبرانقلاب در ابتدای مراسم عزاداری اربعین

ویدیو: دلایل عدم همکاری فکری با نفت مسجدسلیمان

دیدار سرزده فرمانده سپاه پاسداران از کودکان کار

فیلم| از حرم تا حرم/ پیاده روی مشتاقان حسینی در روز اربعین

پایان عصر پدران معنوی

نمی شود در برابر خرابکاری سکوت کنید و توقع همکاری داشته باشید

سری A | پایان هفته ششم با تقسیم امتیازات میان ونتزیا و تورینو

عکس/ «حال یک جامانده را جامانده می داند فقط»

چرا بعضی بو ها می توانند خاطرات مان را برای ما زنده کنند؟

جهاد واقعی در فضای مجازی/فرمان جهاد در فضای مجازی / عبور تورم از مرز پیش بینی ها / پیک ششم کرونا چگونه رخ می دهد؟/پیشخوان

بازدید رییس قوه قضاییه از آسایشگاه جانبازان

آسیب هایی که عادت های بد غذایی به بدن می رساند

دیدم که جانم می رود ایسنا

عکس/ حضور رییس جمهور در مسجد ارک

اخلاق مداری و مردم داری از ویژگی های آیت الله آملی بود

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله حسن زاده از سوی رهبری

سهمیه یاران قالیباف تکمیل شد

حضور رییس جمهور در مسجد ارک + عکس و فیلم

ویدیو: دلایل عدم همکاری فکری با نفت مسجدسلیمان

شگردهای رسانه ای در علوم شناختی|تکنیک سی و دوم: ترتیب معکوس

بیانیه تروییکای اروپایی در پی گزارش ضد ایرانی آژانس بین المللی انرژی اتمی

فیلم/ اعطای حکم شهادت به خانواده علی لندی

فیلم | امام حسین(ع) الگویی برای شرم و حیا

واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به گزارش مغرضانه آژانس

انتصاب مدیران با جسارت و دارای برنامه در مناطق آزاد اولین خواسته از سردار سعید محمد است

ببینید | اعطای حکم شهادت به خانواده علی لندی توسط رییس بنیاد شهید

بنیاد شهید حاضر است مسئولیت منطقه آزاد اروند را بر عهده گیرد

دیدم که جانم می رود

اقامه نماز ظهر توسط زائران حسینی در حرم مطهر سیدالشهدا(علیه السلام)

مراسم اربعین حسینی در مرکز اسلامی برلین

برگزاری انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان

تغییر زمان خاک سپاری علامه حسن زاده آملی

حضور پرشور عاشقان اباعبدالله الحسین علیه السلام در کربلای معلی

پیام تسلیت آیت الله مکارم شیرازی در پی درگذشت علامه حسن زاده آملی

قطعنامه های بی موقع سازمان ملل در جنگ تحمیلی/ به «صدام» کاری نداشته باش!

فیلم| شب وداع با پیکر علامه حسن زاده در روستای ایرا

یادبودی برای مجتبی گلستانی ایسنا

جزییاتی از ساخت ناوبندرهای جدید در آینده/ پیام تکلیفی رهبر انقلاب برای حضور بیشتر ارتش در دریاها

پورپا پورسرخ: دوست داشتم جای گلزار بودم!

دانشکده های مهارت و کارآفرینی چه وظایفی دارند؟/ جزییات تفاهم نامه با مراکز تولیدی

غم دوری مادران شهدا از فرزندانشان لحظه ای قابل درک نیست

تسلیت دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی به مناسبت ارتحال علامه حسن زاده آملی

5 گزینه نمایندگان برای پست استانداری آذربایجان شرقی/ نحوه تنظیم اسامی ارائه شده به وزارت کشور برای پست استانداری

تاریخ دفاع مقدس مدیون این افراد است/ 11 ماه قبل از شهادت، قبرش را نشان داد+تصاویر

جانباز 70 درصد لرستانی آسمانی شد

ترتیل صفحه 227 قرآن/ قضیه پسر نوح+فیلم، متن و مفاهیم

کانالی از پاسگاه صفریه تا پاسگاه طاووسیه

خاتمی: نفوذی ها تابلودار و با سر و صدا نمی آیند

نماهنگ | فرمان جهاد تبیین

یادبودی برای مجتبی گلستانی

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 5 مهر

توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها

توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها