مطالب مرتبط:
بیوگرافی متین کریم زاده بازیکن استقلال
بیوگرافی متین کریم زاده بازیکن استقلال
ظرفیت نویسندگان استان مرکزی در ترویج فرهنگ دفاع مقدس به کار گرفته می شود
علت درگذشت اصغر یعقوبی هنرمند ساکن مالزی چه بود؟+ بیوگرافی
بیوگرافی سارا حاتمی بازیگر نقش مائده در سریال زخم کاری + تصاویر
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 مرداد 1400 ساعت 18:552021-07-26فرهنگي

بیوگرافی کافکا یکی از مرموز ترین نویسندگان


فرانتس کافکا نویسنده ای ست با ریشه هایی عمیق در واقعیت که جهان و انسان محصور این جهان را جراحی می کند؛ نویسنده ای که آثارش بازتاب تقاطع فرهنگ های بوهمی، - یهودی و آلمانی است.

جامعه 24" - فرانتس کافکا (متولد سوم ژوییه ی سال 1883 در پراگ) تاکنون چند نسل از خوانندگان را از دالان های پیچ در پیچ و هزارتو های پایان ناپذیر رمان ها و داستان های معماگونه ی خود گذرانده است.

اما هنوز هم پس از گذشت سال ها از عالمگیر شدن شهرت کافکا، خوانندگان آثارش تصویری ناقص از او در ذهن دارند.

از کارشناسان که بگذریم، در بهترین حالت مردم با شنیدن نام فرانتس کافکا به یاد گرگور زامزا در نوول مسخ می افتند که یک روز صبح از خواب بیدار شد و دریافت که به حشره ای عظیم تبدیل شده است؛ و در ادامه ی این تصویر و دیدن تنها رویه ی معنایی آن، چهره ای که از کافکا ساخته می شود نویسند ه ای است واقعیت گریز که ارتباط خود را با جهان به تمامی گسسته است.

اما کافکا نویسنده ای ست با ریشه هایی عمیق در واقعیت که جهان و انسان محصور این جهان را جراحی می کند؛ نویسنده ای که آثارش بازتاب تقاطع فرهنگ های بوهمی، یهودی و آلمانی است.

کافکای آلمانی زبان زاده شده در خانواده ای یهودی، با استعداد شگرف و پشتکار کم نظیرش این عناصر فرهنگی را در کلیتی واحد جمع می کند؛ کلیتی که با گذشتن از ذهن و زبان و جهان نگری او، عنوان موقعیت یا جهان کافکایی را بر آن می نهیم.

شاید هم دقیقا همین آمیزش در قالب سبک منحصربه فرد کافکاست که از او چهره ای استثنایی می سازد و به برکت همین سبک شگفت کافکایی ست که با هر دوباره خوانی، باز هم می توان چیز جدیدی در آثار او کشف کرد و هزارتوی جهان را بهتر شناخت.

تصور رایج از کافکا اغلب کافکا را به عنوان خیالپردازی می شناسند با رویا هایی بیگانه با جهان و درگیر در کشمکشی درمان ناپذیر با مشکلات خانوادگی! در تصویر هایی نیز که از او بر جای مانده، چهره ی جوانی جدی و نحیف را می بینیم با چشمانی محزون.

رنج کافکا از مناسبات خانوادگی اش را نیز به خوبی می توانیم در نامه به پدرش که در سال 1919 منتشر شد دریابیم.

اما فرانتس کافکا را نمی توان به تصویری که از او در اذهان عمومی شکل گرفته فرو کاست.

راینر اشتاخ در زندگینامه ی دقیق و مبسوط کافکا که آن را در دو جلد منتشر کرده تصویر متفاوتی از نویسنده را استادانه روایت می کند.

اشتاخ می خواهد در این زندگینامه نشان دهد که وقایع سیاسی که کافکا شاهد آن ها بود و بیش و پیش از همه جنگ جهانی اول، تنها چشم اندازی برای او نبودند، بلکه او خود جزیی جدایی ناپذیر از همین وقایع بود.

بازتاب جنگ، وقایع سیاسی و موقعیت زیستی در محله ی یهودیان پراگ را نمی توان در آثار کافکا نادیده گرفت.

تاثیر این ها همه و نیز موقعیت شغلی و خانوادگی، بر آفرینش ادبی کافکا، می تواند تصویری دیگرگونه از او بسازد؛ تصویری که با آنچه عمومی شده متفاوت است.

کافکا را عموما نویسنده ای می شناسند که از سیاست و اخبار سیاسی روز گریزان است، در حالی که شواهد نشان می دهد، او به طور منظم مسایل روز را دنبال می کرده و هر روز روزنامه های محلی، بخصوص صفحه ی اقتصادی آن ها را می خوانده است.

البته در این مسئله اقتضای شغلی کافکا را هم نباید نادیده گرفت که او را وامی داشته تا همواره در جریان مسایل روز و پیش از هر چیز اخبار اقتصادی قرار گیرد.

کافکا در زمان جنگ نیز حتا تلاش می کند که به مطبوعات خارجی دست بیابد.

خاطرات برخی شخصیت های چک معاصر کافکا نشان می دهد که او گاه در نشست های و حرکت های سندیکالیستی شرکت می کرده.

این سندیکالیست ها و چهره های آنارشیست آنان کافکا را نوعی سوسیالیست تجربی قلمداد می کنند.

کافکا در عین حال مخالف آتشین نظامی گری بود.

او در سال 1920 به گوستاو یانوش 17 ساله می گوید:"شاعران تلاش می کنند چشمان دیگری به مردم ببخشند تا بدین وسیله واقعیت را تغییر دهند.

به همین دلیل آن ها در واقع عناصر خطرناکی برای دولت هستند، زیرا می خواهند دگرگون کنند.

اما دولت و با آن، تمامی خادمان دست به سینه اش، فقط می خواهند دوام بیابند".

مجسمه یادبود کافکا نمونه ی دیگری که خلاف تصور عمومی از کافکاست، علاقه ی ویژه ی او به خواندن آثار خود در جمع است.

او بار ها و با علاقه آثار خود و دیگرانی مانند کلایست یا دیکنز را برای بستگان و دوستان اش می خواند.

کافکا دو بار هم رسما برای داستان خوانی دعوت شد و هر دوبار هم دعوت را پذیرفت، یکبار در سال 1912 در پراگ و یکبار در سال 1916 در مونیخ.

موفق در شغل پدر کافکا تاجر کالا های تجملی بود.

به خواست همین پدر بود که کافکای جوان به تحصیل حقوق پرداخت و در این رشته مدرک دکترا گرفت.

او پس از تحصیل در سال 1908 در یک شرکت بیمه ی سوانح کارگری آغاز به کار کرد.

کافکای حقوقدان که به استخدام چنین شرکتی درآمده بود، کارمندی موفق بود که در ارتباط با حرفه اش، در جناح مقابل کارفرما ها به عنوان حریفی توانمند ظاهر می شد.

راینر اشتاخ زندگینامه نویس کافکا نشان می دهد که نویسنده ای که ما تصویر انسانی ضعیف را از او در ذهن داریم، در کسوت کارمند عالیرتبه ی شرکت بیمه ی سوانح کارگری، عملا از تمام دعوا های قضایی پیروزمند بیرون می آید.

جنگ؛ قاتل آرزو های کافکا با وجود همه ی این توانایی ها و توفیق ها، کافکا همواره رویای ترک پراگ را در سر داشت.

او می خواست از حصار خانواده بگریزد و به عنوان نویسنده با نامزدش فلیس باوئر (در زمان داشتن این آرزو در سر) در برلین زندگی کند.

اما جنگ تمامی معادلات کافکای جوان را بر هم زد.

آزادی مسافرت محدود شد و کافکا بایستی اینک دو برابر بیش از گذشته کار می کرد، زیرا بسیاری از همکاران اش نه در دفتر کار، بلکه در جبهه های جنگ بودند.

چنین بود که او دیگر نمی توانست مانند گذشته بعدازظهر ها به خانه برود و خود را یکسره وقف نوشتن کند.

زندگینامه نویس کافکا روایت می کند که در این شرایط او مجبور بود ساعت 5 بعدازظهر دوباره به دفتر کارش بازگردد و حتا شنبه ها نیز کار کند.

بدینگونه برای کافکا دیگر زمان چندانی برای نوشتن باقی نمی ماند.

کافکا ابتدا تلاش کرد این وضعیت را نادیده بگیرد و به آن توجه نکند.

نتیجه طبیعی چنین وضعی بی خوابی های شدید بود.

دلیل اصلی به پایان نرسیدن رمان محاکمه نیز همین کمبود وقت و فشار بی خوابی بود.

چنین وضعیتی باعث شد که نیروی کافکا به شدت زیر فشار دوگانه ی کار− نوشتن تحلیل رود، تا جایی که تداوم آن دیگر ممکن نبود.

بیوگرافی کافکا کمال گرایی کافکا و نتایج آن بدینگونه بود که کافکای خسته و کم جان به نوشتن داستان ها و نوشته های کوتاه روی آورد.

در همین سال های قحطی 1916−1917 بود که از جمله پزشک دهکده و پل خلق شدند.

دقیقا در دوره های بحرانی یی که فکر می کرد توان اش به آخر رسیده، اندوخته هایی ناخودآگاه سر بر می آوردند.

اما او به ندرت راضی بود.

کافکا از نوعی گرایش بیمارگونه به کمال رنج می برد.

این سختگیری و حساسیت هولناک نسبت به هر آنچه از نظرش کامل نبود، باعث می شد تنها آن دسته نوشته هایی را منتشر کند که کمال طلبی او را بیش از به تمامی ارضا می کردند.

بیشتر بخوانید: قاتلان آلبر کامو چه کسانی بودند؟" وصیت کافکا به دوست اش ماکس برود برای نابود کردن تمام دست نوشته های منتشر نشده و رمان های ناتمام اش را نیز بایستی در چارچوب همین کمال گرایی او نگریست.

به شدت حساس، نه بیشتر! فرانتس کافکا از سرشتی نیرومند و آسیب ناپذیر نبود، بلکه مانند بسیاری از هنرمندان حامل پریشانی هایی چند بود، اما به هیچ وجه، آنگونه که غالبا مفسران و منتقدان درباره اش معتقدند، اختلالات شدید عصبی هم نداشت.

زندگینامه نویس کافکا در همین زمینه می گوید که او بی شک یکدندگی ها و عادت های خشک و ثابتی داشته، اما خودش به خوبی به آن ها آگاه بوده و می توانسته خود آن ها را به ریشخند بگیرد.

اما این عادت ها و خصوصیات اصلا چنان وزنی نداشته اند که بر اساس آن بتوان گفت، زندگی مشترک با او، حتا اگر خودش گاهی چنان ادعایی کرده، ناممکن بوده است.

کافکا و زنان اما آنچه که به رابطه کافکا با زنان مربوط می شود: برخلاف تصور او اصلا مثل یک راهب زندگی نمی کرد، اما از بر هم خوردن تعادل درونی اش هراس داشت و همواره میان نزدیکی و فاصله در نوسان بود.

عوامل بسیاری در زندگی عشقی و جنسی کافکا نقشی اخلال گر داشتند.

کافکا زمانی آرزوی برون رفت از انزوای روحی را داشت و می خواست با شتاب از طریق یکی شدن با جنس مخالف به این هدف برسد.

نتیجه ی چنین آرزوی شتاب آمیزی دلبستگی های زودگذر و بی چشم انداز بود.

او از هر نوع خطرکردنی در عشق می گریخت و در هراس از دست دادن ثبات روحی خود بود، اما نتیجه ی این نگاه و رفتار دقیقا برعکس بود و به رسیدن به تعادل در رابطه ی او با زنان نمی انجامید.

از این گذشته کافکا در روابط زناشویی پیرامون خود هیچ زندگی موفق و خوشبختی را نمی دید و همین، تصور پیمان زناشویی و زندگی مشترک را برای اش دشوار می کرد؛ پیمانی که از نظر او بالاترین دستاورد اجتماعی محسوب می شد.

اما از همه مهم تر، واهمه ی کافکا بود از این که روابط اجتماعی و در درجه ی نخست پیوند زناشویی، بر خلاقیت ادبی اش تاثیری منفی بگذارد.

آنگونه که راینر اشتاخ زندگینامه نویس کافکا می نویسد، شاید تنها میلنا یزنسکا برای زندگی با کافکا ساخته شده بود و چنانچه او سالم می بود، شاید برای رسیدن به میلنا می جنگید.

اما این عشق نیز شکست خورد و .

کافکا و نخستین نامزدش فلیسه استعاره ی مرگ کافکا فرانتس کافکا پیش از 41مین سال تولدش، در روز سوم ژوئن 1924، بر اثر بیماری سل در استراحتگاهی در وین درگذشت.

وضع گلوی کافکا پیش از مرگ، بر اثر بیماری طولانی مدت سل، چنان وخیم بود و چنان دردی داشت که توان بلعیدن غذا را از او می گرفت.

کافکا بر اثر گرسنگی مرد و بدینگونه، نوع مرگ اش را نیز می توان همچون استعاره ای برای دوران قحطی سال های جنگ و پس از آن نگریست.

کافکا پیش از مرگ، از دوست سالیان خود ماکس برود می خواهد که تمام آثار برجای مانده ی او را نابود کند.

برود به این وصیت عمل نمی کند، بلکه برعکس نخستین کسی می شود که بر انتشار آثار کافکا نظارت می کند؛ آثاری که هنوز هم جای کشف شدن و ویرایش جدید را دارند و ما را با هر بار خواندن مجدد غافلگیر می کنند و به جنبش فکری وامی دارند.

چرایی چنین تاثیری را راینر اشتاخ به خوبی توضیح می دهد: "من همیشه می گویم، در سرش سینمایی بی وقفه در جریان بود، شاید شبیه به آن حالتی که ما به هنگام مصرف مواد مخدر می شناسیم و یا شبیه به آنچه در دوران بلوغ تجربه می کنیم".


کلید واژه ها: کافکا - خوانندگان - نویسنده - واقعیت - جهان - تصویر - نویسندگان - کارشناسان - عالمگیر - بازتاب - آلمانی - تصویری - داستان - ارتباط - بهترین - هزارتو - یکی از - فرهنگ - جامعه - یهودی - دالان - تقاطع - مرموز - پایان - ادامه - انسان - گرگور - جراحی - رمان - عمیق

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ نگاهی جالب به شباهت های ایران و تاجیکستان

تعریف فریدون جیرانی از جواد عزتی؛ بازیگری مثل تو نداریم! + فیلم

استخدام مترجم انگلیسی با بیمه در دفتر ترجمه رسمی پارس در تهران

«آقای بازیگر» سن واقعی اش را قبول ندارد/ عکس

استخدام استاد آیلتس در مجموعه فرهنگی هنری عصر کلام زنگنه در تهران

فیلم| ساخت انگشتر بسیار زیبا با استفاده از یک ماسک

جایگاه هیچانه ها در دنیای امروز

کوچ یک برنامه رادیویی به تلویزیون

گران شدن بلیط مترو دروغ 13 بود+ فیلم

استخدام باریستا در یک مجموعه معتبر در تهران

خنده های امید بخش «متین ستوده» به آینده/ عکس

دستگیری یک قاچاقچی که مارمولک قاچاق می کرد + فیلم

بزرگترین موزه معدن جهان کجاست + فیلم و عکس

جریان موسیقی در اشعار استاد شهریار / مقبره الشعرای تبریز نمایانگر یک تمدن

استخدام 6 عنوان شغلی در موسسه غیر تجاری فرهنگی هنری پرارین آریا در تهران

استراحت مجید واشقانی در ویلایی شیک /عکس

عکس/ نگاه خاص و خیره شبنم قربانی به شهاب حسینی

خانم بازیگر به مناسبت تولدش عکسی باور نکردنی منتشر کرد!

محمدمهدی عسگرپور: اگر به عقب برگردم تمرکزم را از کارگردانی بیشتر به سمت فیلمنامه نویسی می برم

علی حامد حق دوست شهریارِ عاشقانه های پرشورِ شعر و ادب

ویدئو | وضعیت شعر و ادب فارسی از زبان شاعران مشهدی

استراحت مجید واشقانی در ویلایی شیک /عکس

ضرغامی: باید زیر میز ایران هراسی بزنیم

روایتی تصویری از شغلی شیرین که به روز نشد و به حاشیه رفت/ احیای میراث «حاج ابوالقاسم قناد» با تماشای یک مستند

راز جاودانگی و مانایی نام استاد شهریار

انتشار عکس های نیمه برهنه ریحانه پارسا در مدلینگ ترکیه!

فیلم/ واکنش جالب شادمهر عقیلی به حضور محمدرضا گلزار در کنسرتش

فیلم| تخریب پروژه 154 میلیون دلاری در 45 ثانیه

محمدرضا گلزار سوار بر یک خودرو بسیار خاص + عکس

عاشقانه های زیبای «منوچهر هادی» و دخترش/ عکس

فیلم| دره مرموز و اسرار آمیز یلانگ

سینما، زخمی از کرونا

تهدید بابک جهانبخش؛ فشار بیاد مثل شادمهر از ایران می رم + فیلم

استخدام مدرس سینما فوردی در یک آموزشگاه معتبر در تهران

دانلود سریال میدان سرخ قسمت اول 1 ( قسمت 1 میدان سرخ ) کامل

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

نقد فیلم گورکن /فیلم

پاسخ به تمام شایعات درباره واکسیناسون کرونا از واکسن بخرید تا واکسن نزنید + فیلم

«شهاب حسینی» بهترین بازیگر مرد جوایز سالانه سینمای فنلاند شد

شهاب حسینی برنده یکی از قدیمی ترین جوایزه فیلم اروپا شد

کنسرت مشترک علیرضا قربانی و عالیم قاسم اف در مهر ماه

میکاپ انگلیسی «سمیرا حسینی» با کلاه/ عکس

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

جایزه بهترین بازیگری سینمای فنلاند به شهاب حسینی

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

نام گذاری سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی سوادکوه به نام شاعر مازندرانی

استخدام تکنسین تعمیرات لپ تاپ در مجموعه نوین هارد اصفهان در اصفهان

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

استخدام مسئول دفتر در یک مجموعه معتبر در محدوده نیاوران

جدیدترین عکس نفیسه روشن

بازیگران اولین فیلم «بهاره رهنما» مشخص شدند

علیرضا قربانی و عالیم قاسم اف کنسرت مشترک برگزار می کنند

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

بسته هنر انقلاب و هفته دفاع مقدس

تصاویر| آیین گلباران مزار استاد شهریار

استوری جدید امیر آقایی +عکس

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

استوری جدید امیر آقایی +عکس

استوری مهدویان از پشت صحنه زخم کاری+ عکس

بازهم تیکه سپند امیر سلیمانی به دولت + عکس

چهاردهمین حضور جهانی بوتاکس در جشنواره هامبورگ

فیلم/ استقبال مردم لبنان از ورود کاروان سوخت ایرانی

استوری مهدویان از پشت صحنه زخم کاری+ عکس

بازگشت بازیگر معروف با یک فیلم آخرالزمانی+ عکس

کمترین چاه غیرمجاز کشور در استان یزد وجود دارد + فیلم

نظر سمیرا حسن پور درباره عشق و زندگی + عکس

بازگشت بازیگر معروف با یک فیلم آخرالزمانی+ عکس

سریال «سرجوخه» به آنتن نزدیک شد

سریال «سرجوخه» به آنتن نزدیک شد

آیین گلباران مزار استاد شهریار

عکس/ ژست خاص سحر دولتشاهی با مدل خیلی جدید!

«بوتاکس» به جشنواره هامبورگ می رود

دلتنگی مارال فرجاد برای گذشته+ عکس

کره زمین از دید کپسول فضایی ساخت ایلان ماسک+فیلم

فصل دوم زخم کاری

شباهت فوق العاده بازیگران ایرانی به مادرانشان !+ عکس

سینما ها دلتنگِ حضور مخاطبان

سریال «سرجوخه» به آنتن نزدیک شد

آثار جوانان خوش نویس به موزه های خارج از کشور می رود

آیین اختتامیه هنرواره ملی «مشق سرخ» در همدان برگزار می شود

استخدام کمک نقشه بردار در مجموعه میلینیوم در تهران

کارگاه آموزشی بهروز افخمی و جلیل سامان برای برگزیدگان «صاحب قلم»

«بهنام تشکر» از مهران مدیری وحشت دارد ! + بیوگرافی

کارگاه آموزشی بهروز افخمی و جلیل سامان برای برگزیدگان «صاحب قلم»

روز بدون فوتی کرونایی در استان یزد + فیلم

اولین تیزر از سریال جاسوسی «سرجوخه» منتشر شد

ظاهر جدید سپند امیرسلیمانی بعد از کاهش وزن زیاد + عکس

استخدام برنامه نویس اندروید با زبان Java با بیمه در شرکت زرین پردازان پیشرو

سجاد نوروزی: پس از کرونا، نه بازیگران و نه ژانر، تضمین کننده فروش فیلم ها نخواهد بود

دانلود قسمت 1 میدان سرخ کامل | دانلود قسمت اول سریال میدان سرخ با لینک مستقیم

عکس های جدید محمدرضا گلزار/سواری با ماشین لاکچری

فیلم| دوچرخه سواری در کوهستانی بکر و زیبا

شهاب حسینی بهترین بازیگر جشنواره فیلم فنلاند شد

«لیلا اوتادی» برای مهریه و طلاق جنجال به پا کرد!

هواپیمای پژمان جمشیدی سقوط کرد !+ فیلم

واکنش پرمعنای «فرزاد حسنی» به دیالوگ «هانیه توسلی»

خوش چهره های سینمای ایران ! + عکس

فیلم| درگیری پلنگ و کفتار بر سر شکار

خبر هایی از نذری های بزرگداشت ماه صفر

بیوگرافی کافکا یکی از مرموز ترین نویسندگان

بیوگرافی کافکا یکی از مرموز ترین نویسندگان