مطالب مرتبط:
حذف دروس عمومی از کنکور سال 1402 + جزییات
مهمترین اخبار در هفته ای که گذشت/ از زمزمه حذف محمود احمدی نژاد از مجمع تشخیص تا تغییرات مهم در مجلس
جزییات اعطای کارت رفاهی با سقف حداکثر 7 میلیون تومان
افشای اسامی برخی عوامل مرتبط با ترور شهید سلیمانی + جزییات
چند نکته درباره 5 تغییر کنکور
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 18:402021-06-24دانش

جزییات مهمترین تغییرات کنکور


طرح ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی در مجموع دارای 13 ماده است که با تصویب 6 ماده اصلی آن، پروژه رنگ باختن کنکور چند قبضه شده و دیگر راهی برای برگشت ندارد.

- " همشهری نوشت: مهار یکه تازی مطلق کنکور در تعیین تکلیف بی چون وچرای سرنوشت داوطلبان ورود به دانشگاه، بار دیگر طی ماه های اخیر با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسئله ایجاد تغییرات اساسی در نظام سنجش و پذیرش دانشجو کلید خورد.

البته اجرایی نشدن قوانینی که در 2 دهه گذشته درباره حذف کنکور به تصویب رسیده بود و همچنین برخوردهای شعاری با این موضوع، بیم هایی ایجاد کرده بود که شاید دود سفیدی که از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشجو بلند شده است هم مانند همان قوانین و مصوبات اجرانشده قبلی، شکل شعاری و ظاهری به خود بگیرند.

اما روز سه شنبه، اول تیرماه 1400، در هشتصد و چهل و دومین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حسن روحانی رییس جمهوری، تصمیماتی درباره جراحی نظام سنجش و پذیرش دانشجو در ایران گرفته شد که می توان گفت از مهم ترین تصمیمات 52 سال گذشته در زمینه کنکور بوده است.

5 تصمیم جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو که به تصویب نهایی نیز رسیده است علاوه بر کمرنگ کردن نقش یک آزمون چندساعته در تعیین سرنوشت و مسیر زندگی دانش آموزان متقاضی ورود به آموزش عالی، تأثیر عملکرد و تلاش های دانش آموزان در دوران مدرسه را به معیاری کلیدی برای ورود به دانشگاه تبدیل کرده و در عین حال نوعی استقلال و اختیار برای دانشگاه ها در زمینه تعیین شرایطی برای پذیرش دانشجو فراهم آورده است.

نمرات پایه دوازدهم دوبرابر مؤثرتر از پایه یازدهم طرح ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی در مجموع دارای 13 ماده است که با تصویب 6 ماده اصلی آن، پروژه رنگ باختن کنکور چند قبضه شده و دیگر راهی برای برگشت ندارد.

براساس این مصوبات که قرار است از سال 1402اجرایی شود و براساس اعلام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به طور قطعی در کنکورهای 1400 و 1401 اعمال نخواهند شد، سهم سوابق تحصیلی دانش آموزان در نظام سنجش و پذیرش دانشجو به 60درصد می رسد و سهم کنکور 40درصد خواهد بود.

علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش مجلس و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره به همشهری گفت: از سهم 60درصدی که به سوابق تحصیلی دانش آموزان اختصاص داده شده است، معدل پایه یازدهم به اندازه 20درصد و معدل پایه دوازدهم به میزان 40درصد تأثیر خواهد داشت.

دروس عمومی از کنکور حذف می شود وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سنجشی که در کنکور انجام می شود فقط مربوط به دروس تخصصی خواهد بود و در بخش سوابق تحصیلی نیز دروس عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار خواهد گرفت.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش وپرورش، نیز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: با تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه به 60درصد ارتقا یافت.

نتایج امتحان پایه دوازدهم سهم عمده ای در قبولی در رشته های پرمتقاضی خواهد داشت.

یعنی اهمیت یافتن اهداف دوره های تحصیلی و کاستن از تأثیرات آسیب زای کنکور بر نظام آموزشی تربیتی.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این باره می گوید: با تأثیر 60 درصد سوابق تحصیلی و 40 درصد آزمون کنکور، علاوه بر اضطراب زدایی از داوطلبان کنکور به خصوص در رشته های پرمتقاضی، فرصتی فراهم می شود تا عمق یادگیری دانش آموزان سنجش شود.

واقعیت این است که دانش آموز 12 سال تحصیل می کند و این 12 سال تحصیل باید در موفقیت او برای ورود به دانشگاه بروز داشته باشد.

ماجرای انتقاد به افزایش تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو هر چند افزایش سهم سوابق تحصیلی در نظام سنجش و پذیرش دانشجو به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده اما با انتقادهایی نیز از سوی برخی اعضای این شورا همراه بوده است؛ به طوری که حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، انتقادهایی با این مضمون مطرح کرده که با افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو، نوعی بی عدالتی آموزشی در حق دانش آموزانی که در مناطق محروم با امکانات کم تحصیل می کنند در مقایسه با دانش آموزانی که در شهرها و مناطق با امکانات بیشتر به مدرسه می روند و می توانند معلم خصوصی بگیرند، ایجاد می شود.

سوگیری به سمت مناطق محروم در سهمیه ها این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگو با همشهری تصریح کرد: در پی تذکر درباره این بی عدالتی، مقرر شد تا این بی عدالتی از طریق امتیازاتی که در سهمیه ها برای دانش آموزان مناطق محروم لحاظ می کنند، به نوعی جبران شود.

موضوع دیگری که برخی منتقدان افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو عنوان می کنند، رقم خوردن بی عدالتی آموزشی بین دانش آموزانی است که در مدارس غیرانتفاعی و دولتی تحصیل می کنند.

علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و عضو حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره به همشهری می گوید: آنچه که در سوابق تحصیلی درنظر گرفته می شود، نمرات امتحانات نهایی و سراسری است بنابراین شائبه اینکه دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی در برخی موارد مورد ارفاق قرار گیرند و به این خاطر از دانش آموزان مدارس دولتی جلو بزنند، اصلا امکان ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در واکنش به انتقادها تصریح می کند: مرکز سنجش آموزش وپرورش این امکان را فراهم کرده که در امتحانات نهایی دانش آموزان، سؤالات استاندارد شده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به صورت عادلانه تر به دانشگاه وارد شوند.

برگزاری 2 کنکور در سال اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین تصویب کرده اند که آزمون کنکور برای دروس تخصصی 2بار در سال برگزار شود و نتایج امتحانی که از لحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسری گرفته می شود تا 2سال اعتبار داشته و دانش آموزان می توانند از نتایج آن تا 2 سال استفاده کنند.

عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره این مصوبه نیز می گوید: اینکه کنکور 2 بار در سال برگزار شود، موجب برداشته شدن فشار و اضطراب از روی دانش آموزان شده و آنها دیگر از این بابت نگرانی ندارند که پس از شرکت در کنکور، تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.

تعیین شرط معدل برای ورود به هر دانشگاه مصوبه دیگر شورای انقلاب فرهنگی ناظر بر اختیار دادن به دانشگاه ها در پذیرش نهایی دانشجو است؛ به این ترتیب که دانشگاه های کشور می توانند برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل درنظر بگیرند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره جزییات این مصوبه هم گفت: دانشگاه های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و براساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخصی پایین تر باشد، این اختیار به دانشگاه ها داده می شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

کدام ماده های طرح جراحی کنکور هنوز تصویب نشده اند؟ منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با همشهری در تشریح ماده های دیگر طرح ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو که هنوز به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نرسیده است، از تخصیص 30درصد ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی از فارغ التحصیلان دوره لیسانس و همچنین بحث و بررسی ماده مربوط به سهمیه ها نام برد و گفت: البته همه سهمیه ها حفظ می شوند منتها یک تغییراتی هم ممکن است ایجاد شود.

حال باید دید این تغییرات به نفع سهمیه است یا به ضرر آن.

حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، نیز درباره پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس، تأکید کرد: درصورتی موافق پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس هستم که ظرفیت فعلی پذیرش دانشجوی پزشکی از دیپلم حفظ شود.


کلید واژه ها: ساماندهی نظام سنجش و پذیرش - شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب - کنکور - انقلاب فرهنگی - پذیرش دانشجو - شورای عالی - ساماندهی - پذیرش - شورای - تغییرات - دانشجو - قوانین - نظام - سنجش - فرهنگی - انقلاب - تعیین تکلیف - تصویب - حذف کنکور - داوطلبان - دبیرخانه - عالی - دیگر - ماده - کارشناسی - ورود - مصوبات - همشهری - سرنوشت

آخرین اخبار سرویس:
ابلاغ مصوبه پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی پس از پایان متوسطه

تلفیق رسوم مردم خوزستان و هنر طراحی در استارتاپ تصویرسازی لباس عاشورایی اهواز

دانشمند ایرانی به حالت جدیدی از مایع دست یافت

دورهمی بازیگران سرشناس شبی که ماه کامل شد +عکس

نواختن موزیک با سیم پیچ های تسلا! + فیلم

حال خوش «الناز شاکردوست» و آقای بازیگر در رستوران لاکچری ! + عکس

کار در منزل شنایی به اینستاگرام

افزایش 50 درصدی پذیرفته شدگان دکتری بدون آزمون دانشگاه شهید چمران اهواز

افزایش 50 درصدی پذیرفته شدگان دکتری بدون آزمون دانشگاه شهید چمران اهواز

نمره عجیب وزیر بهداشت به خودش! + فیلم

رکود فعالیت های فرهنگی دانشگاهها طی 8 سال اخیر/5 اولویت وزیر آینده علوم در آموزش عالی

رکود فعالیت های فرهنگی دانشگاهها طی 8 سال اخیر/5 اولویت وزیر آینده علوم در آموزش عالی

پرسپولیس و سپاهان جام می خواهند، استقلال اعتبار/ جام سرخ می شود یا زرد؟

مصوبه پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی ابلاغ شد

افتتاح ایستگاه واکسیناسیون شرق اصفهان در دانشگاه آزاد اصفهان

توجه ویژه به اشتغال دانش آموختگان در مدارس عالی مهارت | از فیروزه تراشی و سنگ های تزیینی تا تغذیه و کشاورزی نوین

مصوبه « ضوابط پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)» ابلاغ شد

تسریع در واکسیناسیون کووید 19 با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت، جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی

خبر مهم برای کنکوری ها

عکس صمیمی شیلا خداداد با سعید معروف + عکس

روحانی مصوبه جدید کنکور سراسری را ابلاغ کرد 

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

برگزاری آزمون جامع دکتری با حضور 249 متقاضی در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد

نشریه انگلیسی زبان ASTA دانشگاه یزد به رتبه بین المللی ارتقا یافت

مصوبه جدید کنکور سراسری ابلاغ شد

روز در باز دانشگاه

تیپ جنجالی «سحر دولتشاهی»/ عکس

دانشگاه صنعتی شریف قرنطینه شد

مصوبه جدید کنکور سراسری توسط روحانی ابلاغ شد

بخشنامه تأسیس و تجهیز مراکز واکسیناسیون در دانشگاه آزاد اسلامی هر استان ابلاغ شد

تغییر کنکور 1402 قطعی شد

مصوبه «سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)»

طبقه بندی زندانیان در کنار برنامه های اصلاحی و تربیتی از برنامه های اصلی سازمان زندانهاست

ابلاغ مصوبه سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش از سوی رییس جمهور /تغییر کنکور 1402 قطعی شد

مصوبه جدید کنکور سراسری ابلاغ شد

راه اندازی مراکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد در استان ها

روحانی مصوبه جدید کنکور سراسری را ابلاغ کرد

«کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه درسی»

افتتاح مرکز رشد و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

دستگاه پرتودهنده خونی ایران ساخت شد

جزییات راه اندازی مراکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد اسلامی

مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس بزودی پایان می یابد

روحانی مصوبه سیاست های پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی را ابلاغ کرد

6 نفر دیگر در استان همدان قربانی کرونا شدند

مصوبه جدید کنکور سراسری ابلاغ شد

آهنگ درباره یک رویا را از محمدرضا عزیزی دانلود کنید

جشن عید غدیر و میلاد امام هادی (ع) در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران برگزار می شود

روز بدون فوتی کرونا در کردستان

فراخوان بخش مقالات ششمین نمایشگاه لباس عاشورایی

روحانی مصوبه جدید کنکور سراسری را ابلاغ کرد/ سهم سوابق در پذیرش 1401 و 1402

رییس جمهور مصوبه جدید کنکور سراسری را ابلاغ کرد

مصوبه «سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی»

آموزش مقدماتی تا پیشرفته اکسل

همکاری پارک علم و فناوری گلستان با سازمان یونیسف

پوست های الکترونیکی ای که از نور خورشید انرژی می گیرند

تغییر مهم در کابینه رییسی/ جایگزین مخبر معرفی شد

افتتاح ایستگاه واکسیناسیون شرق اصفهان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان

دانشمند ایرانی به حالت جدیدی از مایع دست یافت

دانشمند ایرانی به حالت جدیدی از مایع دست یافت

آغاز کلاس های ترم تابستان دانشگاه صنعتی ارومیه از 9 مرداد

نصاب و کمک نصاب دوربین مداربسته

برگزاری دوره جامع کشت بافت گیاهی

دستگاه همگن کننده ترکیبات آزمایشگاهی در کشور ساخته شد

ژست دلبرانه همسر «آقای مجری»/ عکس

تصویری متفاوت از هانیه توسلی خسته و پژمرده!

ورود به دانشگاه شریف طی 3 روز آتی ممنوع شد

جزییات راه اندازی مراکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد در استان ها ابلاغ شد

«شیلا خداداد» در کنار کاپیتان والیبال ایران + عکس

29 قربانی کرونا در استان کرمان

افتتاح مرکز نوآوری صنعتی شماره 4 چهارمحال و بختیاری

رسیدن به شغل پایدار مهمترین دستاورد مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قم است

نشریه انگلیسی زبان ASTA دانشگاه یزد به رتبه بین المللی ارتقا یافت

شریه انگلیسی زبان ASTA دانشگاه یزد به رتبه بین المللی ارتقا یافت

ازدواج دوم بهنوش طباطبایی؟ ماجرای پست عجیبش در اینستاگرام

ورود به دانشگاه شریف طی 3 روز آتی ممنوع شد

دستگاه پرتودهنده خون در کشور ساخته می شود

منشی خانم جهت کار در دفتر فروش چمن مصنوعی هشتگرد

آموزش برچسب گذاری مواد غذایی

دو مرکز رشد در بروجن و لردگان گشایش یافت

دانشگاه تربیت مدرس شرایط استفاده دانشجویان از تسهیلات بیمه تامین اجتماعی را اعلام کرد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد از مجتمع صنعتی چادرملو اردکان بازدید کرد

همگن سازی ترکیبات آزمایشگاهی با دستگاه ایران ساخت

واکسیناسیون روزانه 3 هزار نفر توسط مراکز واکسن سپاه صاحب الزمان(عج) در اصفهان

نواختن موزیک با ابزاری عجیب (فیلم)

تا کی دوام می آوریم؟ گزارش جامع کسب و کارهای کوچک و متوسط

اعلام جزییات راه اندازی مراکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد در استان ها

تاسیس مراکز واکسیناسیون در دانشگاه آزاد

فراخوان جذب پژوهشگر پسادکتری در زمینه علوم و فناوری های کوانتومی

دانشگاه الزهرا(س) قرنطینه می‎ شود

بخشنامه تأسیس و تجهیز مراکز واکسیناسیون در دانشگاه آزاد اسلامی هر استان ابلاغ شد

75 درصد بازداشتی های حوادث اخیر دشت آزادگان آزاد شدند

جزییات مهمترین تغییرات کنکور

جزییات مهمترین تغییرات کنکور