مطالب مرتبط:
فیلم | اقتصاد مقاومتی و دولت آینده
رمزگشایی از اقدامات دولت جدید اسراییل درباره ایران
ربیعی: مردم طی ماه های آینده زندگی بدون تحریم را تجربه می کنند / دولت اجازه نداد ایران فرو بریزد
رمزگشایی از اقدامات دولت جدید اسراییل درباره ایران
رمزگشایی از اقدامات دولت جدید اسراییل درباره ایران
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 خرداد 1400 ساعت 18:102021-06-15بين الملل

رویکرد دولت جدید اسراییل نسبت به ایران | 2سناریوی احتمالی آینده نتانیاهو


 یک تحلیلگر مسائل اسراییل تاکید کرد: اگر کابینه تشکل شده توسط «نفتالی بنت» و «یاییر لاپید» بیشتر از 6 ماه عمر کند و به یک سال برسد، امکان خارج شدن نتانیاهو از عرصه سیاسی و حذف وی از قدرت بسیار زیاد است.

- رویکرد دولت جدید اسراییل نسبت به ایران 2سناریوی احتمالی آینده نتانیاهو "  یک تحلیلگر مسائل اسراییل تاکید کرد: اگر کابینه تشکل شده توسط نفتالی بنت و یاییر لاپید بیشتر از 6 ماه عمر کند و به یک سال برسد، امکان خارج شدن نتانیاهو از عرصه سیاسی و حذف وی از قدرت بسیار زیاد است.

  به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از ایرنا، منصور براتی، درباره روی کار آمدن دولت جدید در رژیم اشغالگر قدس و برکناری بنیامین نتانیاهو از قدرت پس از 12 سال گفت: براساس شرایط موجود، می توان دو حالت را برای آینده سیاسی نتانیاهو در نظر گرفت؛ حالت نخست، برگشت وی به قدرت و حالت دوم، گرفتار شدن در فرایند دادرسی قضایی و اینکه پرونده های شکل گرفته علیه وی کار دست بی بی بدهند.

وی در تشریح سناریو احتمال حذف نتانیاهو از قدرت اظهار کرد: اگر کابینه تشکل شده توسط نفتالی بنت و یاییر لاپید بیشتر از شش ماه عمر کند و به یکسال برسد، امکان خارج شدن نتانیاهو از عرصه سیاسی و حذف وی از قدرت بسیار زیاد است.

به گفته این تحلیلگر مسائل اسراییل، در صورت تحقق این احتمال، دیوان عالی اسراییل فرصت محاکمه نتانیاهو را - بدون آنکه وی از مصونیت سیاسی ناشی از نخست وزیری برخوردار باشد - به دست می آورد و احتمالا نتانیاهو آینده ای مانند ایهود المرت پیدا کند.

کابینه بنت – لاپید در تاریخ اسراییل بی سابقه است براتی در تشریح بررسی سناریو احتمال بازگشت مجدد نتانیاهو به قدرت تصریح کرد: کابینه بنت – لاپید، یک کابینه ائتلافی متشکل از سه حزب راستگرا، دو حزب چپ و میانه و یک حزب یهودی – عربی است.

در تاریخ اسراییل، تشکیل چنین کابینه ای در تاریخ اسراییل بی سابقه است و احتمال بروز اختلاف میان اعضای ائتلاف وجود دارد.

بنابراین بسیاری از تحلیلگران نسبت به تداوم این دولت بدبین هستند و احتمال اینکه با اولین چالش، کابینه کنونی فروبپاشند، وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر عمر کابینه بنت – لاپید مانند کابینه وحدت ملی نتانیاهو – بنی گانتس - که هفت ماه و شش روز ادامه داشت - کوتاه باشد و انتخابات مجدد پارلمانی تشکیل شود، ادعای بی بی درست می آید و احتمال گرایش مجدد به نتانیاهو وجود دارد و ممکن است تشکیل دولت فقط از سوی بی بی ممکن است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نتانیاهو نمی خواهد عمر کابینه بنت – لاپید بیش از یکسال باشد، خاطرنشان کرد: اگر کابینه بنت – لاپید از خود کارآمدی نشان دهد و عمری بیش از یکسال داشته باشد، افکارعمومی به این برداشت پیش می رود که اسراییل بدون نتانیاهو قابل تصور است و بی بی عامل بحران ها بوده است، به ویژه اگر نتانیاهو رهبر حزب لیکود باقی بماند.

احتمال کناره گیری نتانیاهو از قدرت در ازای زندان نرفتن به گفته براتی، اگر عمر کابینه بنت – لاپید طولانی شود، ممکن است نتانیاهو با یک توافق سیاسی از عرصه سیاسی کاملا کناره گیری کند اما به زندان نرود اما اگر بر حضور در عرصه سیاسی اصرار کند، مانند ایهود المرت دادگاهی شده و به زندان برود.

وی با اشاره به پرونده های نتانیاهو ابراز داشت: نتانیاهو سه پرونده در دادگاه دارد که حداقل یک پرونده وی جدی است.

یک پرونده، اتهام دریافت هدایا و رشوه توسط خود و همسرش از سرمایه گذارانی است قرار بوده یکسری از قوانین به سود آن ها تغییر یابد یا مالیات کمتری پرداخت کنند.

این تحلیلگر اسراییل افزود: دومین پرونده نتانیاهو مربوط به درگیری حقوقی بین دو روزنامه اسراییلی است.

روزنامه اسراییل هیوم (اسراییل امروز) به شدت طرفدار بی بی است و روزنامه یدیعوت آحارانوت (آخرین اخبار) از منتقدان نتانیاهو است.

نتانیاهو با سردبیر یدیعوت آحارانوت گفت وگویی داشته و متهم به اغوا کردن و پیشنهاد رشوه به وی و روزنامه اش در ازای ایجاد تصویری مثبت از بی بی است.

انتقادات از نتانیاهو در حزب لیکود زیاد شده است براتی درباره پرونده سوم اتهامی نتانیاهو بیان کرد: پرونده سوم پرونده مربوط به فساد زیردریایی است.

داستان این پرونده هم از این قرار است که قرار بوده اسراییل یک یا چند زیردریایی از آلمان خریداری کند اما یک طرف خاص از خرید این زیردریایی سود می برده است.

وی درباره آینده حزب لیکود هم یادآور شد: با نبود نتانیاهو در راس قدرت و احتمال محاکمه شدن وی، ممکن است بی بی رهبری اش را از دست بدهد.

هم اکنون انتقادات از نتانیاهو در حزب لیکود زیاد شده و می گویند چرا او از رهبری حزب کناره گیری نکرد تا ما دولت را تشکیل دهیم.

آن ها پیشنهاد داده بودند تا بی بی از رهبری لیکود کناره گیری کند تا بتوانند دولت را تشکیل داده و وقتی آب ها از آسیاب افتاد، نتانیاهو مجددا رهبری لیکود را برعهده گرفته و نخست وزیر شود.

به گفته این کارشناس مسائل غرب آسیا، مخالفان نتانیاهو می گفتند ما با حزب لیکود کار می کنیم و حاضر به ائتلاف هستیم اما با بی بی کار نمی کنیم.

یکی از نارضایتی های عمده در حزب لیکود نیز همین مسئله است.

جانشین های احتمال بی بی در رهبری حزب لیکود براتی با اشاره به ترکیب اکثریت لیکود در مجلس نمایندگان اسراییل (کنست) عنوان کرد: لیکود 30 کرسی را در کنست در اختیار دارد که 12 کرسی از حزب دوم بیشتر است اما با اینکه در اکثریت قرار دارد، نتوانسته دولت را تشکیل دهد که به خاطر مخالفت ها با نتانیاهو و ناتوانی وی تعبیر می شود.

وی درباره جانشینان احتمالی نتانیاهو در حزب لیکود هم گفت: نیر برکت شهردار سابق بیت المقدس، اسراییل کاتص وزیر امور خارجه و همچنین دارایی اسراییل در زمان نتانیاهو، یولی ادلشتاین وزیر بهداشت اسراییل در دولت نتانیاهو و یاریو لوین که تا دیروز ریاست کنست را برعهده داشت، چهار فردی هستند که احتمال رهبری لیکود را دارند.

این تحلیلگر مسائل اسراییل با بیان اینکه شانس برکت و کاتز برای رهبری لیکود بیشتر از دیگران است، اظهار داشت: این افراد نمی توانند همدیگر را تحمل کنند و اختلاف زیادی با یکدیگر دارند.

این احتمال وجود دارد که اگر یکی از آن ها رهبر لیکود شود، دیگری از لیکود انشعاب کند.

اگر این اتفاق رخ دهد، لیکود بخشی از آرایش را از دست می دهد.

سرخوردگی ها در اسراییل زیاد شده است براتی درباره شرایط برای دولت جدید اسراییل هم تصریح کرد: اختلافات زیادی میان ائتلاف کنندگان وجود دارد و در عین حال، چالش های زیاد و سختی پیشروی آن ها است.

بحران های شکاف اجتماعی در اسراییل بسیار مهم شده که می توان به شکاف سکولار – مذهبی، عربی – یهودی، راستگرا – چپگرا و موافقان و مخالفان نتانیاهو می توان اشاره کرد.

در دو سال، چهار انتخابات برگزار و سرخوردگی ها زیاد شده و هر یک از طرفین، امکان تحمل یکدیگر برایشان سخت شده است.

وی چالش دیگر دیگر دولت جدید اسراییل را وضعیت اقتصاد و کسری بودجه دانست و خاطرنشان کرد: از سال 2018، کابینه های موقت نتانیاهو بودجه ای را در مجلس تصویب نکرده و وزارتخانه ها و ادرات اسراییل با تنخواه اداره می شوند و در این مدت، گزارشی از دخل و خرج هایشان گزارش نکرده اند.

بنابراین کسری بودجه زیاد شده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه بیکاری ناشی از شیوع کرونا به یک بحران در اسراییل تبدیل شده است، ابراز داشت: هم اینک بیکاری در اسراییل به 20 درصد رسیده که براساس برآورد رسانه ها حدود 800 هزار نفر است.

مشاغل خدماتی و کارگران فصلی و ساختمانی شامل این بیکاری هستند.

میان دولت بنت – لاپید با دولت نتانیاهو تفاوت چشمگیری درباره ایران وجود ندارد براتی با بیان اینکه سران احزاب ائتلافی از نظر فکری اختلافات شدیدی با یکدیگر دارند، عنوان کرد: اگر دولت اسراییل بخواهد با طرف فلسطینی در مورد وضعیت موجود گفت وگو کند، با راهکار دو کشوری روبه رو است؛ موضوعی که به شدت از سوی متحد آمریکایی اش نیز مورد فشار قرار می گیرد.

در این موضوع بنت با تشکیل دولت مستقل فلسطینی به شدت مخالف است اما افرادی مانند یاییر لاپید، بنی گانتس، گیدئون صعر، ایگدور لیبرمن چندان مخالف نیستند.

وی درباره سیاست خارجی جدید دولت رژیم اشغالگر قدس نسبت به ایران هم یادآور شد: بنت که اکنون نخست وزیری اسراییل را عهده دار شده است، در دوره ای وزیر دفاع اسراییل در دولت نتانیاهو بوده و فرد بسیار راستگرایی است.

در دوران مسئولیتش در وزارت دفاع، دفتر ایران در این وزارتخانه تشکیل شد تا برای تشدید منازعات با ایران برنامه ریزی کند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به حملات نتانیاهو نسبت به دولت جدید اسراییل در موضوع ایران بیان کرد: در کوتاه مدت اختلاف جدی و چشم گیری میان این دولت با دولت نتانیاهو شاهد نخواهیم بود به ویژه آنکه دولت بنت – لاپید می خواهد از بحران و شائبه ها خارج شود اما با توجه به حضور افرادی مانند لاپید و گانتس که اعراب را دشمن اصلی اسراییل می دانند و نه ایران، ممکن است در بلند مدت دکترین دفاعی آن ها دستخوش تغییر شود.

دولت جدید اسراییل روابط نزدیک تری با دولت بایدن خواهد داشت براتی در مورد رویکرد جدید اسراییل نسبت به برجام هم گفت: اسراییلی ها می دانند امکان احیای برجام بالاست و به همین خاطر، لاپید در نخستین روز کاری اش در مقام وزیر امور خارجه گفته اسراییل باید آماده بازگشت آمریکا به برجام شود.

البته آن ها با برجام مخالف هستند و از بایدن خواسته اند به توافق هسته ای بازنگردد اما چند حزب داخل کابینه مخالف برجام نیستند.

وی درباره روابط آمریکا و رژیم اشغالگر قدس در دوره جدید نیز اظهار داشت: ترامپ و نتانیاهو روابط ویژه ای با یکدیگر داشتند و ترامپ در پیروزی های بی بی نقش مهمی داشت.

با شکست ترامپ و پیروزی بایدن، برخی از احزاب اسراییل هم تبلیغ می کردند ترامپ اسراییل هم باید برود و بایدن اسراییل روی کار آید.

این کارشناس مسائل اسراییل با بیان اینکه رویکرد جدیدی میان اسراییل و آمریکا در دوران بایدن شکل گرفت که حالت دوستانه زمان ترامپ را نداشت، تصریح کرد: بایدن بر پیگیری راهکار دو کشوری اصرار دارد و با شهرک سازی های غیرقانونی در کرانه باختری از سوی نتانیاهو به شدت مخالف بود.

با این اوصاف، دولت جدید اسراییل روابط نزدیک تر و دوستانه تری با دولت بایدن خواهد داشت.


کلید واژه ها: نتانیاهو - اسراییل - یاییر لاپید - نفتالی بنت - قدرت - بنیامین نتانیاهو - سیاسی - آینده - رژیم اشغالگر قدس - تحلیلگر - کابینه - حالت - دولت - جدید - رژیم اشغالگر - روی کار آمدن - آینده سیاسی - لاپید - مسائل - ایران - توسط - تشکل - برکناری - بنیامین - اشغالگر - آنلاین - همشهری - گرفتار - گزارش - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
خروج آمریکا از عراق پیامدهای مهمی در عرصه داخلی و منطقه ای خواهد داشت

 5 کشته و7 زخمی در پی وقوع حریق در شهرک صنعتی «حلب»

خروج آمریکا از عراق پیامدهای مهمی در عرصه داخلی و منطقه ای خواهد داشت

 5 کشته و7 زخمی در پی وقوع حریق در شهرک صنعتی «حلب»

امارات 6 زندانی گوانتانامو را به یمن منتقل کرد

راشد الغنوشی: کودتا شکست خواهد خورد

اتهامات اثبات نشده شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

کتائب حزب الله: مقاومت به اماکن دیپلماتیک در عراق حمله نمی کند

سخنگوی اردوغان آتش سوزی ترکیه را «فاجعه ملی» توصیف کرد

تاثیر نژادپرستی سیستماتیک بر زنان سیاه پوست در زندان‎های آمریکا

ورزشکار الجزایری: خوشحالم که رژیم صهیونیستی را خشمگین کردم

خوشحالم که خشم صهیونیستها را بر افروخته ام

خوشحالم که خشم صهیونیستها را بر افروخته ام

ادعای طالبان درباره سرنگونی یک بالگرد نظامی افغانستان

خوشحالم که خشم صهیونیستها را بر افروخته ام

نیروهای یمنی عملیات نفوذ مزدوران سعودی را دفع کردند

کاخ سفید: زمان دور هفتم مذاکرات مشخص نشده است

عکس/ لنین در حال سخنرانی در سال 1920

کتائب حزب الله: آمریکا را مجبور به خروج از عراق می کنیم

عمران خان: پاکستان مسئولیتی در قبال اقدامات طالبان ندارد

نیروهای یمنی عملیات نفوذ مزدوران سعودی را دفع کردند

استخدام کارآموز منابع انسانی در مجموعه تجاری گالریا در تهران

هند از احتمال برگزاری نشستی چهارجانبه درباره بندر چابهار خبر داد

آماده گفتگو با جمهوری آذربایجان هستیم

فیلم/ هوای بدون کرونا در روسیه

ایران هنوز تصمیم مهمی برای بازگشت به توافق هسته ای نگرفته است

دفع حمله طالبان به حومه شهر هرات

آماده گفتگو با جمهوری آذربایجان هستیم

رییس جمهور تونس مصونیت اعضای پارلمان را لغو کرد

تصاویر/ برج ایفل، در دست ساخت

یک شهید و 12 زخمی در حمله نظامیان صهیونیست به شمال الخلیل

چگونگی مرگ اولین پادشاه زن ایران

چگونه یک موسیقیدان به قصاب پراگ تبدیل شد؟

مصونیت قضایی اعضای پارلمان تونس تعلیق شد

زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات برجام مشخص نشده است

رییس جمهور تونس مصونیت اعضای پارلمان را باطل کرد

عبدالله دوم فریب آدرس های غلط را نخورد!

زخمی شدن 12 فلسطینی در حمله نظامیان صهیونیست به شمال الخلیل

رژیم صهیونیستی به دنبال حفظ امنیت خود به وسیله برجام است

استخدام مسئول دفتر آشنا به امور دفتری در یک شرکت معتبر در تهران

حمله به سه کاروان لجستیک آمریکا در جنوب عراق

نقش آمریکا در وضعیت بحرانی هاییتی؛ دخالت از دیروز تا به امروز

اسپوتنیک از عملیات ارتش سوریه علیه تروریست های درعا خبر داد

وزیر خارجه آمریکا: توپ در زمین ایران است؛ مذاکرات برجام نمی تواند به طور نامحدود ادامه یابد

آمریکا: ما آماده ایم/ منتظر دولت رییسی هستیم

آمریکا مداخله در امور داخلی چین را متوقف کند

پیام تسلیت حماس و جهاد اسلامی به مناسبت شهادت یک جوان فلسطینی

تلاش آمریکا برای تحریم پهپادی ایران

60 نفر از اعضای طالبان در جوزجان و فاریاب کشته شدند

طوفان در آمریکا با سرعت 95 کیلومتر ؛ برق 92 هزار خانوار قطع شد

حمله ائتلاف سعودی به غرب یمن دفع شد

واکسن زدن حمید صفت در زندان

ما نه مسئول اقدامات طالبان و نه سخنگوی این گروه هستیم

پیام تسلیت حماس و جهاد اسلامی به مناسبت شهادت یک جوان فلسطینی

تصاویر/ کاروان شادی غدیریه در اهواز

خوشحالم از اینکه رژیم صهیونیستی را خشمگین کردم

کاخ سفید: زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات برجام مشخص نشده است

ما نه مسئول اقدامات طالبان و نه سخنگوی این گروه هستیم

حزب الله عراق: آمریکا را با شکست از عراق اخراج می کنیم

تصاویر| طبخ غذای علوی در منازل مردم اهواز

بلینکن: مذاکرات وین برای احیای برجام نمی تواند به طور نامحدود ادامه یابد

طوفان در آمریکا برق 92 هزار خانوار را قطع کرد

اعمال تحریم های موشکی و پهپادی جدید آمریکا علیه ایران/آغاز درگیری ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان/ درخواست پاشینیان برای استقرار نیرو های روسیه در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان/ استقرار جنگنده های سوخو-25 روسیه در مرز تاجیکستان و افغانستان

حمایت سناتور ارشد آمریکایی از افزایش تحریم های موشکی ضد ایران

وضعیت بسیار خطرناک اراک و شازند با محاصره گرد و غبار منطقه ای

کاخ سفید: زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات برجام مشخص نشده است

بلینکن: مذاکرات وین برای احیای برجام نمی تواند به طور نامحدود ادامه یابد

حمایت سناتور ارشد آمریکایی از افزایش تحریم های موشکی ضد ایران

تلاش آمریکا برای تحریم پهپادی ایران

عکس/ فرشته حسینی تولد آناهیتا افشار را تبریک گفت

حملات هوایی عربستان ادامه دارد

جودوکار الجزایری: از خشمگین کردن اسراییل بسیار خشنودم

حمایت سناتور ارشد آمریکایی از افزایش تحریم های موشکی ضد ایران

تصاویری حضور اسطوره فوتبال در بیروت در سالگرد انفجار/ یادی از آتش نشان های فداکار

شهادت بر اصرار ملت فلسطین برای ادامه انقلابش می افزاید

پیشرفتهای هسته ای نشان دهنده اعتماد به نفس بالای تهران است| عبور ایران از خطوط قرمز

تصاویری حضور اسطوره فوتبال در بیروت در سالگرد انفجار/ یادی از آتش نشان های فداکار

بیانیه وزارت دفاع افغانستان: 60 نفر از اعضای طالبان کشته شدند

طالبان کمدین بی گناه را تیرباران کردند ! + فیلم دلخراش

روسیه به آمریکا: پس مانده های خود را در عراق، لیبی، افغانستان و سوریه جمع کنید!

کاخ سفید: زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات برجام مشخص نشده است

عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی تروریست های درعا

عکس| مورینیو بیخیال سردار آزمون شد

برای تشکیل سریع دولت از گزینه مد نظر الحریری حمایت کردیم

مقاومت تا زمان خروج حقیقی بیگانگان در آماده باش کامل خواهد بود

60 نفر از اعضای طالبان در جوزجان و فاریاب کشته شدند

سیل شمال ایتالیا دفن کرد

گوگل از سوی روسیه جریمه شد

ناکامی دو عملیات نفوذ ائتلاف سعودی در الحدیده/حملات هوایی عربستان ادامه دارد

اسپوتنیک از عملیات ارتش سوریه علیه تروریست های درعا خبر داد

مرد 500 کیلویی در بیمارستان بستری شد +ویدئو

ممنوعیت مسافرت هوایی افراد واکسینه نشده در پاکستان

سخنگوی اردوغان آتش سوزی ترکیه را «فاجعه ملی» توصیف کرد

کمک های گزینشی به قحطی زدگان

ورزشکار الجزایری: نمی خواهم دستهایم را با [لمس] ورزشکار اسراییلی ، کثیف کنم

روسیه: سیطره طالبان بر افغانستان یک سناریوی بعید است

کتائب حزب الله: آمریکا را مجبور به خروج از خاک عراق می کنیم

ورزشکار الجزایری: خوشحالم از اینکه اسراییل را خشمگین کردم

آمریکا دست از پا خطا کند با غافلگیری های بیشتر رو به رو خواهد شد

شهادت جوان 20 ساله فلسطینی به دست رژیم صهیونیستی

رویکرد دولت جدید اسراییل نسبت به ایران | 2سناریوی احتمالی آینده نتانیاهو

رویکرد دولت جدید اسراییل نسبت به ایران | 2سناریوی احتمالی آینده نتانیاهو