موضوعات داغ: - واكسيناسيون - فوتبال ايران - نقل و انتقالات - نيروي زميني ارتش - فرمانده نيروي زميني ارتش - يحيي گل محمدي - باشگاه پرسپوليس - نيروي زميني - تيم فوتبال پرسپوليس - سردار حاجي زاده - باغ فين - جشنواره وب ايران - مديركل اوقاف - دونباس - كتاب هاي درسي ادبيات - راهبرد ملي - حسينعلي ابراهيمي كارنامي - ستاد هماهنگي اقتصادي - گل ريحان البرز - صمد مرفابي - شهرك گلخانه اي - وضعيت آسفالت - اسامه حمدان

مطالب مرتبط:
استخدام فروشگاه زنجیره ای افق کوروش
کارمند فروشگاه زنجیره ای هفت
استخدام فروشگاه زنجیره ای ویوان
استخدام کارمند خانم فروشنده جهت فروشگاه خودرو
استخدام در فروشگاه افق کوروش
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 01:152021-06-23اقتصادي

مال ها و فروشگاه های زنجیره ای صنوف خرد را می بلعند؟


یک پژوهشگر حوزه سیاست گذاری و مدیریت سازمان های صنفی ضمن تشریح تحولات پیش روی خرده فروشی ها، پیش بینی کرد که احتمالا در آینده تعداد جامعه صنفی کاهش و جامعه کارگری افزایش می یابد و این موضوع به دلیل تبعات مختلفی که دارد باید مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد.

- یک پژوهشگر حوزه سیاست گذاری و مدیریت سازمان های صنفی ضمن تشریح تحولات پیش روی خرده فروشی ها، پیش بینی کرد که احتمالا در آینده تعداد جامعه صنفی کاهش و جامعه کارگری افزایش می یابد و این موضوع به دلیل تبعات مختلفی که دارد باید مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد.

هادی حدادی، در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه پنج کلان حوزه در حوزه اصناف تاثیر گذار است، اظهار کرد: چالش اول برای اصناف افزایش بی رویه تعداد هایپرمارکت ها است که نمونه بارز آن در غرب تهران ایجاد شده است.

این نوع فروشگاه ها روند خرده فروشی را دچار اختلال کرده و هر هایپر مارکت ممکن است باعث شود تا 50 خرده فروشی فعالیت خود را متوقف کنند که هرکدام ممکن است تا سه نفر شاغل داشته باشند.

به گفته وی، کلان روند دوم فروشگاه های زنجیره ای هستند که ابعاد متوسط دارند به شدت در حال گسترش هستند و برخی از برندهای آنها حتی قصد دارند در سال شعبه های خود را چهار برابر کنند.

این فروشگاه ها عمدتا در سطح محلات تغییراتی ایجاد می کنند.

این پژوهشگر حوزه سیاستگذاری روند سوم را فروشگاه های مجازی عنوان کرد که با شیوع ویروس کرونا گسترش پیدا کردند و گفت: اهمیت این موضوع از آنجایی است که دیگر فقط اصناف مربوط به محصولات غذایی را تحت تاثیر قرار نمی دهد، بلکه طیف گسترده تری از فروشگاه های مختلف خرده فروشی ممکن است از این وضعیت دچار مشکل شوند.

حدادی عامل دیگر تاثیرگذار بر فعالیت اصناف را کاهش قدرت خرید خانوار طی 10 سال اخیر عنوان کرد که بعد از شیوع ویروس کرونا فشار بیشتری بر صنوف وارد کرده و گفت: آخرین عامل تغییر سطح سواد و طبقه اجتماعی صنوف است.

جمعیت اصناف کم می شود به گفته وی، در مجموع شبکه توزیع خرده فروش در حال از دست دادن سهم بازار خود است و بخش بزرگی از نیروی کار اصناف در آینده مشاغل خود را از دست خواهند داد و بر تعداد طبقه کارگر افزوده خواهد شد.

به عبارت دقیق تر بخش بزرگی از جامعه که دارای استقلال مالی از دستگاه های بروکراتیک دولت بودند به سمت استخدام در شرکت های بزرگ و از دست دادن استقلال مالی خود حرکت می کنند و طبقه متوسط که در تحولات سیاسی معاصر هم موثر بودند به سمت طبقات پایین تر حرکت می کنند.

بنابراین در جابجایی نیروهای سیاسی آینده نیز تحولات رخ می دهد و نمایندگی این افراد در گروه های سیاسی و سیاست گذاران در کشور به حاشیه رانده خواهند شد.

حدادی با بیان اینکه در چنین شرایطی جریان مالی و سرمایه به سمت شرکت های بزرگ و انحصاری بیشتر پیش می رود، گفت: احتمالا گروه های بزرگتر درآمدی و گروه های بزرگ تری که درآمد کمتر دارند حرکت می کنیم که خود تأثیرات اقتصادی و اقتصاد سیاسی مهمی در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این تحولات تغییرات روانشناختی نیز برای کسانی که استقلال مالی و تصمیم گیری خود از دولت و بخش خصوصی را از دست می دهند نیز دارد، اظهار کرد: این شرایط تبعات سنگین در حوزه خانوادگی و اجتماعی در آینده خواهد داشت و حتی ممکن است تبعات سیاسی و امنیتی نیز داشته باشد.

این مسئله که یک فرد بعد از 10 تا 20 سال استقلال در فضای مالی و اقتصادی به یک باره به سطح پایین تری وارد شود، به راحتی حل نمی شود.

بنابراین نماینده اصناف در کشور مانند اتاق اصناف و سازمان های مشابه در حال حاضر ضعیف عمل می کند و نقش آفرینی آنها در فضای سیاستگذاری کشور هیچ نسبتی با این روند کلان دارد.

هر فروشگاه زنجیره ای ممکن است 50 خرده فروشی سنتی را تعطیل کند او همچنین گفت که نتایج برخی پژوهش ها در این حوزه نشان می دهد با تاسیس هر فروشگاه زنجیره ای تا شعاع پنج کیلومتری فعالیت اصناف خرد تحت تاثیر قرار می گیرد و با کسادی مواجه می شود و مطابق آمارهای تجربی تاسیس هر فروشگاه زنجیره ای می تواند باعث تعطیلی 50 واحد خرده فروشی سنتی شود.

همچنین در حال حاضر فروشگاه های زنجیره ای سهمی حدود 15 درصد از بازار خرده فروشی کشور را در دست دارند و سهم بازار فروش اینترنتی و آنلاین خرده فروشی نیز حدود چهار تا پنج درصد از کل بازار خرده فروشی تخمین زده می شود که البته سالانه رشدی بالایی را تجربه می کند.

این در حالی است که به گفته وی، سهم زنجیره خرده فروشی مدرن در کشورهای تازه توسعه یافته و نیمه توسعه یافته حدود 54 درصد و در کشورهای توسعه یافته 82 درصد است؛ بنابراین فاصله ایران با دیگر کشورهای جهان در این زمینه بسیار زیاد است و فضای زیادی وجود دارد که این بخش گسترش یابد.

البته در سال گذشته در سبد خرید مردم به صورت میانگین 50 درصد سهم کالاهای اساسی بود که رشدی حدود 20 درصدی نسبت به سال ‍ های گذشته داشته و این درحالی است که کالاهای اساسی برای خرده فروشی ها سودزا نیستند.

چه باید کرد؟ این پژوهشگر حوزه سیاست گذار در پاسخ به این سوال که در چنین شرایطی چه راه حل هایی وجود دارد، اظهار کرد: در دنیا الگوهای مختلفی وجود دارد و بستگی دارد نگاه سیاستگذاران به اقتصاد نگاه لیبرالی و رقابت بازار باشد یا نگاه نهادگرا باشد و به سمت نهادهای تنظیم گر حرکت کنیم.

آنچه مهم است این است که گروه های نماینده جمعیت اصناف که حدود هفت تا 9 میلیون نفر شاغل در این حوزه فعالیت می کنند و با خانواده آنها بیش از 21 میلیون نفر جمعیت دارند و تاثیرات مهمی در تاریخ سیاسی ایران داشتند باید به این تحولات توجه کنند، نسبت به آنها حساس باشند و الگوهای کشورهای دیگر را برای اتخاذ راه حل بررسی کنند.

به گفته وی، در حال حاضر اصناف نسبت به 100 سال پیش استقلال خود را نسبت به دولت و حاکمیت از دست داده اند و بیشتر تحت کنترل هستند و کمتر نقش سیاستگذاری دارند، به طوری که رابطه آنها با دولت در حال حاضر منجر به حل مسئله نمی شود.

آنها حتی رابطه خود را با گروه های سیاسی از دست دادند و گروه دیگری هم جایگزین آن ها نشده که رابطه صنوف با این گروه منجر به حل مشکلات شان شود.

از طرف دیگر صنوف نیز با این روش های قدیمی مثل میانجی گری و حل تعارضات از طریق ریش سفیدان و نوین سازی باقی مانده اند و نمونه ناتوانی در حل تعارضات در انتخاباتی صنفی قابل مشاهده است.

به نظر می رسد اتاق اصناف در میانجیگری بین اعضا و دولت هم شکست خورده است به طور کلی این سازمانها دچار سکته شده اند و نیاز به تغییرات جدی دارند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خرده فروشی - جامعه کارگری - جامعه - سیاست - فروشگاه های زنجیره ای - افزایش - صنفی - حوزه - فروشی - تعداد - پیش بینی - فروشگاه - پژوهشگر - کارگری - سازمان - مدیریت - اصناف - تشریح - موضوع - آینده - غرب تهران - مورد - قرار - بینی - کاهش - گفت وگو - اختلال - زنجیره - تهران - نمونه

آخرین اخبار سرویس:
کف بازار خبری از سیمان 40 هزار تومانی نیست

استخدام کارشناس فروش و کمک حسابدار در شرکت سحر شید سپهر در اصفهان

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت ماهان پخش زرین شمال در مازندران

استخدام حسابدار و کارشناس فروش در گروه تولیدی برنا صنعت در کرمان

استخدام نیروی خدماتی در شرکت کیان تجارت آژیراک در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی (الکتروموتور) در شرکت موتوژن در تهران

صورتحساب سهام عدالت تا امروز 13 مرداد 1400

مراکز معاینه فنی تهران در روز پنجشنبه تعطیل است

کووید 19 احتمال زایمان زودرس و مرده زایی را افزایش نمی دهد

استخدام کارشناس تولید محتوا و منشی آشنا به حسابداری در تهران

استخدام کارمند ارتباط با مشتری (CRM) در شرکت نیکران موتور پاسارگاد در تهران

پیش بینی استمرار خدمت حدود 50 هزار فرهنگی واجد شرایط بازنشستگی/افزایش دریافتی نیروهای خدماتی

بررسی قیمت بلیت هواپیما در کمیته تخصصی

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

کار در منزل با گوشی(دایرکتر اینستاگرام)

تایپیست حرفه ایی

فروش محصولات بهداشتی و مراقبتی پوست و مو

استخدام اشپز در غذا بیرونبر

کاره پاره وقت (نتورک)

استخدام ویزیتور فروش با حقوق ثابت، پورسانت، پاداش، بیمه، بیمه تکمیلی

استخدام کارشناس کنترل کیفی در یک شرکت معتبر تولیدی در اصفهان

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی توس

پیش بینی استمرار خدمت حدود 50 هزار فرهنگی واجد شرایط بازنشستگی/افزایش دریافتی نیروهای خدماتی

مرکز جهان کجاست؟

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، بیمه تکمیلی، هزینه ایاب و ذهاب

استخدام کارشناس فروش، انباردار و کمک حسابدار در شرکت سحر شید سپهر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، هزینه ایاب ذهاب، پورسانت و بیمه در تهران

استخدام کارشناس تولید با بیمه، اسکان، وعده غذایی از زنجان

استخدام نماینده علمی فروش با بیمه، حقوق ثابت و پورسانت در بازرگانی دراژه

استخدام 7 عنوان شغلی با بیمه، عیدی، سنوات، پاداش، سرویس در اصفهان

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، پورسانت بسیار عالی و بیمه در تهران

استخدام کارگر ساده و راننده پخش در یک انبار مرکزی پخش در البرز

استخدام سرپرست فروش در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی و مازندران

استخدام تراشکار دستی ماهر و کارشناس کنترل کیفی با سرویس و بیمه در اصفهان

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت راد مرغ صادراتی سالم و لذیذ در فارس

استخدام مدیر مالی با حقوق ثابت 6 میلیون و بیمه در فرش الماس کویر در یزد

استخدام کارشناس ارشد تضمین کیفیت در یک شرکت معتبر در تهران

کرونا به چین باز می گردد| پکن به مجموعه ای از اقدامات پاسخ می دهد

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در دهقان

به چند نفر بازار یاب خانم یا آقا جهت کار در شهر گرگان

استخدام نیروی کار در شرکت تولید مواد دارویی

ادمین پیج اینستاگرام

کار باگوشی درمنزل

استخدام فروشنده مویرگی با حقوق ثابت، پورسانت عالی، وام و بیمه تکمیلی

استخدام مدیر فنی تولید با بیمه در قند پارس از کرمانشاه جهت کار در شیراز

استخدام بازاریاب کشاورزی با حقوق ثابت تواقی و بیمه در شرکت قند پارس

استخدام کارشناس فروش در شرکت آفتاب فروزان ایرانیان مدیریت دارو در تهران

اقدام بی سابقه آمریکا در تخریب 1700 سد، آیا ایران راه آمریکا را می رود؟

آموزش آشپزی / دلمه سیب زمینی

استخدام سرپرست فروش و بازاریاب با بیمه، جوایز و هزینه ایاب و ذهاب و تلفن

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت امیر تجارت سپنتا در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی با بیمه، بیمه تکمیلی و پورسانت در کیمیا اسپیدی قشم

استخدام منشی آشنا به حسابداری در شرکت راهکار خلاق آریا در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت راهکار خلاق آریا در تهران

استخدام رییس فروش صادرات مواد غذایی و مسئول دفتر مدیریت سازمان فروش

استخدام حسابرس داخلی با حقوق 8 تا 10 میلیون در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

جنگ جدید نفت کش ها آغاز شد!

استخدام کارشناس شیمی با بیمه و هزینه ایاب ذهاب و وعده غذایی در میبد یزد

استخدام خبرنگار اقتصادی در وب سایت ملکی دلتا در تهران

استخدام کارمند ثبت سفارش تلفنی با حقوق وزارت کار، پورسانت، مزایا در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید با بیمه، پاداش و حق بهره وری از البرز

استخدام کارشناس مهندسی مکانیک در تولیدی بازرگانی پارت کوشان بسپار در تهران

استخدام حسابدار و کارمند اداری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت آذر موتور مبین در البرز

استخدام کارشناس فروش و کارمند اداری در شرکت پرشین قطعه در تهران

3راهکارجبران کسری بودجه 450 هزارمیلیاردی

استخدام کارشناس فنی فروش و کارشناس فروش (کنسانتره و مکمل خوراک طیور)

همکاری در فروش لوازم آرایشی و بهداشتی (مراقبتی پوست ومو )

کارمند اداری

ارایشگر نیمه ماهر

کار اینترنتی با گوشی

فروشنده خانوم

نیازمند دوزنده ی ماهر

کار اینترنتی با درآمد بالا با گوشی

33 درصد واحدهای صادراتی متقاضی، تسهیلات گرفتند

افت 66درصدی تولید قارچ به دلیل کمبود نقدینگی|سازمان میادین تره بار با دلالان قرارداد بسته است

احتمال طولانی شدن پیک پنجم

پاکسازی سواحل از ته سیگار با رباتی مجهز به هوش مصنوعی (+فیلم و عکس)

استخدام بازاریاب تلفنی خانم در منزل

بازاریاب اینترنتی

فروشنده وسایل تولد وعطر ووسایل تزییناتی

استخدام تایپیست

کار به صورت پاره وقت با حقوق بالا

کاردرمنزل آسان و پردرآمد

استخدام تراشکار دستی ماهر، کارشناس کنترل کیفی و کارشناس مکانیک در اصفهان

استخدام حسابدار در شرکت تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در تبریز

استخدام تراشکار و فرزکار در یک شرکت معتبر تولیدی در غرب تهران

استخدام کارشناس فروش، حسابدار، تکنسین فنی و نقشه کش صنعتی با بیمه و سرویس

استخدام گرافیست، کارشناس فروش، کارمند فروش، کارشناس ارتباط با مشتری

استخدام 6 عنوان شغلی در روبین صنعت دقیق در شهرک صنعتی صفادشت

استخدام نظافتچی در رویا طرح داخلی در تهران

فروش فوق العاده 2 محصول ایران خودرو از 14 مرداد

خروج قدرت مردم از خرید مسکن /شوک مثبت رییسی به بازار سهام /فرماندهان کوچک برای اقتصاد جنگی

تورم سوییس همچنان صعودی ایسنا

آغاز فروش فوق العاده 2 محصول ایران خودرو از 14 مرداد

استخدام کارشناس فروش در شرکت کارن صنعت پیشگامان کوثر در مشهد

استخدام کارمند فروش، کارمند حسابداری و کارشناس مکانیک در تهران

آغاز فروش فوری پژو پارس TU5 از فردا + قیمت

استخدام حسابرس با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت آتیه فرزندان وطن (وال مارکت)

مال ها و فروشگاه های زنجیره ای صنوف خرد را می بلعند؟

مال ها و فروشگاه های زنجیره ای صنوف خرد را می بلعند؟