موضوعات داغ: - همسر مهدي قائدي - يحيي گل محمدي - دانشگاه آزاد - استقلالي ها - رتبه بندي معلمان - تيم ملي واليبال - كاپيتان تيم ملي واليبال - ابراهيم رييسي - خدمات الكترونيك قضايي - نظام رتبه بندي معلمان - قرعه كشي المپيك - اوستياي شمالي - شليك گاز اشك آور - مزرعه سيب - شهردار املش - مايكل فلين - پيام احمدي نژاد - تواصي - محسن فتحي - رونالد آراخو - تكميل ظرفيت پذيرش دانشجو - غلام ويس - جذب نيرو در آموزش و پرورش

مطالب مرتبط:
همکار خانم اشنا به زبان انگلیسی
استخدام منشی خانم مسلط به زبان انگلیسی
مترجم - محتوا کار زبان انگلیسی و عربی ( متن)
فرماندار ویژه کاشان: مدارس محل اخذ رای شنبه تعطیل است
فیلم| وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی درشعب اخذ رای از زبان رییس دانشگاه
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 09:502021-06-19اجتماعي

تجدیدنظر در زمان تدریس زبان انگلیسی در مدارس


تجدیدنظر در زمان تدریس زبان انگلیسی در مدارس خبرگزاری برنا: حسین سوزنچی گفت: رویکرد آموزش زبان های خارجی در نظام آموزشی کشور در سال های اخیر و پس از تالیف کتاب های جدید به شیوه رویکرد ارتباطی فعال و خودباورانه مطرح در برنامه درسی ملی است که از نگاه سنتی .

- خبرگزاری برنا: حسین سوزنچی گفت: رویکرد آموزش زبان های خارجی در نظام آموزشی کشور در سال های اخیر و پس از تالیف کتاب های جدید به شیوه رویکرد ارتباطی فعال و خودباورانه مطرح در برنامه درسی ملی است که از نگاه سنتی به آموزش زبان ( مبتنی بر گرامر و آموزش لغت خارج از بافت طبیعی و ارتباطی) کاملا فاصله گرفته است.

در واقع و به زبان ساده دانش آموزان در این درس مهارت های چهارگانه زبانی (گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن) را به هدف برقراری ارتباط موثر و فعالانه با توجه به اصل خودباوری فرهنگی فرا می گیرند.

اغلب دانش آموزان در کشور از زبان انگلیسی خاطره خوبی ندارند.

دانش آموزان این درس را با نمرات اندک در مقایسه با دیگر دروس می گذرانند.

بر اساس بررسی های انجام شده حتی در آزمون های سرنوشت ساز همچون کنکور هم دانش آموزانی که وضعیت زبان انگلیسی مناسبی دارند نسبت به دیگر افراد نمرات و رتبه مناسبی اخذ می کنند.

از سوی دیگر بسیاری از والدین هم برای تقویت مهارت زبان آموزی فرزندان را به کلاس ها و موسسات متعدد می فرستند اما همچنان وضعیت زبان انگلیسی در کشور با مشکلات متعدد همراه است.

آنچه در ادامه می خوانید نظرات حسین سوزنچی، مدیرکل دفتر تالیف کتابهای درسی نظری و متوسطه عمومی درباره روند زبان آموزی در بین دانش آموزان در گفت و گو با خبرنگار  است.

• هم اکنون نحوه تحصیل دانش آموزان در این درس چگونه است؟ درس زبان خارجی به عنوان یکی از حوزه های تربیت و یادگیری در برنامه درسی ملی مورد تایید و تاکید قرار گرفته است.

هدف از آن آشنا ساختن دانش آموزان با یک زبان خارجی روز دنیا در نظام آموزش رسمی و عمومی است.

آموزش زبان های خارجی از پایه هفتم تحصیلی آغاز و به مدت 6 سال تا پایه دوازدهم ادامه دارد.

نکته جالب توجه آن است که رویکرد آموزش زبان های خارجی در نظام آموزشی کشور در سال های اخیر و پس از تالیف کتاب های جدید به شیوه رویکرد ارتباطی فعال و خودباورانه مطرح در برنامه درسی ملی است که از نگاه سنتی به آموزش زبان ( مبتنی بر گرامر و آموزش لغت خارج از بافت طبیعی و ارتباطی) کاملا فاصله گرفته است.

در واقع و به زبان ساده دانش آموزان در این درس مهارت های چهارگانه زبانی (گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن) را به هدف برقراری ارتباط موثر و فعالانه با توجه به اصل خودباوری فرهنگی فرا می گیرند.

بسته های آموزشی جدید زبان انگلیسی که در حال حاضر در مدارس تدریس می شود کاملا مبتنی بر همین رویکرد ارتباطی تدوین شده و شامل کتاب های دانش آموز، کتاب کار، راهنمای معلم، کتاب گویا (فایل صوتی) و حتی فلش کارت آموزش لغات (برای پایه های هفتم تا نهم) است.

جالب اینکه در پایه های هفتم و هشتم اصلا به دانش آموزان گرامر به طور مستقیم آموزش داده نمی شود و تمرکز کتاب های زبان انگلیسی متوسطه اول بر مهارتهای گفتاری و شنیداری است و در دوره متوسطه دوم دو مهارت نوشتاری و خوانداری بیشتر مورد توجه است؛ اما هر 4 مهارت در همه پایه های تحصیلی به طور همزمان به دانش آموزان آموزش داده می شود.

در حال حاضر رویکرد آموزشی کاملا از رویکرد سنتی حافظه محور گرامر زده فاصله گرفته و بر رویکرد ارتباطی خودباورانه و فعال متکی شده است.

به عنوان نمونه دانش آموزان فقط در پایان پایه هفتم (سال اول آموزش زبان انگلیسی) می توانند به اختصار خود را معرفی کنند آدرس های ساده را برسند و درباره خانه و خانواده خود به اجمال صحبت کنند و ارتباط برقرار نمایند.

• برخی بر این باورند که تعادل در حجم لغت دروس و زمان اختصاص داده شده به درس زبان انگلیسی وجود ندارد.

نظر شما چیست؟ میزان زمان اختصاص یافته به هر درس در فرآیندی دقیق و با در نظر گرفتن عوامل مختلف تعیین می شود.

در اکثر دروس نظر بر این است که زمان برای تدریس آن درس ممکن است کافی نباشد و این موضوع صرفا محدود به درس زبان های خارجی نیست، اما با توجه به اینکه در رویکرد مهارتی و ارتباطی دانش آموزان باید فعالانه در کلاس مشارکت کنند، طبیعتا زمان بیشتری باید به این تعاملات اختصاص داده شود.

هرچند در عین حال باید به محدودیت های زمان آموزش رسمی هم توجه داشت.

در کتاب های فعلی انتقاد جدی و پژوهش علمی متقنی که نشان دهنده حجم زیاد تعداد لغات آموزش داده شده به نسبت ساعت آموزش باشد وجود ندارد و به نظر می رسد تناسب لغات و واژگان با ساعت برقرار است، اما طبیعتا هر چقدر زمان بیشتری برای تعامل و ایجاد ارتباط بین معلم و دانش آموزان یا دانش آموزان با یکدیگر در اختیار باشد اهداف آموزشی بهتر محقق می شود.

همچنین در بازنگری ساعات درسی اختصاص داده شده موضوع بررسی ساعات اختصاص یافته به هر درس به طور علمی و جدی مورد بحث قرار می گیرد.

در صورت تصویب مراجع ذی صلاح ممکن است در ساعات اختصاص یافته به این درس تجدید نظر شده و این میزان بیشتر شود که البته این موضوع مستلزم تایید مراجعی با محوریت شورای عالی آموزش و پرورش است.

هرچند استفاده از امکانات آموزش مجازی، استفاده از رویکرد کلاس معکوس و سایر رویکردهای نوین به آموزش زبان خارجی می تواند در جبران کمبود احتمالی زمان تدریس تاثیرگذار باشد.

• وضعیت زبان آموزی در بین اغلب ایرانی ها ضعیف است.

در این زمینه باید چه اقدامات مناسبی باید انجام شود؟ البته این موضوع که زبان آموزی ایرانیان ضعیف است موضوعی است که مورد پژوهش علمی متقنی نبوده است و بیشتر حاصل تکرار گزاره ای است که مبنای علمی آن شفاف نیست اما به هر حال فراگیری موثر یک زبان خارجی به گونه ای که بتواند در زندگی حال و به ویژه آینده دانش آموزان تاثیرگذار و کاربردی باشد موضوع مهم و مورد تاکید است.

سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به عنوان متولی تولید برنامه درسی و محتوای آموزشی کوشیده است با تولید راهنمای حوزه تربیت و یادگیری این درس با حضور متخصصان تراز اول کشور نقشه راه آینده این مسیر را مبتنی بر نگاه تربیتی و فطرت گرایانه حاکم بر سند تحول بنیادین مشخص کرده و تبیین کند.

از سوی دیگر با به روزرسانی مستمر بسته های آموزشی و همچنین تنوع بخشی به زبان های خارجی انتخابی دانش آموزان به ارتقای کیفیت آموزش این درس یاری رسانده است.

• برخی از دانش آموزان نسبت به درس ارائه شده قوی و برخی دیگر هم خیلی ضعیف و ناتوان هستند برای ایجاد تعادل چه کارهایی باید انجام داد؟ برخی دانش آموزان به دلیل حضور زودهنگام در کلاس های آزاد به هنگام ورود به پایه هفتم تحصیلی از سطح متفاوت و بهتری نسبت به دیگر همکلاسان خود برخوردار هستند یک واقعیت آموزشی است.

در برخی مناطق کشور تعداد دانش آموزانی که پیش از شروع آموزش زبان های خارجی در نظام آموزش رسمی، در بخش آزاد اقدام به یادگیری کرده اند قابل توجه است اما باید در نظر گرفت که آموزش و پرورش متولی آموزش رسمی و عمومی است و ما در نظام آموزش رسمی باید برای همه دانش آموزان از پایه ابتدایی (سطح صفر) تا سطح متوسط آموزش ارائه کنیم.

البته وجود سطوح نامتجانس دانش آموزان در یک کلاس موضوعی است که به صورت بالقوه می تواند یک مزیت هم محسوب شود و دبیران آشنا با شیوه های به کارگیری دانش آموزان در فرآیند آموزش مشارکتی می توانند حضور دانش آموزان با سطح بالاتر را کنترل کرده و از حضور آنها برای تقویت دانش آموزانی که مشکلات آموزشی دارند استفاده کنند.

همچنین با تنوع بخشی به زبان های خارجی ارائه شده و شکست انحصار آموزش زبان انگلیسی، دانش آموزان علاقه مند به یادگیری سایر زبان های خارجی بر حسب علایق خود می توانند از بین زبان های مصوب حق انتخاب داشته باشند که زمینه این موضوع در حال فراهم آمدن است.


کلید واژه ها: آموزش زبان های خارجی - آموزش - آموزش زبان - زبان - ارتباط - زبان انگلیسی - برنامه درسی - دانش آموزان - نظام آموزشی - تالیف کتاب - جدید - خبرگزاری - انگلیسی - برقراری ارتباط - کشور - آموزشی - برنامه - فعال - تدریس - تالیف - خارجی - مدارس - مهارت های - خودباوری - شیوه - دانش - نظام - سنتی - زمان - حسین

آخرین اخبار سرویس:
بازدید رییس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق سیل زده

بهسازی خطوط تندرو قلب پایتخت با استفاده از آسفالت پلیمری

آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به روستاهای فیروزکوه

باغات قم برای تبدیل شدن به بوستان تملک می شوند

نفس اکباتان به شماره افتاد؛ طرح ضربتی آبرسانی به همدان اجرا می شود

ادامه پدیده شرجی در خوزستان

آمادگی حضوری شدن مدارس در قزوین

سازمان هواشناسی هشدار داد

هوای پایتخت ؛ فعلا نیمه ابری و رگبار باران در نیمه شمالی

استخدام سرپرست انبار با بیمه و ناهار در یک شرکت معتبر در قزوین

استقرار جوی نسبتا پایدار تا اوایل هفته آینده در اردبیل

انسداد محور هراز تا اطلاع ثانوی تداوم دارد

امروز در کدام استان های کشور باران می بارد؟

درخشش دانش آموزان راوری در مسابقات قرآن و معارف اسلامی

احداث 4 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری در معابر منطقه 11

افتتاح پروژه های ترافیکی شهرداری در مناطق کم برخوردار اصفهان

ریزش کوه در محور هراز/ امدادرسانی به سرنشینان 24 خودروی محبوس شده

سال تحصیلی آینده «حضوری» است

موفقیت دانش آموزان کردستانی در المپیاد نانو+ مصاحبه

پیش بینی بارش شدید باران در ارتفاعات تهران، مازندران و 3 استان دیگر

برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در قزوین

اسامی پذیرفته شدگان آزمون ورودی دبیرستان های استعداد های درخشان

ریزش کوه در محور هراز/ امدادرسانی به سرنشینان 24 خودروی محبوس شده

صدور شناسنامه سلامت برای 55 هزار نوآموز خراسان رضوی

فسیل های 9 میلیون ساله در مراغه کشف شد

رتبه بندی معلمان با چه چالش هایی روبروست؟

سامانه انتخاب رشته مجازی فعال شد | آغاز انتخاب رشته کنکور از فردا

بازگشت محدودیت های کرونایی به وادی رحمت تبریز

تهدید سیل برای عشایر سمیرم و شهرضا / روند کاهشی دما ادامه دارد

بهترین تکنیک های استفاده از ورق طلا و پودر طلایی

هوای تهران سالم است

سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک آغاز به کار کرد

زمان نقل و انتقال اضطراری فرهنگیان 1400

تشخیص ابرهای فراکتوکومولوس و فراکتواستراتوس هنگام طبیعت گردی

استخدام 5 عنوان شغلی به همراه بیمه در یک شرکت معتبر عمرانی در تهران

جزییات واکسیناسیون فرهنگیان تهرانی

جزییات واکسیناسیون فرهنگیان تهرانی

استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت ناب اندیش بنیان در تهران

بو م گردی؛ فرصت تنفس هوای تازه و تجربه زندگی محلی

وضعیت سیاه کرونا، شهرضا را 2 هفته تعطیل کرد/ برخورد قضایی در انتظار متخلفان

تصویری زیبا از زمین از منظر ایستگاه فضایی بین المللی

اعلام محدوده های تردد در روز مراسم تحلیف ریاست جمهوری

جزییات واکسیناسیون فرهنگیان تهرانی

تصویب آیین نامه راه اندازی مراکز جامع تشخیص دانش آموزان استثنایی

اعلام اسامی پذیرفته شدگان آزمون ورودی مدارس سمپاد

استخدام کارشناس معماری با بیمه و خوابگاه در پردیس

ترافیک سنگین در اکثر معابر و بزرگراه های پایتخت

خشک شدن رودخانه چالوس در 400 سال گذشته بی سابقه است

رگبار باران کدام استان های کشور را در بر می گیرد؟

استخدام مهندس مکانیک در کارخانه کابین پلاس در محدوده رباط کریم تهران

استخدام انتظامات و نگهبانی با بیمه تکمیلی، صبحانه، ناهار و شام در البرز

مترو؛ اولویت برنامه تمام نامزدهای تصدی پست شهردار تهران

متقاضیان تعویض پلاک فقط با نوبت اینترنتی مراجعه کنند

امضای تفاهم نامه مشترک میان مدیریت بحران تهران و جمعیت هلال احمر

باریک، باریک، باریکـتر

امروز در کدام استان های کشور باران می بارد؟

متقاضیان تعویض پلاک فقط با نوبت اینترنتی مراجعه کنند

اختصاص 21 پایگاه برای واکسیناسیون فرهنگیان تهران

محرومیت رانندگی تا پایان عمر برای رانندگان پرخطر

امضای تفاهم نامه مشترک میان مدیریت بحران تهران و جمعیت هلال احمر

استقرار اولین خودروی ثبت تخلف مکانیزه برای استفاده در طرح پارک حاشیه ای هوشمند

اسامی پذیرفته شدگان آزمون ورودی مدارس سمپاد اعلام شد

استخدام منشی در نشریه پیشبرد در تهران

واکسیناسیون 30 درصد فرهنگیان انجام شد/ سال تحصیلی آینده «حضوری» است

استخدام انباردار در شرکت یکتا امید الوند در البرز

اشیاء گمشده در تاکسی های تهران را چگونه بیابیم؟

اسامی پذیرفته شدگان آزمون ورودی دبیرستان های استعداد های درخشان

دردسر فاضلاب شهری در محله خلیج فارس جنوبی | چشم انتظار نوسازی خانه ها

آغاز به کار سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک

وضعیت جوی بوشهر آرام پیش بینی می شود

فعالیت32 موسسه خیریه در استان قزوین

تسلیت مدیر کل منابع طبیعی فارس در پی جان باختن 4 دوستدار محیط زیست

آخرین افتتاح پروژهای شهردار شیراز

استخدام گرافیست، حسابدار و کارمند اداری با بیمه در شرق تهران

احداث 3 مدرسه خیّرساز در اهر

استخدام کارمند اداری در شرکت آتیه سازان زندگی ایرانیان در تهران

عطر غدیر هنوز در گوشه و کنار خوزستان می پیچد+عکس

از خرید630 واگن مترو چه خبر؟

راه های اصلی بلده نور بازگشایی شد

اعمال مجرمانه برخی مدیران در موضوع آب و فاضلاب خوزستان

کتب زبان »آلمانی« و »فرانسه« به مدارس وارد می شود؟

«نظم آباد» قربانی سوداگران زمین

هوای گیلان گرم تر می شود

سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک به طور رسمی آغاز به کار کرد

آخرین جزییات واکسیناسیون فرهنگیان تهرانی

آزمون ورود به حرفه مهندسان در خراسان شمالی برگزار می شود

منطقه آزاد ارس میزبان جهانگرد شتر سوار هرمزگانی

74 شهر و روستای استان قزوین مستعد وقوع سیل

420 دهیاری در آذربایجان شرقی ارتقای درجه یافتند

شرط تردد زائران عتبات در اربعین امسال اعلام شد

احتمال انفجار خط لوله نفت با تردد خودروها از کنار گذر پل پران پرویز / راه حل اداره کل راهداری استان برای جابجایی خطوط لوله

اعمال قانون روزانه 2000 پلاک غیربومی در جاده های اصفهان

تخصیص کامل اعتبارات نوسازی مدارس در چهار سال اخیر

احداث تونل تنگ رشید، دروازه توسعه و رفع محرومیت بخش سوسن ایذه + تصاویر

آیا مراسم عزاداری محرم در مازندران برگزار می شود؟

آشنایی با انواع خلافی(نمره منفی گواهینامه) و راه های پرداخت آن

رگبار باران در نیمه شمالی استان تهران

ویدیو آموزشی | آموزش تا کردن شلوار به سبک بوتیکی ها در عرض 8 ثانیه

جزییات واکسیناسیون معلمان تهرانی اعلام شد

آشنایی با انواع خلافی(نمره منفی گواهینامه) و راه های پرداخت آن

تجدیدنظر در زمان تدریس زبان انگلیسی در مدارس

تجدیدنظر در زمان تدریس زبان انگلیسی در مدارس