مطالب مرتبط:
جریان نفاق با ایجاد کلیدواژه فیلترینگ درصدد تخریب آیت الله رییسی است
آمادگی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات با شکوه
بهزاد علیپور اجتماع حامیان آیت الله رییسی در همدان
رییس ستاد رییسی در گلستان: دستاوردهای میدان را در عرصه دیپلماسی از دست دادیم
رییسی: باید مزه شیرین عدالت به کام مردم بیاید/ ارز 4200 تومانی به جیب چه کسانی رفت/ پایان دادن به رانت بازی ها در دولت مردمی
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 خرداد 1400 ساعت 00:102021-06-16سياسي

رییسی چه نقشی در فیلترینگ تلگرام دارد؟ / مزایای فلیترینگ برای وزارت ارتباطات


تاکید وزیر ارتباطات بر دستور قضایی جهت فیلتر تلگرام، منجر به تغییر جای متهم و شاکی شده، تا جایی که اکنون همفکران اعضای کارگروه قانون جرائم رایانه ای با مقصر جلوه دادن فردی که در زمان فیلترینگ هیچ گونه مسئله ای در این زمینه نداشته، - گروه جامعه خبرگزاری آنا"-فرشته صائمی؛ بیش از 49 میلیون شهروند ایرانی با حضور در بستر تلگرام از دسترسی ها و کاربردهای آن استفاده می کنند که البته از اردیبهشت سال 97 فیلتر شد؛ اکنون برداشتن محدودیت از آن، به ملعبه دست نامزدهای انتخاباتی برای کسب رأی بیشتر و درنتیجه پیروزی در انتخابات شده، کمااینکه بحث ها در مورد فیلترینگ و رفع آن برای اولین بار توسط کاندیدای پوششی جریان اصلاح‎ طلب مطرح شد.

چنانکه محسن مهرعلیزاده با هدف به چالش کشیدن رقیب اصلی خود در مناظرات، خطاب به سید ابراهیم رییسی گفت که همین الان دستور بدهد، فیلتر تلگرام رفع شود.

در کنار مهرعلیزاده، کاندیدای همسو با او نیز بحث را فیلترینگ با هدف تخریب رقیب مشترک، نعل را وارونه زد و با مقصر جلوه دادن قوه قضاییه در بحث مشکلات معیشتی مردم، خطاب به رییسی اظهار کرد شما 40 سال در قوه قضاییه بودید.

خواهش می کنم اول مشکلات آن قوه را حل کنید.

بعد بیایید به قوه مجریه.

شما با فیلترینگ، معیشت مردم را تهدید کردید الان نمایندگان شما اینجا دارند من را تهدید می کنند.

اظهارات همتی و مهرعلیزاده در مورد فیلترینگ واکنش رییسی را به دنبال داشت.

او گفت نه تنها از زمان تصدی بر ریاست دستگاه قضا، هیچ شبکه اجتماعی را فیلتر نکرده است بلکه هدف دسترسی آسان مردم به اینترنت را دنبال می کند.

البته اشاره رییسی به دسترسی آسان همگان به اینترنت، همراه با مستندات بود کمااینکه پیش از این معاون دادستان کل امور فضای مجازی را به دلیل امضای نامه فیلترینگ اینستاگرام برکنار کرد، امری که پیش از این وزیر ارتباطات وعده آن را به یکی از نمایندگان مجلس داده بود.

چنانکه جواد کریمی قدوسی در بهمن ماه 97 اعلام کرد که آذری جهرمی به او گفته اینستاگرام را فیلتر می کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به فیلترینگ تلگرام و اطلاع وزیر ارتباطات از نسخه های غیررسمی آن، به سابقه حضور آذری جهرمی در وزارت اطلاعات اشاره کرد و افزود وزیر ارتباطات جزیی از پیکره وزارت اطلاعات بوده ، آذری جهرمی سابقه کار در آنجا داشته و از هاتگرام و تلگرام طلایی مطلع بوده است.

آنها که اکنون در هاتگرام و طلاگرام مدیریت می کنند، در چارچوب وزارت ارتباطات کار می کنند و همگی جزو دولت و حاکمیت هستند.

آذری جهرمی: فیلتر تلگرام به من ربطی ندارد البته وزیر ارتباطات که زمان رأی اعتماد گرفتن قطع ارتباط را یک تهدید امنیتی قلمداد کرده بود، صحبت های کریمی قدوسی در مورد فیلتر اینستاگرام را تکذیب کرد و گفت در طرح و حمایت از نسخه های جعلی تلگرام نقشی نداشته است.

آذری جهرمی نه تنها نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت از نسخه های غیررسمی تلگرام را انکار کرد، بلکه نقش این وزارتخانه در اعمال فیلتر بر روی تلگرام را منکر شد و با اغماض از نقش آن در فیلترینگ به فرآیند تصمیم گیری در این خصوص اشاره کرد و گفت جای دیگری در مورد فیلتر تلگرام تصمیم گیری شده و به من ارتباط ندارد، او همچنین یادآور شد که بارها گفته ام مسئول فیلترینگ در کشور کمیته تعیین مصادیق و دستگاه قضایی است.

آذری جهرمی در حالی نقش وزارت ارتباطات درباره فیلتر تلگرام را حاشا می کند، که به موجب قانون جرائم رایانه ای، یکی از اعضای کارگروهی که مسئولیت اجرایی کردن، قانون مذکور را دارد، وزارت ارتباطات است و بر اساس ماده 22 قانون جرائم رایانه ای کارگروهی زیر نظر دادستان کل کشور و با 12 عضو تشکیل شده که 6 عضو این کارگروه را از تعدادی از اعضای هیئت وزیران از جمله وزرای وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارتباطات، اطلاعات، دادگستری، علوم و ارشاد تشکیل می ‎دهند.

لذا در دست گرفتن نیمی از آرای کار گروه مذکور در اختیار آذری جهرمی و همکارانش و تاکید او بر اینکه وزارت ارتباطات تنها یک رأی دارد را زیرسوال می برد و از طرفی قرار گرفتن نیمی از کرسی های کارگروه جرائم رایانه ای در اختیار اعضای دولت تدبیر و امید نمایان گر نقش آنها در اعمال فیلترینگ است.

علاوه بر این تاکید وزیر ارتباطات به نقش قوه قضاییه بر اعمال فیلتر تلگرام، هبه ای به جناح همراه با دولت بود که آنها در جریان رقابت انتخاباتی با سید ابراهیم رییسی از فیلتر به عنوان ابزاری برای تخریب او استفاده کنند، در حالی که رییسی در اردیبهشت 97 نه تنها در کارگروه مربوط به جرائم رایانه ای هیچ پست و مقامی نداشته بلکه در مقام دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت فعالیت داشته و به ازای آن در صدور حکم فیلتر نقش موثری نداشته است.

این در حالی است که چهره هایی نظیر محمد جواد آذری جهرمی در زمان شروع فیلترینگ نقش وزارت ارتباطات را برعهده داشتند، بنابراین حتی با چشم پوشی از نقش او و همکارانش در کارگروه قانون جرائم رایانه ای، به واسطه سابقه فعالیت در وزارت اطلاعات و حضورش به عنوان وزیر در وزارت ارتباطات نمی توان نقش او را در فیلترینگ نادیده گرفت، کمااینکه از زمان اعمال محدودیت بر تلگرام، تاکنون فیلترینگ تبدیل به یکی از محورهای اصلی پرسش خبرنگاران در مواجه با او شده همچنانکه در آخرین اظهارنظراتش در این مورد گفته تلگرام به دلیل این فیلتر شد که تبدیل به یک رسانه شد، فشار مسدودسازی شبکه های اجتماعی، فشار انحصارطلبان اجتماعی است و ربطی به دستگاه های امنیتی ندارد.

تاثیر فیلترینگ بر وظایف وزارت ارتباطات وزیر ارتباطات در حالی از نقش انحصارطلبان رسانه ای در فیلتر تلگرام می گوید که نگاهی به واریانس اخبار آذری جهرمی نشان دهنده این نکته است که یا انحصارطلبان به توییت ها و اخبار صادره از او علاقه دارند و یا روایت دیگری خارج از این بحث مطرح است.

در مجموع به عقیده بسیاری حتی اگر صحبت های وزیر ارتباطات در مورد تلاش هایش برای فیلتر نشدن و یا رفع فیلتر از تلگرام نزدیک به واقعیت باشد، بهتر است به جای مقصر نشان دادن فرد دیگری که خارج از این روند بوده و در زمان مسئولیت او هیچ اقدامی برای فیلتر صورت نگرفته، و یا شوآف کردن از طریق به کار بردن عباراتی نظیر انقراض فیلترینگ و یا خداحافظی یا فیلترینگ در مسیر اجرا کردن سند شبکه ملی اطلاعات حرکت کند.

کما اینکه وزارت ارتباطات حتی به مفاد سند شبکه ملی اطلاعات در برنامه پنجم توسعه، بی توجه بوده و نتوانسته کیفیت و سرعت اینترنت که با توجه به شرایط امروز جزو حقوق اولیه عامه مردم محسوب می شود، انجام دهد.

همچنانکه با حاکم شدن شرایط کرونایی و به موازات آن گسترش ارتباطات مجازی، ضعف ها زیرساخت های اینترنت بیش از گذشته خودنمایی کرد.

از طرف دیگر برخی بر این باورند آذری جهرمی از فیلترینگ دستاویزی برای کیفیت پایین سرعت اینترنت استفاده کرده و می کند، شاهد این ادعا توجهیات وزیر ارتباطات در رابطه با چرایی کیفیت پایین اینترنت است که گفت فیلتر شبکه های اجتماعی خصوصا تلگرام باعث شده ضربه بدی به کیفیت اینترنت وارد شود.

لذا به نظر می رسد که او هم با مصادره به مطلوب فیلترینگ، از این قضیه به عنوان سرپوشی برای ترک فعل های صورت گرفته در وزارت ارتباطات درباره افت کیفیت اینترنت و مواردی از این دست استفاده می کند.

انتهای پیام/4158/
کلید واژه ها: فیلتر - فیلترینگ - تلگرام - نامزدهای انتخاباتی - ارتباطات - سید ابراهیم رییسی - انتخابات - محسن مهرعلیزاده - فیلترینگ تلگرام - وزارت ارتباطات - وزیر ارتباطات - ابراهیم رییسی - شهروند ایرانی - دستور قضایی - سید ابراهیم - مهرعلیزاده - رییسی - دستور - انتخاباتی - رایانه ای - گروه - اردیبهشت - خبرگزاری - محدودیت - ابراهیم - کارگروه - استفاده - دسترسی - میلیون - رایانه

آخرین اخبار سرویس:
رژه کاروان ایران در افتتاحیه المپیک

رهبر انقلاب: از بروز ناراحتی مردم وفادار خوزستان نمی شود گِله داشت

جهانگیری: هیچ مسئولی نمی تواند نسبت به خوزستان بی تفاوت باشد

رییسی درگذشت مرحوم فرج نژاد را تسلیت گفت

جهانگیری: آن چیزی که مردم خوزستان را رنج داده تبعیض است

تسلیت رییسی به پدر و پدر همسر مرحوم فرج نژاد

اعتراض سران قبایل عرب خوزستان به جهانگیری + فیلم

آخرین اخبار تبدیل وضعیت کارکنان دولت 1400

پیکر شهید ضرغام پرست در رامهرمز خاکسپاری شد

پیام تسلیت آیت الله نوری همدانی در پی درگذشت والده آیت الله شب زنده دار

استخدام نیروی خدمات در شرکت کار اندیشان رویین آرنا در وردآورد - تهران

استخدام متخصص IT پشتیبانی کلاس مجازی در مجموعه آموزشی گاما در فارس

مرگ تلخ داماد وسط جشن عروسی در کنار همسرش + فیلم

رزمایش همدلی و احسان به یاد شهید علیرضا رمضانی در خرم آباد

تماس تلفنی رییس جمهور منتخب با خانواده مرحوم محمدحسین فرج نژاد

نماز جمعه را در هر شرایطی برگزار می کنیم

کارشناسی داوری جنجالی ملوان و بادران + فیلم

فریاد امروز مردم از زخم های انباشت شده استان خوزستان است

پیکر شهید ضرغام پرست در ماهشهر تشییع شد | بیانیه ارتش

شوک وحشتناک به زن جوان بعد عمل بینی اش!+ عکس

خوزستان قلب تپنده ایران است/مردم خوزستان از تبعیض رنج می کشند

تسلیت سخنگوی ستاد نیروهای مسلح در پی شهادت ضرغام پرست

مجلس سفلای فرانسه قانونی ضد اسلامی به تصویب رساند

رزمایش همدلی و احسان به یاد شهید علی رضا رمضانی در خرم آباد

ویدئو | اعتراض به جهانگیری در جلسه سران قبایل خوزستان

مراسم ترحیم همسر امیر عباس محتاج

مروری بر تاکیدات رهبر انقلاب درباره «خوزستان» در 25 سال اخیر

اعتراض سران قبایل عرب خوزستان به جهانگیری/ فیلم

تماس تلفنی رییس جمهور منتخب با خانواده مرحوم محمدحسین فرج نژاد

برداشتی از اخلاق مدیریت در قرآن (5)

جمشید هاشم پور کرونا گرفت / او واکسن زده بود!

رییس جمهور منتخب در گذشت محمدحسین فرج نژاد را تسلیت گفت

محمد آهنگر آیین تشییع پیکر شهید مدافع مردم «ضرغام پرست» در رامهرمز

حرم مطهر رضوی باید گفتمان ساز فضای رسانه ای باشد

واکنش عضو کمیسیون امنیت ملی به اظهارات روحانی

رییسی درگذشت مرحوم فرج نژاد را تسلیت گفت

تسلیت «رییسی» برای درگذشت مرحوم فرج نژاد

آشنایی با طب ایرانی و اسلامی از اولویت های اصلی وزیر بهداشت

خوزستان قلب تپنده ایران است/احتمال تداوم خشکسالی در فصل پاییز

رفع مشکلات در سایه مدیریت انقلابی و کار جهادی

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

تصاویر مراسم تشییع شهید ضرغام پرست در ماهشهر

الیگودرز در شرایط عادی است

تماس آیت الله رییسی برای تسلیت به خانواده فرج نژاد

ورود نخستین محموله واکسن کرونا ژاپن به کشور

تسلیت رییس جمهور منتخب به خانواده مرحوم فرج نژاد

تذکر و برخورد با خاطیان در مورد بستن پابند یک زندانی

اولین محموله واکسن اهدایی ژاپن وارد کشور شد

پیام تسلیت محسنی اژه ای در پی درگذشت مادر آیت الله شب زنده دار

استخدام جوشکار آرگون، کارگر فنی، اپراتور دستگاه فرز cnc و مسئول دفتر

عکس| ماجرای سقط جنین نفیسه روشن

پیام تسلیت معاون اول قوه قضاییه برای درگذشت مادر آیت الله شب زنده دار

حاشیه های مراسم افتتاحیه و رژه المپیک 2020

یادداشت رسیده/ نهایتاً پاسخ را در یک کلمه یافتم: اخلاص

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی درگذشت مادر آیت الله شب زنده دار

پیام تسلیت معاون اول قوه قضاییه برای درگذشت مادر آیت الله شب زنده دار

پیام مخاطبان/استمداد از رییس قوه قضاییه برای حل مشکل اراضی مابین صوفیان و تبریز

عمر مرحوم فرج نژاد کوتاه اما با برکت بود

اولین محموله واکسن کرونای اهدایی دولت ژاپن وارد ایران شد

امکان انتخاب بین واکسن ایرانی و خارجی در برخی از مراکز واکسیناسیون

اولین محموله واکسن کرونای اهدایی دولت ژاپن وارد ایران شد

پیام تسلیت آیت الله العظمی نوری همدانی به عضو شورای عالی حوزه

همه شیعیان باید تبلیغ کننده غدیر باشند

نمایندگان مجلس به کمک منتخبین شورا آمدند

پیام تسلیت رییسی برای درگذشت مادر آیت الله شب زنده دار

یادداشت رسیده/ محمد حسین فرج نژاد، آنگونه که من شناختم

فیلم | اعتراض در خوزستان به جهانگیری

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی درگذشت مادر آیت الله شب زنده دار

انتظار این بود که رییس جمهور و وزرا در خوزستان حضور می یافتند

ائمه جمعه با رویکرد جوان گرایی انتخاب می شوند

انتقاد امام جمعه یاسوج از بی توجهی تالارهای عروسی به آسایش و آرامش مردم

1.8 میلیون دوز واکسن کرونا جمعه هفته آینده وارد کشور می شود

ادعایی درباره حضور نماینده عربستان در مراسم تحلیف رییسی / خبر یک نماینده درباره زمان معرفی کابینه رییسی به مجلس / آقایی: اصلاح طلبانی که فکر می کردند به هر قیمتی باید در قدرت باشند، سرشان به سنگ خورد

نظر جنجالی و جالب آزاده صمدی در مورد عشق و ازدواج

طرح 13 + 5 تصویب شد

رهاسازی آب سد کرخه، از سوسنگرد تا هورالعظیم

پیام تسلیت محسنی اژه ای در پی درگذشت مادر آیت الله شب زنده دار

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 1 مرداد

استخدام محقق حوزه خودرو و آلایندگی در موسسه پل استار در البرز

استخدام محقق حوزه خودرو و آلایندگی در موسسه پل استار در خراسان رضوی

ثبت 10 وقف جدید در لرستان / سهمیه امسال 50 وقف است

دعوت به همکاری جهت اعطای کد نمایندگی در شرکت بیمه سامان در فارس

مسئولان به مشکلات اساسی مردم استان های جنوبی توجه ویژه کنند

اولین محموله اهدایی واکسن کرونا ژاپن وارد کشور شد/ازسرگیری همکاری DHL با ایران

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی درگذشت مادر آیت الله شب زنده دار

تربیت معلم از دارالمعلمین تا دانشگاه فرهنگیان

پیام تسلیت رییس جمهور منتخب به عضو فقهای شورای نگهبان

تشکیل دولت جوان حزب اللهی یک ضرورت غیرقابل انکار است / جوانان نخبه و انقلابی وارد اداره کشور شوند

حجت الاسلام حسین رضوانی دار فانی را وداع گفت

مردم خوزستان مخالف انتقال آب و سد سازی هستند

بستری 513 بیمار کرونایی در بیمارستان های بوشهر

نهایتاً پاسخ را در یک کلمه یافتم: اخلاص

کافی من وباریستا خانم درمحیطی امن ودنج همکارباخانم

نیازمند تعدادی خیاط جهت دوخت شلوار و تیشرت

مردم خوزستان مخالف انتقال آب و سد سازی هستند

حضرت آیت الله نوری همدانی به آیت الله شب زنده دار تسلیت گفتند

مشکلات خوزستان را به حداقل می رسانیم

مردان میدانی از ابهر

فیلم | اعتراض سران قبایل عرب خوزستان به جهانگیری

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت ، پاداش و بیمه در نگار خودرو در تهران

رییسی چه نقشی در فیلترینگ تلگرام دارد؟ / مزایای فلیترینگ برای وزارت ارتباطات

رییسی چه نقشی در فیلترینگ تلگرام دارد؟ / مزایای فلیترینگ برای وزارت ارتباطات