مطالب مرتبط:
دولت فعلی در حوزه مسکن برنامه ای نداشت
فوت 127 بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته / شناسایی 10100 بیمار جدید
آمار کرونا در ایران 28 خرداد | فوت 127 بیمار کرونایی و شناسایی 10100 بیمار جدید
برکناری مربی موفقی چون اسکوچیچ غیراخلاقی است/ برنامه مدونی برای مرحله نهایی انتخابی داشته باشیم
محمدرضا سبزی انتخابات 1400 ||| حضور پرشور مردم در حوزه های انتخابیه شهر تهران برای شرکت در انتخابات
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 00:152021-06-18دانش

شناسایی 3 هزار چالش در برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه»


رییس دبیرخانه برنامه علمی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: در نظام موضوعات برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه» بیش از 3 هزار موضوع چالشی شناسایی شده که استادان در قالب فعالیت های پژوهشی و پایان نامه های دانشجویی به آنها پاسخ می دهند.

- "- داوود دهقانی محمودآباد؛ مراسم رونمایی از طرح پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی) با هدف توسعه پایدار تحقیق و توسعه به منظور شناسایی و رفع چالش های کشور، اوایل آذر 97 با حضور مسئولان عالی دانشگاه و جمعی از معاونان و مدیران در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

طرح پایش آزاد ابتدا، کار خود را با 9 برنامه علمی آغاز کرد و در ادامه تعداد برنامه های علمی این طرح به 40 برنامه ارتقا یافت.

در مدت اجرای آزمایشی این طرح، 112 استاد، 155 دانشجو و 174 پژوهشگر به سامانه مراجعه و موضوعات خود را انتخاب کردند.

این در حالی است که صنعتگران و متخصصان در حوزه های مختلف کاری می توانند در کنار استادان دانشگاه به عنوان استاد مشاور به دانشجویان و پژوهشگران کمک کنند.

دانشجویان و پژوهشگران هم می توانند با مراجعه به این سامانه از بین هزاران عنوان موضوع تحقیقاتی در حوزه های مختلف که در قالب چندهزار برنامه پژوهشی ارائه می شود، موضوع پایان نامه خود را انتخاب کنند.

از طرفی به گفته مسئولان دانشگاه، این سامانه به سامانه ایران داک نیز متصل شده است.

واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هر استان در ادامه اجرای این طرح با همکاری دبیرخانه برنامه علمی دانشگاه موضوعات محوری خود را برای طرح پایش آزاد مشخص کردند به عنوان مثال یزد در منسوجات، تبریز در کفش و چرم و دریاچه ارومیه، گیلان در گردشگری، کرج در فلزات کمیاب و گران بها و .

به عنوان پیشگام مطرح شدند؛ اما دانشگاه آزاد اسلامی استان های سراسر کشور در طرح پایش ملزم هستند برنامه علمی خود را براساس مزیت محوری، تعداد هیئت علمی و سایر ظرفیت های موجود در هر استان آماده کرده و با تشکیل شورای راهبری در شناسایی و رفع چالش های کشور کمک کنند.

در طرح پایش آزاد که اکنون دو سال و نیم از رونمایی آن می گذرد، مقرر شده واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هر استان در یک موضوع خاص پیشران شوند.

در این راستا و در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی سه برنامه علمی با عنوان های چرم و کفش ، مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه و گیاهان دارویی تصویب شده و چالش ها و نظام موضوعات آن در دست تدوین و بررسی است.

بیشتر بخوانید: خبرگزاری آنا" به منظور تشریح فعالیت ها و اهداف اجرای طرح پایش و چالش ها و نظام موضوعات تدوین شده در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با جعفر رحمانی کهنمویی عضو هیئت علمی و رییس دبیرخانه برنامه علمی این دانشگاه گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانیم.

آنا: ابتدا تعریفی از طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشید؟ رحمانی کهنمویی: پایش مدیریت و راهبری پژوهش اثربخش یکپارچه شبکه ای فعالیت های پژوهشی در مقطع تحصیلات تکمیلی است، هدف نهایی و غایی نظام پایش این است که موضوعات پایان نامه ها در مسیر حل معضلات و چالش های صنعت تعریف شود.

طرح پایش آزاد موضوعاتی که پیش از این در دانشگاه توسط استادان به شکل تکراری یا ضعیف کار می شد و چالش و مشکلی را از جامعه حل نمی کرد را مدیریت می کند.

آنا: پایش چگونه می تواند به کاربردی شدن پایان نامه ها برای حل مسائل کشور کمک کند؟ رحمانی کهنمویی: پیش از این برای ارتباط دانشگاه با صنعت مشکل داشتیم و ارتباط فقط در قالب کارآموزی ها اتفاق می افتاد، یعنی دانشجو را ملزم می کردیم چند واحد کارآموزی را در یک کارگاه صنعتی بگذراند و این به معنای ارتباط دانشگاه با صنعت بود؛ در حالی که همگان می دانند خیلی از اوقات دانشجو حتی به صنعت مراجعه هم نمی کرد و با ارتباطاتی که داشت، فرم های مربوط را امضا می کرد و به دانشگاه می آورد و نمره ای هم از این بابت می گرفت.

آنا: در واقع نظام پایش پایه گذار ارتباط با صنعت است؟ رحمانی کهنمویی: بله، طرح پایش آزاد پایه گذار اصلی ارتباط دانشگاه با صنعت است، یعنی پله نخست ساختمانی است که قرار است ساخته شود، ابتدا برای حل مشکلات باید مشکل را بشناسیم، اگر مشکل و چالش را نشناسیم چه چیزی را می خواهیم حل کنیم؟ قرار است که در قالب برنامه های علمی در طرح پایش، مشکلات صنعت را احصا و گردآوری کنیم و این نخستین گام است، به عنوان مثال برنامه علمی چرم و کفش به دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز واگذار شده است در حالی که جزء وظایف ذاتی دانشگاه نیست؛ اما از آنجایی که چرم و کفش عنوان صنعت نخست آذربایجان را با خود یدک می کشد و برای کشور اهمیت دارد، این مأموریت از سوی دبیرخانه پایش در سازمان مرکزی به واحد تبریز واگذار شد.

در این برنامه، توسط دانشگاهیانی که در صنعت مربوط تخصص دارند، مشکلات و معضلات صنعت چرم و کفش در حوزه های حسابداری، اقتصاد، مدیریت، صنعت و ساخت قالب ها و موضوعات دیگر که مرتبط با این صنعت بزرگ بوده گردآوری می شود، این موضوعات در قالب نظام پایش و برنامه علمی چرم و کفش در سامانه پژوهشیار ثبت شده و مورد تأیید دبیرخانه هم قرار گرفته است.

آنا: چگونه برای استادان جذابیت موضوع ایجاد می کنید؟ رحمانی کهنمویی: استادانی که می خواهند پایان نامه ارائه دهند، دانشگاه مشوق ها و محدودیت هایی برای آنان گذاشته است.

مثلاً 50 درصد پایان نامه های استادان باید از نظام پایش باشد.

این موضوع آنان را وادار به تفکر و انتخاب موضوع از برنامه های علمی می کند و به این ترتیب استادان را به این سمت می کشانیم که اگر می خواهند موضوعاتی را به دانشجویان برای تحصیلات ارشد و دکتری ارائه کنند، حتماً از برنامه های علمی و چالش هایی که صنعت با آنها مواجه است، انتخاب کنند.

پایان نامه ای که در طرح پایش با ارائه تحقیق درباره چالشی از صنعت به پایان می رسد، طبیعتاً نتایجی دارد که بخشی از آنها، نتایج نظری است و برای کسانی که سیاست گذار صنعت مربوط در موضوع تحقیق هستند، قابل استفاده هست؛ اما در کنار نتایج نظری، خروجی هایی داریم که ملموس است، یعنی به شکل صنعتی نمونه هایی ثبت، اختراع و یا نوآوری و به صنعت ارائه می کنیم و این مهم، یعنی اینکه مشکل را از صنعت گرفتیم و در دانشگاه حل کردیم و به صنعت ارائه دادیم.

آنا: غیر از برنامه علمی چرم و کفش، دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی چه برنامه های علمی دیگری در طرح پایش دارد؟ رحمانی کهنمویی: برنامه علمی دیگر مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه بوده که چالش های آن گردآوری و شناسایی شده و در مراحل نهایی ثبت است.

برای برنامه گیاهان دارویی هم اقدام کرده ایم، موافقت دبیرخانه مرکزی پایش را برای این موضوع گرفته ایم و منتظر ابلاغ هستیم که روی نظام موضوعات برنامه علمی گیاهان دارویی هم کار کنیم.

در مجموع از برنامه های علمی مصوب دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی، چالش ها و نظام موضوعات برنامه علمی چرم و کفش در سامانه پژوهشیار ثبت شده، برنامه علمی مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در حال نهایی شدن و ثبت در سامانه و برنامه علمی گیاهان دارویی در مرحله تدوین و بررسی است.

آنا: تاکنون چه چالش هایی را مطابق با نیاز، اسناد بالادستی کشور و صنایع احصا و چه نظام موضوعاتی را تدوین کرده اید؟ رحمانی کهنمویی: در حوزه محیط زیست کشور، دریاچه ارومیه در شمال غرب قرار دارد و یکی از موضوعاتی است که حتی دولت های مختلف هم در سنوات گذشته به آن پرداخته اند؛ اما موفق نشده و نتوانسته اند هیچ مشکلی را حل کنند، قرار است استادان در نظام موضوعات برنامه علمی مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه که بیش از 3 هزار موضوع، چالش و مشکل شناسایی شده است به 3 هزار سؤال در قالب فعالیت های پژوهشی پاسخ بدهند.

این پاسخ ها می تواند دولت آینده را در راستای احیای دریاچه ارومیه و در کنار آن رفع مشکلات زیست محیطی که برای شمال غرب کشور ایجاد شده یاری کند و دانشگاه مصمم است به صورت فعالانه نقش خودش را در این عرصه ایفا کند.

آنا: استقبال استادان و اعضای هیئت علمی و دانشجویان برای اخذ پایان نامه یا پروپوزال با عنوان هایی که گفتید چقدر بوده است؟ رحمانی کهنمویی: از آنجایی که در آغاز راه هستیم، اکنون حدود 60 نفر از استادان برای همکاری در طرح پایش اعلام آمادگی کرده اند.

نوآوری دیگری که مکمل این موضوع برای تشویق استادان است، انجام شده و در راستای اجرای دستورالعمل طرح الف و ب اعضای هیئت علمی قرار است استادان در تهیه نظام موضوعات برنامه های علمی دانشگاه را کمک کنند و در انتخاب موضوع آزاد هستند؛ چراکه دیدگاه دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی فرااستانی و ملی است و بخشی نگری نداریم و نگاه ما نگاه کشوری است.

اگر اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی از نظام موضوعات نظام پایش دیگر واحدهای دانشگاهی موضوع مورد نظر را انتخاب کنند، مشوق هایی را برای آنان در نظر گرفته ایم که یکی از آنها حضور استاد است، یعنی به ازای انتخاب هر عنوان موضوع از برنامه علمی استان متبوع، دو ساعت کسر موظفی در نظر گرفته ایم و به ازای هر عنوان موضوع از سایر برنامه های علمی استان های دیگر یک ساعت کسر موظفی در نظر گرفته ایم.

آنا: در این راستا تفاهم نامه ای با صنایع یا سازمان ها و ادارات دولتی امضا کرده اید؟ رحمانی کهنمویی: دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی بیش از 40 تفاهم نامه و قرارداد همکاری با مراکز صنعتی، ادارات و سازمان های مختلف منعقد کرده که همه در سایت دانشگاه موجود است و برای مطالعه همه علاقه مندانی که می خواهند در اجرای طرح پایش آزاد کمک حال دانشگاه باشند، قابل رؤیت و بررسی است.

آنا: آیا فعالیت تحقیقاتی، کتاب، ترجمه، تألیف، همایش یا وبینار علمی منطبق با برنامه های علمی داشته اید؟ رحمانی کهنمویی: بر اساس ابلاغیه ای که از دبیرخانه پایش علمی سازمان مرکزی ابلاغ شده در نظر داریم برای تابستان 1400 سمیناری ملی به شکل مجازی در موضوع چرم و کفش برگزار کنیم که پنل های مختلفی با حضور صنعت دارد تا بتواند ظرفیت خود را تبیین و مشکلات و چالش ها را به دانشگاه عرضه کند و از طرف دیگر دانشگاه ظرفیت های خود را به صنعت اعلام کند.

پیش بینی کرده ایم که در این سمینار مراکز تحقیقاتی، سرای نوآوری و مدرسه مهارتی چرم و کفش در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی، مأموریت های خودشان را برای صنعت تبیین کنند و بستری ایجاد شود که صنعت دانشگاه را بیشتر بشناسد و دانشگاه هم با ظرفیت های صنعت آشنا شده و مشکلات را شناسایی و حل کنیم و تحرکی در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه در راستای حل معضلات جامعه ایجاد شود.

آنا: برای گفتمان مشترک میان دانشجویان، استادان و محققان برای حل چالش های احصاشده چه اقداماتی انجام داده اید؟ رحمانی کهنمویی: جلسات متعددی با ارکان پژوهشی دانشگاه برگزار و مأموریت هایی که به دبیرخانه برنامه علمی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی ابلاغ شده جدای از پیگیری در دبیرخانه در شورای این دانشگاه و شورای پژوهشی استان با حضور تمام ارکان پیگیری می شود؛ زیرا معتقدیم برای پیشرفت دانشگاه، نگاه باید کلان باشد؛ چراکه نگاه بخشی همیشه محدود است.

اکنون موضوع اخذ گرنت پژوهشی را از صنعت پیگیری می کنیم و دانشگاه آزاد اسلامی با یک سری مشوق ها از پایان نامه ها حمایت می کند.

دانشگاه آزاد اسلامی با پارک تحقیقات و فناوری استان آذربایجان شرقی هم تفاهم نامه امضا کرده است تا از همه ظرفیت ها استفاده کند، مصمم هستیم ظرفیت حمایتی حوزه پژوهش، حوزه فناوری و سازمان های مرتبط مانند اداره کار و تعاون را تجمیع کنیم؛ چراکه باعث می شود بتوانیم از ظرفیت سایر ارکان خارج از دانشگاه هم برای پیشبرد اهداف استفاده کنیم؛ زیرا آنها استقبال می کنند که مشکلاتشان حل شود.

آنا: برای شناسایی مشکلات در واحدهای صنعتی حضور پیدا کردید؟ رحمانی کهنمویی: بله.

بازدیدهای بسیار متنوعی از مراکز صنعتی داشته ایم؛ چراکه نمی توان در دانشگاه نشست و منتظر ماند تا صنعت به دانشگاه مراجعه کند و بگوید مشکل دارد.

اعضای هیئت علمی دانشگاه در قالب تیم های مختلف مکانیک، الکترونیک، حسابداری، مدیریت، سلامت، بهداشت مواد غذایی به کارخانجات مختلف اعزام شده و از نزدیک با مشکلات و معضلات -که بخشی سخت افزاری و بخشی عظیمی از آنها نرم افزاری و مدیریتی است- آشنا شده اند.

دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با مدیریت فعال خود به مدیران جوان فرصت داده و باعث شده که حتی مقداری فراتر از مأموریت های مرسوم خودمان فکر و ایده پردازی کنیم و به خارج از دانشگاه برویم و با صنعت ارتباط برقرار کنیم.


کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - برنامه - دانشگاه آزاد - دانشگاه - نامه - پایان نامه های دانشجویی - شناسایی - آزاد - علمی - حوزه آبخیز - اسلامی - فعالیت های پژوهشی - طرح پایش - موضوع - آذربایجان شرقی - مراسم رونمایی - دانشجو - تحقیق و توسعه - دریاچه - چالش - توسعه پایدار - توسعه - آبخیز - 3 هزار - پایان نامه - آذربایجان - هزار - دبیرخانه - عالی - دانشجویی

آخرین اخبار سرویس:
رودخانه چالوس خشک شد

ماده واحده «تشکیل دفتر همکاری حوزه های علمیه و وزارت آموزش و پرورش»

آغاز تزریق واکسن خبرنگاران و عکاسان قزوینی از امروز

ارتقای 38 پله ای رتبه دانشگاه ایلام در نظام رتبه بندی وبومتریکس در سال 2021

جعفریان: کتاب فاقد روایت ایرانی اسلامی است

آعاز دومین روز برگزاری آزمون ارشد با حضور 305 هزار داوطلب

ابلاغ مصوبه راهکارهای جذب و بازگشت نخبگان

رقابت داوطلبان 34 رشته در دومین روز کنکور کارشناسی ارشد

طراحی و ساخت دستگاه خشک کن رسانشی مواد غذایی از سوی محققان دانشگاه ارومیه

نام من عشق است / شماره اول نشریه علمی «ترند» دانشگاه فرهنگیان پردیس دکتر شریعتی ساری منتشر شد

جمعه// طراحی و ساخت دستگاه خشک کن رسانشی مواد غذایی از سوی محققان دانشگاه ارومیه

رقابت 306 هزار داوطلب کنکور ارشد 1400 آغاز شد

اعلام آمار کرونا در برخی دانشگاه ها / شرایط و مهلت ثبت نام بورس تحصیلی

آغاز رقابت بیش از 305 هزار داوطلب آزمون ارشد

 میترا گلچین استاد دانشگاه تهران کیست + درگذشت

5 سلبریتی آمریکایی که در دانشگاه «هاروارد» تحصیل کرده اند

5 سلبریتی آمریکایی که در دانشگاه هاروارد تحصیل کرده اند

راه اندازی 8 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای

مرگ خاموش رودخانه چالوس

تولید نوع جدیدی از زیست پلاستیک های مبتنی بر سلولز

ستاره شناسان برای نخستین بار پشت یک سیاهچاله را می بینند| اینشتین باز هم درست می گفت

استخدام حسابدار ارشد در سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام کارشناس آزمایشگاه میکروبی در شرکت داروسازی تهران شیمی در تهران

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت دانش بنیان بهپویان در خراسان رضوی

ماده واحده «تشکیل دفتر همکاری حوزه های علمیه و وزارت آموزش و پرورش» ابلاغ شد

شالوده امامت بر سلسله مراتب استوار است | نقش مهم امامان محله در حل مشکلات مردم

پرستار خانم جهت تنهایی مادرم وکمک در خرید وکارها

دانشگاه هاروارد به دنبال شواهد فیزیکی از بیگانگان و فناوری های آنها!

روحانی چه قوانینی را در هفته پایانی دولتش ابلاغ کرد؟

روحانی چه قوانینی را در هفته پایانی دولتش ابلاغ کرد؟

تجسم عینی 36 سال رشد و بالندگی علمی | از ثبت اختراعات تا رسیدن به دانشگاه حل مسئله

نتایج اولیه آزمون ارشد دهه اول شهریور اعلام می شود

امکان تخلف در روند تحصیل و ارائه مدرک دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد

تأسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی کشور توسط همراه اول

تأسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی کشور توسط همراه اول

مصوبه «راهکارهای جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان» ابلاغ شد

گزارش هایی از تبرئه و آزادی شیخ زکزاکی از زندان

زمان واکسیناسیون دانشجو معلمان

میترا گلچین بر اثر کرونا درگذشت

رودخانه چالوس خشک شد

تأسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی کشور توسط همراه اول

زمان واکسیناسیون دانشجو معلمان

استخدام حسابدار در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

علت درگذشت میترا گلچین استاد دانشگاه تهران چه بود؟+ بیوگرافی

تأسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی کشور توسط همراه اول

استخدام کارشناس علمی و فروش (علوم آزمایشگاهی) در شرکت فرآزما تحقیق در تهران

مصوبه «راهکارهای جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان»

درگذشت میترا گلچین بر اثر کرونا

تأسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی کشور

ببینید | سلفی جالب و تاریخی دو دوست مریخ نورد!

استخدام ادیتور در آموزش عالی آزاد ماهان در تهران

بهره برداری از مرکز تحقیقات فناوری های نوین سلامت در شیراز

تأسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی کشور توسط همراه اول

مصوبه راهکارهای جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان

ماده واحده تشکیل دفتر همکاری حوزه های علمیه و وزارت آموزش و پرورش

ماده واحده تشکیل دفتر همکاری حوزه های علمیه و وزارت آموزش و پرورش

ابلاغ مصوبه راهکار های جذب و بازگشت نخبگان

ماده واحده تشکیل دفتر همکاری حوزه های علمیه و وزارت آموزش و پرورش

تولید 3 محصول راهبردی در حوزه چاپ زیستی

استخدام گرافیست در شرکت منشور فناوری فردا در خراسان رضوی

تجلیل از کارمند دانشگاه آزاد اسلامی اهر به عنوان همیار منتخب شاهد

سه محصول راهبردی در حوزه چاپ زیستی تولید شد

رقابت بیش از 10 هزار داوطلب در استان اردبیل

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

بررسی کارنامه یک ساله انجمن علمی دانشجویی تاریخ دانشگاه فردوسی

آزاد سازی 16 زندانی جرائم غیرعمددر کردستان

ابلاغ مصوبه راهکارهای جذب و بازگشت نخبگان

ابلاغ مصوبه «راهکار های جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان»

ابلاغ ماده واحده «تشکیل دفتر همکاری حوزه های علمیه و وزارت آموزش و پرورش»

سحرخیزی و استماع آیات 2 رمز موفقیت در حفظ قرآن

هوش مصنوعی مجتهد تحویل حوزه نمی دهد

نمایشگاه تصویرسازی لباس عاشورایی در اهواز برگزار شد

مصوبه راهکارهای جذب و بازگشت نخبگان ابلاغ شد

مصوبه راهکارهای جذب و بازگشت نخبگان ابلاغ شد

آغاز واکسیناسیون فرهنگیان مازندرانی از فردا

دبیر شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه رازی انتخاب شد

آغاز فاز نخست واکسیناسیون خبرنگاران در قزوین/ 140 خبرنگار واکسینه می شوند

تصویر باشکوه یک کهکشان مارپیچی از نگاه دوربین هابل

واکسیناسیون خودرویی در دزفول

تصویر باشکوه یک کهکشان مارپیچی از نگاه دوربین هابل

تصویر باشکوه یک کهکشان مارپیچی از نگاه دوربین هابل

گزارش تصویری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال1400

350 دانشجوی دانشگاه پیام نور بورسیه شدند

برگزاری ماراتن علمی کارشناسی ارشد در یزد

مسابقه کتابخوانی عید غدیر ویژه دانشجویان سراسر کشور برگزار می شود

حمایت شرکت گاز خراسان رضوی از پایان نامه های مرتبط با صنعت گاز

دانشگاه های علوم پزشکی برتر سال 1399 در حوزه انضباطی معرفی شدند

وبینار معرفی گرایش مهندسی کنترل برگزار می شود

آداب و اعمال شب و روز عید غدیر

ناسا نوعی کپک به فضا می فرستد!

زمان آزمون عملی رشته علوم ورزشی کنکور 1400 اعلام شد

شناسایی 3 هزار چالش در برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه»

شناسایی 3 هزار چالش در برنامه علمی «مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه»