مطالب مرتبط:
رای دیوان عدالت اداری برای دائم شدن قرارداد های کار
اتمام بررسی طرح اصلاح قانون آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در کمیسیون قضایی مجلس
استخدام نیرو کار خانم و اقا با حقوق و مزایا در رستوران
استخدام .نیرو ، کار ،اداری ،
گسترش عدالت در گام دوم انقلاب با اجرای سند تحول/ نگاهی به فرآیند تدوین و مختصات سند تحول قضایی؛ از «مردم محوری» و «قضازدایی» تا «ارتقاء حقوق عامه» و «هوشمندسازی فرآیندهای قضایی»
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 08:052021-06-22سياسي

بیکاریِ 2 هزار و 279 مشاور حفاظت فنی و ایمنی جدی شد/ نادیده گرفتن «حقوق مکتسبه» مشاوران/ رای دیوان عدالت اداری برای تمکینِ وزارت کار


وزارت کار پروانه های مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی را تنها تا پایان خرداد ماه تمدید کرده است در نتیجه، از امروز (1 تیر)، مشاورانی که مدارکشان بر اساس آیین نامه ی سال 94 تمدید می شود و تعداد آن ها بیش از 2 هزار نفر اعلام شده، - وزارت کار پروانه های مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی را تنها تا پایان خرداد ماه تمدید کرده است در نتیجه، از امروز (1 تیر)، مشاورانی که مدارکشان بر اساس آیین نامه ی سال 94 تمدید می شود و تعداد آن ها بیش از 2 هزار نفر اعلام شده، پروانه فعالیت ندارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، 2279 نفر از مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی از سال 98 با سدی به نام تمدید نشدن پروانه فعالیت مواجه شدند؛ ممکن است که با خود بگویید: شاید تخلفی مرتکب شده اند اما داستان چیز دیگری است؛ 17 آذر سال 99 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آیین نامه جدیدی را که از سوی شورای عالی حفاظت فنی و بهداشت کار تدارک دیده شده بود، امضا کرد.

آیین نامه جدید مشاوران و خدمات دهندگان حفاظت ایمنی جایگزین آیین نامه مصوب سال 94 شد؛ با این هدف که نواقص آیین نامه قبلی برطرف شود.

نواقص یاد شده عبارت است: عدم تعیین رشته تحصیلی مجری خدمت با موضوع پروانه، تشتت در تفکیک وظایف اشخاص حقیقی (کارشناسان فنی و اشخاص حقوقی و شرکت ها)، تمرکز بر شناسایی اشخاص خاطی احتمالی، تفویض نظارت اشخاص حقیقی به شرکت ها، عدم استقرار نظام سطح بندی و رتبه بندی برای تناسب نوع کار با مجری، صدور مجوز چندین رشته برای یک فرد فارغ از رشته تحصیلی و تخصص وی.

وزارت کار، نگارش آیین نامه جدید را در حدود اختیارات شورای عالی حفاظت فنی می داند.

بر اساس ماده 86 قانون کار، این شورا، مسئول تهیه موازین و آیین نامه های حفاظت فنی است؛ با این حال آیین نامه ی جدید، صدای 2279 مشاور را که کارشناسان حفاظت فنی و خدمات ایمنی هستند، درآورد.

بر اساس ماده 20 آن، مشاوران حقیقی و حقوقی قبلی از تاریخ ابلاغ این آیین نامه و دستورالعمل اجرایی آن باید درخواست مکتوب و مدارک لازم برای انطباق وضعیت با شرایط این آیین نامه و دستورالعمل اجرایی آن را به مرکز تسلیم نمایند.

وزارت کار پروانه های مشاوران را تنها تا پایان خرداد ماه تمدید کرده است؛ در نتیجه از امروز (1 تیر)، مشاورانی که مدارکشان بر اساس آیین نامه ی سال 94 تمدید می شود و تعداد آن ها بیش از 2 هزار نفر اعلام شده، پروانه فعالیت ندارد.

در نتیجه شغل اشخاص حقیقی با وجود سال ها تجربه و حتی تدریس در مرکز تحقیقات، تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار تعطیل می شود.

مبهم بودن وضعیت 28 شرکت مشاوره از طرفی 28 شرکت (شخص حقوقی) بر اساس آیین نامه سال 94 مجوز فعالیت دارند.

آن ها هم نگران مجوزهای خود هستتند.

این در حالی است که وزارت کار برای ثبت نام مشاوران جدید فراخوان صادر کرده است؛ به عبارتی در شرایطی که قدیمی ها به استناد ماده 20 آیین نامه یاد شده، از دور خارج می شوند، افراد جدید در جای آن ها قرار می گیرند اما تا زمانی که مشاوران جدید جایگزین نشده اند، کار صنایعی که نیازمند دریافت تاییدیه های تجهیزات حفاظتی و ایمنی هستند، لنگ می ماند؛ آنهم در شرایطی که وزارت کار تاییدیه های شرکت ها را درخواست می کند.

باید در نظر داشت که فرایند تایید صلاحیت مشاوران جدید و صدور پروانه برای آن ها، چند ماه زمان می برد.

این در حالی است که وزارت کار از مشاوران قدیمی که بر اساس آیین نامه سال 94 مشاوران و خدمات دهندگان حفاظت ایمنی تعیین وضعیت شده اند، می خواهد که بنابر ماده 20 آیین نامه جدید عمل کنند؛ یعنی برای انطباق وضعیت خود آستین بالا بزنند؛ در حالی که آن ها مثلا فرصت تحصیل در یک رشته ی مرتبط با موضوع پروانه حرفه ای خود را ندارند.

در نتیجه امروز یک مدرس ایمنی دیگ های بخارِ مرکز تحقیقات، تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار با چند دهه سابقه تدریس و سال ها کار در زمینه صدور گواهی ایمنی دیگ ها، به دلیل اینکه در رشته تحصیلی نامرتبط با عنوان حرفه ایش (آیین نامه سال 94) کار می کرده، بیکار می شود.

مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی و همچنین بهداشت حرفه ای در ماه های گذشته برای پیگیری لغو فراخوان صدور پروانه فعالیت بدون در نظر گرفتن وضعیت مشاوران حفاطت فنی قبلی و همچنین درخواست از وزرات کار جهت تایید نکردن آیین نامه دیگری در مورد تعیین صلاحیت کارشناسان بهداشت حرفه ای و جلوگیری از ادغام دو آیین نامه بکارگیری مسئولین ایمنی در کارگاه ها و دستورالعمل تعیین صلاحیت بهداشت حرفه ای پیشنهاد شده وزارت بهداشت به وزارت کار، در چند نوبت مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمع شدند.

نگرانی از افزایش حوادث کار در همین حال، آیین نامه جدید، امکان حضور جامعه مشاوران را در محیط های کار که مستعد بروز حوادث متعدد هستند، تضعیف می کند؛ در حالی که تنها در یک سال گذشته بیش از 10 حادثه با ابعاد بزرگ و دارای تلفات انسانی در محیط های مرتبط با صنایع و معادن رخ داده است.

می شد با تقویت جایگاه مشاوران و تسهیل صدور مجوز برای آن ها، از افزایش شمار حوادث منجر به فوت یا حتی شبه حوادث که وقوع حوادثی تلخ را هشدار می دهند، جلوگیری کرد.

همین حالا با وجود انبوه حوادث کار، تنها 28 شرکت مشاور حفاظت فنی و خدمات ایمنی در سطح کشور وجود دارد که تعداد مشاوران آن ها هم اندک است.

بخش زیادی از این شرکت ها نهایت با یک یا 2 مشاور اداره می شوند.

حذف مشاوران قدیمی که در کار خود کارکشته شده اند، در درجه اول وزارت کار و در درجه دوم صنایع را که مدیران آن ها لنگ صدور گواهی سلامت و ایمنی تجهیزات خود هستند، دچار مشکل می کند؛ حتی تعداد مشاوران حقیقی هم پاسخگوی نیاز صنایع کشور نیست؛ به ویژه اینکه دولت کارفرمایان را برای ایمن سازی کارگاه ها و هوشیار کردن آن ها نسبت به حوادث فاجعه آفرین، آموزش نمی دهد.

باید توجه داشت که کارفرما صرفا سرمایه گذار است و دانشی در زمینه مکانیک تجهیزات کارگاهی ندارد؛ تازه در خیلی از کارگاه ها نمایندگان کارفرمایان با خط تولید ارتباط دارند و شخص کارفرما به ندرت در محل کارگاه حاضر می شود؛ چه رسد به اینکه با تجهیزات آشنا باشد یا حتی درکی از کارکرد آن ها داشته باشد؛ به همین دلیل جامعه مشاوران خواهان ابطال آیین نامه مشاوران و خدمات دهندگان حفاظت ایمنی شده بود.

به تازگی اما دیوان عدالت اداری، ماده 20 این آیین نامه را بر اساس شکایت مشاوران ابطال کرد.

درخواست مشاوران از وزارت کار برای اجرای قانون مشاوران در این مورد به ایلنا، گفتند: با تلاش های فراوانِ مشاوران حفاظت فنی، هیات عمومی دیوان عدالت اداری، به ابطال ماده 20 آیین نامه مشاوران و خدمات دهندگان حفاظت ایمنی رای داد.

استدلال قضات دیوان این بوده که ماده 20، حقوق مکتسبه مشاوران (آیین نامه سال 94) را نقض می کند.

بر این اساس وزارت کار مکلف به تمدید مجوزها و رعایت حقوق مکتسبه مشاوران حفاظت فنی به شیوه قبلی شده است اما جای پرسش دارد که چرا تاکنون اداره کل حقوقی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مورد روشنگری نکرده و مرکز تحقیقات، تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار همچنان بر اساس ماده 20 آیین نامه جدید با مشاوران رفتار می کند؛ در حالی که باید رای هرچه سریعتر به واحد مربوطه ابلاغ شود و شاهد تغییر رفتار مرکز تحقیقات باشیم.

آن ها افزودند: وزارت کار در دفاعیه خود از شکایت مشاوران، استدلال کرده که تصمیمات مراجع مذکور در فصل چهارم قانون کار از جمله در ماده 86 جز تصمیمات مستقل وزیر است و این گونه تصمیمات مستقل در قانون کار، فراوان است.

در نتیجه تصویب این آیین نامه پس از انجام کارشناسی ها، در شورای عالی حفاظت فنی بررسی و با امضای وزیر کار تصویب شده است.

همچنین عنوان کرده اند که تغییرات شکلی هر آیین نامه از اختیاراتِ مقنن است و بر اساس نیازهای متفاوت در زمان های مختلف با تغییرات مورد نیاز جامعه صنعتی و کسب کار به عنوان تصمیم اتخاذ می شوند؛ تصمیمی که به عنوان بخش از فرایند جدایی ناپذیر در مراجع دولتی و از الزامات قهری محسوب می شود.

مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصرار دارد که تصمیمش برای تعیین وضعیت جدید برای مشاوران جزو وظایف حاکمیتی است، افزودند: از قرار معلوم، مدیرکل حقوقی وزارتخانه فراموش کرده که آیین نامه سال 94 هم توسط همین وزارتخانه ابلاغ شده بود و آن آیین نامه هم در چارچوب همین تعهدات به اجرا درآمده بود و هزاران مشاور بر اساس همان دستورالعمل مجوز فعالیت گرفته بودند؛ اما از سال 98 یادشان افتاده که نیازهای متفاوت در زمان های مختلف به وجود آمده، به همین دلیل حقوق مکتسبه ی مشاوران را از قلم انداخته است.

به گفته ی مشاوران خوشبختانه، محمد مصدق رییس هیات عمومی دیوان عدالت اداری، استدلال اداره کل حقوقی وزارت کار در مورد ماده 20 آیین نامه مشاوران و خدمات دهندگان حفاظت ایمنی را رد می کند.

وی در رای دیواان تاکید کرده که ماده 20 خلاف قانون و خارج از حدود اختیار است ؛ یعنی وزیر قانونی را وضع کرده که در دایره ی اختیارات وی نمی گنجند و مستند به بند (1) ماده 12 و مواد 13 و 88 قانون تشکیلات آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 از تاریخ تصویب، ابطال می شود.

آن ها افزودند: بنابراین آیین نامه ای که وزارت کار هنوز از هم با استناد به ماده 20 آن رفتار می کند؛ باید از تاریخ اجرا یعنی 17 آذر سال 98 ابطال و حقوق مکتسبه ی مشاوران به آن ها بازگردانده شود، اما وزارت کار آن را ابطال نکرده است و به نظر می رسد که منتظر انتشار آن در روزنامه رسمی است؛ البته قانونگذار در ماده 109 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مقرر کرده هرگاه پس از انتشار رأی هیأت عمومی دیوان در روزنامه رسمی کشور مسؤولان ذی ربط از اجرای آن استنکاف نمایند، به تقاضای ذی نفع یا رییس دیوان و با حکم یکی از شعب دیوان، مستنکف به انفصال موقت از خدمات دولتی به مدت سه ماه تا یک سال و جبران خسارت وارده محکوم می شوند.

امتیاز منفی برای بیکار کردن مشاوران شرایطی که امروز مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی در آن قرار گرفته اند، انکار حقوق آن ها را رد می کند؛ لذا انتظار می رود که وزارت کار به قانون عمل کند و حتی پیش از موعد لازم الجرا شدنِ رایِ قطعی، آن را به مرکز تحقیقات، تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار خود ابلاغ کند؛ اینگونه تمدید فعالیت مشاوران در چارچوب آیین نامه سال 94 تعریف می شود.

قاعدتا بیکاری مقطعی یا دائمی 2279 مشاور، در ماه های پایانی عمر دولت دوازدهم و بلاتکلیف گذاشتن آن ها در آغاز به کار دولت سیزدهم، امتیازی منفی محسوب می شود.

گزارش: پیام عابدی
کلید واژه ها: مشاور - حفاظت فنی - وزارت کار - تمدید - پروانه - حفاظت - ایمنی - آیین نامه - دیوان عدالت اداری - خدمات - وزارت - 2 هزار - رای دیوان عدالت - هزار - فعالیت - دیوان عدالت - عدالت اداری - اعلام - پایان - تعداد - امروز - خرداد - آیین - نامه - اساس - خبرنگار - داستان - اداری - عدالت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
پایداری محبت «اهل بیت(ع)» وظیفه منتظران «امام زمان(عج)»

بشیری: وزرای دولت سیزدهم مردمی باشند

تعطیلی موثر برای مهار کرونا یعنی «لاک داون» واقعی

حدیث روز | جایگاه حضرت ولی عصر (عج)

هفتانه کتاب - 151 | دختر موشرابی در مشروطه

«محمود گلابدره یی کارتن خواب نبود» ایسنا

تعطیلی موثر برای مهار کرونا یعنی لاک داون واقعی

بشیری: وزرای دولت سیزدهم مردمی باشند

به یک فروشنده خانم نیازمندم ترجیحا مجرد

دستیار کارگردان خانم

استخدام نیروی کار در بستنی فروشی

جهاد دانشگاهی، منشأ برنامه های فرهنگی اثرگذار در کشور است/برندسازی در فعالیت های فرهنگی جهاد

اطلاعیه مهم درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان

هیچ کار مدونی برای کاهش تعارض انسان و حیات وحش انجام نشده است

سفر به خراسان رضوی ممنوع شد

ویدیویی دوست داشتنی از دو رفیق

اولین جلسه علنی شورای ششم شهر اصفهان

مطالبه گری جدی مجلس از دستگاه های رسانه ای و تبلیغاتی کشور

جهاد دانشگاهی، منشأ برنامه های فرهنگی اثرگذار در کشور است/برندسازی در فعالیت های فرهنگی جهاد

تصاویری از 15 سال قبل؛ ارشا اقدسی در کنار پیمان ابدی در ایسنا

تصاویری از 15 سال قبل؛ ارشا اقدسی در کنار پیمان ابدی در ایسنا

سازمان جهانی بهداشت خواهان توقف واکسیناسیون سوم شد

شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان افزایش یافت

تحلیف اعضای شوراهای اسلامی فاروج و اسفراین

تصاویری از 15 سال قبل و حضور پیمان ابدی و ارشا اقدسی در ایسنا

«وضعیت زرد»یعنی می شود در وانفسای لودگی و شوخی های جنسی برای دریوزگی خنده، نقد اجتماعی کرد و خنداند

تصاویری از 15 سال قبل و حضور پیمان ابدی و ارشا اقدسی در ایسنا

جهاد دانشگاهی همیار مراکز دانشگاهی است

جهاد دانشگاهی همیار مراکز دانشگاهی است

لزوم توجه مدیریت شهری به مسائل فرهنگی در شهر تهران

عریضه نویس

استخدام انباردار در فروشگاه آنلاین

استان بوشهر نیازمند آزمایشگاه ژنتیک است/ شتاب دهی کسب و کارها

استعفای شهردار تهران تکذیب شد

اژه ای: امیدوارم رییس جمهور نسبت به اجرای همه اصول قانون اساسی و اصولی که حقوق آحاد جامعه را تامین می کند اهتمام لازم را داشته باشد

چرا باید در انتخاب رشته به ویژگی های شخصیتی توجه کنیم؟

پیام مهم روسیه به ایران و پاسخ تهران

اولین هتل فضایی جهان سال 2027 افتتاح می شود

دیدار مصطفی شنتوپ، رییس مجلس ملی کبیر ترکیه با قالیباف پس از مراسم تحلیف ابراهیم رییسی

یک ظلم در حق محمدرضا گرایی

نشست مجازی «مرزبندی و دخالت های خانوادگی» در گناوه برگزار شد

تقویت گردشگری و توسعه متوازن شهری اولویت شورای شهرهای کنگان باشد

سید ابراهیم رییسی سوگند یاد کرد

ظهور ابراهیم در سایه خروج لاریجانی ها/ چرا علی و صادق لاریجانی در مراسم تحلیف حضور نداشتند؟

نشست مجازی «مرزبندی و دخالت های خانوادگی» در گناوه برگزار شد

چرا به امام زمان(عج) اباصالح می گویند؟ | ملاک تشخیص انتظار سازنده و انتظار مخرّب

استخدام جهت کار در منزل

دایرکتر اینستاگرام

نیروی ماهر کارواش

مژه کار.ناخن کارو آرایشگر ماهر

کار بسته بندی در منزل،مناسب تمامی سنین بادرآمد بالا ومناسب

جذب نیرو در بیمه سامان و شرکت آتیه سازان زندگی

دستیارناخن

پذیرش کارآموز معماری

نیروی کار خانم در دفتر

روایت هنرمند لرستانی از ایفای نقش امام خمینی (ره)

دور کاری(کار در منزل)

چرخکارمانتو وپالتو بااجرت بالا نیازمندیم

فروشنده لوازم خانگی

دعوت به همکاری دستیار دندانپزشکی خانم

زنی که شوهرش را پخت و خورد

کسانیکه نایب امام(عج) را حمایت نمی کنند از امام عصر(عج) حمایت نخواهند کرد/جمهوری اسلامی ایران بهشت کشورهای جهان است

ضرورت تبیین و ارتقای جایگاه مادری برای افزایش فرزندآوری

محرم امسال حسینیه سیار راه اندازی شود

جدیدترین خبر درباره پرداخت فوق العاده ویژه معلمان

مسئله جمعیت و فرزندآوری نیاز به رفع شبهات دارد

آیین استقبال از نماینده ولی فقیه در استان سمنان برگزار می شود

جمعیت مسئله ای حیاتی و نیازمند مدیریتی هنرمندانه است

عکس| واکنش روحانی به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط قالیباف

رساندن مردم به بلوغ معرفتی کار ویژه روحانیت است/ به زور نمی توان کسی را وارد بهشت کرد

امیرعبداللهیان: مذاکره با آمریکا هرگز تابو نبوده است

سفر به روزگار هزاردستان ایسنا

«کولیوند» شهردار شهریار شد/«وکیلی» رییس شورا

افزایش نگران کننده مراجعات و بستری های کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد

درسنامه اندیشه های راهبردی مهدویت را تدوین کرده ایم/شناسایی بیش از 8 هزار 450 فعال مهدوی در کشور

«محمود گلابدره یی کارتن خواب نبود»

کاوه رسولی عکس| دومین روز تزریق واکسن برکت به خبرنگاران گیلانی

مراسم تحلیف رییس جمهور ابراهیم رییسی

سفر به روزگار هزاردستان

قالیباف: دوره جدید مدیریتی کشور باید دوره «کارآمدی و پاسخ گویی» باشد

نکات طلایی برای حل اختلافات زوجین

شرکت تامین نیرو

استخدام بانوان در منزل

جذب نیروی وردپرس و سئو کار

استخدام مشاور تحصیلی

استخدام خانم

«بهرامی»سرپرست شهرداری قدس شد/«مقدم» رییس شورا

یا زاکانی می تواند گزینه مناسبی برای شهرداری تهران باشد

در دیدار قالیباف و اشرف غنی چه گذشت؟

نقش مهم شورای شهر ششم در زمینه مقابله با بافت فرسوده

روحانی مقصر ناکامی برجام است

افزایش نگران کننده مراجعات و بستری های کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد

عکس/ پدرزن و مادرزن سابق رامبد جوان چه شکلی هستند؟

فیلم | تنفیذ خدمت

مهمترین انتظارات فعالین حوزه نشر و کتاب از دولت آینده چیست؟

چمران: از انتشار اخبار غیرموثق در مورد انتخاب شهردار ناراحت شدم

رسیدگی به خانواده شهدا از وظابف همیشگی علی هاشمی

آیت الله رییسی درگذشت همسر عضو حقوقدان شورای نگهبان را تسلیت گفت

لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی

پیام تسلیت آیت الله رییسی در پی درگذشت مادر شهیدان اسماعیل زاده زنجانی

بیکاریِ 2 هزار و 279 مشاور حفاظت فنی و ایمنی جدی شد/ نادیده گرفتن «حقوق مکتسبه» مشاوران/ رای دیوان عدالت اداری برای تمکینِ وزارت کار

بیکاریِ 2 هزار و 279 مشاور حفاظت فنی و ایمنی جدی شد/ نادیده گرفتن «حقوق مکتسبه» مشاوران/ رای دیوان عدالت اداری برای تمکینِ وزارت کار