مطالب مرتبط:
پیشنهاد راه اندازی «رویداد نقد یادگیری در فضای مجازی و راه حل های آن»/ دانشجو باید عنصر فعال و پویای دانشگاه باشد/ ایجاد طرح پویش برای کاهش دغدغه مالی
اطلاعیه وزارت ارشاد برای تأمین کاغذ نشر کتاب در سال 1400
عربستان بار دیگر پیشنهاد بازی در زمین خودی توسط ایران را رد کرد
پیشنهاد مرکل و ماکرون برای برگزاری نشست اتحادیه اروپا با پوتین
فیفا پیشنهاد AFC را رد کرد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 تیر 1400 ساعت 00:052021-06-24سياسي

از مطالعه هزاران جلد کتاب در رویداد کرسی های آزاداندیشی تا پیشنهاد مناظره میان استادان


معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با توجه به برگزاری رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی عنوان کرد: بالای یک هزار تیم در این رویداد شرکت و هر تیم حداقل پنج کتاب مطالعه کردند؛ - ـ حسین بوذری؛ دانشگاه آزاد اسلامی در راستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری رویداد ملی مسابقات دانشجویی کرسی های آزاداندیشی را پیش از عید نوروز به صورت واحدی و استانی برگزار کرد و تیم های راه یافته به مرحله کشوری مشخص شدند.

بر این اساس، از نیمه دوم فروردین مرحله کشوری این رویداد آغاز شد و دانشجویان رقابت نفسگیری را در این مرحله انجام دادند.

نکته ای که در مرحله استانی رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی بیشتر نمود داشت، گزاره ها و موضوعاتی بود که توسط دانشجویان انتخاب می شد و دغدغه دانشجویان مورد توجه مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی قرار داشت.

مسئولان برگزاری رویداد استانی کرسی آزاداندیشی سعی داشتند اصول و اخلاق، فرآیندهای علمی و منطقی و طرح مسئله و مهارت فن بیان را در برگزاری این رویداد پررنگ تر کنند و داوری نیز بر همان اساس صورت گرفت.

در نخستین رویداد رقابت تیم های دانشجویی در کرسی های آزاداندیشی یک هزار و 456 تیم شرکت کردند.

هر تیم چهار نفره در قالب 6 موضوع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی هنری، هنر و معماری و سلامت رودرروی یکدیگر قرار گرفتند.

در این رقابت ها 800 عضو داوری در مرحله استانی حضور داشتند و از تعداد یک هزار و 456 تیم و برگزاری 2 هزار کرسی 263 تیم به مرحله کشوری راه یافتند.

تیم های برنده و محورهای مختلف مرحله پایانی رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی دانشگاه آزاد اسلامی را در سلسله گفت وگوهای خود با معاونان فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای دانشگاهی فعالیت های این واحدها را با تأکید بر کرسی آزاداندیشی بررسی می کند.

بیشتر بخوانید: در این بخش از گفت وگو به سراغ حمید ترنج زر معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک رفتیم تا اقدامات و فعالیت های این معاونت را در راستای توسعه و گسترش کرسی های آزاداندیشی در این دانشگاه جویا شویم.

مشروح گفت وگوی آنا با ترنج زر در پی می آید: آنا: با توجه به برگزاری رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی، وضعیت دانشگاه و استان مرکزی و استقبال دانشجویان از این کرسی ها و موضوعات تعیین شده چگونه بود؟ ترنج زر: برگزاری کرسی های آزاداندیشی ابتکار بی نظیر مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی بود و در استان مرکزی هم دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استقبال بسیار خوبی از این رویداد کردند.

ابتدا قبل از شیوع ویروس کرونا 30 تیم از دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی برای شرکت در رویداد ملی کرسی آزاداندیشی اعلام آمادگی کرده بودند؛ اما با تلاقی شیوع کووید ـ 19 و امتحانات 12 تیم به صورت قطعی حضور خود را در این رویداد با موضوعات فرهنگی و اجتماعی اعلام کردند.

معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی 100 موضوع را در مرحله واحدی و استانی پیشنهاد کرد و در قالب موضوعات فرهنگی، اجتماعی، سلامت، سیاسی و اقتصادی و محورهای اجتماعی و فرهنگی 12 تیم به صورت حضوری باهم رقابت کردند و در نهایت سه تیم جواز حضور در مسابقات کشوری را کسب کردند.

در مجموع استقبال خوبی از سوی استادان و دانشجویان در کرسی های آزاداندیشی صورت گرفت و این برنامه کار فاخر و خیلی خوبی بود.

آنا: چه راهکاری دارید تا کرسی های آزاداندیشی از حالت تشریفاتی خارج شده و به گفت وگوی آزاد و جدی تبدیل شود؟ ترنج زر: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، محل بحث و گفت وگو در دانشگاه است و دانشگاه آزاد اسلامی نیز به عنوان پیشقراول این کار، فعالیت خود را آغاز کرد و ممکن بود که نواقصی وجود داشته باشد؛ اما در نهایت پیام حضرت آقا که فرمودند بسیار کار فاخری بود، غرورانگیز است.

کرسی های آزاداندیشی جریان فکری مبارکی را در کشور راه خواهد انداخت یکی از بهترین فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فرهنگی برگزاری کرسی های آزاداندیشی بود؛ البته برگزاری حضوری مسابقات می توانست بازخورد بسیار بالاتری حتی در شبکه های خارج از کشور داشته باشد؛ چراکه دانشجویان آزادانه در حوزه مدنظرشان به صورت جدی صحبت می کردند.

به عنوان مثال دانشجویان مخالف، منتقد و موافق خیلی راحت باهم صحبت می کردند؛ بنابراین باید گفت وگوی تفکرهای مختلف را در جامعه نشر بدهیم و به جای اینکه این تفکرها از مکان های دیگر تغذیه شوند، بهتر است در دانشگاه باهم گفت وگو کنند.

آنا: چگونه می توان از ساختارشکنی، شالوده شکنی و بر هم زدن پایه های هویت ملی در کرسی های آزاداندیشی جلوگیری و نتیجه آن را در جامعه ساری و جاری کرد؟ ترنج زر: کرسی های آزاداندیشی کار یک روز و دو روز نیست، یعنی ممکن است در سال نخست برخی دانشجویان و استادان علاقه ای به گفت وگو نداشته باشند؛ اما وقتی این گفت وگو در دانشگاه ها محور قرار گیرد، استادان هم راضی خواهند بود.

داوران یا کارشناسان و مجریان دعوت شده نیز از کرسی های آزاداندیشی به نیکی یاد کردند و می گفتند که دانشجویان به راحتی می توانند این گفت وگوها را انجام دهند، قاعدتاً وقتی که موضوع گفت وگو پیش بیاید، برخی افرادی که ممکن است با انقلاب و ایران زاویه داشته باشند، از این قضیه ناراحت باشند؛ اما من فکر می کنم اگر این موضوع تداوم داشته باشد، مطمئناً یک جریان فکری و بسیار مبارکی را در کشور راه خواهد انداخت.

آنا: چه پیشنهاد و ایده ای دارید تا کرسی های آزاداندیشی از سطح دانشگاه به جامعه سوق پیدا کند و مردم و نخبگان جامعه بتوانند به راحتی با هم مناظره دوستانه داشته باشند؟ ترنج زر: جای مناظره در کشور ما واقعاً خالی است و حتی در مناظره های ریاست جمهوری هم اصول رعایت نمی شود و این به دلیل نداشتن پایه و اساس مناظراتی در کشور است.

رسانه ها هم نقش بسیار مهمی در پررنگ تر شدن کرسی های آزاداندیشی دارند و باید کلیپ هایی از مناظره ها ساخته شده و در جامعه و فضای مجازی انتشار پیدا کند.

درصورتی که مناظره های دانشجویان در سال های آینده به صورت حضوری برگزار شود و تماشاگران بیشتری به این مناظره ها ورود پیدا کنند، جریان ساز خواهد شد و حتی دانشگاه های دولتی می توانند از دانشگاه آزاد اسلامی در برگزاری مناظره ها و کرسی های آزاداندیشی الگو بگیرند.

آنا: محور منطق و عقلانیت تا چه اندازه در برگزاری کرسی های آزاداندیشی رعایت می شود؟ ترنج زر: با توجه به اینکه دانشجویان معمولاً آرمانخواه و آرمانگرا هستند، گاهی اوقات ممکن است احساسات بر منطق در مناظره ها فائق شود؛ بنابراین دانشجویان باید در کرسی های آزاداندیشی احساساتشان را کنترل کنند.

مزیت اصلی رویداد کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی آن بود که دانشجویان قبل از مناظره درباره محورها و موضوعات مطالعه کرده و سپس به میدان مناظره می آمدند؛ بنابراین ایجاد فرهنگ مطالعه و پژوهش در گفت وگو می تواند امری مفید باشد که بدون منطق و دانش در گفت وگوها صحبت نکنیم.

آنا: یکی از مؤلفه های اصلی کرسی های آزاداندیشی تضارب آراست، این تضارب آرا بر فضای کرسی های آزاداندیشی تأثیر منفی می گذارد یا مثبت؟ ترنج زر: قطعاً تأثیر مثبت.

برخی افراد حاضر به گفت وگو نبودند؛ اما بعد به میدان کرسی آزاداندیشی آمدند و حرف های خود را آزادانه زدند.

به عنوان مثال در موضوع مردم ایران از اول انقلاب اسلامی تاکنون دیندارتر شده اند یا نه؟ هرکدام از تیم ها به بیان دیدگاه های خود پرداختند و موافقان و مخالفان آزادانه بحث و تبادل نظر کردند.

ساختار تعامل حوزه و دانشگاه برای برگزاری کرسی های آزاداندیشی مهیاست؟ موافقان و مخالفان این موضوع دیدگاه های بسیار خوبی داشتند و این تضارب آرا بسیار امر پسندیده و قابل قبول بوده است.

آنا: تعامل حوزه و دانشگاه در برگزاری کرسی های آزاداندیشی را چگونه ارزیابی می کنید؟ ترنج زر: مشارکت حوزه و دانشگاه در موضوع کرسی های آزاداندیشی بسیار مهم است و موفقیت در این زمینه مشکلات کشور را رفع خواهد کرد؛ اما باید ساختارها مهیا شود.

کرسی های آزاداندیشی باید یک تا دو سال در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شود و با به دست آمدن چارچوب کار، دانشگاه وارد مشارکت با حوزه شود؛ چراکه دانشجویان علاقه مند هستند مخاطب شان که دیدگاه مخالف دارد، دانشجو باشد و با ایجاد امنیت گفت وگو وارد مشارکت با حوزه شوند و موضوعات جدی تری را مطرح کنند.

آنا: موضوع کرسی های آزاداندیشی با محور دینی، فرهنگی و اجتماعی برگزار شد و حوزویان هم بالطبع دلایل و استدلال های خاص خود را دارند که ممکن است دانشگاهیان هنوز به آن استدلال ها نرسیده باشند.

این تعامل و اشتراک نظر بین حوزه و دانشگاه می تواند در برگزاری کرسی آزاداندیشی بسیار کمک حال باشد.

ترنج زر: همینطور است، به شرطی که تعامل حوزه و دانشگاه به درستی برقرار و ساختار درستی چیده شود و در این ساختار بحث و تبادل نظر صورت بگیرد.

آنا: طی سال های گذشته با تبلیغ دشمنان نظام عنوان می شود که طرفداران جمهوری اسلامی فاقد منطق هستند برای مقابله با این تبلیغ منفی چه باید کرد؟ ترنج زر: مقام معظم رهبری از جذب حداکثری و دفع حداقلی صحبت کردند و تصور می کنم در موضوع کرسی های آزاداندیشی سال ها از حضرت آقا عقب افتاده ایم.

ایشان سال ها پیش درباره راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی اظهارنظر کردند.

دانشگاه آزاد اسلامی حتی می تواند کرسی هایی را بین استادان برگزار کند و این پیشنهادی بود که مطرح کردیم که علاوه بر دانشجویان بین استادان هم کرسی های آزاداندیشی برگزار شود و دراینصورت شاید در دنیا این نمونه بی نظیر باشد.

خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی کرسی های آزاداندیشی را آغاز کرده و قاعدتاً ممکن است بسیاری در کشور موافق این کار نباشند و دلیل بیاورند که ممکن است حرف های ساختارشکنانه مطرح شود؛ اما دانشگاه جای این صحبت هاست و باید با امنیت کامل در دانشگاه مطرح شود.

بالای یک هزار تیم در کرسی های آزاداندیشی شرکت کردند و مطمئناً هر تیمی حداقل چهار، پنج کتاب مطالعه کرده و تقریباً 5 تا 6 هزار کتاب در این ایام مطالعه شده است.

در صورتی که با برگزاری کرسی های آزاداندیشی فرهنگ مطالعه و پژوهش را بین دانشجویان و استادان جا بیندازیم که بدون استدلال صحبت نکرده و در فضای مجازی بدون استدلال شایعات را قبول نکنند، برد کرده ایم و انقلاب ما مطمئناً می تواند سال های سال با این شرایط بیمه شود.

اکنون بسیاری از اطلاعات کسب شده توسط دانشجویان و استادان از فضای مجازی است و در این فضا هم اطلاعات درست و غلط باهم ترکیب شده است.

اینکه دانشجویی بر صحت و سقم اطلاعات اشراف پیدا کند به مطالعه برمی گردد و برگزاری کرسی های آزاداندیشی تماشاگران زیادی را پای مناظره خواهد کشاند و اطلاعات خوبی نصیب شان خواهد شد.

انتهای پیام/4078/
کلید واژه ها: کرسی های آزاداندیشی - دانشگاه آزاد اسلامی - آزاداندیشی - رویداد - دانشگاه آزاد - رویداد ملی - آزاد - دانشجویان - دانشگاه - مرحله - برگزار - اسلامی - کرسی - دانشجویی - مسئولان دانشگاه - برگزاری - مسئولان - مقام معظم رهبری - مطالعه - استانی - معاون فرهنگی - کشوری - مقام معظم - عید نوروز - هزار - واحد - کتاب - مسابقات - فروردین - پیشنهاد

آخرین اخبار سرویس:
ردمی نوت 10 JE رسما معرفی شد | مشخصات فنی و ظاهری

اگر من جای آقای رییسی بودم....

حقوق معوق کارگران نیشکر هفت تپه به زودی پرداخت می شود

وظیفه همه مدیران خدمت گذاری به مردم است

فرصت خدمت یک نعمت است/ در این فرصت از همه توان برای خدا استفاده کنید

رییسی بعد از احیای برجام وارد فاز کاهش تنش با آمریکا می شود/ رییسی به دنیا نشان دهد به دنبال بحران نیست

مواضع ضدایرانی اسراییل برای تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات هسته ای است

شهردار ایده آل را بشناسیم

تنفیذ امری تشریفاتی یا واقعی؟

عزیزی: روحانی در ارتقا عزت پاسپورت موفق نبود

ماجرای چمن خوابی اطراف بیمارستان های کرونایی / «لامبدا» بیخ گوش ایران

اینترنت ماهواره ای ممکن است تا یکسال دیگر به ایران ما بیاید

حدیث روز | حکمت فراوانی نعمت در حین گناه

التماس دعای پیمان طالبی برای ارشا اقدسی /عکس

ماجرای چمن خوابی اطراف بیمارستان های کرونایی / لامبدا بیخ گوش ایران

تکذیب شایعه درگذشت ارشا اقدسی

مواضع ضدایرانی اسراییل برای تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات هسته ای است

آخرین حملات مجلس به دولت/ قالیباف به روحانی نامه نوشت

کیهان هر جنبنده ای را روی هوا شکار می کند حتی موشک های کروز

آغاز واکسیناسیون دریانوردان در آینده نزدیک+جزییات

صنعت موشکی و پهپادی بومی ایران قابل تحریم نیست

کرونا؛ ویروس رسوا کننده ای است

رهبر نهضت اسلامی بحرین آزادی شیخ زکزاکی را تبریک گفت

فرودگاه مهرآباد فردا از ساعت 10 تا 12 تعطیل است

آخرین گفت وگوی روحانی با مردم/ توقعاتی که داریم با مذاکرات نمی خواند

آخرین جزییات از روند واکسیناسیون خبرنگاران

هشدار رضا فیاضی برای خطر کرونا

کیهان هر جنبنده ای را روی هوا شکار می کند حتی موشک های کروز

هشدار رضا فیاضی برای خطر کرونا

آقای مجری با لباس محلی در استودیو حاضر شد +عکس

معرفی افراد برای کابینه سهم خواهی نیست

فال حافظ / یوسف گم گشته بازآید به کنعان غم مخور

رتبه بندی معلمان تا پایان سال اجرایی می شود

آغاز واکسیناسیون دریانوردان در آینده نزدیک+جزییات

نیمه شب از خواب بیدار می شوید؟

قالیباف: به سوال یک نماینده از وزیر ارتباطات رسیدگی کنید

هیئت جمهوری آذربایجان در مراسم تحلیف آیت الله رییسی شرکت می کند

مجلس به دنبال امن کردن فضای مجازی است نه محدودیت اینترنت

نوروزی: مجلس به دنبال امن کردن فضای مجازی است نه محدودیت اینترنت

بزرگداشت هفته خبرنگار در فارس / نمایندگان مجلس حامی خبرنگاران باشند

عکس| روحانی در شب آخر ریاست جمهوری

ویدیو: واکنش احمد نورالهی به پیشنهاد 60 میلیاردی قطری ها

چرا دروغ می گوییم؟/ با فرد دروغگو چگونه برخورد کنیم؟

جهاددانشگاهی؛ از کارآمدترین ظرفیت ها برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

گزینه وزارت ارشاد کیست؟ ایسنا

10 روش برای تقویت درس ریاضی

آخرین گفتگوی تلویزیونی رییس جمهور​ امشب بعد از خبر 21

گزینه وزارت ارشاد کیست؟

استفاده از مرطوب کننده های هوا چه بلایی سرتان می آورد

برگزاری دوره آموزشی انجام تست های شخصیت و مصاحبه ویژه روحانیون چهارمحال و بختیاری

روزنامه های سه شنبه، 12 مرداد 1400

تکذیب خبر درگذشت ارشا اقدسی

تکذیب خبر درگذشت ارشا اقدسی

تنفیذ ریاست جمهوری چه جایگاهی دارد؟

میرزایی: وجود دست های پنهان پشت گرانی های اخیر بازار

احقاق حق با دنبال کردن رد خون خبرنگاران

روایت یک عکس/ مطالبه یک کارگر جایگاه سوخت در اهواز

کنترل ذهن با 5 تکنیک ساده

تار ایرانی در گام بیست و هفتم/ همنوازی علی قمصری و دوتارنوازان تربت جام

پیگیری مجلس از منابع مالی لوایح دولت مرسوم نیست

برای انتخاب رشته موفق چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

تغییر لوگوی گوگل با شمایل «پسربچه تورکانا»

طرح صیانت از فضای مجازی چیست؟

عکاسی که از قبر خودش عکاسی کرد!

روحانی خطاب به مجری: امشب نماینده مردم باشید نه صداوسیما

پیام تسلیت رهبر انقلاب به یوسفعلی میرشکاک

نگاهی به متمم 25 قانون اساسی آمریکا/ «بایدن» رفتنی است؟

عکاسی که از قبر خودش عکاسی کرد!

بررسی طرح «صیانت» در مجلس پیشینه 10 ساله دارد

فصل نو پاستور / دولت چگونه دست به دست می شود؟ / «تعطیلی سراسری» روی میز ستاد ملی کرونا

ماموریت ویژه به دادستان ها و دادگستری ها/ دستور رهبری به رییس جمهور برای بررسی تعطیلی دو هفته ای کشور

ویدئو| تکذیب خبر درگذشت ارشا اقدسی

«خسارت محض» هزینه تجربه ای سنگین/دولت چگونه دست به دست می شود؟ / «تعطیلی سراسری» روی میز ستاد ملی کرونا/پیشخوان

تالارها و قهوه خانه ها تا اطلاع ثانوی تعطیل است/ با متخلفان برخورد می شود

عضو شورای عالی فضای مجازی: اینترنت ماهواره ای ممکن است تا یکسال دیگر به کشور ما بیاید

دبیرکل اوپک برای مراسم تحلیف رییسی به تهران می آید

تردد دریایی چالشی اساسی در خارگ است/ تصمیم گیری ملی بر رفع مشکل

تصویری از حسن روحانی در شب آخر ریاست جمهوری

معرفی افراد برای کابینه سهم خواهی نیست

سارا و نیکا کم مانده بود با جواد عزتی راحت شوند؛ سارا در آغوش جواد!

احترام به زوج هایی که بچه نمی خواهند

کرونای دلتا و علائم آن

ببینید | صحبت های تلخ ارشا اقدسی درباره مرگ: دوست ندارم روی تخت بیمارستان بمیرم

روحانی: اولاند گفت در سال 2013 تصمیم قطعی برای جنگ با ایران را گرفته بودیم/ مصوبه مجلس مانع توافق است

اعضای هیئت دولت تدبیر و امید از حسن روحانی تقدیر کردند

خبر فوت ارشا اقدسی تایید شد

همسر ارشا اقدسی بدلکار معروف کیست؟+ بیوگرافی

متأسفانه هنوز بسیاری از خانواده ها خطر کاهش جمعیت را جدی نگرفته اند

9خبر درباره حقوق/ باید شخصی را برای فوق العاده ویژه فرهنگیان توبیخ می کردم

تزریق واکسن به خبرنگاران

شمارش معکوس برای انتخاب شهردارتهران/ چه کسی به «بهشت» می رود؟

دبیرکل اوپک برای مراسم تحلیف رییسی به تهران می آید

زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی جدیدی درست نشود

تردد دریایی چالشی اساسی در خارگ است/ تصمیم گیری ملی بر رفع مشکل

احداث بلوار شهید آیت الله سید محمدباقر حکیم بااعتبار 380 میلیارد تومانی

آخرین حملات مجلس به روحانی

ویدئو/ ادا و اطوارهای عجیب و لوس سحر قریشی

منتخبان شورای شهر مخل امورات شهرداری ها نباشند

علی گودرزی سرپرست شهرداری بجنورد شد

ارشا اقدسی درگذشت + جزییات

از مطالعه هزاران جلد کتاب در رویداد کرسی های آزاداندیشی تا پیشنهاد مناظره میان استادان

از مطالعه هزاران جلد کتاب در رویداد کرسی های آزاداندیشی تا پیشنهاد مناظره میان استادان