مطالب مرتبط:
فیلم| ارتباط تصویری با امام رضا(ع) و راز و نیازی عاشقانه از راه دور در قالب طرح «سلام آقا»
بازار یابی بستنی برند
تاثیر مصرف بستنی بر روی سیستم ایمنی بدن
توصیه هایی برای پیشگیری از گرمازدگی در تابستان
ترفند هایی برای رهایی از بوی رنگ در خانه
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 09:402021-06-22بين الملل

سلام بر تابستان؛ بوی پوشال، بستنی و لذت هندوانه


سلام بر تابستان؛ بوی پوشال، بستنی و لذت هندوانه روزنامه همشهری: تابستان به جز گرما، با خودش بوی کولر آبی و پوشال خیس می آورد.

وسیله ای که 9 ماه از سال در حال استراحت است و همین 3 ماه تابستان- اگر پدرها بگذارند- قرار است خانه را خنک کند و از گرما نجاتمان دهد.

- روزنامه همشهری: تابستان به جز گرما، با خودش بوی کولر آبی و پوشال خیس می آورد.

وسیله ای که 9 ماه از سال در حال استراحت است و همین 3 ماه تابستان- اگر پدرها بگذارند- قرار است خانه را خنک کند و از گرما نجاتمان دهد.

هر سال همین قرار است، کولرهای آبی که بخش عظیمی از پشت بام ها را اشغال کرده اند، ظهر یک روز جمعه سرویس می شوند، پوشال هایشان عوض می شود، موتور و شناورشان چک می شود و آب که کف کولر را پُر می کند و به پوشال ها می رسد، آن 3کلید نجات دهنده زده می شود تا یکی از نوستالژی ترین بوها، همراه خنکای باد کولر به مشام مان بخورد و برگردیم به20-10سال پیش.

حتی پنکه هم با وجود قدمت بیشتر نمی تواند این طور روح تابستان را با خودش به همراه بیاورد.

کولرها نازشان بیشتر از وسایل برقی دیگر مثل یخچال و فریزر در خانه است.

این را پدرها خوب می دانند، برای همین بعد از چند ساعت کار کردن مداوم، آن را خاموش می کنند تا استراحت کند و بعد با اعتراض اعضای دیگر خانواده به گرما، دوباره مشغول کار شود.

درست است که این روزها چیلرها و کولرهای گازی دارند جایگزین کولرهای آبی رنگ قدیمی می شوند و آنها را از دور خارج می کنند، اما هنوز هم این 3 ماه آفتابی برای ما دهه پنجاه و شصتی ها با سرویس کولر و بوی پوشال آغاز می شود، در یک ظهر جمعه تابستانی.

نان پنیر و مادر زیر لب خوانده بود: برای مرگ این قصه کسی گریه نخواهد کرد و حالا همین زمزمه زمستانی، سرود آغاز تابستانش است.

انگار طعم آن شربت آلبالو که بعد از کارنامه امتحانات پایان سال تحصیلی در آشپزخانه هورت کشیده بودم هنوز بی همتاست و مُهر قبول ِ خرداد روی تن کوچک و سفید کارنامه، حکم برگه خروج یک زندانی را داشت که برای سه ماه به مرخصی می آمد.

گویی تابستان پایان حبس بود و آغاز آزادی.

من نه سفر تابستانی می رفتم و نه در حوالی شهربازی و اسباب بازی آفتابی می شدم اما سه ماه تعطیلی به سبک من و خیلی های دیگر مثل من ، ساده بود و خواستنی.

هنوز حاضرم سال ها از عمرم را ببخشم تا برگردم به یک صبح تابستانی پرنور در خانه پدری و زیارت مادری که بیدار باش لنگه ظهرش هم نه با دعوا که با سمفونی به هم زدن چای شیرین پسر دردانه اش اجرا می شد.

طعم آن لقمه پنیر تبریز و نان لواش تنوری هم دیگر تکرارنشدنی است که هزاربار بعد از آن سال ها پنیر تبریز خریدم و نان لواش اما لقمه دندان گیری از آب درنیامد که مهرمادری چاشنی اش نبود.

تابستان برای ما کوچه بود و کتاب و کارتون.

حالا تابستان آن سال ها نیست اما هنوز هم که از راه می رسد بی قرار می شوم، حتی برای بوی عجیب باد خنک کولر که می تاخت به سبزی ها و میوه های تازه تعاونی محله .

پاتیناژ روی یخ های تابستان مرتضی آدم عجیبی بود.

هیچ کارش به آدمیزاد نمی خورد.

همه چیز را زیبا می دید.

هر سال در آخرین روز بهار مثل همه بازیکن های حرفه ای که سر چوب بیلیارد و میان انگشتانشان گچ می مالند و بعد آن را تمیز می کنند، گچ میان انگشت های شست و سبابه اش را پاک می کرد و بعد کفش های پاتیناژش را می آورد تا با هم روی یخ های سالن سر بخوریم.

انگار قسم خورده باشد بعد از بیلیارد بهاری، اسکیت روی یخ تابستانی برود.

یک روز را هم نمی گذاشت از دستش در برود.

خیلی ایاغ بودیم.

کفش هایمان هر دو مشکی و براق بود و تا جایی میان زانو و مچ هایمان بالا می آمد و هر تابستان از این همپایی و با هم ست بودن کیفور می شدیم.

هر روز راس ساعت هفت و نیم صبح مثل سرنا نوازی که همیشه سازش به قد و بادش به لپ باشد کفش های براق پاتیناژش را از روی دسته موتور هارلی دیویدسن آخرین مدل و آجری رنگش بر می داشت و بعد از بوی سیگار برگش وارد سالن می شد.

گاهی در سرمای 10درجه زیر صفر تابستان سالن، گرم مان می شد و بستنی با روکش طلا می خوردیم.

اصلا تابستان یعنی بستنی.

یک روز همینطور که داشتیم بستنی می خوردیم قرار گذاشتیم شب ها هم برویم زمین درساژ (حرکات نمایشی اسب ها) لواسان.

آنجا هم همه ما را می شناختند و از این شهرت کیف می کردیم.

زمین درساژ جای سرسبزی در کوهپایه های لواسان بود.

اتاق اختصاصی داشتیم اما میان دشتی سبز چادر می زدیم و درون چادر پاهایمان را درست زیر خط باریکی از رودخانه و خط پهنی از کوه ها جایی میان مربع ورودی چادر قاب می گرفتیم.

اگر آن روز درهای سردخانه قفل نمی شد این روال شاید تا آخر عمرمان ادامه داشت.

آن روز لعنتی داشتیم با چکمه های لاستیکی مشکی مان یا همان کفش های به قول مرتضی پاتیناژمان روی یخ نازک کف سردخانه سر می خوردیم که ناگهان صدای قفل شدن درها به گوشمان خورد.

یک آن با چشم های وق زده به هم نگاه کردیم.

مرتضی با آن دست های کبره بسته حتی تابستان ها هم که عملگی نمی کرد گچ ساختمانی زیر ناخن هایش را فرنچ مانیکور دائم کرده بود- افتاد به جان در اما نتوانست بازش کند.

سردخانه گوشت های یخ زده آن قدر سرد بود که کافی بود شب ها پس از رفتن کارگر ها یک سطل آب خالی کنم کف سالن تا صبح که مرتضی می آید کف آنجا حسابی یخ بزند و دو تایی بتوانیم روی یخ نازکش لابه لای گوشت های یخ زده و آویزان از سقف، لیز بخوریم.

یک ساعت بعد مرتضی که به هن و هن افتاده بود، سیگاری که توتونش را از ته سیگار های رستوران زمین درساژ جمع می کرد و لای برگی از کاغذ می پیچید آتش زد.

دود سیگار میان بخار نفس هایمان گم شد.

با حرف لرزه و دندان قروچه و نیشخندی مخصوص وقت های عصبانیتش گفت: ایییینجا یخ بزنیم دییییگه کیییی بره با هارلی دیویدسون زمییییین درررررساژو مین روووبی کنننه؟ .

راست می گفت برای برداشتن تاپاله های اسب ها فقط فرغون آجری رنگ مرتضی به کار می آمد، حقا که هارلی دیوید سونی بود برای خودش.

برای مین هایی که اسب ها پس از هر بار به اسطبل آمدن می انداختند یکی باید مین روبی می کرد.

اگر پای کسی روی این مین های ضد نفر اسب ها می رفت صد در صد دو نفر مین روبی که البته من و مرتضی بودیم در جلسه ای شبیه یک دادگاه صحرایی محاکمه می شدیم.

دو ساعت بعد برفی تابستانی و نرم به رخ مرتضی سفیدآب مالیده بود.

برف سفید و قندیل های ریز روی نوک مژه ها و سبیل هایش طوری نشسته بودند که با هر حرف لرزه و پلک زدنی بالا و پایین می رفتند.

مثل همیشه گرسنه بود اما دیگر بستنی زعفرانی را که می گفت انگار رویش ورقه ای از طلاست را نخورد و سه ساعت بعد اگر میان ورجه و ورجه کردن هایت برای یخ نزدن روی دست هایت کله معلق می زدی مرتضی را می دیدی که یک تکه گوشت آویزان از سقف است.

خاطرات یخ بسته آن سال مثل یک مومیایی هزاران ساله با چشم هایی بی نگاه هرگز در ذهنم آب نمی شود.

اما برای مرتضی که حالا هزاران کیلومتر از من دور است خوشحالم.

گاهی برایم عکس" می فرستد.

در آخرین عکس اش مرتضی که برای تعطیلات به هند رفته، کنار ساحل رود گنگ نشسته و روی کومه ای از آتش، چوب می اندازد و سیگار برگ می کشد.

تابستان در حوضخانه های تهران موقعیت جغرافیایی، اقلیم و آب و هوای تهران را باید ازجمله دلایل مقبولیت آن به عنوان آخرین استقرارگاه پایتختی ایران دانست.

ایران در مجموع کشوری کم آب بوده و بخش بزرگی از این سرزمین در مناطق گرمسیری واقع شده است.

وقتی گفته می شود تهران، ایران کوچک است، این مسئله حتی در مورد اقلیم نیز صدق می کند.

پایتخت مابین ری و قصران، قزوین و سمنان، قصبه چهار فصل و چهار محله تهران (سنگلج، عودلاجان، بازار و چاله میدان) واقع شده بود.

اگرچه چیز زیادی از معماری و شواهد شهری از تهران ماقبل قاجار جز در مکتوبات باقی نمانده است، اما لابد اصول اولیه شهرسازی در امتداد فرهنگ بومی، خود را با شرایط جدید وفق می دهد.

نمایندگان و سفرای فرنگی که از عهد قجر در تهران سکنی گزیدند، رفته رفته تأثیر خود بر معماری را نیز به جای گذاشتند.

در این میانه خانه هایی ساخته شد که نه مطلقا این بود نه آن.

هر چه شهر بزرگ تر می شد خانه ها کوچک تر و به هم نزدیک تر.

اعیان و ثروتمندان، اهل و عیال را تابستان در شمیران و قصبات قصران سکنی می دادند و خود در رفت وآمد بودند.

اما ناگزیر برای خانه تهران نیز چاره ای برای رویارویی با هرم تابستان باید به کار می رفت.

در مناطق مختلف ایران به خصوص مناطق کویری، بادگیر و حوضخانه مأمن تابستانی اهل خانه است.

در تهران هم همینطور کم و بیش اما به سبک خودش.

حوضخانه های تهران عموما به صورت زیرزمین خانه ساخته می شد.

اگر مالک خانه قدری مکنت و ذوق هم داشت آنجا را به تالار هنر مبدل می کرد.

نمونه های بجا مانده از این دوره معماری به لحاظ ساختار و فرم و ارائه، بیان کننده سبکی مختص تهران است.

طاق آهنگ" مزین به آجرکاری و گچبری و ازاره های سرامیکی.

از نمونه های باقیمانده می توان به حوضخانه عمارت سردار اسعد که اکنون موزه بانک ملی است، عمارت احتساب الملک که موزه مقدم است، خانه تیمورتاش که موزه جنگ است و دو حوضخانه در عمارت قوام السلطنه که موزه آبگینه و بنیاد سینمایی فارابی است اشاره کرد.

معمار تمامی ساختمان های یادشده علی اصغر خان صنیع السلطان (معمار باشی) است.

این حوضخانه ها بدون نیاز به تجهیزات برقی، تابستان ها با هوای مطلوب خود استقرارگاه صاحبخانه و مهمانان بودند؛ همانند یک گالری هنری پیراسته می شدند.

سرامیک های قطع بزرگ نصب شده بر دیوار آنها متضمن روایت های ادبی به خصوص داستان های شاهنامه هستند.

این سبک از معماری با ورود به قرن حاضر رو به فراموشی رفت.

اکنون تهرانی که سال به سال با تابستان گرم تری روبه روست بیشترین میزان انرژی و برق را صرف خنک کردن خانه هایی می کند که کوچک ترین نشان و تطابق فرهنگی و ظاهری با گذشته خود ندارد.

تابِ تابستانِ نو بچه سال که بودیم، تابستان برای ما زودتر از موعدش شروع می شد، از اواخر خرداد، وقتی امتحانات ثلث سوم تمام می‎ شد.

شاید شما هم یادتان باشد، این تصویر تکراری را؛ بازی پرسروصدای بچه ها در حیاط خانه و مادر که تلاش می کرد فرزندان را ساکت کند تا چرت نیمروزی پدر زیر باد کولر پاره نشود.

اما جایگاه و پایگاه تابستان در فرهنگ ایرانی، خیلی بیشتر از این تکه پاره های خاطرات کودکی مان است.

فصلِ تَموز که ابوالفضائل اسماعیل جورجانی در ذخیره خوارزمشاهی با عبارت هرگاه که آفتاب به اول سرطان رسد تا به اول میزان تابستان باشد تعریفش کرده است، در همیشه دوران، موعد تافتن و تابیدن بوده است، چنان که این فصل از همین جا مسمی یافته است.

اگرچه امروز، دیگر جشن شب اول تابستان مانند آغاز زمستان که با شب یلدا بزرگ داشته می شود، به فراموشی سپرده شده اما همیشه در فرهنگ ایرانی، برای خاطرش آیین هایی برپا می شده است.

یکی شان نخستین روز تیر، آغاز چله بزرگ تابستان بود که تا دهم مرداد ادامه می یافت.

چله نشینی ای که در افواه مردم هم رواج داشت و با نام گرمای سخت از آن یاد می شد.

زمانی که هرچند موعد خشکی آسمان بود و نامش را سرخوشی غفلت آمیز گذاشته بودند اما وقتش بود که باغداران، میوه های آبدار و رنگارنگ را بچینند و زارعان، جو و گندم شان را درو کنند.

و مگر می شود حرف از تابستان باشد و نشانی از آن در ادبیات سرزمین مان نباشد.

در میان شعرای پارسی زبان، شاید بیش از دیگران، مولانا جلال الدین محمد بلخی، از تابستان یاد کرده باشد.

ازجمله گر هماره فصل تابستان بُدی/ سوزش خورشید در بُستان شدی که حکایت از داغی هوای فصل صیف دارد و البته در چونک تابستان بیاید من به چنگ/ بهر سرما خانه ای سازم ز سنگ که نشان از حال سرخوشانه شاعر از فرارسیدن تابستان دارد و همچنین در خبرت هست که در شهر شکر ارزان شد/ خبرت هست که دی گم شد و تابستان شد که فراوانی نعم را می رساند و ارزانی ارزاق را.

همچنین حکیم جمال الدین ابومحمد نظامی گنجوی به همین مضمون در به تابستان شود بر کوه ارمن/ خرامد گل به گل خرمن به خرمن اشاره کرده و ضمنا در که آن خوبان چو انبوه آمدندی/ به تابستان در آن کوه آمدندی از خوشوقتی آمدن یار یاد کرده است.

و از میان نوسرایان، حتما باید از برخورد لطافت بار سهراب سپهری با این فصل هم نام برد که .

هیچ می چرد گاوی/ ظهر تابستان است/ سایه ها می دانند که چه تابستانی است/ سایه هایی بی لک/ گوشه ای روشن و پاک.

را سروده است و فروغ فرخزاد درست در مقابل، در اوج یأس با خاموشی ویرانه ها زیباست / این را زنی در آب ها می خواند/ در آب های سبز تابستان/ گویی که در ویرانه ها می زیست به استقبال برج سرطان می رود.

این مشت های نمونه خروار، حکایتگر آن است که گرمای نشسته زیر آسمان و بر زبر زمین، چقدر گرمابخش بیت بیتِ ادبیات فارسی بوده است.

* عنوان، وامدار بیتی از مولانا: زرد گشتی از خزان غمگین مشو/ در خزان بین تاب تابستان نو جدل داغ تابستانی در قلب تهران فروغ فرخزاد: وزن باید باشد، باید باشد.

[اینجای گفت وگو، مهدی اخوان ثالث، پیرو بحثی مفصل و دامنه دار در رابطه با ضرورت توسل به وزن در شعر، می گوید اگر وزن را از شعر بگیریم اسم دیگری باید بر آن گذاشت و ممکن است این دیگر شعر نباشد.

] احمد شاملو: چرا؟ آخر چرا باید این کار را بکنیم؟ فروغ فرخزاد: من از شعر آقای شاملو خوشم می آید.

احمد شاملو: نه! اگر خوشتان بیاید حرفتان خودبه خود نقض می شود.

فروغ فرخزاد: نه من دارم عقیده خودم را می گویم [.

].

احمد شاملو: چرا آن قدر تردید دارید؟ فروغ فرخزاد: نه، تردید ندارم [.

].

از 1965 تا 2004 طول کشید تا متن تنها گفت وگویی که بین حلقه اولیه شاعرانِ پس از نیما درگرفته بود منتشر شود؛ نخستین و آخرین باری بود که احمد شاملو، فروغ فرخزاد، مهدی اخوان ثالث، م.

آزاد و حتی سهراب سپهری دور یک میز نشستند و با هم حرف زدند.

کسی که توانسته بود چنین رویدادی را رقم بزند استادی هندی تبار بود که از آمریکا آمده بود و از فروغ خواسته بود چنین میزگردی را ترتیب دهد.

کمی مانده بود تا فروغ با آن جیپ شماره 1413 ط 24 بکوبد به جدول کنار خیابان دروس و بمیرد.

جلسه اول در خانه فروغ و جلسه دوم در تهران برپا شد.

در این گفت وگو دیگرانی هم هستند؛ سیروس طاهباز، حسن کامشاد و امین بنانی هم در این گفت وگوها حاضر بوده اند.

تابستان 1384 بالاخره پس از چهاردهه، مرتضی کاخی، متن فارسی این گفت وگو را به دست داد و نشر زمستان نیز آن را منتشر کرد؛ کتابی که می توانست اتفاقی در تاریخ شعر فارسی محسوب شود و تکانی به تحلیل یافته های تاریخ نگاران بدهد اما هنوز هم در همان یکی دو چاپ اولیه اش مانده است و خوانده نمی شود.

سطرهایی که ابتدای این یادداشت آوردم، از جلسه دوم گفت وگوست؛ سهراب سپهری که در جلسه نخست هیچ حرفی نزده بود، اینجا دیگر غایب است اما دیگران هستند.

عمده زمان گفت وگو، متأسفانه بر بحثی بیهوده بر سر لزوم استقرار وزن در شعر پس از نیما می گذرد.

البته حالا می گوییم بیهوده اما باید درنظر بگیریم که در زمان برقراری این گفت وگو، ایده کنارگذاشتنِ عروض نیمایی، بسیار جوان است و بنابراین بحث می طلبد.

دریغ مان اما از این روست که چنین فرصتِ یکباره و یگانه ای، می توانست به موضوعاتی بس مهم تر اختصاص یابد.

خودتان فکرش را بکنید اگر فرصت مدیریت میزگردی با شرکت شاملو و فرخزاد و اخوان ثالث را به شما بدهند، چه چیزها که می توانید مطرح کنید؛ چیزهایی که وزن شعر فارسی، بینشان کم اهمیت ترین می تواند باشد.

با این حال، این فراز از گفت وگویی که بین شاملو و فرخزاد به عنوان دو شاعری که یکی وزن را به کلی کنار گذاشته و آن دیگری همچنان قائل به محدوده وزن است، امروز شاید جدل بر سر معمایی حل شده به نظر برسد.

اما خودتان را نبینید من یکی هنوز با کسانی سر و کار دارم که شعر بی وزن را برنمی تابند.

ولی نکته فقط همین تازگی یا کهنگی موضوع بحث نیست.

چیست؟ عرض می کنم.

امروز این روایت به چه درد ما می خورد؟ فروغ می گوید آزادی ای که با کنارگذاشتن وزن حاصل شود مطلوب نیست.

شاملو این حرف ها را قبول ندارد.

فروغ می گوید از شعرهای شاملو خوشش می آید؛ شعرهایی که وزن را کنار گذاشته اند.

شاملو می گوید اینکه نمی شود؛ اینکه هم شعر بی وزن را قبول نداشته باشی و هم شعر من را دوست داشته باشی.

اما فروغ به نوعی می گوید از چیزی خوشش آمده که مبنای زیبایی شناسانه آن را قبول ندارد.

عجالتا فارغ از پذیرفتن شعر بی وزن یا نپذیرفتن آن و در سپهری بزرگ تر از وزن و شعر و این ماجراها، از چنین جدلی می آموزیم که شنیدنِ صدای دیگری را به هم باوری با او مبتنی نکنیم.


کلید واژه ها: تابستان - کولر - گرما - کولر آبی - استراحت - هندوانه - روزنامه - قرار - نجات - کولرهای آبی - پدرها - بستنی - سلام - نوستالژی - خانه - پشت بام - یکی از - اشغال - موتور - همراه - دهنده - عظیمی - سرویس - جمعه

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا: ایران با پاسخ جمعی مواجه خواهد شد

روزنامه های صبح کشور سه شنبه 12 مرداد

دولت سعودی گسترش فقر در عربستان را مخفی می کند

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه 12 مرداد ماه

رایزنی مقامات آمریکا با همتایان صهیونیست خود

امارات، از خیانت به فلسطین تا اقدام علیه جهان اسلام

آمریکا: اسراییل برای پاسخ مناسب به حادثه نفتکش آزاد است

تاکید عراق و اردن بر تقویت روابط دو جانبه

رایزنی مقامات آمریکا با همتایان صهیونیست خود

پیام جدید پاکستان به اسراییل

کابینه جدید اسراییل، پاک سازی بقایای تیم نتانیاهو را کلید زده است/ انتخاب رهبر جدید حزب لیکود هر آن محتمل خواهد بود

تظاهرات در رام الله علیه محمود عباس

التماس دعای پیمان طالبی برای ارشا اقدسی /عکس

آمریکا 24 دیپلمات روس را اخراج می کند

سرنگونی پهپاد جاسوسی در غرب حلب

آمریکا 24 دیپلمات روس را اخراج می کند

نیچروان بارزانی به تهران سفر می کند

حمله به کشتی رژیم صهیونیستی و اتهام زنی‎های غرب و صهیونیست‎ها

اشرف غنی بر مبنای برنامه آمریکا بازی می کند/ طالبان برای رسیدن به اهدافش عزم جدی دارد

آمریکا: بازگشت به برجام موجب رفع نگرانی های مستمردرباره ایران است

نیچروان بارزانی به تهران سفر می کند

رژیم صهیونیستی و عربستان به هم نزدیک تر می شوند

هشدار ایران به آمریکا و انگلیس درباره هرگونه ماجراجویی در رابطه با سانحه کشتی اسراییلی

اشرف غنی بر مبنای برنامه آمریکا بازی می کند/ طالبان برای رسیدن به اهدافش عزم جدی دارد

آمریکا: بازگشت به برجام موجب رفع نگرانی های مستمردرباره ایران است

واکنش کیهان به تهدید اسراییل برای حمله به ایران /پشیمان کننده تلافی می کنیم

پشت پرده هزینه هنگفت صهیونیست ها برای میزبانی سوپر کاپ فرانسه/ وقتی سیاست از ورزش جدا نیست

اشرف غنی بر مبنای برنامه آمریکا بازی می کند/ طالبان عزم جدی برای رسیدن به اهدافش دارد

اشرف غنی بر مبنای برنامه آمریکا بازی می کند/ طالبان عزم جدی برای رسیدن به اهدافش دارد

عراق| کشف 4 مخفیگاه داعش در استان کرکوک

خنثی سازی عملیات تروریستی در فلوجه

رایزنی مقامات ارشد امنیتی و نظامی آمریکا با همتایان صهیونیست خود درباره ایران

عدس خواص ضدویروسی در مقابله با کرونا دارد

رزمایش مشترک هوایی امارات و مصر

واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

آمریکا 24 دیپلمات روسیه را اخراج کرد

تاکید اردوغان بر اهمیت ادامه فعالیت پارلمان تونس برای دمکراسی در منطقه

گور های دسته جمعی و ادعاهای پوچ حقوق بشری کانادا

دست آوردهای عملیات بدر

مهاجران بی پایان

نیچروان بارزانی سه شنبه به تهران سفر می کند

شورش لیکود علیه نتانیاهو

فلسطین| تاکید دبیرکل جهاد اسلامی بر ضرورت درگیری با صهیونیست ها در کرانه باختری

پروژه ارتباطی جدید عربستان و رژیم صهیونیستی

تعویق صدور حکم تخلیه خانه های 4 خانواده فلسطینی در محله شیخ جراح

شکست سنگین دیگری برای طالبان رقم خورد

اذعان رژیم صهیونیستی به شکست: مغلوب روایت فلسطینیان در جنگ اخیر شدیم

بلینکن: به ایران پاسخ جمعی می دهیم

کاخ سفید: بازگشت به برجام نگرانی های مستمر ما از طرف ایران را کاهش می دهد

تغییرات ارتش رژیم صهیونیستی در زمینه آژیرها و هشدارهای حملات راکتی

واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل

اردوغان: ادامه کار پارلمان تونس برای دموکراسی در این کشور مهم است

عکس| پیام صابر ابر به مادر ارشا اقدسی

صوت| ارشا اقدسی: دوست ندارم روی تخت بیمارستان بمیرم!

تکرار ادعاهای بی پایه وزیر خارجه آمریکا علیه ایران

مواضع طالبان در ولایت هلمند بمباران شد

اردوغان: ادامه کار پارلمان تونس برای دموکراسی در این کشور مهم است

هشدار ایران به واشنگتن و لندن؛ بهانه جویی ممنوع

تکرار اتهامات بی اساس «بلینکن» علیه ایران درباره کشتی صهیونیستی

یک کشتی ایرانی به گل نشست

ایران، سفیر رومانی را احضار کرد

درخواست آمریکا از 24 دیپلمات روس برای ترک این کشور

فشار سنگین کمبود تراشه و کووید19 بر بازار خودروی فرانسه

اشاره اولیانوف به تناقض گویی انگلیس و آمریکا در اتهام زنی به ایران

دوازده کشته و زخمی براثر انفجار در شهر هرات

آزمایش کرونا از زائران ایرانی در فرودگاه بغداد و نجف لغو شد

افزایش 25 درصدی شمار فوتی های کرونا در آمریکا علیرغم واکسیناسیون

کارشناس لبنانی: آمریکا و عربستان سعودی عامل تیراندازی جنوب بیروت هستند

آزمایش کرونا از زائران ایرانی در فرودگاه بغداد و نجف لغو شد

سلیمانیه همچنان ملتهب/ اصرار پسران طالبانی به اخراج رییس مشترک اتحادیه میهنی/گزارش اختصاصی

اتهام پراکنی بلینکن علیه ایران درباره حمله به نفتکش رژیم صهیونیستی

فروش سهام پل معلق استانبول به چینی ها متوقف شد

تصاویر | افتخاری تاریخی برای ایران؛ منتخب دیدنی ترین معماری های 2021 جهان

صوت | ارشا اقدسی: دوست ندارم روی تخت بیمارستان بمیرم!

واکنش کیهان به تهدید اسراییل برای حمله به ایران /پشیمان کننده تلافی می کنیم

پزشکان می گویند کرونای دلتا مانند «آتش سوزی جنگلی» گسترش می یابد

درگذشت ارشا اقدسی صحت دارد؟

نجیب میقاتی: زمان تشکیل کابینه هنوز مشخص نیست

سردسته کودتاچیان میانمار، خود را نخست وزیر اعلام کرد

سردسته کودتاچیان میانمار، خود را نخست وزیر اعلام کرد

پکن از حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه حمایت می کند

روسیه: دلیلی برای متهم کردن تهران وجود ندارد

نخست وزیر انگلیس: ایران مسئول حمله به نفتکش اسراییلی است

اذعان رژیم صهیونیستی به شکست

نیچروان بارزانی سه شنبه به تهران سفر می کند

پکن از حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه حمایت می کند

پروژه ارتباطی جدید عربستان و رژیم صهیونیستی

اردوغان: ادامه کار پارلمان تونس برای دموکراسی در این کشور مهم است

چرا بلایای طبیعی در جهان افزایش یافته است؟

آمریکا: ایران با «پاسخ جمعی» مواجه خواهد شد

بازگرداندن شنوایی با غلبه بر یک مانع طبیعی در گوش داخلی

زیردریایی آلمانی به ناوگان نیروی دریایی مصر الحاق شد

آمریکا: ایران با «پاسخ جمعی» مواجه خواهد شد

نگرانی ها از بازگشت کرونا به چین

ابتلای لیندسی گراهام به کرونا به رغم تزریق واکسن

وقوع دو حریق در بغداد

تماس تلفنی اردوغان با رییس جمهور تونس/ جدیدترین تصمیمات «قیس سعید»

کره شمالی ویدیویی از شلیک موشک بالستیک قاره پیما منتشر کرد

رزمایش هوایی امارات و مصر با هدف افزایش میزان آمادگی

تعویق صدور حکم تخلیه خانه های 4 خانواده فلسطینی در محله شیخ جراح

سلام بر تابستان؛ بوی پوشال، بستنی و لذت هندوانه

سلام بر تابستان؛ بوی پوشال، بستنی و لذت هندوانه