مطالب مرتبط:
دریاچه ارومیه عقب گرد کند، خسارت زیادی را متحمل خواهیم شد
شناسایی 3 هزار چالش در برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه»
انتخابات 1400 - قم ، ارومیه و شهرکرد
علی ارسلانی حضور پرشور مردم ارومیه در ساعات پایانی انتخابات1400
خسارت وحشتناک کریستیانو رونالدو به کوکاکولا!
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 03:402021-06-18اقتصادي

دریاچه ارومیه عقب گرد کند، خسارت زیادی را متحمل خواهیم شد


درحالی حدود شش سال دیگر تا احیای کامل دریاچه ارومیه و رسیدن به تراز اکولوژیک مانده است که نگرانی هایی در زمینه ادامه فعالیت های احیای این دریاچه در دولت آینده وجود دارد.

- مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به اینکه سناریوهای مختلفی برای ادامه روند احیای دریاچه ارومیه در دولت سیزدهم درنظر گرفته ایم، گفت: اگر دریاچه ارومیه عقب گرد کند، خسارت زیادی را متحمل خواهیم شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، براساس آخرین اطلاعات ستاد احیای دریاچه ارومیه درحال حاضر تراز این دریاچه 1271.

25 متر، سطح آن 3405 کیلومتر مربع و حجم آب آن 4.

7 میلیارد متر مکعب گزارش شده است.

مقایسه این آمار با اعداد و ارقام سال گذشته نشان می دهد که طی سال جاری تراز، سطح و حجم آب دریاچه ارومیه کاهش یافته است.

برای مثال طی سال گذشته در همین بازه زمانی دریاچه ارومیه بیش از 6 میلیارد متر مکعب آب داشته است.

روند کاهشی تراز و سطح آب دریاچه ارومیه ناشی از کاهش بارش ها و عدم پرداخت حق آبه آن توسط وزارت نیرو است.

مسعود تجریشی  مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفت و گویی با ایسنا ضمن اشاره به اینکه وزارت نیرو طی سال جاری در پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه کم لطفی کرده است، اظهار کرد: درحالی که بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بین 20 تا 35 درصد کاهش پیدا کرده است اما حدود 65 درصد حق آبه دریاچه ارومیه را طی سال آبی جاری پرداخت نکردند.

وی در ادامه با بیان اینکه ما هنوز نتوانسته ایم که در زمینه مدیریت منابع آب، محیط زیست را در اولویت قرار دهیم، تصریح کرد: در قانون حفاظت از تالاب ها و مصوبه شورای عالی آب تاکید شده است که ابتدا باید سهم آب شرب سپس حق آبه محیط زیست و پس از آن سهم آب کشاورزی در اولویت تخصیص ها باشد.

بدهی 30 میلیارد متر مکعبی وزارت نیرو به دریاچه ارومیه تجریشی با اشاره به بدهی 30 میلیارد متر مکعبی وزارت نیرو به دریاچه ارومیه به دلیل عدم پرداخت حق آبه آن در سال های گذشته گفت: از این رو ما توافق کرده بودیم که اگر پس از تخصیص حق آبه ها، آبی اضافه آمد آن را به سمت دریاچه رهاسازی کنند همچنین گفته بودیم که این به دلیل آن است که در سال های گذشته سهم آب دریاچه را برمی داشتید و کسی نبود که بگوید که با این آب چه کرده اید.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: طی سال های 1392 و 1393 که ستاد احیا کار خود را آغاز کرد، نه قانون حفاظت از تالاب ها به تصویب رسیده بود و نه توافقاتی درباره پرداخت حق آبه ها وجود داشت اما اکنون قوانین و توافقاتی در زمینه وجود دارد.

از این رو ما انتظار داریم که در سال 1400 با توجه به وجود این قوانین در زمینه پرداخت حق آبه ها بهتر از این عمل شود.

تراز دریاچه ارومیه از اردیبهشت ماه کاهشی شد وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه معمولا سطح تراز دریاچه ارومیه طی چند سال اخیر در اردیبهشت ماه افزایش می یافت، در خرداد تا تیر ماه ثابت می شد و پس از آن به دلیل تبخیر کاهش پیدا می کرد، تصریح کرد: متاسفانه امسال به دلیل عدم پرداخت حق آبه تراز دریاچه ارومیه از اردیبهشت ماه سمت کم شدن پیش رفت.

درحال حاضر نقطه امید ما این است که سد کانی سیب که اکنون 150 میلیون متر مکعب آب دارد توسط تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه راه پیدا کند.

امیدواریم این تونل نیز طی مهر تا آبان ماه امسال به بهره برداری رسد.

تونل انتقال آب کانی سیب سالانه حدود 600 میلیون متر مکعب آب را به سمت دریاچه ارومیه هدایت می کند به گفته تجریشی تونل انتقال آب کانی سیب سالانه حدود 600 میلیون متر مکعب آب را به سمت دریاچه ارومیه هدایت خواهد کرد همچنین این انتقال آب به صورت دائم خواهد بود.

از سویی دیگر سایر اقدامات در زمینه صرفه جویی آب از محل کشاورزی نیز باید پیگیری شود.

صرفه جویی 450 میلیون متر مکعبی آب در بخش کشاورزی مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه اظهار کرد: ما باید حدود 950 میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه صرفه جویی کنیم.

با توجه به این موضوع طی سال آبی گذشته حدود 450 میلیون متر مکعب از این مقدار محقق شد.

لازم است که طی پنج سال آینده نیز 450 میلیون متر مکعب دیگر با انجام اقداماتی مانند تغییر الگوی کشت از محل کشاورزی صرفه جویی شود.

سالانه یک میلیارد متر مکعب آب دائم به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود وی افزود: دو تصفیه خانه تبریز و ارومیه نیز سالانه حدود 150 تا 170 میلیون متر مکعب آب دائم را به سمت دریاچه می فرستند.

از این رو باتوجه به اقدامات انجام شده می توان گفت که از این پس سالانه حدود یک میلیارد متر مکعب آب دائم به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود بنابراین با فرض اینکه دریاچه ارومیه سالانه کمترین میزان ورودی در حوضه آبریز را داشته باشد( حدود 1.

4 میلیارد متر مکعب) می توان گفت که شرایط دریاچه نمی تواند بدتر شود و به شرایط بد خود در سال های گذشته برگردد.

دریاچه ارومیه از مرحله بحران عبور کرده است تجریشی با اشاره به اینکه باتوجه به این موارد می توان گفت که دریاچه ارومیه از مرحله بحران عبور کرده است و در حال حاضر معضلی به عنوان خشک شدن دریاچه ارومیه نداریم، گفت: در دولت سیزدهم باید به سمت صرفه جویی آب در بخش کشاورزی و دریافت حق آبه تالاب ها از وزارت نیرو حرکت کنیم حتی می توان امیدوار بود که دستگاه های نظارتی نیز به موضوع پرداخت حق آبه تالاب ها ورود کنند چراکه درحال حاضر قوانینی وجود دارد که بر اساس آن ها مردم، دستگاه های نظارتی، سازمان حفاظت محیط زیست و.

می توانند نسبت به عدم پرداخت حق آبه ها به قوه قضاییه شکایت کنند.

ادامه روند احیای دریاچه ارومیه در دولت سیزدهم چگونه خواهد بود؟ وی ادامه داد: برای ادامه روند احیای دریاچه ارومیه در دولت سیزدهم سناریوهای مختلفی درنظر گرفته شده است.

یکی از این سناریوها ایجاد مرکز آینده پژوهی دریاچه ارومیه است.

این مرکز پس از اتمام کار ستاد احیا به کار پایش و نظارت بر دریاچه ارومیه خواهد پرداخت و سطح دریاچه، تراز و حجم آب آن و توسعه اراضی کشاورزی و .

را به نمایندگان مجلس و رییس جمهوری گزارش می دهد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه به ایجاد مرکز حوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره کرد و توضیح داد: وزارت نیرو از اول فروردین ماه سال جاری مجموعه جدیدی را تحت عنوان حوضه آبریز دریاچه ارومیه ایجاد کرده است تا مدیریت آب در این منطقه و بین استان ها انجام شود علاوه بر این وزارت جهاد کشاورزی نیز مرکزی را به نام همبست آب، کشاورزی، محیط زیست و انرژی برای پیگیری امور دریاچه ارومیه راه اندازی کرده است.

وی با بیان اینکه اقدام بسیار مهم طی پنج سال آینده برای سال رسیدن به تراز اکولوژیک صرفه جویی 450 میلیون مترمکعبی آب در بخش کشاورزی است، تصریح کرد: اگر کشاورزی را به حال خود رها کنیم سطح زیر کشت افزایش خواهد یافت و به وزارت نیرو برای سدسازی فشار خواهند آورد.

از این رو برنامه ای برای پنج محصول یونجه، چغندرقند، سیب و انگور تدوین شده است که بعضی از آن ها نیز به مرحله اجرا رسیده است.

به گفته تجریشی این پنج محصول 75 درصد اراضی و 75 درصد مصرف آب حوضه آبریز را به خود اختصاص داده اند.

از این رو برنامه ای تحت عنوان به کاشت تعریف شده است که بر اساس آن می توان هم مصرف آب را کاهش و هم بهره وری و تولید را افزایش داد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه اظهار کرد: درحال حاضر سطح زیرکشت چغندر قند کاهش پیدا کرده و به بیرون از حوضه آبخیز هدایت شده است همچنین به عنوان محصول جایگزین کم آب بر به سراغ گیاهان دارویی رفته ایم.

در آن زمان بسیاری به ما می گفتند که با صرفه جویی آب در مزرعه، کشاورزی آسیب خواهد دید اما بررسی های انجام شده نشان داد که نه تنها این اتفاق نیفتاده است بلکه حدود 15 تا 25 درصد افزایش تولید داشته ایم.

  تجریشی ادامه داد: از سویی عده ای دیگر می گفتند که کشاورزان به دلیل عدم پرداخت آب به سمت استفاده از آب های زیرزمینی رفته اند اما مجدد بررسی ها نشان داد که سطح آب های زیرزمینی نیر با صرفه جویی آب در بخش کشاورزی کاهشی نبوده است.

در کنار این نمایندگان مجلس نیز می گفتند که این اقدام سبب مهاجرت بومیان شده است اما بررسی اطلاعات نشان داد که روند مهاجرت در سال های احیای دریاچه برعکس بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه شهریور ماه سال گذشته برنامه ای برای صرفه جویی 450 میلیون متر مکعبی آب در بخش کشاورزی طی پنج سال آینده به سازمان برنامه و بودجه تحویل داده شد، تصریح کرد: این برنامه شامل صرفه جویی آب برای کاشت گندم با بذر جایگزین گندم کم آب بر تر و اجرای برنامه هایی برای محصولاتی ازجمله سیب، انگور و علوفه است.

خوشبختانه اولین بودجه گسترده اجرای این برنامه را نیز امسال از سازمان برنامه و بودجه دریافت کردیم.

وارد سیکل معیوب سدسازی نشویم مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه چنانچه به این برنامه ها بی توجهی شود و مجدد به سدسازی روی آوریم، سیکل معیوب سدسازی، توسعه اراضی کشاورزی و افزایش فقر تکرار خواهد شد، گفت: در چنین شرایطی دریاچه ارومیه به وضعیت سابق خود بازخواهد گشت و در این صورت دیگر هیچ دستگاهی به فکر احیای تالاب ها نخواهد بود.

تجریشی در پایان با تاکید بر اینکه چنانچه شرایط دریاچه ارومیه عقبگرد داشته باشد، طوفان های گرد و خاک سبب خالی از سکنه شدن روستاهای غربی کشور می شود، اظهار کرد: درهر صورت چنانچه در آینده مجلس به دولت برای سدسازی به بهانه های واهی فشار آورد، دریاچه ارومیه خسارت زیادی را متحمل خواهد شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دریاچه ارومیه - دریاچه - ارومیه - ستاد احیای دریاچه ارومیه - احیای - میلیارد - تراز - دولت سیزدهم - برنامه ریزی - گزارش - گذشته - ادامه - خسارت - متحمل - بازه زمانی - دولت آینده - ستاد - دولت - اطلاعات - کیلومتر - برنامه - نگرانی - فعالیت - مقایسه - سیزدهم - ارقام - اعداد - آینده - اشاره - تلفیق

آخرین اخبار سرویس:
استخدام طراح وب سایت و کارشناس فروش در خاک دژ پایه در کرج

استخدام مدیر فروش و کارشناس فروش در برازین بتن شیمی در غرب تهران

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت شکوفا صنعت پویا در کرمان

استخدام حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت سهند بهامین طب در تهران

زمان بررسی طرح عرضه خودرو در بورس

استخدام کارشناس فروش حبوبات و ادویه جات در گروه صنعتی طبیعت میهن در تهران

عطر نوبرانه های بهشتی در اراضی شیبدار| رونق صادرات از قلب روستاهای مازندران

اقتصاد دلال و سلطان پرور

استخدام انباردار در شرکت فرآورده های گوشتی رباط در تهران

استخدام سرپرست توزیع با حقوق ثابت وزارت کار، پورسانت، بیمه و پاداش در کرج

استخدام رییس انبار آشنا به اصول انبارگردانی در یک شرکت معتبر در گیلان

صادرات حدود 1.3 میلیارد دلاری زنجیره محصولات معدنی در خردادماه

ریزش دوباره ارزهای دیجیتالی

نادر اول خواستگارم بود ولی با گرفتن فیلم غیر اخلاقی مرا بی آبرو کرد

جبران خسارات تالارهای آسیب دیده از کرونا

استخدام مدیر مالی در صرافی صدف در تهران

استخدام 4 عنوان شغلی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت چاکلز در یزد

استخدام کارشناس فروش، مسئول دفتر، تدوینگر، گرافیست و فروشنده در یزد

استخدام حسابدار با عیدی، سنوات، پاداش در بازرگانی فرحت نیا موتور در تهران

استخدام متصدی تعمیر و نگهداری (مکانیک یا برق) در البرز

ثروتمندترین افراد هر کشور را بشناسید

سقف تسهیلات قرض الحسنه مشاغل خانگی افزایش یافت

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق پایه، بیمه، عیدی، سنوات و پورسانت/زنجان

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، هزینه ایاب ذهاب در تهران

استخدام مدیر فروش با حقوق و مزایای عالی در کارخانه صنعتی تهویه آبسال نو

استخدام برنامه نویس فرانت اند (Front-End) در شرکت رادمن در تهران

استخدام نماینده علمی و بازاریابی فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در سمنان

استخدام مدیر تولید و کارشناس فنی در مسیر گستر آرتیمان از تهران و البرز

استخدام انباردار با بیمه تکمیلی و پاداش در شبکه توزیع آتی بین برنا در تهران

گرانفروشی و کم فروشی نان در صدر تخلفات صنفی تیرماه

استخدام حسابدار، تکنسین فنی و راننده پایه 2 توزیع محصول با ناهار و بیمه

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار

استخدام حسابرس داخلی آقا در یک شرکت معتبر دارویی _ غذایی در تهران

استخدام متخصص شبکه های کامپیوتری و کارشناس فروش در دروازه آبی فرافر در یزد

پذیره نویسی یک صندوق جدید و با درآمد ثابت

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در دکتر دندان در تهران

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت تام پالایه تهران

به روزرسانی ثروتمندترین افراد هر کشور

بالا رفتن بیش از 50 درصدی هزینه های زندگی طی چهار ماه

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر تولیدی و بازرگانی در تهران

استخدام حسابدار با بیمه تکمیلی، عیدی، سنوات و حق مسکن در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در بازرگانی معدنی اژدهای طلایی ویرا در اصفهان

استخدام آشپز و جوشکار در یک شرکت کاغذ سازی در شهر صنعتی مامونیه

پیش بینی مشکل در تامین آب عشایر خوزستان در فصل پاییز

استخدام کارمند دفتری با دریافتی از 4 میلیون، بیمه تکمیلی، کارانه و پاداش

استخدام فروشنده با حقوق ثابت، درصد از فروش، بیمه در فرش نگارستان کاشان

استخدام 7 عنوان شغلی در مدیران آهن زاینده رود در اصفهان

پیش بینی مشکل در تامین آب عشایر خوزستان در فصل پاییز

استخدام کارشناس فروش تلفنی درب و پارتیشن شیشه ای، حسابدار و منشی در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور فروش مواد غذایی و سرپرست فروش مواد غذایی

استخدام بازاریاب و ویزیتور قطعات خودرو با بیمه، بیمه تکمیلی، پورسانت

آینده بازار طلا چگونه خواهد بود؟

استخدام کارشناس خرید حبوبات در گروه صنعتی طبیعت میهن در تهران

استخدام مدیر، رییس، سرپرست انبار، کارشناس کنترل کیفیت و کارشناس برنامه ریزی

بازار جهانی نفت امروز سه شنبه 12 مرداد| قیمت نفت سبک ایران 73.75 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی|امروز سه شنبه 12 مرداد

آیا نفت بالاخره 80 دلاری می شود؟

پس از هواپیما نوبت به گرانی اتوبوس رسید

استخدام مسئول کنترل پروژه در شرکت مهندسی قادر نصب در تهران

استخدام کارشناس فروش تجهیزات آزمایشگاهی با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

استخدام مسئول پشتیبانی منابع انسانی در یک شرکت معتبر در گیلان

هزینه درمان کرونا با بیمه چند؟

آغاز پرداخت پول به تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب

استخدام کارشناس فروش در شرکت بازرگانی معدنی اژدهای طلایی ویرا در تهران

استخدام کارشناس صادرات قطعات خودرو با بیمه تکمیلی در تهران

افزایش خسارت سیلاب گلستان به 827 میلیارد ریال

استخدام منشی با عیدی و سنوات در شرکت تولید فرآورده های غذایی بینا رزن- جردن

استخدام نماینده علمی و بازاریابی فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در ایلام

استخدام کارگر ساده در شرکت عمران گاز پویا در محدوده چهاردانگه

کارمندان سابق «اسپیس ایکس» قایق برقی می سازند

افزایش 50 هزار تومانی قیمت ها در بازار کاغذ تحریر

نقل و انتقال اضطراری فرهنگیان، از ابتدای شهریور/رایزنی برای صدور مجوز انتقال به تبعیت از همسر

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه تکمیلی و پاداش در فکور مغناطیس اسپادانا

استخدام کارمند با حقوق وزارت کار و بیمه در مجتمع تجاری بوشهری در تهران

نقل و انتقال اضطراری فرهنگیان، از ابتدای شهریور/رایزنی برای صدور مجوز انتقال به تبعیت از همسر

شرط روند صعودی بورس در دولت جدید

19 درصد از کرونایی های اخیر آمریکا را کودکان تشکیل می دهد

آیا نفت بالاخره 80 دلاری می شود؟

تصاویر| بیمارستان های تهران در حالت انفجار

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش/اصفهان

استخدام حسابدار در یک شرکت تولیدی در محدوده میدان ونک - تهران

استخدام کارشناس حسابداری در گروه کارخانجات سیرنگ در اصفهان

استخدام کارمند خدمات (آبدارچی) با حقوق ثابت، بیمه، بیمه تکمیلی در اُکالا

آغاز مطالعات اجرای شبکه آبیاری مرحله دوم قلعه رشید

معامله 143 میلیون دلار در سامانه نیما

استخدام سرپرست فروش در شرکت پخش سراسری باراکا در مازندران

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت پارس سهند رادیاتور در تهران

استخدام کارشناس ارشد شیمی در شرکت کیمیا پالایش شکوهیه در قم

عکس| چهره روحانی هنگام ارائه گزارش رییسی از وضعیت موجود

بودجه ریالی از بودجه ارزی تفکیک شود

ثبات بازار مسکن شکننده است

استخدام بازاریاب و ویزیتور با بیمه و بیمه تکمیلی و پورسانت مکفی/یزد

استخدام کارشناس فروش و اجاره املاک اداری و مسکونی در تهران

صورتحساب سهام عدالت تا امروز 12 مرداد 1400

دوقلوهای بامزه ی مجید صالحی در حال تفریح /عکس

مصرف ماهانه 2 هزار و 500 تن شکردرچهارمحال وبختیاری

پرچمداران انرژی تجدیدپذیر در جهان

در تغییر کاربری بنا های تاریخی به الگوی جهانی توجه شود

استقبال فوق العاده از خودرو های جدید بهمن موتور / دومین مرحله فروش فیدلیتی به اتمام رسید

تفاهم نامه اتحادیه کشوری مؤسسات با اوقاف منعقد می شود

دریاچه ارومیه عقب گرد کند، خسارت زیادی را متحمل خواهیم شد

دریاچه ارومیه عقب گرد کند، خسارت زیادی را متحمل خواهیم شد