موضوعات داغ: - ناهيد كياني - كيميا عليزاده - طولاني ترين - واكسن كرونا - صندوق هاي بازنشستگي - رييس بنياد مسكن انقلاب اسلامي - بنياد مسكن انقلاب اسلامي - نماينده ايران - پرسپوليسي ها - بنياد مسكن انقلاب - بختيار - بازي هاي موبايلي - تهديدها عليه خبرنگاران - موسي شاعري - سرپرست فرمانداري شادگان - سوزنده - شكار پرنده - قيمت اجاره مسكن - فرماندار يزد - تمرينات بارسلونا - ريكاوري بازيكنان پرسپوليس - اقدامات فرهنگي - مرواريد

مطالب مرتبط:
فیلم | اندیشه امام(ره) فرازمانی، فرامکانی و تاریخ ساز
مردم سالاری؛ عنصر مهم گفتمان انقلاب اسلامی / جمهوریت در اندیشه امام(ره) برآمده از اسلام است
آیا اندیشه پیشینی بر نظریه پردازی علمی اثرگذار است؟
انتشار کتاب «باور پایه در ترازوی اندیشه علامه طباطبایی، آیت الله جوادی آملی و دکتر پلانتیجا»
کتاب «باور پایه در ترازوی اندیشه علامه طباطبایی، آیت الله جوادی آملی و دکتر پلانتیجا» منتشر شد
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 21:502021-06-14سياسي

صراحت و صداقت حاکمان در اندیشه امیرالمومنین(ع)


امیرمؤمنان علی(ع) صراحت و صداقت را امری بایسته برای زمامداری و حکومت دانسته و در سخنی والا و راهنما فرموده است: «وَ لْیَصْدُقْ رَائِدٌ أَهْلَهُ؛ - امیرمؤمنان علی(ع) صراحت و صداقت را امری بایسته برای زمامداری و حکومت دانسته و در سخنی والا و راهنما فرموده است: وَ لْیَصْدُقْ رَائِدٌ أَهْلَهُ؛ پیشوای قوم باید با مردمِ خود به راستی سخن براند .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا؛ مصطفی دلشاد تهرانی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، اقدام به انتشار سلسله یادداشت هایی درباره اندیشه سیاسی امیرالمومنین(ع) کرده است.

در همین راستا، یادداشتی با عنوان صراحت و صداقت حاکمان در اندیشه امیرالمومنین(ع) به رشته تحریر درآورده که متن آن از نظر می گذرد؛ امیرمؤمنان علی(ع) صراحت و صداقت را امری بایسته برای زمامداری و حکومت دانسته و در سخنی والا و راهنما فرموده است: وَ لْیَصْدُقْ رَائِدٌ أَهْلَهُ؛ پیشوای قوم باید با مردمِ خود به راستی سخن راند.

( نهج البلاغه، خطبه 108 و 154) واژه رائد از مادّه رَوْد است که اصل آن به معنای طلب کردن و یافتن و برگزیدن آب و چراگاه و جای مناسب برای قافله به وسیله رائد بوده است، و سپس توسعه در معنا یافته و هر طلب کردن و خواستنی را شامل شده است.

در واقع رائد کسی بود که او را پیشاپیش قافله می فرستادند تا آب و چراگاه و مکانی مناسب برای منزل کردن قافله بیابد، و او می بایست بینا و دارای تشخیص درست می بود و با صداقت عمل می کرد که اگر جز این می بود، قافله در بیابان هلاک می شد.

زمامداران نیز چون رائد قافله عمل می کنند که اگر با مردم خود، صریح و صادق نباشند، نه خود راه به جایی می برند، نه مردمان را به سر منزل می رسانند.

از این رو کسانی شایسته زمامداری اند که با مردم خود صریح و صادق باشند.

اگر در زمامداریِ مردمان، صراحت و صداقت رنگ بازد، و زمامداران با مردم خود، ناروشن و ناراست باشند، چه اعتمادی به آنان می ماند؟ و کدام سخن و عملشان را می توان باور کرد؟ بدون صراحت و صداقت در زمامداری، هیچ چیز در جای خود نخواهد بود، و امکان هر تباهی و ستم و تجاوزی هست، و حکومت به راحتی می تواند آن ها را پنهان سازد و واژگونه معرفی نماید، و هر ناراست و نادرستی را با امکاناتی که در اختیار دارد، راست و درست بنمایاند و مردم فریبی کند.

از این روست که صراحت و صداقت در زمامداران، رکنی است اساسی که منهای آن حکومتِ راست و درست معنا نمی یابد.

امام علی(ع) چون زمام امور را به دست گرفت، در نخستین سخنان خود، بر مبنای صراحت و صداقت، به مردم چنین گفت: ذِمَّتِی بِمَا أَقُولُ رَهِینَهٌ، وَ أَنَا بِهِ زَعِیمٌ.

وَ اللهِ مَا کَتَمْتُ وَشْمَهً، وَ لاَ کَذَبْتُ کِذْبَهً؛ پیمان من بدانچه می گویم در گرو است، و به درستی گفتارم متعهّد و پایبندم.

به خدا سوگند، به اندازه سر سوزنی را پنهان ندارم، و هیچ نوع دروغی نگویم.

( همان، خطبه 16) همچنین در آموزهای والا فرمود: الْمَسْئولُ حُرُّ حَتَّی یَعِدَ؛ آن که از او چیزی خواسته اند تا وعده نداده آزاد است.

(همان، حکمت 336) امام علی (ع) هنگام درخواست مردم برای پذیرش زمامداری به هیچ روی وعده های ناشدنی نداد که وعده دادن های ناشدنی نشانه ای روشن در بی صداقتی است و کسی که وعده ای می دهد در گرو و اسیر آن است و تا به آن وفا نکند آزاد نمی شود، بلکه در پی اصرار مردمان بر انتخاب وی، حضرت ایشان را از مشکلات رویاروی برای اصلاح امور آگاه ساخت: فَإِنَّا مُسْتَقْبِلُونَ أَمْرًا لَهُ وُجُوهٌ وَ أَلْوَانٌ؛ لاَ تَقُومُ لَهُ الْقُلُوبُ، وَ لاَ تَثْبُتُ عَلَیْهِ الْعُقُولُ.

وَ إِنَّ الاْفَاقَ قَدْ أَغَامَت، وَ الْمَحَجَّهَ قَدْ تَنَکَّرَتْ؛ ما روی آورندگان به کاری هستیم که آن را روی ها و رنگ ها است (تغییرات بسیار پیش آمده است و اصلاحات اساسی را برنمی تابند).

دل ها بر این امر پایدار نیست و خِرَدها بر آن استوار نمی ماند.

و بی گمان ابر فتنه ها کران ها را تیره و تاریک گردانیده، و راه راست و روشن ناشناسا شده است.

(همان، کلام 92) علی(ع) حکومت خود را با صراحت و صداقت آغاز کرد و تا انجام، بر این امر پایدار ماند و بدانچه با مردم قرار گذاشته بود، عمل کرد.

از جمله او معتقد بود که همه چیز حکومت باید بر مردم آشکار باشد، جز اسرار جنگ، آن هم به طور موقت، تا زمان آشکار شدنش برسد؛ و این که حکومت نباید هیچ گونه ناراستی با مردم بنماید، هر چند که در تنگنا قرار گیرد، چنان که وی هرگز امری را از مردم پنهان نکرد و هیچ گونه ناراستی با آنان ننمود.

وی می فرمود: أَلاَ وَ إِنَّ لَکُمْ عِنْدِی أَلاَّ أَحْتَجِزَ دُونَکُمْ إِلاَّ سِرًّا فِی حَرْبٍ؛ بدانید حقّ شما در نزد من آن است که چیزی را از شما نپوشانم جز راز جنگ [که از پوشاندن آن ناچارم].

(همان، نامه 50) علی(ع) در بیان حق چنین صریح و صادق بود، و از مردم خود می خواست که آنان نیز با او صریح و صادق باشند: فَلاَ تُکَلِّمُونِی بِمَا تُکَلَّمُ بِهِ الْجِبَابِرَهُ، وَ لاَ تَتَخَّظُوا مِنِّی بِمَا یُتَحَفَّظُ بِهِ عِنْدَ أَهْلِ الْبَادِرَهِ، وَ لاَ تُخَالِطُونِی بِالْمُصَانَعَه.

وَ لاَ تَظَنُّوا بِیَ اسْتِثْقَالاً فِی حَقٍّ قِیلَ لِی، وَ لاَ الْتِمَاسَ إِعْظَامٍ لِنَفْسِی.

فَإِنَّهُ مَنِ اسْتَثْقَلَ الْحَقَّ أَنْ یُقَالَ لَهُ أَوِ الْعَدْلَ أَنْ یُعْرَضَ عَلَیْهِ، کَانَ الْعَمَلُ بِهِمَا أَثْقَلَ عَلَیْهِ.

فَلاَ تَکُفُّوا عَنْ مَقَالَهٍ بِحَقٍّ أَوْ مَشُورَهٍ بِعَدْلٍ.

فَإِنِّی لَسْتُ فِی نَفْسِی بِفَوْقِ أَنْ أُخْطِئَ، وَ لاَ آمَنُ ذلِکَ مِنْ فِعْلِی، إِلاَّ أَنْ یَکْفِیَ اللهُ مِنْ نَفْسِی مَا هُوَ أَمْلَکُ بِهِ مِنِّی.

(همان، خطبه216) ترجمه: آن سان که با زورگویان و سرکشان سخن می گویند، با من سخن مگویید، و آن محافظه کاری ها را که با تیزخویان و مستبدّان روا می دارند، با من روا مدارید، و با من به طور تصنّعی و با سازشکاری آمیزش مکنید.

و مبادا گمان کنید که شنیدن حق بر من سنگین است، و تصوّر نکنید که من خواهان آنم که مرا بزرگ انگارید، زیرا هر کس که شنیدن حق یا عرضه شدن عدالت بر او سنگین بُوَد، عمل به حق و عدالت بر وی سنگین تر بُوَد.

پس، از گفتن حق، یا مشورت به عدالت و عدالت خواهی خودداری مکنید، زیرا من خود را بالاتر از آن نمی دانم که خطا نکنم، و خود را ایمن از خطا نمی دانم، مگر این که خداوند مرا در کار نفس کفایت کند که او از من بدان توانمندتر است.

امام(ع) از مردم خود خواسته است با او در حکومت به صراحت تمام رفتار کنند؛ بدون سازشکاری و پرده پوشی، سخن گویند، معاشرت نمایند، انتقاد کنند، و اعتراض نمایند.

امام علی(ع) با مردم خود چنین بود، و از آنان می خواست که همان گونه باشند.

او مردم را به چیزی نمی خواند که خود بدان عمل نکرده بود، و از چیزی پرهیز نمی داد که خود از آن پرهیز ننموده بود، چنان که در ضمن خطبه ای به آنان فرمود: أَیُّهَا النَّاسُ، إِنِّی وَ اللهِ مَا أَحُثُّکُمْ عَلَی طَاعَهٍ إِلاَّ وَ أَنَا أَسْبِقُکُمْ إِلَیْهَا؛ وَ لاَ أَنْهَاکُمْ عَنْ مَعْصِیَهٍ إِلاَّ وَ أَتَنَاهَی قَبْلَکُمْ عَنْهَا؛ ای مردم! به خدا من شما را به طاعتی برنمی انگیزم، جز آن که پیش از شما خود به گزاردنِ آن برمی خیزم؛ و شما را از معصیتی بازنمی دارم، جز آن که پیش از شما خود از آن دست برمی دارم.

( همان، خطبه 175) انتهای پیام
کلید واژه ها: صداقت - اندیشه - راهنما - حکومت - امیرالمومنین(ع) - یادداشت - انتخابات ریاست - امری - اندیشه سیاسی - رشته تحریر - انتخابات - انتشار - آستانه - تهرانی - سلسله - گزارش - راستی - سیاسی - اقدام - ریاست - مصطفی - رشته - هایی

آخرین اخبار سرویس:
همکار آشنا به چاپ دیجیتال

مردم خراسان شمالی 5 تن گوشت قربانی به نیازمندان اهدا کردند

استخدام مشاوراملاک در مسکن تهرانپارس

دستیار و منشی مطب دندانپزشکی

رییس جمهور مکزیک:کوبا الگوی مقاومت در آمریکای لاتین

ضرورت تبیین گام دوم انقلاب در برنامه های عید غدیر آذربایجان شرقی

«اندیشه فرهنگی آیت الله خامنه ای» کتاب شد

حرکت کارناوال های شادی در مشهد مقدس

اعزام 52 گروه جهادی برای امداد رسانی به روستاهای سیل زده/ لایروبی و احیای قنوات به عنوان اولویت اول در دستور کارمان قرار دارد

دورانِ تلخ احمدی نژاد تکرار می شود؟ /حاکمیتِ یکدست اصولگرایان زیر ذره بین

رمز نامیده شدن بیت الله به عنوان بیت عتیق/ چرا کعبه 4 ضلع دارد؟

مراسم جشن عید غدیر خم برگزار می شود

راسم جشن عید غدیر خم برگزار می شود

برای تصمیم گیری درباره برجام از فضای احساسی و دشمنی های جناحی اجتناب کنیم/ حاکمیت هوشمندی به خرج داد که از توافق خارج نشد

اعزام52 گروه جهادی را برای کمک رسانی و امداد رسانی به روستاهای سیل زده/ لایروبی و احیای قنوات عنوان اولویت اول در دستور کارمان قرار دارد

تلاش مالک «هفت تپه» برای فرار از حکم خلع ید

امرار معاش بیشتر خانواده با کسب و کارهای اینترنتی

ویژه برنامه های بزرگداشت عید غدیر در خوزستان

تفاوت رسالت و امامت؛ آیت الله مجتبی تهرانی

راه های نجات و رستگاری در کلام امام علی (ع)

نهمین محموله واکسن کرونا وارد کشور شد

درخواست از دادستانی برای اعلام جرم علیه روحانی

گفتگو با همسایگان، اولویت دیپلماسی دولت سیزدهم خواهد بود

سرلشکر سلامی: آبرسانی درخوزستان شتاب می گیرد

کشور نیازمند جوانان مومن و انقلابی است

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی در کشور

پاسخ به دو شبهه پیرامون غدیر

بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی؛فردا در مجلس

امید به رییسی برای تغییر ریل مدیریت در خوزستان

ضرورت تبیین گام دوم انقلاب در برنامه های عید غدیر آذربایجان شرقی

کیهان نوشت: گزارشی که ارائه آن ضروری است!؛ نوشتاری از حسین شریعتمداری

مردگان متحرک علیه قهرمان

عمل صالح و زندگی زاهدانه؛ شرط لازم برای امامت محله

ژاپنی ها ربات نیستند!

توزیع 60 هزاربسته معیشتی در دهه امامت و ولایت توسط سپاه خوزستان

تبعات مخرب سرزنش مجردها برای ازدواج

کشور نیازمند جوانان مومن و انقلابی است

برگزاری 20 دوره آموزشی- تربیتی مرکز مشاوره حوزه علمیه اصفهان

ادعای روزنامه کیهان: سالم سازی اینترنت، آرزوی مردم ایران است!/ نماینده مردم اهواز: آقای معاون وزیر می گوید حالا گاومیش ها در آب شنا نکنند، چه می شود؟

برگزاری مسابقه کتابخوانی غدیر ویژه خواهران طلبه پلدختری

از فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال نمی توان فاصله گرفت

تفرقه و باندبازی سم مهلک در مسیر فعالیت شوراهای شهر است

ویدئو| آموزش زبان ایتالیایی به روش حمید معصومی نژاد

قرنطینه 6روزه روی کاغذ ماند | صنوف دیگر تاب محدودیت های کرونایی را ندارند

فهرست پرواز های یکشنبه سوم مرداد 1400

6 روز تعطیلی تهران بی اثر بود/شیوه مدیریتی کرونا باید تغییر کند

امرار معاش بیشتر خانواده با کسب و کارهای اینترنتی

33 خانوار روستایی الیگودرز از آب شرب سالم و پایدار بهره مند شدند

سن ثبت نام واکسیناسیون به 58سال رسید

اجرای برنامه های مختلف به مناسبت غید غدیر در زارچ

شیپور خطری که آمریکا با منفعت طلبی سیاسی در آن می دمد، جایگاه تجاری هنگ کنگ را متزلزل نمی کند

ناکافی بودن ترویج فعالیت های قرآنی

تاخیر4 ماهه دولت در ابلاغ نظام تعرفه گذاری آب و برق/ تعیین ضوابط 10 هزار مگاوات برق صنایع بزرگ در نیروگاه های اختصاصی

مهم ترین خلاءهای نظام آموزشی ایران چیست؟

محمد صدر: رییسی می داند تنها راه حل مشکلات کشور «برجام» است

ستاد امر به معروف فارس خواستار برخورد با سگ گردانی

برگزاری 19 برنامه متنوع فرهنگی اجتماعی به مناسبت دهه ولایت در قشم

تلاش برای تحقق عدالت جنسیتی / دولت آینده از «کمند» حمایت کند

مادر شهید غفاری دعوت حق را لبیک گفت

مگر اعلام جرم علیه روحانی به این راحتی است؟ / دولت رییسی راهی جز ادامه برجام ندارد

کسر بودجه رتبه بندی معلمان در تماس تلفنی نوبخت با رییس کمیسیون آموزش اتفاق افتاده است/ منابع دولت پایدار نیست

سمانه با پیامک، همسرو دوست پسرش را به قتلگاه کشاند

متن کامل گفتگوی ویژه رادیو نوروز افغانستان با دکتر احمدی نژاد + فیلم

جنبش مبنا

نظر متفاوت یکی از نمایندگان مجلس درباره خط لوله گوره – جاسک| توانگر: این پروژه به هیچ عنوان اقتصادی نیست/ هیچ تاثیری روی فروش نفت ندارد

لزوم اتصال شرکت های فناور به جریان اصلی اقتصاد کشور+ فیلم

زمان معرفی کابینه رییسی به مجلس

«نغمه های تهران» شنیدنی می شود/ خوانندگی حجت اشرف زاده در یک کنسرت

اداره شهر با روش های منسوخ شده

ایمانی: اعتماد بیش از حد به اقوام را کنار بگذارید/ برای محافظت از کودکان با هر خانواده ای معاشرت نکنید

مطالبه «نخست» ما از رییسی اینترنت ملی است

مسابقه کتابخوانی «نماز در نهج البلاغه»در یزد برگزار می شود

ایسنا از از توفیقات و نقاط مثبت جهاد دانشگاهی است

ضرورت توجه به پیام های مهم نهفته در هفته «امامت و ولایت»

لزوم اتصال شرکت های فناور به جریان اصلی اقتصاد کشور

مدیریت منابع آبی کشور همت ملی می خواهد/ طی سال ها منابع زیرزمینی آب را به تاراج برده ایم/ سال ها پیش پژوهشگران درباره جنگ آب هشدار داده بودند/ از مهم ترین مشکلات ما صادرات آب مجازی است

افرادی که 8 سال غیبت سربازی داشته اند چه کنند؟/خرید خدمت سربازی دیگر وجود ندارد

2047/شهید سید حسین کیانی: از انقلاب حمایت کنید

234 حافظ در مسابقات قرآنی مکتب امام زمان(عج) همدان حائز رتبه برتر شدند

معیشت نیازمندان و اشتغال برای جوانان اولویت ستادنماز جمعه کهک و فردو

طالع بینی متولدین 3 مرداد؛ از تاریکی نجات پیدا کردید

اخبار بامدادی شبکه یک سیما؛ 3 مرداد

ابدارچی شرکت صنعتی

بانکی پور: وزرای دولت سیزدهم به موضوع جمعیت و خانواده توجه ویژه داشته باشند

واکنش گمرک به خبر دپوی نهاده دامی در اسکله های کشور

استخدام نیروی ادیتور خانم باغ تالار

اگر نیمه شب از خواب بیدار می شوید و خواب تان نمی برد، این مطلب را بخوانید

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به علت ابتلا به کرونا درگذشت

تعطیلی تهران تمدید می شود؟!

روسیه این بار هم رکورد زد+جزییات

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان شهادت رزمندگان سپاه را تسلیت گفت

توزیع 60 هزار بسته معیشتی در خوزستان آغاز شد

توزیع ماسک و دارو در بین کارگران مبتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان

حفظ قرآن را تشریفاتی نکنیم

پرونده ثبت جهانی هگمتانه در آستانه ارسال به یونسکو

ورود قوه قضاییه به موضوع «معطلی مردم در ادارات» در راستای احیای حقوق عامه و مقابله با ترک فعل ها/ ارتقاء مقوله «تکریم ارباب رجوع» در دوره تحول و تعالی

اجرای دومین دوره طرح «ارزیابی داوران قرآن» در یزد

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی در کشور

از فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال نمی توان فاصله گرفت

پیشنهاد قاضی زاده هاشمی به رییسی برای حل مشکل آب خوزستان

صراحت و صداقت حاکمان در اندیشه امیرالمومنین(ع)

صراحت و صداقت حاکمان در اندیشه امیرالمومنین(ع)