مطالب مرتبط:
گفتمان جدید صنایع دستی در راه است/تاکید ایوبی بر تغییر ذائقه مردم
765 نفر در رشته های مختلف صنایع دستی در هرمزگان آموزش دیدند
کلنگ ساخت بازارچه صنایع دستی خنداب به زمین زده شد
کمپین «مردم میدان» در فضای مجازی راه اندازی شد
شعار محوری آیت الله رییسی، بازگرداننده اعتماد مجدد مردم به حاکمیت نظام/ تغییر وضع موجود به دنبال مبارزه با فساد و ناکارآمدی حاصل می شود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 خرداد 1400 ساعت 17:202021-06-14اقتصادي

گفتمان جدید صنایع دستی در راه است/تاکید ایوبی بر تغییر ذائقه مردم


دومین مراسم بزرگداشت «روز جهانی صنایع دستی» عصر یکشنبه 23 خرداد، به مناسبت روز جهانی صنایع دستی و هنرهای سنتی در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.

- دومین مراسم بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی عصر یکشنبه 23 خرداد، به مناسبت روز جهانی صنایع دستی و هنرهای سنتی در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشاهد ریزش فراگیر آنها بودیم.

سیف اللهی به مشکلات معیشتی که برای هنرمندان این عرصه وجود دارد پرداخت و تصریح کرد: بیمه تأمین اجتماعی و عدم اعتبار مجدد آن از سوی دولت، مشکلات و موانع موجود در صادرات، تأخیر 4 ساله در حمایت از استادکاران از سال 1396 تاکنون، عدم توجه به حوزه فرش و بازاریابی، ضعف در برگزاری نمایشگاه ها که موجب هزینه گزاف برای هنرمند این عرصه می شود، پرداخت وام های 6 و 12 درصد که فشار زیادی را بر تولیدکنندگان این عرصه وارد آورده، از جمله مشکلات و موانعی هستند که برای این قشر وجود دارند.

هنوز ارزش صنایع دستی را در تولید ناخالص ملی، درک نکرده ایم در ادامه این مراسم، غلامرضا منتظری نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس به سخنرانی پرداخت و گفت: مسجد نخستین دانشگاه است که انسان را به رشد و بالندگی فرا می خواند و فرهنگ را به وجود می آورد.

بی شک اگر بر سر این واژه بی قرار بگیرد، چیزی برای از دست دادن ندارد و اگر حرف با را قرار دهیم، مظهر هویت انسانی است.

وی زیباترین ضلع فرهنگ را هنر دانست و در این زمینه افزود: هنر نعمت خدادادی است که یک طرف آن اندیشه انسان است و اگر هنرمند در راه خیر کوشش کند به سعادت و خیرمندی دست خواهد یافت.

منتظری افزود: جایگاه و منزلت صنایع دستی در میان هنرها بسیار ویژه است.

زمانی که انسان برای زیست بوم خود آثاری را پدید آورد، لباس هنر به تن نداشت؛ اما امروز شاهد ارزشمندی صنایع دستی و هویت بخشی آن هستیم.

کارکرد صنایع دستی در آداب، رسوم، سنن و … بسیار مشهود است و مایه آرامش روح و آسایش انسان هاست.

وی به کارکرد دیگر صنایع دستی اشاره کرد و افزود: پیام رسانی، یکی از کارکردهای ویژه صنایع دستی است هر یک از هنرهای ما یک سفیر فرهنگی و پیام‎رسان به شمار می رود که در هیچ شرایطی از انتقال پیامش دست بر نمی دارد.

تقویت بعد اقتصادی و معیشتی زندگی، از دیگر ویژگی های هنرهای سنتی است که می تواند ما را از مشکلات عدیده اقتصادی برهاند.

ما در تولید ناخالص ملی، هنوز ارزش صنایع دستی را درک نکرده ایم.

باید نگاهمان را به عرصه صنایع دستی تغییر دهیم.

منتظری سپس به تنوع صنایع دستی در ایران اشاره کرد و ادامه داد: ما کشوری هستیم که تنوع زیادی از صنایع دستی را در خود دارد و این قابلیت هنوز کشف نشده است.

اینجا باید اندیشید و توقف کرد و راه گشود.

وی به صندوق توسعه ملی و بودجه ای که برای سال 1400 برای این حوزه در نظر گرفته شده است، اشاره و خاطر نشان کرد: برای حمایت و صیانت از تولیدات کوچک خانگی به ویژه در روستا که خاستگاه اصلی هنرهای ما را تشکیل می دهد، پیش بینی شده است امیدوارم بتوانیم با افزایش حمایت ها از این هنرهای رو به انقراض و از یادرفته، صیانت بیشتری صورت گیرد.

منتظری در پایان سخنان خود به ضرورت آموزش های فنی پرداخت و گفت: نخستین پله پیشرفت در این حوزه، توانایی و دانایی است؛ به ویژه جوانان مستعد می توانند پایه های خوبی در این راه باشند.

با نگاه تحول گرا، این محفل خودجوش است.

ساناز حسینمردی، کارآفرین موفق صنایع دستی در حوزه سفالگری، از دیگر حاضران در این نشست بود که از تجربیات موفق آمیز خود در این حوزه صحبت کرد.

این کارآفرین حوزه سفال، راز موفقیت خود را کار تیمی بیان کرد و گفت: بنده تخصصم فقط ساخت سفال بود و در حوزه بازاریابی و فروش هیچ اطلاعات و تجربه ای نداشتم به همین خاطر تعداد دیگری از هنرمندان را جمع کردم و از ظرفیت های آنان در حوزه های مختلف مثل عکاسی، طراحی و فروش آثار استفاده کردم.

وی افزود: من از سفالگری واقعاً درس کیمیاگری آموختم، چراکه از تقریباً هیچ (خاک)، شیء خلق می کنی که دارای ارزش افزوده بالایی است.

مهمترین کارکرد صنایع دستی تغذیه جان و روح مخاطبین است در ادامه این مراسم حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، با تبریک روز جهانی صنایع دستی به هنرمندان این حوزه و با بیان اینکه صنایع دستی بخشی از هویت، تاریخ و شناسنامه ایرانیان است، گفت: نیازمند تغییر نگاه و رویکرد در سطوح عالی کشور به این حوزه هستیم.

ایوبی درباره کارکردهای صنایع دستی گفت: صنایع دستی صرفاً یک کالای لوکس و تزیینی که برای آراستن زندگی و منازل استفاده شود، نیست بلکه داشتن و زندگی کردن با این صنایع، آثار دیگری دارد که ما از آن ها غافل هستیم.

وی ادامه داد: اگر ما واقعاً نگران سبک زندگی اسلامی ایرانی و نگران تهاجم فرهنگی غرب هستیم یکی از راه های رفع نگرانی و درمان آن، توجه به صنایع دستی ایرانی است.

بنده معتقدم وقتی در خانه ای گلیم و گبه و جاجیم و فرش زیبای ایرانی پهن می شود، کسی که روی این فرش ها می نشیند و راه می رود ناخودآگاه میل به شنیدن سنتور و موسیقی اصیل ایرانی دارد و دیگر میل به گوش کردن موسیقی جاز و پاپ غربی نخواهد داشت.

وی در ادامه با ذکر اینکه ایرانی ها در روز بیش از یک ساعت و نیم مصرف موسیقی دارند گفت: اگر بخواهیم ذائقه افراد جامعه به سمت موسیقی ایرانی باشد باید فضای زندگی فرزندانمان را ایرانی طراحی کنیم.

برای تغییر ذائقه مردم کشورمان باید به سمت صنایع دستی ایرانی برویم.

اگر دیوارهای اتاق های مدیران ما مملو از تابلوهایی باشد که هنرمندان ما با جان و دل خلق کرده اند، قطعاً روی رفتار مدیران تأثیر خواهد گذاشت و سبک زندگی متفاوت خواهد شد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، کارکرد دیگر صنایع دستی را درمان بیماری های روحی و جسمی بیان کرد و گفت: امروزه در بیمارستان های بزرگ جهان، در کنار مباحث پزشکی و درمانی، نگارخانه راه اندازی می کنند، چرا که آثار آن را دیده اند.

وی افزود: نقش صنایع دستی در اقتصاد هنر و ارزآوری برای کشور مهم است، ولی مهمترین کارکرد آن تغذیه جان و روح مخاطبین است که مستقیماً روی ذائقه و سبک زندگی او اثر می گذارد.

گفتمان جدیدی در حوزه صنایع دستی در راه است بهمن نامور مطلق رییس فرهنگستان هنر از دیگر سخنرانان این مراسم بود که سخنان خود را با تبریک روز جهانی هنرهای سنتی و صنایع دستی آغاز کرد و هنرمندان این عرصه را هویت ساز دانست و گفت: سخنان آقای منتظری امیدی را برای هنرمندان صنایع دستی ایجاد کرد که امیدوارم مستمر باشد.

مراسم این روز را تشکل های صنایع دستی به خوبی برگزار کردند و ما امکاناتی که متعلق به خودشان بود در اختیارشان قرار دادیم و امیدواریم بتوانیم امکانات و شرایط بهتری را برایشان ایجاد کنیم و ما مسئولین باید آنها را از نگرانی در بیاوریم.

وی به تغییرات بنیادینی که در این عرصه در حال رخ دادن است، اشاره و تصریح کرد: گفتمان جدیدی در راه است.

زمانی که معاون صنایع دستی بودم، تلاش می کردم که این گفتمان صورت بگیرد.

در آن زمان هم بسیار دردمند بودم که چرا در همه جا بی توجهی می شود.

امروز کمیته ها و تشکل های مردم نهاد خوبی ایجاد شده، همچنین باشگاهی در یونسکو برای پیگیری امور هنرمندان این عرصه فعالیت دارد.

نامورمطلق با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جدی گرفتن صنایع دستی اظهار کرد: اول باید خود ما هنرمندان و فعالان، صنایع دستی را جدی بگیریم؛ وقتی مسئولان و هنرمندان این حوزه را جدی نگیرند، دیگران هم اهمیت نخواهند داد و آنها را باور نمی کنند.

رییس فرهنگستان هنر، به توجهی که کشورها در گذشته به صنایع دستی ایران داشتند، اشاره و افزود: زمانی امپراطورها و رؤسای جمهور برای هنرهای ایرانی و صنایع دستی مان مایه فخر و مباهات بود و داشتن دست بافته ها، منسوجات و … را عاملی برای برتری خود می شماردند.

هنوز هم بضاعت ها و قابلیت های فراوانی در این حوزه داریم، اما هنرمند ما گاه مجبور است با برند دیگری غیر از برند کشور خود وارد عرصه رقابتی شود و اجناس ایرانی را صادر کند.

رییس فرهنگستان هنر با اشاره به نهادسازی ها و شبکه سازی ها در حوزه صنایع دستی در این فرهنگستان و کمیسیون ملی یونسکو، گفت: این نهادسازی ها بالاخره جواب می دهد به شرط آنکه همراه و همدل باشیم تا همه جایگاه و منزلت بی نظیر صنایع دستی را متوجه شوند.

ما بیشترین دانشجویان تحصیلات تکمیلی صنایع دستی در جهان را داریم ما بیشترین شهرهای صنایع دستی جهان را داریم؛ این امتیاز است که با زحمت به دست آمده است.

در ابتدای ثبت آثار از هند و چین عقب بودیم، اما اکنون سردمدار هستیم و از این کشورها پیش افتادیم؛ در برنامه ششم توسعه برای این مناطق ارائه امکانات تصویب کردیم.

وی بیان کرد: قانون حمایت از فعالان و هنرمندان صنایع دستی همان روزی که تروریست ها به مجلس حمله کردند تصویب شد، اما چرا این قانون اجرایی نشد که باید پیگیری شود.

نامورمطلق در ادامه به راهکارها و راهبردهایی برای برون رفت از این وضعیت وجود دارد، پرداخت: اگر می خواهیم از صنایع دستی حمایت کنیم، باید خودمان را باور کنیم و صنایع دستی را جدی بگیریم.

این نهادینه سازی در حال انجام است و امروز ما در صنایع دستی، بیشترین شهرهای صنعتی را در دنیا داریم.

تلاش کردیم که در برنامه ششم توسعه توجه به حوزه صنایع دستی مصوب و امکانات ویژه برایش فراهم شود.

این حوزه بدون باور، بارور نمی شود، همه باید به این بخش اعتقاد داشته و به آن افتخار کنیم تا دوباره شاهد رشد و توسعه آن باشیم.

وی به جایگاه و کارکرد فرهنگستان هنر اشاره و افزود: فرهنگستان هنر جایگاه سیاست گذاری و سیاست پردازی دارد ما برای هم اندیشی با مجلس و وزارتخانه ها و تشکل های مردمی برای تدوین نقشه راه آماده هستیم؛ فرهنگستان هم بضاعت لازم و هم جایگاه تشکیلاتی دارد.

نامورمطلق ساختارسازی و یکپارچه شدن را عامل دیگری برای رشد و توسعه در هنرهای سنتی برشمرد و افزود باید به تفکیک کردن بخش های مختلف صنایع دستی و فرش که هر یک در وزارتخانه ای جدا هستند، پایان داد.

تا ساختار تغییر نکند و این پیکره مثله شده یکپارچه نشود، بسیاری از زحمات بی فایده خواهد بود.

دکتر بهمن نامور مطلق، در ادامه به ضعف قوانین در بخش های تولیدی و تجاری، توجه به شیوه های آموزشی و توجه جدی به زیبایی شناسی این هنر – صنایع متناسب با نیازهای جامعه، فرهنگ سازی در آموزش و پرورش و رسانه ها، به کارگیری مدیران متخصص در این حوزه، ایجاد فضاهای مناسب، توجه به زنجیره تولید تا صادرات پرداخت.

این مراسم با تجلیل از هنرمندان حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی کشور ادامه یافت.

رسول مجدی در رشته نگارگری؛ کبری حیدری، در رشته دوخت های سنتی؛ مجتبی احمدخان، در رشته آبگینه؛ بهروز سیف الهی، در رشته نگارگری و نگارگری روی چرم؛ شیرین مهدی قلی خانی، در رشته منبت چوب؛ حسن جوان شاهی، بافت های داری؛ یدالله احمدرضایی، در رشته قطاعی؛ علیرضا باوندپور در رشته منبت و پیکرتراشی، احمد صومی در رشته گچبری سنتی و امراله باقری، در رشته نقاشی روی شیشه، از هنرمندان این حوزه بودند که مورد تجلیل قرار گرفتند.

در ادامه این مراسم، سه تن از پزشکان منتخب کادر سلامت و درمان: دکتر مهرانگیز زنگنه، مدیر گروه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی؛ فاطمه سالاری، مدیر پرستاران بیمارستان بوعلی و دکتر حمیدرضا غلامرضایی، رییس بیمارستان فرهیختگان مورد نکوداشت و تجلیل قرار گرفتند.

این مراسم همچنین با اجرای موسیقی زنده توسط عظیم شمیسا، عبدالعلی باقری نژاد و غلام شیرازی که خود سازنده سازهای سنتی و از هنرمندان این عرصه به شمار می روند، همراه بود.

همچنین بیانیه ای توسط حسین بختیاری رییس مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی و هنرمندان پیشکسوت قرائت شد.


کلید واژه ها: روز جهانی صنایع دستی - صنایع دستی - صنایع دستی و هنرهای سنتی - مراسم بزرگداشت - صنایع - فرهنگستان هنر - هنرهای سنتی - جهانی - دستی - برگزار - مشکلات - فرهنگستان - بزرگداشت - برگزاری نمایشگاه - مشکلات معیشتی - تأمین اجتماعی - تولیدکنندگان - یکشنبه - مناسبت - هنرمند - پرداخت - تالار - مراسم - ایران - عدم اعتبار - سیف اللهی - هنرمندان - سنتی - نمایشگاه - برگزاری

آخرین اخبار سرویس:
ازآموزش تااستخدام تعمیرات لوازم خانگی باشماهستیم

نیرو نگهبان

پروموتر خانوم

عدم همکاری کشاورزان در کشت پاییزه، مشکل آفرین خواهد بود

صندوقدار، وسط کار، نیروی خدماتی و پیک موتوری

بهره برداری از بزرگترین پروژه ریلی کشور در یزد تا پایان هفته جاری

وضعیت سبد سهام عدالت در 5 مرداد ماه

فروشنده حرفه ای آقا

3 نفر فروشنده خانم و اقا

اتمام طرح مطالعاتی آب از سدسلمان به 4 بخش لارستان

رودخانه ها و ماهی ها قربانیان کشت برنج

میوه 15 تا 20 درصد ارزان شده است

اجرای طرح واکسیناسیون کووید 19 برای کارکنان مترو

محبوبیت اینستاگرام در ایران مشخص شد + نتایج یک نظرسنجی

پرداخت حقوق های نجومی در مناطق آزاد!

آیین افتتاح طرح تزریق واکسن خودرویی در پارکینگ طبقاتی

ثبت نام محصولات ایران خودرو مرداد 1400/ پیش فروش بزرگ ایران خودرو عید غدیر

نگرانی همتی نسبت به استقراض از بانک مرکزی و انتشار پول پرقدرت

جوجه ریزی ها در مازندران کاهش یافته است

وهامون چهارشنبه عرضه می شود

قیمت رمز ارز دیجیتال/ افت 1400 دلاری بیت کوین

افزایش توان تولید برق در دولت های یازدهم و دوازدهم و برنامه ششم توسعه

وضعیت سبد سهام عدالت؛ سه شنبه 5 مردادماه 1400

میوه به دنبال افت نسبی تقاضا در تعطیلات اخیر ارزان شد

کاهش قیمت رمزارزها پس از تکذیب گزارش قبول بیت کوین از سوی آمازون

تجارت با 11 کشور هدف صادراتی زنجان در سال 1400

پشتیبانی و مانع زدایی فلسفه وجودی کارگروه تسهیل

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد، امروز 5 مرداد 1400

مُهر تأیید سهامداران بر عملکرد بانک مهر ایران

دریافت حقوق دولتی از معادن مازندران 5 برابر شده است

پرداخت حقوق های نجومی در مناطق آزاد! + سند

2 هزار و 880 تن پیاز از مزارع طارم برداشت می شود

میوه به دنبال افت نسبی تقاضا در تعطیلات اخیر ارزان شد

حمایت بنیاد برکت از طرح های اشتغالزایی در دزفول

تعطیلی اولین بخش کرونا در بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) زاهدان 

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد، امروز 5 مرداد 1400

پیشرفت 20 درصدی پروژه راه آهن بیرجند _ یونسی

افتتاح نخستین سامانه ضد تگرگ در صفاییه خوی

فروش و بازاریابی

دعوت به همکاری ،از خانم هاوآقایان واجد شرایط بیمه

فروشنده خانم جهت کار در شال و روسری فروشی

جذب راننده خانم وآقا جهت تاکسی تلفنی زیتون سبز

20 نیروخانم برای برند معتبر شوینده در سوپرمارکت ها

به تعدادی نیسان جهت پخش آب معدنی نیازمندیم

چین تولید گاز را 60 درصد افزایش می دهد

پرداخت باقی مانده خسارت سیل 98 کشاورزان خوزستانی تا فردا

شاخص کل بورس، امروز 5 مرداد 1400

رتبه سوم مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پایش کیفیت خدمات

فوق العاده ویژه فرهنگیان بر چه مبنایی محاسبه می شود؟

برق 210 اداره دولتی پرمصرف در استان تهران قطع شد

استخدام اسکین کر خانوم

منتطر ریزش یا جهش بزرگ باشید

منتظر سقوط عجیب طلا باشید

پرداخت هزار و 554 میلیارد تومان تسهیلات نوسازی به 21 هزار و 540 واحد در بافت فرسوده

پذیره نویسی صندوق زمرد آگاه آغاز شد

خروج سهام داران در روز نزولی بورس

شاخص کل بورس، امروز 5 مرداد 1400

کمک 900 میلیونی برای بهبود روند کرونا در زاهدان

آبرسانی به روستاهای محروم فهرج توسط سپاه/ توزیع بسته های غذایی بین نیازمندان شهرستان

کمک های بخش خصوصی برای مقابله با کرونا ادامه خواهد داشت

چرا طرح خرید تضمینی دام در استان ایلام اجرا نشد؟

«هورامان» ثبت جهانی شد

کمیسیون دارایی پارلمان عراق: با افزایش قیمت نفت، در بودجه سال جاری هیچگونه کسری نداریم

ساخت 2 سامانه جدید نمک زدایی در استان خوزستان

اطلاعیه درباره قطع برق مجتمع تجاری علاء الدین

شاخص بورس منفی شد

ساخت خطوط لوله بندرعباس-مهرآران با ظرفیت انتقال 300 هزار بشکه

اجرای مرحله دوم توسعه ذخیره سازی های راهبردی نفت هند

پایگاه های میراث فرهنگی گیلان نیازمند اعتبار

چین تولید گاز را 60 درصد افزایش می دهد

300 شهر در تنش آبی/702 روستا در خوزستان از آب پایدار برخوردار می شوند

بهره مندی مرزنشینان کردستان از تخفیف سود بازرگانی

تجارت با 11 کشور هدف صادراتی استان در سال 1400

نرخ روز دلار، یورو، قیمت طلا و سکه امروز سه شنبه 5 مرداد 1400

اطلاعیه درباره قطع برق مجتمع تجاری علا الدین

با اعمال فوق العاده ویژه، حقوق معلمان چقدر افزایش می یابد؟

ساختمان های برافراشته جایگرین باغ های زنجان

فوق العاده ویژه 50 درصدی فرهنگیان چیست و چه تاثیری در حقوق آن ها دارد؟

حرکت غیرورزشی بوکسور مراکشی در المپیک (فیلم)

از تاریکخانه تا اتاق شیشه ای؛ نگاهی به تحولات شستا در دو سال اخیر

چرا برای پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان بودجه ندارند؟

بهره برداری از اولین نیروگاه خورشیدی روی کانال پساب در کشور

زنجان در زمینه تامین روغن خوراکی ثبات خوبی دارد

بیت کوین و اتریوم دوباره قرمزپوش شد

جزییات روش آزادسازی مطالبات ایران در کره از زبان سفیر جدید

چرا ویزیت از راه دور همیشه خوب نیست؟

فروش مسکن آمریکا به پایین ترین سطح 14 ماهه رسید

کدام استان ها کمترین و بیشترین نرخ بیکاری را دارند؟

راه اندازی مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در نفت خیز جنوب

آمار مرگ و میر کرونا در آبان به زیر 50 نفر می رسد

سئو چیست؟ سئو به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

زنجان در خصوص تامین روغن خوراکی ثبات خوبی دارد

آزادسازی 25هزارمترمربع از اراضی کشاورزی بویین زهرا ‏

قیمت گوشت در بازار امروز اعلام شد (1400/05/05) + جدول

استاندار البرز: ظرفیت هر گونه سرمایه گذاری در استان وجود دارد

ماژول 20 ساله روسی در اتمسفر زمین سوخت

آخرین آمار کرونا در ایران، 5 مرداد 1400

تاکید استاندار قزوین بر ایجاد شفافیت و رفع موانع تولید

واکسیناسیون کارکنان بانکی چه شد؟

سررسید سال جدید؛ تبلیغ غیر مستقیم

گفتمان جدید صنایع دستی در راه است/تاکید ایوبی بر تغییر ذائقه مردم

گفتمان جدید صنایع دستی در راه است/تاکید ایوبی بر تغییر ذائقه مردم