مطالب مرتبط:
یورو 2020|توماس مولر بازی با مجارستان را از دست داد
یورو 2020|توماس مولر بازی با مجارستان را از دست داد
توماس مولر، غایب بزرگ آلمان برابر مجارستان
یورو 2020|توماس مولر بازی با مجارستان را از دست داد
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 خرداد 1400 ساعت 18:302021-06-21فرهنگي

توماس کارلایل


آموختن زبان آلمانی را آغاز کرد تا بتواند آثار شاعران و فیلسوفان این کشور را به زبان اصلی بخواند.

با دختری هوشمند و ثروتمند به نام جین ولش ازدواج کرد و در ادینبورگ اقامت گزید، - اما این ازدواج به سبب خوی ناسازگار و تندش به جدایی کشید.

به شدت به ریاکاران و لاف زنان می تازد و برای صداقت، اگرچه با خشونت و بی رحمی همراه باشد احترام فراوان قائل است.

با شهامت تمام طبقه ی ثروتمند و مرفه را به خاطر بی اعتنایی به طبقه ی کارگر و فقیر سرزنش می کند.

فریدریک را شاه واقعی و به تمام معنی شاه می داند توماس کارلایل، Thomas Carlyle نویسنده ی انگلیسی (1795-1881) در اسکاتلند زاده شد، اگرچه اجدادش از نجیب زادگان بودند، پدرش مردی فقیر بود، با این حال پسر را که شوق بسیار به فراگرفتن داشت، برای ادامه ی تحصیل به دانشگاه ادبینبورگ فرستاد.

تامس در دانشگاه با ولع بسیار به مطالعه ی آثار نویسندگان فرانسه پرداخت، خاصه تحت تأثیر کتاب درباره ی آلمان اثر مادام دواستال، آموختن زبان آلمانی را آغاز کرد تا بتواند آثار شاعران و فیلسوفان این کشور را به زبان اصلی بخواند، در نتیجه به مکتب جدید فلسفه ی آلمان دلبستگی یافت و سالیان دراز متفکران و شاعران آلمانی تنها منبع الهام وی گشتند.

آثاری از نوشت که با عنوان زندگی شیلر The Life of Schiller در 1825 انتشار یافت.

چندی نیز به تألیف منتخباتی از آثار نویسندگان آلمانی همت گماشت و تاریخ ادبیات آلمان را در دست گرفت که ناتمام ماند.

کارلایل در سال های تحصیل در دانشگاه با دختری بسیار هوشمند و ثروتمند به نام جین ولش Jane Welsh دوستی یافت که پس از دوره ی طولانی و کدورت آمیز نامزدی، در 1826 با او ازدواج کرد و در ادینبورگ اقامت گزید، اما این ازدواج به سبب خوی ناسازگار و تند کارلایل با خوشبختی همراه نبود و کارشان به جدایی کشید.

کارلایل در سال های 1833-1834 رمان سارتور ریسارتس Sartor Resartus را به صورت جزوه هایی منتشر کرد که رمانی عجیب و در نوع خود یگانه بود و جولانگاه ادراک های فلسفی و روحی نویسنده به شمار می آمد.

قهرمان کتاب شخصیتی خیالی و استادی است آلمانی که در بخش اول کتاب، نویسنده مبحث فلسفه ی لباس را به او نسبت می دهد و به وسیله ی آن به اثبات می رساند که همه ی سازمان های تربیتی، خرافات، آداب و رسوم به طور کلی تنها لباس هایی است که بر قامت روح بشر دوخته شده است و فقط ارزش چیزهای کاملاً عارضی و حادثی را دارد که قابل زوال است.

بخش دوم سرگذشت این استاد آلمانی را نقل می کند که کودکی سر راهی بوده و نوجوانیش را در دهکده ی کوچکی در آلمان گذرانده است.

وی از اطرافیان خود چیزهایی درباره ی دنیای پهناور و هزاران کس که در آن رنج می کشند، می شنود، بالنتیجه به محدودیت و تنگی محیط خود پی می برد و آرزوی زندگی وسیع تر و بازتری را در سر می پروراند و پس از مرگ پدرخوانده راه سفر پیش می گیرد، به دنیای پهناور وارد می شود و با افراد گوناگون آشنا می گردد، اما به خوشبختی دست نمی یابد و مطالعه ی کتاب های متفکران بزرگ در روح او بی ایمانی به وجود می آورد؛ از عشق و محبت ناکامی می بیند، میان بی ایمانی و حساسیتی دردناک سرگردان می شود و خوشبختی واقعی را در دنیای کودکی و در محیط آرام دهکده و انقیاد محض از پدرخوانده می بیند.

سرانجام روح خود را از غرقاب رهایی می بخشد و بر اثر رنج های مداوم و تجربه های فراوان به این نکته پی می برد که در ورای ظواهر مخرب زندگی و دنیا، روح باید به درک اصلی مطلق که میان همه ی موجودات مشترک باشد، دست یابد.

گمراهی و سرگردانی قهرمان کتاب، داستان غم انگیز حال درونی بشر عصر جدید است که می کوشد به اندوه خود رنگ شاعرانه بخشد.

کتاب با وجود بدیع بودنش در انگلستان که جریان های مختلف فکری تیشه بر ریشه ی ایمان مذهبی زده و توجه به امور مادی و اقتصادی مردم را به راه فردپرستی کشانده بود، چندان جلب توجه نکرد.

به عکس کمی پس از آن انتشار کتاب انقلاب فرانسه The French Revolution نظر عموم را به سوی کارلایل معطوف داشت و شهرت عظیمی برای او به همراه آورد.

این اثر بیش از آنکه اثر تاریخی و واقعی باشد، حماسه ای تاریخی است که کارلایل در آن بینشی غم انگیز و اساسی از وقایع به دست می دهد.

هدف کارلایل در این کتاب، کشف قدرت های دلاورانه و ارزشیابی نیروهای فکری و روحی است که در زیر چهره ی انقلاب نهفته است.

سراسر وقایع انقلاب که در خط سیر شوم و شتاب آمیزش پیش چشم گذارده می شود، با شور و شوق مورد تفسیر قرار می گیرد.

کارلایل به شدت به ریاکاران و لاف زنان می تازد و برای صداقت، اگرچه با خشونت و بی رحمی همراه باشد و همچنین برای قدرت و شخصیت احترام فراوان ابراز می کند.

کارلایل در این اثر همه ی قدرت خود را به کار برده و از حوادث تاریخی داستانی شورانگیز و دلپذیر ساخته است؛ گویی اشخاص داستان چهره هایی در پرده ی نقاشی اند که بر زمینه ای سرشار از رنگ های تند و زنده ترسیم گشته اند.

پس از انتشار این اثر بود که گروه پیروان و ستایشگران گرد کارلایل را گرفتند و هم اکنون نیز این اثر چون بنای استواری در تاریخ نویسی ادبی انگلستان باقی مانده است.

در 1839 چارتیسم Chartism انتشار یافت، درباره ی اوضاع بسیار دشوار زندگی طبقه ی کارگر انگلیسی پس از 1803 و بیکاری رایج و مسائل جدیدی که پس از انقلاب صنعتی به وجود آمد و به شورش کارگران انجامید و بعد از خونریزی فراوان رفع شد.

توضیح آنکه مالیات بر غلات، و شکنجه از گرسنگی مردم را به نهضتی انقلابی کشاند که هدفش امضای قراردادی بود به نفع کارگران و لغو قانون اساسی که به نفع طبقه ی اشراف مدون گشته بود و دادن امتیازهایی به طبقه ی کارگر.

کارلایل در برابر این وضع اجتماعی با شهامت تمام طبقه ی ثروتمند و مرفه و بی اعتنایی شان را به طبقه ی فقیر و رنجبر، مورد سرزنش قرار داده است.

در نظر کارلایل صنعت نباید کارگران را چون ابزار کار تولید ثروت به شمار آورد.

کارگران دارای روح و شخصیتند و همه ی خصیصه های شخصی را در راه تولید به کار می اندازند، بنابراین باید از بهره ی کار و صنعت خود سود برند.

گذشته و حال Past and Present (1843)، مانند چارتیسم توجه او را به مسائل سیاسی و اجتماعی نشان می دهد و فقر و تیره روزی نیمی از کشور را در دوره ی شکفتگی صنعت و اقتصاد بیان می کند- دوره ای که از مردم فریاد گرسنگی برمی خاست و هیچ قانونی در راه تقسیم عادلانه ی ثروت وجود نداشت.

کارلایل در سرگذشت و نقد ادبی نیز آثار گرانبهایی انتشار داد.

در تاریخ هدفش معرفی قدرت سران و بزرگان و پیشوایان کشورهاست که در نظر او مظهر قدرتی آسمانی اند.

قهرمانان Heroes شامل سخنرانی هایی است که کارلایل در 1840 در لندن، درباره ی بزرگان و پیشوایان ایراد کرده است، از جمله حضرت محمد(ص)، دانته"، کرامول و ناپلئون.

این اثر در نوع خود بی همتاست و به سبب حالت شعر محضی که بر سراسر آن حکمفرماست و به سبب اندیشه و قدرت بی نظیر وصف، اثری برجسته به شمار می آید.

کارلایل در این اثر برتری ارزش مسائل جاودانی روح را بر بی ایمانی و شک و تردید به اثبات می رساند.

در نظر کارلایل بشر زندگی می کند، زیرا به چیزی معتقد است، حتی در سراسر تاریخ نشانه هایی از قدرت خدایی به چشم می خورد که از نظر بشر ناپیداست.

این قدرت الهی در وجود معدودی از افراد بشر و در روح های برتر تجلی می کند و به آنان رسالت راهنمایی دیگران داده می شود.

توده ی مردم قادر به خلاقیت نیست، تنها پیدایش یک وجود برتر است که به آنان زندگی تازه می بخشد و از سرنوشتشان آگاه می سازد.

در نظر کارلایل دوره ها و عصرهایی از تاریخ بشر که بدون این وجودهای برتر و آیین شان به سر رسیده، دوره های غم انگیز انحطاط و بی ایمانی بوده است.

این اثر پرشور و مهیج با بزرگترین آثار نویسندگان بزرگ قرن سنجیده شد.

کارلایل تاریخ فریدریک کبیر History of Frederick the Great را در سال های 1858 تا 1865 انتشار داد و زندگی این شاهزاده از آغاز تولد تا لحظه ی مرگ و رفتار خشونت آمیز پدرش با او و مشقت هایی که تحمل کرد و تاجگذاری و سلطنت و حوادث گوناگون و رشادت ها و اصلاحات مهمی که در زمان پادشاهی انجام داد، همه را تا دم مرگ شرح داده است؛ کارلایل فریدریک را شاه واقعی و به تمام معنی شاه می داند.

این اثر که ثمره ی چهارده سال کار و کوشش نویسنده است، بر اسناد و مدارک فراوان متکی است و در انگلستان حتی در آلمان پیروزی بزرگی به دست آورد.

قسمت هایی از آن به محض انتشار در مدارس نظامی تدریس شد.

کارلایل در 1866 رییس دانشگاه ادینبورگ گشت و در همین سال خبر مرگ همسرش را دریافت کرد که تأثیری عمیق بر او گذارد و احساس شفقت ناامیدانه ای در او به وجود آورد تا آنجا که زن هوشمند و برجسته را فدایی خودخواهی و ناسازگاری خود دانست.

تحت تأثیر همین احساس بود که یادبودها Reminiscences را در 1881 منتشر کرد.

همچنین مجموعه ی نامه ها و یادبودهای جین ولش کارلایل Letters and Memorials of Jane Welsh Carlyle را با دقت بسیار فراهم آورد و دسته بندی کرد که در 1883 انتشار یافت.

کارلایل به سبب حمله ی شدید و قاطعش به فریب کاری و ریا و دروغ و توجه افراطی مردم به مادیات و علاقه اش به دموکراسی و اعتقادش به قدرت فردی و قهرمانی، خاصه به پیشوایان نیرومند، نویسنده ای ممتاز به شمار می آید.

در سراسر آثار وسیع کارلایل تمایل به تغزل، قدرت تفکر و نیروی طنز و نوعی پیشگویی، حتی در تاریخ نویسی دیده می شود.

آثار کارلایل نمونه ی سلامت روح است، اگرچه گاه خشم و تندی آن را تیره گردانده است.

زهرا خانلری.

فرهنگ ادبیات جهان.

خوارزمی
کلید واژه ها: دانشگاه - ثروتمند - ازدواج - زبان آلمانی - نویسندگان - زبان اصلی - اسکاتلند - فقیر - طبقه - زبان - آثار - انگلیسی - نویسنده - شاعران - احترام - مطالعه - آلمانی - فرانسه - هوشمند - کارگر - جدایی - واقعی - همراه - تحصیل - ادامه - اقامت - خشونت - کشور - زاده - آغاز

آخرین اخبار سرویس:
بیماری عجیب و سخت جواد عزتی فاش شد + فیلم

بیماری عجیب و سخت جواد عزتی فاش شد + فیلم

تقویم و اوقات شرعی ششم مرداد شیراز + فیلم

از میدان فردوسی تهران به پاریس بروید! + ویدئو

عکس جدید بهاره کیان افشار در حال زانو زدن

«خون و پول» را در تلویزیون تماشا کنید

خداحافظی با «خندوانه»/ رامبد جوان بستری شد

افتتاح 9 سالن سینمایی در هفتە آتی

لحظه احساسی نجات گربه های گرفتار در سیل توسط دانشجویان + فیلم

سانسور عجیب و غریب در شبکه نمایش خانگی

خداحافظی با «خندوانه»/ رامبد جوان بستری شد

از میدان فردوسی تهران به پاریس بروید! + ویدئو

افتتاح 9 سالن سینمایی در هفتە آتی

همسر سروش صحت کیست؟ +عکس

نحوه آشنایی سام درخشانی و همسرش +تصاویر

همسر سروش صحت کیست؟ +عکس

عکس/ جای خالی الناز حبیبی در دودکش 2

کارگردان«کلبه ای در مه»:نمایش خانگی صرفاً دنبال ساخت کار خوب نیست بلکه آنجا بحث فروش مطرح است

تصویر جدید پریناز ایزدیار پس از جیران شدن

افتخاری که برای موسیقی ملی رقم خورد

افتخاری که برای موسیقی ملی رقم خورد

استایل متفاوت مهناز افشار در کنار آب + عکس

حرکت غیرورزشی بوکسور مراکشی در المپیک + فیلم

رونمایی از مجید حسینی در کایسری اسپور +فیلم

خوشگذرانی های سیروان خسروی در کیش/ عکس

خوشگذرانی های سیروان خسروی در کیش/ عکس

عیدانه غدیر با فیلم های سینمایی متنوع از قاب تلویزیون

هشداری که اگر جدی گرفته می شد، «خندوانه» به تعطیلی کشیده نمی شد

عکس/ حرف های رکیک ریحانه پارسا به خودش در اینستاگرام

وحید رهبانی بازیگر گاندو با تیپی متفاوت در تاکسی + عکس

عکس | گریم عجیب و حرفه ای محسن تنابنده و نیوشا ضیغمی

فیلم| پایان یک دوستی تلخ که به قتل ختم شد

وقتی «خانم بازیگر» از عروسش جوان تر است/ عکس

چهره خاص و بدون آرایش «هانیه توسلی»/ عکس

خوش تیپی مهران مدیری خارج از محیط کاری

تغییر قیافه باورنکردنی و عجیب «بازیگر معروف»/ عکس

ساپورت چسبان الناز حبیبی در ساحل دریا جنجالی شد + عکس

عکس بازیگران: سامان صفاری جلوی دوربین «سرجوخه»

واکنش لفافیان به مقایسه کلبه ای در مه با پس از باران

عذرخواهی سیدضیاء هاشمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بابت سخنان علیرضا معتمدی

سریال «سرخ سفید» به نماوا رسید ! / بیان وقایع مربوط به تاریخ معاصر

نیوشا ضیغمی برای بهاره رهنما بازی می کند!

دانلود سریال ملکه گدایان فصل دوم قسمت 9 نهم

عکس بازیگران: عکس خصوصی ساره بیات لو رفت!

شیوه جدید زورگیری در اتوبان امام علی تهران +فیلم

پست دردناک یک بازیگر برای ناهید کیانی/ فقط خودش بود و خانواده اش/ این همه غریب بودن برای یک ورزشکار انصاف نیست

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی مولانا در دامغان

پست دردناک بازیگر برای ناهید کیانی/ فقط خودش بود و خانواده اش/ این همه غریب بودن برای یک ورزشکار انصاف نیست

پست دردناک بازیگر برای ناهید کیانی/ فقط خودش بود و خانواده اش/ این همه غریب بودن برای یک ورزشکار انصاف نیست

روایت بازیگر سینما از بازگشت غم انگیز ناهید کیانی؛ فقط خودش و خانواده اش

هورامان ایران ثبت جهانی شد

عکس خاص الناز شاکردوست و آقای بازیگر! + عکس

واکنش لفافیان به مقایسه کلبه ای در مه با پس از باران

عکس بازیگران: نوشته تلخ محسن کیایی برای ناهید کیانی

واکنش سیدضیاء هاشمی به اظهارات یک کارگردان

تصاویر/ هلیا امامی روز تولدش در شبکه عربی چادری شد!

آیا نگه داشتن عطسه منجر به مرگ می شود؟

عکس/ هلیا امامی و مهرآوه شریفی نیا در جشن عروسی

عکس بازیگران: از سوپرایز هلیا امامی در شبکه عربی تا ورزش بهنوش طباطبایی با دوستانش خاصش!

اکران «منطقه پرواز ممنوع» در لبنان

چهره آشفته احوال «بازیگر معروف»/ عکس

برگزاری دوره مربیگری بین المللی والیبال در یزد + فیلم

ابراز تاسف همایون اسعدیان از برخورد یک کارگردان تازه کار!

عکس های عروسی نرگس محمدی+عکس

درخشش یزد در مسابقه بین المللی نقاشی به جهان می نگرم شهرهای جهانی

اعلام فراخوان جشنواره قرآنی غدیر

بازیگر نقش «فروغ فرخزاد» در حال گریم + عکس

واکسیناسیون از نگاهی دیگر

انتقاد داریوش ارجمند از عدم توجه مسئولان به یک هنرمند پیشکسوت

ابراز تاسف همایون اسعدیان از برخورد یک کارگردان تازه کار!

جایزه عکاسی مینیمالیست به عکاس ایرانی رسید

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره دانشگاهیان تاریخ ساز

«پیمان قاسم خانی» خوشبختی اش را به تصویر کشید/ عکس

نسخه تازه ای از سانسور فیلم رونمایی شد!

افتتاح 9 سالن سینمایی در استان کردستان

شکل تازه ای از سانسور فیلم رونمایی شد!

ترجمه جلد اول «تفکر در دوره باستان» منتشر شد

عکس بازیگران: سانسور عجیب در فیلمی با بازی رضا عطاران!

عکس خصوصی ساره بیات رو شد

700 صندلی به سرانه صندلی های سینماهای کردستان اضافه می شود

انتشار جشنواره قرآنی غدیر

اثر یک ایرانی در بین منتخبان جایزه عکاسی مینیمالیست

اثر یک ایرانی در بین آثار منتخب جایزه عکاسی مینیمالیست

عکس همسر اول «امین حیایی» همه را متعجب کرد/ تصویر

برگزاری جشنواره ملی فیلم نامه نویسی «شهادت قلم» به میزبانی قم

چرت زدن «کمند امیرسلیمانی» با گریم عجیب+عکس

اثر عکاس ایرانی در بین آثار منتخب جایزه عکاسی مینیمالیست

حوزه هنری پیشگام در ارتقاء زیرساخت های فرهنگی کردستان است

حوزه هنری پیشگام در ارتقاء زیرساخت های فرهنگی کردستان است

سینما و ادبیات در گفت وگو با هوشنگ مرادی کرمانی

بازیگران مشهوری که طمع، کار دستشان داد+تصاویر

استایل زیبای لب ساحلی «صبا راد»/ عکس

انتقاد محسن کیایی به بازگشت غریبانه ناهید کیانی +عکس

تصویری متفاوت از هانیه توسلی با چهره ای خسته

9 سالن جدید سینمایی در کردستان راه اندازی می شود

آشا محرابی بازیگر زن 50 ساله + عکس

پخش سریال «قِصه ها منتظر نمی مانند...»

عذرخواهی غمبار ناهید کیانی از مردم ایران

9 سالن جدید سینمایی در کردستان راه اندازی می شود

درخواست کمکِ داریوش ارجمند برای نجات جانِ یک هنرمند پیشکسوت

توماس کارلایل

توماس کارلایل