مطالب مرتبط:
دبیر مجمع نمایندگان گلستان: دولت سیزدهم به توسعه زیرساخت ها در گلستان توجه داشته باشد
مذاکرات وین رو پیشرفت است/ فرصت هایی برای توافق با دولت جدید ایران وجود دارد
تلاش برای گسترش همکاری دانشگاه شیراز و مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند
تلاش دشمن برای ایجاد ناامنی در انتخابات/ دولت و مجلس ولایی مایه برکت است
وزیر احتمالی ارتباطات دولت رییسی کیست؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 00:402021-06-23اقتصادي

دولت جدیدسرزمین فرصت های ناشناخته راکشف کند/فارس پیشران توسعه شود


استان فارس سرزمین فرصت هایی است که تاکنون توسط دولت ها به خوبی دیده نشده است، دولت جدید از این فرصت ها باید بهره برداری کند تا فارس پیشرانی برای توسعه کشور شود.

- استان فارس سرزمین فرصت هایی است که تاکنون توسط دولت ها به خوبی دیده نشده است، دولت جدید از این فرصت ها باید بهره برداری کند تا فارس پیشرانی برای توسعه کشور شود.

خبرگزاری مهر" گروه استان ها: استان فارس به خصوص مرکز آن شیراز یکی از مهم ترین مناطق در کشور است که می تواند اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار دهد.

البته فارس تنها در اقتصاد سرآمد نیست بلکه در بسیاری از حوزه ها نظیر فرهنگ، گردشگری، علم، هنر، ادب و پزشکی و… نیز می تواند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

مهم ترین چالشی که در استان فارس وجود دارد آن است که مسئولان کلان استان به درستی نمی توانند نقشه راهی را برای مدیریت فارس ترسیم، تدوین و اجرایی کنند این مشکل طی هشت سال اخیر که نه بلکه طی 12 سال گذشته تداوم داشته و هر مدیر کلانی که به استان فارس آمده یا نتوانسته یا نخواسته است از توانمندی های استان به حد مطلوبی استفاده کند.

واحدها و بنگاه های اقتصادی، حجم قابل قبول کشت محصولات کشاورزی، وجود قابل توجه صنایع خرد، قطب پزشکی، گردشگری و گردشگری مذهبی ازجمله معیارهایی است که فارس را نسبت به سایر مناطق کشور متمایز ساخته است و این پتانسیل ها می تواند موجبات شکوفایی فارس را فراهم کند.

اکنون زمان آن رسیده تا پیش از اینکه دولت سیزدهم تشکیل شود نگاهی به مطالبات مردم فارس از رییس جمهور آینده داشته باشیم.

رییس جمهور منتخب درباره فارس چه گفت؟ در ابتدا نگاهی به دیدگاه شخص اول قوه مجریه به استان فارس داشته باشیم.

آیت الله سید ابراهیم رییسی در گفت وگوی تلویزیونی با مردم فارس در خصوص ویژگی های فارس گفت: فارس می تواند به عنوان قطب فرودگاهی و چهارراه ریلی در کشور فعالیت کند، ازاین رو زیرساخت های لازم باید در استان بیش از هر زمان دیگری تقویت شود.

رییسی با تأکید بر اینکه فارس جلوه گاه تمدن و دریچه فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است، بیان کرد: استان فارس در تمامی بخش های کشاورزی، خدمات و صنعت در کشور قطب بوده و فارس در حوزه گردشگری سلامت در جهان شگفتی آفریده است.

آیت الله رییسی ادامه داد: یکی از مهم ترین فعالیت هایی که باید در استان فارس صورت بگیرد، توجه به توسعه در این استان است.

لازم به ذکر است که فارس دارای ویژگی ها و پتانسیل هایی است که اگر تمامی این ویژگی ها مورد بهره برداری قرار بگیرند آمارهای بیکاری در استان فارس به شدت کاهش خواهد یافت.

او افزود: فارس می تواند به عنوان قطب فرودگاهی و چهارراه ریلی در کشور فعالیت کند لذا زیرساخت های لازم باید در استان فارس بیش از هر زمان دیگری تقویت شود تا این مهم محقق شود البته در این میان نباید حمایت از واحدهای کوچک و متوسط فراموش شود زیرا این بخش ها مولدان چرخه صنعت در استان هستند.

وی در خصوص اهمیت روستاها هم عنوان کرد: با توجه به ویژگی هایی که در روستاهای استان فارس وجود دارد و پتانسیل های 36 شهرستان استان، باید شرایط روستاها به گونه ای باشد که شاهد مهاجرت معکوس باشیم این در حالی است که با قطع دست دلالان بخش کشاورزی می توان زمینه تقویت زنجیره تولید در استان را نیز فراهم کرد.

او با اشاره به صادرات یادآور شد: فارس نقشی در صادرات منطقه ای ندارد این در حالی است که ظرفیت های موجود در استان فارس برای اینکه نقش پررنگی در حوزه صادرات داشته باشد قابل توجه بوده و می تواند زمینه ساز شکوفایی اقتصاد کشور باشد.

چرخش اقتصاد فارس توسط گردشگری یک استاد دانشگاه و کارشناس گردشگری در گفت وگو با خبرنگار مهر" گفت: گردشگری می تواند چرخه اقتصاد فارس را به حرکت دربیاورد و عاملی برای توسعه فارس در تمامی ابعاد شود.

مهدی غریب در ادامه بیان کرد: در حوزه گردشگری باید به این نکته توجه کرد که فعالیت ها بر اساس دلار یا هر نوع پول خارجی انجام می شود و این موضوع نشان دهنده ورود ارز به کشور است.

در کنار این مسئله باید به این موضوع نیز پرداخت که ورود گردشگران به استان یا کشور زمینه فعالیت سایر بخش های اقتصادی را نیز فراهم می کند برای مثال با ورود هر گردشگر به فارس فعالیت بخش های مختلف نظیر صنایع دستی، سیستم هوایی، رستوران داران و … فعالیت می کنند و کسب درآمد دارند.

گردشگری طبیعی و تاریخی در کنار گردشگری سلامت می تواند اقتصاد فارس را متحول کند زیرا جمعیت قابل توجه ای در جهان به دنبال گردشگری سلامت و پزشکی هستند وی در ادامه متذکر شد: یکی از اصلی ترین خواسته های فعالان گردشگری در استان فارس از رییس جمهور جدید توسعه فعالیت های جذب گردشگر در کشور و فعال شدن سیستم گردشگری در ایران با تعاملات بین المللی است که می توان با ورود ارز به کشور زمینه افزایش سرانه درآمد را فراهم کند.

غریب در ادامه متذکر شد: گردشگری طبیعی و تاریخی در کنار گردشگری سلامت می تواند اقتصاد فارس را متحول کند زیرا جمعیت قابل توجهی در جهان به دنبال گردشگری سلامت و پزشکی هستند و پول های قابل توجهی در گردشگری سلامت در جهان هزینه می شود و می توان با استفاده از ظرفیت موجود در حوزه علوم پزشکی از این موقعیت بهترین استفاده را کرد.

در این رهگذر یک استاد دانشگاه و مدرس اقتصاد در گفت وگو با خبرنگار مهر" گفت: فارس استانی کشاورزی محور است اما با افزایش نیروهای انسانی تحصیل کرده، یکی از مطالبات مهم مردم، حرکت اقتصاد استان به سمت صنعتی شدن است.

صنعتی شدن فارس انتظار مردم است محسن اسلامی در ادامه بیان کرد: یکی از مطالباتی که مردم فارس از دولت ها دارند صنعتی شدن و کاهش وابستگی به صنعت کشاورزی است.

لازم به ذکر است که طی چهار دهه اخیر میزان کشت محصولات مختلف کشاورزی اعم از زراعی و باغی در فارس افزایش یافته بود و استان می کوشید تا با بهره گیری از ظرفیت موجود در حوزه کشاورزی تأمین کننده بخش قابل توجهی از امنیت غذایی کشور باشد که تا حدودی نیز در این بخش موفق بود.

اسلامی افزود: تأمین 10 درصد از نیاز غذایی کشور نشان دهنده توانمندی فارس در بخش کشاورزی است اما اکنون که زنگ تنش و بحران کم آبی در فارس بیش از هر زمان دیگری به گوش می رسد آیا صرفه اقتصادی دارد که همچون گذشته نسبت به تولید محصولات پرآب بر کشاورزی اقدام کرد؟ که مسلماً پاسخ خیر است.

این استاد اقتصاد در ادامه عنوان کرد: با نگاهی کلی به میزان اشتغال و مصرف منابع آب در فارس می بینیم که بخش صنعت هم در بخش اشتغال زایی و هم در بخش مصرف آب در جایگاه سوم قرارگرفته و پیش از آن نیز بخش کشاورزی و مصارف خانگی خودنمایی می کنند از رو برای اینکه استان فارس به سمت صنعتی شدن حرکت کند باید در گام نخست دولت جدید نسبت به ایجاد صنایع مادر تخصصی در فارس اقدام کند تا میزان اشتغال بخش صنعت در فارس افزایش یابد.

او ادامه داد: با افزایش یافتن ایجاد اشتغال و جذب سرمایه گذاران در بخش صنعت به مرور اشتغال و فعالیت در بخش کشاورزی کاهش یافته یا با تغییر الگوی کشت شاهد خواهیم بود که میزان اشتغال در این بخش کاهشی بوده و به جای آن اشتغال زایی در بخش صنعت و خدمات افزایش می یابد.

اسلامی افزود: با رونق گرفتن فعالیت های صنعتی در فارس افق فعالیت های بنگاه های اقتصادی نیز گسترش یافته و مدیران بخش خصوصی و سرمایه گذاران واحدهای صنعتی به دنبال بازارهای جدید خواهند رفت و این موضوع مصداقی بارز برای افزایش صادرات محصولات تولیدی از مبدأ استان فارس به مقاصد مختلف و بازارهای جهان است.

اسلامی معتقد است زیرساخت های اقتصادی نظیر صنایع کوچک، خطوط ریلی، خطوط حمل ونقل و … پس از جذب سرمایه گذاری های کلان به مرور و به موازات طرح های سرمایه گذاری در فارس ایجاد می شوند و نگرانی در این بخش نیز وجود نخواهد داشت زیرا بخش خصوصی در مکانی اقدام به سرمایه گذاری می کند که بتواند دسترسی سریع و راحتی به منابع داشته باشد و استان فارس نیز دارای تمامی این پتانسیل ها است.

اصلی ترین مطالبه مردم فارس از دولت جدید فراهم کردن زمینه های لازم برای جذب سرمایه گذاری ها و سرمایه در گردش است به گفته این استاد اقتصاد، اصلی ترین مطالبه مردم فارس از دولت جدید فراهم کردن زمینه های لازم برای جذب سرمایه گذاری ها و سرمایه در گردش است.

آنچه مسلم است استان فارس دارای توانمندی ها و پتانسیل های مختلفی در تمامی حوزه ها است و می توان با بهره برداری از ظرفیت های بالقوه ای که در استان فارس وجود دارد نسبت به توسعه استان و همچنین اقتصاد کشور اقدام کرد.

پیگیری توسعه در کشور بدون استفاده از ظرفیت های موجود در استان فارس نتایج مطلوبی نخواهد داشت زیرا استان فارس بخش قابل توجهی از ظرفیت های کشور را به خود اختصاص داده است.

کشاورزی فارس ظرفیت ایجاد صنایع تبدیلی را فراهم کرده است.

وجود بالغ بر 3500 اثر تاریخی ثبت شده در استان ظرفیت های بزرگی را در حوزه گردشگری ایجاد کرده و درعین حال علم پزشکی نیز در استان فارس باعث شده که این استان یکی از قطب های گردشگری پزشکی و درمانی کشور و حتی منطقه باشد.

فارس سرزمین فرصت هایی است که تاکنون شناخته نشده، دولت سیزدهم باید این ظرفیت ها را شناسایی کرده و برای هرکدام برنامه جدی داشته باشد.


کلید واژه ها: استان فارس - فارس - فرصت ها - استان - بهره برداری - فرصت - دولت - توسعه کشور - سرزمین - کشور - توسعه - مهم ترین - دولت ها - اقتصاد - جدید - اقتصاد کشور - توسط - خبرگزاری - هایی - بهره - مسئولان - مدیریت - یکی از - مناطق - تدوین - پزشکی - شیراز - قرار - گروه - نقشه

آخرین اخبار سرویس:
محدودیت های جدید کرونایی برای مشاغل و اصناف کردستان

کاهش توزیع نفت سفید به دلیل افزایش گازرسانی در کردستان

رد پای دلالان در بازار میوه | کاهش 35 درصدی محصول باغات خراسان شمالی

حراست پارک جنگلی جنوب تهران

فروشنده خانم جهت قنادی نیازمندیم

خسارت سنگین سرما به کشاورزی برزیل

مقایسه دوو سیلو با کیا ریو LS + مشخصات فنی

برای خرید شارژر همراه چقدر هزینه کنیم؟

ببینید | جذابترین بدلکاری های ارشا اقدسی با خودرو

نوسانات قیمت دلار و طلا (از 9 تا 14 مردادماه 1400)+ نمودار قیمت دلار و طلا

اصلاح الگوی کشت، تنها راهکار بحران آبی خوزستان

جذب کار اینترنتی با واریزی روزانه و بدون شرایط خاص

ببینید | آتش سوزی شدید در شمال آتن پایتخت یونان

قیمت انواع گوشی های پرفروش در بازار چقدر است؟

قیمت پلاتین به قعر 7 ماهه سقوط کرد

قطع زنجیره انتقال تنها کلیدواژه مقابله با کروناست

کمک آشپز فست فود

کار در منزل با گوشی و کامپیوتر

ویزیتور و همکار فعال آشنا به منطقه

بعد از خوردن شیر تاریخ گذشته چه کنیم؟

آغاز ثبت نام «وام ازدواج» فرزندان بازنشستگان کشوری/ مهلت ثبت نام 14تا 31مردادماه

فیلم/ نتیجه بی توجهی به شیوه نامه های بهداشتی کرونا

مواد آرایشی دارای PFAS نخرید

استخدام کارمند و مدیر داخلی

استخدام فروشنده خانم

استخدام نیرو فست فود

درآمد دلاری آسان/ سیستم کپی ترید

استخدام نیروی لوازم یدکی

بازاریاب خانم با روابط عمومی قوی با پورسانت

طرز تهیه لیموناد هندوانه

قیمت انواع شامپو ضد شوره در بازار

مرکز جهان کجاست؟؛ پاسخی ساده به پرسشی پیچیده

ونزوئلا 6 صفر از پول خود را حذف می کند

استخدام کارشناس مجازی

جویای چهار نفر کارگر خانوم ماهر

استخدام نیروی خانوم با دستمزد عالی

کارگر ساده خانم و آقا

فروشنده خانم فقط

قیمت پلاتین به قعر 7 ماهه سقوط کرد

5 پرسش رایج درباره پیری پوست

عرضه 77 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی در سال جاری

یار دوقلوی دریای خزر در شرایط ناگوار محیط زیستی/از دست دادن قابلیت تجارت آبی 2 بندر شمالی

تیک تاک ویژگی استوری را آزمایش می کند

استخدام راننده لیفتراک در شرکت الماس کبیر شمس در شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام اپراتور تولید با بیمه، حق شیفت و حق فنی در شهرک شکوهیه قم

حذف شرایط فروش از محصولات سایپا / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشید

حتی رویای شبیه ستاری شدن آسان نیست

استخدام کارشناس فروش تجهیزات صنعت خودروسازی،کارشناس فروش ابزارهای تراشکاری

شرایط فروش سه خودرو سایپا حذف می شود

استان بوشهر نیازمند آزمایشگاه ژنتیک است/ شتاب دهی کسب و کارها

استخدام کارگر ماهر مرغداری

یکنفر خانم جهت مراقبت از کودک خردسال نیازمندیم

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در تسلیحات

جذب بیمه پاسارگاد

کار در معدن سنگ بیمه و حقوق توافقی

دعوت به همکاری صافکار،برقکار،نقاش خودرو

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479

راز ژنتیکی یک گیاه نامیرا

طرح های ضرب الاجلی برای تامین آب شرب گلستان قوت گرفت/ اعتبار صفر آبرسانی در برخی نقاط گلستان

قیمت پلاتین به قعر 7 ماهه سقوط کرد

پیام مهم روسیه به ایران و پاسخ تهران

آنچه همه باید در مورد قاچاق ارز بدانند!

استخدام کارشناس فروش با حقوق توافقی و بیمه در تهران

کارگر مرغداری

منشی در دفتر مرکزی فروشگاه

امور دفتری و فروش

پیش بینی وضعیت بورس در دولت جدید

تاثیر افزایش دما بر میزان مصرف برق

تحویل قرارداد اجاره اراضی روستاهای محدوده کشت و صنعت مغان

پیری ناوگان باری، تهدید جدی است| از قلم افتادن حمل و نقل در قرارداد ایران با کشورهای «اوراسیا»!

ازدحام جمعیت و خشونت در زندان های سوئد

بازار جهانی نفت امروز پنجشنبه 14 مرداد| قیمت نفت سبک ایران 70.03 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی|امروز پنجشنبه 14 مرداد

نیلوفر رخشان تولید چادر مشکی در شهرکرد

ساماندهی بازار اجاره با راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای

پیش بینی وضعیت بورس در دولت جدید

7 نکته مفید برای افزایش تمرکز ذهن

فعالیت بیش از 2.3 میلیون واحد صنفی در کشور

با افزایش حقوق بازنشستگان قدرت خرید آنها تغییر کرده است؟

حذف شرایط فروش سه خودرو سایپا + جزییات

دلار افت کرد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 15 مرداد

ارز دیجیتال Efinity چیست؟ پیش بینی و آینده رمزارز

فعالیت بیش از 2.3 میلیون واحد صنفی در کشور

تشریح فاز دوم توسعه مشاغل خانگی در قم

ونزوئلا 6 صفر از اسکناس هایش را حذف می کند

رکورد تولید روزانه در گندله سازی چادرملو شکسته شد

کاهش قیمت مواد غذایی برای دومین ماه متوالی

منتظرواریز یارانه یک میلیون تومانی در هر ماه باشید!

تیشه اردوغان به ریشه لیر!

افزایش بدهی سیستم بانکی در بهار 1400

ارز دیجیتالEfinityچیست؟پیش بینی قیمت وآینده رمزارز

افزایش شدید شمار مبتلایان کرونا در جهان

افت خفیف دلار

روزی خوب برای بورس های جهانی

گمرکات میلک و گمشاد همچنان بسته هستند

حاشیه تهران مقصد جدید مستاجران+ قیمت

تیشه اردوغان به ریشه لیر!

خودروهای لوکس بابک زنجانی به مزایده گذاشته شد

دولت جدیدسرزمین فرصت های ناشناخته راکشف کند/فارس پیشران توسعه شود

دولت جدیدسرزمین فرصت های ناشناخته راکشف کند/فارس پیشران توسعه شود