مطالب مرتبط:
چرا زنان دوومیدانی به قزاقستان اعزام نشدند؟
حسام محمودی: چرا تلویزیون این قدر مسابقه می سازد؟
زور چک و کرواسی بهم نرسید
چرا علی کریمی از زدن واکسن کرونا امتناع می کند؟
چرا بایدن نمی تواند آمریکا را از باتلاق خاورمیانه خارج کند؟
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 10:552021-06-19اقتصادي

چرا «تاپ» به اهداف خود نرسید


طرح ملی تاپ یا طرح ملی توانمندسازی و ایجاد اشتغال پایدار از 2سال پیش در تهران، البرز، قم، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان کلید خورد و با گذشت 2سال از اجرای طرح، - استان های زیادی به آن پیوسته اند.

این طرح گام مؤثری در ارتباط بین صنعت و دانشگاه برداشته است، اما به نظر می رسد نمی تواند همه ظرفیت های این حوزه را پوشش دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، طرح تاپ در 3بخش دانش آموختگان مشمول خدمت سربازی که تمایل دارند دوران خدمت سربازی را در بنگاه های اقتصادی بگذرانند ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی که تمایل به گرفتن پایان نامه های مساله محور دارند و اعضای هیات علمی که مایلند در قالب طرح پسادکترای صنعتی و فرصت مطالعات، انجام پروژه های مستقل و مشترک در بنگاه های صنعتی و معدنی فعالیت کنند تعریف شده است.

هدف از اجرای این طرح توسعه دانش بنیان بنگاه ها با بهره مندی از ظرفیت های دانشگاهی و علمی کشور است.

با وجود اینکه این طرح گام مؤثری در ارتباط بین صنعت و دانشگاه برداشته است، اما به نظر می رسد نمی تواند همه ظرفیت های این حوزه را پوشش دهد و علاوه بر آن، پاندمی کرونا و عدم مهارت برخی متقاضیان معرفی شده در ضریب موفقیت آن تأثیرگذار بوده است.

بعد از گذشت 2 سال از میان استان های معرفی شده به عنوان پایلوت، اصفهان رتبه اول را در اجرای این طرح به دست آورده، اما قم در رده های پایین تر و جایگاه دوازدهم ایستاده است.

اصفهان، رتبه اول تاپ فروردین98 طرح توانمندسازی تولید و اشتغال پایدار (تاپ) در اصفهان به عنوان یکی از استان های پایلوت کلید خورد.

این طرح با محوریت معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و ستاد کل نیروهای مسلح اجرا شد.

بنابر اظهار رییس آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان در مرحله مقدماتی بنگاه ها و واحدهای فنی و مهندسی وارد طرح شدند و سپس واحدهایی از جمله خانه صنعت و معدن، اتاق بازرگانی، شهرک علمی و تحقیقاتی و همه واحدهای معتبری که مجوز تحقیق و توسعه داشتند به طرح ورود کردند.

محسن تفکری با بیان اینکه از آغاز طرح 4526بنگاه در سامانه تاپ ثبت نام و 1959بنگاه نیاز خود را ثبت کرده اند، می افزاید: در مرحله بعد طی تعامل با دانشگاه، دانشجویان و اساتیدی که شرایط احراز را داشتند، ثبت نام شدند که تا امروز 300استاد دانشگاه و 450 دانشجو را شامل می شود.

به گفته وی، مرحله سوم که به تازگی اجرا شده طرح سرباز تاپ است که طی آن، دانشجویان با مدرک کارشناسی ارشد و بالاتری که می خواهند به سربازی بروند درخواست خود را در سامانه ثبت می کنند تا واحدهای صنعتی بر اساس تاریخ اعزام و امتیازی که متقاضی در سامانه دارد، آنها را پذیرش کنند.

تفکری توضیح می دهد: بیش از 40متقاضی گذراندن طرح سرباز تاپ ثبت نام کرده اند که 10 نفر از آن ها از سوی وزارتخانه تأیید شده اند تا پس از تأیید ستاد نیروهای مسلح، سربازی خود را در واحدهای صنعتی بگذرانند.

رییس اداره آموزش، پژوهش و فناوری صمت اصفهان با اشاره به اینکه استان در رده بندی کشوری از نظر بنگاه های ثبت نام شده، ثبت نیازها، پروژه ها، اساتید و دانشجویان رتبه اول را دارد به مزایای اجرای این طرح می پردازد و می گوید: تاپ با نیازسنجی و معرفی ظرفیت ها توانست ارتباطی را که کلامی بود، عملیاتی کند.

قراردادهای واحدهای صنعتی و دانشگاهی در این سامانه سر و سامان گرفته است و طرح سرباز صنعت که حذف شده بود با سرباز تاپ دوباره برگشت.

در این 2سال حدود هزار فرصت شغلی در بستر تاپ ایجاد شد.

برگزاری کارگاه آموزشی تاپ در خوزستان طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار اوایل سال 83 در استان خوزستان رونمایی شد.

از آن سال حدود 4نفر جذب این طرح شدند و در مراکز کارگاهی و تولیدی فعالیت می کنند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان معتقد است این طرح نه تنها در بخش اقتصادی و تولید، بلکه در بخش اجتماعی نیز موثر است و می تواند در ایجاد اشتغال بیشتر و کاهش آسیب های اجتماعی نقش داشته باشد.

امیرحسین نظری از اهداف برگزاری این طرح را جبران عقب افتادگی در حوزه تولید و اقتصاد، نزدیک شدن به انقلاب صنعتی چهارم، همراه شدن با علم دنیا، جبران عدم ارتباط دانشگاه و صنعت، ایجاد اشتغال برای جوانان و خروج از وابستگی به نفت می داند.

وی با بیان اینکه این طرح می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در حوزه تولید و اقتصاد کشور باشد، معتقد است تولید کنندگان و فعالان اقتصادی باید این طرح را در اولویت برنامه کاری خود قرار دهند و از این فرصت به درستی استفاده کنند.

نظری با بیان اینکه تاکنون کارگاه های آموزشی برای دانشگاهیان و فعالان حوزه تولید و اقتصاد به منظور آشنایی با چگونگی ثبت نام در سامانه طرح تاپ به نشانی www.

iranetop.

ir و فرآیندهای اجرایی این طرح برگزار شده است، ادامه می دهد: دانشگاهیان و نخبگان در این کارگاه ها شرکت داشتند تا تعداد افرادی که جذب طرح تاپ می شوند، افزایش یابد.

تمام بنگاه های صنعتی و اصناف و همچنین دانشجویان و سربازان می توانند در سامانه این طرح ثبت نام کنند.

کرونا، مانع اشتغال دانشجویی در البرز البرز از استان های پایلوت طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) است.

البرز با اجرای این طرح از اسفند سال98 توانسته است رتبه سوم کشور را به دست بیاورد در حالی که طبق اهداف کلی وزارت صمت و برش های استانی، انتظار از استان کسب رتبه 7 بود.

از اواخر سال گذشته تاکنون با توجه به صدور مجوز ستاد کل نیروهای مسلح 13سرباز با مدرک تحصیلی فوق لیسانس و دکتری در قالب تاپ در واحدهای تولیدی مشغول به خدمت شده و در حال اجرای طرح های پژوهشی در واحدهای تولیدی هستند و پیش بینی می شود ضمن تثبیت اشتغال در واحدها خود نیز در آینده جذب این واحدها شوند.

در بخش دانشجویان و اساتید با توجه به شرایط کرونا و تعطیلی دانشگاه ها، علی رغم تشکیل جلسه های فنی در محل دانشگاه ها هنوز اشتغال محقق نشده، اما فرآیند در حال اجراست.

به ویژه در دانشگاه علمی کاربردی به صورت خاص این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است و پیش بینی می شود با توجه به رسالت دانشگاه، نتایج مطلوبی حاصل شود.

در مجموع از زمان اجرای طرح در البرز 598 بنگاه ثبت شده اند که از این میان 480 مورد نیازهای خود را ثبت کرده اند.

734 طرح هم در استان به ثبت رسیده است.

همچنین 5 دانشجو، 15 استاد و 24 سرباز هم در طرح تاپ ثبت شده اند.

قم، رتبه 12 طرح تاپ وجود بیش از 2هزار واحد صنعتی و حدود 30مرکز آموزش عالی در استان قم، ظرفیت خوبی برای گره زدن صنعت و دانشگاه است.

این فرصت را طرح توانمندسازی تولید و اشتغال پایدار (تاپ) فراهم کرده است ولی استقبال نکردن مراکز آموزش عالی از این طرح نشان از مسائل جدی در تعامل این 2 نهاد دارد.

طرح تاپ از سال 1398 در قم کلید خورد و مسئولان اقتصادی استان امیدوار بودند با اجرای این طرح، سطح بهره وری صنایع استان را با استفاده از توانمندی نیروهای نخبه دانشگاهی افزایش دهند.

رییس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صمت قم در این باره به همشهری می گوید: از آغاز اجرای طرح تاپ تاکنون 210واحد صنعتی در سامانه ثبت نام و 66 نیاز پژوهشی و 110 پروژه را ثبت کرده اند.

مرحله بعد مربوط دانشگاه ها بود که باید به دانشجویان و اساتید اعلام می کردند که در این سامانه ثبت نام کنند که استقبال قابل توجهی از این طرح در مراکز دانشگاهی نشد.

در مجموع یک دانشجو و 16 استاد در سامانه تاپ ثبت نام کرده اند.

مهدی احمدی می افزاید: در مرحله سوم یعنی طرح سرباز تاپ هم داوطلبان خدمت دانش آموخته کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که بر اساس شیوه نامه سنجش صلاحیت سرباز در این طرح پذیرفته می شوند، 5 سرباز برای گذراندن دوران سربازی در بخش تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی اعلام نیاز کرده اند که تاکنون فقط یک سرباز در شرکت فولاد غرب مشغول به کار شده است.

به گفته وی، استان قم در رده بندی کشوری در بحث بنگاه های ثبت نام شده، ثبت نیازها، پروژه ها، اساتید و دانشجویان ثبت نام شده رتبه دوازدهم را داراست.

احمدی درباره استقبال نکردن دانشگاه ها از این طرح بیان می کند: بخش اول که مربوط به سازمان صنعت، معدن و تجارت بود با استقبال واحدهای تولیدی همراه است‏، اما اساتید و دانشجویان از این طرح استقبال نکرده اند.

پژوهش در بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا رواج دارد، اما برخی اساتید مراکز آموزش عالی استان نسبت به مسائل اقتصادی دغدغه ندارند.

البته بعضی واحدهای تولیدی که مونتاژکاری می کنند چنانچه با مشکلاتی مواجه شوند به کارخانه مادر مراجعه می کنند و این واحدها به تحقیق و توسعه توجه ندارند.

وی وجود سامانه های موازی را یکی از موانع اجرای طرح تاپ ذکر و اظهار می کند: اساتید دانشگاه ها نیازی به انجام کار تحقیقاتی و پژوهشی در فرایند استخدام و ارتقای رتبه ندارند، بنابراین تمایل آنها به کار پژوهشی کم است.

البته اخیرا فرصت های مطالعاتی راه اندازی شده که اساتید هیأت علمی به جای اعزام به خارج کشور، این فرصت ها را در واحدهای تولیدی سپری و در ارتباط با مشکلات این واحدها تحقیق کنند.

رییس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صمت قم با انتقاد به کاربردی نبودن بسیاری از پایان نامه های دانشجویی می گوید: پایان نامه ها باید در محیط واقعی صنعت و جامعه انجام شود، اما بسیاری از پایان نامه ها بدون اینکه مشکلی از جامعه رفع کنند، منابع را هدر می دهند.

احمدی در پاسخ به این سوال که آیا طرح تاپ در استان شکست خورده است، تاکید می کند: طرح تاپ یک طرح جالب است و نمی شود این طرح را شکست خورده بدانیم.

بعضی از واحدهای تولیدی، هیچ کسی را در بخش تحقیق و توسعه راه نمی دهند.

این واحدها نخبگان دانشگاهی را شناسایی و با آنها قرارداد کاری امضا می کنند و به عنوان مثال دنبال دستیابی به فرمول خاصی در مواد غذایی و شیمیایی هستند و آن فرمول خاص را به محصول نهایی تبدیل می کنند، اما برخی واحدهای تولیدی هم هستند که برای تقویت واحد تحقیق و توسعه هزینه نمی کنند.

بخش صنعت قم به دلیل نزدیکی به پایتخت به عنوان بزرگ ترین بازار مصرف کشور، دسترسی به محورهای حمل و نقل جاده ای و ریلی و نزدیکی به فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، پتانسیل خوبی برای رونق کسب و کارها و فعالیت های اقتصادی دارد.

دستیابی به این چشم انداز نیازمند تعامل دانشگاه و صنعت است.

اقبال پایین در چهارمحال و بختیاری طرح تاپ از سال98 فعالیت خود را به صورت پایلوت در چهارمحال و بختیاری آغاز کرد.

پیش بینی می شد با اجرای طرح شاهد ارتباط بیشتر دانشگاه و صنعت باشیم، اما به گفته مسئول آموزش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در قالب این طرح فقط یک همکاری بین دانشگاه و این سازمان به توافق رسیده است.

اطلاع رسانی ناکافی، ثبت نام دانشجویان رشته های غیرمرتبط و نبود استقبال مناسب از سوی اساتید دانشگاه از چالش های فرا روری این طرح بوده است به طوری که به گفته کارشناس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری اگر از سوی دانشگاه ها همکاری بیشتری صورت می گرفت، طرح پیشرفت بهتری داشت.

این مسئول از ثبت نام 101 واحد صنعتی استان برای مشارکت در این طرح خبر می دهد و می گوید: این تعداد 10 درصد از واحدهای صنعتی فعال استان را شامل می شود.

به نظر می رسد از سوی صنعت همکاری خوبی انجام شده، اما از بین حدود 500 عضو هیات علمی در استان تاکنون 10 استاد برای مشارکت در این طرح ثبت نام کرده اند.

محمدحسین قنبری همچنین تعداد نیاز ثبت نام شده در سامانه تاپ استان را 29 مورد اعلام می کند و می افزاید: 39 پروژه هم ثبت شده است که می توان کار تحقیقاتی روی آن انجام داد.

وی با بیان اینکه همچنین 10 سرباز نیز در این طرح ثبت نام کرده اند و امریه آنها از شهریور آغاز می شود، ادامه می دهد: تنها خروجی طرح تاپ در استان از سال 98 انعقاد قرارداد یک دانشجوی کارشناسی ارشد با کارخانه آب معدنی قله بوده که این مشارکت برای رفع موانع تولید و چالش های این واحد صنعتی در حال انجام است.

قنبری با بیان اینکه دانشگاه های استان درباره اهمیت طرح و اطلاع رسانی آن در بین قشر هدف اقدامات قابل قبولی انجام نداده اند، خاطرنشان می کند: تحرکات خوبی به تازگی از سوی دانشگاه آزاد شهرکرد انجام شده، اما دانشگاه شهرکرد هنوز همکاری خود را تقویت نکرده است.

به گفته وی، برای اطلاع رسانی طرح و ترغیب دانشگاه ها جلسه های متعددی برگزار شده و امید است در ادامه بتوان صنعت و دانشگاه استان را از منافع این طرح بهره مند کرد.

چهارمحال و بختیاری حدود هزار واحد صنعتی فعال دارد که طرح تاپ زمینه مناسبی برای ارتقای بهره وری آن، دانش بنیان کردن محصولات و بهره گیری از اساتید، دانشجویان و سربازان نخبه را برای آن فراهم کرده است.

از سوی دیگر 80 درصد جمعیت بیکار این استان از بین فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که با اجرای این طرح می توان زمینه را برای جذب این نیروها، تجربه آموزی و مهارت آموزی آنها فراهم کرد و تا بخش زیادی نرخ بیکاری بالای این استان را مهار کرد.


کلید واژه ها: خدمت سربازی - دانش - چهارمحال و بختیاری - دوران خدمت سربازی - بنگاه های اقتصادی - بنگاه - دانشگاه - اعضای هیات علمی - تحصیلات تکمیلی - طرح ملی - صنعت و دانشگاه - اشتغال پایدار - صنعت - سربازی - ایجاد اشتغال - توانمندسازی - طرح ملی تاپ - ظرفیت - صنعتی - توسعه دانش - پایان نامه - دانش بنیان - مساله محور - دانشجویان - هیات علمی - چهارمحال - خدمت - علمی - بختیاری - تحصیلات

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد روحانی از 11 سپتامبر ایرانی

واژگونی پراید در کوچه ای باریک! / فیلم

فیلم | به چرخش در آمدن چرخ زندگی توسط گروه جهادی!

تولید محصولات سالم و ارگانیک چالش حوزه کشاورزی ایلام

جزییات وام 100 میلیونی برای زنان سرپرست خانوار

استخدام 5 عنوان شغلی در فروشگاه بزرگ نقش جهان نیوکالا در اصفهان

استخدام 6 عنوان شغلی در فروشگاه بزرگ نقش جهان نیوکالا در اصفهان

اجاره خانه بالا رفت!

صنعت نسوز زمینه ساز جهش تولیدات راهبردی کشور است

خبرفوری درباره افزایش مستمری بازنشستگان!!

خبر خوش درباره افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی!!

وقتی موشک های کروز دشمن روی هوا شکار می شوند

قانون جدید چک افزایش پیوسته اعتبار چک­ ها و کاهش معنادار پرونده های قضایی

منطقی ترین رفتار سهامداران در ماه های آینده

دارابی: فراز و نشیب بورس وابسته به مدیریت اقتصاد کلان است / راهکار های پیشنهادی برای حفظ و تقویت بازار در دولت سیزدهم

اصناف قادر به پرداخت اقساط تسهیلات کرونایی نیستند

10 پیشنهاد به دولت جدید برای ساماندهی آب و فاضلاب کشور

شرایط تمدید قرارداد اجاره به در ایام کرونا

درآمد جدید و راحت اینترنتی در خانه خانم و آقا استخدام تبلیغ

طوفان به پارسیان 20 میلیارد تومان خسارت زد

ترفند ی برای پیدا کردن طلای گمشده در خانه

این افراد گوشت شتر مرغ بخورند!

پیش بینی بورس فردا 4 مرداد

چرا واکسن برکت گران تر از سینوفارم است؟

تشکیل سالانه 35هزار پرونده پزشکی در کشور/9 درصد شکایات در حوزه جراحی های زیبایی

از زمزمه افزایش تعمدی قیمت ها تا تعطیلات به کرونا ساخت + تصاویر

خشکسالی، کشت گندم در اصفهان را نصف کرد

قیمت محصولات کارخانه ای ایران خودرو امروز 4 مرداد 1400

هرگونه افزایش نرخ بلیت هواپیما غیر قانونی است

قوانین و تعرفه های تجاری به سود دلالی و به ضرر تولید/ دود ناهماهنگی دستگاه ها در چشم تولیدکننده

راننده اسنپ برای مسافران زن نقشه کشیده بود / زن مشهدی شگرد پلید راننده اسنپ را برملا کرد!

رکورد تولید زیان، دستاورد ارزنده مدیریت ایران خودرو!

حراست و نگهبان

پیش بینی قیمت طلا با حذف مالیات

تشکیل سالانه 35هزار پرونده پزشکی در کشور/9 درصد شکایات در حوزه جراحی های زیبایی

قیمت گوجه فرنگی به بیش از 10 هزارتومان رسید

جرائم اخلاقی در فضای مجازی بیشتر شده است

1تا5 سال؛ «طول مدت ازدواج» اغلب طلاق ها در سال 99 /ثبت 7809 طلاق با طول مدت ازدواج 29 سال

طرز تهیه بستنی گردویی

1تا5 سال؛ طول مدت ازدواج اغلب طلاق ها در سال 99 /ثبت 7809 طلاق با طول مدت ازدواج 29 سال

جزییات جدید از مرسدس بنز EQS/ سدان های 580 و 450 چه ویژگی هایی دارند؟ + تصاویر

خرید خدمت سربازی دیگر اجرا نمی شود

سرمایه گذاری لازم برای تکمیل زنجیره فولاد در افق 1404 چقدر است؟

147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته به صورت غیر مجاز وارد کشور شده است

نیازمند کارگر ساده جهت کمک حفار زیر 20سال

استخدام خانم با حقوق بالا پرستار فوری

آقایون نوجوان و محصل

تایپیست کار

کار در منزل (کاملا واقعی)

«مشکلات اقتصادی»؛ ریشه افزایش سرقت در ایران

اصلاح یک قانون به قیمت سلامت آدم و هوا

معاون وزیر راه: در تلاشیم تا پایان سال راه آهن اردبیل ـ میانه به اتمام برسد

مشکلات اقتصادی ؛ ریشه افزایش سرقت در ایران

اصلاح یک قانون به قیمت سلامت آدم و هوا

راه اندازی بورس زمین و مسکن در دولت دوازدهم

بیش از 500 تُن گندم قاچاق در زنجان کشف شد

این داروها مشمول ارز نیمایی شدند+ جدول

کسب درآمد بدون سرمایه اولیه و در منزل

در انتظار گرانی مسکن باشیم؟

هندوانه ممنوعه که نباید لب به آن بزنید!

استخدام نظافتچی خانم

در انتظار گرانی مسکن باشیم؟

نیروی ماهر و نیمه ماهر برای کارواش

استخدام مهندس صنایع

کمک حسابدار اقا در تهران

همکار کناف کار

جذب نیرو آقا

اشتغال راه اندازی کارگاههای کوچک

خط تولید سنگ مصنوعی با میزان سرمایه ی شما

آخرین وضعیت دورکاری تهران از فردا + ساعات کار

مهندس شیمی و پلیمر یا لیسانس شیمی

کمک حسابدار خانم دو شیفت

همکاری در فروش استوک رایانه ای

نمایندگی فروش غذا و ملزومات پرندگان زینتی

به چند نفر خانم برای بسته بندی میوه

بازاریاب بدون هیچ محدودیتی

همکار خانوم جهت پاسگویی به ارباب رجوع

طرز تهیه چابلی کباب با سیخ چوبی

قطعی برق بر افزایش قیمت نفت تاثیرگذار است!

پرفروش ترین گوشی های موجود در بازار چند؟

کاهش خطر زلزله در پروژه های عمرانی ممکن شد

کسب وکار بخش اجرایی فروش

استخدام نیروی آقا در شرکت عمرانی منشی

سرمایه گذاری بدون ریسک

نگداری وآموزش کودک

بازاریاب بیمه عمر

کار در منزل غنچه های دستی گل

مهاجرت شاهرخ استخری و همسرش + تصاویر

پیش بینی قیمت طلا با حذف مالیات

آزاد سازی سهام عدالت بدون تأثیر در بازار سهام

آبرسانی با تانکر به روستاهای «نیسان» / شرایط «کرخه» پس از رهاسازی آب

استخدام ارایشگران

کارمند دفتر بیمه

جذب بازاریاب آقا/خانم

استخدام طراح گرافیک فتوشاپ

نیروی نظافت ساختمان

شرکت پخش سراسری دانا پخش نفیس

شراکت در موبایل فروشی

3 گانه چاپ پول، ورشکستگی شرکت ها و گسترش فقر

کسب درآمدهای روزانه فوق العاده

چرا «تاپ» به اهداف خود نرسید

چرا «تاپ» به اهداف خود نرسید