مطالب مرتبط:
تجلیل از نمونه های برتر بخش کشاورزی استان تهران
خشکسالی6 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی کردستان وارد کرد
سرمایه گذاری خوبی در بخش کشاورزی انجام نشده است/ افزایش 34 درصدی تولیدات دامی
بانک ها باید 15 درصد منابع خود را به بخش کشاورزی تزریق کنند
تشکل ها بازوی قدرتمند بخش کشاورزی باشند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 22:402021-06-14اقتصادي

مشکلات این روزهای بخش کشاورزی/انتقال آب از کردستان به استان های همجوار منتفی شد


مشکلات این روزهای بخش کشاورزی استان در حالی مطرح شد که استاندار کردستان خبر از منتفی شدن انتقال آب از کردستان به استان های همجوار داد.

- از سنندج ، بهمن مرادنیا در نشست هم اندیشی اعضای تشکل های بخش کشاورزی استان که در سالن جلسات پیامبر اعظم(ص) استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه امسال علاوه بر تحریم ها و شرایط اقتصادی نامناسب با سال موضوع خشکسالی مواجه هستیم، نباید نا امید بود، امیدوارم روحیه خود را حفظ و رحمت الهی به سوی مردم گشوده شود.

وی با بیان اینکه موضوع آب یکی از بحث های مهم سطح استان است، افزود: خوشبختانه همه مدیران کردستان در این حوزه کمک های ویژه ای در بخش کشاورزی و تخصیص آب داشته اند کمااینکه از روز نخست کار خود هدف بنده نیز افزایش تخصیص آب در استان کردستان بود؛ امیدوارم تخصیص 100 هزار هکتاری به ثمر برسد تا بخشی از مشکلات نگرانی استان برطرف شود.

استاندار کردستان عنوان کرد: انتقال آب از کردستان به استان های همجوار منتفی و برنامه ای برای خروج آب از کردستان نداریم اما کارهای خوبی در بحث انتقال آب صورت گرفته چراکه پروژه انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم باهزینه یکهزار و 200 میلیارد تومان به اتمام رسیده و اکنون سد ژواره با آغاز آبگیری و انتقال به دشت قروه انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 670 میلیارد تومان سرمایه گذاری در سد ژاوه صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: علاوه بر تامین آب شرب شهر ستان های قروه و دهگلان در مسیر سد آزاد به قوچم؛ 4 هزار و 300 هکتار اراضی تحت پوشش قرار گرفته، بنابراین در این حوزه کارهای خوبی صورت گرفته و به زودی در بخش کشاورزی خود را نشان خواهد داد.

مرادنیا بیان کرد: بنده معتقدم امورات حوزه کشاورزی نباید برعهده دولت باشد بلکه باید تشکل ها حضور قوی تر و نقش بزرگی داشته باشند و اگر در انجام رسالت خود کوتاهی کنند، دولت جایگزین خواهد بود.

وی اظهار کرد: باید استان کردستان در بحث قیمت گذاری محصولات تولیدکننده خود نقش داشته باشند و نباید اجازه قیمت گذاری برای محصولاتی ارزشمند و پر رونق همچون توت فرنگی به مرکزنشینان داده شود و به جیب دلال برود، متأسفانه در این بخش برنامه ای نداریم.

استاندار کردستان با ذکر اینکه امسال برای پشتیبانی از کشاورزان 10میلیارد تومان به صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان اختصاص می یابد، اذعان کرد: تنها 60 درصد اراضی استان کردستان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است، اگر کشاورز ما از این فرصت استفاده کنند قطعاً امروز با خسارت های بسیار سنگین مواجه نمی شود.

وی با ابراز تأسف از اینکه علی رغم منابع خوب آبی کردستان، در بخش تولید شیلات توسعه صورت نگرفته است، عنوان کرد: کم کاری در این حوزه توجیه پذیر نیست و باید تلاش های بیشتری صورت گیرد.

استاندار کردستان با تأکید بر اینکه کشاورزان باید به فکر مترکز کردن سرمایه های خود در بانک برای توانمندی و برخورداری از حمایت بیشتر باشند، اعلام کرد: طبق مصوبه همه بانک ها باید 15 درصد از منابع خود را برای بخش کشاورزی هزینه کنند، بنده نیز خسارت ها را به جدی پیگیر و راهکاری برای تسهیلات ارزان قیمت و پرداخت سود بانک ها در نظر خواهیم گرفت.

مرادنیا در پایان سخنان خود به انتخابات پیش رو گریزی زد و یادآور شد: نباید با انتخابات قهر کنیم، به عنوان یک هم استانی و فرزند کردستان نمی خواهم آمار مشارکت مردم استان کردستان در پای صندوق های رأی پایین باشد.

تأمین اجتماعی معافیت بیمه ای کارگاه های زیر 5 نفر را لغو کرد سید صلاح قریشی، مدیرکل تامین اجتماعی کردستان نیز در پاسخ به گلایه های مطرح شده در این نشست در رابطه با بیمه کارفرمایان و تولیدکنندگان استان اظهار داشت: متاسفانه برخی فرصت های پیش آمده منجر به از دست دادن موقعیت ها می شود چراکه مهرماه سال گذشته براساس شرایط قانونی معافیت کارگاه های زیر 5 نفر در بخش کشاورزی و غیرکشاورزی، کارفرمایان و بیمه شدگان مشکلی در زمینه بیمه نداشتند، اما در قانون جدید معافیت بیمه ای کارگاه های زیر 5 نفر لغو شده است.

وی افزود: با توجه به برنامه های 5 ساله بودجه کسانی که در گذشته از این قانون استفاده کرده اند از این معافیت برخوردار و با رایزنی های صورت گرفته کارگاه های قدیمی این معضل حل شد.

مدیرکل تامین اجتماعی کردستان گفت: متأسفانه برای افراد جدید به دلیل عدم تامین اعتبار، اجرای قانون معافیت قابل انجام نیست، این موضوع استانی نیست بلکه مشکل کل کشور است.

خسارت 67 هزار میلیارد تومانی خشکسالی به کشاورزان کشور فرید سپری، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در این نشست در ارتباط با مشکلات و گلایه های کشاورزان اظهار داشت: کل کشور و استان کردستان با مشکل خشکسالی و سرمازدگی روبه رو است؛ در کل کشور 67 هزار میلیارد تومان خسارت اعلام شده و 6 هزار و 700 میلیارد تومان معادل 10 درصد خسارت کشور نیز برای کردستان پیش بینی شده است.

وی افزود: خسارت حذف دام های مازاد، کاهش شهد گل ها، کاهش علوفه مناطق، یونجه، بذرگیری با دقت حساب شده است، وظیفه ما گرفتن اطلاعات و دادن اطلاعات درست است چراکه با شما صادق هستیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خاطرنشان کرد: تا کنون 82 میلیارد تومان بار مالی برای کشاورزان در قالب 9 هزارو 250 پرونده نهادینه و 3 هزارو 500 پرونده دیگر در بانک های عامل بوده که 32 میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافته است.

وی با ذکر اینکه در جلسات مختلف پیگیر خسارت خشکسالی هستیم، اذعان کرد: متأسفانه تأخیر در ارسال تأمین نهاده در سامانه مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد می کند، 30 میلیون تن نهاده در بنادر با حجم بسیار وارد کشور می شود و امیدوارم مشکلات کشاورزان حل و فصل شود.

سپری گفت: طبق بخشنامه، کشاورزان و مرغدارانی که تا زیر 90 درصد انحراف داشته باشند حق جوجه ریزی ندارند اما با پیگیری های انجام شده تخفیفی از 75 درصد تا 90 درصد طبق صورت جلسه انجام شد، لذا نباید جلوی تولید گرفته شود چراکه کشور با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان بیان کرد: تامین نهاده دامداری نیز از سال گذشته به سامانه وارد و در قالب دامداری های صنعتی و تعداد رأس، سهمیه داده می شود اما مشکل امروز ما تامین علوفه در کشور و مراتع است که پیگیر مطالبات کشاورزان هستیم.

وی اظهار کرد: برای افزایش ظرفیت واحدهای مرغداری به واحدهای مرغ تخم گذار و واحدهای جدید محدودیت نداریم و به هرکس که در این بخش سرمایه گذاری کند کمک خواهیم کرد، کود به وفور وجود دارد و باید از اکنون میان کشاورزان توزیع کنیم.

سپری اعلام کرد: سال گذشته یک هزار و 91میلیارد تومان تسهیلات به بخش کشاورزی استان پرداخت که منجر به ایجاد یک هزار و 84 شغل جدید و تثبیت شغل برای بیش از 16هزار نفر شد.

نگرانی کشاورزان کردستانی از عدم تأمین بذر گندم سید حسین رحیمی، عضو نظام صنفی کردستان در این جلسه اظهار داشت: امسال متأسفانه با توجه به خشکسالی و سرمازدگی، مزارع استان خسارت زیادی دیده و کشاورزان از این بلاهای طبیعی متضرر شده اند.

وی با بیان اینکه کشاورزان جز کم توقع ترین و پر تلاش ترین افرادهای جامعه هستند، افزود: کشاورزان کردستانی آسیب دیده و انتظار حمایت وام کم در صد در بخش تولید دارند که انتظار می رود این خواسته روستاییان جدی گرفته شود.

عضو نظام صنفی کردستان اذعان کرد: بسیاری از کشاورزان برای تأمین بذر خود مانده اند، اگر تدبیری اندیشده نشود قیمت بذر بالای 10 هزار تومان خواهد شد، امسال بیش از 200 هزار تن گندم در کردستان نخواهیم داشت، بسیاری از مزارع به چرای گوسفندان تبدیل شده و دام ها به فروش نمی رسد.

رحیمی با ابراز تأسف از اینکه کشاورزان برای یک لیتر سم بلاتکلیف مانده اند، تصریح کرد: امیدواریم حمایت های دولت و مرکز از کشاورزان بیشتر شود و ستاد بحران در این زمینه پای کار بیاید.

مشکلات مرغداران کردستانی؛ مسئولان به جای تشویق مانع تراشی می کنند صلاح الدین صیدی، رییس اتحادیه مرغداران استان کردستان نیز در این نشست به مشکلات مرغداران اشاره و اظهار کرد: جوجه ریزی واحدها منوط به گرفتن مجوز جوجه ریزی از سامانه است که جدیدا مشروط به اخذ حداقل 90 درصد تأیید تخلیه و مجوز کشتار دوره قبل شده که متأسفانه این قانون بدون هماهنگی با متولیان این صنعت و در نظر گرفتن زمان لازم اجرایی شده است.

وی افزود: این قانون منجر به عدم صدور مجوز جوجه ریزی شده و اثرات منفی این عدم صدور مجوز در چهل تا پنجاه روز دیگر به صورت کمبود مرغ نمایان خواهد شد و متأسفانه هیچ ارگانی جوابگو نیست.

رییس اتحادیه مرغداران استان کردستان با بیان اینکه مسئولان به جای تشویق مالکان جدید و فعال کردن چرخه تولید، مالکیت واحدهای مرغداری را تغییر داده و سازمان تامین اجتماعی معافیت بیمه کارگران را حذف کرده است، خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات تامین نهاده مرغداران و جلوگیری از افزایش قیمت نهاده و حذف واسطه ها سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی ایجاد شده اما متأسفانه بارگذاری نهاده ها با تاخیر زیاد انجام می شود، و مرغدار مجوز خرید نهاده از بازار با قیمت زیاد گرفته و سهمیه مورد نظر باطل می شود.

صیدی مشکل بزرگ دیگر مرغداران را تعیین قیمت مصوب مرغ خواند و بیان داشت: متاسفانه بعد از افزایش قیمت نهاده ها، کرایه حمل و نقل به صورت دولتی، هزینه کارگر و انرژی قیمت ها نیز افزایش یافت.

دامداران کردستانی هیچ گونه پشتوانه ای برای حفظ دام های خود ندارد فرزاد مردادی، مدیر عامل اتحادیه دامداران استان کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار گرفته و تولیدکنندگان و دامداران در خط مقدم قرار دارند، اظهار کرد: متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل عدم خود کفایی کشور در تولید نهاده های دامی و نیاز به واردات، این اقلام از خارج کشور وارد و شرایط تحریمی باعث شده که دامداران با هزینه های چند برابر و درمان نگهداری دام روبه رو شوند.

وی افزود: خشکسالی بی سابقه حاکم بر استان نیز مزید بر سایر مشکلات شده که چراگاه ها و مراتع ضعیف که قابلیت چرای دام را نداشته باشند و به علت افزایش چشمگیر بها علوفه و کاه غلات و جمع آوری کاه و کلش توسط زارعان عملا قابلیت استفاده چرای دام دشتی را ندارد؛ دامداران استان هیچ گونه پشتوانه برای حفظ دام های خود ندارد که باعث عرضه مازاد بر تقاضای دام، کاهش شدید قیمت دام و حراج گذاشتن دام هایشان که سرمایه و اشتغال آنها بوده، شده است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان کردستان گفت: متأسفانه در سالی که به نام تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها مزین گشته در حوزه دام شاهد رفتارهای عجیب از سوی دستگاه های اجرایی هستیم که مغایر با این سیاسیت کلی است، سازمان تامین اجتماعی برای واحدهای دامداری تازه تأسیس و تغییر مالکیت داده شده به علت فوت یا معامله سوبسید بیمه تامین اجتماعی شاغلان در واحدهای دامداری را اعمال نمی کند.

انتهای پیام/484/ ت
کلید واژه ها: کردستان - بخش کشاورزی - استان - کشاورزی - انتقال آب - استانداری کردستان - استاندار - استاندار کردستان - تخصیص آب - تخصیص - نشست هم اندیشی - شرایط اقتصادی - استان کردستان - موضوع خشکسالی - امید - مشکلات - انتقال - بهمن مرادنیا - موضوع - استانداری - رحمت الهی - هم اندیشی - تحریم ها - خشکسالی - اقتصادی - نامناسب - مرادنیا - برگزار - پیامبر - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
توصیه جهاد کشاورزی به کشاورزان

بهرام بیات ضیافت غدیر در زنجان

برخورد جدی و تشدید نظارت ها بر فروش خارج از شبکه آرد

خبر خوش برای بازنشستگان تهرانی

قیمت خودرو در بازار؛ 6 مرداد / سایپا 111 با قیمت 139 میلیون، پژو 206 تیپ2 با قیمت 225 میلیون، پژوپارس 250 میلیون و سمند ال ایکس 216 میلیون به فروش رسید

اعلام نتایج دهمین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به ششم مرداد از سوی خزانه داری وزارت امور اقتصادی و دارایی

استخدام پذیرشگر در یک کافه بستنی معتبر در اهواز

استخدام نیروی خدماتی (نظافتچی) در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام حراست و خدمات در شرکت فن آوران آریا محور (فامکو) در البرز

استخدام کارشناس فروش با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مدیر فروش با بیمه و سرویس در شرکت بهار کالای سپاهان در اصفهان

استخدام فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتی در شرکت نگار خودرو در مازندران

استخدام مهندس معدن از البرز جهت کار در مناطق اطراف شاهرود

استخدام مهندس معدن از فارس جهت کار در مناطق اطراف شاهرود

ماجرای موزهای مانده در گمرک

کشف ماینرهای قاچاق در رامهرمز

صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران را کاهش داد

علت گرایش زنان به مواد مخدر چیست؟

قیمت انواع پژو در بازار/ 206 تیپ 2 به 225 میلیون تومان رسید

کاهش عجیب فروش در چلوکبابی ها/ترفندهای کاهش هزینه

پیش بینی قیمت طلا فردا 7 مرداد

گران شدن خودروی پرطرفدار ایرانی ها

آماده سازی طولانی ترین تونل خاورمیانه در آزادراه تهران-شمال یک روز مانده به بهره برداری آزمایشی

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت امن پردازان کویر در یزد

استخدام سرپرست فروش منطقه و کارشناس فروش در تهران

استخدام کارشناس فروش حضوری با پورسانت ، بیمه و پاداش در تهران

استخدام فروشنده، انباردار و کمک حسابدار در فروشگاه شیرآلات مرجان در تهران

استخدام کارمند فروش در شرکت برق صنعتی الکترومجد در اصفهان

استخدام کارشناس ارشد توسعه کسب و کار در تاکسی ماکسیم در مازندران

وضعیت بحرانی کرونا در شیراز

رشد قیمت ها در بازار خودرو / چهارشنبه 6 مرداد 1400

دریافت هزینه بابت نسخه نویسی در خدمات الکترونیک قانونی است؟

استخدام برقکار در شرکت درسا پردازنده پارس در تهران

دهمین محموله واکسن روسی تحویل ایران شد

سعید سجادی طولانی ترین تونل خاورمیانه ||| در آستانه بهره برداری آزمایشی

افزایش 21 درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان

حدنگاری 430 هزار هکتار اراضی کشاورزی در اردبیل

ویدیو| گفتگوی پارسینه با عضو هیات مدیره بانک ملی ایران در خصوص سهام عدالت

استخدام مهندس مکانیک در شرکت معتبر مهندسی و تولیدی در تبریز

استخدام نماینده فروش با درآمد استثنایی و بالا در گیلان

استخدام پرستار، کارشناس بیهوشی، کارشناس اتاق عمل و کمک بهیار در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با متوسط درآمد ماهانه 10 میلیون تومان در کرمان

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی (واردات و صادرات) در تهران و قم

صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران را کاهش داد

استخدام حسابدار در شرکت بازرگانی نیکان در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور صنایع غذایی و لبنی در شرکت ایزد نما تاب در تهران

توزیع 2 هزار و 400 بسته گوشت بین نیازمندان

روحانی: بخش بزرگی از فراز و نشیب ها در 8 سال گذشته خارج از اختیار دولت بود

زمان واریز وام 7 میلیونی بازنشستگان کارگری اعلام شد

حدنگاری 430 هزار هکتار اراضی کشاورزی در اردبیل/روستاییان از مزایای حدنگار مطلع شوند

کارمندان بانک های خصوصی از هفته آینده واکسن می زنند

استخدام کارمند فروش در شرکت بیمه کارآفرین در ارومیه

روحانی: بخش بزرگی از فراز و نشیب ها در 8 سال گذشته خارج از اختیار دولت بود / نمی توان جلوی فضای مجازی را به طور کامل بست

صادرات 291 میلیون دلار کالا از مرز بین المللی مهران به عراق

 مشکلات خودروسازان بم بررسی شد

خبر مهم برای بازنشستگان تهرانی/ پاداش پایان خدمت چه زمانی پرداخت می شود؟

احتمال برپایی بیمارستان صحرایی در بم/ پیش بینی شیوع بیش تر بیماری در شرق استان کرمان

قیمت دلار مرز حساس را شکست/ قیمت سکه به مرز فنی نزدیک شد

رشد فروش «شرانل»

ضرر 23 میلیون دلاری تسلا برای چه بود؟

بازگشت دوباره «رنو» و «پژو»

وام ضروری بازنشستگان کی واریز می شود؟

برآورد قیمتی سهم «خساپا»

از ابهام تا تردید سرمایه گذاران/ پیش بینی بازار هفته آتی

افتتاح 18 پروژه در کشور به ارزش بیش از 3 هزار میلیارد تومان

هامونی از عرضه اولیه جدید در فرابورس خبر داد

مدیرعامل فرابورس از عرضه اولیه جدید خبر داد

روند صعودی و نزولی «کاما» و «رمپنا»

ارزش روز سهام عدالت ، 6 مرداد 1400

وهامون در چه صنایعی سرمایه گذاری کرده است؟

بازگشایی گره بازار سیمان در دستان بورس کالاست

قطار به ایستگاه گرانی رسید

وهامون فرابورسی شد

عملکرد سه نماد «بوعلی»، «سیمرغ» و «دزهراوی» در تیرماه

قطعی های برق کی تمام می شود؟

کدام نمادها امروز مشکوک بودند؟ 6 مرداد 1400

استخدام کارشناس فروش ملزومات برق صنعتی در شرکت آژاکس در تهران

استخدام منشی در شرکت پارس صنعت تهویه در سعادت آباد

پشت پرده مشکلات صنعت سیمان چیست؟

رشد تورم و کف سازی مناسب عامل صعود بازار سرمایه/ شاخص یک میلیون و 800 هزار واحد تا پایان امسال

استخدام فروشنده و سرپرست فروش (مواد غذایی) در شرکت پخش اطلس دینا در تهران

قیمت محصولات ایران خودرو ( 1400/5/6 )

در روز رشد شاخص، دارایکم و پالایش ریزشی بودند

بروز مشکل در ثبت نام پیش فروش ایران خودرو مرداد 1400

استخدام کارشناس فروش در شرکت آرتان مشاوران مهاجر در تهران

رشد 1600 واحدی شاخص در پایان هفته اول مرداد

آغاز عملیات بازگشایی جاده سردو به رود ایُک

استخدام تریدر(در زمینه ارز دیجیتال ) در یک شرکت معتبر در تهران

بهره برداری از 27 واحد مسکونی مددجویی در اشنویه

پیشنهاد فضایی جف بزوس به ناسا

مراقب کلاهبرداران باشید

خسارت 110 میلیارد ریالی سیل در چالدران

تجلیل از کار آفرینان برتر لرستان

30 هزار میلیارد تومان از سال 1396 تاکنون صرف مدرسه سازی شد

2میلیون و 353هزار و 976نفر دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند

سی و هشتمین شماره نشریه ارتباط ایران زمین منتشر شد

افتتاح اولین صندوق قرض الحسنه اشتغال کشور با مشارکت بانک تجارت

«تاکسی آبی» محور جدید اقتصادی منطقه آزاد اروند| سرمایه گذاران حمایت می شوند

استخدام کارشناس فروش(تجهیزات پزشکی) با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در تهران

استخدام کارشناس فروش و حسابدار در یک شرکت معتبر در یزد

مشکلات این روزهای بخش کشاورزی/انتقال آب از کردستان به استان های همجوار منتفی شد

مشکلات این روزهای بخش کشاورزی/انتقال آب از کردستان به استان های همجوار منتفی شد