موضوعات داغ: - فوق العاده ويژه - شوراي اسلامي - باشگاه استقلال - مراسم تحليف - بهنوش بختياري - مديرعامل استقلال - افزايش حقوق بازنشستگان - نقل و انتقالات - ابراهيم رييسي - حقوقدان شوراي نگهبان - تحصيلات - تيم هندبال شهيد شاملي كازرون - بازي فكري - دروازه بان ايراني - معاون ميراث فرهنگي استان قزوين - شهاب الدين صدر - شهردار خاش - سجاد مشكل پور - مراسمات عزاداري - دمپخت - پدر و مادر بهرام رادان - خلبان شهيد - تساوي

مطالب مرتبط:
اعلام نتایج انتخابات شورای شهر تهران
اعلام نتایج انتخابات شورای شهر تهران
اعلام نتایج آرای شورای شهر تهران
نتایج نهایی و رسمی شمارش آرای انتخابات شورای شهر تهران
ببینید | نتایج رسمی شمارش آراء مردمی در انتخابات شورای شهر تهران
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 07:202021-06-22سياسي

نام گذاری معابر در تهران و حاشیه های شورای شهر


درست در ساعت هایی که گمانه زنی ها در رابطه با رای های شمارش شده و منتخبان ششمین شورای شهر تهران بالا گرفته است، در آخرین جلسات پارلمان شهری، - اما همچنان بحث و بگو مگو در رابطه با نامگذاری خیابان های پایتخت داغ است! جامعه 24 -" تغییر نام معابر تهران در روز های پایانی فعالیت شورای شهر پنجم همچنان حاشیه ساز است آن ها که دل خوشی از عملکرد شورای شهر تهران ندارند، از سریال خسته کننده چالش های نامگذاری خیابان ها با ترکیب طعنه آمیز بازی اسم و فامیل یاد می کنند.

آن ها هم که حتی عملکرد کاری پارلمان شهری تهران در دوره اخیر را موثر می دانند، خسته از این سریال تکراری معتقدند این شورا حتی توانایی نام گذاری معابر را که جزو بدیهی ترین و معمول ترین اختیارات شوراهاست، ندارد.

مصداق این گروه از این عدم توانایی هم بسیار است، از نامگذاری خیابان و معابری همچون مریم میرزاخانی و محمدرضا شجریان بگیرید تا تغییرات گسترده ای که پس از اعلام و تصویب شورای اسلامی شهر بر سر نام خیابان ها پیش آمده است.

البته که ناگفته نماند به دلیل شرایط و نیاز، نام گذاری معابر به نوعی در دستور کار هر روزه شوراهاست و احتمالا فقط وقتی نام ها حساسیت برانگیز می شوند یا مثل دیروز که بگومگو هایی پیرامون این موضوع شکل می گیرد، بحث به رسانه ها می کشد.

اما با وجود معضلات مهمی همچون آلودگی هوا، ترافیک، فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی یا حتی موضوعات دیگری همچون بازسازی مسیر ها ی پیاده روی، تراکم فروشی یا حتی احیای بنا های تاریخی و احداث مسیر ویژه دوچرخه، نامگذاری خیابان ها و معابر چقدر از اولویت بالایی برخوردار است؟ که باعث می شود آخرین جلسات شورای شهر تهران را به حاشیه ببرد.

ماجرا چه بود؟ در خوشبینانه ترین شکل ممکن، شورای شهر امسال تا پایان مرداد بر سر کار است، هرچند محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران حتی پیشنهاد داده به واسطه پایان عمر دولت در نیمه مرداد، این شورا هم در همان زمان پایان یابد.

اما آن طور که هاشمی گفته، هنوز پاسخ جدی از وزارت کشور برای این پیشنهاد داده نشده است.

روز گذشته، اما بررسی صورتجلسه کمیسیون نامگذاری انجام شد و 33 مورد نامگذاری قانونی هم به تصویب رسیده است.

بیشتر بخوانید: ادامه کار محسن هاشمی در جوار محسن رضایی!" تغییر نام میدان ارتش در منطقه یک به شهیدان پدافند ارتش، میدان قائم منطقه یک به میدان جنگلبان، کوچه هایی به نام صمد بهرنگی، مهدی آذریزدی، هوشنگ مرادی کرمانی و جبار باغچه بان هم از پیشنهاد هایی بود که در جلسه دیروز مطرح شد.

بگومگو، اما در رابطه با تغییر نام دو خیابان آناهیتا و آزیتا آغاز شد، زنان عضو شورا از جمله زهرا نژادبهرام و شهربانو امانی، مخالف این تغییر بودند و معتقد بودند در جهت رویکرد تکریم نباید اسم خیابان ها به نام زنان تغییر کند و دیگر اعضا، اما باور داشتند دو اسم آناهیتا و آزیتا عام و اسم معبد است! محمدجواد حق شناس هم با گلایه از جو ایجاد شده، از سوی زهرا نژادبهرام اعلام کرد که شورای شهر تهران بابت نامگذاری حوزه زنان هزینه داده است! و البته که حجت نظری دیگر عضو شورای شهر رو به مخالفان این تغییر نام گفت: اگر برای زنان شورا آنقدر این موضوع حیثیتی است، بگویید چرا وقتی ما اسم بی بی مریم بختیاری را آوردیم، رأی نیاوردند! این عضو شورا همچنین در انتقاد به این که عملکرد برخی از اعضا با گفته های شان متناقض است، اعلام کرد که به جای این که در حال حاضر بر روی نامگذاری خیابان ها به نام زنان تأکید کنیم، بهتر بود در شهرداری به انتصاب زنان بیشتر توجه می کردیم.

چقدر نامگذاری مهم است؟ جالب است که موضوع نامگذاری معابر و خیابان ها، همیشه یکی از چالش های شورا های شهر بوده و همواره موضوعی حساسیت برانگیز تلقی شده است.

حساسیت این موضوع آنقدر هست که از سال 88 کمیته ای متشکل از سه نفر از اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، مدیرکل روابط عمومی شورای شهر و شهرداری، همچنین نماینده فرهنگستان زبان و ادب فارسی در شورای شهر تهران شکل گرفت که وظیفه شان نامگذاری معابر شهری است.

آن طور که آمار ها می گویند، این کمیته سالانه 250 تا 300 نام هم برای معابر و خیابان های تهران تصویب می کند.

اما سوال این است که اصلا با وجود مشکلات بسیار مدیریت شهر در پایتخت، چقدر نامگذاری خیابان ها مهم است؟ علیرضا سرحدی، کارشناس شهری معتقد است اهمیت این موضوع نسبت به موقعیت کنونی اداره شهر سنجیده می شود.

او به جام جم می گوید: اگر موضوعاتی همچون وضعیت بدهی شهرداری و گزارش احتمالی تخلفات، وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی، آلودگی هوا و ترافیک حل شده یا راهکار هایی در جهت حل آن ارائه شده، موضوعی همچون نامگذاری معابر و خیابان ها مهم تلقی می شود! اما در زمانه ای که شهر با چالش های بسیار مدیریتی رو به روست، پرداختن به موضوع نامگذاری خیابان ها و بدتر از آن جنجالی کردن این موضوع شاید تنها به دلیل سرپوش گذاشتن بر عملکرد ضعیف کاری اعضای شورای شهر باشد.

وقتی نامگذاری ها مهم می شود نام ها به نوعی با هویت اجتماعی مناطق گره خورده اند ، البته این گزاره را باید با فعل گذشته خواند، به این مفهوم که حالا باید گفت نام ها به نوعی با هویت اجتماعی مناطق گره خورده بودند! همین نکته عیاری است برای اهمیت موضوع نامگذاری خیابان ها.

به گفته علیرضا سرحدی، نام خیابان ها و معابر در بزنگاه هایی از تاریخ اجتماعی یک شهر از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، او به کارکرد های سیاسی ـ اجتماعی این نامگذاری ها هم اشاره می کند که حتی گاه به قطع روابط بین المللی کشور ها انجامیده است.

به نوعی خیابان ها نمادی از سیاست یک نظام، در برابر یک اتفاق جهانی محسوب می شود.

به عنوان مثال می توان به تغییر نام خیابان چرچیل در سال های ابتدایی انقلاب اشاره کرد.

تا پیش از سال 1357 اهالی تهران خیابان منتهی به ساختمان سفارت انگلستان را به نام سیاستمدار کهنه کار انگلیسی، وینستون چرچیل می شناختند.

این نام تا سال 59 هم پابرجا بود، اما جو آن سال های ابتدایی انقلاب همراه شد با ذوق چند دانشجوی انقلابی و عاصی از سیاست های بریتانیا تا نام این خیابان به نام بابی ساندز تغییر پیدا کند.

مبارز معروف ایرلندی که در 18سالگی به ارتش آزادیخواه ایرلند پیوست، در رویای آزادی و استقلال ایرلند شمالی کوشید و سرانجام در 27سالگی در زندان بلفاست، در شصت و ششمین روز از اعتصاب غذایش درگذشت.

این کارشناس شهری به جام جم می گوید: این چنین تغییراتی درست همسو با همان کارکرد های سیاسی و اجتماعی شهر است.

اما آنچه از نامگذاری ها خیابان ها در این سال ها می توان متوجه شد، این است که این تغییرات کمترین تناسبی با منطقه مورد نظر ندارد.

بی سلیقگی در نامگذاری ها فارغ از اهمیت داشتن موضوعی به نام نامگذاری خیابان یا بی اهمیت بودن آن، همین موضوع هم همواره در شورای شهر تهران با جار و جنجال های بسیاری همراه بوده است، آنقدر که علیرضا سرحدی معتقد است همین کار خرد و کوچک هم از سوی پارلمان شهری به درستی انجام نشده است.

این ایراد را از زبان بسیاری دیگر از کارشناسان حوزه شهری می توان شنید.

در حالی شورای شهر تهران معتقد است به واسطه این نامگذاری ها به نوعی هزینه داده است که در بسیاری از موارد حتی نتوانسته است پای مصوبات خود هم بایستد.

از نحوه اعلام نامگذاری خیابانی به نام اکبر ترکان در چند ماه گذشته بگیرید تا جنجالی که بر سر نامگذاری معابری به نام محمدرضا شجریان و مهدی بازرگان و فروغ فرخزاد پیش آمد.

حتی در برهه ای در سال گذشته، این بی سلیقگی در نامگذاری ها باعث بروز اختلافاتی در شهر های دیگر هم شد! مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در آبان سال گذشته مبنی بر تغییر نام خیابان عطار نیشابوری در منطقه 22 شهرداری تهران به خیابان سبزوار ، باردیگر اختلافات قدیمی میان این دو شهرستان تاریخی خطه خراسان را زنده کرد؛ اقدامی که برخی از آن به عنوان نمک پاشی شورای شهر تهران بر زخمی کهنه در شرق کشور یاد کردند و پای این بحث حتی به فرمانداری تهران هم کشیده شد.

نمایش قدردانی با نامگذاری خیابان فارغ از کارکرد های اجتماعی و سیاسی نامگذاری خیابان ها، بر همگان مشخص است که کارکرد اصلی تغییرنام خیابان ها سهولت در دسترسی و نشانی آنهاست.

اما این موضوع با این که بنیادی است، از اساس فراموش شده است و این نامگذاری ها تنها جنبه نمادین و تحسین گونه یافته است.

علیرضا سرحدی به جام جم می گوید: این که تنها راه ما برای بزرگداشت مفاخر این سرزمین نامگذاری معبری در شهر به نام آن ها باشد، به شوخی می ماند به اعتقاد او می توان با برگزاری پاسداشت یا با تاسیس فرهنگسرا یا حتی ساخت تندیس هم این قدردانی صورت بگیرد و لزوما نباید با دستپاچگی و بعد از درگذشت این افراد، اقدام به نامگذاری معابر و خیابان ها به نام آن ها کرد.

موضوع دیگر مربوط به تغییر نام و نامگذاری است، آنچه از دسته بندی مخالفت ها می توان متوجه شد، اغلب این گلایه ها در جایی صورت می گیرد که با تغییر نام همراه است.

در جلسه دیروز شورای شهر تهران هم گلایه ها از تغییر نام ها آغاز شد، برخی از اعضای شورا معتقد بودند نام خیابان رزمندگان باید به ایلام تغییر یابد و برخی دیگر به واسطه قدمت خیابان رزمندگان، مخالف این موضوع بودند.

نکته جالب توجه در این کشمکش ها، اما این است که شهروندان دافعه قابل توجهی نسبت به تغییرنام ها دارند و به نوعی به راحتی زیر بار اسامی تازه نمی روند، این موضوع البته که در حجم بالای تغییرنام ها ریشه دارد.

خیابان جردن در مدت تنها دو دهه ابتدا به آفریقا تغییر کرد و پس از چند سال به نام نلسون ماندلا شد، اما همچنان اغلب شهروندان پایتخت این خیابان را به نام قدیم خود یعنی جردن می شناسند.

موضوعی که در رابطه با تغییر نام خیابان رزمندگان به ایلام هم، احتمالا نمود پیدا خواهد کرد و تنها تغییر احتمالی این نامگذاری به تغییر تابلو های شهرداری روی دیوار های این خیابان محدود خواهد شد.

آنچه مشخص است، این که در نامگذاری یا تغییر نام های خیابان و معابر، سیاست واحدی وجود ندارد و اتفاقا در مقاطعی این موضوع به رسانه ها کشیده می شود که بسیاری معتقدند شهر با چالش های بزرگ و بیشتری همراه بوده است.

همین است که شائبه پنهان شدن پشت این نامگذاری ها همواره مطرح است، این که این موضوع با همه حواشی همیشگی اش به نوعی پوششی برای عملکرد ضعیف شورا ها بوده است.

جای خالی طرح جامع مکان یابی و نامگذاری نامگذاری معابر و تغییر نام آن ها اغلب در شورای شهر تهران حاشیه ساز می شود، درست مانند اتفاقی که دیروز در صحن شورای شهر رقم خورد و سبب شد اعضای شورای شهر تهران نتوانند درباره این مساله با یکدیگر به تفاهم برسند.

این درحالی است که تغییر نام معابر کلانشهری مانند تهران که به لحاظ جمعیت و وسعت می توان آن را در گروه ده پایتخت بزرگ دنیا قرار داد، باید براساس اصول و برنامه ریزی انجام شود.

ریشه های آنچه سبب شده تغییر نام و نامگذاری معابر در کلانشهری مانند تهران اغلب حاشیه ساز شود، به نبود طرح جامع مکان یابی و نامگذاری برمی گردد.

لازم به یادآوری است که این مهم در کلانشهر تهران تاکنون جدی گرفته نشده، یعنی از ابتدای تشکیل شهرداری به این موضوع آن طور که باید، توجه نشده است.

البته نبود طرح جامع در بیشتر مسائل شهری مشکل ساز شده است، برای نمونه درخصوص محیط زیست و مدیریت مسائل این حوزه نیز طرح جامعی تهیه نشده است.

بی توجهی به تهیه طرح های جامع در کلانشهری مانند تهران، سبب شده اعضای شورای شهر یا برخی مدیران سلیقه ای عمل کنند.

وقتی براساس سلیقه عمل شود، با تغییر مدیران و پایان فعالیت اعضای شورای شهر باید منتظر تغییرات دیگری بود که براساس سلیقه مدیران جدید اعمال می شود.

این در حالی است که تغییر نام و نامگذاری، اگر به درستی انجام نشود، هویت منطقه دستخوش آسیب شده و حقوق شهروندان ممکن است ضایع شود.

فراموش نکنیم که برخی تغییرات شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما برای ساکنان یک منطقه می تواند پرهزینه باشد یا برعکس به سود عده ای دیگر تمام شود؛ مثل تغییر نام یک خیابان یا تغییر جهت حرکت خودرو ها در یک معبر؛ بنابراین برای کاهش هزینه های این چنینی پیش از اعمال تغییر باید فراخوان صادر یا براساس طرح های جامع عمل کرد.

برای تغییر نام یا نامگذاری معابر در کلانشهری مانند تهران باید به فاکتور های مختلفی مانند پیشینه، اقلیم، ارتفاع و حتی جهت معبر توجه کرد.

به عنوان نمونه برای انتخاب معابر منطقه ای خوش آب و هوا، می توان از اسامی گل ها استفاده کرد.

درواقع نکاتی از این دست در طرح جامع مکان یابی و نامگذاری گنجانده می شود و وقتی اعضای شورای شهر براساس آن عمل کنند، نمی توانند براساس سلیقه شخصی تصمیم گیری کنند.

درنتیجه هزینه های کمتری به شهر و شهروندان تحمیل می شود.

علاوه بر این، می توان امیدوار بود هویت و تاریخ شهر حفظ شود.

چراکه شهر ها با هویت شان زنده اند و اگر با تصمیمات نامناسب این هویت کمرنگ شود، دودش به چشم شهروندان خواهد رفت.


کلید واژه ها: نامگذاری خیابان - شورای شهر - شورای شهر تهران - تهران - شورا - نامگذاری - پارلمان شهری - معابر - شورای - خیابان - شهر تهران - خیابان ها - نام گذاری - تغییر نام معابر - پارلمان - توانایی - مریم میرزاخانی - محمدرضا شجریان - شورای شهر پنجم - عملکرد - حاشیه - سریال - رابطه - خسته کننده - میرزاخانی - گمانه زنی - تغییر نام - شهری - اختیارات - محمدرضا

آخرین اخبار سرویس:
اطلاعیه مهم درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان

هیچ کار مدونی برای کاهش تعارض انسان و حیات وحش انجام نشده است

سفر به خراسان رضوی ممنوع شد

ویدیویی دوست داشتنی از دو رفیق

اولین جلسه علنی شورای ششم شهر اصفهان

مطالبه گری جدی مجلس از دستگاه های رسانه ای و تبلیغاتی کشور

جهاد دانشگاهی، منشأ برنامه های فرهنگی اثرگذار در کشور است/برندسازی در فعالیت های فرهنگی جهاد

تصاویری از 15 سال قبل؛ ارشا اقدسی در کنار پیمان ابدی در ایسنا

تصاویری از 15 سال قبل؛ ارشا اقدسی در کنار پیمان ابدی در ایسنا

سازمان جهانی بهداشت خواهان توقف واکسیناسیون سوم شد

شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان افزایش یافت

تحلیف اعضای شوراهای اسلامی فاروج و اسفراین

تصاویری از 15 سال قبل و حضور پیمان ابدی و ارشا اقدسی در ایسنا

«وضعیت زرد»یعنی می شود در وانفسای لودگی و شوخی های جنسی برای دریوزگی خنده، نقد اجتماعی کرد و خنداند

تصاویری از 15 سال قبل و حضور پیمان ابدی و ارشا اقدسی در ایسنا

جهاد دانشگاهی همیار مراکز دانشگاهی است

جهاد دانشگاهی همیار مراکز دانشگاهی است

لزوم توجه مدیریت شهری به مسائل فرهنگی در شهر تهران

عریضه نویس

استخدام انباردار در فروشگاه آنلاین

استان بوشهر نیازمند آزمایشگاه ژنتیک است/ شتاب دهی کسب و کارها

استعفای شهردار تهران تکذیب شد

اژه ای: امیدوارم رییس جمهور نسبت به اجرای همه اصول قانون اساسی و اصولی که حقوق آحاد جامعه را تامین می کند اهتمام لازم را داشته باشد

چرا باید در انتخاب رشته به ویژگی های شخصیتی توجه کنیم؟

پیام مهم روسیه به ایران و پاسخ تهران

اولین هتل فضایی جهان سال 2027 افتتاح می شود

دیدار مصطفی شنتوپ، رییس مجلس ملی کبیر ترکیه با قالیباف پس از مراسم تحلیف ابراهیم رییسی

یک ظلم در حق محمدرضا گرایی

نشست مجازی «مرزبندی و دخالت های خانوادگی» در گناوه برگزار شد

تقویت گردشگری و توسعه متوازن شهری اولویت شورای شهرهای کنگان باشد

سید ابراهیم رییسی سوگند یاد کرد

ظهور ابراهیم در سایه خروج لاریجانی ها/ چرا علی و صادق لاریجانی در مراسم تحلیف حضور نداشتند؟

نشست مجازی «مرزبندی و دخالت های خانوادگی» در گناوه برگزار شد

چرا به امام زمان(عج) اباصالح می گویند؟ | ملاک تشخیص انتظار سازنده و انتظار مخرّب

استخدام جهت کار در منزل

دایرکتر اینستاگرام

نیروی ماهر کارواش

مژه کار.ناخن کارو آرایشگر ماهر

کار بسته بندی در منزل،مناسب تمامی سنین بادرآمد بالا ومناسب

جذب نیرو در بیمه سامان و شرکت آتیه سازان زندگی

دستیارناخن

پذیرش کارآموز معماری

نیروی کار خانم در دفتر

روایت هنرمند لرستانی از ایفای نقش امام خمینی (ره)

دور کاری(کار در منزل)

چرخکارمانتو وپالتو بااجرت بالا نیازمندیم

فروشنده لوازم خانگی

دعوت به همکاری دستیار دندانپزشکی خانم

زنی که شوهرش را پخت و خورد

کسانیکه نایب امام(عج) را حمایت نمی کنند از امام عصر(عج) حمایت نخواهند کرد/جمهوری اسلامی ایران بهشت کشورهای جهان است

ضرورت تبیین و ارتقای جایگاه مادری برای افزایش فرزندآوری

محرم امسال حسینیه سیار راه اندازی شود

جدیدترین خبر درباره پرداخت فوق العاده ویژه معلمان

مسئله جمعیت و فرزندآوری نیاز به رفع شبهات دارد

آیین استقبال از نماینده ولی فقیه در استان سمنان برگزار می شود

جمعیت مسئله ای حیاتی و نیازمند مدیریتی هنرمندانه است

عکس| واکنش روحانی به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط قالیباف

رساندن مردم به بلوغ معرفتی کار ویژه روحانیت است/ به زور نمی توان کسی را وارد بهشت کرد

امیرعبداللهیان: مذاکره با آمریکا هرگز تابو نبوده است

سفر به روزگار هزاردستان ایسنا

«کولیوند» شهردار شهریار شد/«وکیلی» رییس شورا

افزایش نگران کننده مراجعات و بستری های کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد

درسنامه اندیشه های راهبردی مهدویت را تدوین کرده ایم/شناسایی بیش از 8 هزار 450 فعال مهدوی در کشور

«محمود گلابدره یی کارتن خواب نبود»

کاوه رسولی عکس| دومین روز تزریق واکسن برکت به خبرنگاران گیلانی

مراسم تحلیف رییس جمهور ابراهیم رییسی

سفر به روزگار هزاردستان

قالیباف: دوره جدید مدیریتی کشور باید دوره «کارآمدی و پاسخ گویی» باشد

نکات طلایی برای حل اختلافات زوجین

شرکت تامین نیرو

استخدام بانوان در منزل

جذب نیروی وردپرس و سئو کار

استخدام مشاور تحصیلی

استخدام خانم

«بهرامی»سرپرست شهرداری قدس شد/«مقدم» رییس شورا

یا زاکانی می تواند گزینه مناسبی برای شهرداری تهران باشد

در دیدار قالیباف و اشرف غنی چه گذشت؟

نقش مهم شورای شهر ششم در زمینه مقابله با بافت فرسوده

روحانی مقصر ناکامی برجام است

افزایش نگران کننده مراجعات و بستری های کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد

عکس/ پدرزن و مادرزن سابق رامبد جوان چه شکلی هستند؟

فیلم | تنفیذ خدمت

مهمترین انتظارات فعالین حوزه نشر و کتاب از دولت آینده چیست؟

چمران: از انتشار اخبار غیرموثق در مورد انتخاب شهردار ناراحت شدم

رسیدگی به خانواده شهدا از وظابف همیشگی علی هاشمی

آیت الله رییسی درگذشت همسر عضو حقوقدان شورای نگهبان را تسلیت گفت

لزوم همکاری کشور های اسلامی در بازنشر چهره واقعی از حقوق بشر اسلامی

پیام تسلیت آیت الله رییسی در پی درگذشت مادر شهیدان اسماعیل زاده زنجانی

دیدار رییس قوه قضاییه با رییس شورای عالی قضایی عراق

نگاهی به حاشیه های مراسم تحلیف/ از شکوه در برگزاری تا غیبت دو برادر و خروج غریبانه روحانی

مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری - 2

تصاویر / بازدید نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد از ساختمان مجمع نمایندگان طلاب استان و موزه دفتر آیت الله سیستانی در قم

عملیات محوری «پویش ایران مشکی پوش» در استان بوشهر اجرا می شود

برپایی ویژه برنامه با این ستاره ها در گلزار شهدای بهشت زهرا (س)

راه اندازی حسینیه های سیار و مجازی در شرایط کرونایی

گپ وگفت مقامات و مهمانان مراسم تحلیف با رییس جمهور ایران اسلامی پس از مراسم تحلیف

انتقاد تند مسیح مهاجری از مراسم تحلیف رییسی /مخاطبان خود را نشناخته اید /این هم تشریفات در شرایطی که مردم جان می دهند جای سوال دارد

تصاویر/ دیدار جمعی از فعالان بهاری گیلانی و اصفهانی با دکتر احمدی نژاد

تصاویر / کاروان چاووش خوانی محرم در آستان هلال بن علی آران و بیدگل

توییت کنایه آمیز عباس عبدی به دولت رییسی و طرفدارانش؛ شاید ما خیلی پرت هستیم!

نام گذاری معابر در تهران و حاشیه های شورای شهر

نام گذاری معابر در تهران و حاشیه های شورای شهر