مطالب مرتبط:
آغاز طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی دانش آموزان از اول تیرماه
برای ارتقا سلامت اجتماعی دانش آموزان چه باید کرد؟
روحانی: تحول اساسی در سواد و مهارت های دیجیتالی دانش آموزان یک نیاز ضروری است
امروز نیاز کشور تحول اساسی در سواد و مهارت های دیجیتالی دانش آموزان است
آغاز طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی دانش آموزان از اول تیرماه
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 خرداد 1400 ساعت 10:552021-06-16اجتماعي

7 اصل آموزش  نوین دانش آموزان با نیازهای ویژه 


معاون وزیر و رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی در نشست تخصصی مجازی آموزش به دانش آموزان با نیازهای ویژه دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران به تشریح 7 اصل بنیادین آموزش های نوین دانش آموزان با نیازهای ویژه در سازمان آموزش پرورش استثنایی پرداخت.

- معاون وزیر و رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی در نشست تخصصی مجازی آموزش به دانش آموزان با نیازهای ویژه دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران به تشریح 7 اصل بنیادین آموزش های نوین دانش آموزان با نیازهای ویژه در سازمان آموزش پرورش استثنایی پرداخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سید جواد حسینی در نشست تخصصی مجازی آموزش به دانش آموزان با نیازهای ویژه دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، اظهار کرد: نظام آموزش وپرورش استثنایی، در کشور ما تأکید بر پرورش توانایی های دانش آموزان استثنایی یا به عبارت دیگر دانش آموزان با نیازهای ویژه دارد.

دانش آموزان استثنایی،کودکان و نوجوانانی هستند که برای دستیابی به بالاترین حد توانایی های انسانی خود به خدمات توان بخشی و آموزشی ویژه نیاز دارند و در چنین تعریفی از دانش آموزان با نیازهای ویژه دو مفهوم کلیدی گوناگونی ویژگی ها و نیاز به آموزش ویژه وجود دارد.

حسینی با اشاره به اصول و بنیان های عملیاتی آموزش های نوین دانش آموزان با نیازهای ویژه در سازمان آموزش پرورش استثنایی، گفت: این اصول مبانی عملیاتی برنامه ریزی و سیاستگذاری های همکاران من در نظام آموزش به دانش آموزان با نیازهای ویژه است که تلاش می کنند خدمات آموزشی و توان بخشی را به 78هزار و 604دانش آموز با نیازهای ویژه در مدارس استثنایی و 64هزار و 640دانش آموز با نیازهای ویژه در مدارس پذیرای عادی در قالب برنامه تلفیقی فراگیر ارائه دهند.

وی افزود: آموزش های نوین به کودکان با نیازهای ویژه در ایران بر چند اصل اساسی و بنیادین استوارند که می توان آنها را مبانی نظری برنامه ریزی عملیاتی در سازمان آموزش وپرورش استثنایی دانست.

این اصول عبارت اند از: آموزش به نوآموزان و دانش آموزان با نیازهای ویژه مبتنی بر توان بخشی است حسینی گفت: توان بخشی برای نوآموزان و دانش آموزان با نیازهای ویژه اساس و بنیان آموزش است.

به عنوان نمونه تربیت شنیداری به عنوان یکی از جلوه های توان بخشی شنیداری کودکان کاشت حلزون شده، یکی از اقدامات ضروری برای نوآموزان آسیب دیده شنوایی پیش و حین ارائه آموزش های اکتسابی و آموزشگاهی است.

وی ادامه داد: در نگاه ما توان بخشی محدود به مفهوم کلاسیک آن نیست، بلکه رویکردها و تکنیک های جدید توان بخشی به ویژه توان بخشی شناختی پیش و حین ارائه آموزش های مدرسه ای نیز استفاده می شود.

تکنیک های بهبود کارایی حافظه فعال، تمرین های بهبود توانایی توجه و تمرکز، فعالیت های مبتنی بر بازداری رفتاری و کارکردهای اجرایی را می توان جلوه های مهمی از توان بخشی شناختی دانست که در فرایند آموزش به نوآموزان و دانش آموزان مبتلا به اختلال یادگیری، دانش آموزان دیرآموز و نوآموزان و دانش آموزان کم توان ذهنی، ستون های محکم آموزش محسوب می شوند.

نظام آموزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه بر فرایند تلفیق و فراتر از آن فراگیر سازی استوار است رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی، تصریح کرد: در حال حاضر تمام تلاش های نظام آموزش وپرورش استثنایی تلفیق دانش آموزان با نیازهای ویژه در مدارس عادی است.

به این ترتیب اکنون 64هزار و 640دانش آموز آسیب دیده شنوایی، آسیب دیده بینایی و آسیب دیده جسمی حرکتی در مدارس عادی، مشغول به تحصیل هستند.

تلفیق گام رسیدن به فراگیر سازی است.

وی گفت: اکنون با فراگیر سازی کامل چه به لحاظ مفهومی و چه از نظر عملیاتی فاصله بسیار زیادی داریم.

اما چشم انداز ما چنین نقطه ای است و در مسیر برنامه ریزی چنین افقی را در نظر گرفته ایم.

آموزش به کودکان با نیازهای ویژه در آموزش فردی شده (آی ای پی) استوار است حسینی اظهار کرد: برنامه آموزش فردی شده که در بسیاری از کشورها در قالب یک قانون، تدوین شده است، در حقیقت شاکله اصلی اجرای فرایندهای آموزشی و توان بخشی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

وی ادامه داد: همکاران من در فرایند آموزش به کودکان با نیازهای ویژه و در قالب آی ای پی سطح کنونی عملکرد کودک را تعیین می کنند، هدف ها و غایت های قابل اندازه گیری کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را برای کودک مشخص می کنند و روش های ارزشیابی و ارائه خدمات آموزشی و توان بخشی موردنیاز را مشخص می کنند.

رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی گفت: درحالی که برنامه های آموزشی فردی شده از نظر قالب، فرمت و جزییات با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند اما تمامی این فرمت ها بر تدوین سند روشن، کاربردی و اخلاق بنیان برای آموزش، توان بخشی و ارزشیابی کودک استوارند.

آموزش به دانش آموزان با نیازهای ویژه در ایران بر بهره گیری از رسانه های آموزشی و فناوری های روزآمد، استوار است حسینی با اشاره به این که پدیده شوم کرونا در کنار همه مصیبت ها و مشکلات دلهره آور تاریخی که برای جامعه بشری اضطراب وعذابی شدید به همراه داشت ، نظام آموزشی را باسرعتی شگرف در معرض چند تحول بی نظیرقرارداد.

در کنار تغییرات سرسام آوری که با شیوع کرونا، در شیوه های ارتباطی، روش های تدریس و ارزشیابی رخ داد، نوآموزان و دانش آموزانی که ابزارهای ارتباطی همچون تبلت را در اختیار نداشتند در اثر اضطراب ناشی از عدم دریافت آموزش، مشکلات مضاعفی را تجربه می کردند.

اما تولد طرح هدایت هر دانش آموز یک تبلت هر تبلت یک مدرسه در ایران مفهوم عدالت آموزشی را تا حد بسیار زیادی در صحنه عمل متجلی ساخت، به گونه ای که امروز 25هزار و 183تبلت بین دانش آموزان با نیازهای ویژه توزیع شده است و به زودی 4هزار و 560دستگاه تبلت دیگر نیز در اختیار این دانش آموزان در مدارس پذیرا قرار خواهد گرفت.

فراتر از این تاکنون موفق شدیم در قالب این طرح ملی و با همکاری دستگاه های گوناگون 286 هزار و 55تبلت در بین دانش آموزان عادی کم برخوردار و محروم توزیع کنیم.

آموزش به کودکان با نیازهای ویژه بر مداخلات بهنگام طلایی استوار است وی گفت: باور ما در آموزش وپرورش استثنایی این است که خدمات آموزشی و توان بخشی باید در اولین فرصت و در بدو تشخیص آغاز گردند.

براین اساس آموزش های پیش از دبستان از بدو تولد در ساختار برنامه آموزشی سازمان آموزش وپرورش استثنایی تعریف شده است.

دوره های آموزشی بدو تولد تا دو سال، 2تا 4سال، 4تا 6سال و پیش دبستانی، تجلی باور عمیق به مداخلات بهنگام است.

نکته مهم آنکه در حال حاضر در نظام آموزشی دوره پیش از دبستان اجباری نیست اما در آموزش وپرورش استثنایی دوره پیش از دبستان رسمی و اجباری است.

رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی افزود: فراتر از این ساختار رسمی، در سازمان آموزش وپرورش استثنایی سند مداخلات بهنگام طلایی تدوین شده و با نگاهی نظام مند و منسجم در حال بازمهندسی فرایندهای ارزیابی و ارائه خدمات آموزشی و توان بخشی به هنگام به کودکان با نیازهای ویژه هستیم.

آموزش به دانش آموزان با نیازهای ویژه بر مهارت آموزی و حرفه آموزی استوار است وی اظهار کرد:یکی از اهداف اساسی نظام آموزش ویژه که در اساسنامه سازمان آموزش وپرورش استثنایی به عنوان یکی از مأموریت های اصلی سازمان تعریف شده آماده سازی افراد با نیازهای ویژه برای کسب استقلال و کفایت های فردی و اجتماعی است.

بی تردید تحقق این امر بدون ورود به دنیای کار و اشتغال امکان پذیر نیست.

حسینی گفت: براین اساس سازمان آموزش وپرورش استثنایی آموزش مهارت های حرفه ای و شغلی را به عنوان بخش کلیدی و اساسی برنامه های آموزشی به دانش آموزان با نیازهای ویژه تعریف نموده است.

بسیاری از دانش آموزان با نیازهای ویژه پس از طی دوره ابتدایی وارد دوره متوسطه پیش حرفه ای و متوسطه حرفه ای می شوند و با رویکردی کاملاً کارکردی استانداردهای فنی در بازار کار را با نگاه بوم شناختی فرامی گیرند.

در حال حاضر بیش از 17هزار دانش آموز با نیازهای ویژه در حدود سه هزار کارگاه، مهارت های حرفه ای را در 36رشته فرامی گیرند.

آموزش به کودکان با نیازهای ویژه خانواده محور است رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی گفت: در سازمان آموزش وپرورش استثنایی بر این باوریم که باید از ظرفیت والدین به عنوان به این عنوان که بیشترین دغدغه و نگرانی درباره فرزندانشان را دارند، بیشترین زمان ممکن را با فرزندانشان سپری می کنند و بیشترین شناخت ممکن را از ویژگی های شخصیتی و روش های برقراری ارتباط با فرزندانشان را دارند، استفاده کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وی افزود: ما والدین را متخصصان اصلی در فرایند آموزش و توان بخشی به دانش آموزان با نیازهای ویژه می دانیم.

اکنون در سازمان آموزش وپرورش استثنایی بسته های تحولی روشن و منسجمی درباره بهره گیری از ظرفیت والدین تدوین و طراحی شده که بر اساس آن برنامه های جدیدی همچون پارلمان والدین برای نخستین بار تلاش می کنند علاوه بر بهره گیری از ظرفیت والدین در فرایند آموزش و توان بخشی با رویکردی مشارکت آفرین، آنان را در فرایند سیاستگذاری و برنامه نویسی نیز درگیر کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانش آموزان با نیازهای ویژه - دانش آموزان - دانش - آموزش - استثنایی - دانشگاه تهران - آموزش وپرورش - سازمان آموزش پرورش - پرورش - نشست تخصصی - ویژه - سازمان - دانشگاه - دانشکده - آموزش پرورش - مطالعات - رییس سازمان - معاون وزیر - دانش آموزان استثنایی - تهران - تخصصی - مجازی - سید جواد حسینی - نوین - نشست - جهان - تشریح - معاون - رییس - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
مشکلات خشکسالی برای حیات وحش/ حیات وحش استان تهران تعلیف دستی نشده اند

جزییاتی از قبولی دانش آموزان مازندرانی در مرحله دوم المپیادهای علمی + جدول

طرح موتوریار مصوبه قانونی پلیس است

تبدیل برق و شن به پنل های خورشیدی!

پرواز با بالن

تبدیل برق و شن به پنل های خورشیدی!

کاهش رفت وآمدها در مشهد در ساعات منع تردد

کاهش رفت وآمدها در مشهد در ساعات منع تردد

هوای البرز برای گروه های حساس ناسالم است

قلع و قمع پنج باب ساخت وساز غیرمجاز در منطقه حفاظت شده قروه

پخت و پز سبز با طراحی جالب آشپزخانه زباله صفر (+عکس)

محور کندوان مسدود شد

10 نکته در مورد فرهنگ استفاده از تاکسی های اینترنتی

کندوان براثر طغیان سیل مسدود شد

وقوع سیلاب در مازندران/ محور کندوان مسدود شد / محدودیت تردد خودروهای پلاک های غیربومی

توقف کنار رودخانه های مازندران ممنوع!

نتیجه نهایی کنکور دکتری و سراسری شهریور ماه اعلام می شود

توقف کنار رودخانه های مازندران ممنوع!

اجرای طرح واکسیناسیون برای تمام معلمان مدارس غیردولتی

طوفان و بارش باران تابستانی در قزوین

طوفان و بارش باران تابستانی در قزوین

احتمال منتفی شدن خرید 630 دستگاه واگن از چین

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 10 مرداد

افق شرعی گرگان، 10مرداد

«RSU» موجودی هوشمند و همیار پلیس/ خودروها چگونه از تصادف کیلومترها دورتر مطلع می شوند؟

پیش بینی هواشناسی در ایران امروز 10 مرداد 1400

اوقات شرعی دهم مرداد در سمنان

هوای البرز برای گروه های حساس ناسالم است

بیمه سلامت روان خردسالان با آموزش قرآن و نماز

پشت صحنه تبلیغ صبحانه های شناور هتل ها/صف کشیدن برای یک عکس جذاب!

توسعه فضای سبز پارک هواری شار در سردشت

بازگشایی مرکز تعویض پلاک لرستان

سنددار شدن 40 درصد از اماکن مذهبی بن رود

تکذیب شایعه آلودگی آب شهر کرمانشاه

احتمال بارش های خفیف در استان اصفهان

فیلم| خسارت طوفان و باران در جیرفت

دفترچه سئوالات آزمون ارشد منتشر شد

راه اندازی سه پایگاه تاریخی پژوهشی در لرستان

دانش آموزان کدام استان ها در مرحله دوم المپیادهای علمی قبول شدند؟ + جدول

استفاده شهروندان مناطق 9، 17 و 18 از باغ راه فاطمه زهرا (س)

ضرورت بروزرسانی شماره تلفن مالکان خودرو درمراکز شماره گذاری

حکایت شهریه مدارس غیردولتی

حکایت شهریه غیر دولتی ها

سالهای آشفتگی در حوزه تعلیم و تربیت؛ به بهانه رونمایی مستند بی تربیت

آغاز فعالیت مراکز تعویض پلاک شرق استان تهران

استمرار آلودگی هوا استان قم تا اواسط هفته

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی دهم مرداد در استان سمنان

ترافیک سنگین در آزادراه کرج-تهران

نتایج اولیه کنکور 1400 هفته جاری اعلام می شود.

افشاگری ابتکار درباره هورالعظیم: آب را روی تالاب بستند تا نفت استخراج کنند!

تصاویر | باغ راه حضرت زهرا (س) ساعتی قبل از افتتاح

تعداد محیط بانان و جنگل بانان کشور کمتر از استاندارد جهانی است

دفترچه سوالات آزمون ارشد منتشر شد

(تصاویر) رهاسازی آب از سد کرخه به مناطق پایین دست

ضرورت مشارکت مردم برای کاهش آتش سوزی در مراتع

مجری های خانه نشین و خانه نشین های مجری

مرکز کنترل ترافیک با امکانات نوین احداث می شود

تشدید منع ترددهای کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی کرمانشاه

احداث مرکز نوین ترافیکی شهر در منطقه 13 اصفهان

هیچ شهری در شرایط آبی نیست

تشدید منع ترددهای کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی کرمانشاه

درب ضد سرقت: سدی محکم در برابر سارقان

پیش بینی بارش باران در نواحی شمالی و ارتفاعات استان سمنان

تغییرات در آموزش وپرورش به صورت محتوایی لازم و ضروری است

مستند «بی تربیت» روایت سال ها آشفتگی در حوزه تعلیم و تربیت است

اجرای عملیات آسفالت جاده کاغذی به آران و بیدگل

تصویر هابل از یک سحابی کوهستانی

«گزارش یک جشن» در تپه نورالشهدای کلکچال

اصلاحات دفترچه و تمدید مهلت ثبت نام آزمون کارشناس رسمی دادگستری

رینگ چهارم؛ محرک توسعه جنوب غربی اصفهان خواهد بود/ منطقه 13 به قطب گردشگری تبدیل شود

برخورداری 1630 زن خانه دار خراسان شمالی از بیمه زنان خانه دار

باز شدن مراکز تعویض پلاک در لرستان از امروز

آموزش مهارت های زندگی

شرایط بازنشستگی پیش از موعد تامین اجتماعی + شرایط بازنشستگی در سال 1400

موج جدید واکسیناسیون گروههای سنی و صنفی

خبر هایی ازجشن های علوی و آب رسانی روستایی

بازدید شهردار شیراز از خط دو مترو

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

بازگشایی مراکز تعویض پلاک در لرستان

هشدار سیلاب و ریزش کوه در انتظار ارتفاعات مازندران

محیط زیست کاشان به نگهداری غیرقانونی فلامینگو/پرونده قضایی تشکیل شد

نصب و بازسازی 497 تجهیزات ترافیکی در معابر منطقه 17

تخریب پل بدنبال بارندگی در شهرستان بشاگرد

هشدار سیلاب و ریزش کوه در انتظار ارتفاعات مازندران

اجرای طرح نظارت بر وسایل نقلیه عمومی در جاده های مازندران

تشدید محدودیت های تردد در استان کرمانشاه

از کاهش دید در ارتفاعات تا احتمال ریزش در کوهستان های مازندران

آغاز انتخاب رشته ی پایه نهم در زنجان

بادهای شدید مهمان لحظه ای آسمان استان قزوین

غاری که برای ورود به آن باید از 106 پله عبور کرد! + تصاویر

اعلام نتایج اولیه کنکور 1400 تا دوشنبه

جایگزینی کمپوست های دامی به جای کودهای تازه برای تقویت فضای سبز

تداوم رگبار شدید باران در البرز

فرصت های جدید شغلی بر مبنای دینامیک اشتغال ایجاد می شود

معاون سازمان آموزش و پرورش استثنایی: موافق بازگشایی مدارس هستیم

آغاز فصل سوم کاوش نجات بخشی محوطه باستانی مرسین

تداوم رگبار شدید باران در البرز

خطرناک ترین ساحل جهان، محبوب ترین جاذبه استرالیا

دفترچه سئوالات آزمون ارشد منتشر شد

دفترچه سئوالات آزمون ارشد منتشر شد

7 اصل آموزش  نوین دانش آموزان با نیازهای ویژه 

7 اصل آموزش  نوین دانش آموزان با نیازهای ویژه