مطالب مرتبط:
رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟
شروط مجلس برای بازگشت آمریکا به برجام چیست و انتخابات چه تاثیری بر مذاکرات داشت؟
همکار مرد ویزیتور و ارتباط با مشتری
آمریکا: توافق برجام با ایران ضروری و ناکافی است
زنده شدن مرد 59 ساله پس از 7 سال
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 09:402021-06-22سياسي

رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟


رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟ سید ابراهیم رییسی هشتمین رییس جمهور کشورمان در اولین نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره اینکه برجام چه اهمیتی برای شما دارد و چه پیامی به آمریکایی ها دارید؟ رییس جمهور منتخب مردم روز گذشته .

- سید ابراهیم رییسی هشتمین رییس جمهور کشورمان در اولین نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره اینکه برجام چه اهمیتی برای شما دارد و چه پیامی به آمریکایی ها دارید؟ رییس جمهور منتخب مردم روز گذشته در نشست خبری خود نکات و رویکردش نسبت به برجام، اعتماد به آمریکا و مذاکرات وین را اعلام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو ، انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم 28 خرداد ماه برگزار و یک روز بعد نتیجه آن اعلام شد که بر اساس آن حجت الاسلام رییسی رییس جمهور منتخب سیزدهم ملت شد.

یکی از مهم ترین مسائلی که در یکی دو دهه اخیر فراروی رییس جمهور در کشور ما قرار گرفته است برجام و فرجامش بود.

برنامه جامع اقدام مشترک به اختصار برجام که توافق جامع و نهایی هسته ای وین و در غرب توافق هسته ای ایران یا توافق ایران نیز نام گذاری می شود، در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته ای ایران و به دنبال تفاهم هسته ای لوزان، در روز سه شنبه 23 تیر 1394 (14 ژوییه 2015) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 (چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و ایالات متحده آمریکا به علاوه آلمان) بسته شد.

مذاکرات رسمی برای طرح جامع اقدام مشترک دربارهٔ برنامه اتمی ایران با پذیرفتن توافق موقت ژنو بر روی برنامه هسته ای ایران در نوامبر 2013 آغاز شد و به مدت 20 ماه کشور ها درگیر مذاکره بودند که در آوریل 2015 تفاهم هسته ای لوزان شکل گرفت.

بر اساس این توافق، ایران ذخایر اورانیم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی خواهد کرد و ذخیره سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع می کند، تعداد سانتریفیوژ ها را حدود دو سوم و حداقل به مدت 15 سال کاهش می دهد.

در نتیجه این توافقنامه که تاییدیه پایدار متعهدین آن را به همراه دارد، ایران از تحریم های علیه ایران شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده (تحریم های ثانویه) بیرون آمد.

این دور از مذاکرات برنامه هسته ای ایران و گروه 1+5 از ظهر روز شنبه 27 ژوئن 2015، در هتل کوبورگ در شهر وین اتریش با حضور جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و هیئت های کارشناسی دو طرف آغاز شد.

ضرب الاجل تعیین شده زمان این مذاکرات، روز سی ام ژوئن تعیین شده بود که سه بار به ترتیب تا سوم، دهم و سیزدهم ژوییه تمدید شد.

در 18 اردیبهشت 1397، ترامپ رییس جمهور آمریکا رسما از برجام خارج و بازگشت تحریم ها به صورت گذشته را اعلام کرد.

رویکرد دولت سیزدهم به برجام سید ابراهیم رییسی هشتمین رییس جمهور کشورمان در اولین نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره اینکه برجام چه اهمیتی برای شما دارد و چه پیامی به آمریکایی ها دارید؟ گفت:کشور های اروپایی و آمریکا نگاه کنند ببینید درباره برجام چگونه اقدام کردند.

آمریکا، برجام را نقض کرد و اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکردند.

وی ادامه داد: آمریکا بر اساس برجام موظف به لغو همه تحریم ها بود، اما این کار را نکرد، به آمریکایی ها می گویم به تعهدات خود برگردید و به تعهدات خودتان عمل کنید.

اروپایی ها هم تحت تاثیر فشار های آمریکا قرار نگیرند و به تعهدات خودشان عمل کنند.

مطالبه ملت ایران این است که آمریکا و اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند و دولت مردمی حق مردم را دنبال خواهد کرد.

تیم مذاکره کننده هسته ای کار را دنبال می کنند، گزارشات را به ما دادند، تیم سیاست خارجی من درحال بررسی گزارش های مذاکره کنندگان است.

رییسی ادامه داد: در مورد تحریم ها هم آمریکا موظف است که تمامی تحریم های ظالمانه را رفع کند و آنچه بار ها در این دولت تاکید شده و در دولت ما هم تاکید می شود رفع تحریم ها و راستی آزمایی است.

سوال است که چرا علیرغم اینکه دولت و ملت ایران به تعهدات خود عمل کردند آن ها کوتاهی می کنند.

آمریکا باید پاسخ بدهد که چرا نسبت به تعهداتش کوتاهی می کند، اروپا پاسخ دهد چرا همگامی و همراهی با آمریکا را پیشه کرده است.

باید به تعهدت خود عمل کنند و در این زمینه که مطالبه ملت ایران است مجدانه دنبال خواهیم کرد.

رییس جمهور هشتم کشورمان معتقد است در بُعد سیاست خارجی دنیا باید بداند وضعیت با این حضور حماسه ساز مردم تغییر کرده و وضعیت جدید پیش روی دنیا است.

باید در سیاست خارجی بدانند تا امروز فشار حداکثری بر مردم ما کارساز نشده و باید تجدیدنظر کنند.

ملت ما نشان داده مقاومت و ایستادگی دارد و باید بدانند سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی شود و در برجام هم محدود نخواهد شد.

ما تعامل را با همه دنیا به عنوان اصل تعاملی گسترده و متوازن در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در مذاکرات نیز هر مذاکره ای که منافع ملی در آن تضمین شود، مورد حمایت خواهد بود ادامه داد:، اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد که مذاکره برای مذاکره باشد.

اجازه نخواهیم داد که مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد، بلکه باید هر نشستی با نتیجه همراه باشد.

نتیجه محوری موضوع ماست و باید آورده ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد.

در راستای آورده برای ملت ایران و رفع محدودیت ها، تحریم ها و راستی آزمایی مسئله را دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: آمریکا براساس برجام موظف به لغو همه تحریم ها بود، اما اینکار را نکرد، به آمریکایی ها می گویم به تعهدات خود برگردید و به تعهدات خودتان عمل کنید.

اروپایی ها هم تحت تاثیر فشار های آمریکا قرار نگیرند و به تعهدات خودشان عمل کنند.

مطالبه ملت ایران این است که آمریکا و اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند و دولت مردمی حق مردم را دنبال خواهد کرد.

برجام موازنه قدرت ملی را کاهش داد ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران درباره رویکرد دولت سیزدهم در قبال برجام گفته است: مذاکره مجدد اجتناب ناپذیر است، ولی بهتر است در حوزه های دیگر وارد مذاکره نشویم.

مشکل عمده سیاست و جامعه ما، سیاست خارجی و روابط فردی مان این است که خیلی صورت مسئله را درک نمی کنیم و اگر صورت مسئله را درک کنیم مطمئنا جامعه افراد و عقلانیت جمعی دارد که بتواند راه حل پیدا کند.

مسئله برجام بخشی از رفتار سیاسی ایران و نظام بین الملل است.

مشکل اول ما این است که تحلیلمان نسبت به سیاست بین الملل بر اساس قالب های منشوری ملل متحد است؛ یعنی مطابق نگاه ساختاری سیاست بین الملل که معطوف به امنیت سازی است، نیست.

متقی در ادامه بیان کرد: در نتیجه احساس می کنیم ساختار، منفعل یا بی تفاوت است و احساس بعدی مان این است که بازی ای که می کنیم برد-برد است.

دیپلماسی یکی از ابزار های اصلی سیاست خارجی است، اما موضوع اصلی سیاست خارجی مسئله منافع ملی است، آن هم در ساختار نظام بین الملل که ماهیت تهاجمی دارد.

برجام موازنه قدرت ملی ما را کاهش داد و، چون آمریکا بازی اش سیاست موازنه قدرت است و ما امروز قدرتمان کاهش پیدا کرده پس آمریکایی ها فشار بیشتری را وارد می کنند.

ایران 1400؛ با برجام یا بدون برجام زمانی که برجام امضا شد، همه متفق القول بودند که موفقیت برجام می تواند زمینه ای برای توافقات بعدی ایجاد کند و در واقع هدف امضا کنندگان برجام این بود که با اجرای آن زمینه بی اطمینانی میان ایران و آمریکا را از بین ببرد، امری که با ورود ترامپ به کاخ سفید دو برابر شد.

با مروری بر تاریخ آنچه بر ایران پسا برجام از سال 1394 گذشت و لیست کردن نقاط قوت و ضعف آن کفه سنگینی به سمت ضعف ها می رود.

ضعف هایی که در ابتدا بسیار کوچک نمایی برای آن ها صورت گرفت و از برجام در کشور غول چراغ جادو ساخته شد، اما با خروج آمریکا از آن در صورتی که ایران به تمام تعهدات خود پایبند مانده بود اوج سیاست های آمریکایی دشمن شماره یک ایران در برابر چشم جهانیان قرار گرفت.

بر کسی پوشیده نیست که گره اصلی امروز بحث تولید تسلیحات هسته ای توسط ایران نیست، چون همه امضا کنندگان برجام صد درصد مطمئن هستند که ایران توانمندی تولید تسلیحات هسته ای و فناوری آن را در اختیار دارد اما خودش نمی خواهد تسلیحات هسته ای تولید کند و می خواهد برنامه هسته ای اش برنامه صلح آمیز بماند.

سیاست کلی کشور در شرایط فعلی نیز این است که آمریکا باید همه تحریم ها را لغو کند، بعد ایران راستی آزمایی خواهد کرد و در صورت لغو واقعی تحریم ها، بدون هیچ مشکلی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت و در صورتی که برخی می گویند نباید فرصت سوزی کرد از طرفی هم اما نباید با این کشور رابطه ای بر مبنای عجله و دستپاچگی بنا کرد که سال ها بعد نتوان عهده دار آن شد.


کلید واژه ها: رییس جمهور - رییس جمهور منتخب - رییس - جمهور - سید ابراهیم رییسی - انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم - نشست خبری - ابراهیم رییسی - برجام - سید ابراهیم - آمریکایی ها - انتخابات ریاست جمهوری - آمریکا - حجت الاسلام رییسی - آمریکایی - منتخب - رسانه ها - رییسی - کشورمان - ابراهیم - انتخابات ریاست - خبری - کشور - نشست - پاستور - سیزدهم - ریاست جمهوری - حجت الاسلام - مذاکرات وین - شماره

آخرین اخبار سرویس:
طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» به زبان ساده/ چرا هجمه ها به طرح غیرمنطقی است؟

بیانیه هیأت داوران نخستین جشنواره ملی عکس نیمه پنهان

ویدئو| واکنش سیدحسن خمینی به طرح مجلس/ تلگرام را فیلتر کردید چه شد؟

رقابت علمی نخبگان حوزوی به صورت کشوری برگزار می شود + لینک

ظلم بزرگی که به غدیر شده است؛ غدیر محصور در یک حادثه تاریخی نیست

صوت | اصول کاربردی حقیقت ماجرای غدیر

بازدید عیدانه نماینده ولی فقیه در خوزستان با آیت الله موسوی جزایری

غدیر واقعه ای به فراخنای تاریخ بشریت است

ارسال 1280 اثر برای جشنواره ملی عکس نیمه پنهان

حوزه های علمیه خواهران باید مرجعی پاسخ گو به مسائل زنان در جهان اسلام شوند

 ارتباط کم آبی در خوزستان و برجام از نظر نماینده مجلس  

کلیپ| در واقعه غدیرخم چه گذشت؟

عید غدیر مختص شیعیان نیست/حب امام علی(ع) موجب عروج اعمال می شود

آیه غدیر با نوای زیبای استاد عبدالباسط

زمان سفر ریلی به مشهد برای زائران شیرازی 4 ساعت کمتر شد

پرچم برافراشته غدیر

برگزاری دوره قرآنی ویژه طلاب از سوی موسسه قرآن کریم نجف اشرف +تصاویر

عیدغدیر؛ فرصتی برای بازخوانی نظریه امامت در اندیشه تشیع

راه حل میرسلیم برای دور زدن تحریم ها و مهار تورم | سهم خواهان از کابینه رییسی بوی کباب به مشام شان خورده است

برگزاری جشن عید غدیر توسط کانون های مساجد خراسان شمالی

سعید سجادی جشن عید سعید غدیر ||| در هیئت ریحانه الحسین(س)

اهدای 23 سری جهیزیه به زوج های جوان آبادانی

محمد امین انصاری اهدای 23 سری جهیزیه به زوج های جوان آبادانی

غدیر از بزرگ ترین اعیاد شیعیان است

2051/شهیدعلی کاشانی: فرزندانتان را راهی جبهه ها کنید

توزیع بسته های معیشتی همزمان با ایام مبارک عید ولایت

تداوم اعتراضات کارگری هفت تپه / مطالبات کارگران از سوی کارفرمای سابق پرداخت نشده!

اطلاعیه جدید سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان

تقویم تاریخ؛ از واقعه غدیر تا آغاز امامت حضرت علی (ع)

آغاز رقابت بیش از 305 هزار داوطلب آزمون ارشد

رقابت 305 هزار داوطلب در کنکور کارشناسی ارشد سال 1400 برگزار شد

بهترین نوبلیست های اقتصادی هم در اقتصاد بسته نمی توانند کار کنند/ دولت سیزدهم اصلاحیه بودجه را به مجلس ببرد

ببینید: موبایل های جدید بعد از تصویب طرح صیانت مجلس!

میرسلیم: سهم خواهان از کابینه رییسی بوی کباب به مشام شان خورده است

زاهدی: مشکل آب خوزستان نتیجه کاهلی مسئولان امر است

مذاکرات کمیسیون ویژه طرح صیانت به صورت زنده پخش شود

برپایی جشن میلاد غدیر در حوزه علمیه خواهران امیدیه

سی ذهنیتِ غیرواقعی در دیپلماسی / محمود سریع القلم

طالع بینی متولدین 7 مرداد؛ خشن اما جذاب مثل یک ببر

ارسال300 تانکر آب توسط سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان به خوزستان

فرماندار: مردم و مسئولان در جهت رفع مشکلات دشت آزادگان تلاش کنند

وضعیت آب خوزستان نتیجه ربط دادن آب خوردن مردم به برجام است

کمند امیرسلیمانی تصویری بدون آرایش و در خواب از خود منتشر کرد

620 مخزن آب در مناطق کم آب خوزستان نصب شد

چاروسا و دیشموک به محور پاتاوه- دهدشت متصل می شود

اهتمام مجموعه اجرایی خوزستان بر رفع مشکلات شهرستان های درگیر تنش آبی

صدور دستور قضایی برای ترخیص فوری 1000 تن مرغ وارداتی/ دستور رییس دستگاه قضا برای بررسی مجدد پرونده تمامی محکومان آبان 98/ دستورات ویژه حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در راستای بهبود نظام زندانبانی کشور/ هشدار درباره کلاهبرداری جدید پیامکی به اسم ابلاغیه قوه قضاییه

صحبت های نازنین ملایی نماینده قایقرانی رویینگ ایران در المپیک2020 پس از پایان مسابقه+ ویدیو

آیات بسیاری از قرآن در خطبه غدیر مورد استدلال قرار گرفته است

دلیل قلدربازی آمریکا، رفتار روحانی است

توضیحات مرکز پژوهش های مجلس درباره طرح صیانت از فضای مجازی

بررسی همه جوانب طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصحلت

آغاز زودهنگام جنگ روانی سناتورهای آمریکایی علیه رییس جمهور منتخب ایران

عیسی آل کثیر در ارمنستان واکسن زد!

بازگشت مجدد طرح «جوانی جمعیت» به مجلس

تصاویر/حال و هوای حرم امام علی(ع)در عید غدیر

چندهمسری به عنوان یک راهکار

عواملی که در بی اخلاقی پژوهشی دانشجویان نقش دارند

پیشنهاد آقاتهرانی به قالیباف درباره نحو بررسی طرح جنجالی ضداینترنت

ماجرای سیدی که با نگاه تحقیرآمیز دیگران آمد و با احترام برگشت

غدیر و پیام اصلی آن

اختلاف افکنی بین شیعه و سنی با هدف فراموش شدن واقعه غدیر

افشای نظر قالیباف درباره طرح ضداینترنت مجلس از سوی عضو جبهه پایداری

عکس | پخت غذا به مناسبت عید غدیر

اختلاف افکنی بین شیعه و سنی با هدف فراموش شدن واقعه غدیر

پست دلسوزانه خواننده پاپ ایرانی به بحران آب خوزستان

طرح صیانت، تصویب نشده است!

غدیر خم از برترین عید های جامعه اسلامی

واکنش کنعانی زادگان و عزت اللهی به مصدومیت مرتضی پور علی گنجی /عکس

عمویی: رژیم صهیونیستی توان مقابله با جمهوری اسلامی را ندارد

عواملی که در بی اخلاقی پژوهشی دانشجویان نقش دارند

غدیرخم از برترین عید های جامعه اسلامی

تخصصی شدن محاکم، قضاوت و وکالت از راهکارهای مبارزه با اطاله دادرسی است

عید غدیر خم بر همه شیعیان جهان مبارک

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس: با پذیرش ریسک فعالیت شرکت های دانش بنیان از آن حمایت کنیم

دادن پول توی جیبی به کودکان کار درستی است؟

جدول خاموشی های برق جمعه 8 مرداد در چهارمحال و بختیاری

ویدئو / از نقشه ساختار مریخ تا درمان تومور بدخیم مغز

ولایت امام علی(ع)، دستاویز وحدت یا انگیزه تفرقه؟

از نامه های اندیشمندان به رییسی تا پیشنهاد «بازخوانی سنت» پورحسن

آسمانی شدن مادر شهید

کابینه فراجناحی به سبب انسجامی که در کشور ایجاد می کند لازم است

استخدام کارشناس پشتیبانی شبکه، help desk در تهران

تمام شاخص های مهم اقتصادی در دولت تدبیر رویکرد منفی گرفت / اصلاح تخصیص ارز ترجیحی از اولویت های دولت سیزدهم باشد

نماهنگ صبح غدیر منتشر شد

آمریکا باید خسارات ناشی از عدم اجرای برجام را به ایران بپردازد

کتک کاری عجیب و غریب عروس با یکی از میهمانان+عکس

یا علی گفتن کجا و با علی بودن کجا

پیام خاص علی ضیا برای سام درخشانی /عکس

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در شرکت یاس ارغوانی در خوزستان

طرح مجلس برای ساماندهی فضای مجازی چیست؟ + متن کامل طرح

رشد 20 برابری تعداد وکلا نسبت به بیست سال پیش/ارائه بیش از 5 میلیون مشاوره حضوری و تلفنی

فتوای رهبر انقلاب و آیت الله سیستانی درباره مصرف آب و برق

مجمع ایثارگران برای مدیریت چالش های استان های مرزی تجارب زیادی دارد

مجمع ایثارگران برای مدیریت چالش های استان های مرزی تجارب زیادی دارد

دستگاه قضا به پرونده دلالان بزرگ سیمان ورود کند

گزارشی کوتاه از برنامه های جامع مدرسه علمیه الغدیر اهواز

بیشترین خاندان سادات مشهد از سادات رضوی هستند

با چراغ گرد شهر در پی علی

مجموعه دستگاه مدیریّت کشور باید علوی باشد

رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟

رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟