مطالب مرتبط:
ارائه خدمات رایگان درمانی به چهار میلیون نفر در بیمارستان های صحرایی کشور
استخدام کارمند خدمات در شرکت انتقال داده های آسیاتک در تهران
پرداخت حقوق مشمولین اصلاح تبصره (1) قانون حالت اشتغال
استخدام کارگر فروشگاه با جای خواب و غذا
واریز حقوق خرداد بازنشستگان کشوری
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 08:252021-06-22پزشكي

تاکید قانون بر ارائه خدمات درمانی رایگان و باکیفیت به بازنشستگان/ پادشاهانِ رفاه جای خود را به رعیتانِ فقیر داده اند


سی سال حق بیمه ی ما را کجا صرف کرده اند که حالا منِ بازنشسته اگر بیمه تکمیلی نداشته باشم باید برای یک رادیولوژی ساده، چند صد هزار تومان بپردازم؟! البته گاهی با بیمه تکمیلی نیز باید همان چند صد هزار تومان را بپردازم! - سی سال حق بیمه ی ما را کجا صرف کرده اند که حالا منِ بازنشسته اگر بیمه تکمیلی نداشته باشم باید برای یک رادیولوژی ساده، چند صد هزار تومان بپردازم؟! البته گاهی با بیمه تکمیلی نیز باید همان چند صد هزار تومان را بپردازم! به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، وقتی سن بالا می رود، ضعف از راه می رسد و بیماری های مختلف از در و دیوار فرو می ریزد؛ اگر یک فرد در طول دوران جوانی، سالی یکبار به پزشک مراجعه می کند، در دوران کهولت و بازنشستگی مجبور است ماهی یکبار به مراکز درمانی مراجعه کند؛ دارو بگیرد، آزمایش پزشکی به عمل بیاورد یا تحت درمان بالینی قرار بگیرد.

به همین دلیل است که درمان بازنشستگان و مستمری بگیران مقوله ای به مراتب مهم تر از درمان شاغلان است و دقیقاً به همین خاطر است که همه ی بازنشستگان تقریباً بدون استثنا و فارغ از نوع صندوقی که بیمه شده ی آن هستند، از خدماتِ بیمه تکمیلی استفاده می کنند اما آیا برخورداری از بیمه تکمیلی و صرف هزینه ی اضافی برای آن، با معیارهای عدالت همخوانی دارد؟! صرف هزینه های هنگفت برای بیمه تکمیلی / درمان رایگان نداریم! کلیدی ترین و اصلی ترین جامعه ی هدفِ دولت های رفاه، بازنشستگان هستند؛ در کشورهای مترقی و در دولت های رفاه پیشرفته که برای بازنشستگان بدون توجه به استطاعت و آورده ی نقدی خودشان، خدمات رفاهی مکفی فراهم می کنند، هیچ بازنشسته ای نیاز به پرداخت هزینه ی اضافی برای برخورداری از خدمات درمانی باکیفیت ندارد؛ نه تنها درمان رایگانِ بازنشستگان، سال هاست در نظام های مترقی رفاهی نهادینه شده، بلکه ارائه خدمات رفاهی باکیفیت از جمله تامین مسکن شایسته، تفریحات سالم و تورهای گردشگری و وام های قرض الحسنه ی کمکی، از شاخص های حمایت های رفاهی بازنشستگان به شمار می آید تا آنجا که گاهی به طنز، بازنشستگان را در این کشورها، پادشاهان رفاه می نامند! اما در ایران، همه بازنشستگان مجبور به ثبت نام در بیمه تکمیلی و صرف هزینه ی ماهانه برای آن هستند و دلیل آن هم ساده است: خدمات درمانیِ بیمه پایه در هیچ کدام از صندوق های بازنشستگی کافی نیست و یک بازنشسته اگر بیمه تکمیلی نداشته باشد و خدای ناکرده گرفتار بیماری های کهولت مانند دیابت یا حمله قبلی یا گرفتگی عروق و شراین شود، باید مستمری چندماه خود را یکجا پای درمان بپردازد؛ بنابراین بازنشسته برای جلوگیری از یکچنین اتفاقاتی مجبور است که سراغ بیمه تکمیلی برود.

اما آیا اگر صندوق های بازنشستگی از جمله تامین اجتماعی، حق بیمه ی شاغلان را در زمان اشتغال درست سرمایه گذاری می کرد و اگر سوءاستفاده های ادواری از منابع انباشته ی بیمه شدگان به صفر می رسید، بازهم توان ارائه ی تمام خدمات درمانی از طریق همان بیمه ی پایه فراهم نبود؟! سعادتی (بازنشسته ی کارگری مشهد) در این رابطه با تاکید بر لزوم حسابرسی مستقل و دقیق بر نحوه ی عملکرد صندوق ها در بیش از سی سال گذشته می گوید: اگر منابع ریالی شاغلان درست و عادلانه سرمایه گذاری می شد، امروز نیاز به بیمه تکمیلی نداشتیم؛ ساده تر بگویم صندوق ها عموماً در حیف و میل دارایی های بیمه شدگان ید طولانی دارند به طوریکه اگر هر کدام از ما بازنشستگان در زمان اشتغال، حق بیمه را خودمان پس انداز می کردیم یا خیلی ساده در بانک می گذاشتیم، امروز بهره ی پولمان آنقدر زیاد بود که نه به این متناسب سازی و همسان سازی با هزار منت نیازی داشتیم و نه نگران هزینه ی درمان بودیم! مطالبه ی "نظام پیشگیری، سلامت و درمان بازنشستگان" بدون تردید، یکی از اصلی ترین مطالبات بازنشستگان ایران، افزایش کیفیت و کمیت خدمات درمانی ارائه شده توسط بیمه پایه و حذف کامل بیمه های تکمیلی است؛ خواسته ای که در دولت فعلی علیرغم کنشگری متعدد و پیگیر بازنشستگان برآورده نشد و با روال فعلی مدیریت صندوق ها، به نظر نمی رسد به این زودی ها هم برآورده شود.

به همین دلیل است که به گفته ی محمدسعید بهوندی (عضو کارگروه 31 نفره پیگیری مطالبات بازنشستگان و فعال صنفی بازنشستگان کشوری) یکی از اصلی ترین مطالبات بازنشستگان از دولت طراحی و عملی نمودن بیمه درمانی و تکمیلی کارآمد، در یک مجموعه ی کامل به نام "نظام پیشگیری، سلامت و درمان بازنشستگان" است.

ظاهراً همچین نظامی قرار است از تلفیق بیمه پایه و بیمه تکمیلی به وجود بیاید و مسئول ارائه ی کلیه ی خدمات درمانی به بازنشستگان کشوری باشد؛ استقرارِ یک نظام هماهنگ برای ارائه خدمات درمانی به بازنشستگان، می تواند دغدغه ی این قشر در ارتباط با بیماری های ایام کهولت و پیری را برطرف سازد البته به این شرط که یک بازنشسته دیگر نیازی به پرداخت پول اضافه یا هزینه ی مازاد نداشته باشد.

اما در ارتباط با بازنشستگان کارگری یا همان مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی، به هیچ وجه نیازی به تدوین یا طراحی چنین نظام تلفیقی ای نیست چراکه ما اسناد بالادستی داریم که حکم می کنند صفر تا صد درمان یک کارگر شاغل یا بازنشسته باید رایگان باشد.

قانون الزام و لزوم ارائه ی درمان رایگان قانون الزام تاکید دارد که صفر تا صد درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی چه درمان مستقیم در مراکز ملکی سازمان و چه درمان غیرمستقیم از طریق مراکز درمانی دولتی و خصوصی- باید رایگان و از همان محل سهم درمان حق بیمه ها (نُه/ بیست و هفتم حق بیمه) تامین شود؛ با این حساب، باید پوشش بیمه پایه صد درصدی باشد و همه خدمات درمانی را بستری، کلینیکی یا پاراکلینیکی- دربربگیرد و از سوی دیگر، پرداخت مبالغی تحت عنوان فرانشیز در مراکز غیرملکی، کاملاً غیرقانونی است.

قانون الزام در آبان ماه سال 1368 در قالب یک ماده واحده و دو تبصره به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

در این قانون سازمان تأمین اجتماعی موظف به اجرای کلیه تعهدات درمانی خود از طریق بخش های دولتی و درصورت نیاز از بخش خصوصی با رعایت تعرفه های رسمی شده است.

در بند الف این ماده واحده این قانون آمده است که کل هزینه واحدهای درمانی و بیمارستانی تحت مالکیت سازمان به عهده سازمان تأمین اجتماعی بوده و سازمان مزبور مکلف است بودجه هر سال آن را از محل سهم درمان (9درصد) از مأخذ محاسبه حق بیمه مذکور در ماده 29 قانون تأمین اجتماعی پیش بینی و در بودجه خود منظور کند.

قانون گذار در اینجا به صراحت اعلام می کند کل هزینه های واحدهای درمانی و بیمارستانی تحت مالکیت سازمان به عهده سازمان تأمین اجتماعی است و در واقع قانون گذار آگاهانه برای پذیرش بیمه شدگان و مستمری بگیران، هیچ سهم و فرانشیزی را اختصاص نداده است.

همچنین در آیین نامه اجرایی قانون الزام که در اردیبهشت ماه سال 1369 به تصویب هیئت وزیران رسیده است در بند الف ماده 10 این آیین نامه، روش درمان مستقیم را استفاده از کمک امکانات درمانی تحت مالکیت و استیجاری سازمان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانی وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها و ارگان های دولتی طرف قرارداد دانسته است.

همچنین تبصره 1 ماده 10 که اعلام می دارد بیماران مشمول تأمین اجتماعی که از امکانات روش درمان مستقیم استفاده می کنند و مشمولینی که با معرفی سازمان طبق ضوابط مقرره به بخش خصوصی طرف قرارداد مراجعه می کنند از پرداخت هرگونه هزینه درمانی معاف هستند.

بنابراین دریافت هر وجهی از بیمه شدگان چه در مراجعه به مراکز درمانی ملکی تأمین اجتماعی و چه مراکز دولتی و یا حتی خصوصی، مغایر با قانون است و مصوبات سازمان تأمین اجتماعی و یا هیئت امنای آن فاقد وجاهت قانونی است و مغایرت کامل با روح قانون تأمین اجتماعی و همچنین قانون الزام دارد.

نتیجه گیری بازنشستگان کشور حداقل بازنشستگان تامین اجتماعی- نباید نیازی به عضویت در بیمه تکمیلی و صرف هزینه ی اضافه برای بهره گیری از خدمات درمانی داشته باشند اما در واقعیت، اینگونه نیست؛ قانون الزام را به کناری نهاده اند و نه شاغلان و نه بازنشستگانی که علاوه بر نُه/ بیست و هفتم زمان اشتغال، در زمان بازنشستگی دو درصد سهم درمان می پردازند، هیچ کدام هیچ بهره ای از خدمات درمانی رایگان و باکیفیت ندارند؛ بیمه تکمیلی به یک واقعیت مسلم در عرصه ی روابط کار ایران بدل شده و پرداخت فرانشیزهای کلان در مراکز غیرملکی امروز کاملاً متداول است؛ به اینجا که می رسیم، سعادتی همان بازنشسته ی مشهدی می گوید: سی سال حق بیمه ی ما را کجا صرف کرده اند که حالا منِ بازنشسته اگر بیمه تکمیلی نداشته باشم باید برای یک رادیولوژی ساده، چند صد هزار تومان بپردازم؟! البته گاهی با بیمه تکمیلی نیز باید همان چند صد هزار تومان را بپردازم! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: بیمه تکمیلی - تکمیلی - بیمه - تومان - رادیولوژی - هزار - بازنشسته - حق بیمه - درمانی - مراجعه - خدمات درمانی - مراکز درمانی - سی سال - ارائه خدمات - دوران - بازنشستگی - همان - گاهی - خبرنگار - سن بالا - آزمایش - بیماری - رایگان - گزارش - مراکز - مختلف - دیوار - ارائه - خدمات - قانون

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نماینده علمی و فروش دارو (مدرپ) با حقوق و بیمه در پخش دهکدک

راهکارهایی برای کاهش مصرف آرامبخش ها

اختلال در خواب احتمال مرگ ناگهانی را دو برابر افزایش می دهد

مصرف میوه و سبزیجات با زوال حافظه مقابله می کند

19 درصد از کرونایی های اخیر آمریکا کودک هستند

اختلال در خواب احتمال مرگ ناگهانی را دو برابر افزایش می دهد

داروی فشارخون «لوزارتان» از تکثیر کروناویروس پیشگیری می کند

مصرف میوه و سبزیجات با زوال حافظه مقابله می کند

استخدام ویزیتور تلفنی، حسابدار و راننده در شرکت پخش مواد غذایی در تهران

کدام خوراکی ها کاهش دهنده علائم روده تحریک پذیر هستند

حالت تهوع چه زمانی خطرناک است؟

ظرفیت تخت های بیمارستانی مازندران تکمیل شد

بهترین مکمل ها برای رفع خستگی را بشناسید

چگونه در هوای خیلی گرم راحت تر بخوابیم؟

چگونه از موادغذایی داخل فریزر در شرایط قطعی برق محافظت کنیم؟/یخچال بدون برق برای چه مدت سرد باقی می ماند؟

نکاتی که باید در مورد واکسیناسیون کرونا بدانیم

واکسیناسیون خطر ابتلا به ویروس دلتا را کاهش می دهد

نکاتی که باید در مورد واکسیناسیون کرونا بدانیم

از بین بردن مقاومت دارویی کروناویروس با از کار انداختن یک آنزیم!

از بین بردن مقاومت دارویی کروناویروس با از کار انداختن یک آنزیم!

آیا بهبودیافتگان کووید19 به کرونا دلتا مبتلا می شوند؟

تاثیرات ترس بر احساسات و شخصیت افراد

جزییات جدید از واردات واکسن کرونا به کشور

ظرفیت بیمارستانهای یاسوج پر شده است/احداث بیمارستان صحرایی

استخدام ویزیتور تلفنی و حسابدار در یک شرکت پخش مواد غذایی در تهران

کرونای دلتا آمریکا را فرا گرفت

به نوزادان شیرخشک ندهید+ علت

ظرفیت بیمارستانهای یاسوج پر شده است/احداث بیمارستان صحرایی

نظرسنجی پژوهشگران ایرانی: یزد غمگین ترین، زنجان شادترین

واکسن هراسی مفهومی ندارد/ همه چیز درباره تزریق واکسن کرونا

زمان مناسب نوشیدن قهوه در روز

چگونه از خون دماغ جلوگیری کنیم؟

بیماری های خطرناک گوارشی و کبدی که بی علامت و بی درد هستند

چه چیزی موجب ابتلا افراد واکسینه شده به کرونا می شود؟

چرا دردِ کاغذ وحشتناک است؟

تولید شکلات های کم کالری کاهنده استرس و بستی پروبیوتیک

چرا برخی با وجود واکسیناسیون کرونا می گیرند؟

بالا رفتن میزان مراجعه به روانپزشک و تجویز دارو در دوران کرونا

تولید شکلات های کم کالری کاهنده استرس و بستی پروبیوتیک

اگر این ویژگی شخصیتی را دارید پیر نمی شوید

کرونا با عادی انگاری قوی می شود

چگونه در هوای خیلی گرم راحت تر بخوابیم؟

گیاه رازیانه تاثیر قابل توجهی در درمان عفونت ناشی از کووید-19 دارد

پلاسمای افراد بهبود یافته از کرونا در درمان مبتلایان موثر است؟

آخرین آمار کرونا در قزوین/1فوتی و 820 بیمار جدید کرونایی

پلی فاژیا و آنچه باید در مورد آن بدانید

در بحران کرونا چیزی به اسم سرماخوردگی نداریم

قرارگرفتن در معرض سرب اثرات منفی بر شخصیت دارد

نیازمند مراقب سالمند بستری در بخش مغز اعصاب(سکته مغزی کرده)

بهترین فرمول تهیه قهوه برای لاغری شکم

بازاریاب خانم مسلط به کار

درخواست برای استقرار بیمارستان صحرایی در آبادان

استخدام منشی مطب با بیمه در کلینیک دکتر بخشنده در قلهک

دبیر کل خانه پرستار: اوضاع از دست سیستم بهداشت و درمان خارج شده

علائم اولیه لخته شدن خون چیست؟

چرا باید سیب زمینی بخوریم؟

چربی شکم در یائسگی خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش می دهد

افزایش قدرت بدنی با دوچرخه ثابت

درخواست برای استقرار بیمارستان صحرایی در آبادان

توصیه مقامات بهداشتی آمریکا: مادران باردار در برابر بیماری کووید-19 واکسینه شوند

ماسک چشمی که ظرف 15 دقیقه چروک ها را کاهش می دهد

وزارت بهداشت: مبتلایان کرونا حداقل یک ماه پس از بهبودی کامل واکسن بزنند

چه زمانی برای نوشیدن قهوه مناسب است؟

احتمال ابتلا به کرونای دلتا در افراد کاملا واکسینه شده 50 تا 60 درصد کاهش می یابد

استخدام سرپرستار در مرکز جراحی بهگر توان در تهران

استفاده از کنجد در دوران بارداری چه فواید و مضراتی دارد؟

خودکنترلی با کندتر شدن سن مرتبط است

کاهش 400 درصدی مرگ و میر با واکسن کرونا

کرونا در هرمزگان14 فوتی دیگر گرفت

تاثیر شگفت انگیز گیاه رازیانه در درمان عفونت کرونا

تزریق هیچ کدام از واکسن های کرونا برای خانم های کمتر از 50 سال ممنوعیت ندارد

استخدام کارمند اداری با سرویس ایاب ذهاب، بیمه تکمیلی و وعده غذایی در اصفهان

استخدام راننده در یک شرکت پخش مواد غذایی در احمدآباد مستوفی

ارتباط آنتی بادی با ایجاد لخته خون در بیماران کرونایی

تزریق هیچ کدام از واکسن های کرونا برای خانم های کمتر از 50 سال ممنوعیت ندارد

کاهش کالری مصرفی روزانه و ورزش کلید سلامت قلب بزرگسالان چاق

3727 بیمار بستری کرونایی در مازندران

بررسی آماری شیوع کرونا در البرز

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت شیمیایی بتون پاس در تهران

بیمارستان های اصفهان در حال انفجار است

بیمارستان های اصفهان درحال انفجار است

ممنوعیت تزریق واکسن کرونای آسترزنکا در ایران

استقرار تخت های ویژه بستری بیماران کرونایی در سالن و فضاهای دیگر بیمارستان اردبیل

تغذیه با شیر مصنوعی سیستم دفاعی بدن نوزاد را ضعیف می کند

استخدام سرپرست فروش (مواد غذایی) با حقوق ثابت، پورسانت، پاداش

آمادگی هلال احمر برای برپایی نقاهتگاه های مقابله با کرونا

اظهارات تازه لاری در مورد تزریق واکسن کرونا

8 اشتباه رایجی که شما را به دام کرونا می اندازد

بی حرمتی به خبرنگاران هرمزگانی در مرکز واکسیناسیون گمرک

اینفوگرافیک | اشتباهاتی که سوخت وساز بدن را مشکل می کند

افزایش ظرفیت تولید سرم در شرکت های دارویی آستان قدس برای تامین نیاز بیماران کرونایی

افراد کرونایی خوزستان به نزدیکترین بیمارستان محل سکونت خود مراجعه کنند

احتیاط هایی درباره حساسیت به واکسن کرونا

درخواست برای افزایش سهمیه واکسن در گیلان؛ دوری از تجمعات لازمه عبور از پیک پنجم کرونا است

این نوع عدس خواص ضدویروسی در مقابله با کرونا دارد

این افراد هرگز خربزه نخورند

ماجرای عدم تزریق واکسن آسترازنکا به افراد زیر 50 سال

تاخت و تاز کرونا در آذربایجان غربی/ دورهمی، عامل اصلی شیوع کرونا

بانوی سبزواری به 5 بیمار زندگی دوباره بخشید

هادی پور، پای راست خود را به تیغ جراحی سپرد

تاکید قانون بر ارائه خدمات درمانی رایگان و باکیفیت به بازنشستگان/ پادشاهانِ رفاه جای خود را به رعیتانِ فقیر داده اند

تاکید قانون بر ارائه خدمات درمانی رایگان و باکیفیت به بازنشستگان/ پادشاهانِ رفاه جای خود را به رعیتانِ فقیر داده اند