موضوعات داغ: - بنياد مسكن انقلاب اسلامي - بنياد مسكن انقلاب - دانشگاه آزاد اسلامي - انقلاب اسلامي - دانشگاه آزاد - تيم ملي بسكتبال - ابتلا به كرونا - كيميا عليزاده - رييس بنياد مسكن انقلاب اسلامي - سيستان و بلوچستان - روگر اشميت - سي بي اس - شاه ابوالقاسم - آريا برتر - المپياد - نايب رييس بانوان - نماينده مردم قم - فلايتيو - مناطق چهارگانه محيط زيستي - تروريسم پزشكي - سيد مهدي سيد صالحي - قرن - سريال عاشقانه

مطالب مرتبط:
دولت سیزدهم دولتی خداباور و زمینه ساز تمدن اسلامی باشد/ قدردان حضور حماسی مردم در انتخابات هستیم
دیپلماسی اقتصادی؛ اولویت سیاست خارجی دولت سیزدهم
جلسه سرنوشت ساز پرونده ویلموتس در CAS برگزار شد
جلسه سرنوشت ساز پرونده ویلموتس در CAS برگزار شد
توصیه مهم سید حسن خمینی به رییس جمهور منتخب در آستانه تشکیل دولت سیزدهم
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 تیر 1400 ساعت 13:252021-06-25اقتصادي

گام های اقتصادی سرنوشت ساز دولت سیزدهم/ اصلاحات اقتصادی چگونه رخ می دهد؟


قوانین و مقررات باید به گونه ای اصلاح شوند که تضمین کننده استقلال بانک مرکزی باشد؛ مساله استقلال بانک مرکزی و اصلاح نظام بانکی لازم است در تمامی سطوح حکمرانی مورد پذیرش و تعهد قرار گیرد و توسط قوانین کشور تضمین شود.

- مریم فکری: پس انتخاب سید ابراهیم رییسی به عنوان رییس دولت سیزدهم، امروز این سوال بسیار مطرح می شود که ضرب العجل های سرنوشت ساز او برای بهبود و اصلاح اقتصاد ایران چه خواهد بود؟ کارشناسان، تحلیلگران و فعالان اقتصادی، هر یک البته پیشنهاداتی را برای رییس دولت آینده داشته اند؛ از مهار تورم تا حل مشکل کسری بودجه و یا حمایت از تولید و صادرات.

در این میان، گروهی نیز اعتقاد دارند پیش از اصلاح سیاست های پولی و مالی، قوانین و قواعد حاکم بر بانکداری مرکزی و بانک ها، قواعد حاکم بر نحوه هزینه کرد درآمدهای ارزی نفت، نحوه ثبت درآمدها و هزینه های دولت، نسبت کسری بودجه و بدهی دولت و نظایر آن باید به گونه ای اصلاح شود که تضمین کننده اجرای سیاست های پولی بانک مرکزی و سیاست های مالی دولت باشد.

در این خصوص، مجید سلیمی بروجنی در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین" اظهار داشت: بیش از 40 سال است که تورم ایران از میانه تورم دنیا بالاتر است.

طبق آمار و ارقام، در 10 سال اخیر در رتبه چهارم کشورهای با تورم بالا بوده ایم.

وی با بیان این که سالانه حداقل 20 درصد رشد قیمت ها را شاهد بوده ایم، افزود: میانگین رشد اقتصادی دهه اخیر تقریبا صفر بوده است.

به بیان ساده، هر 10 سال قدرت خرید خانوار ایران با درآمد ثابت یک سوم شده و این همه به رغم اقدامات پرنوسان همه دولت ها برای مهار قیمت ها است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تورم مانند چالش محیط زیست یا فساد اداری و بانکی نیست که درک آن نیازمند تخصص خاصی باشد، بلکه مردم به راحتی آن را با پوست و استخوان درک می کنند.

سلیمی بروجنی گفت:بدون تردید یکی از گرفتاری های بزرگ کشور در طول چند سال گذشته رشد اقتصادی بوده که متاسفانه پیامدهای سنگینی همچون بیکاری و کاهش رفاه را به مردم تحمیل کرده است.

ناترازی های اقتصاد ایران این کارشناس اقتصادی با ذکر این نکته که ابرچالش های اقتصاد ایران در این سال ها رشد کردند و بزرگ شدند، گفت: از روزی که فشار خارجی وارده به پیکر اقتصاد ایران افزایش یافت و تحریم ها راه تنفس را بست، سیاستمداران، عدالت را در ارزان کردن مصنوعی و اداری همه چیز دیدند، نتیجه اش این بود که دو دسته ناترازی را در اقتصاد کشور دیدیم.

سلیمی بروجنی تصریح کرد: یکی، مجموعه ای از ناترازی های مالی است که هر ساله خود را در پوشش کسری بودجه دولت ها، وضعیت نگران کننده صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی و شرایط نامساعد نظام بانکی منعکس کرد و دیگری، ناترازی در طبیعت بود که ابرچالش های آب و محیط زیست و انرژی را در برمی گیرد.

وی عنوان کرد: طی چند سال اخیر بارها شاهد هشدار کارشناسان بودیم که ابرچالش ها در حال بزرگ شدن هستند و طولی نخواهد کشید که برای حل و فصل آنها، سرمایه اجتماعی و مالی زیادی را باید خرج کرد.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که ما می توانستیم با اصلاحات ساختاری و صرف هزینه کم ابرچالش ها را مهار کنیم، اما امروز باید قطع عضو کنیم، گفت: ناترازی مهم دیگر مالی، بودجه دولت است که از اوایل دهه 50 به این سو همواره با کسری بسته می شود و هیچ گونه تناسبی میان مخارج دولت و مسوولیت هایی که پذیرفته و منابعی که جمع آوری می کند، وجود ندارد، بنابراین به طور مداوم کسری بودجه بزرگ تر شده است.

سلیمی بروجنی افزود: در دو دهه گذشته کسری تراز عملیاتی که نشان دهنده ظرفیت درآمدهای عمومی غیرنفتی برای تامین مخارج جاری است، به سرعت رشد کرده است.

این شاخص هم چیزی نیست که فکر کنیم با برداشته شدن تحریم کوچک می شود، چراکه یک طرف تراز عملیاتی، مالیات و یک طرف آن، هزینه های جاری است.

وی عنوان کرد: در کنار این ها، ابرچالش نظام بانکی نیز یک مساله ای که امروز با یک نظام بانکی معیوب و پیچیده روبه رو هستیم که دیگر علاقه ای به به روزرسانی و درمان خود ندارد.

عدم تعادل های مالی اقتصاد این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: باید بپذیریم که ریشه تورم مزمن در عدم تعادل های مالی اقتصاد است که آن نیز ریشه در عواملی مانند ناترازی منابع و مصارف دولت، سیاست های حمایتی نادرست، ناکارآمدی نظام بودجه ریزی، عدم شفافیت مالی دولت، ماموریت های موازی دولت و بخش خصوصی، رابطه مالی بی قاعده بین دولت و بانک مرکزی، رابطه بی قاعده بین بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی و نقش تورم زای نفت در اقتصاد دارد.

سلیمی بروجنی متذکر شد: تکالیف بودجه ای تعیین شده برای بانک ها نیز هر سال از طریق مسیرهای قانونی، خلاف قواعد و اصول بانکداری تکالیفی را به بانک های کشور تحمیل می کند.

وی ادامه داد: درگیر کردن بانک ها در جهت اهداف حمایت از سپرده گذاران بازار سرمایه، حمایت از بنگاه ها و رشته فعالیت های خاص، حمایت از گروه های اجتماعی خاص و نظایر آن، به تحمیل ناکارایی و زیان انباشته به بانک های کشور منجر خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که دلارهای نفتی با وجود حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی، بدون قاعده وارد چرخه اقتصاد می شوند و موجب بی ثباتی مالی دولت، نوسانات نرخ ارز و بی اثر شدن سیاست پولی می شود، گفت: این ها تنها نمونه هایی هستند از مواردی که نشان می دهد لازم است پیش از اصلاح سیاست های پولی و مالی، ابتدا قوانین و قواعد حاکم بر بانکداری مرکزی و بانک ها، قواعد حاکم بر نحوه هزینه کرد درآمدهای ارزی نفت، نحوه ثبت درآمدها و هزینه های دولت، نسبت کسری بودجه و بدهی دولت و نظایر آن به گونه ای اصلاح شود که تضمین کننده اجرای سیاست های پولی بانک مرکزی و سیاست های مالی دولت باشد.

سلیمی بروجنی افزود: بدون اصلاح قوانین و مقررات تضمین کننده سیاست های پولی و مالی، نمی توان انتظار داشت سیاست های پولی و مالی قادر به ایفای نقش در جهت ثبات اقتصاد کلان و افزایش کارایی اقتصادی باشد.

قوانین و مقررات باید در جهتی تنظیم شوند که دولت موظف شود تمامی هزینه ها و درآمدهای خود را شفاف کند.

وی عنوان کرد: بسیاری از درآمدها و هزینه های دولت از شفافیت لازم برخوردار نیست و همین مساله زمینه پنهان کاری و بی انضباطی مالی را در سطوح مختلف فراهم کرده است.

همچنین لازم است به عنوان یک تعهد اساسی، دولت مکلف باشد که مصارف خود را به طور واقعی متناسب با منابع پایدار متعادل کند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: همزمان لازم است به عنوان یک گام اصلاحی جدی، قاعده مالی نفت نیز به گونه ای تعریف شود که نوسانات درآمدهای نفتی کشور باعث بی ثباتی بودجه دولت، رشد پایه پولی و بی ثباتی اقتصاد نشود.

سلیمی بروجنی متذکر شد: قوانین و مقررات باید به گونه ای اصلاح شوند که تضمین کننده استقلال بانک مرکزی باشد.

مساله استقلال بانک مرکزی و اصلاح نظام بانکی لازم است در تمامی سطوح حکمرانی مورد پذیرش و تعهد قرار گیرد و توسط قوانین کشور تضمین شود.

وی تصریح کرد: قوانین و مقررات جاری باید در جهت پایدارسازی درآمدهای عمومی بازنگری شود.

این مساله از طریق اصلاح نظام مالیاتی و حذف معافیت های مالیاتی حاصل خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اصلاح قانونی در بهترین شرایط، شرط لازم و نه کافی اجرای اصلاحات اقتصادی است.

اگر دولت همچنان بخواهد به سلطه مالی ادامه دهد و از طریق مالیات تورمی مخارج خود را تامین کند، اگر بانک مرکزی نخواهد نظارت موثر بر بانک ها داشته باشد، قانون مصوب کم اثر بلکه بی اثر می شود.

223225
کلید واژه ها: استقلال بانک مرکزی - اصلاح - اقتصاد - اقتصادی - بانک - بانک مرکزی - قوانین - سید ابراهیم رییسی - دولت - اصلاح نظام بانکی - مرکزی - اصلاحات اقتصادی - قوانین و مقررات - استقلال - حمایت از تولید - ابراهیم رییسی - درآمدهای ارزی - رییس - سرنوشت - اقتصاد ایران - سید ابراهیم - تضمین - هزینه - کسری بودجه - نظام بانکی - دولت آینده - مهار تورم - هزینه کرد - گونه - بانکداری

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدیر شعبه در شرکت قطران کاوه پارس در ساوه

استخدام ویزیتور مویرگی محصولات کاله در گروه سولیکو (کاله) در تهران

استخدام کارشناس فروش نهاده های دامی در شرکت باروس تجارت پارس در خراسان رضوی

یاقوت سرخ آذربایجان و روسیاهی مسئولان!

استخدام کارشناس امور مالی در شرکت مهندسی الکترو نیرو تابان کنترل در البرز

استخدام مدیر فروش در بهین پیشبرد داتار در اصفهان

رشد 10 درصدی تخلیه و بارگیری بنادر تا پایان تیر

قیمت سکه و طلا در بازار رشت، 3 مرداد

2 اصل استراتژیک بیمه تجارت نو؛ اعتماد به مشتری و رضایتمندی آنها

استخدام کارشناس تامین کالا در شرکت وستا دژ اوراسیا در تهران

دولت جدید روند توسعه کشور را سرعت بخشد

افشاگری کیهان: برداشت150 میلیون یورویی صداوسیما از صندوق توسعه ملی

قیمت سکه 3 مرداد 1400 به 10 میلیون و 670 هزار تومان رسید

کشف 600 کیسه سیمان احتکار شده در پارس آباد

فولادسازان در آستانه تعدیل نیرو| نبود تقاضا بازار فولاد کشور را به کُما برد

استخدام کارشناس فروش آجر نما در شرکت آجر نسوز کویر یزد

تامین مالی از بازار سرمایه 24درصد کاهش یافت

بوستان وصال؛ در آستانه بهره برداری

صادرات 221 هزار و 613 تن انواع محصولات کشاورزی به عراق

هزینه انتقال سوابق بیمه چقدر است؟

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید و تامین در چوب و فلز آرام گستر در تهران

همه محرک های قیمتی

قیمت دلار پس از پایان تعطیلات به کدام سمت می رود؟

مصرف آب بخش کشاورزی باید مدیریت شود/ مهمترین اولویت آبی دولت سیزدهم چیست؟

70 درصد سیمان کشور را 15نفر خریده اند/دستگاه های نظارتی ورود کنند

کاهش 35 درصد محصولات باغی خراسان شمالی به دلیل خشکسالی

مسئولان آب و برق ملزم به اجرای قوانین بودند، با مشکل مواجه نمی شدیم

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر تولید قطعات خودرو در البرز

افتتاح 33 طرح با ارزش حدود 17 هزار میلیارد ریال در مناطق آزاد

خرید و فروش گل در تهران چقدر درآمد دارد؟

متنوع سازی مبادی صادرات نفت؛ فرصت احیای زیرساخت ها در خارک

حریرچی: تعطیلات اخیر فایده نداشته؛ میزان رعایت پروتکل ها 44 درصد و رستوران ها پُرِ پُر است!

تداوم ثبات نرخ ارز

استخدام سرپرست برنامه ریزی و کنترل پروژه در البرز

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

5 کیلومتر از بزرگراه ارومیه_ سرو عید غدیرخم افتتاح می شود

استخدام حسابدار در شرکت غزال گوشت رجاء در خراسان رضوی

رویداد فناورانه نوشت افزار برگزار می شود

افزایش سهمیه آرد برخی از واحد های نانوایی آوج

استخدام کارمند IT در شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری مهر پرواز در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت لاک طلایی خراسان در خراسان رضوی

70 درصد سیمان کشور را 15 نفر خریده اند

استخدام فروشنده حضوری و مدیر شعبه در شرکت قطران کاوه پارس در مرکزی

اتمام عملیات روکش آسفالت گرم قطعه سوم محور شریانی طبس-اصفهان

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه در شرکت دره صنعت در تهران

قیمت پرفروش ترین گوشی ها در بازار + جدول

لزوم اختصاص اعتبارات شهرداری بندرعباس برای امور عمرانی

تورم شدید به شکاف طبقاتی دامن زد

استخدام بازاریاب در رابطه با فروش درب و پنجره در شرکت ایرسا پنجره در اصفهان

ضرورت تهیه نقشه راه برای صنعت کاشی و سرامیک استان

ببینید | با علائم جدید مبتلایان به ویروس کرونا آشنا شوید

برق بار دیگر از خانه ها می رود/روزانه 2 ساعت قطعی برق در فارس

استخدام اپراتور تولید در شرکت معتبر تولید الیاف پلی استر در اصفهان

وقت آن رسیده تا در قانون استقلال آبی استان ها تجدیدنظر کنیم

دیدنی های امروز؛ مصیبت تغییرات اقلیمی

10 ساعت معطلی بهای واکسن کرونا در مراکز واکسیناسیون خودرویی تهران!

استخدام کارگر ساده و ماهر طلا و جواهرسازی در اصفهان

تقسیم 500 ریال سود هر سهم در مجمع بیمه سینا

رشد 10 درصدی میزان عملیات تخلیه و بارگیری بنادر ایران در 4 ماهه نخست سال 1400

تمرکز بر صادرات خدمات فنی و مهندسی، اولویت اتاق ایران و امارات

خشکسالی بیش از دو دهه در هرمزگان حاکم شده است/200 روستا با تانکر آبرسانی می شوند

کشت گوجه فرنگی در فراشبند

قیمت دلار پس از پایان تعطیلات به کدام سمت می رود؟

70درصد سیمان کشور را 15 نفر خریدند

کیهان مبالغ برداشت شده از صندوق توسعه ملی را افشا کرد

تورم اجاره بها در یکسال منتهی به تیرماه به 28 درصد رسید

قیمت میوه و تره بار 3 مرداد 1400

میدکو چقدر می ارزد؟

قیمت خودرو های سایپا و ایران خودرو سوم مرداد 1400

فاجعه در گلستان؛ منابع آبی خشک شد

طبخ روزانه شش هزار غذای گرم در دهه ولایت

طلا در آستانه ریزش شدید قیمت؟

اینجا کسی دوست ندارد درباره کرونا بشنود

استخدام 8 عنوان شغلی در شرکت تعاونی پایا بسپار آریا در همدان

پیش بینی برداشت 41 هزار تُن آلو از باغات آذربایجان غربی

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش (شیمی نساجی) در یک شرکت معتبر در تهران

تورم یکساله اجاره بها 28 درصد شد

فروپاشی برجام نزدیک است؟

استخدام منشی، صندوقدار، مسئول دفتر و حسابدار در نویان توان فیدار در تهران

قیمت فرش ماشینی کجا پایین تر است و از کجا فرش خوب ارزان قیمت بخریم؟

قیمت نان اصلاح شد

اتمام راه آهن اردبیل-میانه تا پایان سال

قیمت دلار آمریکا 3 مرداد 1400 به 24 هزار و 59 تومان رسید

استخدام بازاریاب حضوری،کارپرداز بازرگانی،راننده دارای ماشین یخچالدار در یزد

برای توسعه هرچه بیشتر بانکداری الکترونیک چه اقداماتی صورت گرفته است؟

فروش پروانه داروخانه تا 8 میلیارد تومان

استخدام تراشکار و برق کار صنعتی (تکنسین برق صنعتی) در تهران

استخدام کارشناس تحقیقات و بازار در شرکت رضوان شکلات در اصفهان

مبارزه با آفت مگس در باغ های زیتون قزوین

مسئولان اجرایی ملزم به اجرای قوانین می شدند، با مشکل در حوزه آب و برق مواجه نمی شدیم

کاشی و سرامیک کمیاب شد

فیلم/ هموطنان بالای 60 سال هرچه سریع تر برای ثبت نام واکسن اقدام کنند

اعطای جهیزیه به ارزش 8 میلیارد تومان توسط ستادهای نمازجمعه استان/ اصراری بر ساخت مصلای نمازجمعه نداریم

تامین مالی از بازار سرمایه 24درصد کاهش یافت | افزایش سهم بازار بدهی

کشف 131 دستگاه ماینر غیرمجاز در یاسوج

131 میلیارد ریال خسارت سیل به شهرستان خانمیرزا

نگرانی سرمایه گذاران در بازار بورس

بازدید رییس کل دادگستری آذربایجان غربی از معدن طلای زرشوران تکاب

در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها رقم خورد

گام های اقتصادی سرنوشت ساز دولت سیزدهم/ اصلاحات اقتصادی چگونه رخ می دهد؟

گام های اقتصادی سرنوشت ساز دولت سیزدهم/ اصلاحات اقتصادی چگونه رخ می دهد؟