مطالب مرتبط:
رصد دقیق روند انتخابات شورا های استان تهران
فرماندار اصفهان: هیچ کمبودی در تعرفه های رأی نداشتیم/ مردم استان مشارکت در انتخابات را افتخار می دانند /مشارکت مردم نجف آباد در حال افزایش است
نسل جوان و نوجوان پای کار انقلاب آمدند/ رای اولی هایی که مشارکت چشمگیر در انتخابات در استان مرکزی دارند +فیلم
انتخابات 1400 در استان تهران تاکنون در امنیت برگزار شده است
رییس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای استان تهران از خرید و فروش رای در انتخابات شوراها خبر داد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 09:302021-06-19اجتماعي

برداشت دیگر استان ها از زاینده رود همچنان ادامه دارد


مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: قرار بود در شرایط کم آبی و خشکسالی تمام استان های برداشت کننده آب از زاینده رود، بین 25 تا 30 درصد برداشت های خود را کاهش دهند، - ایسنا/اصفهان مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: قرار بود در شرایط کم آبی و خشکسالی تمام استان های برداشت کننده آب از زاینده رود، بین 25 تا 30 درصد برداشت های خود را کاهش دهند، اما عملا این گونه نشده و برداشت ها به قوت خود باقی مانده است.

منصور شیشه فروش در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سال آبی 1400-1399 شاهد کاهش بارش ها، بالا بودن میانگین دما نسبت به شرایط نرمال، افزایش تبخیر سطحی، کاهش رطوبت خاک و کم آبی هستیم، اظهار کرد: متاسفانه طی سه سال اخیر شاهد بارش های مطلوبی نبوده ایم و به خصوص در سال زراعی جدید شاهد بیشترین میزان کاهش بارش طی 15 سال گذشته بودیم که مطابق اعلام هواشناسی، این میزان بارش ها کم سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه عملا در پاییز، زمستان و بهار بارش های خوبی نداشتیم، توضیح داد: میزان بارش ها بیش از 40 درصد نسبت به میانگین بلندمدت در استان اصفهان و سرشاخه های زاینده رود کاهش داشته است، از سوی دیگر دمای هوا در خرداد امسال نسبت به سال گذشته و میانگین بلندمدت بین 2 تا 4 درجه خرداد بیشتر و هوا گرمتر شده است که این گرما به خصوص در مناطق فریدونشهر و خوانسار خود را نشان داده و وزش باد گرم و خشکی هوا باعث از بین رفتن رطوبت شده است.

افزایش 15 درصدی مصرف آب با افزایش یک درجه ای دمای هوا مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تاکید کرد: به طور معمول با افزایش یک درجه دمای هوا، مصارف آب بین 10 تا 15 درصد بیشتر می شود و از سوی دیگر با توجه به تداوم شیوع کرونا و تاکید بر رعایت موارد بهداشتی، میزان مصرف آب بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر از 240 کیلومتر طول رودخانه زاینده رود در اصفهان، حدود 200 کیلومتر آن به طور کامل خشک است، تصریح کرد: کمبود بارش موجب فقر پوشش گیاهی در مراتع شده است به طوریکه دامداران نیازمند علوفه هستند و شاهد کمبود علوفه هستیم.

وی به افزایش حریق در مراتع اصفهان به دلیل جریانات گرم و خشکی هوا اشاره کرد و گفت: متاسفانه این شرایط موجب آتش گرفتن مراتع در فریدون شهر و سمیرم شده است و به نوعی تاکنون 14 مورد حریق در سطح مراتع استان داشته ایم، همچنین از ابتدای امسال تاکنون 28 هکتار از پوشش های گیاهی استان به دلیل گرمای هوا، وزش بادهای گرم و خشکی پوشش های گیاهی در مراتع دچار حریق شده اند.

به گفته شیشه فروش، از اثرات کم آبی، افزایش کانون های گرد و غبار است به نوعی که از ابتدای امسال تاکنون حدود 21 روز ناسالم داشته ایم.

خشکی چاه های فلمن با خشک شدن زاینده رود مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه متاسفانه رودخانه زاینده رود طی 10 ماه گذشته خشک شده است، تصریح کرد: خشکی زاینده رود باعث خشک شدن چاه ها فلمن و چاه های حریمی و همچنین کم آبی چاه های که بخشی از آنها به تامین آب مورد نیاز شهرها کمک می کرد، شد و حتی موجب افت کیفیت آب در این مناطق شده و چاه ها در مدار قرار نگرفته اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 316 روستای استان اصفهان با تانکر آبرسانی می شود، گفت: طرح آبرسانی اصفهان بزرگ 380 روستا و 57 شهر را تحت پوشش قرار می دهد که با افزایش دمای هوا، خشکی زاینده رود و افزایش نیاز آبی به دلیل کرونا، در حال حاضر 4.

3 مترمکعب بر ثانیه کمبود آب در اصفهان بزرگ مواجه هستیم.

شیشه فروش با اشاره به کاهش 53 درصدی ذخیره آبی سد زاینده رود نسبت به میانگین بلندمدت، اظهار کرد: متاسفانه در سال آبی جاری عملا برفی در بالادست نداشتیم و بارندگی ها در این منطقه 40 درصد کاهش داشته و تمام این شرایط موجب شده تا آب موجود برای نیاز شهرها و روستا کفایت نکند و با کمبود مواجه شویم.

برداشت های بالادست عامل کم آبی اصفهان وی همچنین برداشت آب در بالادست رودخانه را دلیل دیگر کم آبی اصفهان عنوان کرد و افزود: در مسیر رودخانه که آب به سمت تصفیه خانه باباشیخ علی جریان می یابد، متاسفانه شاهد برداشت آب در اصفهان و استان بالادست هستیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان به تعیین رییس حوضه آبریز زاینده رود از سوی وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: با توجه به شدت بحران آبی اصفهان از رییس حوضه آبریز زاینده رود درخواست داریم تا در شهرها و روستاهای استان حضور یابند و همچنین بر برداشت های غیر مجاز استان های دیگر نظارت کند.

به گفته شیشه فروش، قرار بود در شرایط کم آبی و خشکسالی تمام استان های برداشت کننده آب از زاینده رود، بین 25 تا 30 درصد برداشت های خود را کاهش دهند، اما عملا این گونه نشده و برداشت ها به قوت خود باقی مانده است، بنابراین اعمال نظارت بر برداشت های غیرمجاز از زاینده رود ضرورت دارد و رییس حوضه آبریز زاینده رود باید بر اجرای این قانون تاکید کند.

ضرورت بهره برداری هر چه سریع تر فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان وی با تاکید بر ضرورت اجرای هر چه سریع تر طرح سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ توسط وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای اصفهان، گفت: بهره برداری هر چه سریع تر فاز اضطراری این پروژه می تواند بخشی از کمبود آب مناطق شهری اصفهان را مرتفع کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه تامین آب با شرکت آب منطقه ای و توزیع آن با شرکت آب و فاضلاب است، گفت: شرکت آبفا اقدامات مختلفی را برای توزیع عادلانه آب در اصفهان انجام داده است، با این وجود شرایط بسیار خاصی در اصفهان حکمران است و پیش بینی شده که تا آخر خردادماه شاهد افزایش 2 تا 4 درجه ای دمای هوا نسبت به میانگین باشیم، البته از نیمه دوم تیر ماه به بعد دمای هوا اندکی معتدل خواهد شد.

جدا شدن آب فضای سبز از شرب در 111 شهر اصفهان وی ادامه داد: برای رفع اضطراری مشکل کم اصفهان، تمام ادارات ملزم به صرفه ای 25 درصدی مصرف آب هستند، همچنین مصرف آب شرب در فضای سبز ادارات ممنوع شده و تیم نظارت برای ورود به ادارات مشخص شده است.

شیشه فروش با بیان اینکه در حال حاضر در 111 شهر استان، آب فضای سبز از شرب جدا شده است، افزود: همچنین بر استفاده از پساب و بازچرخانی آب در صنایع اصفهان تاکید کرده ایم و آنها باید تعمیرات خود را زمانی انجام دهند که نیاز به آب نداشته باشند، همچنین تمام صنایع ملزم شده اند که از پساب برای آبیاری فضای سبز خود استفاده کنند.

20 هزار هکتار باغات اصفهان در معرض تنش آبی وی در خصوص نگرانی مردم بابت سلامت آب شرب خود، گفت: مرکز بهداشت به صورت 24 ساعته تمام منابع آبی استان را رصد می کند و همچنین نظارت و کنترل کامل را بر تانکرهای آبرسانی و چاه ها وجود دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان به طرح سازگاری با کم آبی در استان اشاره کرد و توضیح داد: شرکت آب منطقه ای مسئولیت این طرح را دارد، قرار است در این باره با وزارت نیرو تدبیر کرده و با صنایع جلساتی را برگزار کند و راهکارهای مصرف بهینه و تامین آب از منابع دیگر را مشخص کنند تا مشکلی ایجاد نشود.

وی با بیان اینکه متاسفانه امروز 20 هزار هکتار باغات استان اصفهان در معرض تنش آبی قرار دارند و به نوعی آبی برای آبیاری ندارند، بنابراین قرار شد جهادکشاورزی با همکاری آب منطقه ای نسبت به شناسایی چاه برای آبیاری باغات اقدام کرده تا از خشکی آنها جلوگیری شود.

وزارت نیرو باید نسبت به احیای تالاب گاوخونی و تامین حقابه های قانونی اقدام کند شیشه فروش تصریح کرد: وزارت نیرو همانند دریاچه ارومیه باید نسبت به احیای تالاب گاوخونی و تامین حقابه های قانونی و تاریخی رودخانه از منابع مختلف اقدام کند تا بتوانیم مشکلات را پیگیری کنیم.

وی افزود: با توجه به تدوین نقشه راه زاینده رود، وزارت نیرو باید نسبت به اجرای این نقشه اقدام کند و از محیط زیست کشور درخواست داریم تالاب گاوخونی را همانند تالاب های دیگر احیا کند و از طرح های تامین آب استان دفاع کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: ضرورت دارد به منظور پیشگیری از مشکلات موجود، وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی را اتمام و به بهره برداری برساند.

وی با بیان اینکه وظیفه وزارت نیرو تامین آب و برق است، گفت: با توجه به مشکل تامین برق، قرار است وزارت نیرو 2 هزار مگاوات نیروگاه در استان ایجاد کند، همچنین این وزارتخانه باید تسهیلات لازم را برای توسعه نیروگاه های عادی و خورشیدی مهیا کند.

شیشه فروش تاکید کرد: احیای حوضه آبریز زاینده رود، تامین حقابه های قانونی کشاورزان و محیط زیست، اجرای مصوبات شورای عالی آب و همچنین برخورد با برداشت های غیرمجاز این حوضه توسط رییس حوضه آبریز از خواسته های مهم استان است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مدیریت بحران استانداری - برداشت - مدیرکل مدیریت بحران - استانداری اصفهان - بحران استانداری - زاینده رود - استان - مدیریت بحران - استان ها - کاهش - زاینده - استانداری - اصفهان - کاهش بارش - کم آبی - بارش - شرایط - قرار بود - خشکسالی - منصور شیشه فروش - شاهد - مدیرکل - مدیریت - بحران - میزان - ادامه دارد - میزان بارش - رطوبت خاک - شیشه فروش - قرار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی کار خانم در کارگاه تولیدی نبات

خوشنویسی تابلوی «علمدار کربلا» توسط هنرمند لرستانی

پایان محدودیت های ترافیکی ویژه مراسم تحلیف در تهران

چرا همیشه «شمال» مقصد سفر است؟/پیشگیری از بیماری ها با طبیعت گردی

فیلم| در کنار مردم سیل زده هستیم/ برای خدمت رسانی بهتر ابزار نیاز داریم

واکسینه شدن بیش از 11 هزار فرهنگی استان کردستان

گسترش طرح 313 در جهت تقویت اعتقادات مذهبی خانواده های مددجو خراسان شمالی

محور هراز بازگشایی شد

بارش رحمت الهی در آبادان

برافراشتن خیمه عزاداری محرم در صحن امامزاده موسی مبرقع قم

آغاز انتخاب رشته کنکوری ها از امروز

گزارش تصویری از تهیه رشته آش سنتی در کلات

افتتاح کانون فرهنگیِ خدمت رضوی در میمه

طرح اشتغال زایی «شمیم خدمت» در بقاع متبرکه خراسان جنوبی اجرایی می شود

جداره زمین چمن های منطقه 19 نقش ورزشی به خود گرفتند

سهم مدارس دولتی در میان رتبه های برتر کنکور: صفر! +جدول

بساط توسعه ناپایدار در کشور برداشته شود

فِراری اف 12 برلینتا مبدّل به هیولای قرمز! +تصاویر

راهیابی 4 دانش آموز چهارمحال و بختیاری به المپیاد علمی کشوری

برپایی نمایشگاه شمیم حسینی در شهرری

آبادان با 49.1 درجه سانتیگراد گرمترین نقطه خوزستان

ثبت نام در پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها آغاز شد

استخدام نیمه دولتی در بخش پشتیبان آموزشی

آتش سوزی در میانکاله مازندران همچنان ادامه دارد

افزایش سن پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه های فرهنگیان و رجایی به 24 سال

ارسال 400 آتش کوب به اندیمشک و دزفول

طراحی ماشین لباسشویی فضایی برای فضانوردان

بارش رگباری در انتظار ارتفاعات البرز است

بسته خبری شهر خبر 14 مرداد

ابر و باد در آسمان فارس

محور دوآب-بلده به دلیل ریزش کوه مسدود شد/ ترافیک سنگین در جاده چالوس

 بازگشایی دائمی آموزشگاه های رانندگی از شنبه 16 مرداد

رونمایی از سامانه «شهربین» شهرداری اشکذر

آغاز به کار 729 پایگاه انتخاب رشته کنکور در سراسر کشور از امروز

ثبت نام در پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها آغاز شد

شرکت 2409 نفر در آزمون ورود به حرفه مهندسان ساختمان در ایلام

پیکر فرزانه معصومیان به خاک سپرده شد

ابرناکی و بارش پراکنده در لرستان

آموزش 600 کارآموز در مرکز فنی و حرفه ایی شهرستان میناب

محور هراز بازگشایی شد

ترافیک سنگین محور چالوس در اوج کرونا

جاده هراز باز شد

تخریب بیش از 9 کیلومتر خطوط انتقال آبرسانی در شهرهای سیل زده مازندران

تقویت کارآفرینی مهمترین عامل پیشگیری از آسیب های اجتماعی

دلم ماند پیش آخرین وداعی که با هم داشتیم

ایجاد 18هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد قزوین

ثبت نام در پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها آغاز شد

دستفروشی پتکی بر پیکره شهرها

هوای کرج در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس

انتخاب رشته داوطلبان یزدی در 15 مرکز مشاوره

هشدار مدیر بحران استان قزوین درباره ادامه بارش ها

بدلکارانی که با مرگ رو به رو شدند

پایش سلامت 510 هزار مسافر در مرزهای کشور | 193 نفر قرنطینه شدند

امدادرسانی به متأثرین از سیلاب در روستاهای بخش بلده شهرستان نور

جاده هراز باز شد

محور هراز باز شد / تداوم طرح محدودیت تردد خودروهای با پلاک غیربومی

پایگاه های انتخاب رشته در تهران راه اندازی شد+ آدرس پایگاه ها

استخدام کارمند غیر حضوری

استخدام در رستوران ، اشپز باریستا

غبار رقیق و محلی میهمان آسمان همدان می شود

راهکار چینی ها برای هدایت فیل های وحشی گمشده

انجام تست کرونا روی 510 هزار مسافر در مرزهای کشور | 193 نفر قرنطینه شدند

هرمزگان گرم تر می شود

افتتاح بیمارستان فردوس در خوراسگانِ اصفهان

شهری که ساکنانش مادام العمر ماسک می زنند! +تصاویر

برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان 1400

تغییر کاربری اراضی کشاورزی آسیبی برای محیط زیست

استخدام آشپز خانم در شرکت معتبر خصوصی

محور هراز بازگشایی شد/طرح محدودیت تردد خودروهای غیربومی در استان مازندران تداوم دارد

پیش بینی دمای هوا در شهر های کهگیلویه و بویراحمد

خطرناک ترین اثر فرونشست زمین در تغییر آبخوان ها است

آموزش و پرورش: کمبود معلم تا 1403 ادامه دارد

آسمانی صاف در اغلب شهرها از 17 مرداد/گرما در اردبیل و سواحل خزر

ارائه دوره های آموزشی ارتقا مهارت برای 15 هزار نفر

بدون ویزا به ونیز ایران سفر کنید؛ در دو قدمی پایتخت

ورود ممنوع در 6 مبادی ورودی مازندران/عبور جریمه کرونایی از 110 هزار خودرو

استخدام پرستار در درمانگاه انصارالحسین علیه السلام در تهران

بارش باران و وزش باد شدید در 25 استان کشور طی دو روز آینده

درخشش دانش آموزان آذربایجان شرقی در جشنواره فرهنگی و هنری کشور

بیش از 82 میلیون تردد در راه های قزوین ثبت شد

527 کودک خوزستانی زیرپوشش طرح حامی بهزیستی قراردارند

تغییر شرط سنی ورود بـه دانشگاه فرهنگیان

برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی در کیش

ثبت نام «وام ازدواج» فرزندان بازنشستگان کشوری + لینک و جزییات (14 مرداد 1400)

تغییر شرط سنی ورود بـه دانشگاه فرهنگیان

روزهای سیاه مشهد با کرونای دلتا/ فوتی های روزانه کرونا در مشهد در آستانه 3 رقمی شدن

استخدام منشی با بیمه در آژانس هواپیمایی آرشا گشت آسمان نور در تهران

پس از سرقت پلاک خودرو چه کار کنیم؟

عبور امواج ضعیف ناپایدار از جو کهگیلویه و بویراحمد طی 72 ساعت آینده

مهشاد جلالیان روزهای سیاه مشهد با کرونای دلتا/ فوتی های روزانه کرونا در مشهد در آستانه 3 رقمی شدن

هشدار افزایش دما و ضرورت صرفه جویی برق در هرمزگان/ تداوم فعالیت سامانه بارشی در ارتفاعات

انتخاب رشته آزمون سراسری 1400 آغاز شد

بازگشایی مجدد محور هراز تا ساعاتی دیگر

طرح برخورد جدی پلیس سیستان و بلوچستان با خودروهای پلاک مخدوش آغاز شد

تعطیلی موزه های سربسته در کرمانشاه

کلاف سردرگم کمبود معلم در مهر 1400

دمای هوای گلستان افزایش می یابد

ممنوعیت تردد در مسیرهای منتهی به مجلس

قدردانی از مدیری که برای ترمیم خسارات ناشی از سیل اقدام کرد

دانش آموزان آملی رکورد دار المپیاد علمی در استان شدند

برداشت دیگر استان ها از زاینده رود همچنان ادامه دارد

برداشت دیگر استان ها از زاینده رود همچنان ادامه دارد