مطالب مرتبط:
هیچ تضمینی برای عدم خروج مجدد آمریکا از برجام وجود ندارد
بیش از 50 درصد از روند خروج آمریکا از افغانستان کامل شده است
سنتکام: 50 درصد روند خروج آمریکا از افغانستان تکمیل شد
رایزنی آمریکا برای خروج نیرو های خارجی از لیبی
بهترین ضمانت برای عدم نقض مجدد برجام توسط آمریکا
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 تیر 1400 ساعت 05:202021-06-23بين الملل

هیچ تضمینی برای عدم خروج مجدد آمریکا از برجام وجود ندارد


با توجه به موضوع تبدیل شدن توافقنامه هسته ای ایران به معاهده، در مصاحبه با دو کارشناس مسائل بین الملل، به اثرات و نتایج این موضوع پرداختیم.

- سال 2018 به صورت یک جانبه از برجام خارج شد امیدی به تصویب این طرح نیست.

جمهوری خواهان سنای آمریکا و همچنین بعضی از سناتور های دموکرات اعلام کرده اند که در صورت مطرح شدن این موضوع با آن مخالفت و آن را رد خواهند کرد.

از طرفی یکی از موضوعات مورد بحث هیئت ایرانی مذاکره کننده ارائه ضمانتی از سوی آمریکایی هاست که نشان دهد دیگر از این توافق خارج نخواهند شد.

حال با توجه به این موضوع با دو نفر از کارشناسان در حوزه سیاست و اقتصاد بین الملل مصاحبه کرده و نظر آن ها را دراین باره جویا شدیم.

فوادایزدی، کارشناس مسائل آمریکا، در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این پرسش که آیا تضمینی برای ایران وجود دارد که آمریکا برای دومین بار از توافق هسته ای خارج نشود، گفت: هیچ تعهد و هیچ ضمانتی نیست.

حتی اگر این توافق توسط کنگره و سنا هم تایید شود که البته در کسب آرای کافی سنا برای تایید هم شک و تردید وجود دارد، باز هم قابل تغییر خواهد بود؛ بنابراین هیچ ضمانتی وجود ندارد که رییس جمهور بعدی آمریکا بخواهد این توافق را اجرا کند.

ایزدی در ادامه اظهارات خود با اشاره به نامه اخیر جمهوری خواهان به بایدن گفت: جمهوری خواهان اعلام کردند زمانی که به قدرت برسند هر توافقی که بایدن با ایران داشته را لغو و از آن خارج می شوند، همانطوری که در دوره ترامپ این کار صورت گرفت.

برای این کار نیازی نیست که تا سال 2024 منتظر باشید، سال آینده یعنی سال 2022 در آمریکا انتخابات کنگره برگزار می شود.

فاصله جمهوری خواهان و دموکرات ها در سنا 50-50 است.

یعنی با اختلاف یک صندلی، جمهوری خواهان می توانند کنترل سنا را در دست بگیرند و هرکاری که بخواهند، بکنند از جمله خروج از هر توافقی که با ایران انجام شده است.

البته آن هم نیاز به رای گیری دارد، اما با کنترل سنا می توانند به اهداف خود نزدیک شوند.

به همین جهت هیچ تعهدی وجود ندارد.

ایزدی در ادامه با تاکید بر لزوم راستی آزمایی گفت: به همین دلیل است که طرف ایرانی باید در عمل ببیند تحریم ها لغو شده است.

یعنی راستی آزمایی در عمل باید اجرا شود.

چون حرف روی کاغذ و تعهد و امثالهم، هیچ ضمانتی را ایجاد نمیکند.

این کارشناس همچنین در پاسخ به این پرسش که بعد از تبدیل شدن توافق هسته ای کدام کشور بیشتر سود خواهد کرد، با تاکید دوباره بر نبود هیچ تضمینی از سوی آمریکا حتی در صورت تبدیل این توافق به معاهده گفت: با توجه به سابقه ای که با آمریکایی ها داریم نباید دوباره همان مسیر قبلی را تجربه کنیم.

معاهده شدن یا نشدن تاثیری در اعتماد ندارد.

باید در عمل دید که تعهدات اجرا می شوند یا خیر.

این کارشناس در ادامه افزود: به همین دلیل رهبر انقلاب بحث راستی آزمایی را مطرح کردند.

معاهده یعنی ما روی کاغذ می نویسیم قبول داریم.

روی کاغذ هیچ چیزی را از آمریکایی ها نمی توان قبول کرد، در عمل باید دید چکار می کنند.

ایزدی در ادامه به توضیح تبدیل شدن یک توافقنامه به معاهده در سنا پرداخت و بیان کرد: توافق در قوه مجریه انجام می گیرد و بعد در سنا به رای گذاشته می شود و بعد از تاکید سنا، قوه مجریه می تواند توافق خود را به معاهده تبدیل کند.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه به اختلاف نظر در آمریکا در قبال برجام پرداخت و گفت: این طرح آقای بایدن در سنا رای ندارد.

برجام هم رای نداشت و یکی از دلایلی که ما باید نسبت به برجام محتاط می بودیم همین بود.

چون در آمریکا اختلاف نظراتی برای برجام و توافق با ایران وجود داشت.

به همین دلیل هر دولتی که بیاید می‎تواند هرجور که می خواهد عمل کند.

ما باید با این ذهنیت مذاکره می کردیم که طرف مقابل هر وقت خواست می تواند خارج شود یا مشکلی را ایجاد کند.

دفعه قبل تیم مذاکره کننده ما این ذهنیت را نداشتند و بجای اینکه با واقعیت های ساختار سیاسی آمریکا آشنا باشند و بر اساس آن تصمیمی بگیرند براساس توهمات تصمیم گرفتند.

ایزدی در پایان در پاسخ به این سوال که روسای جمهور آمریکا چگونه می توانند از معاهدات خارج شوند، گفت: هیچ مانعی وجود ندارد و بدون هیچ مشکلی می توانند از هر تعهدی خارج شوند؛ و اگر رییس جمهور آمریکا از معاهده ای خارج شد که در کنگره رای زیادی داشت، کنگره می تواند قانونی تصویب و رییس جمهور را مجبور به بازگشت به این معاهده کند.

او با اشاره به استثنا بودن این موضوع در قبال ایران خاطر نشان کرد: اما کنگره آمریکا همیشه نسبت به ایران نگرش منفی داشته است.

حتی نسبت به قوه مجریه آمریکا سختگیرانه تر عمل کرده است.

با اینکه خود قوه مجریه هم موضع سختی در قبال ایران دارد.

در ادامه این موضوع با مجید گلستانی، کارشناس اقتصاد بین الملل گفتگویی داشته و نظر ایشان را درباره تاثیرات اقتصادی خروج مجدد آمریکا از برجام را جویا شدیم.

گلستانی در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این سوال که آیا تعهد موقت آمریکا در برابر برجام به اقتصاد ایران آسیب می رساند، گفت: اگر این فرایند بخواهد نهایی شود، اولا توافق برجام باید به سطح معاهدات الزام آور برسد و مادامی که به آن سطح نرسیده باشد حتما می تواند برای ایران مخرب باشد؛ بنابراین یک تعهد موقت نمی تواند در این خصوص یک پایگاه مستحکم باشد.

او در ادامه افزود: به همین دلیل موضع جمهوری اسلامی ایران همواره این بوده که اولا کلیه تحریم ها باید لغو شده، راستی آزمایی انجام گیرد و بعد نسبت به برگشت آمریکا به این توافق تصمیم گیری شود.

این کارشناس همچنین هنگامی که از او پرسیده شد خروج یکجانبه آمریکا از برجام چه خساراتی به اقتصاد ایران وارد کرده است، پاسخ داد: خروج آمریکا از برجام علاوه بر اینکه به اقتصاد ایران آسیب وارد کرده، در اقتصاد بین الملل هم با توجه به نوع بکارگیری تحریم ها علیه ایران که بسیاری از کشور ها را در بر گرفت، باعث صدمه به اقتصاد این کشور ها شد.

گلستانی با اشاره به آسیب های اقتصادی دیگر این اقدام آمریکا گفت: علاوه بر این در نظام حقوق و روابط بین الملل هم صدماتی به اعتبار اسناد و معاهدات بین المللی وارد شد.

یعنی این اقدام آمریکا منجر به کاهش اعتبار و اهمیت معاهدات بین المللی هم شد.

او در ادامه با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران خاطر نشان کرد: وضعیت اقتصادی ایران هم یک اقتصاد تک محصولی و بست نیافته است که این ها باعث می شود اقتصاد ما آسیب پذیر باشد.

یعنی به این دلیل که سبد درآمدی ما متنوع نیست، به محض اینکه ایران در فروش منابع نفتی و انرژی خود دچار مشکل شود آثار اقتصادی آن نمود خواهد یافت.

این کارشناس همچنین بیان کرد: علاوه بر این موضوع عدم ارتباط کمپانی ها، بنگاه ها و طرف های اقتصادی خارجی که با توجه به اصل (تنبیه) تحریمی آمریکا در قبال ایران است که آن ها را برای ارتباط با ما منع می کند و نقش بازدارنده دارد؛ بنابراین این شرکت های خارجی در نظام منطقی هزینه-فایده به این نتیجه رسیدند که ارتباط با ایران به مراتب هزینه بیشتری نسبت به سود او خواهد داشت.

زیرا مشمول قانون تحریم های آمریکا می شدند.

این ارتباط با ایران انتقال تکنولوژی و سرمایه هم شامل می شود.

او همچنین درباره اینکه این خسارات تا کجا ممکن است پیش برود گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی ما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند و میل به خروج از این ساختار اقتصادی از سوی تصمیم گیران نظامی سیاسی ما بطور جدی تلقی نشود، می تواند آسیب پذیری بیشتری را در بلند مدت برای ما داشته باشد؛ بنابراین حتی اگر یک سند معاهده الزام آور هم در نتیجه این مذاکرات در قانون آمریکا به تصویب برسد، این موضوع رفع نخواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که آیا تبدیل برجام به یک معاهده می تواند سبب تشویق شرکت های اروپایی برای ورود به بازار ایران بدون نگرانی از پیامد ها و کارشکنی های آمریکا شود، قاطعانه جواب مثبت داد و گفت: حتما تاثیر گذار خواهد بود.

طرف های خارجی اکنون در حالت بازدارندگی از رابطه و مشارکت با نظام اقتصادی ایران هستند؛ بنابراین اگر این موضوع برای آن ها رفع شود که رابطه با ایران تنبیه و تحریم آمریکا را در پی نخواهد داشت، قطعا میل ورود و رفتار تعاملی و همکاری با ایران خواهند داشت.

گلستانی در پایان با تاکید بر نقش مهم مسئولان کشور در این زمینه تصریح کرد: در این صورت اینجا نقش تصمیم گیرندگان در بدنه ارشد حاکمیتی و دولتی مهم هست که این ورود را طوری ساماندهی کنند که صرف ورود به بازار نباشد.

یعنی انتقال دانش و تکنولوژی و سرمایه و تخصیص آن ها به بخش های زیرساختی برای بدنه اقتصادی ایران فراهم شود.


کلید واژه ها: آمریکا - موضوع - کارشناس - مصاحبه - بین الملل - باشگاه خبرنگاران - ایران - توافق - جمهوری خواهان - هسته ای ایران - تضمینی - سنای آمریکا - مسائل - برجام - کارشناسان - خبرنگاران - توافقنامه - دومین بار - صورت - آمریکایی - دموکرات - هسته ای - سناتور - باشگاه - مذاکره - مخالفت - جمهوری - ایرانی - اقتصاد - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
کشورهایی که نامشان عوض شد

ببینید | لایی کشی جنون آمیز و خطرناک با BMW در اتوبان!

کشورهایی که نامشان عوض شد

روزنامه های صبح کشور شنبه 2 مرداد

مشاور امنیت ملی عراق: به نیروهای جنگی آمریکا نیاز نداریم

درخواست قانونگذاران آمریکایی از IOC برای لغو المپیک زمستانی چین

کاخ سفید به تحریم های چین علیه واشنگتن واکنش نشان داد

درخواست قانونگذاران آمریکایی از IOC برای لغو المپیک زمستانی چین

دولت ائتلافی در افغانستان تشکیل شود/ تحرک آمریکا در افغانستان مشکوک است

نگرانی شدید بن سلمان از لو رفتن استفاده سعودی از بدافزار جاسوسی «پگاسوس»

پشت پرده اعمال تحریم های اروپا علیه لبنان/ سناریوهای محتمل برای تعمیق بحران در بیروت

تبادل آتش میان نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

نیازمند شاگرد جهت لوله کشی

رانش زمین در غرب هند و 36 کشته

عذرخواهی تلویزیون کره جنوبی بدلیل توهین به چند کشور در افتتاحیه المپیک!

کاخ سفید به تحریم های چین علیه واشنگتن واکنش نشان داد

عذرخواهی تلویزیون کره جنوبی بعد از توهین به چند کشور در افتتاحیه المپیک!

عذرخواهی تلویزیون کره جنوبی بعد از توهین به چند کشور در افتتاحیه المپیک!

بانوان تیرانداز ایران از صعود به فینال بازماندند

کاهش بی سابقه امید به زندگی

حال امروز خوزستان، دستپخت مدیریت غلط است/ 1150 میلیارد بودجه دوای درد استان نیست/ مردم تجزیه طلب نیستند/ به اسم استفاده از انرژی های نو فقط به آقازاده ها وام داده اند/ «مُظاهِرات سِلمی» یعنی چه؟

شرط اصلی طالبان برای صلح اعلام شد

چین پاسخ تحریم های آمریکا را داد

اظهارات وزیرخارجه عراق درباره نیاز به نیروهای آمریکا تاسف آور است

بدعهدی‎های آمریکا و اروپا و روند مذاکرات وین

درخواست قانونگذاران آمریکایی از IOC برای لغو المپیک زمستانی چین

حمله پهپادی به پایگاه نظامیان آمریکایی در اربیل

اظهارات وزیرخارجه عراق درباره نیاز به نیروهای آمریکا تاسف آور است

پیام حمله داعش به کاخ ریاست جمهوری افغانستان در روز عید قربان

اعتصاب غذای 13 فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی

اعلام آمادگی ارتش اتیوپی برای محافظت از سد النهضه

بلینکن: آمریکا از تلاش های دولت عراق حمایت می کند

آمریکا به تحریم های چین واکنش نشان داد

نظر روسیه درباره طالبان

ناوچه نیروی دریایی ایران وارد سن پترزبورگ شد

اف بی آی: چین عامل حملات سایبری گذشته به خطوط لوله نفت و گاز آمریکاست

بیانیه آمریکا، اروپا و ناتو: تحولات افغانستان را زیر نظر داریم

استخدام برنامه نویس ReactNative حرفه ای در تهران

بلینکن: آمریکا از تلاش های دولت عراق حمایت می کند

پایگاه آمریکایی «الحریر» در اربیل بامداد دیروز هدف حمله قرار گرفت

شهادت نوجوان 17 ساله فلسطینی در کرانه باختری

الخزعلی: سخنان وزیر خارجه عراق به نفع دشمن اسراییلی تمام می شود

تحرکات آمریکا، عربستان سعودی و غرب در لبنان برای تضعیف جایگاه حزب الله است

زخمی شدن 20 فلسطینی در منطقه جبل صبیح

شهادت نوجوان 17 ساله فلسطینی در کرانه باختری

45 درصد آمریکایی های واکسن نزده می گویند «قطعا» واکسن کرونا نخواهند زد

تحرکات آمریکا، عربستان سعودی و غرب در لبنان برای تضعیف جایگاه حزب الله است

ماجرای عملیات بعد از پذیرش قطعنامه/ اسم این عملیات را خیلی ها نشنیده اند!

خروج مراکز پرخطر از تهران؛ یکی از شروط آمادگی در بحران

طالبان: خواهان برکناری «اشرف غنی» نشده ا یم

لغو مجازات اعدام در سیرالئون

استخدام کارمند جهت انجام امور دفتری در تهران

خبری خوش برای بیماران پروانه ای

مردم وفادار خوزستان نباید دچار مشکلات باشند/ ذوب تورمی بودجه خانوار

برنامه های جدید بایدن برای نابود کردن چین

استخدام حسابدار و نظافتچی در یک شرکت معتبر در منطقه الهیه تهران

آمریکا 22 میلیون دوز واکسن کرونا به کشورهای دیگر اهدا می کند

قتل مشاور نظامی دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان

رویکرد خاورمیانه ای آمریکا زیر سایه سنگین تحولات افغانستان

دیدار پادشاه اردن با رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در واشنگتن

استخدام رییس منطقه در یک شرکت معتبر در هرمزگان

چه عواملی به رشد مو کمک می کند؟

تاکید گروه های مقاومت عراق بر خروج تمامی نظامیان خارجی

یک گروه مقاومت عراقی از حمله پهپادی به پایگاه نظامیان آمریکایی در اربیل خبر داد

هواپیمای نظامی آمریکا حریم هوایی ونزوئلا را نقض کرد

آمریکا 200 میلیون دوز دیگر واکسن کرونای فایزر برای ایمن سازی کودکان می خرد

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در منطقه الهیه تهران

کرانه باختری صحنه اعتراض علیه رییس تشکیلات خودگردان فلسطین

کاخ سفید تهدید شد

دستگیری تبعه آمریکایی در فرودگاه بیروت به اتهام جاسوسی

بررسی تحولات منطقه ای و روند همکاری های دفاعی با روسیه

هشدار مقاومت عراق به مقامات بغداد درباره عواقب همکاری امنیتی با آمریکا

بررسی تحولات منطقه ای و روند همکاری های دفاعی با روسیه

حمله پهپادی به پایگاه نظامی آمریکا در اربیل

ژست عجیب الناز شاکردوست در بین درختان! + عکس

حمله پهپادی به پایگاه نظامی آمریکا در اربیل

گروه های مقامت عراق: مأموریت آمریکا در عراق حفظ امنیت اسراییل و جاسوسی از مقاومت است

حمله پهپادی به پایگاه نظامیان آمریکایی در اربیل

هشدار صنعاء درباره عواقب نشت نفت از کشتی متعلق به مزدوران سعودی در ساحل عدن

استخدام منشی در شرکت ثنا تجهیز غرب از تهران

زنجره ها در ویرجینیا

بایدن و اشرف غنی رایزنی کردند

یک گروه مقاومت عراقی از حمله پهپادی به پایگاه نظامیان آمریکایی در اربیل خبر داد

بایدن و اشرف غنی رایزنی کردند

نخست وزیر عراق در واشنگتن به دنبال چیست؟

باز هم حمله خرس در شهرستان کوهرنگ

بلینکن: از تلاش های دولت عراق حمایت می کنیم

شهادت یک فلسطینی در شمال رام الله

ناصر فکوهی؛ دولت کجاست؟

استخدام خیاط و برشکار در شرکت ثنا تجهیز غرب از تهران

واکنش عراقی ها به اظهارات مداخله جویانه نماینده سازمان ملل

ببینید | رانش مرگبار و هولناک زمین در غرب هند؛ 36 کشته و ده ها مفقود

شهادت یک نوجوان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست/ زخمی شدن دو نظامی اسراییلی در جنوب نابلس

مرکز چین غرق شد

وزیر خارجه آمریکا به هند و کویت سفر می کند

علت تاخیر در احیای برجام /عبور نرخ تورم از 44 درصد /وقتی دخل و خرج کارگر به هم نمی خواند /پیشخوان

شهادت یک فلسطینی در کرانه باختری

واشنگتن سختگیری بیشتر علیه صادرات نفت ایران به چین را بررسی می کند

استخدام مدیر داخلی، مشاور زیبایی، حسابدار و کارمند منابع انسانی در تهران

تغییر در روابط ابوظبی و تهران

هیچ تضمینی برای عدم خروج مجدد آمریکا از برجام وجود ندارد

هیچ تضمینی برای عدم خروج مجدد آمریکا از برجام وجود ندارد