موضوعات داغ: - ناهيد كياني - كيميا عليزاده - طولاني ترين - واكسن كرونا - صندوق هاي بازنشستگي - رييس بنياد مسكن انقلاب اسلامي - بنياد مسكن انقلاب اسلامي - نماينده ايران - پرسپوليسي ها - بنياد مسكن انقلاب - بختيار - بازي هاي موبايلي - تهديدها عليه خبرنگاران - موسي شاعري - سرپرست فرمانداري شادگان - سوزنده - شكار پرنده - قيمت اجاره مسكن - فرماندار يزد - تمرينات بارسلونا - ريكاوري بازيكنان پرسپوليس - اقدامات فرهنگي - مرواريد

مطالب مرتبط:
ضرورت تسریع در بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر قزوین/ پل سازی لازمه شهرهای توسعه یافته است/ تفکیک زباله از مبدا بعنوان منبع درآمدی برای شهرداری+فیلم
استخدام کارشناس استقرار و پیاده سازی نرم افزار در گرین وب در خراسان رضوی
جزییات لایحه همسان سازی حقوق/دریافتی بازنشستگان چقدر می شود؟
جزییات لایحه همسان سازی حقوق/دریافتی بازنشستگان با 90 درصد حقوق و فوق العاده شاغلان همتراز خواهد شد
جلیلی: در حوزه تبادلات بانکی 11 ابتکار برای خنثی سازی تحریم ها داریم/ اختیارات رییس جمهور حتما کافی است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 خرداد 1400 ساعت 00:352021-06-16اقتصادي

فرآیند آماده سازی محیط در شهرهای پیاده مدار


زمینه سازی و فراهم آوردن بسترهای مناسب برای حضور بیشتر و ایمن تر شهروندان در فضاهای شهری از چالش های پیش روی مدیران و برنامه ریزان در شهرهای امروزی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، امروزه رفتارهای محیطی شهروندان به واسطه تغییر شرایط زندگی در شهرها، همچنین تغییر دیدگاه آنها نسبت به مسائل، تأثیر زیادی بر ساختارهای شهری گذاشته است در حالی که برنامه ریزی شهرهای ما در همان حالت سنتی خود باقی مانده و نتوانسته است که با نیازهای به روز شهری هماهنگ شود.

امروزه علاوه بر اینکه جمعیت شهرها به شدت افزایش پیدا کرده، شهرنشینی نیز به نوع غالب زندگی تبدیل شده و مفهوم زندگی شهری نسبت به گذشته تغییر کرده است.

در گذشته حضور مردم در کنار یکدیگر بیشتر در فضاهای خصوصی انجام می شد و آنها تنها برای انجام کار و کسب معاش در فضاهای عمومی حضور داشتند در حالی که در شهرهای امروزی حضور شهروندان در فضاهای عمومی برای گذران اوقات فراغت، به واسطه تغییر در شرایط اقتصادی و فرهنگی بسیار پر رنگ تر شده است و چنانچه ساختارهای شهری با چنین شرایطی تطبیق پیدا نکند، چالش ها و معضلات بسیار زیادی پیش روی مدیریت شهری خواهد بود.

از جمله رویکردهای مطرح در برنامه ریزی و طراحی شهری که راهکارهایی برای افزایش حضور شهروندان در فضاهای شهری، بدون وارد آمدن فشار بر زیرساخت ها ارائه می دهد، پیاده مداری و استفاده حداقلی از خودرو است.

این رویکرد در تمامی شهرهای دنیا مورد توجه است اما در هر کشوری، مدیریت شهری به نحوی متفاوت با آن برخورد کرده و به نوعی دیدگاه ها نسبت به این رویکرد در شهرهای کشورهای مختلف متفاوت است.

لزوم تعامل میان انسان، ماشین و محیط حسن سجاد زاده ، دکترای طراحی شهری در این با ره به خبرنگار ایمنا" می گوید: مفهوم پیاده مداری با پیاده روسازی متفاوت است؛ پیاده مداری یک رویکرد انسانی است در حالی که متأسفانه سیستم طراحی شهری ما فاصله زیادی با رویکرد پیاده مداری دارد.

وی با تاکید بر اینکه در شهرهایی که رویکرد پیاده مداری مطرح است، فضا به نحوی باید طراحی و تعدیل شده تا زمینه برای حضور بیشتر انسان فراهم شود، خاطرنشان می کند: پیاده مداری به معنای حذف کامل خودرو و حضور صد در صد انسان در فضاهای شهری نیست بلکه نیاز است تعاملی میان انسان، ماشین و محیط برقرار شود.

این دکترای طراحی شهری تصریح می کند: رویکرد پیاده مداری باید بتواند محیط شهری را بیشتر از آنکه به سمت خودرو محوری سوق دهد به سمت انسان محوری حرکت داده و این مهم زمانی محقق می شود که به سیستم های حمل و نقل عمومی و حمل و نقل سبز توجه شده و از بلندمرتبه سازی در بافت های قدیمی و ایجاد تراکم و فروش مجوزهای بی سروسامان تجاری در محیط های شلوغ جلوگیری شود.

سجاد زاده اضافه می کند: همچنین نیاز است در شهرهای پیاده مدار کاربری های ناسازگار به خصوص فضاهای بانکی و فضاهای اداری شلوغ در مکان هایی که بیشتر نیاز به خودرو است، جانمایی شود.

وی تاکید می کند: رویکرد محله محوری در شهر پیاده مدار اهمیت زیادی دارد و چنانچه نیازهای شهروندان در محل سکونت خودشان تأمین شود، میزان استفاده از خودرو نیز کمتر خواهد بود و غلبه پیاده بر سواره به راحتی محقق می شود.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: وجود یک مرکز آموزشی، یک پارک محلی یا یک بازارچه موجب می شود حجم استفاده از ماشین در محیط های شهری کاهش پیدا کند.

سجاد زاده خاطرنشان می کند: این رویکرد می تواند به وسیله پیاده سازی پروژه های محرک توسعه در یک منطقه به سایر مناطق و نواحی شهر نیز گسترش پیدا کند اما این اقدام باید با آزمون و کسب تجربه همراه باشد به طور مثال به جای صرف هزینه های گزاف برای پیاده راه کردن یک محور می توان به صورت آزمایشی و در روزهای مشخصی شرایط را در محور مورد نظر برای حضور شهروندان فراهم کرد.

پیاده مداری، رویکردی جامع است وی با تاکید بر اینکه رویکردی جامع باید برای پیاده مداری در نظر گرفته شود، ادامه می دهد: ممکن است یک محور در شهر پیاده راه یا پیاده رو نشود اما رویکرد پیاده مداری در طراحی فضاهای شهری مدنظر مدیریت شهری باشد.

این دکترای طراحی شهری می گوید: رویکرد پیاده مداری صرفاً پیاده راه یا پیاده رو کردن یک محور نیست بلکه باید آسیب های اجتماعی، اقتصادی و ترافیکی نیز در نظر گرفته شود و نیاز است یک پیوست فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در سیاست های طراحی شهری مدنظر باشد.

سجاد زاده عنوان می کند: فواید پیاده راه یا پیاده رو کردن یک محور بدون در نظر گرفتن ملاحظات لازم، نه تنها به کل بافت تعمیم پیدا نمی کند بلکه موجب ایجاد مشکلاتی برای ساکنان و کسبه بافت اطراف محور نیز می شود.

وی با بیان اینکه رویکردهای طراحی شهری که از جز به کل سعی در بهبود شرایط بافت و محیط شهری دارند، چندان جوابگو نیستند، تصریح می کند: فضاهایی که حضور انسان و ماشین در کنار یکدیگر ممکن می شود، سرزندگی بیشتر است بنابراین پیاده مداری به معنای حذف ماشین نیست بلکه به معنای تعدیل حضور ماشین و کاهش سرعت خودروها است اما حذف صد در صد ماشین از فضاهای شهری خرده فروشی و دست فروشی را گسترش می دهد و فضا را متروک و بی روح می کند.

این دکترای طراحی شهری با بیان اینکه پیاده مداری یک فرآیند است، تاکید می کند: اعمال رویکرد پیاده مداری در شهر در بازه زمانی کوتاه ممکن نیست و نیاز است سیاست های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی مدنظر مدیریت شهری باشد و بسترسازی و فضاهای شهری به درستی انجام شود.

سجاد زاده می گوید: ساکنان بافت باید از فرآیند پیاده مداری مطلع، و در این فرآیند مشارکت داشته باشند؛ در نظر نگرفتن نظرات شهروندان طرح را با معضلاتی روبرو می کند.

وی با تاکید بر اینکه شهر یک سیستم است، می افزاید: اعمال رویکردهای مهندسی و پروژه محور در فرآیند پیاده مداری شهر چندان کارآمد نیست زیرا پیاده مداری صرفاً یک پروژه نیست بلکه ویژگی اجتماعی و فرهنگی است که باید به تمامی فضاها و بافت های شهری تعمیم پیدا کند.

این دکترای طراحی شهری خاطرنشان کرد: پیاده سازی رویکرد پیاده مداری، به خصوص در شهرهای کشور ما با اعمال دیدگاه نقطه ای ممکن نیست بلکه بافت شهری باید به صورت سیستمی مورد توجه باشد تا اهداف مورد نظر محقق شود.

مسائل اجتماعی و فرهنگی در طرح ‎ های پیاده راه سازی مدنظر باشد صاحب محمدیان منصور ، کارشناس معماری نیز در این با ره به خبرنگار ایمنا" می گوید: جانمایی و وجود کاربری های مختلط از جمله کاربری های فرهنگی، اقتصادی، مذهبی و اجتماعی موجب شده تا حضور شهروندان در فضاهای شهری پر رنگ تر باشد و آنان استقبال بیشتری از طرح های پیاده راه سازی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه ارتقا کیفیت محیط ها و فضاهای شهری موجب افزایش حضور پذیری شهروندان در شهر می شود، تصریح می کند: کف سازی معابر، ارتقا کیفیت مبلمان شهری و ارتقا روشنایی شهر موجب حضور بیشتر شهروندان و سرزندگی فضاهای شهری می شود.

این کارشناس معماری توجه به فرهنگ و اجتماع یک محیط شهری را در فرآیند پیاده مداری امری ضروری می داند و تاکید می کند: فرهنگ جامعه شهری به شدت بر روی فضاهای شهری اثرگذار است و بسیار مهم است که در کنار شاخصه های کالبدی به مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز توجه شود.


کلید واژه ها: شهروندان - شهری - حضور - تغییر - زندگی - امروزی - برنامه - فضاهای عمومی - فضاهای شهری - برنامه ریزی - گذشته - زمینه سازی - آماده سازی - زندگی شهری - حضور مردم - سازی - شهرنشینی - ایمن - کار و کسب - محیط - خبرنگار - دیدگاه - افزایش - مدیران - هماهنگ - مفهوم - گزارش - عمومی - شرایط - خصوصی

آخرین اخبار سرویس:
خرمای تولیدی نیکشهر به کشورهای هند، روسیه و پاکستان صادر می شود

تا پایان مهرماه گروه سنی بالای 40 سال واکسینه می شوند

احتمال گرانی نرخ شیرخام در روزهای آینده

پاکسازی آب دریا از طریق بازیافت مو

آمار کرونا جهان سوم مرداد؛ 8194 فوتی و 490هزار ابتلای جدید

قیمت مرغ باید رضایت تولیدکننده و مصرف کننده رابه همراه داشته باشد

تعطیلی شهربدون حل مشکلات معیشتی؛اقدامی بی اثر دربرابر کرونا/کاهش جهش ویروس با تسریع واکسیناسیون

افزایش83 درصدی اعتبارات عمرانی شهرستان اسکو

صدور کارت تندرستی در دفاتر پیشخوان دولت و دفاتر خدمات سلامت

عدم امکان نمایش بسیاری از آثار مخازن به دلیل نبود ویترین مناسب/ در برگزاری نمایشگاه مشترک مجازی با موزه های خارجی کوتاهی کرده ایم

گرمای شدید و بادهای 120 روزه مانع مرمت کاخ و بخش مسکونی شهر سوخته شد

فرونشست زمین؛ بحرانی فراتر از زلزله

خبر خوب وزیر کار درباره صندوق بازنشستگی و تامین اجتماعی

اجرای کشاورزی حفاظتی در 2630هکتار از اراضی سربیشه

روزهای خوب ارزهای دیجیتالی در راهند؟

شهرک صنعتی نورآباد، آماده پس از 15 سال آماده بهره برداری است

آیا طلا در معرض ریزش قیمت قرار دارد؟

قیمت بیت کوین و ارز های دیجیتال امروز یکشنبه 3 مرداد 1400 + جدول

برداشت 20 هزار تن موز از سطح باغات سیستان و بلوچستان

پیش روی دلتا و فاجعه کاهش رعایت پروتکل های کرونا

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز یکشنبه 3 مرداد 1400 + جدول

بارش های تابستانه گلستان 5 درصد کاهش یافت

چند توصیه کاپیتان دانشپور کارآفرین جوان هوانوردی

حیات به رودخانه چرداول برگشت

معاون استاندار خوزستان: تامین آب شرب شهروندان، آب کشاورزی و دامداری استان در اولویت است

آمازون ناوگان خودروهای خود را الکتریکی می کند/ حمل کالا با ون های برقی+ فیلم

پیش روی دلتا و فاجعه کاهش رعایت پروتکل های ضدکرونا

افزایش 100 درصدی قیمت سیمان

کشف 850 پمپ غیر مجاز آب در شهر اصفهان/ پمپ های غیرمجاز را به 122 اطلاع دهید

بارش های تابستانه گلستان 5 درصد کاهش یافت

ابتکار اروپایی ها برای نجات از خودکشی! +عکس

کاهش 656 کیلومتر مربعی وسعت دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

پیشروی خشکسالی در مزارع و باغات استان مرکزی

اولین قطار باری از خط عریض به ایستگاه اینچه برون وارد شد

بی وای دی تانگ جدیدترین کراس اوور در راه بازار ایران + عکس

سرمایه گذاری برای بهبود زیرساخت ها؛ گام مهم در خنثی سازی تحریم ها

از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟

ندری: دولت روحانی جایی برای خلق پول باقی نگذاشته است / کنترل نقدینگی و تورم برای دولت سیزدهم هزینه دارد

معرفی جیلی EC7 و مقایسه با جک J3+ مشخصات فنی و تصاویر

استخدام نیروی اقا اداری

50کارگر ساده حقوق غذا جای خواب

منشی و بازار یاب

ادمین اینستاگرام

استخدام فنی مهندسی

خروج مرغ کشتار روز به خارج از استان تا 15 مرداد ممنوع است

مرکز مهارت آموزی مرزنشینان در مهران احداث می شود

ببینید | رونمایی کمپانی «کیا» از مدل جدید و پیشرفته «اسپورتیج 2022»

انتقال «ذوب» از فرابورس به بورس به زودی نهایی می شود

10 میلیارد برای بهسازی بافت روستاهای تاریخی گلستان اختصاص یافت

پیش بینی نوسان شاخص در هفته «پیش رو»| شستا؛ کشتی نجات بازار سرمایه

بررسی دلایل خشکسالی در استانی با 5 رود پُرآب!

سهم خوزستان از اقتصاد ایران | جدول بودجه 1400 و نرخ بیکاری استان

چگونه با چای سبز لاغر کنیم و به وزن ایده آل برسیم؟

سکه تا پایان سال به زیر 10میلیون می رسد؟

شناسایی 878 حلقه چاه غیرمجاز در هرسین/ دبی آب سراب 50 درصد کاهش یافت

فارس من| شهرستانی که سال ها با معضل نان دست و پنجه نرم می کند!

از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟

آیا تتر در حال ضعیف شدن است؟

افزایش 15 درصدی جوجه ریزی در مرغداری های استان ایلام

خرید تضمینی بیش از 36 هزار تُن گندم از کشاورزان رزنی

3 چالش اصلی ابراهیم رییسی در 100 روز اول ریاست جمهوری

تهیه 70 میلیارد تومان داروی کرونا در لرستان

پیشنهاد یک کارشناس برای انتخاب شهردار

تامین آب خوزستان متناسب با کاهش بارش ها

پرداخت بدهی دولت ها به صندوق های بازنشستگی

برگزاری اجلاس سازندگان و طراحان نما در تبریز

راه اندازی گشت کنترل و بازرسی آبیاری فضای سبز شهری

تراژدی دامپروری ورشکسته

قیمت های شوکه کننده؛ 10 سال قبل پژو 206 چند بود؟

خاموشی چراغ تولید تابلوفرش سردرود با موانع مالیات و بیمه

شرایط دستمزدِ پایین و نرخ بالای تورم جابجایی ثروت را بجای تولید آن درپی دارد/ باید مشکل معیشتِ کارگران را حل کرد

ببینید | تکواندوکار تایپه مقابل میرهاشم حسینی زانو زد

دلیل آشفتگی بازار مرغ؛ کمبود تولید یا مدیریت اشتباه

راه اندازی گشت کنترل و بازرسی آبیاری فضای سبز شهری

افزایش قیمت تخم مرغ

خبرهای تازه از بورس

عناب نوبرانه خراسان جنوبی در راه بازار

بازرسان کار نقض شرایط کار سیمبان ها را به کارفرمایان ابلاغ می کنند/ کارگاه های ناقض تساوی مزدی کارگران را معرفی کنید

فعالیت29 واحد سردخانه نگهداری خرما در کازرون

افزایش موارد ابتلا به کرونا در آمریکا

نرخ دستمزد تعمیرکاران خودرو افزایش یافت

آورد کارون 50 درصد کاهش یافت/ آب خوزستان کجا می رود؟

عدم تحقق هزینه 90 میلیارد تومانی نگهداری راههای آذربایجان غربی

اجرای کشاورزی حفاظتی در 2630 هکتار از اراضی سربیشه

راهی جز توزیع کالا با شناسنامه بین مردم نداریم/ حمایت از اقشار کم درآمد فقط در حد شعار است

وعده های بی عمل

بهبودی بیش از 176 میلیون بیمار کرونایی در جهان

قدرت خرید مردم یک سوم کاهش یافت؛ نقش مافیای قدرت و ثروت در حال اداره دولت

قیمت بیت کوین، امروز 1400/05/03

اولویت های دولت جدید برای پیشرفت اکوسیستم دانش بنیان و خلاق/مانع زدایی از تولید و صادرات با پالایش قوانین

درصورت عدم توزیع به موقع نهاده های دامی، تا شب عید مشکل گرانی مرغ ادامه دارد/ برجام امضا نشود، قیمت ها قابل کنترل نخواهد بود

نجفی توانا: برای تسریع در دادرسی، استخدام قضات بیشتر لازم است

تعرفه گذاری نرخ دستمزد صدای کارگران نانوای مشهد را درآورد/ نان گران شد اما مزد کارگران افزایش نیافت

راه اندازی خط تولید ظروف دارویی در شهرستان گرمی

ماجرای ممنوعیت یک ساله فروش تویوتا لندکروز 2022 چیست؟

قدرت خرید مردم یک سوم کاهش یافت؛ مافیاهای قدرت و ثروت در حال اداره دولت

بانوی «کلبه ای در مه» در کنار همسرش /عکس

هشدار پارلمان انگلیس به بحران اقتصادی بلندمدت دراین کشور

زمان تولید خودرو آریا و شاهین دنده اتومات مشخص شد

افزایش 22 درصدی فوتی های کرونا در کشور / وضعیت کووید در 18 استان

فرآیند آماده سازی محیط در شهرهای پیاده مدار

فرآیند آماده سازی محیط در شهرهای پیاده مدار