مطالب مرتبط:
چنبره اختاپوس بن سلمان بر اقتصاد عربستان
تشخیص درست مشکل اقتصاد بیمار، نخستین قدم در رفع مشکلات است
ادعای رسانه سعودی؛ تقابل استقلال و تراکتور با نمایندگان عربستان در زمین بی طرف
اصلی مساله در قوه قضاییه معیشت و اقتصاد است
اصلی ترین مسئله در کشور اقتصاد و معیشت مردم است
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 01:502021-06-23بين الملل

چنبره اختاپوس بن سلمان بر اقتصاد عربستان


محمد بن سلمان علاوه بر اهرم های سیاسی و اجتماعی عربستان، تلاش دارد تمامی اهرم های اقتصادی در بخش های خصوصی و دولتی را نیز تحت کنترل کامل خود قرار دهد.

- در هرم قدرت و تبدیل شدن وی به شخص دوم قدرتمند در عربستان، او بیشترین تلاش خود را برای تحت کنترل گرفتن منافذ قدرت و ثروت در این کشور به کار گرفت تا بتواند زمینه را برای انتقال حاکمیت سعودی به نسل جدید مهیا کند.

بن سلمان در همین راستا بلافاصله سرکوب سیاسی مخالفان خود را آغاز کرده و شخصیت های مطرح سیاسی از جمله متعب بن عبدالله، محمد بن نایف، احمد بن عبدالعزیز و سعد الجبری و .

را از سمت هایی که در اختیار داشتند، کنار گذاشته یا آنها را در حصر خانگی قرار داد.

او در فضای فرهنگی و اجتماعی نیز همین اقدام را در پیش گرفت و با به کار انداختن گروهی از فعالان فضای مجازی که در محافل اجتماعی منتقدان سعودی تحت عنوان مگس های الکترونیک معروف شدند، تلاش کرد ابتکار عمل را در تبلیغات فضای مجازی در اختیار بگیرد.

این گروه با تشدید نظارت بر فضای مجازی صدای مخالفان بن سلمان در شبکه های اجتماعی را خفه کرده و در موارد متعددی فعالان رسانه ای منتقد محمد بن سلمان را با شکنجه و حبس های طولانی مدت آزار دادند.

سلمان العوده، عوض القرنی و محمد المنجد از جمله این فعالان فرهنگی و رسانه ای هستند که در حال حاضر در زندان های سعودی به سر می برند.

ترور شخصیت های فرهنگی مخالف دولت از دیگر اقدامات محمد بن سلمان برای تقویت موقعیت خود در هرم قدرت در عربستان بود.

حذف جمال خاشقجی از منتقدان حاکمیت بلا منازع بن سلمان در فضایی دراماتیک در داخل کنسولگری عربستان در استانبول، از جمله اقداماتی بود که در جهت تحکیم سرپنجه های قدرت بن سلمان در محافل قدرت در عربستان انجام شد.

بخشی از اقدامات بن سلمان در این عرصه اما رنگ و بویی اقتصادی داشت که البته با پوششی ضد فساد دنبال شد تا علاوه بر حذف مخالفان، ولیعهد سعودی را به عنوان شخصیتی ضد فساد در داخل عربستان معرفی کند.

ما در این گزارش سعی داریم ابعاد اقدامات ولیعهد کنونی بر کنترل منافذ قدرت اقتصادی در عربستان را بر شمریم.

فعالیت های اقتصادی بن سلمان برای تسلط بر شاهراه های حیاتی عربستان سه سال پیش محمد بن سلمان تعداد قابل توجهی از بازرگانان و شاهزادگان سعودی را به بهانه برگزاری جلسه با آنان در هتل ریتز کارلتون جمع کرده و همگی آنها را به دلیل فساد مالی در همین هتل زندانی کرد.

این افراد بعد از ماه ها باقی ماندن در این زندان لوکس مجبور شدند بخشی از دارایی های خود را به عنوان غرامت مالی به محمد بن سلمان بدهند تا از زندان آزاد شوند.

سعود المعجب، دادستان کل عربستان توافق های امضا شده با برخی از این افراد برای آزادی آنها را به ارزش بیش از 400 میلیارد ریال(107 میلیارد دلار) اعلام کرد.

ارتش سایبری محمد بن سلمان تلاش زیادی به کار گرفت تا این اتفاق را در چارچوب طرح ولیعهد جدید برای مبارزه با فساد و ویژه خواری در عربستان توصیف کند، اما واقعیت امر آن است که تنها شاهزادگانی شلاق تیز مبارزه با فساد محمد بن سلمان را بر تن خود احساس کردند که وی از نفوذ اقتصادی آنها و به کارگیری پتانسیل و قدرت آنها در مقابله با خود هراس داشت.

در همین رابطه به تازگی سایت موسوم به الخط البلده به بیان جزییات و اسامی تعدادی از بازرگانان سعودی پرداخته که مورد حمایت قوی بن سلمان قرار گرفته اند و بعد از رسیدن بن سلمان به ولایت عهدی با افزایش نجومی سرمایه های خود مواجه شده اند تا ولیعهد در روند انتقال قدرت از نفوذ آنها بهره بگیرد.

بر اساس این گزارش، محمد بن سلمان به دنبال ایجاد یک امپراتوری مالی است تا طبقه ای از تجار و شاهزادگان سعودی بعضا ناشناس را ایجاد کند که حمایت مطلق از وی دارند.

این افراد بعد از روی کار آمدن محمد بن سلمان ثروت خود را به طرز افسانه ای افزایش داده اند.

این عده انحصار بسیاری از پروژه های کلان کشوری به ویژه پروژه ای مربوط به چشم انداز 2030 و قراردادهای های صندوق سرمایه گذاری عربستان را در انحصار خود گرفته اند.

یاسر الرمیلان و خالد الفالح و احمد الخطیب سه رکن اساسی اقتصادی هژمونی محمد بن سلمان بر بازارهای سعودی را تشکیل می دهند.

آنها مدیریت و توزیع پروژه های کلان کشوری را در انحصار خود گرفته اند و این پروژه ها را در اختیار افراد مد نظر خود قرار دهند.

این سایت اینترنتی به نام تعداد دیگری از این بازرگانان اشاره کرده و فعالیت های تجاری آنها را نیز برشمرده است.

صالح الترکی بازرگان و موسس شرکت با مسئولیت محدود نسما است که امروزه یکی از مهم ترین ویترین های تجاری محمد بن سلمان به شمار می رود و به این ترتیب موفق شده رانت های قابل توجهی را از طریق صندوق سرمایه گذاری ملی عربستان به دست بیاورد.

مشعل الکثیری مالک مجموعه الکثیری است.

سهام این شرکت در سال 2018 با رشد بسیار عجیبی در بورس عربستان مواجه شد که نشان از معامله های مشکوک و غیر قانونی دارد.

سهام این شرکت طی شش ماه در سال 2018 از 10 ریال به 20 ریال افزایش پیدا کرد و ارزش این سهام در سال 2020 به حدود 100 ریال رسید.

محمد بن عبدالله ابونیان یکی از سرمایه داران و مالکان اصلی شرکت اکوا پاور است که در تولید انرژی و شیرین کردن آب تخصص دارد.

این شرکت 41 پروژه کلان را در داخل عربستان سعودی اجرا می کند.

نام این شرکت در درجه اول در پروژه انرژی های تجدیدپذیر بر اساس چشم انداز 2030مطرح شده و در لیست 100 شرکت برتر عربستان سعودی در سال 2019 در رتبه بیست و ششم قرار داشت.

عبدالمحسن العثمان رییس شرکت توسعه صنایع تکوین است، شرکتی که چندین بار با ضرر و خسارت مواجه شد، اما به بنا به دلایل نامعلوم تنها طی چند سال بعد از روی کار آمدن بن سلمان سرمایه خود را از 100 میلیون ریال در سال 2010 به 950 میلیون ریال در حال حاضر افزایش داده است.

عامر عبدالله الزینل رییس مجموعه زینل از مهمترین سرمایه داران و سهامداران شرکت خدمات صنعتی شیسکو است که از آغاز سال 2016 تاکنون با گسترش سریع سهام خود مواجه شده تا ارزش سهام این شرکت از 11 ریال به 30 ریال تنها طی چند سال افزایش پیدا کند.

عبدالمحسن الراشد صاحب بیشترین سهام شرکت سیمان و از سهامداران پروژه نئوم است که بعد از آن که موفق شد قرارداد چشم انداز 2030 را برنده شود، ارزش سهام آن در سال 2019 به رقمی بالغ بر 3.

3 میلیارد ریال سعودی افزایش پیدا کرد.

ابراهیم الحدیثی یکی از مالکان شرکت سعودی ساسکو در خدمات خودرویی و تجهیزات خودرو است که سهام آن در سال 2016 از 10 ریال به 36 ریال افزایش پیدا کرده و در سال 2020 نیز موفق به عقد قرارداد انحصاری واردات تجهیزات با سرویس های امنیتی رژیم آل سعود شد.

عبدالمجید العساکر موسس شرکت العساکر در تجهیزات پزشکی است که برادر بدر العساکر رییس دفتر بن سلمان است.

بن سلمان با استفاده از این شخصیت ها که حمایت مطلقی از وی در عرصه های سیاسی و تجاری دارند، هژمونی خود را بر بخش خصوصی اقتصاد عربستان گسترش داده تا بتواند در مواقع لزوم از این اهرم ها برای سرکوب مخالفانش استفاده کند.

انحصار اقتصاد دولتی عربستان در دستان بن سلمان محمد بن سلمان علاوه بر جلب حمایت بخش خصوصی انحصار قدرت در عرصه اقتصاد دولتی عربستان را نیز در اختیار گرفته است.

بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی و اقتصادی آغاز به کار پروژه هایی نظیر شهر مدرن نئوم را در راستای استفاده از رانت های کلان و میلیاردی توسط بن سلمان ارزیابی می کنند.

این در حالی است که بن سلمان به عنوان مسئول اول اقتصادی کشور برخی سیاست گزاری های مشکوک را در دستور کار خود قرار داده که به نظر می رسد برای کنترل اهرم های اقتصادی کشور انجام می شود.

از جمله این سیاست گزاری ها ادغام سرمایه های صندوق بازنشستگی و بیمه تامین اجتماعی عربستان در یکدیگر است.

یک اقتصاددان سعودی در این خصوص به سایت خبری سعودی لیکس گزارش داد که با این اقدامِ محمد بن سلمان نگرانی بخش خصوصی در کنترل بن سلمان بر اموال صندوق بازنشستگی و تامین اجتماعی افزایش پیدا کرده و این ترس به وجود آمده است که وی اموال موجود در این صندوق ها را با ایجاد بهانه ها و پروژه های موهوم مصادره کند.

شبکه بلومبرگ نیز از انگیزه عربستان برای ایجاد یک رژیم اقتصادی جدید با سرمایه 29 میلیارد دلاری در مسیر ادغام این دو صندوق خبر داد، این شبکه خبری در ادامه تاکید می کند که نگرانی هایی وجود دارد که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی از این سرمایه هنگفت برای پیشبرد پروژه های شکست خورده و آرمانگرایانه خود استفاده کند.

بلومبرگ همچنین تاکید می کند که این دو صندوق سرمایه های هنگفتی در شرکت های سعودی دارند که از جمله آنها می توان به هشت و نیم میلیارد دلار از سهام بانک ملی عربستان و 4.

3 میلیارد دلار از سهام بانک الراجحی اشاره کرد.

بلومبرگ در این مقاله به چشم انداز 2030 محمد بن سلمان که 5 سال از آغاز آن می گذرد نیز اشاره و تاکید می کند که این چشم انداز کاملاً دور از واقعیت های اجتماعی و اقتصادی در عربستان است.

این در حالی است که یکی از اهداف چشم انداز مذکور که در سال 2016 مطرح شد، این بود که با آغاز سال 2020 میلادی، عربستان سعودی کاملاً از درآمدهای نفتی مستغنی شده و سعودی ها بتوانند بدون نفت زندگی کنند، موضوعی که نه تنها عاری از واقعیت است، بلکه واقعیت های کنونی نشان از افزایش وابستگی اقتصاد عربستان به نفت این کشور دارد.


کلید واژه ها: بن سلمان - اجتماعی - عربستان - سیاسی - سلمان - اقتصاد عربستان - قدرت - تلاش - محمد بن سلمان - اقتصاد - فضای فرهنگی - سعودی - کنترل - فضای مجازی - سعد الجبری - عبدالعزیز - الکترونیک - قرار - اهرم - محمد - قدرتمند - منتقدان - مخالفان - اختاپوس - بیشترین - اقتصادی - فرهنگی - انتقال - فعالان - حاکمیت

آخرین اخبار سرویس:
حمله طالبان به شرق افغانستان

واشنگتن تمایلی به تنش با تهران ندارد

توهین الجزیره قطر به جرج بوش

دستاوردهای عملیات نصر المبین در البیضاء یمن

سفیر انگلیس تهران را ترک می کند

قانونگذاران آمریکا دنبال پایان مناقشات میان دو کره

ویژه برنامه تحلیل بازی های بسکتبال المپیک توکیو – ژاپن / ایران در برابر فرانسه

فریبکاری صهیونیست ها در تخلیه منازل فلسطینیان

فیلم| تصاویر خبرساز از رهبر کره شمالی/ آیا کیم جونگ اون لاغرتر شده؟

5 نظامی مصر در حمله داعش به صحرای سینا کشته شدند

الحشد الشعبی عراق حمله عناصر تروریستی را دفع کرد

برنامه تصویری رادیو بسکتبال / المپیک توکیو – ژاپن

واکنش سفارت ایران به ادعای یک ورزشکار کره جنوبی درباره «فروغی»

شاهزاده ای اسیر در انتظار بازگشت

واکنش ایران به ادعای ورزشکار کره جنوبی علیه جواد فروغی

فضای مجازی مدیریت نشده در هیچ جای دنیا مرسوم نیست/ سود هنگفت درآمدهای اینترنتی در جیب شرکت های آمریکایی

بازداشت مظنون عامل آتش سوزی های ترکیه

آمریکا: حمله به کشتی اسراییلی با پهپاد انجام شد

ببینید | ویدیویی باورنکردنی از ساخت هواپیمای جنگنده توسط یک انگلیسی در خانه!

5 نظامی مصر در حمله داعش به صحرای سینا کشته شدند

بلینکن: مسکو آمریکا را وادار به اخراج دیپلمات های روس می کند

گل تماشایی ممفیس دپای مقابل اشتوتگارت + ویدئو

حمله داعش به نظامیان مصر در صحرای سینا/ مرگ 5 نظامی

کدام واژه در روز ارائه طرح صیانت بیشتر ترند شد؟

فرانسه به حمایت از تروریست ها در سوریه ادامه می دهد

تصاویر / جشن و شادی طلاب غیر ایرانی در پی آزادی شیخ ابراهیم زاکزاکی

گل پنجم پورتو برابر لیون توسط مهدی طارمی

حمله تروریستی داعش به نظامیان مصر

یک مقام ارشد امریکایی: اطرافیان رییسی دچار سوء محاسبه هستند/ مذاکرات برهم بخورد علیه تهران اجماع بین المللی شکل می گیرد

ادامه آتش سوزی در جنگل های ترکیه / اردوغان وضعیت «فاجعه زده» اعلام کرد

عذرخواهی ورزشکار کره ای از اظهاراتش علیه جواد فروغی

عذرخواهی ورزشکار کره ای از اظهاراتش علیه جواد فروغی

اظهار همدردی ایران با دولت و ملت ترکیه در پی آتش سوزی های اخیر این کشور

عذرخواهی ورزشکار کره ای از اظهاراتش علیه جواد فروغی

فرانسه به حمایت از تروریست ها در سوریه ادامه می دهد

اوباما و بایدن تفاوتی باهم ندارند

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان: ارمنستان مانع اجرای مفاد توافق سه جانبه در قره باغ می شود

تظاهرات مردم فرانسه علیه پاسپورت سلامت کرونا

گل پنجم پورتو به لیون توسط مهدی طارمی + ویدئو

یک دیپلمات ارشدآمریکایی به اطرافیان رییسی هشدار داد!

ویژه برنامه تحلیل بازی های بسکتبال المپیک توکیو – ژاپن / ایران در برابر فرانسه

سوریه: فرانسه دست از حمایت از تروریست ها و تجزیه طلبان بردارد

کمک هواپیمای آتش نشانان ایرانی به عملیات اطفای حریق در ترکیه

عملیات اطفای حریق نیرو های مسلح ایران در ترکیه

افزایش تعداد جانباختگان آتش سوزی گسترده در ترکیه

یک جنگنده سوخوی روسیه سقوط کرد

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه

واکنش بلینکن به منع بکارگیری کارمند روس در سفارت آمریکا

جنجال بر سر جزایر مرزی بین قطر و بحرین

باید دید: برگزیده ی اخبار امروز

قدردانی اردوغان برای اعزام بالگرد های روسیه

سفیر آمریکا در بغداد: تمایلی به تنش با ایران نداریم

دفع حملات طالبان به سه شهر بزرگ افغانستان

حمله تروریستی داعش به نظامیان مصر در صحرای سینا

تحصن فلسطینی ها در شیخ جراح

واکنش سفارت ایران به ادعای یک ورزشکار کره جنوبی درباره «فروغی»

فرانسه به حمایت از تروریست ها در سوریه ادامه می دهد

کانادا سال گذشته چقدر از سعودی ها پول به جیب زد؟

لزوم بازنگری عربستان در سیاستش برای توسعه روابط با ایران

کانادا باز هم به عربستان تسلیحات صادر کرد

ببینید | لحظه خروج ناوهای ایرانی از سنت پترزبورگ

آمریکا هدف حمله سایبری بزرگ قرار گرفت

فیلم/دیوارنگاره ی بنیاد مکتب حاج قاسم در بیروت

فرمانده عملیات بغداد: سه تلاش برای حمله راکتی به فرودگاه بین المللی بغداد را ناکام گذاشتیم

جنجال بر سر جزایر مرزی بین قطر و بحرین

واکنش سفارت ایران به ادعای یک ورزشکار کره جنوبی درباره «فروغی»

واکنش سفارت ایران به ادعای یک ورزشکار کره جنوبی درباره «فروغی»

حریرچی: شمار بستری ها به اندازه جمعیت یک شهر متوسط است

تداوم حملات تروریستی داعش در عراق

عملیات اطفای حریق نیرو های مسلح ایران در ترکیه / درخواست روسیه برای اخراج 200 کارمند محلی اماکن دیپلماتیک آمریکا / توافق چهارده کشور آفریقایی برای اخراج اسراییل از اتحادیه آفریقا / سقوط یک جنگنده سوخو-35 ارتش روسیه

تداوم جنگ افروزی سعودی ها در یمن

هشدار رسانه اسراییلی درباره توان موشک های نقطه زن حزب الله

آزار کلامی جنسی خبرنگار آمریکایی مقابل دوربین

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان: ارمنستان مانع اجرای مفاد توافق سه جانبه در قره باغ می شود

تداوم حملات تروریستی داعش در عراق؛ پنج کشته و شماری مجروح

هشدار رسانه اسراییلی درباره توان موشک های نقطه زن حزب الله

ادامه حمایت مالی و رسانه ای فرانسه از تروریست ها

ارمنستان مانع اجرای مفاد توافق سه جانبه در قره باغ می شود

تظاهرات علیه گذرنامه های بهداشتی کرونایی در ایتالیا

ارمنستان مانع اجرای مفاد توافق سه جانبه در قره باغ می شود

جنجال بر سر جزایر مرزی بین قطر و بحرین

هواپیمای آتش نشان ساخت ایران برای اطفاء حریق به ترکیه رفت

آزار کلامی جنسی خبرنگار خانم مقابل دوربین

کانادا سال 2020 ،74 میلیون دلار تسلیحات به عربستان فروخته است

تداوم حملات تروریستی داعش در عراق

چگونه به راحتی 100سال عمر کنیم؟

جنجال بر سر جزایر مرزی بین قطر و بحرین

ارمنستان مانع اجرای مفاد توافق سه جانبه در قره باغ می شود

کمک هواپیمای آتش نشانان ایرانی به عملیات اطفای حریق در ترکیه

نماینده پارلمان اروپا: اوباما و بایدن تفاوتی باهم ندارند

ناگفته های حیرت آور از ویروس کرونای دلتا؛ ناقل هستید حتی اگر واکسن زده باشید!

چرا رژیم صهیونیستی به کمک های نظامی آمریکا نیاز دارد؟

تظاهرات علیه گذرنامه های بهداشتی کرونایی در ایتالیا

دیپلمات امریکایی: اطرافیان رییسی احتمالا دچار سوء محاسبه هستند| تصور آنها برای دریافت امتیاز بیشتر خطرناک است

جنجال بر سر جزایر مرزی بین قطر و بحرین

انصراف ورزشکار لبنانی از مسابقه برابر نماینده اسراییل

جنجال بر سر جزایر مرزی بین قطر و بحرین

اردستان، رتبه نخست واکسیناسیون کرونا

تداوم حملات تروریستی داعش در عراق؛ پنج کشته و شماری مجروح

جهاد اسلامی: آمریکا با کمک تسلیحاتی به اسراییل، از تروریسم حمایت می کند

چنبره اختاپوس بن سلمان بر اقتصاد عربستان

چنبره اختاپوس بن سلمان بر اقتصاد عربستان