موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - دانشگاه آزاد اسلامي - دانشگاه آزاد - لايحه رتبه بندي معلمان - كنعاني زادگان - آموزش و پرورش - آمار مبتلايان به كرونا - كارشناسي ارشد - آزمون كارشناسي ارشد - معاون علمي و فناوري رييس جمهوري - مزوش - اشخاص خارجي - ناتان آكه - برنامه به وقت ايران - شهرستان آبيك - شهرستان سراوان - سرمربي پيكان - Clash of Clans - 12 بهمن 57 - عنكبوت - پويا رحماني - مديركل امور دانش آموختگان - شبكه شهري

مطالب مرتبط:
گزارش ظریف به رییسی در خصوص آخرین تحولات سیاست خارجی
مواضع رییسی در سیاست خارجی چه کسانی را ناامید و امیدوار کرد؟ /کسانی که می گفتند برجام خیانت است امروز از اجرای آن حرف می زنند 
4 مؤلفه سیاست خارجی دولت انقلابی
حاشیه دیدار استقلال و پدیده| برخورد گرم استقلالی های دهه 80 در بین دو نیمه/ بوسه دوباره رمضانی بر پیراهن استقلال
حاشیه دیدار استقلال و پدیده| برخورد گرم استقلالی های دهه 80 در بین دو نیمه/ بوسه دوباره رمضانی بر پیراهن استقلال
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 08:502021-06-22سياسي

دهه هشتادی ها وارد سیاست می شوند، آنها چه می خواهند؟


به نظر می رسد متولدان دهه 80 در ازای نادیده گرفتن شان توسط جامعه، در پی ثابت کردن اتحاد و توانایی هایشان هستند، فضای امن و ساکت حوصله شان را سر می برد و سر پرشورشان در پی اقدام و مطالبه است! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، رییس جمهور، رییس همه جمهور است؛ چه آنها که پای صندوق های رای آمده اند و چه آنها که یا خودشان نیامده اند یا اصلا به سن رای دهی نرسیده اند.

آن روزی که امام خمینی(ره) به عنوان رهبر یک جامعه به صورت رسمی اعلام کرد سربازان من، اکنون در گهواره اند، کمتر کسی به معنای واقعی این جمله فکر کرده بود.

سال ها گذشت تا نخبگان تعلیم و تربیت به این نتیجه برسند که باید از خشت اول این دیوار را به درستی بنا کرد و بحران های جوانان، فساد اخلاقی و بی تعهدی افراد به دیگران را در سنین بالا نمی توان مداوا کرد.

ماجرای دهه هشتادی ها یک بار دیگر این واقعیت را نمایان کرد! آن روزها که برای رفتارهای متفاوت شان فقط اصطلاحات مختلف انتخاب می کردیم و آنها را از متن جامعه به یک حاشیه جدا می راندیم؛ از بزرگ شدن شان غافل ماندیم! هیچ متوجه نشدیم به سن کنشگری نزدیک می شوند و از قضا هیچ قانونی مبنی بر الکترال بودن رای متولدان دهه های دیگر وجود ندارد و همانقدر که رای یک دهه پنجاهی اثر دارد، همان میزان تاثیر را، رای یک دهه هشتادی هم دارد.

از همه اینها که بگذریم، به یک تفاوت اساسی بین متولدان 80 و نسل ماقبل آنها یعنی متولدان 70 می رسیم.

متولدان دهه 70 عمدتا فرزندان کسانی بودند که جنگ را درک کرده بودند و خاطره تلخ آن و سختی هایی که ناخواسته در مسیر زندگی تجربه کرده بودند، باعث شده بود در پی آن باشند که فرزندان شان در یک فضای امن نسبی بزرگ شوند و فقط به فکر تحصیل و کار و آینده شان باشند.

اما به نظر می رسد متولدان دهه 80 در ازای نادیده گرفتن شان توسط جامعه، در پی ثابت کردن اتحاد و توانایی هایشان هستند، فضای امن و ساکت حوصله شان را سر می برد و سر پرشورشان در پی اقدام و مطالبه است! القصه، آقای رییس جمهور، حالا که در مناظرات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، شما و رقبای تان در فرصت های متفاوت به نوجوانان اشاره کرده اید، از صحبت درباره سلیقه موسیقایی شان تا برنامه برای رفع مشکلات شان، هوشیار باشید که این نسل به خوبی رصد کرده و آنچه وعده داده شده است را مطالبه می کند.

اما بین گفت وگوهای مناظره جای نیازهای اساسی تر نوجوانان میان حرف های نامزدان ریاست جمهوری خالی بود! 1)در یکی از جلسات مناظره، مهرعلیزاده ابراز نگرانی کرده بود که جوان هایمان هزار دلیل برای رفتن دارند و یک دلیل برای ماندن ندارند؛ بله حق با شماست! اما کمی بیشتر دقت کنید، آنها که هنوز به جوانی نرسیده اند، کلاس آیلتس رفتن را شروع نکرده اند و هنوز برای دانشگاه های کانادا درخواست پذیرش ارسال نکرده اند، امیدشان به آینده ای است که به دستان رییس جمهور منتخب رقم می خورد! و آقای رییس جمهور باید خیلی مراقب باشد که هر اقدامش یکی از هزار دلیل رفتن است یا همان یک دلیل ماندن! 2) رای اولی بودن فی نفسه شوق خاصی دارد، اما مدیوم نگاه تان کسانی را ببیند که امسال این شوق را پس زده و برای خالی بودن جای اعتماد به پای صندوق ها نیامده بودند! اعتماد، عمل را در پی دارد و اگر جای خالی اش به درستی پر نشود، می تواند دلیلی برای اقدام های غیرعقلانی اما از سر ناامیدی باشد! 3) سال هاست هرجا سخنی از عدالت به میان می آید، عدالت آموزشی از تیترهای مهم آن است، این مهم هیچ وقت تا قبل از این 17ماهه درگیری با کرونا، این همه نزدیک و قابل درک نشده بود.

وقتی همان اتاقک های کوچک که فقط نام مدرسه را یدک می کشیدند و در هر نیمکت سه نفر می نشستند که هرکدام از یک پایه و روستای مختلف بودند هم تعطیل شدند؛ وقتی همه روستاها اینترنت نداشتند یا اگر نت بود، دستگاهی نبود که با اتصال به آن در کلاس های مجازی شرکت کنند؛ دیدیم که عدالت آموزشی خیلی از مرحله عقب مانده است.

حالا اگر مساله تهران-ایران را کنار بگذاریم، جمع بسیاری از افرادی که به میدان انتخابات آمده بودند، از همین نیمکت ها بلند شده اند و امیدشان بر این است که بعد از این همه وعده ای که در مناظرات مبنی بر مبارزه با فساد و اجرای عدالت شنیده اند، خودشان آخرین نسلی باشند که این قسم از آموزش ناعادلانه را تجربه کرده اند! 4) نسل 80 نسل جامعه اطلاعاتی است، چم و خم دنیای مجازی را بلد است و هرقدر در دنیای واقعی، فضای نامطلوب را تجربه کند، با مهارت فراوان می تواند آنچه مطلوب است را در فضای مجازی مطالبه کرده و درباره اش جریان سازی کند؛ فضای مجازی زمین بازی این نسل است و قواعدش را آنها تنظیم و تعیین می کنند.

پس رییس جمهور باید آگاه باشد که با فیلترینگ، نادیده گرفتن مطالبات وایرال شده یا قطعی اینترنت، نه تنها نمی توان این نسل را کنترل کرد بلکه با این اقدامات، آنها را ناراضی، خشمگین و محروم از حقوق مسلم شان می کند.

5) آقای رییس جمهور، تا دو دهه گذشته اگر کسی از سنین نوجوانی شروع به پس انداز مالی می کرد، می توانست به پشتوانه هرچند اندک مالی خود امیدوار بوده و نسبت به آن اطمینان خاطر داشته باشد، اما امروز قیمت دلار که مثل سن ملکه انگلیس همواره رو به افزایش است، معین زندگی ما شده است؛ و مساله اینجاست که این عدم ثبات اقتصادی، امید به آینده و حتی انگیزه برای مولد بودن را از افراد سلب کرده است.

سنین نوجوانی همان مرحله ای است که افراد با توجه به توانایی هایشان تصمیم می گیرند که در آینده در کدام حوزه مشغول فعالیت شوند؛ درحالی که این عدم ثبات اقتصادی نوجوان را مجاب می کند که به عنوان دلال و در نقش واسط وارد بازار کار شود که همین امر چرخه تولید را ناقص می کند.

واقعیت این است که کسی با شنیدن شعار تولید داخلی، مجاب به ورود به این عرصه نمی شود، اگر فضا مهیا نباشد و امکانات لازم برای تولید فراهم نشود و اگر نوجوان حس امنیت مالی را از سنین کمتر درک نکرده باشد، حاضر به صرف نیروی خود در عرصه تولید نخواهد بود.

6) نوجوان امروز، همچون نوجوان های چندین نسل قبل خود، همواره شنیده است که: دو صد گفته چون نیم کردار نیست! و راستش را بخواهید، همواره خود را در میدان شنیدن سخن های بدون پشتوانه و عمل یافته است و اگر بنا بر تربیت نسل باشد، بخش زیادی از این تربیت حاصل تعامل با محیط اطراف است، پس آنچه امروز بر دوش شماست بار سنگینی است که این جریان را خلاف آنچه تاکنون بوده است، پیش ببرید و مرد عمل باشید.

7) این نسل جنگ هشت ساله را ندیده است، اما سال هاست جنگ های منطقه ای، موشک های نقطه زن، جنگ اقتصادی و ماجرای برجام را مثل قوت روزانه به جان خریده است؛ همواره خود را میان خاورمیانه پرآشوب دیده و اخبار روزانه اش حمله داعش و طالبان و نرخ تورم و شاخص بورس بوده است! و این همه یعنی اینکه به جای جنگ فیزیکی در میان یک جنگ روانی نابرابر دست و پا می زده و راستش را بخواهید خسته و فرسوده شده است.

آرامش روانی حلقه مفقوده آن است، این اصل متاسفانه از توجه حکومت و حتی والدین دور مانده است.

وقتی ماجرای قتل بابک خرمدین به دست خانواده اش با همه جزییات آن تشریح می شود و کسی حواسش به نوجوانی نیست که خانه را هم ناامن ببیند و فکر کند که اگر با عقاید خانواده اش مساله داشت، ممکن است به دست آنها کشته شود، یک ضربه دیگر به پیکره زخمی امنیت روانی نوجوان زده می شود.

8) باور اغلب افراد جامعه این است که نوجوان دهه 50 می توانست اسلحه به دست بگیرد و به جنگ دشمن خارجی برود اما امروزه نمی توان چنین حسابی روی نوجوانان دهه هشتادی باز کرد! اما راستش را که بخواهید، اگر دقیق تر نگاه کنید اسلحه دست نوجوان امروز را می بینید.

در میان این همه آشوب و وقتی دنیا هر روز یک بازی جدید رو می کند که آنها را از پا بیندازد، علی رغم شکایت شان از وضعیت موجود و برخلاف نارضایتی شان از نادیده گرفته شدن، پای صندوق می آیند یا اگر نمی آیند برایش دلیل و برهان دارند، مطالبه می کنند و هنوز نگاه شان رو به آینده است.

آقای رییس جمهور، راستش را بخواهید، نسلی که بتوانید رویشان حساب باز کنید همین نسل 80 است که پایان دوره ریاست جمهوری شما دیگر جوان شده اند، پس لطف بفرمایید و در کارتابل روزانه تان یک جای خالی برای رسیدگی به مطالبات شان در نظر بگیرید.

منبع: روزنامه خراسان انتهای پیام/
کلید واژه ها: دهه هشتادی ها - دهه هشتادی - پای صندوق های رای - تعلیم و تربیت - دیگر - صندوق های رای - فساد اخلاقی - جمهور - جامعه - واقعی - رییس - توان - خبرگزاری - سربازان - توانایی - خشت اول - اخلاقی - نخبگان - واقعیت - گهواره - مطالبه - گزارش - اعلام - اقدام - بحران - دیوار - تربیت - سیاست - تعلیم - افراد

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی ساده جهت امور بانکی و اداری

نظافت درمانگاه خانم

استخدام کارشناس فنی با تحصیلات شیمی

استخدام جهت صدور بیمه

شاگرد صافکاری

استخدام خانم منشی املاک جهت پاسخگویی تلفن با حقوق

کارمند اداری خانم

محفل شعر ملی «برکه برکت» در حرم حضرت معصومه برگزار می شود

تاکید ائمه جمعه استان تهران بر همکاری قوای سه گانه برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور

برگزاری محفل قرآنی با قرآن تا غدیر

چرا امام علی(ع) حجت خدا بر خلق است؟

پیام آیت الله سعیدی به مناسبت عید غدیر

استخدام منشی خانم با روابط عمومی و سرعت عمل بالا

مسئول ستاد نماز جمعه پردیسان معارفه شد

جاده مرگ یا ابریشم؟/ افتتاح یک پروژه ناقص در سبزوار توسط مدیریت شهری و بازی با جان مردم

ائمه جماعات مساجد با موعظه تبلیغ نکنند، عملی وارد شوند

دیدار امام جمعه امیرکلا و ستاد نمازجمعه با امام جمعه فریدونکنار

تندیس محمدعلی پرغو رونمایی شد

برگزاری جشن بزرگ غدیر با مشارکت مدارس علمیه خواهران اراک 

برگزاری کارگاه غدیر شناسی ویژه نوجوانان در حرم حضرت معصومه(س)

آخرین دیدار رهبری با دولت دوازدهم؛ داستان شکستِ یک رویکرد

پیاده روی و کوهپیمایی غدیر خم در اشنویه و چالدران

آخرین اخبار رتبه بندی معلمان / چه کسانی به دنبال انحراف لایحه رتبه بندی هستند؟

توسعه موسسه حفظ و نشر امام با توجه به افکار دست اندرکاران آن به صلاح نیست

مراسم های حرم مطهر حضرت معصومه (س) در عید سعید غدیر پخش زنده دارد

اینترنت بعد از طرح صیانت مجلس (فیلم)

دیدار مداحان و قاریان با آیت الله سعیدی در آستانه عید غدیر

نشست هم اندیشی نمایندگان بابل در مجلس شورای اسلامی با حجت الاسلام والمسلمین روحانی امام جمعه بابل

حسینیه هیئت حضرت فاطمه(س) بندرعباس کلنگ زنی شد

نماهنگ دیدنی «أبا الغوث علیّا» با صدای سیدکریم موسوی

گلچین 10 سروده علوی خاطره انگیز

حسینی: کاش روحانی دولت را همانگونه که تحویل گرفته بود تحویل می داد

ویدئو / آغاز واکسیناسیون افراد بالای 45 سال در کرمان

مراسم نور افشانی و جشن بزرگ غدیر برگزار می شود

آخرین دیدار هیئت دولت با رهبر انقلاب/عکس

شهید زین الدین: ما نصرت الهی را مشاهده کردیم+فیلم

در «طرح ساماندهی فضای مجازی»هیچ یک از پیام رسان ها فیلتر نخواهند شد/ صیانت از کاربران فضای مجازی و توسعه کسب و کار در این طرح مد نظر است

احتمال استعفای بایدن و ریاست جمهوری معاون وی

جزییات تیراندازی مرگبار به 6 کولبر در منطقه مرزی بانه

توزیع 6 هزار بسته معیشتی در گیلان

تلاش مجلس برای کنترل بازار کالاهای اساسی و غیر اساسی

حجت الاسلام دژکام: غدیر یک مساله اعتقادی است

وزیر آموزش وپرورش: فشار بی حدی برای انحراف رتبه بندی معلمان از مسیرش وجود دارد

آیین غبارروبی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار شد

50 پروژه محرومیت زدایی در سطح شهرستان زرندیه اجرا شد

هشدار به تصویب کنندگان طرح ضد اینترنت: خشم مردم را دریابید و با آن شوخی نکنید

واگذاری اختیار توزیع آب از دولت به کشاورزان خوزستان

تصویب طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس

100 هزار پُرس غذای گرم در پیشوا پخت و بین نیازمندان توزیع می شود

دو کلمه با ظریف و روحانی

غدیر نشات گرفته از فطرت پاک انسانی است/ نقش بی بدیل فرهنگیان در ترویج فرهنگ غدیر

توزیع 2500 بسته گوشت توسط کانون های مساجد کرمانشاه

انتصاب سید حسن هاشمی به عنوان رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

رای مجلس به اعمال اصل 85 درمورد طرح جنجالی فضای مجازی/ بر اساس این طرح،شبکه های اجتماعی بعد از 4 ماه فیلتر می شوند

ماجرای حقوق های نجومی در مناطق آزاد؛ پاسخ دبیرخانه و ادعای خبرگزاری فارس

تشریح مصوبات امروز هیات دولت

جزییات طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی (فایل PDF)

بزودی خبرهای خوشی درباره رتبه بندی معلمان اعلام می کنیم

کاش آقای قالیباف به سفر نرفته بود!

برای نوبت دهی تزریق واکسن کرونا منتظر دریافت پیامک نمانید

بازگشایی حضوری مدارس مهمتر است یا دانشگاه ها؟

عضو شورای شهر بانه: دو روز پیش یک کولبر کشته و 5 نفر مجروح شدند

قالیباف با بشار اسد در دمشق دیدار کرد

تواتر حدیث غدیر از نگاه علمای اهل سنت

تصمیم نهایی مجلس درباره رتبه بندی معلمان

برای تزریق واکسن کرونا دیگر منتظر دریافت پیامک نباشید

نماهنگ ویژه عید غدیر با نوای مهدی رسولی

مدیحه سرایی حاج اکبر مولایی در مدح امیرالمومنین(ع)

پرونده ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شد

اهدای 173 گواهی مهارت آموزی به روستاییان منطقه آزاد انزلی

بررسی پیشنهاد آتش نشانی ها در آیین نامه استخدامی شهرداری ها

حسن روحانی پیام جدید صادر کرد

موافقت مجلس با طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی به دو وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی

انتخاب اعضای هیات تفحص مجلس از نحوه واگذاری پتروشیمی الوند

بررسی آخرین وضعیت تامین کالاهای اساسی و غیر اساسی و نظارت بر بازار

قالیباف با «بشار اسد» دیدار کرد

تکلیف «پیامبر اکرم(ص)» بر ابلاغ ولایت امیرالمومنین/تاکید «ائمه معصومین(ع)» بر اهمیت جایگاه عید غدیر خم

جیره بندی برق در کشور تکذیب شد

برگزاری دوازدهمین اجلاس اقتصادی بین المللی روسیه و جهان اسلام

چگونه بهترین انتخاب رشته را برای کنکور سراسری داشته باشیم؟

استقبال یمنی ها از عید ولایت

ماجرای لو رفتن قطعه آخرین نفس محمدرضا شجریان چیست؟

دستور وزیر بهداشت برای واکسیناسیون سیار معلولانی که خارج از آسایشگاه ها زندگی می کنند

متن پیام رییس جمهور در افتتاحیه موزه حقوق

تجلیل از خانواده های معظم شهدای سادات همزمان با عید غدیر درمنطقه 19

افتتاح 212 خانه شهر در سراسر کشور به طور هم زمان

واکنش المیرا شریفی مقدم به طرح صیانت

مشارکت بسیج در کاهش مصرف برق پایتخت

تسلیت شریعتمداری به حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی

دیدار قالیباف با بشار اسد در دمشق

فیلم| توزیع 2000 بسته معیشتی در جنوب شرق استان تهران

توزیع بیش از 200 هزار پرس غذا به مناسبت عید غدیر در فارس

100 هزار پُرس غذای گرم در پیشوا پخت و بین نیازمندان توزیع می شود

مجموعه 22 جلدی پژوهش های ایران فرهنگی به چاپ رسید

دیدار قالیباف با بشار اسد

زمان دقیق مراسم تحلیف ابراهیم رییسی مشخص شد

تشکیل ساز و کار مشترک میان مجالس ترکیه، پاکستان و جمهور آذربایجان

درخواست بازنشستگان از رییس مجلس؛ موانع لایحه همسان سازی را بردارید

پیام تبریک فرمانده مرزبانی ناجا به مناسبت عید غدیر خم

روایتی از تلاش های علامه امینی برای کتاب الغدیر/ ماجرای شفای یک معلول به دست علامه

دهه هشتادی ها وارد سیاست می شوند، آنها چه می خواهند؟

دهه هشتادی ها وارد سیاست می شوند، آنها چه می خواهند؟