موضوعات داغ: - فريبا نادري - واليبال ايران - بازي استقلال - پايگاه خبري تحليلي - خدمت سربازي - فرهاد مجيدي - آموزش حضوري - سازمان بهزيستي - محمدرضا گلزار - تراكتور سازي - اپليكيشن رايگان - خرقه - فرمانده يگان حفاظت ميراث فرهنگي - ابوطالب طاهريان - محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي - زي روبرتو - مربي تيم ملي واليبال - بزرگترين جونده جهان - غذاهاي مضر - رييس دانشگاه علوم پزشكي اردبيل - ياوران رضوي - ثروتمندترين كشور - نگاه سياسي

مطالب مرتبط:
رنجاندن اقوام ایرانی با زبان شان
بازداشت 3 تن در ارتباط با حمله به رأی دهندگان ایرانی در بیرمنگام
شرایط اسفناک باشگاه استقلال از زبان مجیدی
بازتاب نمایش فیلم ایرانی در فضای روباز برلین
رقابت خودروهای ایرانی با سایر خودروها در عراق / گروه بهمن نماد جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه عراق
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 خرداد 1400 ساعت 03:202021-06-19سياسي

رنجاندن اقوام ایرانی با زبان شان


رنجاندن اقوام ایرانی به ویژه با سبک کردن زبان شان آفت است.

یکی از اثرات این آفت فرصت طلبی تجزیه طلب ها است که در این میان تقصیر را بر گردن زبان فارسی می اندازند.

- این پژوهشگر و عضو گروه زبان ها و گویش های ایرانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت وگو با ایسنا درخصوص پژوهش های محققان زبان ها و گویش های ایرانی و چگونگی حفظ این زبان ها و گویش ها اظهار کرد: خوشبختانه گویش های ایرانی از نظر انجام پژوهش های علمی و دانشگاهی در یک دهه اخیر مورد اقبال و توجه قرار گرفته است، البته بخشی از این اقبال و توجه مُد است، یک مد خوب و به دردخور.

مثلاً زبان شناس برجسته ای گفته که زبان شناس باید  پژوهش گویشی داشته باشد به این روش که یک زبان را کامل توصیف کند و پژوهش میدانی در گردآوری پیکره داشته باشد.

پیرو این دیدگاه عالمانه موجی از توجه به گویش های ایرانی گسترش یافت و زبان شناسان و پژوهشگران حوزه ادبیات و زبان به سمت آن گرایش پیدا کردند، افزون بر این پند نیکو به ضرورت آن نیز پی بردند.

این جنبش خوبی بود و نتیجه ای مثبت داشت چون توجه به پژوهش های گویشی را بیشتر کرد.

 دسته ای دیگر از پژوهشگران نیز از دیرباز ضرورت انجام پژوهش های گویشی را دریافته اند و سالیان است که چنین می کنند و گردآوری زبان ها و گویش های ایرانی برای ثبت و درج شان در گنجینه  زبان، دغدغه و علاقه آن هاست و در این راه گاه حتی با هزینه های شخصی اقدام می کنند و منتظر پشتیبانی مالی دولت نمانده اند.

همچنان در این زمینه تلاشگرند و هیچ شرایط جَوی، اقتصادی و فرهنگی و .

مانع آن ها نمی شود.

خروجی همه  این پژوهش ها، واژه نامه ها، فرهنگ ها و پیکره های ارزشمندی از گویش های روبه زوالِ ایرانی است.

گرچه حفظ این گویش ها دیگر دشوار شده اما اسنادی از آن گردآوری و ثبت می شود.

امانی با اشاره به پژوهش های دانشگاهی در زمینه گویش های ایرانی بیان کرد: نهادهای دانشگاهی نیز در سال های اخیر توجه بیشتری به پژوهش های گویشی داشته اند و دلیل آن نیز آگاهی آن هاست.

پایان نامه ها و مقاله های بسیاری در دهه اخیر با موضوع گویش های ایرانی نوشته شده است.

دلیل آن نیز افزون بر آگاهی پی بردن به ضرورت اهمیت به گویش ها است.

مؤلف کتاب گنجینه گویش های ایرانی، استان گیلان افزود: زمانی پژوهش های گویشی معدود و اندک بود یا این که به جامعه غیرمتخصص خلاصه می شد، مثلاً گویشوری که زبان مادری خود را خوب می داند اما غیرمتخصص است و با روش تدوین اثر و آواشناسی و صرف و نحو آشنا نیست، اما علاقه مند است و همت و ذوقی دارد، دست به کار می شود و کتابی تدوین می کند، گرچه نمی توان این کتاب را اثری عالمانه و روشمند دانست اما با هوشمندی و تدقیق و مطالعه باز هم می توان داده های گویشی را از آن استخراج کرد.

جامعه  متخصص در سال های اخیر به این موضوع روی آورده اند و به نظر من این اتفاق مثبتی است.

و جا دارد که گویش های ایرانی رشته ای دانشگاهی شود.

عفت امانی در ادامه با انتقاد از عملکرد رسانه ها و به ویژه صداوسیما گفت: اما شوربختانه این کار خیلی به جامعه متخصص محدود شده است و ما دست تنها مانده ایم و رسانه ها مانند همیشه دیر به میدان می رسند، حال آن که نخستین وظیفه در این زمینه بر عهده رسانه است چون رسانه باید امکان ترویج این جریان و اطلاع رسانی را فراهم کند.

با این حال ما در رادیو و تلویزیون در سه چهار سال گذشته با تلاش های بسیارِ دفتر صدا و سیما در فرهنگستان برنامه هایی تخصصی داشته ایم، که گرچه اندک بوده و اخیراً نیز برگزار نمی شود، اما اثری بسیار نیک در طولانی تر کردن عمر زبان های محلی داشت.

میزان مشارکت دیگر رسانه ها و نشریات نیز در این مهم تقریباً هیچ است.

 رسانه و برنامه سازان چه بسا گاه با طنزهای زشت و سبک، گویشوران و اقوام ایرانی را آزرده خاطر می سازند و این آزردگی سبب می شود گویشوران زبان مادری خود را پنهان کنند و از انتقال آن به کودک خود بپرهیزند که مبادا فرزندشان لهجه بگیرد! این آفتی است بس گسترده که از مشاهدات عینی من و دیگر پژوهشگران است.

پیشینه  آن در تلویزیون و سینمای خانگی و غیرخانگی ما کم نیست.

  این پژوهشگر گویش ها و زبان های ایرانی ادامه داد: البته بخشی از این به فیلم فارسی پیش از انقلاب برمی گردد که افراد ندار و بی سواد و ساده با درجه  اجتماعی پایین را شهرستانی نشان می داد که همه لهجه داشتند که به تهرانیِ شیک و اتوکشیده و مرتب مهاجرت کرده بودند.

این بازخورد منفی شدیدی دارد اما دیگر توقع نداریم وقتی دوران فیلم فارسی تمام شده، در این دوران هم فیلم هایی با این موضوعات سخیف، گویشوران را برنجاند که درنتیجه گویش و زبان و لهجه  خود را پنهان کنند که این یعنی حرف نزدن به آن گویش که سبب زوال یک زبان و درنهایت زوال یک فرهنگ می شود.

با از بین رفتن یک گویش، فقط یک زبان از بین نمی رود بلکه داده های فرهنگی و مردم شناسی، هویّت، پیشینه و اصطلاحات تخصصی طبیعی و جغرافیایی یک زبان هم از بین می رود در حالی که ممکن است واژه هایی در آن زبان باشد که در واژه گزینی به ما کمک کند و ما ناگزیر نباشیم برای واژه های تخصصی در زمینه های گوناگون مانند معماری، پزشکی، به ویژه محیط زیست و جز آن، از واژه های بیگانه بهره ببریم.

این ها در زبان های ایرانی هست ولی شناخته نشده، چون پژوهشی درباره آن انجام نشده است.

او همچنین بیان کرد: من در پژوهش اخیری که بر روی گویش ابوزیدآباد انجام دادم، فقط حدود 200 واژه درباره انواع بز گردآوری کرده ام، و بیش از آن درباره  دامداری و محیط زیست.

همیشه درباره  غنای یک زبان شنیده ایم مثلاً این تعداد واژه درباره شتر دارد و غیره.

درحالی که چون پژوهش بر روی زبان های محلی ایران اندک است، گستره  واژگانی آن نیز شناخته و کشف نشده درنتیجه گمان به نبودنِ آن می رود.

عفت امانی در ادامه درباره تولید برخی برنامه ها در زمینه زبان ها و گویش های ایرانی نیز گفت: در سال های اخیر شبکه یک سیما در برنامه صبح به خیر ایران به گویش های ایرانی پرداخت که آن هم حدود دو سالی است که متوقف شده.

من و همکارانم هفته ای 10 دقیقه در این برنامه از گویش های ایرانی می گفتیم و من که برای انجام پژوهش های گویشی پیوسته به روستاها سفر و در آن جا زندگی می کنم از زبان مردمی که آن برنامه ها را می دیدند می شنیدم که چه اندازه خوشحال بودند که نام لهجه و زبان شان به صورت علمی نه برای طنز، در تلویزیون می آید و چون اسم منطقه، زبان و گویش شان را در آن برنامه می شنیدند، ذوق می کردند.

یک فرد روستایی می دید که زبان مادری اش آن قدر اهمیت داشته که درباره  آن برنامه  جدّی و علمی ساخته شده.

در حالی که شاید اصلاً فکرش را هم نمی کرده که چنین چیزی اهمیت داشته باشد.

این توقع زیادی نیست و مردم حق دارند توجه به فرهنگ و زبان شان را در رسانه  ملی ببینند.

هر ایرانی حق دارد نام روستای خود را از رسانه اش به نیکی و ارزش بشنود.

در رادیو شبکه های فرهنگ و گفت وگو نیز گام هایی را برداشتند؛ گرچه این اقدامات چه در رادیو و چه در تلویزیون اندک بوده و اکنون هم نیست.

این عضو گروه زبان ها و گویش های ایرانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در عین حال بیان کرد: البته برخی از فیلم سازان ما هم مرا در سال های اخیر شگفت زده کرده اند، گاهی فیلم هایی دیده ام که موضوع آن ها درباره قوم خاصی بوده اما بازیگران آن قدر خوب و عالی به آن زبان حرف می زدند که سبب شد من درباره  آن پرس وجو کنم و دریافتم که کارگردان برای این کار از پژوهشگران و گویشوران دوشادوش هم استفاده کرده تا حرف زدن بازیگرانش را واپایی و بازبینی و اصلاح کند.

چون بازیگر یا مجری تلویزیون بودن دلیلی بر این نیست که دیگر همه چیز را بلدند.

برخی همه چیز را به ابتذال می کشانند، البته من مقصر بخش عمده ای از این ها را برنامه سازان می دانم که در گزینش مجری و موضوع دقت نمی کنند؛ گویا فقط صدای دورگه و برورو داشتن و آشنای کسی بودن یعنی مجری خوب.

مجری دانش می خواهد و برنامه و روش، بعد صدا و صورت.

واقعاً گاهی شورش را درآورده اند، دل آدم به درد می آید گاه از بی سوادی برخی از افراد رسانه، به ویژه اکنون هم که مد شده هرکه جُنگی می سازد و به جز تلویزیون در شبکه  خانگی نیز می فروشد.

غرضم این است که رنجاندن اقوام ایرانی به ویژه با سبک کردن زبان شان آفت است.

یکی از اثرات این آفت فرصت طلبی تجزیه طلب ها است که در این میان تقصیر را بر گردن زبان فارسی می اندازند.

امانی در پاسخ به این پرسش و واکاوی برخی نظرها که زبان فارسی سبب بی توجهی به دیگر زبان ها و گویش های کشورمان است و این دیدگاه که این اختلافات هم به زبان فارسی و هم به این زبان ها و گویش ها آسیب می زند، نیز گفت: اساس این تفکر از سوی تجزیه طلبان است.

شوربختانه در این موضوع قدرت نیروهای تجزیه طلب به ما چربیده است؛ یعنی تجزیه طلب های مغرض چون فهمیده اند آن چه عنصر یک جامعه را نگه می دارد زبان است، از طریق زبان وارد شده اند و در کمین اند برای شکار و در این زمینه اشتباهات افراد در این کشور چه مدیران ارشد و چه در سطح پایین تر کم نیست که فرد تجزیه طلب به سرعت بل می گیرد.

رک بگویم مثلاً در همین مناظره های انتخاباتی هم درباره اقوام ایرانی و زبان شان صحبت شد و برخی از این صحبت های غیرضروری در کمتر از یک روز تجزیه طلب ها را از حجره درآورد، به سرعت جمله را به سود خود برگرداندند و چیزی دیگر تحویل دادند.

او در توضیح این موضوع افزود: موضوع اقوام ایرانی و زبان شان جایی برای آزمون و خطا نیست چون موضوعی ملی و راهبردی است.

خطا در این زمینه آب در آسیاب تجزیه طلب ها ریختن است.

شروع این فتنه  حساب شده ازسوی تجزیه طلب ها بود که برای صاحب زبان هراس ایجاد کرد.

در حالی که هر زبان و گویشی هم که داشته باشید، زبان فارسی را هم دارید.

صاحب زبان به زبانش تعصب و علاقه دارد و اگر زبان را از او بگیرند، چیزی برای برقراری ارتباط ندارد.

صاحب زبان حق دارد که به زبانش علاقه و تعصب داشته باشد، درنتیجه می ترسد و نگران می شود و  گفته های این افراد تجزیه طلب نادان را که البته درشمار دشمنان دانا هستند می سنجند.

از دید علمی زبان فارسی و زبان های محلی و گویش های ایرانی هیچ زاویه و تضاد منافعی ندارند، این ها خطوط ریز و درشت یک دایره اند و اتفاقاً پژوهش های گویشی سبب غنی سازی گنجینه  زبان فارسی هم از دید واژگان و هم از دید ساخت واژه و نحو است و ارزش گویش ها را نمایان تر می کند.

این ها خواهرانی اند زاده  یک مادر، به همه این ها زبان های ایرانی نو می گوییم.

 در پژوهش های ادبی و زبانی بر روی زبان های محلّی که شروع آن با پژوهشگران غربی بود، عنوان گویش به این زبان ها داده شد.

من البته عنوان زبان محلی را به کار می برم مگر در جایی که موضوع و سنجش آن با زبان معیار یعنی زبان فارسی باشد که در آن صورت می گویم گویش.

عفت امانی همچنین با بیان این که هر کشوری در دنیا یک زبان معیار و گویش های مختلفی دارد و این گویش ها نیز گونه های مختلفی دارند، اظهار کرد: همه کشورهای دنیا یک زبان معیار را انتخاب می کنند و آن زبان معیار، زبان میانجی و برای برقراری ارتباط و زبان مشترک و زبان اتحاد همه اقوام و فرهنگ های شان است.

کسی که می خواهد خط کشی میان زبان های ایرانی با زبان فارسی بگذارد، دنبال اتحاد نیست بلکه دنبال تفرقه و جدایی افکنی است چون خاصیت زبان میانجی یعنی ایجاد اتحاد و ارتباط.

او زبان فارسی را مانند پرچمی برای همه اقوام ایرانی دانست و گفت: زبان های ایرانی نو بسیارند اما به منظور ایجاد ارتباط و عنوان دادن در روابط سیاسی با کشورهای دیگر همه کشورهای دنیا که زبان ها و گویش های مختلفی دارند یک زبان میانجی دارند.

شوربختانه این تخم نادرست را تجزیه طلبان کاشتند که البته مانند همیشه ثمر نمی دهد چون دلسوزانِ فرهیخته در کنار مردم با هوشیاری گرچه دست تنها، نگهدار زبان و فرهنگ شان هستند.

همان گونه که هیچ تاخت وتازی در درازنای تاریخ، زبان و فرهنگ ما را نزدود، آن ها نیز نمی توانند حتی دزدانِ باچراغ که دنبال کالایی گزیده اند! از لحاظ علمی این ها نه تنها هیچ منافاتی با هم ندارند بلکه گویش ها باعث غنی شدن زبان فارسی می شوند و زبان فارسی توانایی های گویش ها را نشان می دهد، برای مثال در برخی از گویش ها جنس دستوری وجود دارد و در برخی حالت کُنایی که در فارسی امروزی وجود ندارد.

امانی در پایان بیان کرد: این که زبان فارسی از دیرباز برگزیده شده توانایی ذاتی زبان فارسی در نگارش انواع متون ادبی و علمی و شعری و ویژگی های زبانی منحصربه فرد آن، وجود منابع چندهزارساله به این زبان، تکثر واژگان و دیگر عوامل زبانی است.

ویژگی های زبان فارسی سبب شده که از دیرباز زبان معیار باشد و زبان علم.

کسی آن را انتخاب نکرده است بلکه توانایی های این زبان انتخابش کرده.

مثلاً دلیل داشته که شاعر و نویسنده  سده های کهن که در تبریز زندگی کرده و به زبان آذریِ آن دوران صحبت می کرده، به فارسی شعر سروده.

این ها خواهران یک مادرند و هر یک در جایگاه خودشان توانایی هایی دارند.

  انتهای پیام
کلید واژه ها: زبان - ایرانی - پژوهش - فرهنگستان زبان و ادب فارسی - اقوام ایرانی - فرهنگستان زبان و ادب - زبان و ادب فارسی - پژوهشگر - فرهنگستان زبان - پژوهش های علمی - فارسی - اقبال - اقوام - زبان فارسی - پژوهشگران - فرهنگستان - فرصت طلبی - تجزیه طلب - ادب فارسی - گفت وگو - ادبیات - دیدگاه - محققان - میدانی - یکی از - یک دهه - گسترش - ایسنا - پیرو - مورد

آخرین اخبار سرویس:
وزیر کشور دولت سیزدهم باید منافع ملی را بر منافع جناحی اولویت دهد

صفحه اول روزنامه های دوشنبه 4 مرداد1400

باید کاری کنیم که خام فروشی بتدریج کاهش پیدا کند تا اینکه بکلّی از بین برود

مخالفت رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بررسی طرح «سامان دهی فضای مجازی» در کمیسیون تخصصی

زندگی های پرخرج امروزی ازدواج را برای جوانان سخت کرده است

حدیث روز | جمله ای کلیدی از امام هادی (علیه السلام)

انتظارات نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس از وزیر دادگستری آینده

مهمان پرست: وزیر خارجه به دیپلماسی اقتصادی مسلط باشد

انتظارات نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس از وزیر دادگستری آینده

وضعیت امروز خوزستان نتیجه ترک فعل ها در 8 سال گذشته است

یک کارشناس مسائل بین الملل: کناره گیری حریری برای به بن بست کشاندن سیاسی و اقتصادی لبنان است

اقدامات لازم بعد از ریختن مایعات بر روی لپ تاپ

فضایل و ویژگی های اخلاقی امام علی نقی (ع) چه بود؟

ثبت نام نیرو کار خانم و اقا در خوزستان

پرستارکودک8ساله یابهتر بگم یه دوست

جهت کار در کارواش

کارواش کار

وکیل پایه یک در امور انحصار وراثت، مالیات بر ارث و...

تعدادی چرخکار مانتو و وردست چرخکار خانم اقا نیاز مندیم

نقش پروژه های عمرانی دهه 70 در وضعیت امروز خوزستان

فال حافظ / من نه آن رندم که ترک شاهد و ساغر کنم

مروری بر زندگی و سیره علمی امام هادی (ع) / چگونه امام نقطه اتصال میان آسمان و زمین است؟

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت والده حجت الاسلام شب زنده دار

لزوم استقرار تیم مطالعاتی برای تعیین عوامل رانش روستای تلخاب بدره

فضیلت ها و اعمال روز عید سعید غدیر

دیوارنگاره جدید ولیعصر تهران به مناسبت عید غدیر+عکس

دشمن بر امواج اعتراضات خوزستان سوار شد

راه آهن ایران ثبت جهانی شد

استخدام نیروی دورکار با اینترنت در منزل

جذب نماینده رسمی بیمه پاسارگاد

روایت لحظه آخری دولت از شکست برجام

کارگر ساده در رستوران

همکار خانم برای قسمت کافی نت در دفتر پیشخوان دولت

منشی و کارآموز خانم

دست از قضاوت انگیزه ها برداریم!

استخدام نیروی پاره وقت اقا و خانم شرکت

استخدام شرکت معتبر مسلط وردپرس

دست از قضاوت انگیزه ها برداریم!

صفحه نخست روزنامه های دوشنبه

علما خادم و حامی مردم هستند

یک نفر آقا جهت پخش مواد غذایی

نظافت آپارتمان

مسئول دفتر آشنا به امور حسابداری

از کودتا تا سلطنت و اخراج رضاشاه از ایران به دستور انگلیس

آغاز عملیات اجرایی دیواره ساحلی گلزار شهدای معمولان

هلال احمر: در حال شارژ انبارها برای مقابله با سیل هستیم

از توزیع 120 هزار پرس غذای گرم و 3 هزار بسته کودکانه تا خرید تنور برای مادران خانه دار

مدیریت تعطیلات کرونا/آغاز مجدد یک عملیات ضد جاسوسی / سفره هایی که آب رفت/پیشخوان

تنزل جایگاه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در شورای شهر فعلی

هیجانی ترین تجربه های تاریخ؛ از دره مرگ تا دری به جهنم در ترکمنستان + تصاویر

مخالفت رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بررسی طرح «سامان دهی فضای مجازی» در کمیسیون تخصصی

مهاجرت شاهرخ استخری و همسرش + تصاویر

همه دستگاه های فرهنگی برای تبلیغ غدیر به میدان آیند

استخدام بامیک راه البرز

استخدام حسـابدار شرکت آذر اروم پدیده گلریـز

منشی خانم- خوش برخورد و روابط اجتماعی بالا

آغاز عملیات اجرایی دیواره ساحلی گلزار شهدای معمولان

دشمن بر امواج اعتراضات خوزستان سوار شد

در تمام طول سال مبلغ غدیر و ولایت باشیم

حجت اشرف زاده نغمه های تهران را می خواند/ کنسرت آنلاین در برج میلاد

واکنش رییس پارلمان تونس به تصمیمات رییس جمهور

منشی مطب دندانپزشکی عصر ها

استخدام همکار آشنا به امور کافی نتی

فروشنده خانم

نیروی کار کارگاه نجاری و خراطی

عروسکِ عجیب تلویزیون کیست؟/ قصه های ملسو نه پند می دهد و نه کسی را دستِ کم می گیرد!/ تلویزیون باید حسابِ ویژه ای برای کودکان باز کند

یکی از وظایف طلاب پایبندی به نماز اول وقت است

استخدام منشی

استخدام نیرو بامشتری جهت کار در سالن زیبایی

صندوقدار خانم در فست فود

توصیه های شهاب مرادی به مردم و بیماران پس از بهبودی از کرونا

تصاویر / مراسم بزرگداشت مرحوم استاد محمدحسین فرج نژاد به صورت مجازی

3 نکته درباره 3 دستور اژه ای

مدافعان محدود سازی اینترنت

فقدان موتور ملی دریایی صنایع/حمایت از تشکیل شرکت های خدماتی برای صدور استانداردهای بین المللی

ببینید | همه آنچه باید درباره گونه دلتای کرونا بدانید

برای کاستن از تبعات نامطلوب کاهش جمعیت نیازمند گفتمان سازی رسانه ای هستیم

توصیه های شهاب مرادی به مردم و بیماران پس از بهبودی از کرونا

دستیار ناخن

کار در منزل تایپ و ترجمه و دایرکتر

استخدام فروشنده آرایشی و بهداشتی

مخالفت با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در قالب یک بیانیه

توییت متفاوت علی مطهری برای کسب مدال طلای جواد فروغی

نمایندگان خوزستان خواستار اجرای سند سازگاری با کم آبی هستند

مخالفت با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در قالب یک بیانیه

خرابکاران پشت خواسته های خوزستانی ها پنهان شده اند

برنامه های جمکران برای عید غدیر

فرمانده کل سپاه: کردستان را قبرستان دشمنان می کنیم

نمایندگان خوزستان خواستار اجرای سند سازگاری با کم آبی هستند

کار در منزل مجازی برای همه سنین با اموزش تخصصی

تاخیر4 ماهه دولت در ابلاغ نظام تعرفه گذاری آب و برق

تعریف 10 پروژه شاخص ویژه بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر

فاجعه گتوند؛ از پهلوی تا روحانی / جزییات تکان دهنده از تاریخچه ساخت سد گتوند

فراخوان جذب کارآموز در همراه اول

پیام تسلیت رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش درپی درگذشت حجت الاسلام نمازی

وزارت نیرو اصلاح مدیریت مصرف آب را جایگزین انتقال بین حوضه ای کند

ضرورت حضور پررنگ روحانیت در عرصه های فرهنگی / مشکلات معیشتی طلاب برطرف شود

از ولادت تا شهادت امام هادی «ع»

واکنش «احسان علیخانی» پیرامون اتفاقات خوزستان / بیوگرافی

دشنه بر دیپلماسی

رنجاندن اقوام ایرانی با زبان شان

رنجاندن اقوام ایرانی با زبان شان