مطالب مرتبط:
فراهم شدن آموزش های مهارتی برای زنان سرپرست خانواده در تبریز
محسنی اژه ای: مشکلات اقتصادی، سازوکارهای کاهش ورود پروند ه های قضایی را کم اثر کرد
معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان: قرارگاه های علمی آموزشی حوزه اتاق فکر موضوعات تخصصی هستند
حمایت اجتماعی از کودکان کار با استفاده از ظرفیت خانواده
زنان جوان جویای کار طعمه دو برادر شیاد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 00:152021-06-23سياسي

حل مشکلات حوزه زنان و خانواده با ورود علمی و پرهیز از کار غیراصولی


مسئول دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز گفت: مهم ترین راهکار برای حل مشکلات حوزه زنان و خانواده ورود علمی، کارشناسانه و پرهیز از کار غیراصولی در این حوزه است.

- "، حسین عقابی؛ دانشگاه آزاد اسلامی دفتر امور زنان و خانواده را 27 شهریور 1397 -که تا قبل از آن با عنوان شورای زنان فرهیخته فعالیت داشت- تشکیل داد و نفیسه فیاض بخش با حکم دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه به عنوان مشاور ریاست دانشگاه در امور زنان و خانواده و رییس کارگروه ویژه این امور منصوب شد تا دانشگاه با هدف تبیین جایگاه شایسته زن تراز اسلام در راستای پیشبرد منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ و تقویت بنیان خانواده برای هدایت و حمایت از سرمایه های ارزشمند گامی مؤثر و سازنده بردارد.

دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی چهار هدف عمده؛ مسئله شناسی زنان در جامعه ایران، پژوهش در حوزه زنان و خانواده، تربیت کادر بانوان متخصص و مورد نیاز جامعه در راستای تحقق دانشگاه اسلامی و توسعه و تعالی کشور و تبیین وضعیت زنان ایرانی و تحولات آینده را دنبال می کند و در چشم اندازی 5 ساله وظایف و اهداف خود را بر مبنای آموزه های اسلامی و با توجه به راهبرد سند دانشگاه اسلامی پایه گذاری کرده و بر همین اساس به دنبال بازیابی هویت و جایگاه اصلی یک زن تراز اسلام در ابعاد مختلف فردی، خانوادگی، معنوی، اجتماعی و علمی بوده و از طرف دیگر وظایف اصلی یک زن را به عنوان کانون حیاتبخش جامعه فراموش نکرده است.

نفیسه فیاض بخش مشاور رییس دانشگاه آزاد اسلامی در امور زنان و خانواده و رییس کارگروه ویژه این امور هم سال گذشته به منظور برداشتن گام های مؤثر در زمینه زن و خانواده، نمایندگان استان های دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان مسئول دفتر امور زنان و خانواده در هر استان منصوب کرد.

بیشتر بخوانید: به منظور پیگیری اهداف دفاتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در استان ها و تشریح ظرفیت ها و فعالیت های حوزه زنان و خانواده با مسئولان مربوط گفت وگو کرده است که در این سلسله گفت وگوها و در این شماره گفت وگو با فاطمه حاجیلویی مسئول دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز را می خوانیم.

آنا: آسیب ها و چالش های حوزه زنان و خانواده در جامعه کنونی را چگونه ارزیابی می کنید؟ حاجیلویی: نخستین آسیبی که می توان در حوزه زنان و خانواده از آن نام برد، هویت گم شده زن مسلمان بوده که با وجود جایگاه والای زن و خانواده در اسلام در جامعه به صورت کامل و درست محقق نشده در صورتی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی به کرامت و شخصیت انسان تأکید و در بند 6 اصل دوم این قانون، ایمان به کرامت و ارزش والای انسانی و آزادی توأم با مسئولیت او در برابر خداوند به عنوان یکی از پایه های نظام جمهوری اسلامی شمرده شده است.

این توجه و تأکید درباره زنان، دوچندان بوده و قانون در موارد متعددی بر پاسداشت شخصیت انسانی زن و رشد او تأکید کرده است.

در بخشی از مقدمه قانون اساسی، پس از معرفی خانواده به عنوان واحد بنیادین جامعه و کانون رشد و تعالی انسان درباره شخصیت انسانی زن آمده است: زن در چنین برداشتی از واحد خانواده از حالت(شیء بودن) و یا (ابزار کار بودن) در خدمت اشاعه مصرف زدگی و استثمار خارج شده و با بازیافتن وظیفه خطیر و پرارج مادری در پرورش انسان های مکتبی، پیشاهنگ و خود همرزم مردان در میدان های فعال حیات است و در نتیجه، پذیرای مسئولیتی خطیرتر و در دیدگاه اسلامی برخوردار از ارزش و کرامتی والاتر خواهد بود.

دفتر امور زنان و خانواده استان البرز با تشکیل مدرسه تعالی زن و خانواده ایرانی در پی شناسایی و پرداختن به مسائل حوزه زنان و خانواده در سطح نخبگان، استادان و بخشی از سیاست گذاران و فعالان حوزه زن و خانواده است.

در اصل بیست و یکم قانون اساسی نیز آمده است که دولت موظف است حقوق زن را در همه جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین و زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی او را ایجاد کند این در حالی است که در این چند دهه با سیاست گذاری ها، برنامه ریزی ها، قانون گذاری ها و اقدامات اجرایی مرتبط با زنان را نتوانسته ایم به گونه ای سامان دهیم که کرامت و ارزش انسانی زن و خانواده را آن گونه که قانون اساسی جمهوری خواسته، محقق کنیم.

تلاش های زیادی برای ارتقای شخصیت فردی و جایگاه اجتماعی زنان در نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته و رشد و پیشرفت فوق العاده زنان در جهات علمی، اجتماعی و .

بعد از انقلاب و عبور از دوران سیاه رژیم پهلوی را نمی توان نادیده گرفت؛ اما با رسیدن به زن و خانواده در تراز انقلاب اسلامی فاصله بسیار زیادی داریم.

یکی مهم ترین چالش ها و آسیب های فرهنگی و اجتماعی در حوزه زن و خانواده این است که هویت متزلزل بسیاری از دختران و زنان جوانی که محصول دستگاه های آموزشی هستند، درک درستی از هویت زن مسلمان و مقام و منزلت زن در اسلام ندارند و با هجمه رسانه های غربی فقط به عرضه مد و آرایش و جاذبه های جنسی روی آورده اند.

چالش دیگر اینکه سیستم آموزشی در تربیت صحیح و عقلانی غیرمقلد ناموفق بوده و نتوانسته سبک زندگی اسلامی درست و متناسب با زمانه و طبع مخاطب را معرفی کند.

الگوی معرفی شده در اکثر سریال های تلویزیونی و یا سینما و یا حتی برنامه های خاص کودکان در تضاد با فرهنگ درست اسلامی و از ارائه چهره موفق از زن مسلمان ایرانی و خانواده متعالی عاجز بوده و موج مخرب الگوسازی هنرپیشگان، خوانندگان و تبدیل آنها به ستاره های محبوب نسل جوان نیز مزید بر علت است.

از مشکلات دیگر در عرصه اجتماعی به ویژه در استان البرز با مهاجرپذیر بودن و وجود زندان های متعدد در آن که خانواده زندانیان را به این استان می کشد، مشکل بسیاری از زنان سرپرست خانوار است که به مشاغل سخت و طاقت فرسا یا مشاغلی که تناسبی با شأن انسانی آنها ندارد، روی آورده اند.

از دیگر مسائل، امیدآفرینی در مادران و دختران بوده که باید در راستای ارتقای کیفیت زندگی دختران و زنان به ویژه تفریح مناسب و مفید برای اوقات فراغت فضاهای مناسب و با ایده هایی نو و جذاب در این حوزه فعالیت کرد.

موضوع فرزندآوری و بحران جمعیت به عنوان بحران کنونی کشور، رابطه مستقیم با برنامه ریزی در سلامت و فضای فرهنگی و رفاهی بانوان دارد که باید در راستای آماده سازی بستر آرام و ایمن برای مادری در ارگان ها و گروه های مختلف برنامه ریزی کرد و این امر همت همگانی سازمان های دولتی و غیردولتی برای حمایت مالی و غیرمالی بانوان و مادران را به دنبال دارد.

بالارفتن سن ازدواج و آمار فزاینده طلاق در کشور و به ویژه در استان البرز مسئله نگران کننده ای بوده که باید برای کنترل و کاهش آن برنامه ریزی جدی صورت پذیرد.

لحاظ نشدن دیدگاه برنامه ریزی جنسیتی مبتنی بر نگرش های دینی و خلأهای قانونی، نبود برنامه ریزی تربیتی متناسب دختران در سیستم آموزشی که به بحران هویت در دختران ختم شده و نقش پذیری مسئولیت های زنانه مانند همسری و مادری را دچارِ مخاطره کرده، نبود شناخت درست سیاست گذاران فرهنگی از قواعد و ضوابط فعالیت در حیطه زنان که باعث ناکارآمدی برنامه ای فرهنگی در حوزه زنان شده، نبود توجه به مشکلات زنان در تجمیع نقش مادری و مسئولیت های اجتماعی که باعث ایجاد سختی هایی شده و فعالیت صحیح اجتماعی یا مادری را تحت الشعاع قرار می دهد، نبود توجه به سوء استفاده های سیاسی از موقعیت زنان در کشور که باعث بروز مشکلات عدیده سرمایه گذاری دشمن در این ناحیه شده، نبود تقویت نقش زنان در توسعه تربیت دینی و انقلابی در کشور و مبارزه با تهاجم فرهنگی رسانه ها و نبود توجه به نقش فوق العاده زنان در اقتصاد مقاومتی و احیای مشاغل بومی باعث تضییع حقوق بانوان و ناموفق بودن برنامه ها در حیطه های مختلف می شود.

آنا: راهکارها و پیشنهادهای شما برای رفع مشکلات و معضلات حوزه زنان و خانواده چیست؟ حاجیلویی: مهم ترین راهکار برای رفع مشکلات و معضلات حوزه زنان خانواده ورود علمی و کارشناسانه و پرهیز از کار غیراصولی در این حوزه است.

ورود به مباحث زنان به صورت علمی و دقیق در برنامه ریزی های عمومی و فرهنگی و .

کشور، برنامه ریزی درست برای جلب مشارکت صحیح زنان و جلوگیری از سوءاستفاده در این حوزه، ورود علمی و کارشناسانه برای شناخت و کنترل برنامه ریزی های تهاجمی در مباحث زنان و خانواده به ویژه در حیطه رسانه، الگوسازی صحیح برای کودکان و نوجوانان در بحث زنان و خانواده، تکریم هرچه بیشتر مقام مادری و بالابردن ارزش آن در جامعه و برنامه ریزی برای بسترسازی فرزندآوری در ارگان ها و سازمان های مختلف با ایجاد قوانین و منافع از دیگر راهکارهای رفع مشکلات حوزه زنان و خانواده است.

آنا: درباره ظرفیت زنان و خانواده در استان البرز و نقش دانشگاه آزاد اسلامی بگویید.

حاجیلویی: اصلی ترین ظرفیت استان البرز وجود تعداد قابل توجه بانوان فرهیخته دارای تخصص و انگیزه و علاقه مند برای شرکت در فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در استان بوده که اگر به صورت منظم و علمی به ویژه اندیشکده ای ساماندهی شوند، می توانند بسیاری از مشکلات استان در حیطه های مختلف را حل کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با تعداد زیاد دانشجو و هیئت علمی خانم ظرفیت بسیار خوبی برای برنامه ریزی امور مختلف در حوزه زنان و خانواده را داراست.

آنا: برنامه های دفتر امور زنان و خانواده استان البرز را برشمارید.

حاجیلویی: دفتر امور زنان و خانواده استان البرز با وجود شورای علمی به صورت اندیشکده مطالعات راهبردی زنان و خانواده استان البرز و با تشکیل مدرسه تعالی زن و خانواده ایرانی در پی شناسایی و پرداختن به مسائل حوزه زنان و خانواده در سطح نخبگان، استادان و بخشی از سیاست گذاران و فعالان حوزه زن و خانواده است.

هر فصل حداقل یک رویداد مسئله محور به صورت دوره برنامه ریزی می شود.

هدف این مدرسه توانمندسازی فعالان حوزه زنان و خانواده و ارتقای سطح تصمیم گیری در این حوزه در سطح استان و کشور است.

برای آشنایی با نحوه کار به صورت اندیشکده ای -که در واقع فعالیت علمی ناظر به حل مسئله در اجتماع است- در کشور برنامه ریزی شود و دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در هر استان در قالب اندیشکده فعالیت کند.

موضوع بحران جمعیت ازجمله بحث های مورد توجه و برنامه فصلی سال قبل بوده که با حضور استادان مطرح کشوری و فرهیختگان از استان های مختلف برگزار و انعکاس خوبی داشت.

موضوع عفاف و حجاب که در قالب دوره بهداشت گفت وگو و روابط اجتماعی به صورت مجازی برگزار شد و مشکلات این حوزه با نگاهی جدید و مسئله محور مورد کنکاش قرار گرفت و به شبهات این حوزه به صورت کاملاً علمی پرداخته شد.

پنج کارگروه علمی با حضور استادان شکل گرفته است که مسائل حوزه زنان و خانواده شناسایی و به صورت طرح در جلسات شورای علمی مطرح و پیگیری می شود.

ازجمله طرح های پیش رو آموزش سواد رسانه در خانواده بوده که در حال پیگیری است.

آنا: رویکردهای مدنظر دفتر امور زنان و خانواده در دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟ حاجیلویی: رویکردهای مدنظر دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی رویکردی کاملاً علمی و مسئله شناسانه بوده و رویکرد بسیار مطلوبی است که می تواند مشکلات را به صورت ریشه ای و علمی حل کند.

آنا: ارزیابی شما از طرح تعالی درس دانش خانواده در دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟ حاجیلویی: طرح تعالی درس دانش خانواده طرح بسیار خوبی است که می تواند دانشجویان را در مسیر درستی برای تشکیل خانواده و مدیریت صحیح زندگی خود قرار دهد و لازمه آن همکاری و هماهنگی مسئولیت های مختلف در دانشگاه است.

آنا: نقش دانشگاه آزاد اسلامی در بالابردن سطح علمی زنان جامعه چگونه بوده است؟ حاجیلویی: آمار دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و بالاتربودن تعداد دانشجویان خانم در مقایسه با دانشجویان آقا، نقش این دانشگاه را در افزایش سطح علمی زنان تأیید می کند به ویژه که توانسته تحصیل زنان را در شهر بومی خود افراد محقق کرد و این امر باعث شده با وجود کم شدن دانشجو، دانشگاه آزاد اسلامی همچنان بتواند جایگاه خود را حفظ کند و در عرصه های مختلف بدرخشد.

آنا: استفاده از فضای مجازی تا چه اندازه در حیطه فعالیت زنان و خانواده مؤثر بوده و هست؟ حاجیلویی: دانشگاه آزاد اسلامی از همان آغاز بیماری کرونا توانست زیرساخت های آموزش مجازی را برای دانشجویان فراهم کند.

فضای مجازی در واقع فرصت ها و ظرفیت های خوبی را در اختیار فضای علمی قرار داد که آموزش مجازی گام نخست در این مسیر است.

دفتر امور زنان و خانواده استان البرز از آغاز فعالیت، جلسات شورای علمی متشکل از استادان رشته های مختلف را در این فضا تشکیل داد و توانست با تأسیس مدرسه تعالی زن و خانواده ایرانی در برنامه های مجازی، فصلی کارشناسی شده ناظر به مسئله های این حوزه با حضور استادان باتجربه را برنامه ریزی کند و مخاطبان در استان های دیگر توانستند با توجه به ظرفیت فضای مجازی از این برنامه ها استفاده کنند.

آنا: و کلام آخر.

حاجیلویی: دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز فعالیت خود در حوزه زن و خانواده را به صورت اندیشکده ای انجام می دهد که به نظر باعث شده به صورت مسئله شناسی و علمی کارها دنبال شود.

پیشنهاد می کنم برای آشنایی با نحوه کار به صورت اندیشکده ای که در واقع فعالیت علمی ناظر به حل مسئله در اجتماع است در کشور برنامه ریزی شود و دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در هر استان در قالب اندیشکده فعالیت کند.

انتهای پیام/4121/4062/
کلید واژه ها: زنان و خانواده - دانشگاه آزاد اسلامی - خانواده - دانشگاه - دفتر امور زنان - دانشگاه آزاد - امور زنان - زنان - اسلام - اسلامی - حل مشکلات - حوزه زنان - محمدمهدی طهرانچی - مقام معظم رهبری - آزاد - مشکلات - دفتر - حوزه - رییس دانشگاه - استان البرز - پرهیز - مقام معظم - رییس - علمی - محمدمهدی - ورود - مهم ترین - طهرانچی - ارزشمند - کارگروه

آخرین اخبار سرویس:
صحت انتخابات شورای شهر تهران و 4 شهر دیگر تأیید شد

توزیع 50 هزار بسته متبرک همزمان با عید غدیر/ برگزاری مراسم غدیر در 750 امامزاده

آزادی 30 زندانی جرایم غیرعمد مازندرانی در عید غدیر

شناسایی 195 پروژه سرمایه گذاری در خراسان جنوبی

ثبت جهانی »هورامان«

تهیه دستورالعملی برای امنیت شغلی زنان در شهرداری تهران

اجمالی/ رزمندگان پدافند هوایی پرچم دار عزت و سربلندی در کشور هستند

طرح 31 گونه ی زیست بوم ایران به تصویب شورای تمبر رسید

گزینه های وزارت ارشاد دولت رییسی

انتشار محصولات فرهنگی ویژه فضای مجازی با موضوع «غدیر»

اولین حوزه علمیه با محوریت طب اسلامی آغاز به ثبت نام کرد

ادعای جنجالی آقاتهرانی درباره طرح ضد اینترنت مجلس

استفاده از هوش مصنوعی برای تحلیل و بررسی بازی ها در ایران

عملکرد نمایندگان ایران در پنجمین روز المپیک توکیو

مجلس کنار مردم یا مقابل مردم؟

فراخوان جذب اعضای هیات علمی پژوهشکده زن و خانواده سال 1400

عیدی جالب «میرسلیم» به نمایندگان +عکس

حکایت مردی که عمر خود را برای حقانیت غدیر گذاشت

شناخت حقیقت عید غدیر خم سازنده است

سنگ تمام نیرو های مسلح در مقابله با کرونا

اعلام رسمی اسامی برگزیدگان نوزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت

هورامان، وسیع ترین منظر فرهنگی ایران ثبت جهانی شد+ گزارش

مراسم ماه محرم با رعایت دستورالعمل ها برگزار می شود

تشریح فرآیند جذب هیات علمی در مرکز توسعه و آینده نگری سازمان برنامه/تکذیب عضویت داماد رییس جمهور

تحولات اساسی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز

لاریجانی: توسعه خوزستان امری همه جانبه است، اما برنامه روشنی ندارد

منظر فرهنگی اورامانات/هورامان ایران ثبت جهانی شد

مرصاد، عملیاتی که 17 ستاره از پاکدشت در آن درخشید

ابلاغ مصوبه بسته حمایتی کمک به تأمین مسکن زنان سرپرست خانوار شش دهک درآمدی

(ویدئو) فریاد مردم پایین دست کرخه: چرا با ما این کار را می کنید؟

اینترنشنال، محسن چاوشی را هم تحریف کرد

هشدار چین به انگلیس درباره قطع همکاری های هسته ای

دعای مباهله صوتی

کارگاه آموزشی «هر مادر ایرانی، یک مربی قرآنی» در اردبیل برگزار شد

خبر خوش درباره واکسن ایرانی فخرا

هشدار روزنامه جمهوری اسلامی به مسولان: مردم راضی نباشند، با تمام زرادخانه های دنیا هم نمی توانید نظام را حفظ کنید

آیین رونمایی از فضای مجازی شورای سیاستگذاری ائمه نماز جمعه

کارغیرحضوری درشرکتی بین المللی

ادعای جنجالی آقاتهرانی درباره طرح ضد اینترنت مجلس+عکس

رونمایی از پروژه بزرگ قرآنی آوای معرفت

رخ نمایی ناوگروه ارتش در سن پترزبورگ

آزمایش واکسن ایرانی کرونا (نورا) موفقیت آمیز بود

برگزاری مسابقه مجازی «احکام نماز جمعه» در لاهرود

دعای مباهله

بی عرضگی مسئولان، کار خوزستان را به اینجا کشاند!/ آقای رییسی شما به دادشان برسید!

جشن عید غدیر در قزوین کجا برویم؟

برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری یک ماه فرصت دارید

ادعای جنجالی آقاتهرانی درباره طرح ضد اینترنت مجلس

آغاز واکسیناسیون کارکنان شرکت بهره برداری مترو

نماهنگ | همدرد خوزستان

نماینده مجلس: اگر خوب عمل می کردیم شاهد اعتراض مردم نبودیم

حملات وزیر خارجه احمدی نژاد به ظریف و عراقچی

خبر خوش برای فرهنگیان بازنشسته

فتنه های دشمنان به خودشان باز می گردد

افتتاح بزرگترین صندوق قرض الحسنه کشور با هدف ایجاد اشتغال برای جوانان

برگزاری جشن غدیر در تویسرکان

هشدار روزنامه جمهوری اسلامی به مسولان: مردم راضی نباشند، با تمام زرادخانه های دنیا هم نمی توانید نظام را حفظ کنید

حیات ملکوتی انسان در سایه دو عنصر تعلیم و تربیت امکانپذیر است

ثبت چک در سامانه صیاد مشمول مالیات نمی شود

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان: انقلاب اسلامی به نمازهای جمعه جان و روحی دوباره بخشید

مرعشی: مذاکراتی که منجر به احیای برجام و لوایح FATF شود از نیاز های دولت است

جلیلی: استفاده از داده ها باید به ترسیم «وضع مطلوب» و حرکت به سوی آن کمک کند/ «داده های صحیح» و «تحلیل های دقیق» می تواند مدیریت شهری را ارتقاء دهد

با گذشت 39 روز از انتخابات، شورای شهر تبریز همچنان در بلاتکلیفی

داده های صحیح و تحلیل های دقیق می تواند مدیریت شهری را ارتقاء دهد

گرامیداشت عید غدیر خم در استان فارس؛ از توزیع بسته های معیشتی تا راه اندازی کاروان های شادی

جرعه نوش غدیر در رادیو معارف

فرمانده پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان: اهتمام ویژه ای در حفظ آثار دفاع مقدس داریم

عملیات تست تجهیزات پزشکی بیمارستان یون درمانی کشور در کرج انجام شد

بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران در اعتراض به طرح صیانت از فضای مجازی

ظرف 15 روز آینده وارد مرحله سوم آزمون بالینی واکسن فخرا می شویم

برگزاری با شکوه عزاداری ماه محرم 1400 با حفظ کلیه اصول بهداشتی/تمام شهر ها سیاه پوش می شوند

چرا لایحه رتبه بندی معلمان در دستور کار مجلس قرار نمی گیرد؟

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز 5 مرداد

هورامان ثبت جهانی شد

نتیجه ارزیابی دوره هفتم پایش کیفیت خدمات الکترونیکی منتشر شد

فرودگاه ها در روز تحلیف رییسی بسته می شود

نماینده مجلس: چرا فقط مردم مناطق محروم باید در آب و برق صرفه جویی کنند؟

ظرفیت بهشت زهرا تا 3 سال دیگر تکمیل می شود

تمدید مهلت ارسال آثار به جایزه سرو

فریب در ازدواج چیست و چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟

فرمانده کل سپاه: دشمنان با درک قدرت نظامی ایران از »گزینه نظامی« ناامید شد ه اند

فیلمی از برافراشتن پرچم غدیر بر فراز گنبد حرم امیرالمومنین(ع)

محاسبات دشمن با هدف فتنه افکنی راه به جایی نمی برد/ دشمنان با شکست در عرصه نبرد نظامی به نبرد در عرصه امید روی آورده اند

قطع آب یکی از مناطق مشهد به دلیل اصلاح شبکه

پیام تبریک نماینده ولی فقیه در استان به دانش آموز اردبیلی

فرودگاه های تهران در روز تحلیف رییسی 2.5 ساعت بسته می شود

اقتدار و توانمندی؛ اساس حضور ناوگروه نداجا/ آغوش باز اطلس برای ارتش جمهوری اسلامی ایران

«هورامان» ثبت جهانی شد

تصویب فوریت مکان یابی و احداث آرامستان های جدید در پایتخت

طرح صیانت مورد تایید مرکز ملی فضای مجازی و اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی و دستگاههای اجرایی حاکمیتی است

ربیعی: دولت دوازدهم تمام مسئولیت خود را برای لغو تحریم ها به سرانجام رسانده

توزیع 10 هزار بسته کمک مومنانه در شانزدهمین رزمایش مواسات

اشتباهات را به فرصتی برای یادگیری تبدیل کنیم

جهاددانشگاهی نخستین تجربه جمهوری اسلامی در تولید ثروت از دانش

ماموریت کارکنان دولت به مناطق آزاد مغایر قانون است

توضیحات ربیعی درباره ادامه روند واکسیناسیون در ایران و واکسن های وارداتی

30 زندانی جرایم غیرعمد به مناسبت عید غدیر آزاد می شوند

آیت الله رییسی برای حل مشکلات خوزستان اقدام اساسی کند

نگاهی به زندگی و آثار میرزا حسن رشدیه | حسین قربانی

کدام کارگر ماهری بیکار می ماند؟

حل مشکلات حوزه زنان و خانواده با ورود علمی و پرهیز از کار غیراصولی

حل مشکلات حوزه زنان و خانواده با ورود علمی و پرهیز از کار غیراصولی