مطالب مرتبط:
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
شتاب در واکسیناسیون عمومی کرونا/ افزایش تولید واکسن برکت به 7 میلیون دوز در هفته
واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران شتاب می گیرد | افزایش تولید واکسن برکت به 7 میلیون دوز در هفته
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 10:202021-06-19پزشكي

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد


واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد در چهارمین مرحله از ورود واکسن کرونا به ایران از سوی جمعیت هلال احمر، روز پنجشنبه گذشته یک میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد و این محموله برای توزیع در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

- " به ایران از سوی جمعیت هلال احمر، روز پنجشنبه گذشته یک میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد و این محموله برای توزیع در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

اگرچه پیش از این اعلام شده بود این محموله شامل دو میلیون دوز واکسن است، اما بنا به گفته سخنگوی جمعیت هلال احمر به دلیل محدودیت حمل بار، یک میلیون دوز واکسن به کشور ارسال شده و مابقی محموله نیز با پروازی دیگر به کشور خواهد رسید.

طبق آمار وزارت بهداشت، تاکنون بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده است که تاکنون 4 میلیون و 369 هزار و 39 نفر دوز اول واکسن کرونا و 895 هزار و 52 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 5 میلیون و 264 هزار و 91 دوز رسیده است.

همچنین یک میلیون دوز اخیر در شرایطی در میان استان ها توزیع می شود که طی هفته های گذشته وقفه میان واردات واکسن، فرایند واکسیناسیون را کند کرده بود هر چند که بنا به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، با توزیع واکسن برکت و واردات محموله های بعدی، واکسیناسیون عمومی با اولویت گروه های سنی 65 سال به بالا طی روز های آتی آغاز می شود.

تزریق روزانه 70 هزار دوز واکسن  آن طور که کارشناسان حوزه سلامت می گویند، کند شدن فرایند واکسیناسیون عمومی در هفته های گذشته به دلیل بدعهدی کشور های تولید کننده واکسن کرونا در عمل به تعهدات شان بوده و همین مسأله باعث شده واردات واکسن در کشور به تعویق بیفتد.

این موضوعی است که در هفته های گذشته بویژه از زمانی که روند ارسال محموله های واکسن مورد انتظار ایران مختل شد، در رسانه ها مطرح می شود و نگرانی ها را برای واکسیناسیون گروه های در اولویت دریافت واکسن و تزریق دوز دوم بالا برده است.

برای مثال کوواکس یعنی همان سازوکار مرتبط با سازمان بهداشت جهانی که به کشور های کم درآمد سهمیه واکسن می دهد قرار بود 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن به ایران بدهد که از این میزان تنها یک و نیم میلیون دوز واکسن تحویل داده و مابقی واکسن ها را به ایران بدهکار است.

در این میان همچنان صف انتظار کارکنان بخشی از نظام سلامت در حوزه سرپایی از جمله آزمایشگاهیان، برخی دانشجو های پزشکی و برخی بیماران خاص و گروه های سنی بالای 70 سال که متقاضی دریافت واکسن هستند طولانی است و هنوز هم رده سنی بالای 65 سال که قرار بود هفته گذشته واکسیناسیون شان شروع شود بلاتکلیف مانده اند.

این در شرایطی است که هفته گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از واردات سه میلیون واکسن کرونا به کشور خبر داده بود در حالی که از این میزان تنها یک میلیون دوز آن تأمین شده و اواخر هفته گذشته تحویل وزارت بهداشت شد.

با وجود این، این روز ها اخبار خوشی نیز از تولید واکسن های ایرانی به گوش می رسد و آن طور که مسئولان وزارت بهداشت قول داده اند، واکسن ایرانی کووبرکت نیز این روز ها وارد کمپین واکسیناسیون علیه کووید 19 می شود.

در تهران نیز مطابق اعلام معاون درمان ستاد کرونای پایتخت موجودی واکسن ها در مراکز تجمیعی در حال اتمام است، اما ورود محموله های جدید واکسن به کشور و دریافت مجوز اضطراری واکسن کووبرکت نگرانی ها درباره توقف واکسیناسیون را در این مراکز کاهش داده است.

نادر توکلی در این باره می گوید: مراکز تجمیعی در تهران روزانه ظرفیت تزریق 70 هزار دوز واکسن دارند یعنی در 10 روز می توان 700 هزار دوز واکسن در تهران تزریق کرد.

با توجه به اینکه واکسن برکت مجوز های اضطراری را دریافت کرده امیدواریم با ورود کووبرکت به چرخه واکسیناسیون روند واکسیناسیون در تهران سرعت بگیرد.

به گفته وی، هم اینک اولویت دریافت واکسن در استان تهران شامل کارکنان نظام سلامت در حوزه سرپایی، بخشی از دانشجویان پزشکی و بیماران خاص از جمله مبتلایان به سرطان است.

اولویت تزریق دوز اول واکسن است  اگرچه این روز ها سالمندان بالای 70 سال و گروه های سنی 65 سال در انتظار واردات محموله های جدید واکسن نشسته اند با این حال همزمان این شائبه ها مطرح می شود کسانی که هنوز موفق به تزریق دوز دوم واکسن نشده اند در عوض از واکسن جایگزین برای آن ها استفاده خواهد شد.

موضوعی که سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این شائبه ها می گوید: واکسن برکت یا هر واکسن ایرانی که به کمپین واکسیناسیون علیه کووید 19 اضافه شود و مجوز مصرف اضطراری بگیرد به صورت مستقل و مجزا استفاده خواهد شد و وزارت بهداشت برنامه ای برای استفاده از دوز دوم یا استفاده ترکیبی از واکسن ها در برنامه واکسیناسیون عمومی ندارد، اگرچه این موضوع نامحتمل نیست و در برخی کشور ها شیوه نامه های استفاده ترکیبی از واکسن ها در ماه های آتی تدوین می شود.

با وجود این تا اطلاع ثانوی دوز اول و دوم واکسن های تزریقی یکسان خواهد بود.

 کیانوش جهانپور درباره تأخیر ایجاد شده در دریافت دوز دوم و کاهش اثر بخشی واکسن ها هم می گوید: بر اساس دانسته های علمی تأخیر چند روزه بین دوز اول و دوم واکسن ها اثربخشی واکسن ها را کم نمی کند، البته این موضوع در مورد واکسن اسپوتنیک وی 5 با توجه به تفاوت دوز اول و دوم خاص است و طبیعتاً بعد از دسترسی به دوز دوم تزریق خواهد شد.

دوز اول اسپوتنیک از بردار های ویروسی آدنوویروس است و دوز دوم آن آدنوویروس تیپ 5 انسان است.

فعلاً بر اساس دانسته های موجود فاصله بیشتر بین دوز اول و دوم اثربخشی واکسن ها را افزایش می دهد برای مثال فاصله دوز اول و دوم آسترازنکا بیش از 90 روز است.

وی با بیان اینکه تا این لحظه بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده و بیش از 75 تا 80 درصد آن تزریق شده است، می افزاید: اغلب سالمندان بالای 70 سال که مایل به دریافت واکسن بودند و در سامانه ثبت نام کرده اند دوز اول را دریافت کرده اند و در حال دریافت دوز دوم هستند.

در روز های آتی وارد فاز تزریق افراد بالای 65 سال می شویم.

با توجه به اینکه سرعت واکسیناسیون تابع زمانبندی تأمین و واردات واکسن است و البته واردات و تأمین واکسن نیز فراز و فرود های بسیاری دارد بنابراین اعلام زمانبندی دقیق از سوی تولیدکنندگان خارجی امکانپذیر نیست، ولی طی روز های آتی واکسیناسیون افراد بالای 65 سال آغاز می شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سؤال که محموله یک میلیون دوز واکسن کرونا که به تازگی وارد شده برای کدام گروه ها تزریق خواهد شد، عنوان می کند: اولویت با دوز اول است، هنوز بالای 70 سال که متقاضی واکسن بودند واکسیناسیون شان کامل نشده.

به محض اینکه واکسیناسیون داوطلبان دوز اول واکسن بالای 70 سال انجام شود وارد گروه های بعدی خواهیم شد.

وی در ادامه می افزاید: بخشی از این واکسن های تزریقی، واکسن برکت خواهد بود، ولی با توجه به اینکه یک میلیون دوز واکسن نیز ظرف روز های آتی از چین وارد کشور می شود و احتمالاً تا قبل از دهم تیرماه محموله ای از واکسن ها را از کوواکس خواهیم داشت به طور دقیق نمی توان اعلام کرد برای افراد در اولویت بعدی از چه واکسن هایی استفاده می شود.

به گفته جهانپور، کسانی که واکسن سینوفارم دریافت کرده اند نگران تزریق دوز دوم نباشند چرا که بسیاری از کشور ها از جمله کانادا و اروپای غربی که دسترسی بالایی به واکسن دارند دوز اول را در اولویت قرار داده اند و دوز دوم را بعد از سه ماه تزریق می کنند.

در کشور ما این برنامه به صورت رسمی وجود ندارد، اما شیوه نامه های کشور های مختلف حاکی از این است تأخیر در واکسن دوز دوم تأثیری در اثربخشی واکسن ها نخواهد داشت.

به نظر می آید بسیاری از نظام های بهداشتی در دنیا معتقدند اگر قرار بر انتخاب بین دوز اول و دوز دوم باشد، دوز اول را باید تزریق کرد تا حداقل ایمنی پایه ای در جامعه فراهم شود.


کلید واژه ها: جمعیت هلال احمر - واکسن کرونا - میلیون - واکسن - وزارت بهداشت - واکسیناسیون کرونا - کرونا - کشور - هلال احمر - محموله - واکسیناسیون - سخنگوی جمعیت هلال احمر - بهداشت - وزارت - جمعیت - پنجشنبه - هزار - هلال - احمر - توزیع - گذشته - ایران - قرار - هفته - شتاب - چهارمین - محدودیت - سخنگوی - اعلام - مرحله

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نماینده علمی و فروش دارو (مدرپ) با حقوق و بیمه در پخش دهکدک

راهکارهایی برای کاهش مصرف آرامبخش ها

اختلال در خواب احتمال مرگ ناگهانی را دو برابر افزایش می دهد

مصرف میوه و سبزیجات با زوال حافظه مقابله می کند

19 درصد از کرونایی های اخیر آمریکا کودک هستند

اختلال در خواب احتمال مرگ ناگهانی را دو برابر افزایش می دهد

داروی فشارخون «لوزارتان» از تکثیر کروناویروس پیشگیری می کند

مصرف میوه و سبزیجات با زوال حافظه مقابله می کند

استخدام ویزیتور تلفنی، حسابدار و راننده در شرکت پخش مواد غذایی در تهران

کدام خوراکی ها کاهش دهنده علائم روده تحریک پذیر هستند

حالت تهوع چه زمانی خطرناک است؟

ظرفیت تخت های بیمارستانی مازندران تکمیل شد

بهترین مکمل ها برای رفع خستگی را بشناسید

چگونه در هوای خیلی گرم راحت تر بخوابیم؟

چگونه از موادغذایی داخل فریزر در شرایط قطعی برق محافظت کنیم؟/یخچال بدون برق برای چه مدت سرد باقی می ماند؟

نکاتی که باید در مورد واکسیناسیون کرونا بدانیم

واکسیناسیون خطر ابتلا به ویروس دلتا را کاهش می دهد

نکاتی که باید در مورد واکسیناسیون کرونا بدانیم

از بین بردن مقاومت دارویی کروناویروس با از کار انداختن یک آنزیم!

از بین بردن مقاومت دارویی کروناویروس با از کار انداختن یک آنزیم!

آیا بهبودیافتگان کووید19 به کرونا دلتا مبتلا می شوند؟

تاثیرات ترس بر احساسات و شخصیت افراد

جزییات جدید از واردات واکسن کرونا به کشور

ظرفیت بیمارستانهای یاسوج پر شده است/احداث بیمارستان صحرایی

استخدام ویزیتور تلفنی و حسابدار در یک شرکت پخش مواد غذایی در تهران

کرونای دلتا آمریکا را فرا گرفت

به نوزادان شیرخشک ندهید+ علت

ظرفیت بیمارستانهای یاسوج پر شده است/احداث بیمارستان صحرایی

نظرسنجی پژوهشگران ایرانی: یزد غمگین ترین، زنجان شادترین

واکسن هراسی مفهومی ندارد/ همه چیز درباره تزریق واکسن کرونا

زمان مناسب نوشیدن قهوه در روز

چگونه از خون دماغ جلوگیری کنیم؟

بیماری های خطرناک گوارشی و کبدی که بی علامت و بی درد هستند

چه چیزی موجب ابتلا افراد واکسینه شده به کرونا می شود؟

چرا دردِ کاغذ وحشتناک است؟

تولید شکلات های کم کالری کاهنده استرس و بستی پروبیوتیک

چرا برخی با وجود واکسیناسیون کرونا می گیرند؟

بالا رفتن میزان مراجعه به روانپزشک و تجویز دارو در دوران کرونا

تولید شکلات های کم کالری کاهنده استرس و بستی پروبیوتیک

اگر این ویژگی شخصیتی را دارید پیر نمی شوید

کرونا با عادی انگاری قوی می شود

چگونه در هوای خیلی گرم راحت تر بخوابیم؟

گیاه رازیانه تاثیر قابل توجهی در درمان عفونت ناشی از کووید-19 دارد

پلاسمای افراد بهبود یافته از کرونا در درمان مبتلایان موثر است؟

آخرین آمار کرونا در قزوین/1فوتی و 820 بیمار جدید کرونایی

پلی فاژیا و آنچه باید در مورد آن بدانید

در بحران کرونا چیزی به اسم سرماخوردگی نداریم

قرارگرفتن در معرض سرب اثرات منفی بر شخصیت دارد

نیازمند مراقب سالمند بستری در بخش مغز اعصاب(سکته مغزی کرده)

بهترین فرمول تهیه قهوه برای لاغری شکم

بازاریاب خانم مسلط به کار

درخواست برای استقرار بیمارستان صحرایی در آبادان

استخدام منشی مطب با بیمه در کلینیک دکتر بخشنده در قلهک

دبیر کل خانه پرستار: اوضاع از دست سیستم بهداشت و درمان خارج شده

علائم اولیه لخته شدن خون چیست؟

چرا باید سیب زمینی بخوریم؟

چربی شکم در یائسگی خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش می دهد

افزایش قدرت بدنی با دوچرخه ثابت

درخواست برای استقرار بیمارستان صحرایی در آبادان

توصیه مقامات بهداشتی آمریکا: مادران باردار در برابر بیماری کووید-19 واکسینه شوند

ماسک چشمی که ظرف 15 دقیقه چروک ها را کاهش می دهد

وزارت بهداشت: مبتلایان کرونا حداقل یک ماه پس از بهبودی کامل واکسن بزنند

چه زمانی برای نوشیدن قهوه مناسب است؟

احتمال ابتلا به کرونای دلتا در افراد کاملا واکسینه شده 50 تا 60 درصد کاهش می یابد

استخدام سرپرستار در مرکز جراحی بهگر توان در تهران

استفاده از کنجد در دوران بارداری چه فواید و مضراتی دارد؟

خودکنترلی با کندتر شدن سن مرتبط است

کاهش 400 درصدی مرگ و میر با واکسن کرونا

کرونا در هرمزگان14 فوتی دیگر گرفت

تاثیر شگفت انگیز گیاه رازیانه در درمان عفونت کرونا

تزریق هیچ کدام از واکسن های کرونا برای خانم های کمتر از 50 سال ممنوعیت ندارد

استخدام کارمند اداری با سرویس ایاب ذهاب، بیمه تکمیلی و وعده غذایی در اصفهان

استخدام راننده در یک شرکت پخش مواد غذایی در احمدآباد مستوفی

ارتباط آنتی بادی با ایجاد لخته خون در بیماران کرونایی

تزریق هیچ کدام از واکسن های کرونا برای خانم های کمتر از 50 سال ممنوعیت ندارد

کاهش کالری مصرفی روزانه و ورزش کلید سلامت قلب بزرگسالان چاق

3727 بیمار بستری کرونایی در مازندران

بررسی آماری شیوع کرونا در البرز

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت شیمیایی بتون پاس در تهران

بیمارستان های اصفهان در حال انفجار است

بیمارستان های اصفهان درحال انفجار است

ممنوعیت تزریق واکسن کرونای آسترزنکا در ایران

استقرار تخت های ویژه بستری بیماران کرونایی در سالن و فضاهای دیگر بیمارستان اردبیل

تغذیه با شیر مصنوعی سیستم دفاعی بدن نوزاد را ضعیف می کند

استخدام سرپرست فروش (مواد غذایی) با حقوق ثابت، پورسانت، پاداش

آمادگی هلال احمر برای برپایی نقاهتگاه های مقابله با کرونا

اظهارات تازه لاری در مورد تزریق واکسن کرونا

8 اشتباه رایجی که شما را به دام کرونا می اندازد

بی حرمتی به خبرنگاران هرمزگانی در مرکز واکسیناسیون گمرک

اینفوگرافیک | اشتباهاتی که سوخت وساز بدن را مشکل می کند

افزایش ظرفیت تولید سرم در شرکت های دارویی آستان قدس برای تامین نیاز بیماران کرونایی

افراد کرونایی خوزستان به نزدیکترین بیمارستان محل سکونت خود مراجعه کنند

احتیاط هایی درباره حساسیت به واکسن کرونا

درخواست برای افزایش سهمیه واکسن در گیلان؛ دوری از تجمعات لازمه عبور از پیک پنجم کرونا است

این نوع عدس خواص ضدویروسی در مقابله با کرونا دارد

این افراد هرگز خربزه نخورند

ماجرای عدم تزریق واکسن آسترازنکا به افراد زیر 50 سال

تاخت و تاز کرونا در آذربایجان غربی/ دورهمی، عامل اصلی شیوع کرونا

بانوی سبزواری به 5 بیمار زندگی دوباره بخشید

هادی پور، پای راست خود را به تیغ جراحی سپرد

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد