موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - دانشگاه صنعتي - يحيي گل محمدي - آتش سوزي گسترده - بازنشستگان تامين اجتماعي - دانشگاه صنعتي اميركبير - فرهاد مجيدي - ريحانه پارسا - رتبه بندي معلمان - نياسين - كودك خياباني - آرپادره سي - نوسان بورس - كشورهاي حاشيه درياي خزر - تيم فوتبال لاتزيو - عباس معمار نژاد - الگا كوريلنكو - توليدات ايراني - هرسين - گلمراد - سخنگوي اتحاديه اروپا - فيلم سينمايي «چهل و هفت»

مطالب مرتبط:
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد
آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه 28 خرداد 1400
فهرست مراکز واکسیناسیون کرونا در استان چهارمحال و بختیاری
4 میلیون و 369 هزار نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا را زده اند
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 09:252021-06-19پزشكي

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد


طبق آمار وزارت بهداشت، تاکنون بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده است که تاکنون 4 میلیون و 369 هزار و 39 نفر دوز اول واکسن کرونا و 895 هزار و 52 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 5 میلیون و 264 هزار و 91 دوز رسیده است.

- در چهارمین مرحله از ورود واکسن کرونا به ایران از سوی جمعیت هلال احمر، روز پنجشنبه گذشته یک میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد و این محموله برای توزیع در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :اگرچه پیش از این اعلام شده بود این محموله شامل دو میلیون دوز واکسن است، اما بنا به گفته سخنگوی جمعیت هلال احمر به دلیل محدودیت حمل بار، یک میلیون دوز واکسن به کشور ارسال شده و مابقی محموله نیز با پروازی دیگر به کشور خواهد رسید.

طبق آمار وزارت بهداشت، تاکنون بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده است که تاکنون 4 میلیون و 369 هزار و 39 نفر دوز اول واکسن کرونا و 895 هزار و 52 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 5 میلیون و 264 هزار و 91 دوز رسیده است.

همچنین یک میلیون دوز اخیر در شرایطی در میان استان ها توزیع می شود که طی هفته های گذشته وقفه میان واردات واکسن، فرایند واکسیناسیون را کند کرده بود هر چند که بنا به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، با توزیع واکسن برکت و واردات محموله های بعدی، واکسیناسیون عمومی با اولویت گروه های سنی 65 سال به بالا طی روز های آتی آغاز می شود.

تزریق روزانه 70 هزار دوز واکسنآن طور که کارشناسان حوزه سلامت می گویند، کند شدن فرایند واکسیناسیون عمومی در هفته های گذشته به دلیل بدعهدی کشور های تولید کننده واکسن کرونا در عمل به تعهدات شان بوده و همین مسأله باعث شده واردات واکسن در کشور به تعویق بیفتد.

این موضوعی است که در هفته های گذشته بویژه از زمانی که روند ارسال محموله های واکسن مورد انتظار ایران مختل شد، در رسانه ها مطرح می شود و نگرانی ها را برای واکسیناسیون گروه های در اولویت دریافت واکسن و تزریق دوز دوم بالا برده است.

برای مثال کوواکس یعنی همان سازوکار مرتبط با سازمان بهداشت جهانی که به کشور های کم درآمد سهمیه واکسن می دهد قرار بود 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن به ایران بدهد که از این میزان تنها یک و نیم میلیون دوز واکسن تحویل داده و مابقی واکسن ها را به ایران بدهکار است.

در این میان همچنان صف انتظار کارکنان بخشی از نظام سلامت در حوزه سرپایی از جمله آزمایشگاهیان، برخی دانشجو های پزشکی و برخی بیماران خاص و گروه های سنی بالای 70 سال که متقاضی دریافت واکسن هستند طولانی است و هنوز هم رده سنی بالای 65 سال که قرار بود هفته گذشته واکسیناسیون شان شروع شود بلاتکلیف مانده اند.

این در شرایطی است که هفته گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از واردات سه میلیون واکسن کرونا به کشور خبر داده بود در حالی که از این میزان تنها یک میلیون دوز آن تأمین شده و اواخر هفته گذشته تحویل وزارت بهداشت شد.

با وجود این، این روز ها اخبار خوشی نیز از تولید واکسن های ایرانی به گوش می رسد و آن طور که مسئولان وزارت بهداشت قول داده اند، واکسن ایرانی کووبرکت نیز این روز ها وارد کمپین واکسیناسیون علیه کووید 19 می شود.

در تهران نیز مطابق اعلام معاون درمان ستاد کرونای پایتخت موجودی واکسن ها در مراکز تجمیعی در حال اتمام است، اما ورود محموله های جدید واکسن به کشور و دریافت مجوز اضطراری واکسن کووبرکت نگرانی ها درباره توقف واکسیناسیون را در این مراکز کاهش داده است.

نادر توکلی در این باره می گوید: مراکز تجمیعی در تهران روزانه ظرفیت تزریق 70 هزار دوز واکسن دارند یعنی در 10 روز می توان 700 هزار دوز واکسن در تهران تزریق کرد.

با توجه به اینکه واکسن برکت مجوز های اضطراری را دریافت کرده امیدواریم با ورود کووبرکت به چرخه واکسیناسیون روند واکسیناسیون در تهران سرعت بگیرد.

به گفته وی، هم اینک اولویت دریافت واکسن در استان تهران شامل کارکنان نظام سلامت در حوزه سرپایی، بخشی از دانشجویان پزشکی و بیماران خاص از جمله مبتلایان به سرطان است.

اولویت تزریق دوز اول واکسن است اگرچه این روز ها سالمندان بالای 70 سال و گروه های سنی 65 سال در انتظار واردات محموله های جدید واکسن نشسته اند با این حال همزمان این شائبه ها مطرح می شود کسانی که هنوز موفق به تزریق دوز دوم واکسن نشده اند در عوض از واکسن جایگزین برای آن ها استفاده خواهد شد.

موضوعی که سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این شائبه ها می گوید: واکسن برکت یا هر واکسن ایرانی که به کمپین واکسیناسیون علیه کووید 19 اضافه شود و مجوز مصرف اضطراری بگیرد به صورت مستقل و مجزا استفاده خواهد شد و وزارت بهداشت برنامه ای برای استفاده از دوز دوم یا استفاده ترکیبی از واکسن ها در برنامه واکسیناسیون عمومی ندارد، اگرچه این موضوع نامحتمل نیست و در برخی کشور ها شیوه نامه های استفاده ترکیبی از واکسن ها در ماه های آتی تدوین می شود.

با وجود این تا اطلاع ثانوی دوز اول و دوم واکسن های تزریقی یکسان خواهد بود.

کیانوش جهانپور درباره تأخیر ایجاد شده در دریافت دوز دوم و کاهش اثر بخشی واکسن ها هم می گوید: بر اساس دانسته های علمی تأخیر چند روزه بین دوز اول و دوم واکسن ها اثربخشی واکسن ها را کم نمی کند، البته این موضوع در مورد واکسن اسپوتنیک وی 5 با توجه به تفاوت دوز اول و دوم خاص است و طبیعتاً بعد از دسترسی به دوز دوم تزریق خواهد شد.

دوز اول اسپوتنیک از بردار های ویروسی آدنوویروس است و دوز دوم آن آدنوویروس تیپ 5 انسان است.

فعلاً بر اساس دانسته های موجود فاصله بیشتر بین دوز اول و دوم اثربخشی واکسن ها را افزایش می دهد برای مثال فاصله دوز اول و دوم آسترازنکا بیش از 90 روز است.

وی با بیان اینکه تا این لحظه بیش از 6 میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده و بیش از 75 تا 80 درصد آن تزریق شده است، می افزاید: اغلب سالمندان بالای 70 سال که مایل به دریافت واکسن بودند و در سامانه ثبت نام کرده اند دوز اول را دریافت کرده اند و در حال دریافت دوز دوم هستند.

در روز های آتی وارد فاز تزریق افراد بالای 65 سال می شویم.

با توجه به اینکه سرعت واکسیناسیون تابع زمانبندی تأمین و واردات واکسن است و البته واردات و تأمین واکسن نیز فراز و فرود های بسیاری دارد بنابراین اعلام زمانبندی دقیق از سوی تولیدکنندگان خارجی امکانپذیر نیست، ولی طی روز های آتی واکسیناسیون افراد بالای 65 سال آغاز می شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سؤال که محموله یک میلیون دوز واکسن کرونا که به تازگی وارد شده برای کدام گروه ها تزریق خواهد شد، عنوان می کند: اولویت با دوز اول است، هنوز بالای 70 سال که متقاضی واکسن بودند واکسیناسیون شان کامل نشده.

به محض اینکه واکسیناسیون داوطلبان دوز اول واکسن بالای 70 سال انجام شود وارد گروه های بعدی خواهیم شد.

وی در ادامه می افزاید: بخشی از این واکسن های تزریقی، واکسن برکت خواهد بود، ولی با توجه به اینکه یک میلیون دوز واکسن نیز ظرف روز های آتی از چین وارد کشور می شود و احتمالاً تا قبل از دهم تیرماه محموله ای از واکسن ها را از کوواکس خواهیم داشت به طور دقیق نمی توان اعلام کرد برای افراد در اولویت بعدی از چه واکسن هایی استفاده می شود.

به گفته جهانپور، کسانی که واکسن سینوفارم دریافت کرده اند نگران تزریق دوز دوم نباشند چرا که بسیاری از کشور ها از جمله کانادا و اروپای غربی که دسترسی بالایی به واکسن دارند دوز اول را در اولویت قرار داده اند و دوز دوم را بعد از سه ماه تزریق می کنند.

در کشور ما این برنامه به صورت رسمی وجود ندارد، اما شیوه نامه های کشور های مختلف حاکی از این است تأخیر در واکسن دوز دوم تأثیری در اثربخشی واکسن ها نخواهد داشت.

به نظر می آید بسیاری از نظام های بهداشتی در دنیا معتقدند اگر قرار بر انتخاب بین دوز اول و دوز دوم باشد، دوز اول را باید تزریق کرد تا حداقل ایمنی پایه ای در جامعه فراهم شود.


کلید واژه ها: میلیون - واکسن - وزارت بهداشت - واکسن کرونا - جمعیت هلال احمر - کشور - سخنگوی جمعیت هلال احمر - هزار - کرونا - محموله - بهداشت - هلال احمر - وزارت - تزریق - جمعیت - گزارش روز - هلال - احمر - آمار - چهارمین - محدودیت - پنجشنبه - سخنگوی - گزارش - توزیع - اعلام - گذشته - ایران - مرحله - ارسال

آخرین اخبار سرویس:
5 علامت کووید-19 که در بلند مدت بهبود می یابند

شمار فوتی های کرونا در هرمزگان به 1719 نفر رسید/ دوباره رکورد بیشترین بیمار بستری شکست

برنامه 21 روزه برای به دست آوردن سلامت عمومی

مراجعه بیش از 200 کودک اردبیلی با علایم کرونا به بیمارستان ها

علائم اولیه کرونا در گروه های سنی مختلف

ماجرای زنی که 40 بار کرونا گرفت!

بستری شدن 3304 بیمار کرونایی در مازندران

آدم آهنی ها هم با احساس می شوند/ درک احساسات با هوش مصنوعی

فوت 36 هزار تهرانی به دلیل کرونا/ هزینه کفن، دفن و خرید قبر در پایتخت

ارشا اقدسی درگذشت + وصیت وی از زبان مادرش

پاسخ های علمی به شایعات عوارض واکسن

برنامه 21 روزه برای به دست آوردن سلامت عمومی

خشک شدن تالاب ها چگونه زندگی همه را متأثر می کند؟

فال روزانه امروز سه شنبه 12 مرداد 1400

12 فایده جالب برگ موز

ببینید داریم تو کرونا غرق میشیم!

پاسخ های علمی به شایعات عوارض واکسن

وضعیت بحرانی علایم حیاتی ارشا اقدسی بدلکار مشهور کشورمان + ویدئو

ثبت نام واکسیناسیون کرونا برای بیماران نادر و دیابتی انسولینی فعال شد

آخرین وضعیت ارشا اقدسی در بیمارستان

فسیل یک مغز سالم 310 میلیون ساله کشف شد!

411 کشته ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته کشور

ثبت نام واکسیناسیون کرونا برای بیماران نادر و دیابتی انسولینی فعال شد

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت در خصوص اعمال تعطیلی دو هفته ای در کشور

بستری روزانه 177 بیمار کرونایی در رشت/ وضعیت بحرانی است

پاسخ های علمی به شایعات عوارض واکسن

افزایش سرعت واکسیناسیون، روزنه امید غلبه بر کرونا

آخرین آمار کرونا در قزوین/6 فوتی و 607 بیمار جدید کرونایی

افزایش بی سابقه بستری های کرونا طی 18 ماهه گذشته/ کووید 19 همچنان قربانی می گیرد

آخرین وضعیت ارشا اقدسی بدلکار

اینفوگرافیک | علائم مهم و کلیدی سکته قلبی در مردان و زنان

وضع وخیم کرونایی خراسان شمالی

15 تا 20 درصد زوج های ایرانی با چالش ناباروری مواجه هستند

محققان به درمان اختلالات شناختی کمک می کنند

توزیع سرم تزریقی در داروخانه های شهری ممنوع شد

ثبت 98 درصد واکسیناسیون شهرستان بویراحمد در سامانه وزارت بهداشت

آغاز ثبت نام بیماران نادر و دیابتی های دریافت کننده انسولین برای واکسیناسیون کرونا

اشغال تمام ظرفیت بستری بیماران کوویدی در بیمارستان های مازندران

آخزین وضعیت ارشا اقدسی بدلکار

ایستگاه های صلواتی در محرم امسال جهت رعایت نکات بهداشتی دایر نخواهد شد

تنها 43 درصد نوزادان در ساعت اول تولد با شیر مادر تغذیه می شوند

19 نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان زنجان افزوده شده است

گروه های سنی بالای 40 سال تا آخر شهریورماه واکسینه می شوند

افزایش شدید بستری های کرونا در کشور

عوارض واکسن کرونا تا چند روز پس از تزریق ادامه پیدا می کند؟

گروه های سنی بالای 40 سال تا آخر شهریورماه واکسینه می شوند

در یک ماه 18 کارگر ابنیه فنی راه آهن شمال مبتلا به کرونا شدند

ورود محموله جدید واکسن چینی کرونا به کشور

آغاز ثبت نام بیماران نادر و دیابتی های دریافت کننده انسولین برای واکسیناسیون کرونا؛ امشب

ظرفیت بیمارستان های استان گیلان برای پذیرش بیماران کرونایی تکمیل شد

ثبت نام بیماران نادر و دیابتی های دریافت کننده انسولین برای واکسیناسیون کرونا آغاز شد

سامانه ثبت نام واکسن بیماران نادر و دیابتی امشب فعال می‎ شود

جان باختن سی و دومین بیمار مبتلا به کرونا در کیش

آمار کرونا هرمزگان 11 مرداد؛ 12 فوتی و 1162 بستری

هانیه توسلی در دامان طبیعت +عکس

آغاز ثبت نام بیماران نادر و دیابتی های دریافت کننده انسولین برای واکسیناسیون کرونا؛ امشب

ثبت نام واکسیناسیون کرونا برای بیماران نادر

همه چیز درباره کرونای لامبدا

سویه دلتا ویروس کرونا بسیار مسری است

فوری / مردم برای ارشا اقدسی دعا کنند | حالش وخیم شد

کاهش علائم حیاتی ارشا اقدسی | مادر ارشا: پسرم وصیت کرده که اعضای بدنش اهدا شوند

آمار کرونا یزد 11 مرداد؛ 10 فوتی و 565 ابتلای جدید

امکان ثبت نام تزریق واکسن برای بیماران نادر و بیماران دیابت از امشب ­

واکسیناسیون مددجویان و کادر درمان مراکز ماده 16 آغاز شد

آمار کرونا همدان 11 مرداد؛ 4 فوتی و 92 ابتلای جدید

مهمترین خبر های جامعه که در 11 مرداد ماه رخ داد

کشف پروتیینی که مانع چربی سوزی می شود

شانس زندگی ارشا اقدسی یک درصد است/ برای بدلکار سینمای ایران دعا کنید

احتمال زنده بودن ارشا اقدسی زیر یک درصد است/ وصیت ارشا اقدسی از زبان مادرش + فیلم

آغاز ثبت نام تزریق واکسن کووید19 برای بیماران نادر و بیماران دیابت دریافت کننده انسولین

فردا برای تعطیلی یک هفته ای اصفهان تصمیم گیری می شود

27 کشور خارجی مشتری واکسن ایرانی کرونا

مادر ارشا اقدسی: پسرم وصیت کرده اعضای بدنش اهدا شود

فوتبال ملی صاحب آمبولانس پیشرفته شد

ثبت نام واکسیناسیون بیماران نادر و دیابتی امشب فعال می‎شود

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور

پیشنهاد تعطیلی دوهفته ‎ای کشور فردا بررسی می‎ شود

حقایقی جالب و خواندنی درباره مغز انسان که نمی دانستید

ثبت نام واکسیناسیون بیماران نادر و دیابتی امشب فعال می‎شود

سیر صعودی کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/بستری بی سابقه در 18 ماه گذشته

پیشنهاد تعطیلی دو هفته ای فردا بررسی می شود

وخیم شدن وضعیت بدلکار ایرانی/ فیلم

مادر ارشا اقدسی: پسرم وصیت کرده همه اعضای بدنش اهدا شود

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: 27 کشور دنیا در صف خرید واکسن ایرانی کرونا هستند

پیشنهاد تعطیلی دو هفته ای فردا بررسی می شود

کاهش ناگهانی علائم حیاتی ارشا اقدسی

واکسیناسیون مددجویان و کادر درمان مراکز ماده 16 آغاز شد

امید بازگشت ارشا اقدسی به زندگی، یک درصد است

اهدای عضو در آذربایجان غربی جان 2 نفر را نجات داد

بیش از 10 هزار بیمار مبتلا به کرونا در تهران/ظرفیت بیمارستان ها تکمیل شد

جانبازان بالای 30 درصد چهارمحال و بختیاری واکسینه شدند/واکسیناسیون سایر جامعه ایثارگری از هفته آینده

لزوم همکاری بیشتر شهروندان با کادر درمان در گیلان

پیشنهاد تعطیلی 2 هفته ای کشور فردا بررسی می شود

رژیم غذایی پر فیبر و کاهش افسردگی در زنان

اگر این علائم را دارید به کرونا دلتا مبتلا شده اید

مجوز برای هیچ برنامه ای در استان تهران صادر نخواهد شد

مراسم عزاداری محرم با رعایت اصول بهداشتی برگزار شود

استقبال معلمان کرمانشاهی از واکسن ایرانی برکت

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور

امید بازگشت ارشا اقدسی به زندگی، یک درصد است

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد

واکسیناسیون کرونا در کشور از این هفته شتاب می گیرد