موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - كميسيون آموزش - دانشگاه الزهرا - نيمه نهايي جام حذفي - مركز پژوهش هاي مجلس - مركز پژوهش هاي - شهرام حبيب زاده - زنيت روسيه - دستورالعمل هاي بهداشتي - پريسا بهزادي - بابونه - سردار حسين يكتا - رييس كميسيون آموزش و تحقيقات - گيلده - مرتضي روزبه - شهواني - شهرام محمودي - سرهنگ بهزاد وليان - بالك

مطالب مرتبط:
جزییات مهمترین تغییرات کنکور
جزییات مهمترین تغییرات کنکور
مهمترین اخبار در هفته ای که گذشت/ از زمزمه حذف محمود احمدی نژاد از مجمع تشخیص تا تغییرات مهم در مجلس
جزییات اعطای کارت رفاهی با سقف حداکثر 7 میلیون تومان
افشای اسامی برخی عوامل مرتبط با ترور شهید سلیمانی + جزییات
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 20:102021-06-24دانش

جزییات مهمترین تغییرات کنکور


جزییات مهمترین تغییرات کنکور مهار یکه تازی مطلق کنکور در تعیین تکلیف بی چون وچرای سرنوشت داوطلبان ورود به دانشگاه، بار دیگر طی ماه های اخیر با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسئله ایجاد تغییرات اساسی در نظام سنجش و پذیرش دانشجو کلید خورد.

- مهار یکه تازی مطلق کنکور در تعیین تکلیف بی چون وچرای سرنوشت داوطلبان ورود به دانشگاه، بار دیگر طی ماه های اخیر با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسئله ایجاد تغییرات اساسی در نظام سنجش و پذیرش دانشجو کلید خورد.

  البته اجرایی نشدن قوانینی که در 2 دهه گذشته درباره حذف کنکور به تصویب رسیده بود و همچنین برخوردهای شعاری با این موضوع، بیم هایی ایجاد کرده بود که شاید دود سفیدی که از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشجو بلند شده است هم مانند همان قوانین و مصوبات اجرانشده قبلی، شکل شعاری و ظاهری به خود بگیرند.

اما روز سه شنبه، اول تیرماه 1400، در هشتصد و چهل و دومین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حسن روحانی رییس جمهوری، تصمیماتی درباره جراحی نظام سنجش و پذیرش دانشجو در ایران گرفته شد که می توان گفت از مهم ترین تصمیمات 52 سال گذشته در زمینه کنکور بوده است.

5 تصمیم جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو که به تصویب نهایی نیز رسیده است علاوه بر کمرنگ کردن نقش یک آزمون چندساعته در تعیین سرنوشت و مسیر زندگی دانش آموزان متقاضی ورود به آموزش عالی، تأثیر عملکرد و تلاش های دانش آموزان در دوران مدرسه را به معیاری کلیدی برای ورود به دانشگاه تبدیل کرده و در عین حال نوعی استقلال" و اختیار برای دانشگاه ها در زمینه تعیین شرایطی برای پذیرش دانشجو فراهم آورده است.

نمرات پایه دوازدهم دوبرابر مؤثرتر از پایه یازدهمطرح ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی در مجموع دارای 13 ماده است که با تصویب 6 ماده اصلی آن، پروژه رنگ باختن کنکور چند قبضه شده و دیگر راهی برای برگشت ندارد.

براساس این مصوبات که قرار است از سال 1402اجرایی شود و براساس اعلام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به طور قطعی در کنکورهای 1400 و 1401 اعمال نخواهند شد، سهم سوابق تحصیلی دانش آموزان در نظام سنجش و پذیرش دانشجو به 60درصد می رسد و سهم کنکور 40درصد خواهد بود.

علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش مجلس و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره به همشهری گفت: از سهم 60درصدی که به سوابق تحصیلی دانش آموزان اختصاص داده شده است، معدل پایه یازدهم به اندازه 20درصد و معدل پایه دوازدهم به میزان 40درصد تأثیر خواهد داشت.

دروس عمومی از کنکور حذف می شودوی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سنجشی که در کنکور انجام می شود فقط مربوط به دروس تخصصی خواهد بود و در بخش سوابق تحصیلی نیز دروس عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار خواهد گرفت.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش وپرورش، نیز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: با تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه به 60درصد ارتقا یافت.

نتایج امتحان پایه دوازدهم سهم عمده ای در قبولی در رشته های پرمتقاضی خواهد داشت.

یعنی اهمیت یافتن اهداف دوره های تحصیلی و کاستن از تأثیرات آسیب زای کنکور بر نظام آموزشی تربیتی.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این باره می گوید: با تأثیر 60 درصد سوابق تحصیلی و 40 درصد آزمون کنکور، علاوه بر اضطراب زدایی از داوطلبان کنکور به خصوص در رشته های پرمتقاضی، فرصتی فراهم می شود تا عمق یادگیری دانش آموزان سنجش شود.

واقعیت این است که دانش آموز 12 سال تحصیل می کند و این 12 سال تحصیل باید در موفقیت او برای ورود به دانشگاه بروز داشته باشد.

ماجرای انتقاد به افزایش تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجوهر چند افزایش سهم سوابق تحصیلی در نظام سنجش و پذیرش دانشجو به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده اما با انتقادهایی نیز از سوی برخی اعضای این شورا همراه بوده است؛ به طوری که حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، انتقادهایی با این مضمون مطرح کرده که با افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو، نوعی بی عدالتی آموزشی در حق دانش آموزانی که در مناطق محروم با امکانات کم تحصیل می کنند در مقایسه با دانش آموزانی که در شهرها و مناطق با امکانات بیشتر به مدرسه می روند و می توانند معلم خصوصی بگیرند، ایجاد می شود.

سوگیری به سمت مناطق محروم در سهمیه هااین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگو با همشهری تصریح کرد: در پی تذکر درباره این بی عدالتی، مقرر شد تا این بی عدالتی از طریق امتیازاتی که در سهمیه ها برای دانش آموزان مناطق محروم لحاظ می کنند، به نوعی جبران شود.

موضوع دیگری که برخی منتقدان افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو عنوان می کنند، رقم خوردن بی عدالتی آموزشی بین دانش آموزانی است که در مدارس غیرانتفاعی و دولتی تحصیل می کنند.

علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و عضو حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره به همشهری می گوید: آنچه که در سوابق تحصیلی درنظر گرفته می شود، نمرات امتحانات نهایی و سراسری است بنابراین شائبه اینکه دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی در برخی موارد مورد ارفاق قرار گیرند و به این خاطر از دانش آموزان مدارس دولتی جلو بزنند، اصلا امکان ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در واکنش به انتقادها تصریح می کند: مرکز سنجش آموزش وپرورش این امکان را فراهم کرده که در امتحانات نهایی دانش آموزان، سؤالات استاندارد شده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به صورت عادلانه تر به دانشگاه وارد شوند.

برگزاری 2 کنکور در سالاعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین تصویب کرده اند که آزمون کنکور برای دروس تخصصی 2بار در سال برگزار شود و نتایج امتحانی که از لحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسری گرفته می شود تا 2سال اعتبار داشته و دانش آموزان می توانند از نتایج آن تا 2 سال استفاده کنند.

عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره این مصوبه نیز می گوید: اینکه کنکور 2 بار در سال برگزار شود، موجب برداشته شدن فشار و اضطراب از روی دانش آموزان شده و آنها دیگر از این بابت نگرانی ندارند که پس از شرکت در کنکور، تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.

تعیین شرط معدل برای ورود به هر دانشگاهمصوبه دیگر شورای انقلاب فرهنگی ناظر بر اختیار دادن به دانشگاه ها در پذیرش نهایی دانشجو است؛ به این ترتیب که دانشگاه های کشور می توانند برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل درنظر بگیرند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره جزییات این مصوبه هم گفت: دانشگاه های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و براساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخصی پایین تر باشد، این اختیار به دانشگاه ها داده می شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

کدام ماده های طرح جراحی کنکور هنوز تصویب نشده اند؟منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با همشهری در تشریح ماده های دیگر طرح ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو که هنوز به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نرسیده است، از تخصیص 30درصد ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی از فارغ التحصیلان دوره لیسانس و همچنین بحث و بررسی ماده مربوط به سهمیه ها نام برد و گفت: البته همه سهمیه ها حفظ می شوند منتها یک تغییراتی هم ممکن است ایجاد شود.

حال باید دید این تغییرات به نفع سهمیه است یا به ضرر آن.

حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، نیز درباره پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس، تأکید کرد: درصورتی موافق پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس هستم که ظرفیت فعلی پذیرش دانشجوی پزشکی از دیپلم حفظ شود.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب - انقلاب فرهنگی - پذیرش دانشجو - شورای عالی - تغییرات - کنکور - ساماندهی نظام سنجش و پذیرش - تعیین تکلیف - دانشجو - فرهنگی - انقلاب - داوطلبان - ورود - پذیرش - شورای - قوانین - نظام - عالی - سنجش - سرنوشت - اساسی - تکلیف - حذف کنکور - ساماندهی - دبیرخانه - دیگر - مهار - کلید - مصوبات

آخرین اخبار سرویس:
طالبان، واقعیتی از افغانستان

مصادیق جنگ رسانه ای بی بی سی فارسی علیه واکسن کوو ایران برکت

راه اندازی دانشکده های مهارت و کارآفرینی در واحد های دانشگاه آزاد کرمان

امکان اخذ 20 واحد دروس غیر رشته ای در دانشگاه تهران

بازوی روباتیک جدید در خدمت ایستگاه فضایی بین المللی

پنج وضعیتِ جسمانی که با تشنگی همراه است+اینفوگرافی

اعطای رتبه علمی «ب» به نشریات علمی مطالعات قدرت نرم

پنج وضعیتِ جسمانی که با تشنگی همراه است

ایده های نوآورانه آموزش محور حمایت می شوند

دومین سوگواره ملی فرهنگی هنری اباعبدلله الحسین (ع) از سوی دانشگاه شیراز برگزار می شود

وزرات نیرو نیروی امریه جذب می کند

چهارنشریه علمی پژوهشی سازمان بسیج اساتید رتبه علمی «ب» کسب کردند

«رویداد نوآورانه حمل ونقل هوشمند شهری» برگزار می شود

فعالیت مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در ابهر

کنکور فعلی پیشرفت تحصیلی را اندازه گیری نمی کند

کنکور فعلی پیشرفت تحصیلی را اندازه گیری نمی کند

برگزاری کارگاه آموزشی نرم افزار گمز

کارگاه مباحث پیشرفته در پردازش سیگنال EEG برگزار می شود

پذیرش امریه سربازی در دانشگاه صنعتی شریف

مسابقه خطبه غدیر خم برگزار می شود

مهلت ثبت نام دکتری در دو رشته پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تمدید شد + لینک

فرزندی یتیم در خیابان طالقانی!

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی معرفی شد

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از وزارت علوم

دانشگاه آزاد ایلام در مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشجو می پذیرد

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از وزارت علوم

دانشگاه آزاد آباده میزبان کنکور ارشد

تأثیر «طرح الف و ب» در پویایی و فعالیت اعضای هیئت علمی

اعطای رتبه علمی «ب» به نشریات علمی مطالعات قدرت نرم

استارتاپ ایرانی با ارزش 10 برابر درآمد نفتی ایران در بورس امریکا درخشید

اعطای رتبه علمی «ب» به 4 نشریه علمی سازمان بسیج اساتید

دانشگاه الزهرا قرنطینه شد

«اکمال دین»؛ مسابقه ای با محوریت تلاوت آیات ولایت

ثبت نام دوره کارشناسی ارشد اخلاق پزشکی مجازی / ترکیبی آغاز شد

دانشگاه الزهرا(س) به مدت 3 روز قرنطینه می شود

تزریق ظرفیت بسیج به رگ های جامعه برای مقابله با کرونا

برگزاری دوره آموزش نرم افزار میپل

مهلت ثبت نام دکتری در دو رشته پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تمدید شد

نودانشجویان مهرماه آموزش حضوری نخواهند داشت

استخدام کارشناس فروش (خدمات مهاجرت) در موسسه اعزام دانشجو صباپلن در تهران

منشی خانم .

دانشکده علوم قرآنی اصفهان دانشجو می پذیرد

عکس زیبای شبنم قلی خانی با ژست معروف؛ محو در افق!

دانشگاه علوم پزشکی قم از نیرو های جهادی برای مشارکت در امر واکسیناسیون دعوت به همکاری کرد

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از وزارت علوم/ تعامل وزیر با ستاد نقشه علمی

اعطای رتبه علمی «ب» به نشریات علمی بسیج اساتید کشور

توسعه تلسکوپ بالنی جدید با دقتی مشابه هابل

امیرحسین اصغریان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت شد

محافظ سطوح از جرقه جوشکاری با پوششی ایران ساخت

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

زخم عمیقِ بی توجهی به مطالبات مردم موجودیت نظام را تهدید می کند

نودانشجویان مهرماه آموزش حضوری نخواهند داشت

استخدام تعمیرکار مکانیک در شرکت فراماشین جهان فیدار در تهران

آزمون بسندگی زبان انگلیسی دانشگاه شهید بهشتی 8 مرداد برگزار می شود

نودانشجویان مهرماه آموزش حضوری نخواهند داشت

عضویت سردفتران در هیئت علمی دانشگاه آزاد ممنوع شد

دانشگاه مازندران میزبان کنفرانس ملی مهندسی و فیزیک پلاسما

طراحی ماشین های هوشمند براساس فعالیت سلول های عصبی و نوسانات مغز تسهیل شد

دانشگاه الزهرا 3 روز قرنطینه می شود

همکاری مشترک دانشگاه های فردوسی مشهد و کاسل آلمان

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

تولید ساده و ایمن ضدماده با انبرهای لیزری

سکوت آموزشیار در مقابل اعتراض دانشجویان/ادامه همکاری آی گپ و آموزشیار در هاله ای از ابهام

واکنش 16 تشکل عدالتخواه به اتفاقات خوزستان/ زخم عمیقِ بی توجهی به مطالبات مردم موجودیت نظام را تهدید می کند

تولید و عرضه محصولات قرآنی؛ راه کاری برای ترویج فرهنگ دینی

نخستین دوره جشنواره سراسری بداهه برگزار می شود

تکلیف امتحانات دانشجویان در قطعی اینترنت همراه در خوزستان چیست؟

رونمایی دوره های مجازی مهارت های خوب زیستن

تولید و عرضه فرآورده های قرآنی، راه کاری در ترویج فرهنگ دینی

زمان قرنطینه دانشگاه الزهرا اعلام شد

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

ویژه برنامه های رادیو صبا در آستانه عید غدیر

3 محصول فناورانه در حوزه علوم شناختی معرفی می شوند

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

دانشگاه آزاد اسلامی دامغان 6 مدرک مهارتی ارائه می دهد

دانشگاه الزهرا قرنطینه می شود

راه اندازی مرکز انتخاب رشته و هدایت تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی آیت الله آملی

وبینار «آب مجازی از منظر اقتصاد بین الملل» برگزار می شود

وبینار «آب مجازی از منظر اقتصاد بین الملل» برگزار می شود

معرفی داوران هشتمین جشنواره نقش تن پوش

تکلیف امتحانات دانشجویان در قطعی اینترنت همراه در خوزستان چیست؟

مهلت مجدد ثبت نام ارشد استعداد درخشان پزشکی آغاز شد

کتاب ‌های درسی پایه هفتم

معاون وزیر علوم: آموزش نو دانشجویان مهرماه حضوری نیست

تولید باتری های بازیافت شونده قوت گرفت

کنترل بیماران کرونایی از راه دور | سیستم بهداشتی نظارت بر سلامت با اینترنت اشیا

چند راه ساده برای پیشگیری و درمان گرمازدگی+ اینفوگرافی

گل ششم ایران به تاجیکستان توسط فرهاد توکلی

تولید دستبندهای هوشمند با منبع نوری برای کم بینایان

اگر تا روز برگزاری کنکور ارشد به کرونا مبتلا شدیم، چه کنیم؟

درون مایه طاعت ها از غدیر نشئت می گیرد

جوایز جشنواره دانوب به عکاسان ایرانی رسید

شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان اخراجی علم و صنعت

درون مایه همه طاعت ها از غدیر نشئت می گیرد

استخدام کارآموز مهندسی مکانیک در یک شرکت معتبر در تهران

راه اندازی باجه رفع نقص کارت آزمون کارشناسی ارشد در سمنان

واکنش به اخراج 140 استاد دانشگاه پیام نور | با معدل 11 و 12 عضو هیات علمی شده بودند | اخراجی ها کارمند می شوند

دستبندهای هوشمند با منبع نوری برای کم بینایان

عکس| در دانشگاه شیراز چه خبر است؟

دانشگاه ها از بهمن ماه حضوری می شوند

جزییات مهمترین تغییرات کنکور

جزییات مهمترین تغییرات کنکور