موضوعات داغ: - فوق العاده ويژه - شوراي اسلامي - باشگاه استقلال - مراسم تحليف - بهنوش بختياري - مديرعامل استقلال - افزايش حقوق بازنشستگان - نقل و انتقالات - ابراهيم رييسي - حقوقدان شوراي نگهبان - تحصيلات - تيم هندبال شهيد شاملي كازرون - بازي فكري - دروازه بان ايراني - معاون ميراث فرهنگي استان قزوين - شهاب الدين صدر - شهردار خاش - سجاد مشكل پور - مراسمات عزاداري - دمپخت - پدر و مادر بهرام رادان - خلبان شهيد - تساوي

مطالب مرتبط:
رییس مجمع نمایندگان یزد: سوء مدیریت دولتی ها کشاورزان را ورشکست و دلالان را ثروتمند کرد
سروری: خواب مدیریت شهری در 4 سال اخیر/ اقراریان: مرد میدان رفع مشکلات باشیم/ عباسی: باید مرد عمل رفع مشکلات باشیم
تاثیر سوء مدیریت در افزایش قیمت ها و کمبود کالا
مدارس خارج از کشور دوره های فارسی آموزی برگزار می کنند/تحریم بانکی و مشکلات پرداخت حقوق
پازل همتی برای تصاحب قدرت / آقای اقتصاددان مشکلات مردم را با واژه پوششی روکشی کرد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 خرداد 1400 ساعت 22:302021-06-16اقتصادي

شرکتهای پتروشیمی خصولتی پاسخگوی سوء مدیریت خود نیستند/مشکلات از سوء مدیریت است نه تحریم


مسئول ستاد نفت و انرژی حامیان مردمی آیت الله رییسی گفت: عمده چالش های صنعت پتروشیمی ناشی از نوع نگاه حاکم  و نقش مدیریتی موجود در صنعت نفت و خصوصا صنعت پتروشیمی است تا ناشی از تحریم های ظالمانه دشمن.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصاد خبرگزاری آنا" معاونت پتروشیمی ستاد نفت و انرژی آیت الله آقای رییسی طی برگزاری جلسات کارشناسی خود با حضور اعضای محترم و ریاست ستاد نفت به بررسی چالش های مهم صنعت پتروشیمی پرداختند که این چالش های عمده در موارد زیر احصاء و گزارش گردید: · فقدان نقش حاکمیتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی.

· فقدان حاکمیت برنامه راهبردی توسعه صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی.

· عدم رشد و توسعه متوازن صنایع پایین دستی.

· خصوصی سازی ناصحیح و پر هزینه در صنعت پتروشیمی.

· تامین مالی برای اجرا و توسعه طرح ها.

· تامین خوراک پایدار و قیمت آن.

· فقدان فن آوری های نوین در صنعت پتروشیمی.

· نقص و اخلال در تکمیل زنجیره ارزش( خام فروشی مواد پایه).

· فقدان برنامه یکپارچه صادراتی با در نظر گرفتن بازارهای استراتژیک و نیز سیستم بازاریابی مناسب در بازارهای جهانی.

· وجود رقبای قدرتمند و فعال.

· فقدان مدیریت انقلابی و جهادی.

· رانت خواری، فساد مالی و اداری ناشی از مناسبات ناصحیح و عدم نظارت مسئولانه سیستم های نظارتی ( اعم از دولتی و حاکمیتی) · تحریم های ظالمانه امریکا و هم پیمانانش.

· عدم تحقق صحیح اصول و الزامات پدافند غیر عامل در مقابله با تهدیدات سخت، نیمه سخت و نرم استکبار جهانی علیه صنعت نفت و از جمله صنعت راهبردی پتروشیمی کشور با اولویت بالا.

پیرو این گزارش، طباطبایی زاده مسئول ستاد نفت و انرژی حامیان مردمی آیت الله رییسی گفت: همان گونه که ملاحظه می شود عمده این چالش ها ناشی از نوع نگاه حاکم و نقش مدیریتی موجود در صنعت نفت و خصوصا صنعت پتروشیمی است تا ناشی از تحریم های ظالمانه دشمن که عده ای تلاش دارند ناکارامدی و بی عرضگی خود را ناشی از اعمال تحریم ها جلوه دهند که البته ادعای غیر واقع و کذبی است.

وی افزود: هر یک از این چالش ها امروز بخشی از این صنعت را با مشکل مواجه کرده که حل آن نیازمند یک اراده ملی در دو بخش دولتی و حاکمیتی است.

برای مثال صرفا اگر بخواهیم مسئله خصوصی سازی و مشکلات آن دراین صنعت را مورد مداقه قرار دهیم، به زنجیره ای از معضلات می رسیم که در حال تهدید این صنعت است.

طباطبایی زاده ادامه داد: به عنوان نمونه از سال 1389 که موضوع خصوصی سازی به طور جدی تر در این صنعت رقم خورد، شاهد واگذاری سخاوتمندانه طرح ها و شرکت ها توسط مدیریت وقت حاکم بر این صنعت بودیم که البته صدای اعتراض مدیران دلسوز و کارشناسان امر در ثمن بخس بودن قیمت گذاری ها، ابهام جدی در تعیین سرنوشت کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در این صنعت و بسیاری نگرانی های دیگر، شنیده نشد و در دولت اقای روحانی بسیار تشدید گردیده است.

وی افزود: معضلات ناشی از خصوصی سازی را طبق بررسی های کارشناسی معاونت پتروشیمی ستاد نفت و انرژی آیت الله رییسی شامل موارد ذیل است: · اخلال در نقش حاکمیتی و بروز "چندپارگی مدیریتی" و به عبارتی خصولتی کردن امور مدیریتی و اجرایی.

· تعدد تصمیم سازان کلان، برای مثال یک واحد صنعتی پتروشیمی برای گرفتن مجوز باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه نماید؛ درحالی که بحث تأمین خوراک در دست شرکت های ملی نفت ایران، ملی گاز ایران و ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است.

مصـداق ایـن موضـوع، صـدور جـواز تاسـیس بـرای دو شـرگت پتروشـیمی تولیدکننـده پلی اسـتایرن در قـم و گنبـد کاووس است.

در حالیکـه وزارت نفـت، خـود را متعهـد بـه تامیـن خـورا ک اسـتایرن ایـن دو مجتمـع ندانسـته و از طریـق کامیـون خـوراک لازم بـه ایـن دو مجتمـع ارسـال می گـردد! اخیراً نیز با واگذاری های انجام شده، پالایشگاه های خصوصی برای تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی، طرح ادعاهایی دارند!.

· ایجاد ناهماهنگی در عرضه محصولات پتروشیمی در بازارهای داخلی و بین المللی.

در زمینه مدیریت بازاریابی و فروش، عدم یکپارچگی استراتژیک در شناسایی و حضور در بازار ها و رقابت مخرب تولید کنندگان محصولات پتروشیمی ایران در این بازارها و همچنین عدم توجه و نبود راهبرد جهت رسوخ و گسترش سهم در بازارهای نوظهور و یا دارای پتانسیل بالا به چشم می خورد.

· معضلات حاصله در صندوق های بازنشستگی و تضیع حقوق کارکنان و از جمله عدم پرداخت بدهی های صندوق های بازنشستگی توسط شرکت های واگذار شده و مشکلات مترتبه وارده به کارکنان.

· اختلالات حاصله در نتیجه بروز ادراک و مشاهده بی عدالتی های گسترده و تبعیض در مجموعه از جمله در حوزه ادراک بی عدالتی در حوزه تفویض امور و مسئولیت ها، حقوق و مزایا، نقل و انتقالات کارکنان و خدمات رفاهی و بهداشتی و درمانی.

برای مثال این روزها امنیت شغلی کارکنان رسمی وزارت شاغل در این شرکت ها به شدت مورد تهدید و سرانجام مبهمی دارد که هر شرکت به سلیقه ناصواب مدیران غیر نفتی و تحمیلی خود، درصدد به حاشیه راندن ایشان و واگذاری کار و مشاغل آنها به نزدیکان و بستگان خود هستند و عملا سبب سرخوردگی کارکنان و منزوی شدن ایشان و از طرفی دون گرید شدن ایشان و تضییع حقوق صنفی شان شده است.

· چالش های ایجادی در حوزه بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) و نیز بهداشت و درمان کارکنان و اعضای تحت پوشش که با خصوصی سازی شرکت های واگذار شده، تعهد مدیریت ارشد سازمان و همچنین هدفگذاری و نظارت، شاهد بروز نتایج بسیار ضعیف و از طرفی کیفیت نامناسب خدمات در این حوزه هستیم.

· به حاشیه رانده شدن رسالات اصلی مدیریت منابع انسانی مجموعه و سلیقه ای شدن این امور در قالب روابط حزبی،تبارگرایی و منافع شخصی.

· عدم شفاف سازی و عدم ارائهی اطلاعات روشن و شفاف در حوزه عملکردی شرکت های واگذاری به عنوان نقاطی تاریک در رابطه با نهادهای حاکمیتی ملاحظه میگردد که سبب انواع سوء برداشت، گمانه زنی و بدبینی نسبت به شرکتهای واگذارشده را به همراه می تواند داشته باشد.

به عنوان مثال می توان به عدم بازگشت منابع ارزی ناشی از فروش محصولات پتروشیمی توسط شرکت های واگذار شده به دولت جمهوری اسلامی اشاره کرد که نقش این ارزها(دلارها) در بازار ارز و کسب سودهای نجومی کمترین تبعات این عدم شفاف سازی و عدم انجام تعهدات متقابل مدیریت شرکت های یاد شده در قبال دولت و بیت المال است.

یا عدم شفاف سازی در باز پرداخت بدهی بابت شرکت های واگذار شده به خزانه ملی.

· مفاسد مالی قابل توجه مانند حقوق ها و مزایای نجومی، ایجاد شرکت های اقماری با حضور خود و بستگان در عقد قراردادهای کاری به منظور حفظ منافع شخصی، زد و بند در خرید تجهیزات طرح های پتروشیمی و متریال مصرفی ، فروش محصولات تولیدی و بهره مندی سخاوتمندانه از منابع مالی در اختیاری (بابت طرح ها و پروژه ها که در حساب های بانکی شرکت ها بنام آنها ذخیره است) در قالب وام های با نرخ سود صلواتی!!! طباطبایی زاده ادامه داد: خصوصی سازی و تبعات آن صرفا یکی از چالش های حاکم در این است و نه همه چالش ها موجود و برای هر یک از این معضلات راهکارهایی ارزیابی و قابل ارائه است.

مثلا در همین موضوع خصوصی سازی که حاشیه امن برای رانت خواری، حقوق ها و پاداش های نجومی ، فساد مالی و زد و بند شده است می توان چه از سوی مجلس محترم در بحث تقنین قانون اصلاح قانون واگذاری ها عمل کرد و با تغییر میزان سهام دولت، نقش حاکمیتی را پر رنگتر و حسابکشی از هیئت مدیره ها و مدیران مربوطه توسط سیستم های نظارتی حاکمیتی و غیر حاکمیتی را مسئولانه دنبال کرد، وی افزود: یا باتوجه به سهام 20 % شرکت ملی صنایع پتروشیمی و 40% سهام عدالت که در شرایط موجود دولت متولی این 60% سهام است، می توان سازکارهایی تعریف کرد تا نظارت، حسابکشی و پالایش این هلدینگ ها از مفاسد مدیریتی و سوء مدیریت ها سامان دهی شود.

وی ادامه داد: متاسفانه شرکت های واگذاری که عمدتا در قالب هلدینگ های پتروشیمی فعالند امروز پاسخگوی هیچ سوء عملکردی و رخداد فسادهای مالی سازمان یافته در مجموعه های خود نیستند و به بهانه خصولتی بودن، سازمان ها و بخش های نظارتی قادر به ایفای نقش در سالم سازی محیط کسب کار و مبارزه با مفاسد نیستند مگر در موارد نادر و معدود که احیانا ریشه امنیتی داشته باشد و آنچه تا کنون از سلطان پتروشیمی و نقش داماد نعمت زداده در فساد در صنعت پتروشیمی و دادگاه مفاسد اقتصادی دیده ایم، اندکی از بسیار است.

طباطبایی زاده مسئول ستاد نفت و انرژی حامیان آیت الله رییسی در پایان گفت: اگر بخواهیم ابعاد و تبعات تمامی چالش ها را گزارش کنیم، هزاران صفحه تولید گزارش می شود اما هدف ما روشنگری بابت این چالش ها برای افکار عمومی است که بدانند دولت انقلابی که به اذن الله با رای مردم روی کار خواهد امد، با چه دسته گل های به ارث رسیده از دولت روحانی و مدیران نان به نرخ روز خور (که این روزها در ستادها انتخاباتی برای حضور و بقاء در دولت بعدی و منافع شخصی خود مغازه ای باز کرده اند)، مواجه هستند.

وی گفت:یکی از کارهای عمده ما در ستاد نفت و انرژی، علاوه بر بسیج افکار عمومی در صنعت نفت برای حمایت و کسب رای برای آقای رییسی، شناسایی نیروهای توانمند، متخصص، شایسته و پاکدست و انقلابی برای بهره مندی در صنعت نفت در کنار پالایش مدیران آلوده، رانتخوار و نجومی بگیر حرامخوار است (که تلاش کرده اند در هر دولتی جای پایی برای خود و دوستانشان محکم کنند ).

از طرفی توسط عوامل انسانی متعهد و متخصص خود در حال رصد مشکلات و معضلات به روز در صنعت نفت و ارائه راهکارهای اجرایی و عملیاتی برای ارائه به وزیر نفت در دولت مردمی آقای رییسی که حتما از دوستان ما و نیروهای انقلابی، پاکدست و وفادار به نظام است، هستیم.

انتهای پیام/4127
کلید واژه ها: پتروشیمی - صنعت پتروشیمی - صنعت - نفت و انرژی - سوء مدیریت - مدیریت - تحریم های ظالمانه - توسعه - آیت الله - صنایع - برگزاری - برنامه راهبردی - آیت الله رییسی - ستاد - چالش - حاکمیت - توسعه متوازن - رشد و توسعه - تامین - گزارش - رییسی - تحریم - انرژی - خصوصی سازی - تامین مالی - شرکت - عمده - کارشناسی - خبرگزاری - الله

آخرین اخبار سرویس:
آغاز ثبت نام «وام ازدواج» فرزندان بازنشستگان کشوری/ مهلت ثبت نام 14تا 31مردادماه

فیلم/ نتیجه بی توجهی به شیوه نامه های بهداشتی کرونا

مواد آرایشی دارای PFAS نخرید

استخدام کارمند و مدیر داخلی

استخدام فروشنده خانم

استخدام نیرو فست فود

درآمد دلاری آسان/ سیستم کپی ترید

استخدام نیروی لوازم یدکی

بازاریاب خانم با روابط عمومی قوی با پورسانت

طرز تهیه لیموناد هندوانه

قیمت انواع شامپو ضد شوره در بازار

مرکز جهان کجاست؟؛ پاسخی ساده به پرسشی پیچیده

ونزوئلا 6 صفر از پول خود را حذف می کند

استخدام کارشناس مجازی

جویای چهار نفر کارگر خانوم ماهر

استخدام نیروی خانوم با دستمزد عالی

کارگر ساده خانم و آقا

فروشنده خانم فقط

قیمت پلاتین به قعر 7 ماهه سقوط کرد

5 پرسش رایج درباره پیری پوست

عرضه 77 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی در سال جاری

یار دوقلوی دریای خزر در شرایط ناگوار محیط زیستی/از دست دادن قابلیت تجارت آبی 2 بندر شمالی

تیک تاک ویژگی استوری را آزمایش می کند

استخدام راننده لیفتراک در شرکت الماس کبیر شمس در شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام اپراتور تولید با بیمه، حق شیفت و حق فنی در شهرک شکوهیه قم

حذف شرایط فروش از محصولات سایپا / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشید

حتی رویای شبیه ستاری شدن آسان نیست

استخدام کارشناس فروش تجهیزات صنعت خودروسازی،کارشناس فروش ابزارهای تراشکاری

شرایط فروش سه خودرو سایپا حذف می شود

استان بوشهر نیازمند آزمایشگاه ژنتیک است/ شتاب دهی کسب و کارها

استخدام کارگر ماهر مرغداری

یکنفر خانم جهت مراقبت از کودک خردسال نیازمندیم

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در تسلیحات

جذب بیمه پاسارگاد

کار در معدن سنگ بیمه و حقوق توافقی

دعوت به همکاری صافکار،برقکار،نقاش خودرو

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479

راز ژنتیکی یک گیاه نامیرا

طرح های ضرب الاجلی برای تامین آب شرب گلستان قوت گرفت/ اعتبار صفر آبرسانی در برخی نقاط گلستان

قیمت پلاتین به قعر 7 ماهه سقوط کرد

پیام مهم روسیه به ایران و پاسخ تهران

آنچه همه باید در مورد قاچاق ارز بدانند!

استخدام کارشناس فروش با حقوق توافقی و بیمه در تهران

کارگر مرغداری

منشی در دفتر مرکزی فروشگاه

امور دفتری و فروش

پیش بینی وضعیت بورس در دولت جدید

تاثیر افزایش دما بر میزان مصرف برق

تحویل قرارداد اجاره اراضی روستاهای محدوده کشت و صنعت مغان

پیری ناوگان باری، تهدید جدی است| از قلم افتادن حمل و نقل در قرارداد ایران با کشورهای «اوراسیا»!

ازدحام جمعیت و خشونت در زندان های سوئد

بازار جهانی نفت امروز پنجشنبه 14 مرداد| قیمت نفت سبک ایران 70.03 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی|امروز پنجشنبه 14 مرداد

نیلوفر رخشان تولید چادر مشکی در شهرکرد

ساماندهی بازار اجاره با راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای

پیش بینی وضعیت بورس در دولت جدید

7 نکته مفید برای افزایش تمرکز ذهن

فعالیت بیش از 2.3 میلیون واحد صنفی در کشور

با افزایش حقوق بازنشستگان قدرت خرید آنها تغییر کرده است؟

حذف شرایط فروش سه خودرو سایپا + جزییات

دلار افت کرد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 15 مرداد

ارز دیجیتال Efinity چیست؟ پیش بینی و آینده رمزارز

فعالیت بیش از 2.3 میلیون واحد صنفی در کشور

تشریح فاز دوم توسعه مشاغل خانگی در قم

ونزوئلا 6 صفر از اسکناس هایش را حذف می کند

رکورد تولید روزانه در گندله سازی چادرملو شکسته شد

کاهش قیمت مواد غذایی برای دومین ماه متوالی

منتظرواریز یارانه یک میلیون تومانی در هر ماه باشید!

تیشه اردوغان به ریشه لیر!

افزایش بدهی سیستم بانکی در بهار 1400

ارز دیجیتالEfinityچیست؟پیش بینی قیمت وآینده رمزارز

افزایش شدید شمار مبتلایان کرونا در جهان

افت خفیف دلار

روزی خوب برای بورس های جهانی

گمرکات میلک و گمشاد همچنان بسته هستند

حاشیه تهران مقصد جدید مستاجران+ قیمت

تیشه اردوغان به ریشه لیر!

خودروهای لوکس بابک زنجانی به مزایده گذاشته شد

رکورد سود بورس در سال جدید شکست!

مدرنا می گوید واکسن کرونایش تا شش ماه اثربخشی بالایش را حفظ می کند

روز خوب بورس های جهانی

وقتی استاندار و مدیر کل صمت خواب بودند/افزایش نان با کدام مجوز صورت گرفت؟

5 شیوه فوری برای افزایش انرژی در آغاز روز

آخرین قیمت خودرو امروز 15 مرداد 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 15 مرداد 1400

قیمت طلا امروز 15 مردادماه 1400 + جدول

قیمت سکه امروز 15 مرداد ماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 15 مرداد ماه 1400 + جدول

گمرکات اجرایی و تجار از ارسال کالا به میلک و گمشاد خودداری کنند

رونمایی از پرایدهای جدید!

کاهش قیمت بازار طلا وسکه/ ثبات حباب سکه

دو میلیون و صدهزار ریال جریمه در طرح ممنوعیت تردد کیش

قلع و قمع 25 هکتار ساخت وساز غیرمجاز در روستای خادم آباد رضویه

چگونه مشکلات را حل کنید؟

دستور پخت 9 سوپ فوق العاده

جزییات پیام نفتی روسیه به ایران و هشدار یک خبرنگار

پیش بینی بورس برای هفته آینده/ ارزش معاملات به 10 هزار میلیارد می رسد؟

عرضه 77 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی در سال جاری

شرکتهای پتروشیمی خصولتی پاسخگوی سوء مدیریت خود نیستند/مشکلات از سوء مدیریت است نه تحریم

شرکتهای پتروشیمی خصولتی پاسخگوی سوء مدیریت خود نیستند/مشکلات از سوء مدیریت است نه تحریم