مطالب مرتبط:
قطار مستضعفین در ایستگاه پایانی / جز اجرای عدالت به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنیم
حضور حداکثری در انتخابات پشتوانه دولت در راه عدالت است
مربی زیرک در پهنه سکوهای آموزشی
آمادگی عنبرآباد برای اجرای فرآیند برگزاری انتخابات 1400
اجرای کامل آرماتوربندی و قالب بندی
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 خرداد 1400 ساعت 08:102021-06-18اجتماعي

پول پرقدرت اجازه اجرای عدالت آموزشی را نمی دهد


معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش گفت: سازمان سنجش نمی خواهد مشکل کنکور را حل کند تا زمانی که پول پرقدرت در کنکور هزینه شود و کنکور به این شیوه جریان داشته باشد عدالت آموزشی در کشور اجرا نخواهد شد.

- درباره ضرورت تقویت مدارس دولتی اظهار کرد: در آموزش و پرورش آینده باید به مدارس دولتی عادی توجه ویژه ای کرد و نسبت به معلم، امکانات و زیرساخت ها و تبدیل مدرسه به کانون تربیتی محله دقت داشت یعنی اولویت نخست مدارسی باشد که در کشور موجود هستند اما به دلیل سیاست های نادرست کارایی خود را از دست داده اند.

وی افزود: باید بتوانیم کارایی مدارس دولتی عادی را برگردانیم و این مدارس به عنوان کانون فرهنگی و تربیتی محله اقدام کنند مثلاً برای مدرسه سالن ورزشی بسازیم تا دانش آموزان در طول روز و اهالی محل بعدازظهر از آن استفاده کنند.

حیدری گفت: مدارس سبک زندگی ایرانی و اسلامی را آموزش نمی دهند و دانش آموز برای زندگی آینده تربیت نمی شود باید برای استعداد و توانمندی دانش آموزان در مدارس هزینه کنیم تا سرمایه های آینده جامعه به خوبی شکوفا شود.

پول پرقدرت در کنکور معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: تا زمانی که پول پرقدرت در کنکور هزینه شود و کنکور به این شیوه جریان داشته باشد عدالت آموزشی در کشور اجرا نخواهد شد.

یکی از الزامات عدالت آموزشی این است که استعداد هر فردی شناسایی شود و متناسب با استعداد دانش آموزان، معلم و امکانات در اختیار قرار گیرد تا سال هایی از عمر دانش آموز که در آموزش و پرورش سپری می شود، استعدادش رشد یابد، در شرایط فعلی مشاهده می کنیم دانش آموزی با معدل پایین به خارج از کشور رفته، در رشته پزشکی تحصیل می کند و به کشور بازمی گردد اما دانش آموزی در دورترین نقطه کشور با معدل بالا از سد کنکور عبور نمی کند، این فروش آینده و مشاغل پرطرفدار در سیستم آموزشی کشور است.

وی در پاسخ به این پرسش که تنوع مدارس تا چه اندازه به مدارس دولتی عادی لطمه زده است، مطرح کرد: تنوع مدارس از دو منظر قابل بررسی است، تنوع در مدارس باید به نسبت استعدادهای دانش آموزان باشد یعنی برای دانش آموزی که استعداد قرآنی دارد، مدارس قرآنی و برای دانش آموزی که استعدادی هنری دارد، مدارس با اولویت های هنری ایجاد کنیم اما با زیرساخت و امکانات مشخص.

مدارس خاص با عناوین مختلف حیدری بیان کرد: اینکه در حالت موجود اسامی و عناوین مختلف برای مدارس بگذاریم و در قالب این عناوین، امکانات و نیروی انسانی پرقدرت و توانمند را در مدارس خاص قرار دهیم باعث می شود مدارس دولتی عادی در ضعف قرار بگیرند.

وی در پاسخ به این پرسش که مدارس غیردولتی و مدرسه داری مسئولان به ویژه مدیران آموزش و پرورش چه تبعاتی را برای نظام آموزشی کشور به همراه داشته است؟ بیان کرد: در آموزش و پرورش با مدارس غیردولتی موافق اما با خصوصی سازی آموزش مخالف هستیم.

در چند سال اخیر شاهد بودیم مدارس دولتی به موسسه بخش خصوصی برای اداره واگذار شد.

با مدرسه غیرانتفاعی مخالف نیستیم اما چند نکته باید رعایت شود، نخست آنکه مجوز به اهل آن داده شود یعنی به شخصی مجوز دهیم که شاکله تعلیم و تربیت کشور را قبول داشته باشد، توانایی اداره مدرسه و دانش آموز را در ساحت های تربیتی مختلف داشته باشد، شاخص های مورد نیاز یک مدرسه با دقت بررسی شود و نظارت کافی بر نحوه آموزش و پرورش صورت بگیرد.

مدرسه یا بنگاه؟ حیدری تصریح کرد: در مدارس غیرانتفاعی باید کار تعلیم و تربیت صورت بگیرد نه درآمدزایی چون بنگاه خصوصی نیستند اما برخی مدارس غیردولتی بنگاه خصوصی شده اند که با این رویه مخالفیم.

وی در پاسخ به این پرسش که حذف دروس عمومی از کنکور سراسری و استفاده کامل از سوابق تحصیلی برای این دروس و حذف کنکور سمپاد پایه هفتم، به عنوان دو اقدام می تواند تاثیر مثبتی بر آموزش و پرورش که حدود 30 درصد جمعیت کشور مستقیم با آن در ارتباط هستند، داشته باشد، گفت: هیچ کشوری مثل ایران کنکور ندارد و 12 سال آموزش را در 4 ساعت سنجش نمی کنند، مجلس شورای اسلامی قانون حذف کنکور را مصوب کرد چون بررسی های تطبیقی انجام دادند و مشخص شد این شیوه پذیرش دانشجو غلط ترین روش است.

حیدری عنوان کرد: زمانی که معاون وزیر بودم در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بحث شد که اگر کنکور را حذف کنیم نمرات آموزش و پرورش قابل اتکا نیست بنده آنجا گفتم چگونه نمرات دیپلم دانش آموزان وقتی شهریور ارائه می شود تا در دانشگاه ثبت نام کنند قابل قبول است اما در تیر ماه برای کنکور قابل قبول نیست.

سازمان سنجش نمی خواهد مشکل کنکور را حل کند و اصلی ترین معضل این سازمان است که نمی خواهد کنکور حذف شود.

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش درباره کمبود معلم گفت: با تأسیس دانشگاه فرهنگیان مقرر شد سالانه 25 هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان و حدود 4 هزار نفر از طریق دانشگاه رجایی جذب شوند براین اساس سالانه 30 هزار نفر وارد آموزش و پرورش می شدند اما اولین اقدامی که در زمان وزارت آقای فانی رخ داد این بود که گفتند 100 هزار معلم مازاد داریم و برنامه انحرافی از همین جا شروع شد.

وی مطرح کرد: همچنین پذیرش دانشجو معلمان در دانشگاه فرهنگیان از 25 هزار نفر به سه هزار نفر کاهش یافت و نتیجه این سیاست ها باعث شد تا امروز با کمبود 190 هزار نیروی انسانی مواجه باشیم و اگر حساب و کتاب ساده انجام می شد متوجه می شدند خروجی از آموزش و پرورش با ورودی آن تطبیق ندارد؛ برای جبران کمبود معلم می توان به دانشجویان سال سوم و چهارم دانشگاه فرهنگیان کلاس درس داد و از آنها برای جبران کمبود معلم استفاده کرد.

استخدام معلم ماده 28 به حداقل می رسدعضو ستاد انتخاباتی حجت الاسلام رییسی افزود: در آموزش و پرورش آینده، استخدام از طریق ماده 28 را به حداقل می رسانیم یعنی در موارد ضروری و زمانی که دانشگاه فرهنگیان نتواند معلم مورد نیاز را تربیت کند از فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها استخدام خواهیم داشت.

وی درباره برنامه ها در حوزه فرهنگیان اظهار کرد: در حوزه فرهنگیان نیز باید در دولت آینده برنامه هایی مدنظر باشد موضوع نخست بیمه تکمیلی آنهاست، بیمه طلایی توانسته بود رضایتمندی را برای معلمان ایجاد کند بنابراین باید خیال معلم را از درمان راحت کنیم.

موضوع دوم توجه به مسکن معلمان است و در یک برنامه منسجم از ظرفیت وزارت مسکن و دولت استفاده شود تا با مکانیزم هایی مسکن مناسب در اختیار معلمان قرار بگیرد.

موضوع سوم تأمین معاش زندگی روزمره است، حقوق معلم باید به گونه ای باشد که به شغل دوم نیاز نداشته باشد.

سال 92 طرح رتبه بندی معلمان مصوب و کتابچه آن چاپ شد که مصوبه هیئت دولت را داشت اما از آن سال تا به امروز هنوز رتبه بندی اجرا نشده است البته با پیگیری نمایندگان مجلس در روزهای پایانی دولت لایحه رتبه بندی به مجلس ارائه شد، امیدوارم این طرح که نقایصی دارد و بازنشستگان نیز باید در آن لحاظ شوند با رفع نقایص مصوب شود و دولت آینده آن را اجرا کند.

حیدری در پاسخ به این پرسش که بحث ساختار جزیره ای آموزش و پرورش یک موضوع کلان در آموزش و پرورش است به عنوان مثال دانشگاه فرهنگیان در سراسر کشور پردیس دارد اما هیئت علمی و پول به میزان کافی ندارد، دانشگاه رجایی پردیس نیاز دارد و هیئت علمی و پول مناسبی در اختیار دارد، پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش هیئت علمی دارد اما پول نداشته و وظایف پژوهشی آن با هر دو دانشگاه رجایی و فرهنگیان همپوشانی دارد؛ چگونه می توان این ساختار جزیره ای را حل کرد؟ گفت: برای آموزش از مهدکودک تا دانشگاه باید نقشه ویژه داشته باشیم یعنی ببینیم نیاز جامعه چیست؟ آیا نظام آموزشی کشور مبتنی بر نیاز جامعه است؟ همه دستگاه های کشور باید نیازها را بررسی کنند یعنی مهندسی معکوس داشته باشیم مثلاً بگوییم 50 مهندس عمران، 500 پزشک، 2 هزار وکیل نیاز داریم و اقدامات لازم را برای تامین آن آغاز کنیم.

هر بخش ساز خود را می زندوی افزود: باید در نظام آموزشی کشور یکپارچگی ایجاد شود، اینکه در آموزش و پرورش دیپلم بدهیم و دانشگاه هر رشته ای را که تمایل داشت اجرا کند نتیجه آن جمعیت بیکارانی می شود که هم اکنون وجود دارد.

در هر دولت باید به این موضوع توجه داشت که وزیر آموزش و پرورش و علوم با هم همفکری کنند و این کارها در دولت هماهنگ شود تا متناسب با نیازها، امکانات به صورت عادلانه در کل کشور توزیع شود، اگر این مسائل درست شد آنگاه در درون آموزش و پرورش کارها را درست خواهیم کرد.

حیدری خاطرنشان کرد: ساختار آموزش و پرورش یکی از مباحث مطرح در سند تحول بنیادین است در جایی نیاز داریم ساختار سمپاد به گونه ای باشد یا ساختار مدارس غیردلوتی به گونه ای دیگر، وقتی سند تحول را اجرا کردیم ساختار آموزش و پرورش متناسب با ساحت های تربیتی خواهد شد هم اکنون ساختار مربوط به 60 سال قبل است و آن را حجیم کرده ایم، هماهنگی بین آنها وجود ندارد، سمپاد برای خودش کار می کند، سازمان مدارس استثنایی برای خود و دانشگاه نیز برای خود در حالیکه آموزش و پرورش مثل چرخ دنده است که اگر به هم وصل نشوند حرکت عظیمی ایجاد نمی شود.


کلید واژه ها: مدارس دولتی - مدارس - آموزش - آموزش و پرورش - عدالت آموزشی - وزارت آموزش و پرورش - دولتی - کنکور - آموزشی - تربیتی - کانون فرهنگی - زندگی ایرانی - سازمان سنجش - دانش آموزان - وزارت آموزش - عدالت - مدرسه - پرورش - کانون - زیرساخت ها - سالن ورزشی - سبک زندگی - کشور - دانش - اجرا - محله - عادی - امکانات - استفاده - زیرساخت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نصاب دوربین و دزدگیر و نصاب شبکه با حقوق بالا و بیمه در تهران

استخدام حسابدار در هلدینگ رومی در تهران

سیل در بنگلادش

نیاز به شاگرد دارم

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه تکمیلی در شرکت عباسپور آدرین

استخدام کارشناس تعمیر و نصب تجهیزات برقی و الکترونیکی و انباردار در اصفهان

آثار ناپیدای آموزش آنلاین؛ فرصت ها و مخاطرات

استخدام باریستا و آشپز در یک کافه در تهران

استخدام تکنسین الکترونیک با بیمه در شرکت درب اتوماتیک آسیادر در خراسان رضوی

استخدام کارمند اداری با بیمه، پاداش و بیمه تکمیلی در تهران

هوای مازندران تا اواسط هفته آینده گرم و آفتابی

استخدام حسابدار در شرکت حدیدسازان قرن در البرز

واکسیناسیون معلمان تا 10 روز دیگر تمام می شود ؛ حتی مربیان مهدکودک و پیش دبستانی

بازاریاب دورکاری

رتبه بندی معلمان و همه چالش هایی روبرویش!

کارمنداداری خانم

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در محدوده چهار راه پارک وی- تهران

استوری تکان دهنده احسان علیخانی درواکنش به آمار قربانیان کرونا

استخدام کارمند اداری در گروه تولیدی ژیوان زیست فناوری روژه در تهران

استوری تکان دهنده احسان علیخانی درواکنش به آمار قربانیان کرونا

کشف فسیل های 9 میلیون ساله حیوانات مهره دار در مراغه

فضای مجازی؛ جاده صاف کنِ کلاهبرداری

استخدام مهندس برق و الکترونیک با بیمه، عیدی، پاداش و سنوات در البرز

استخدام تراشکار و فرزکار در شرکت نایین ابزار یاران در شهر نجف آباد

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 14 مرداد

افق شرعی گرگان، 14مرداد

پیش بینی هواشناسی در ایران امروز 14 مرداد 1400

استخدام مهندس مکانیک، بازرس کنترل کیفی و کارشناس تضمین کیفیت در البرز

اقدام جالب یک طبیعت دوست برای حیات وحش

اوقات شرعی چهاردهم مرداد در سمنان

استخدام مهندس شیمی و مهندس مکانیک با بیمه و پاداش در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه و اضافه کار در آکادمی زبان سفیرگفتمان/شهریار

استخدام کارمند اداری در شرکت ایرسا پرواز سپهرداد در تهران

استخدام مهندس شیمی، مسئول دفتر (منشی)، کارشناس شیمی و مهندس مکانیک در تهران

شهروندان عراقی با تست منفی کرونا از مرز شلمچه وارد کشور شوند

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 14 مرداد

خسارت های سنگین باد و باران در فاریاب

دانش آموز زرندی موفق به کسب رتبه سوم کشوری در مسابقه مجازی رویش هنر سمپاد شد

واکسیناسیون فرهنگیان شهرستان زرند از امروز 13 مرداد ماه

استخدام تخته زن کبابی و کارگر ساده با حقوق مناسب، ناهار و شام در تهران

استخدام تکنسین مکانیک، تکنسین الکترونیک و تکنسین قالب در قزوین

هواشناسی ایران / افزایش 5 تا 8 درجه ای دمای هوا در سواحل دریای خزر

رتبه بندی معلمان با چه چالش هایی روبروست؟

رتبه بندی معلمان با چه چالش هایی روبروست؟

شرکت کلرپارس موظف به رفع مشکلات خود در زمان بندی تعیین شده است

حالِ هوای استان اصفهان چطور است؟

شرکت کلرپارس موظف به رفع مشکلات خود در زمان بندی تعیین شده است

استخدام مهندس برق و الکترونیک و منشی با بیمه و ناهار در راسا موتور البرز

استخدام کارشناس کنترل کیفیت، کارمند منابع انسانی با بیمه تکمیلی و سرویس

راه اندازی پایگاه های انتخاب رشته در استان قزوین + فیلم

تعطیلی یک هفته ای اصفهان صحت ندارد

استخدام کارمند اداری با بیمه در آکادمی زبان سفیرگفتمان/شهریار

پارک ملی موزامبیک

ساماندهی مراکز غیرمجاز پسماند در شمال شرق پایتخت

استخدام کارمند اداری با حقوق ثابت، پاداش، بیمه در البرز

ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 منتشر شد

استخدام تراشکار ماهر و جوشکار با حقوق پایه و حق فنی در آذربایجان شرقی

راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400 منتشر شد

اقدام جالب طبیعت دوست کهگیلویه و بویراحمد برای حفظ حیات وحش

خبر هایی از آب رسانی و بررسی مشکلات روستایی

استخدام کارگر ساده با بیمه، عیدی و سنوات در شرکت سینا پلیمر سیمین البرز

ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 منتشر شد

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی چهاردهم مرداد در استان سمنان

بهره مندی بیش از 2 هزار مددجوی کرمانشاهی از آموزش های مهارتی رایگان

استخدام کارمند اداری و منشی در شرکت گولدن آبشار در تهران

استخدام عکاس صنعتی با حقوق و مزایای توافقی، بیمه، سرویس ایاب و ذهاب

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت گولدن آبشار در تهران

بهره برداری از پروژه مناسب سازی سیمرغ در یزد/ معلولان در انتظار رفع معلولیت های شهری

البرز در میانه تابستان سفیدپوش شد

استخدام کارشناس اداری و منابع انسانی در بنیاد نیکوکاران شریف در تهران

راه اندازی مجموعه کارگاه آموزشی سفال در بیرجند

پیش بینی بارش های پراکنده در ارتفاعات استان سمنان

برگزاری اختتامیه طرح حامی+ تصاویر

استخدام منشی آشنا به حسابداری با حقوق ثابت و بیمه در مجموعه کارتن ادیب

استخدام بازاریاب در فروشگاه میراب در البرز

استخدام کارمند اداری در شرکت آتنا در اصفهان

معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی دغدغه محور و نیازمحور است

استخدام مهندس عمران سازه در یک شرکت معتبر در تهران

حمایت مؤسسه خیریه شجره طیبه از 825 نخبه

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در شرکت زمان آوران آریا در رباط کریم

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در تهران

نقل و انتقال اضطراری فرهنگیان، از ابتدای شهریور

سیل در استان قزوین/ تخریب 20 روستای الموت غربی

قطعی یا بی کیفیتی آب آشامیدنی روستای یساقی کردکوی

تشدید برخورد پلیس با رانندگان پرخطر | 2برابر شدن جریمه تا محرومیت دائمی از رانندگی

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

تخریب 20 روستای الموت غربی بر اثر سیل

خادمان حرم بانوی کرامت با مباحث امنیتی ماه محرم آشنا شدند

جولان رطوبت در خوزستان

استخدام کارشناس مارکتینگ تلفنی در تهران، اصفهان، البرز، قزوین و همدان

استخدام قالب ساز و تکنسین ماشین ابزار در محدوده وردآورد

پیش بینی رعد و برق و رگبار برای اوایل هفته آینده در ایلام

ورود کتب زبان «آلمانی» و «فرانسه» به مدارس

انسداد راه های ورودی به مرکز شهر دامغان

استخدام کارمند اداری در شرکت پرشین قطعه در تهران

دانش آموز بافقی حائز رتبه برتر کشوری، شده ام نه ساله

فرهنگیان تهرانی واکسن زده اند؟!

بهره برداری از 50 دستگاه اتوبوس شهری جدید در کرج

واکسیناسیون روزانه 500 فرهنگی درمرکز ناحیه 3 اهواز + فیلم

چرا آموزش و پرورش با مافیای کنکور مقابله نمی کند؟

پول پرقدرت اجازه اجرای عدالت آموزشی را نمی دهد

پول پرقدرت اجازه اجرای عدالت آموزشی را نمی دهد